a»s DDflVIMCIAI F 7FFUWSE COUDAMT de BILT Glimlachende koning Boudewijn werd met „warm" enthousiasme ontvangen Ontploffing op Deense plezierboot: 24 doden Zeeuwse oesterkwekers zijn optimistisch over broedval VAN IMPOSANTE AANKOMST TOT LUISTERRIJK DINER Koning Boudewijn vertoeft in ons land. Op de foto ziet men f| de Belgische vorst in gesprek met koningin Juliana en prins Bernhard, na de officiële ver- welkoming. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiTi Staatsgarantie Hiltonhotels 21 juli in Eerste Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Op dinsdag 21 juli a.s. zal de Eerste Kamer het wetsontwerp behandelen, waarbij de staat garantie verstrekt voor de bouw van twee Hilton-hotels in Nederland. De voorzitter, mr. J. A. Jonkman, deelde dit dinsdagmiddag mee aan het begin van de vergade ring van de Eerste Kamer. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur: Den Helder, onbew. 27 gr. Ypenburg, licht bew. 31 gr. Vlissingen, licht bew. 31 gr. Eelde, licht bew. 32 gr. De Bilt, onbew. - 32 gr. Twente, onbew. 32 gr. Eindhoven, licht bew. 33 gr. Zuid-Limburg, licht bew. 32 gr. Helsinki, onbew. 27 gr. Stockholm, licht bew. 28 gr. Oslo, zwaar bew. 25 gr. Kopenhagen, onbew- 24 gr. Aberdeen, regen 21 gr. Londen, half bew. 32 gr. Amsterdam, onbew. 31 gr. Brussel, licht bew. 33 gr. Luxemburg, onbew. 30 gr. Parijs, onbew. 33 gr. Bordeaux, onbew. 35 gr. Grenoble, onweer 32 gr. Nice, zwaar bew. 28 gr. Berlijn, onbew. 30 gr. Frankfort, onbew. 31 gr. München, onbew. 27 gr. Zürlch, onbew. 28 gr. Genève, onbew. 32 gr. Locarno, zwaar bew. 28 gr. Wenen, onbew. 27 gr. Innsbruck, onbew. 31 gr. Belgrado, onbew. 28 gr. Athene, onbew. 33 gr. Rome, regen 30 gr. Ajaccio, licht bew. 20 gr. Madrid, onbew. 36 gr. Mallorca, onbew. 20 gr. Lissabon, onbew. 26 gr. VERWACHT... Geldig tot hedenavond AFKOELING Droog en vrij zonnig, maar minder warm weer met een zwakke tot ma tige westelijke wind. STRANDVERWACHTING Vandaag zomers strandweer met tij delijk wat bewolking. De kans op een verspreide onweersbui is aanwe zig. In de middag matige wind. Tem peratuur overdag: 24 tot 26 graden Celsius. Vooruitzichten: ook dit weekend zeer waarschijnlijk nog zo mers jveer. Directie: F. v. d. Velde en F. B. W 1 R ApSi ff Hl VV H B B U. B I» iJ» B B fl Ing- mededelingendriemaal tarief. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. B B^^B|W ff 1 »bP BB »BlBH JlflR BR BB BJ V V RÉB BB BIB BB BB lil BB Kleine advertenties (max. 8 regels) Hoofdredacteur: W. Leertouwer. 03 cent p. regel met een minimum Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. - Rrleven of adres V. p"/ '25 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN bureau v. d. blad" 25 cent meer. per kw. 'Losse «immers 15 cent. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3608 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorstsfcr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel. 2425. adm. tel. 2094. In plaats van oranjezon: een milde Kongozon... Van de imposante aankomst op Schiphol tot en met het luister rijke diner in de Burgerzaal van het Koninklijk Paleis op de Dam is het bezoek van Beïgië's koning Boudewijn gisteren een waar feest van kleur, licht en bloemen geworden. Niet ten on rechte speelde de Koninkli jke Militaire Kapel, die de dinermuzïek verzorgde, gisteravond onder meer „Le roi's amuse" (De koning vermaakt zich). Dat het ook voor de vorstelijke bezoeker een geslaagde dag