Vaartocht hoogtepunt van eerste dag bezoek koning Boudewijn Hittegolf over Europa: tot in Lapland bosbranden TOENADERING VERRUWDE GEZAG VAN ONZE NATIES PAPA GING ER MET AUTO VAN ZIJN ZOON VANDOOR GEBREK AAN DRINKWATER DREIGT IN DUITSLAND DONDERDAG 9 JULI 1959 PROV1NC1ALE ZEEUWSE COURANT S (Slot van pag. 1) koning; Boudewijn, blootshoofds, met zijn koninklijke gastvrouw en gast heer op het balkon. Opnieuw klonk gejuich op. De Belgische vorst achtte het zijn eerste officiële taak na aankomst in ons land, een eerbiedige hulde te brengen aan de ruim 200.000 slacht offers die in Nederland op enigerlei wijze het leven lieten tijdens de Tweede Wereldoorlog. Aan de voet van het ter herdenking van deze ge vallenen opgerichte monument op de Dam plaatste de koning een enorme krans met gele en rode bloemen en met de koninklijke linten in de Bel gische kleuren. Na de terugkeer in het paleis waar terstond na de aan- "if" h*" Wonnen de klokken van het «as gemaakt, gebrujkten de hoge hernieuwde carillon van de Vele landgenoten onderscheiden Vele landgenoten zijn ter gelegen heid van het staatsbezoek Aan ko ning Boudewijn onderscheiden. Het grootlint in de Orde van Leo pold werd verleend aan de prinsessen Beatrix en Irene. Dezelfde onder scheiding werd toegekend aan de voorzitter van de raad van minis ters, prof. dr. J. E. de Quay. Het grootkruis in de Orde van de Kroon werd verleend aan de minis ters: mr. J. van Aartsen, mr. A. C. W. Beerman, S. J. van den Bergh, dra. J. W. de Pous, rnej. dr. M. A. M. Klompé, H. A. Korthals en mr. E. H. Toxopeüs. Tot grootofficier in de Orde van Leopold II werd o.m. benoemd ir. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. Commandeur in de Orde van de Kroon werden Verdachte van moordaanslag gearresteerd De 17-jarige W. J. F. uit Keulen, die verdacht wordt van de moordaan slag, die in de nacht van 11 op 12 juni op de Utrechtse garagewacht J. Nederhof werd gepleegd, is door twee rechercheurs van de rijkspolitie in Hedel aangehouden. Hij werkte daar bij een boer. J. F. is overgebracht naar het hoofd bureau van politie te Utrecht. Hij ontkent ten stelligste iets met de schietpartij te maken gehad te heb ben. De Utrechtse recherche beschikt echter over aanwijzingen, die een zware verdenking op hem werpen. Het onderzoek wordt voortgezet. o.a. ir. M. de Bruyn, hoofdinge nieur-directeur van cle Rijkswa terstaat en prof. ir. P. Ph. Jan sen, hoofd van de Deltadienst. gasten het noenmaal,' waaraan ook de prinsessen Beatrix en Irene aan zaten. In het stadhuis In het stadhuis bereidde 's middags het gemeentebestuur de Belgische vorst een hartelijk welkom, tijdens hetwelk burgemeester Van Hall on der meer erop wees, dat de welvaart indertijd in belangrijke mate werd gestimuleerd door de komst van vele ondernemende en begaafde réfugié's uit de zuidelijke Nederlanden. Hij bood de koning als aandenken aan dit bezoek een atlas van Amsterdam aan, een uniek exemplaar van de „Atlas van Fouquet", die omstreeks 1775 is gepubliceerd. Tijdens zijn gesprekken met wethouders en raadsleden nam de koning met enige ontsteltenis ken nis van de medededeling, dat de hoofdstad thans nog ongeveer 20.000 woningen behoeft, wil het tekort ge heel zijn opgeheven. Door kleurig omlijste grachten De koninklijke vaartocht door de eeu wenoude grachten naar het Rijks museum via Roldn, Munt, Arnstel, Heren-, Reguliers-, Prinsens-, Leïdse- en Singelgraeht zal voor menigeen uit het publiek een onvergetelijke herinnering blijven. Badend in de ongekende zonneschijn had het publiek zich langs de kaden opgesteld. De kleurrijke kleding op deze zomerse dag vormde een bij