Uitbreiding Berghuyskazerne te Middelburg van 150 tot 600 man ILF0RD Spvrti fiSi Olijfje Imm Almanak HULSTER REINAERTBEELD WEER EENS VAN VOETSTUK BEHANDELING ZAAK TEGEN SERGEANT M. AANGEHOUDEN ZENUWRUST Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 9 JULI 1959 WAARSCHIJNLIJK OVER 2 JAAR GEREED Bomvrije kazerne te Vlissingen alsmede barakken Nadorst worden opgeheven De generaal-majoor Berghuyskazerne te Middelburg wordt thans afge bouwd. Na een lange periode van voorbereiding heeft het ministerie van oorlog de plannen voor het hoofdgebouw, dat op het braakliggend ter rein aan de Zuidsingel is geprojecteerd, goedgekeurd. Verwacht wordt, dat begin 1960 met de bouw kan worden begonnen. Dit nieuwe vier ver diepingen tellende hoofdgebouw zal aansluiten op de twee bestaande vleugels in de Korte Noordstraat en de Koningsstraat. Dit deelde de eerst aanwezend ingenieur van de Genie te Bergen op Zoom, majoor F. Lind, woensdagmiddag tijdens een persbijeenkomst mee. Over twee jaar Is de kazerne waarschijnlijk gereed. De capa citeit is dan verhoogd van de hui dige 150 man tot 600, zodat alle diensten van de C.O.A.K. in een kazerne kunnen worden onderge bracht. Tegenwoordig zijn name lijk de verschillende afdelingen ondergebracht op drie plaatsen, de generaal-majoor Berghuyska zerne te Middelburg, de barakken aan de Nadorstweg en in de Bom- vrije-kazerna te Vlissingen. Wanneer de kazerne te Middelburg dan ook gereed is worden deze thans nog verspreide afdelingen alle on dergebracht in de vergrote kazerne. Tevens houdt dit in dat de C.O.A.K. Vlissingen zal verlaten.. De kazerne wordt dan opgeheven. Dë nieuwbouw betekent een grote besparing en veel economischer werken. Er kan dan worden volstaan met o.a. één keuken enz. Het nieuwe hoofdgebouw „krijgt een frontbreedte van 55 'meter met in het midden ecu grote in gang van ongeveer zeven meter breedte, waar onder andere de wacht wordt ondergebracht. Het gebouw krijgt een sousterrain met hierboven vier woonlagen. Hiervan zijn de twee bovenste be stemd voor legering. Op de twee de verdieping komen de officiers- recreatie- en Jeslokalen* op de eer ste verdieping zijn de recreatie- lokalen voor onderofficieren en kantoren geprojecteerd. VAN TOT EEN KOELE DUIK Nog steeds doet de zomer zijn best om een overvloed aan zonlicht over ons uit te storten. De een vindt dat prettig, voor anderen echter is dat wel wat te veel van het goede. Het gevolg is, dat velen een stormloop op de zwembaden zijn begonnen, die in tijden niet zo'n goed begin van bet seizoen hebben meegemaakt. In Sas van Gent bijvoorbeeld bezoch ten in juni niet minder dan 20.298 personen het zwembad. De drukstbe- zochte dag was de vierde juni, toen 1220 bezoekers werden geregistreerd. Vijf maal werden meer dan 1000 zwemlustigen geteld. Het gemiddelde dagcijfer bedroeg 586. Dit betekent, dat vanaf de opening in mei 26.980 personen een koele duik namen in het Sasse zwembad, SPORTIEVE PEDAGOGEN De leerlingen van de rijkskweek school voor onderwijzers te Mid delburg hebben op een sportdag getoond behalve over pe'dagogi" iver sportieve kwulitci- sche ook PROOST! In Schore waren drie timmerlui op karwei in een huis, een dorstver- wekkend karwei mogen wij wel zeg gen, want de dag was warm. Maar de vrouw des huizes wist wat goede timmerlieden toekomt en dus nodigde zij de mannen in de huiskamer. Be drijvig toog ze daarop naar de kel der, waar drie flesjes bier Icoel la gen te wezen. Drie. flesjes. De mannen keken