was, bleek uit de gulle glimlach waarmee hij naar het publiek salueerde of wuifde. In zijn tafelrede zei de koning na evenals koningin Juliana te hebben gezinspeeld op de nauwe banden tussen beide landen dat hem een onvergete lijk onthaal was bereid. wijn, in het uniform van luitenant- generaal van de landmacht met ba tons uit het toestel stapte en door koningin Juliana en prins Bernhard allerhartelijkst werd begroet, bracht de luchtmacht-escadrille op slechts 300 meter hoogte een salnut aan de. vorstelijke gast. De Lnchtmachtkape! speelde de Brabanconne en daarna gaf een batterij) opgesteld in het Am sterdamse Bos, een saluut van 21 schoten. Met koning Boudewijn wa ren onder meer meegekomen premier G. Eyskens van België en de minister van buitenlandse zaken P. Wigny. De koning- van België, koningin Juli ana en prins Bernhard inspecteerden de in groot tenu gestoken erewacht en gingen de fraai met bloemen en planten versierde intercontinentale hal binnen, waar zich vele autori teiten onder wie de complete Neder landse ministerraad hadden verza meld. „Leve de koning De hal was prachtig versierd met planten en bloemen. Een grote mid- clenfontein in de couloir, omringd door paarse bougainvilles en licht- röse begonia's, vormde een lust voor het oog. In de grote wachtka mer zelf was kwistig met bloemen gestrooid en aan het plafond hin gen grote, veelkleurige bloemstuk ken. Toen het vorstelijke gezel- Saluut van twaalf straaljagers Het was een imposant gezicht, toen om twaalf minuten voor tien gistermorgen aan een stra lend blauwe hemel de zilveren DC-6 van de Belgische lucht macht, waarmee koning Boude wijn van de luchthaven Meis broek bij Brussel naar Neder land was gereisd, op grote hoog te boven Schiphol verscheen, ge ëscorteerd door twaalf straal vliegtuigen van het type F 86 k Sabre van de Koninklijke Lucht macht. Op liet ogenblik, dat koning Boude- Artikel acht-proef De vragen van het Zeeuwse Ka merlid Westerhout aan een tweetal ministers over de wer ken in het Veerse Gat verdienen na dere aandacht. Deze vragen geXfèn namelijk uitdrukking aan de gloei ende ongerustheid van de Veerse vissers inzake de gevolgen van het Drie-eilandenplan. Nog altijd is er nog niets officieels bekend over het regeringsstandpunt inzake een ver plaatsing van deze visserij. Wordt de nieuwe thuishaven Colijnslaat? In Veere haalt men er de schouders over op: er wijst weliswaar veel In deze richting, maar absolute zeker heid is er niet. Hoe lang zal er nog op do Veerse haven kunnen worden gevaren? De vissers maken zich er zorgen over. Maar zij niet alleen: ook de velen, die een bedrijf uitoefe nen dat met de visserij verband houdt, willen weten waar ze aan toe zijn. Voor hen allen is er het inmiddels beroemd geworden artikel acht van de Deltawet, dat voorziet in schaderegelingen. Een speciale commissie is aan het werk om deze zaak nader uit te werken, maar tot dusver blijft de grote vraag: wan neer komen de schaderegelingen en hoe zullen zij er uitzien? Men weet het nog niet... Deze kwestie is niet van belang ontbloot. Het gaat hier om een kleine groep, wier zaak men zou kunnen beschouwen als een test-case" voor wat op het gebied van schaderegelingen gaat volgen. Vandaar dat allen, die op welke wij ze dan ook in hun bestaan worden aangetast door de Deltawerken, nauwkeurig opletten op hetgeen er gebeurt rond deze betrekkelijk klei ne groep uit Veere. Aan de andere kant is het begrijpelijk, dat