zondere omlijsting van de grachten, zoals men die zelden kan bewonde ren. Op de voorste bank aan de rech terkant zat in de statige rondvaart boot prins Bernhard met koningin Juliana naast zich. Links vooraan kon men bij het raam de Belgische vorst met burgemeester Van Hall naast zich ontwaren. Tijdens deze rond- Munttoren, dat werd bespeeld door Jef Rottiers uit Meise (België). In het Rijksmuseum bezichtigde het gezelschap de Frans Hals-, de Van der Helst- en de RembrandtzaaL Incidentje Bij de rondgang was de Belgische ambassadeur, M. G. baron van der Straten Waillet, wat achtergeraakt op het vorstelijk gezelschap en toen hij zich naar een volgend kabinet wil de begeven, werd hem de weg ver sperd door een suppoost. Een journa list greep in en maakte de suppoost snel duidelijk, wie deze bezoeker was. Toen wérd de ambassadeur doorgang verleend. Galadiner Vele regringsfunctionarissen en de hoofden van diplomatieke missies, in totaal 156 personen, schaarden zich gisteravond aan het galadiner in de Burgerzaal van het paleis. De tafels waren rijkelijk versierd met fraaie boeketten lathyrus uit de tuin van paleis Soestdijk. Koningin Juliana, gekleed in een geelzijden avondjapon met gouddraad doorstikt, eu koning Boudewijn na- Gewijzigd programma koninklijk bezoek Zoals gemeld, zal de koninklijke vlucht met helikopters in verband met het helikopterongeval, boven het Marsdiep, niet doorgaan. In plaats daarvan zal zoals ook reeds ge meld met een drietal Dakota's een tocht boven de Deltawerken worden gemaakt. Het gewijzigde programma voor het koninklijk bezoek voor vandaag luidt nu als volgt: 14.00 uur vertrek naar het vliegveld Zestienhoven, 14.20 uur aankomst op Zestienhoven, 14.30 ver trek per Dakota's, 15.30 aankomst op Vliegveld Valkenburg en tegelijker tijd vertrek naar Noordwijk, 15.55 aankomst in Noordwijk. Het konink lijk gezelschap zal in Noordwijk niel op het strand aankomen, doch bij het bad in de duinen. Uit veiligheids overwegingen heeft men ook het oor spronkelijke plan om boven Willem stad een krans uit te werpen laten vu- Koning Boudewijn, met burge- H meester mr. G. van Hall van n Amsterdam op de achtergrond in de rondvaartboot tijdens de H tocht door de Amsterdamse n grachten. minimi men plaats in het midden van de hoofdtafel. Prins Bernhard zat rechts van de koning met aan andere zijde prinses Irene. Links van de koningin zaten de Belgische minister-president G. Eyskens en prinses Beatrix. Zij en prinses Irene een rose avondjapon, en prinses Irene eenrose avondjapon. Koning Boudewijn en prins Bernhard waren in ceremonieel tenue. Het vol gende menu werd gereserveerd: Petits soufflés froids de jambon a la Polignac (een kleine soufflé van koude ham) met een champagne Moet Dom Perignon uit 1949; Consommé Rachel (een heldere kippesoep met o.a. een garnituur van artisjok); Es calopes de queues de homard a la Nantua (een kreeftengerecht) met Meursault Jobard 1955 (een witte Bourgogne)Poulard Devonshire (gemeste kip) met Chateau Cheval Blanc 1943; Parfait aux fraises (ijs- parfait met aardbeien) en vruchten. KONINGIN JULIANA AAN DINER: Koning Boudewijn dankt voor onvergetelijk onthaal Tijdens het diner in het Koninklijk Paleis te Amsterdam hebben koningin Juliana en koning Boudewijn toe spraken tot elkaar gericht, waarin vooral de nadruk werd gelegd op de lotsverbondenheid en de vriendschap van beide volkeren. Koningin Juliana kneepte aan bij het officiële bezoek van koning Leopold aan koningin Wilhelmina Jn 1938. „Ik herinner mij hoe Uw vader in deze zelfde zaal sprak over het samengaan der kleine landen en over het gewicht, dat zij tezamen in de