toe, lioe die te voorschijn werden ge haald, hoe de kroonkurk werd ver wijderd en hoe de glazen werden neergezet. ,.Ga je gang'-' zei de vrouw. „En proost De mannen schonken met beheerste gebaren hun glazen vol, knikten elkander en de vrouw ernstig toe en zeiden eveneens: „Proost". Waarop zij dronken. Twee mannen uitten vervolgens een zucht van genoegen. Maar de derde maakte geen geluid, doch keek het voorhoofd gefronst naar zijn glas: in plaats van het goud-gele, schuimende nat bevond zich daarin slechts een waterig vocht met de kleur van doodgewoon waterleiding- water. Pas 's avonds werd het raadsel op gelost. De zoon des huizes nog zeer jong fiad.de dag .daarvoor, overmand door hitte en dorst, clan destien een flesje genuttigd. Maar omdat hem dat ten strengste verboden was, had hij het flesje weer keurig gevuld en de kroonkurk be vestigd. De vulling evenwel wat wa ter, ge-woon-lei-ding-xvater. Proost, timmerman! ten te beschikken. Vooral 's mor gens, tijdens de atletiekwedstrij den werd hard gewerkt en dat ex- geen records werdén gebroken, moet aan de hoge temperatuur worden geweten, 's Middags had men zich in het zwembad een ietwat aangenamer kli maat geschapen en ook in het water werd een spannende strijd geleverd. Hoogtepunt was misschien wel de voetbalwedstrijd tussen de „hospitan- ten" en de onderwijzers van oefen en hogpiteer-seholenEnige minuten na de rust was de stand 6—1 in het voordeel van de jongeren, maar na de rust deden ,,de oudjes" het al heel wat beter en door enthousiast spel wisten zij de stand op 66 te bren gen. De uitstekend mede dank zij de goede geslaagde organisatie sportdag werd met een genoeglijk sa menzijn in de aula van de rijks kweekschool besloten. SERENADE De koninklijke muziekvereniging „Aardenburgs Fanfare" bracht t ecljtpaar A. B. de Clerck-van Hul- le dezer dagen een klinkende sere nade. De lieer en mevrouw De Clerckrvan Holle vierden hun 25- jarig huwelijksfeest, terwijl de heer De Clerck bovendien de dag herdacht waarop hij twintig jaar geleden, werkend lid van de mu ziekvereniging werd. VIJFTIG JAAR De heer en mevrouw Zuidema-Kim- mel te Souburg zijn vijftig jaar ge trouwd, hetgeen zij vandaag temid den van kinderen en kleinkinderen hei'denken. De heer Zuidema is oen bekende figuur in Souburg. Hij is na melijk .secretaris van het rayon Wal cheren van de Bond van Ouden van Dagen. rmmR ■JY 'M l Wmm - m fjiiiiL HW- het goede anker-horloge gi (let op hel roc/eVf driehoekje) i' ifot*.,. V i üiüiÊÊÊ&k Het nieuwe „gezicht" van de gene raal-majoor Berghuyskazerne te Mid delburg, zoals het er op een maquette uitziet. Dit hoofdgebouw, dat een frontbreedte heeft van 55 meter wordt gebouwd aan de Zuidsingel. Het gebouw sluit aan op de twee be staande vleugels van de kazerne in de Korte Noordstraat en Konings straat. Rechts op de foto de water toren. Foto P.Z.C.) Ingang verplaatst Tijdens de bouw moet de ingang in de Koningsstraat worden veiplaatst naar Achter het Hofplein. Hiervoor heeft het ministerie van Oorlog reeds enkele oude huisjes in deze straat aangekocht. Bovendien moet nog één huis in de Koningsstraat voor de kazerneuitbreiding worden afgebro ken. Reeds eerder was een aantal woningen aan de Zuidsingel onder de slopershamer voor dit doel geval len. In 1957 had het rijk dit terrein van de gemeente in ruil gekregen voor de Kloveniersdoelen, het voor malig militair hospitaal. Tot 1953 was een gedeelte der militairen hier nog gelegerd. Ook in de generaal-majoor