men aan de regeringskant uiterst voorzichtig is, omdat bepaalde precedenten gro te gevolgen kunnen hebben voor al lerlei regelingen in de toekomst. Maar dat neemt niet weg, dat de Veerse gedupeerden zich langzamer hand afvragen, of zij wellicht „quantité négligeable" zijn, een te verwaarlozen aantal. Het resultaat? Dat velen zich be zwaard afvragen, hoe het in de toe komst moet gaan, nu Den Haag nog steeds niet heeft gesproken over de belangen van deze kleine groep. Men vindt dat alles bijeen niet zeer hoopgevend. Inderdaad: de kwestie van de Veerse visserij is een „artikel acht-proef". Zal hier metterdaad worden getoond, dat het de regering ernst is met een loyale dat wil in dit geval ook zeggen een snelle en doeltreffende uitvoering van hetgeen is bepaald in artikel acht van de Deltawet? Hopelijk dus gaat dit „proef-object" niet de weg van die andere proef, die ook al betrek king heeft op het Veerse Gat, na melijk het. oester-exoerlment, een weg namelijk van vrij vage verkla ringen plus een pïng-pong-spel tus sen twee departementen. Er zijn nu vragen gesteld. Wellicht worden zij gevolgd door duidelijke antwoorden. De bewindslieden mogen er van overtuigd zijn, dat niet alléén de garnalenvissers met spanning op deze antwoorden wachten. schap de hal verliet, uitten de dui zenden die van dit schouwspel ge tuige waren, hun enthousiasme in handgeklap en hier en daar klonk geestdriftige uitroepen: „Leve de koning!", „Leve Boudewijn"! Diezelfde uitroepen klonken deze dag vaker tijdens de afwerking van het uitgebreide programma in Amster dam. Het werd een stralende intocht, niet onder het traditionele oranjezonnetje, maar onder een milde Kongo-zon, die zijn stralen neergoot over het stille Amsterdamse Bos en de prachtige Bosbaan, waarlangs de snelle stoet van zes wagens, voorafgegaan door een escorte motorrijders van de Ko ninklijke Marechaussee zich naar hel grote terrein voor het Olympisch Sta dion begaf, waar ook een weelde van bloemen was aangebracht, die door het decor vormde voor de verwelko ming door de stedelijke autoriteiten. Vrolijk pratend en lachend naar het publiek, dat letterlijk uit de ra men en over de kleine balkonnetjes van het fatgebouw op de hoek van het plein puilde, stapte de koning daarna als eerste in het rijtuig, dat het hoge gezelschap naar het pa leis op de Dam zou brengen. Naast hem op de achterbank nam konin gin Juliana plaats, die een ge bloemd zomertoilet met een zee- froen hoedje droeg. Piins Bern ard ging met de rug naar de zes van het zadel bereden paarden op de voorbank zitten. Op hel balkon Met vier volgrijtuigen reed de stoet naar het Koninklijk Paleis. Het gar deregiment Jagers, dat dinsdag ter ere van zijn 130-jarige bestaan voor prinses Irene had gedéfileerd, was de eer te beurt gevallen de erewacht voor het paleis te vormen. Toen de calèche voor het paleis stilhield, be reikte het gejuich dat het plein vulde een hoogtepunt. Koning Boudewijn dankte glimlachend en saluerend voor deze hartelijke begroeting. Staande tussen koningin Juliana en prins Bernhard luistei'de de Belgische vorst, front makend naar de vaandel- wacht van de Jagers, naar het ge speelde volkslied. De sabel in zijn lin kerhand dragend inspecteerde hij te zamen met de koningin en de prins de erewacht. Even later verscheen (Zie slot pag. 3 kol. 1) TIJDENS TOCHT OP MEER Overige 36 passagiers gewond in ziekenhuizen Vierentwintig mensen zijn woensdag om liet leven gekomen