schaal kunnen leggen o.a. met deze woorden: „De toenade ring van kleine staten verruimt de sfeer van hun actie en hun gezag''. Deze toen nog koene gedachte trof mij sterk en bleef mi] bij, ook al scheen zij gelogenstraft door de machtsverschuiving, die met de oor log als een lawine zelfs ons volksbe staan had willen uitwissen. Zij bleek evenwel toch waar te zijn, toen de Benelux ontstond en die zich steeds duidelijker begon af te tekenen en levensvatbaarheid ging vertonen. De MENSEN VOOR KLOKKEN GE MAAKT? Een motie om Big Ben tot zwijgen te brengen is dinsdagavond in het Britse Lagerhuis verworpen. Het voorstel werd ingediend door de socialist Frank Allaun, die „deze dreu nende ergernis" van middernacht tot 06.00 uur uitgebannen wenste te zien, opdat de inwoners en hospitaalpa- tiën in de omgeving enige slaap zou den kunnen krijgen. „Klokken zijn gemaakt voor mensen en mensen niet voor klokken", betoogde hij. Harmar Nicholls, parlementaire onder-minis ter van het ministerie van openbare werken, had „technische bezwaren". Hij beweerde dat hij twee jaar in de St.-Stephens Club dichtbij de klok had geslapen. „En ik kan U verzeke ren dat ik heel goed sliep", beweerde hij. GELDVERLIES DOOR GOUDVIS SEN. Een stomerij in Melbourne heeft een reclame-stunt, waarbij aan iedere klant een goudvis werd ge schonken, moeten staken. Tientallen jongens kwamen namelijk met vieze "oude kleren namen hun goudvissen in ontvangst en keerden nimmer terug. Het duurde lang eer het personeel van de stomerij erachter kwam dat het bij de neus genomen was. GEEN TOSCANINI-ARM. In Balla- rat ook een plaats in Australië, gaf een vrijwilliger uit het publiek tijdens een concert zich enthousiast op om te dirigeren. Naar men zegt doordat iemand hem door hypnose gesugge reerde dat hij Toscanini was, diri geerde hij met een zo grote heftig heid dat een arm uit het lid schoot. „La Cour tine niet vervuild" Franse verontwaardiging (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen heeft de Franse ambassaderaad Henri Ruffin gis termorgen tijdens een bespreking met functionarissen van het minis terie van buitenlandse zaken uit drukking gegeven aan ernstige te leurstelling over in de Nederlandse pers verschenen verklaringen, die spreken van een ernstige vervuiling van het Franse militaire kamp La Ceurtine dat nan de Nederlandse legerleiding ter beschikking is ge steld voor het houden van grote mi litaire oefeningen. Deze Franse klacht volgde op veront waardigde uitlatingen in Franse kringen in Den Haag over de in de Nederlandse bladen gemelde uit spraken van verantwoordelijke of ficieven, dat het kamp dat aan de Nederlandse kwartiermakers zou zijn overgedragen smerig was en ongedierte zou zitten. „Men doet alsof wij onze Franse soldaten la- ten leven temidden van vlooien en ratten in vervuilde kazernes", zo zei een verontwaardigde Franse jour nalist De Franse militaire attaché in Den Haag capitaine de fregate L. Le- boUrlier neeft dinsdag een bezoek aan de chef van de generale staf gebracht om zijn teleurstelling over dcz'o verklaringen en de berichtge ving uit te spreken, en te verzoeken om een onderzoek door de Neder landse generale staf. De minister van defensie, de heer Van den Bergh en de chfef van de generale staf, It. gen. La Fèvre de Montigny, die vandaag naar La Courtine vertrekken, zullen zeker van deze gelegenheid gebruik ma ken om daar een diepgaand onder zoek in te stellen naar de gerecht vaardigdheid van uitspraken van militaire zijde over de onbevredi gende toestand waarin zij de be huizingen in La Courtine zeiden te hebben aangetroffen. Verwacht wordt dat na dit bezoek een