Berghuys kazerne kampte men met een te kort aan ruimte. In kamers voor normaal 24 man waven er soms 36 ondergebracht. Besloten werd dan pok tot de tijdelijke oplossing van barakken en het onderbrengen van een gedeelte d.ef manschappen 'in de bomvrlje-kazerne .te Vlissingen. Voor het nieuwe hoofdgebouw zijn In de loop der jaren verschillende plan nen ontworpen. Aanvankelijk had men hier ook de gymnastiekzaal in geprojecteerd, doch bij nadere over weging is deze achter het schoolge bouw gebouwd. Tijdens deze pers bijeenkomst toonden zowel de lui tenant-kolonel J. J'otteboom als de majoor Lind zich bijzonder verheugd over de samenwerking bij de verwe zenlijking van deze plannen met de gemeente. Oud-Tholenaar promoveerde in Utrecht De heer J. van der Santle te Rotter dam. voorheen als zetter werkzaam bij de firma J. M. C. Pot te Tholen, heeft het pedagogisch getuigschrift 1-*■ - hel heer aan de Nijverheidsschool voor Grafi sche Vakken te Rotterdam, de vol waardige, geheel metalen 6x6 Eerste Kamer over aanbesteding Deltawerken Bezwaren tegen onderhands aanbesteden In het eindverslag der Eerste Ka mer over het ontwerp van wet hou dende verlenging van de termijn voor het aangaan van overeenkom sten nopens werken als bedoeld in de Deltawet, worden enige opmerkin gen gemaakt over aanbestedingen van Deltawerken. Het had de aandacht van Ver scheidene leden getrokken, dat Deltawerken dikwijls onderhands worden aanbesteed. Tegen deze wijze van aanbesteden hadden de hier het woord voerende leden vooral nu de prijzen, naar zij meenden te weten, bij de open bare aanbestedingen een dalende tendens vertonen bezwaar, daar zij deze niet in 's lands belang achtten. Nog werd gewezen op de aarzeling welke in België en Luxemburg valt op te mei-ken ten aanzien van de beantwoording van de vraag, of bij onderhandse aanbestedingen de ge lijkgerechtigdheid in de Benelux-lan- den van de aannemers uit die landen wel tot baar recht komt. In Goes geen apart havenbedrijf Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben hun goedkeuring onthouden van het in decexxxber genomen raadsbesluit tot instelling van een havenbedrijf te Goes. G.S. waren van mening, dat zij over te weinig gegevens beschikten oxn te komen tot een oordeel of het vei-antwooid is een apart havenbedrijf te stichten. In technisch opzicht verandert ech ter niets, het besluit van Gedeputeer de Staten is slechts van administra tieve betekenis. Eindexamen Petrus Hondius Lyceum Voor het eindexamen H.B.S. A slaag den aan het Petrus Hondius Lyceum te Terneuzen, de candidaten: Kees Kaan, Terneuzen; Huub de Klerk, idemWim van der Peijl, idemKo de Koeyer, Zaamslag. Afgewezen 1. (Advertentie) Nieuw middel maakt een einde aan TRANSPIRERENDE VOETEN en de ongemakken daarvan Niota I» hinderlijker voor u en uw omge ving dan dezo transpiratie die ondanks regelmatig wassen en alle andere voor zorgsmaatregelen niet achterwege blijft. Beseft u wel wat een handicap dit voor u betekent? Zelfs uw beste vrienden durven het niet tegen u te zeggen. Meer gelukkig brengt een nieuw middel than» uitkomst Het is Japora, een medicinale crème die bij apotheker», drogisten en speciaalzaken verkrijgbaar is (f 3.20 per tube). Het Tesultant is verbluffend. Over matige voet-tTanspirntio met zijn vele narigheden kan op 6lag verdwijnen. Ge bruik 'a avonds voor het slapen gaan Japora en u kunt zeker zijn van een al gehele bescherming minstens gedurende de eerstvolgende 24 uur. Met Japora her krijgt de