bij een ont ploffing aan boord van een Deense plezierboot in een inham van meer van Haderslev in Jutland. De boot bracht een gezelschap van zestig mensen naar een restaurant aan het water. Bij het naderen van de oever deed zich een ontploffing voor, die de boot in korte tijd in rook en vuur hulde en tenslotte deed zinkeu. Te vergeefs heeft de kapitein nog ge tracht het schip op de oever te laten stranden. Gisteravond laat waren 24 slachtoffers geborgen. Men vreest, dat dit aantal nog zal stijgen. In de ziekenhuizen van Gram en Ha derslev zijn 36 gewonden van de ramp opgenomen. De plezierboot maakte een tochtje in het meer van Haderslev, toen er een lek ontstond in de benzineleiding. De kapitein, trachtte het lek voorlo pig te dichten, waarbij hij werd ge assisteerd door een passagier. Met zijn beiden bleven zij bij de motor om de lap op het lek op zijn plaats te houden. De benzine bleef echter doordruppelen en ontvlamde na tien minuten tengevolge van de hitte van de motor. De machine ontplofte en de brand, die hierdoor ontstond, breidde zich snel uit over het gehele schip. Binnen enkele minuten was het schip één vlammenzee. De passa giers, onder wie vele vrouwen en kinderen, raakten in paniek en sprongen overboord in het diepe water. Verseheidenen hunner ver dronken. Anderen kwamen om in de vlammen. De eersten, die hulp boden, waren mensen, die in de omgeving aan het roeien waren. Daarna werden van uit Haderslev en andere plaatsen in de omgeving reddingsacties op touw gezet. De Deense luchtmacht zond een helikopter. Bij het reddingswerk werden ook kikvorsmannen ingescha keld. Onder de opvarenden bevond zich 'n groot aantal Duitse toeristen. De Deense radio gaf speciale nieuws bulletins uit en schrapte alle vrolij ke programma's. In Haderslev han gen de vlaggen halfstok. Het meer van Haderslev is een bekende trekpleister voor toeris ten. De boot was het eigendom van de eigenaar van het restau rant aan het eind van de inham, Hans Riistofte, die zelf aan het roer stond. Minister Luns wellicht bij vooroverleg in Genève De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. J. Luns, zal wel licht zondagavond in Genève aan het westelijk vooroverleg voor de hervat ting van de ministerconferentie met de Russen, op maandag 13 juli, deel nemen, zo heeft de woordvoerder van de Westduitse regering, Felix von Eckhardt, woensdag in Bonn ver klaard. Deze besprekingen worden bijge woond door de ministers van buiten landse zaken van Amerika, Frankrijk Engeland, Wèst-Duitsland en Italië. Zij zullen elkaar aan een diner ont moeten en daarna de tweede fase van de conferentie met de Russen onder de loep nemen. Minister Luns zal dan in Genève zijn voor de bijeenkomst van de economi sche en sociale raad van de Verenig de Naties. Hij zal de volgende week tevens met zijn Westduitse collega. Von Brentano, de besprekingen voort zetten die dinsdag in Bonn zijn ge voerd. Verolme bouwt de werf in Brazilië wél af Volkomen uit de lacht gegrepen noemt Verolme de berichten, als zou hij overwegen de werf in Brazilië niet te laten afbonwen, onder meer in ver band met de moeilijkheden, die Fok ker daar heeft ondervonden. Integendeel, men hoopt de werf in Brazilië al aan het eind van het jaar in bedrijf te kunnen stellen. Een beeld van het bezoek aanhet Rijksmuseum te Amsterdam. V.l.n.r. bij het schilderij „De Schuttersmaal tijd" van B. v. d. Helst, H.M. de Ko ningin, koning Boudewijn, burge meester