ver klaring zal worden afgelegd over deze bevindingen. Benelux gaf bovendien nog de impuls tot grotere groeperingen." Op het eind van haar toespraak zei de koningin: „Majesteit, het is voor mijn man en mij persoonlijk een vreugde, U hier als onze gast te verwelkomen. Het Nederlandse volk ziet in U een sympathieke ver tegenwoordiger van het Belgische. Bij de beantwoording van deze tafel rede gewaagde de Belgische koning onder meer ervan dat men zich voor twee buurvolken bezwaarlijk nauwere banden kan voorstellen. „Bij de natuurlijke wedijver die daardoor is ontstaan, hebben wij steeds de deugden mogen bewonde ren die het kenmerk Uwer landge noten zijn: de vastberadenheid, het doorzettingsvermogen, de vlijt en een onvergankelijke liefde voor de vrijheid. Deze hoedanigheden wer den eens te meer in het daglicht ge steld door Uwe Majesteit en haar regering, bij het ontwerpen van het Deltaplan". De koning is ervan overtuigd dat „onze regeringen de formules zullen vinden die, soepel en doelmatig, onze gemeenschappelijke belangen zullen dienen zowel op het gebied der eco nomie als op dat der waterwegen." Hij dankte de koningin, en door haar het Nederlandse volk, voor het onver getelijke onthaal dat kern hier te beurt is gevallen. En reed prompt tegen pereboom (Van een correspondent) Het gebeurt nogal eens, dat er voor de kantonrechter een jon geman verschijnt, die stiekuni achter het stuur van papa's auto is gaan zittten, door zijn onervarenheid brokken maakt en een dubbele bekeuring op loopt omdat hij geen rijbewijs kan tonen. „Joy riding" is de algemeen bekende term voor deze schijnbaar amusante, maar iu wezen gevaarlijke be zigheid. Tot grote verbazing van de heren in toga verscheen er dinsdagmorgen een 56-jarige Amsterdamse poelier voor de balie, die.... er met de auto van zijn zoon vandoor was gegaan. Het gebeurde in Oostzaan, de rijbewijsloze tocht ein digde via een hek in een tuin tje van een Oostzaanse ingeze tene, waar de auto een boom beklom alsof de ondeugende papa, behalve de auto, ook nog eens peren wilde pikken. „Een unicum", was de een drachtige mening van de offi cier mr. v. d. Oever en de waarnemend kantonrechter mr. K. Oosthuizen. Het bleek dat de „chauffeur" op het gaspe daal in plaats van de rem had getrapt. Verdachte W. de B. toen even .geleend" omzijn had de auto even „geleend" om zijn schoonmoeder weg te bren gen. hetgeen de officier deed opmerken: „U wilde zeker schoonmama laten zien hoe goed U weirijden kon...." Zoon lief had de nieuwe auto net een week in zijn bezit de scha de bedroeg 700 gulden. Er zul len in de familiekring wel en kele hartige woordjes gevallen zijn over deze kwestie. „U bent toch geen kwajongen meer?", vroeg de officier. Hij eiste voor het ongeval een boete van 200 gulden en voor het ontbreken van het rijbe wijs 50 gulden boete. De kan tonrechter was iets milder ge stemd, het draaide uit op twee boetes van 100 en 25 gulden. >A*V*\\A'W*\A^VVVVVWVWS*)\AAAAA'\NA>VsVVWVVVWVV Het koninklijk gezelschap begeeft zich naar het Rijksmuseum. TWEE SLACHTOFFERS IN PARIJS Jftïtlï... wat een IiitteDat heeft men gisteren niet alleen in Nederland geroepen, waar het kwik plaatselijk de eminente hoogte van 34 graden Celcius wist te bereiken. De hittegolf hangt over een groot deel van Europa: zelfs in het noordelijke gelegen Lapland is men reeds moeten overgaan tot het bestrij den van liefst twintig bosbranden. Hier ging 3000 hectare bos verloren in een streek, die niet door wegen doorsneden wordt. Finland lieeft deze zomer al tien maal zoveel bosbranden gehad als in andere zomers. Momenteel woe den er bosbranden in de omgeving