huid zijn normale poriën-werking en elke overmatige transpiratie houdt op. Het geeft u een heerlijk fri» en gesoig neerd gevoel. Natuurlijk helpt Japora ook voortreffelijk bij overmatig transpirerende handen. Resultaat gegarandeerd - ander» uw geld terug. WARMTE OF ONVERLATEN? Politie vond beeld op de grond liggen Het reeds veel besproken bronzen beeld van Keinaert de Vos te Hulst is in de nacht van dinsdag op woens dag voor de zoveelste maal van zijn voetstuk gehaald. Een lid van de rijkspolitie, die zich woensdagmor gen tegen zes uur naar de politie post begaf, zag het beeld op de grond liggen, toen hij de Gentse Poort passeerde. Onmiddellijk gaf hij zijn bevindingen door, waarna men een onderzoek begon. Tot ntl toe heeft men echter nog geen enkele aanwijzing kunnen vinden. Volgens de rijkspolitie ter plurxtsc is niet bekend of hier baldadigheid in het spel is of dat het beeld door breuk omver is getuimeld. „Het ranke, slanke beeldje staat vrij zwak op zijn voetstuk", aldus één der zegslieden, „en Is bij harde wind al eens eerder omgevallen omdat het oude breuken vertoont". „Hot kan ook door de warmte zijn omge vallen", aldus een andere lezing van het geval. Gemeenteopzichter I. Lambert achtte bovengenoenxde veronderstellingen echter uitgesloten. Volgens hein stond het beeld met twee zware bou ten in het voetstuk gemetseld en kan daarvan alleen met geweld wor den verwijderd. „En er moet geweld gebruikt zijn," zo verklaarde de op zichter ons, „omdat één der bouten van ruim een centimeter dikte, is afgebroken, terwijl de andere uit de zware klomp harde cementspecie ge licht is". Hij vond bet echter wel een vex velende geschiedenis worden, die zich zo ongeveer ieder jaar her haald. Verleden jaar werd het vos- senbeeld zelfs enige tijd vermist en later teruggevonden ui de tuin van Zaamslag's burgemeester. Het kost de gemeente Hulst steeds geld. Vol gens de opzichter zou het wenselijk zijn dat het beeld dat voorlopig een veilig onderkomen heeft gevon den in de gemeenteremise op de oude breukplaatsen, opnieuw ge bronsd wordt. De heer Lambert had sterk het vermoeden, dat hier van vernieling sprake is, juist omdat de afgelopen winter in Hulst ook ver scheidene verkeersborden en lampen van de straatverlichting het hebben moeten ontgelden. Eindexamen-B r.h.b.s. Vlissingen Voor het eindexamen B zijn aan de r.h.b.s. te Vlissingen geslaagd (waar van 10 reglementair)P. R. Baert; P. F. Eckhardt; P. Goedvolk; W. D, Hai'ting; G. Houwer; R. A. J. Ruijg; T. Steendam; W. F. Stieltjes; A. Timmermans; U. Valkier (vx\); A. A. K. Vervaet; R. M. Vierhout; H. Vos; P. Vrolijk; H. W. Woltcrs; T. Seijnstia. Afgewezen 2 kandidaten. Ulo-examens n op Zoom Voor de u.l.o. examens, diploma A, slaagden te Bergen op Zoom de da mes J. Nieuwenhuijzen, M. L. de Kok, E. M. Rijnhout, P. H. Geense, allen uit Krabbendijke en W. A. Meerman te Tholen; J. C. Holle- brands te Poortvliet en de heer M. van Oosten te Krabbendijke, C. P. Bouterse uit Waai'de en de lieer A. C. J. Hoekman uit Krabbendijke. Bergen GEDAGVAARD WEGENS DESERTIE Do krijgsraad voor de luchtmacht te Den Bosch heeft woensdag besloten de behandeling van de zaak tegen de sergeant-vlieger A. M., afkomstig uit Vlissingen en thans wonend te Rilland-Bath, voor onbepaalde tijd aan te honden. De krijgsraad, die gepresideerd werd door mr. L. J. Deelen, wil eerst kennis nemen van de inhoud van een psychiatrisch- en een psychologisch rapport, dat binnenkort over sergeant M. zal worden