mr. G. vm Hall en Z.K.H. Prins Bernhard. Door verdrinking omgekomen In de Maas bij Arcen tegenover het Maashotel is de 14-jarige jongen A. R. uit Geldern in Duitsland verdron ken. Hij was met een vriend aan het zwemmen toen een boot tussen hen doorvoer. Toen de boot voorbij was miste zijn vriend hem. Er werd met een alarm geslagen, maar tot nog toe is men er niet in geslaagd het stoffe lijk overschot te bergen. Dinsdagmiddag is de 19-javige uit Aruba afkomstige Alfred Gumbs in het Nieuwe Meer te Amsterdam ver dronken. Hij liet zich door een zeil boot aan een touw door het water voortslepen, maar kwam niet meer boven toen hij het touw had losgela ten en een paar maal onder water was gedoken. Het Nieuwe Meer is ter plaatse ongeveer 40 meter diep. De politie heeft tot 's avonds laat tever geefs naar het lichaam van de jongen gedregd. VOORUITZICHTEN ZIJN GUNSTIG Collecteurs reeds uitgezet fn het grijs-groenachtige water van de Oosterschelde wordt de ze weken min of meer beslist over de toekomstmogelijkheden van de Zeeuwse oesterkwekers.. Want de tijd is weer aangebro ken, dat de miljoenen moeder oesters de larven voortbrengen, die over drie a vier jaar de „lich ting' volwassen consumptieoes- ters zullen vormen. In deze spannende weken van het voor het overige „stille oestersei zoen" hebben de kwekers ijverig hun panen gewit en gereed ge zet om deze bij het eerjte sein uit te zetten. Dit tijdstip was eind vorige week, begin deze week aangebroken. Tien tallen vaartuigen zijn uitgevaren om de pannen op de daartoe bestemde gronden aan het zilte nat toe te ver trouwen. Een karwei, dat bij hoog water gebeurt. Bij laag water worden de collecteurs daarna keurig in het gelid opgesteld, als goed geoefende soldaten bij een parade! Meer dan een miljoen pannen staan nu op de bodem van de Oosterschelde. Het aan tal pannen, dat jaarlijks wordt uit gezet neemt echter ieder seizoen ver der af. Meer en meer gebruiken de oesterkwekers lege mosselschelpen als collecteur. Alleen al dit jaar hebben circa 125 kwekers niet minder dan ongeveer 12.000 kubieke meter mosselschel pen aan het water toevertrouwd, terwijl rond 70 van hen een miljoen pannen te water heeft gelaten. De pannen zijn nitgezet onder Kat- tendijke, Stavenisse en in de Zand- kreek, en de mosseleollecteurs in het oostelijk deel van de Ooster schelde, op plaatsen, waar de laat ste jaren steeds meer broedval in de natuur valt. Bulletins De wisselvalligheid van de oester- cultuur brengt vele risico's mee voor de kwekers, die dan ook proberen zich daar zoveel mogelijk tegen te beschermen. Zo worden bijvoorbeeld ieder jaar de bulletins van dr. J. Kor- ringa, de directeur van het rijksinsti tuut voor visserij-onderzoek te IJmuïden, met spanning tegemoet ge zien. In het eerste bulletin van 11 juni viel te lezen, dat wederom zou worden getracht aan de hand van het onderzoek van planktonmonsters de intensiteit van de te verwachten broedaanslag te voorspellen. Tot nu toe zijn zes bulletins verschenen, di- altijd weer een richtlijn vormen voor de kweker. Zo kwam vast te staan, dat er veel moederoesters waren. Hierdoor kon men op een ruime pro- dulctie van oesterlarven rekenen, wel ke bij normale temperaturen tot een flinke broedval kunnen leiden. Van 200 oesterlarven op 100 liter water in medio juni breidde dit. aantal zich snel uit tot circa 1000 tegen het eind (Zie slot pag. 2 kol. 6)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1