van Helsinki. Men gelooft, dat de branden worden veroorzaakt door kampeerders, die op zorgeloze wijze met hun kooktoestellen omspringen. Tijdens de laatste paar dagen zijn in Finland duizenden hectaren bos een prooi der vlammen geworden. De schade wordt op miljoenen ge schat. In het stadje Uleaborg zijn tien houten huizen tot de grond toe afgebrand. In West-Duitsland heeft men rigou reuze maatregelen genomen om bos branden te voorkomen. In de staat Neder-Saksen is een boete van vijf mark ingesteld voor lieden, die be trapt worden op roken in bos en hel. In deze staat hebben de bosbranden tot op heden een schade van tenmin ste 675.000 mark veroorzaakt. Om ge brek aan drinkwater te voorkomen, hebben vele gemeenten in het noorden en westen een boete van 25 mark in gesteld op het wassen van auto's en het besproeien van tuinen. In het noorden van West-Duitsland en Rijnland-Westfalen zijn de boeren be gonnen met een poging nog te redden wat er van de oogst te redden valt. In Sleeswijk-Holstein wordt gevreesd dat de gewassen voor 50 procent ver nietigd zijn. Intussen puft Europa. Zouden de boeren heel wat voor een zich over enkele dagen uitstrekkend buitje willen geven, ook de vakantiegan gers wordt de hitte te bar. De Lon- dense city lag gisteren onder een trillende lucht en de bolhoeden wer den er met weinig zwier gedragen. Record in braadpan 1 n Madrid kwam er zelfs van de siës ta niet veel. De café's zaten vol men. sen, die de slaap niet konden vatten. Het stadje Ecija in Zuid-Spanje, dat door de Spanjaarden „de braadpan" 's lands" wordt genoemd, sloeg echter alles met een temperatuur van 49 gra den Celsius in de schaduw. In Parijs en Brussel heeft de zon uit een staalblauwe hemel op de straten geschenen, die alleen begaan werden door stervelingen, die er persé op uit moesten. Uit Rome, Lissabon en Zurich, waar vroeg in de morgen reeds 30 graden Celcius werd gemeten, komen dezelf de berichten. Stockholm en Kopenha gen meldden met 24 en 26 gradén Cel sius ongeveer de aangenaamste tem peraturen van heel West-Europa. Slechts Wenen was niet verbaasd. Men vond de temperatuur 32 gra den Celsius „gewoon voor de zo merdag". Hoe gemoedelijk de Weners de hitte golf ook opnemen, elders zijn er slachtoffers gevallen. Zo overleden in Parijs twee mensen tengevolge van een zonnesteek. De bosbranden veroorzaken afge zien van de schade, die wordt aange richt vanzelfsprekend veel over last. In liet noorden van Portugal moesten drie dorpen worden ontruimd met het oog op een grote bosbrand, die op vijftig kilometer afstand zicht baar was. In Miinchen zijn woensdag twee cir cusleeuwen aan een zonnesteek be zweken. Het Wereldgebeuren Verhuizing Als generaal Lauria Norstad va kantie houdt, ergens in de Ver enigde Staten, dan kan men hem veelal aantreffen, gewapend met een golfstick. Ook met zijn vroegere op perbevelhebber, generaal Dwight D. Elsenhower, golfde hij vaak in de omgeving van het N.A.V.O.-hoord- kwartier in Versailles. En zo'n sa mentreffen werd gebruikt voor een nuttige conversatie. Bij zijn super- rieuren stond Norstad altijd bekend om zijn heldere kijk op vele dingen, Toen hij nog een jong officier was. wenste generaal Henry Arnold dat Norstad aan zijn staf zou worden toe gevoegd als iemand die hem kon „hel pen denken". Als luchtmachtman heeft Norstad in de Tweede Wereld oorlog een belangrijke rol gespeeld bij de voorbereiding van belangrijke krijgsverrichtingen. Hij vervult nu in Eisenhowers voetspoor het opperbe vel van de N.A.V.O. In de afgelopen weken heeft Nor stad weinig of geen tijd gehad om zijn aandacht op het diri geren van golfballen te bepalen. Wel