uit gebracht. In afwachting van deze rapporten en van de verdere be handeling van de zaak is de sergeant-vlieger op vrije voeten gesteld. Hoogstwaarschijnlijk zal hij terugkeren naar de vliegbasis Woensdrecht. maken teneinde zijn privé-correspon- dentie aan de veiligheidsofficier ter inzage te verstrekken. Inmiddels bepaalde de minister van defensie in een land- en luchtmacht- order, dat slechts onder hupaalde voorwaarden namens de comman dant van een compagnie of overeen komstige eenheid aan militairen or der mag worden gegeven om bij hen in gebruik zijnde leasten, kisten koffers en dergelijke te openen, ten einde de inhoud daarvan te onder zoeken. In afwachting van psychiatrisch en psychologisch rapport Sei'geant M. moest gisteren voor de krijgsraad verschijnen, beschuldigd van desertie. Zoals men zich zal herinneren verdween hij op zaterdag 6 juni j.l. spoorloos, nadat hem acht dagen verzwaard was opgelegd we gens het niet opvolgen van een dienstbevel tot het openmaken van zijn kastje op de vliegbasis Woens drecht. Aan het ongeoorloofd afwezig zijn van de vlieger ging een reeks moeilijkheden vooraf, be ginnende met de verdenking, dat hij na een noodlanding een vlieg tuig onbeheerd zou hebben laten staan. Vervolgens vermoedde men, dat hij aan een dagblad correspondent gegevens over de ze affaire zou hebben verstrekt. Toen hij op 8 april j.L door ile vei ligheidsofficier op Woensdrecht be volen werd zijn kast open te ma ken teneinde inzage te verstrekken van zijn privé-correspondentie, wei gerde hij hieraan te voldoen. Hier op werd hij in streng arrest gesteld. De vliegbasisleiding besloot evenwel de zaak niet voor de krijgsraad te brengen, maar kiïjgstuehtelijk af te doen, waarop M. werd vrijgelaten. Een diepgaand onderzoek werd daar na ingesteld met als gevolg, dat nodig voor rustig denken en werken en goede nachtrust Mijnhardt's Zenuwtabletten sergeant op 6 juni door de waar nemend squadron-commandant werd ontboden, die hem meedeelde, dat hij onmiddellijk acht dagen verzwaard arrest moest ondergaan. Een sergeant wordt echter niet on middellijk onder geleide weggevoerd. Van de korte vrijheid, die M. nog werd gelaten, maakte hij gebruik om er vandoor te gaan. Zondag 14 juni meldde hij zich weer op de ba sis. Sinds woensdag 10 juni had hij zich echter schuldig gemaakt aan desertie. Bij zijn terugkomst stelde de Koninklijke Marechaussee hem in voorlopig arrest. Twee rapporten Mr. D. Huisman, de verdediger van de sergeant, diende een re quest in, waarin de onmiddellij ke invrijheidstelling van M. werd gevraagd. Mr. Huisman is name lijk van mening, dat hier sprake js van psychische overmacht, zo dat de sergeant geen strafbaar feit zon hebben gepleegd. Daar om vroeg de raadsman de krijgs raad om een psychologisch- en niet om psychiatrisch rapport over sergeant M. De krijgsraad besloot dus gisteren, na ongeveer een uxir in de raadkamer te heh- ben doorgebracht, zowel een psy chiatrisch- als eon psychologisch rapport over M. te laten uitbren gen. De auditeur-militaii' heeft de ser geant gedagvaard wegens desertie, echter niet wegens het niet opvolgen van een bevel zijn kastje open te Mulo-examens Voor het mulo diploma B slaagden te Bergen op Zoom de heer P. M. Bij de Vaate uit Krabbendijke, Voor het mulo examen A slaagden de dames S. P. Ampt (x) St. Annaland; A. Lam- biechtse, Rilland Bath; M. van Daen uit St. Maartensdijk; G. C. Gaakeer uit St. Annaland en de heer J. de Jon ge (x) uit Tholen. Met (x) slaagden ook voor middenstandsdiploma. T oelatingsexamen r.h.b.s. Middelburg Voor het toelatingsexamen voor de r.h.b.s. en m.s.v.m.te Middelburg slaagden de volgende kandidaten: Robbie Hahlen, Koosje Schimmel, Rix Wierenga, Giel Krijger, Leo Maas, Johanna Eiff, Wim van Baaien, Ella de Vos, Riet v. d. Linde, Jan van Bo ven. Leo Geense, Millie de Leeuwen, Marijn Meyer, Cocky van der Graaff, Kees Ghijsen, Jannis Alsma, Rino Zandee, Willy Moermond, Gonnie Walraven, Sjaak Fiegen, Guus Schip per, Conny Dekker, Dolf Plijtor, Paul Heyae, Wim Hozee, Nico Zee, Jan Gerritsen, Wim Keessen, Tonie Wou denborg, Hanneke Straks, Lieabeth de Wielt, Ad. v. d. Berg, Hans Zuide ma, Wim Helm, Joost Looise, Kees Leiinse, Hannie Visch, allen te Mid delburg, Paulien van 't Hof en Ko Wouter te Ritthem, Johan Crucq en Jannie Baas te Nieuw- en Sint-Joos- land, Simon Bommeljé en Johan Cor- ré te Oostkapelle. Johan Provoost, Jan Maranus en Brigit Smit te Dom burg, Erik ten Klooster en Truus Minneboo te Veere, Topy van Weel, Cathrlen van Bockel en Marleen de Jonge te Souburg, Paul v. d. Moer te Arnemuiden, Tonnie Klap en Jan Christiaansen, Koudekerke, Leen Bom, Oc-tkapelle, Pim van Doorn, Koudekerke, Hans Minderhoud, Lau Roelse en Piet Toutenhoofd te West- kapello. Vier kandidaten werden af- gewezce. Optimistisch over broedval (Slot van pag. 1) van de maand. De temperatuur schommelde toen rond 18 gx'aden Cel sius, waardoor de oesterlarven zich gunstige konden ontwikkelen. Nadat de tempex-atuur begin juli even was gezakt, is het water van de Ooster- schelde thans bij vloed bijna 20 gra den Celsius. Ervaring Hoewel de oesterkwekers veel waarde hechten aan de gegevens en voor spellingen van het rijksinstituut voor visserij-onderzoek, gaan zij ook ter dege bij zichzelf te rade. „Eind juni voelen we ons altijd een beetje on rustig, want dat ls de tijd waarop in normale gevallen de pannen te water moeten", vertelde ons een oestex-kwe- ker. De mosselcollecteux-s gaan meest al enkele dagen vroeger te water.. Meestal klopt de berekening van da kwekers aardig met de voorspellin gen van het rijksinstituut voor visse rij-onderzoek. Het is een kwestie van ervaring. Do hoge temperaturen van dit ogen blik zijn bijzonder gunstig voor een te lang zo warm blijven, want dan wordexx de oesters belaagd door de goede broedval. Maar het nxag niet schclpziekte. Deze ziekte wordt ver oorzaakt door een virus, die pas ge dijt bij een watertemperatuxxr van twintig graden Celsius en hoger. Hoe wel er nog veel kan gebeuren, ziet het er naar uit, dat men over vier jaar voldoende consumptieoesters zal hebben. Tenminste voor zover een gunstige broedval beslissend is. Want voordat een oester volwassen is.... De cultuur is immers zó vol risico's, dat de kwekers er wei voor waken om te vroeg te juichen Pullen-rijm Lange weg bandenpech felle zon geen pardon Pa denkt: ach wat een dag... zit ik hier thuis staat bier kelder koel naast m'n stoel Pul vol deugd Amstel vreugd! ,„rvehen VANDAAG Vlhsingcn Alhambia: „Petersburger Nachten", 7 cn 0 uur, 18 Jaar. Luxor: „Vijf helse uren", 8 uur, 14 J, Zevenhandbaltoornooi Bonedijkestr. 7 uui*. middelburg Electro: „Their secret af faire", 19, 21.15 uur, 14 Jaar. Burgerzaal Stadhuis: concert door Instrumentaal sexte- ,Alma Musica", 19.30 uur. Clubhuis 't Trefpunt, slotavond stich ting vorming bedrjjfsjeugd „De Zon nebloem", 20 uur. Goes Grand: „Le Grande Illusion", 8 uur, li Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2