stond hij in een geregeld contact met de door president Eisenhower geleide regering in Washington, en het on derwerp van zijn denken vormden wederom vliegtuigen. Gelukkig ging het niet om krijgsoperaties, maar wel om de grootst mogelijke waakzaam heid voor de veiligheid van West-Eu ropa. Zoals bekend, had president De Gaulle van Frankrijk geweigerd, om kernwapens bestemd voor de in Frankrijk gestationeerde jachtbom menwerpers, in zijn land toe te laten. Gen. Norstad kon niet blijven zitten met een althans voor zover het in Frankrijk was gestationeerd zeer ondoeltreffend apparaat. Van daar dat hij op reis ging, naar Bonn en naar Londen. Daar zette hij de re geringen mee aan het denken en blijkbaar trof hij in beide hoofdste den de bereidheid om de vliegtuigen te ontvangen. Het resultaat van zijn besprekingen ging over de golven naar Ike en gisteren kwam het be richt, dat de Verenigde Staten de per manente raad van de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie officieel op de hoogte hebben gesteld van hun be sluit, om hun 200 jachtbommenwer pers in Frankrijk die kernbommen kunnen vervoeren, zonder verder uit stel van hun bases in Frankrijk naar Engeland en West-Duitsland over te brengen. Het militaire overleg van de gene raal is ongetwijfeld gepaard ge gaan met grote diplomatieke ac tiviteit, want zo'n ingrijpend besluit neemt men maar niet een-twee-drie. En in die diplomatieke meningsuit wisseling is blijkbaar de wens van de Verenigde Staten steeds vaster ge worden, om niet te buigen voor de tactiek van De Gaulle. Door zijn voorwaardelijke weigering om kern wapens in Frankrijk toe te laten wil de de Franse leider de Amerikanen dwingen, een aantal van zijn wensen te vervullen. Zijn verlangen om mede te beslissen over het gebruik van wa pens die op zijn eigen grondgebied zijn opgeslagen, is niet geheel onbe grijpelijk; ook in Engeland geldt de bepaling dat Amerikaanse vliegtuigen die er zijn gestationeerd alleen voor militaire operaties mogen worden ge bruikt als de Britse regering ermee instemt. Frankrijk neemt een ietwat andere positie in, omdat het niet tot de „atoomclub" behoort: het exclusie ve gezelschap van drie landen (Ver. Staten, Groot-Brittannië en de Sow- jet-Unie) die erin zijn geslaagd om atoomwapens tot ontploffing te bren gen. Die club voelt er niets voor om uitbreiding van het ledental te bevor deren al voorzien de leden wel dat hun kringetje groter zal worden als het gesprek te Genève over een ver bod van proefexplosies niet spoedig tot resultaat leidt. De Gaulle's „chan tage" dient om de Amerikanen ertoe te bewegen hun atoomgeheimen prijs te geven. Nauw daaraan verwant zijn andere ambities zoals een Franse hoofdrol bij de bepaling van een poli tieke en militaire strategie van het westen voor de gehele wereld. Boven dien staat op De Gaulle's verlanglijst je onvoorwaardelijke solidariteit en steun van de andere westerse landen voor de Franse politiek in Algerije. De Gaulle's doel is herstel van de verlepte grandeur, dat hem zo goed van pas zou komen bij de opbouw van de Frans-Afrikaanse gemeen schap en van de Franse politiek in Algerije. Het Amerikaanse besluit, dat Norstads uitstapjes naar Londen en Bonn is gekomen, stelt deze gran deur als die tenminste moet wor den gezocht in het bezit van de atoombom op de lange baan. Het is te verwachten, dat "Norstad nu weer overgaat tot een partijtje golf terwijl Franse geleerden onder hoge druk voortploeteren om zo spoedig mogelijk in de Sahara een paddestoel vormige wolk te doen ontstaan. GENERAAL NORSTAD .Jast van Marianne...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3