LEXINGTON LEXINGTON Vliegtuigen van V.S. verlaten Frankrijk Inspectie van de erewacht BOSCH PRIJSVRAAG ONTSNAPTE LAMMEREN DEDEN ZICH TEGOED IN KORTGENE LEERLINGEN MIDDELBURGS GYMNASIUM PROMOVEERDEN DONDERDAG 9 JULI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Besluit nu definitief Eisen De Gaulle niet ingewilligd De twaalf squadrons Ameri kaanse Supersabres, waarvoor de atoombommen slechts bij de bases in Frankrijk mochten worden opgeslagen als de Fran se regering medezeggenschap kreeg over deze wapens, zullen worden overgeplaatst. Nadat generaal Norstad, gisteren via de permanente raad van de NA VO alle landen van de alliantie hiervan in kennis had gesteld, maakten minister Duncan San dys in het Engelse Lagerhuis, en de Westduitse minister van defensie, Strauss, door een kor te officiële verklaring, bekend dat beide regeringen toestem ming hebben gegeven voor de noodzakelijke overplaatsing. Zes weken geleden was het Amerikaanse voornemen reeds aan Frankrijk meegedeeld. De 200 parate vliegtuigen, met do grondploegen, de voorraden wapens en materieel, en tevens de gezinnen van de erbij betrokken militairen, zul len van hun drie bases In Frankrijk zo spoedig mogelijk worden afge voerd omdat de paraatheid van de 12 squadrons dit eist. Drie squadrons gaan naar Engelse NAVO-vliegvelden, do negen overige naar Westduitse. Van de Engelse en de Westduitse vliegvelden zullen an dere eenheden vertrekken, en er zal met de verhuizing van de 12 squa drons daarom een samenhangende, veel omvattende overplaat sing worden uitgevoerd, waarvan naar verluidt ook de andere NAVO- landen invloeden zullen ondervinden. De overplaatsing is noodzakelijk geworden door het vasthouden van de Franse regering aan haar eis van volledige zeggenschap over al le atoom- of waterstofwapens die eventueel op Franse NAVO-bases zouden worden opgeslagen. De Amerikaanse regering, die de kern wapens ter beschikking stelt van de NAVO maar er zelf de uiteinde lijke bevelsverantwoordelijkheid voor blijft dragen, wilde die eis niet inwilligen. Opslaan van de kernwapens buiten Frankrijk zou de paraatheid van de twaalf squa drons in kwestie opheffen. Daar om was de overplaatsing de enige mogelijkheid om het probleem op te lossen zonder aantasting der pa raatheid. Generaal Norstad heeft de permanente raad van de NAVO deze uiteenzetting gegeven. De squadrons waren gestationeerd op drie nieuwe vliegvelden die per stuk 80 tot 115 miljoen gulden hebben ge kost en voor 80 procent door de Ver enigde Staten betaald zijn. Advertentie bestellen Overleden cafetariahouder in Goes ter aarde besteld Op de algemene begraafplaats te Goes is woensdagmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de cafetariahouder F. Leynse uit de Lange Kerkstraat, die zondagavond om het leven kwam bij een vecht partij voor zijn zaak. Collega's en clientèle van de overledene bewezen hem door hun aanwezigheid op de begraafplaats de laatste eer. Na mens de biljartclub werden waar derende woorden gesproken door de heer De Koning. Een zoon van de overleden dankte voor de belang stelling. Binnenscheep je in brand... Woensdagmiddag omstreeks M vier uur werd de Middelburg- H se brandweer telefonisch op de hoogte gebracht van een M brand in een binnenscheepje in het Kanaal door Walcheren tussen Middelburg en de Abee- le. IJlings rukte de brandweer H uit met de hoge drulcspuit. Ter hoogte van de Abeele wist men het schip, dat aan de achter- s zijde uitslaande vlammen, ge- paard met een grote rookont- H wikkeling vertoonde in te ha- len. De schipper scheen het M zich echter niet zo erg aan te trekken. Toen hij door de s brandweermannen werd aan- geroepen gaf hij te kennen geen hulp nodig te hebben, er was niets aan de hand. Al- li leen de knalpot van de motor H was stuk. iiiiiiminniiminmiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiinn^ Benoeming Tot onderwijzer aan de openbare la gere school te Overslag, s per .1 au gustus a.s. benoemd de heer E. van Damme te Koewacht. Advertentie bestellen Schuur met drie ton hooi in Kerkwerve in vlammen Een felle uitslaande brand heeft woensdagavond te Kerkwerve een schuur, op het landbouwbedrijf van de heer J. Viergever waarin ruim drie ton hooi lag opgeslagen, ge heel in de as gelegd. Hoewel de door klokgelui gealarmeerde brandweer van Kerkwerve binnen vier minuten op de onheilsplaats aanwezig was, kon niet worden voorkomen de druk op de waterleiding was te ge ring dat liet vuur oversloeg naar de grote landbouwschuur. Ook de woning liep gevaar. Door tussenkomst van technici van de waterleidingmaatschappij „Schou- wen-Duiveland" werd dc druk be langrijk opgevoerd, waarna het vuur met twee stralen kon wor den bestreden. Men slaagde er toen in, de grote schuur gedeeltelijk te behouden. Alleen het dak brandde af. De woning met behulp van omwo nenden was de inboedel reeds naar buiten gebracht kon in zijn geheel worden behouden. De oorzaak van de brand, die om zeven uur bègon, is onbekend. Vermoedelijk is hier sprake yan hooibroei: de bewoners bemerkten de brand, toen er rook uit 't pan nendak van de naast de woning staande schuur omhoog kringelde. Korte tijd later sloegen de vlam men reeds door het dak. Tegen elf uur kon de brandweer in rukken. Burgemeester S. Francken en de wethouders M. M. Hanse en D. van der Wekken van Kerkwerve waren op het terrein van de brand aanwezig. Zowel de gebouwen als het verlo ren gegane hooi waren verzekerd. Universitair examen Aan de rijksuniversiteit te Utrecht, slaagde voor het doctoraal examen diergeneeskunde de heer L. E. Buys- se uit Uzendijke en voor het kandi daatsexamen wis- en natuurkunde1 de heer L. M. v. d. Steen te Vlissin gen. Advertentie B OUGIES voor iedere motor Imp. N.V. Willem van Rijn Haarlemmerweg 475, Amsterdam Tel. 185232 (10 lijnoo) Telex 12282 KANTONGERECHT MIDDELBURG Voor de waarnemend kantonrechter te Middelburg, jnr. W. E. van Vlo ten, werd woensdagmiddag bij verstek de zaak tegen de landbouwer M. A. N. uit Kortgene behandeld. De lammeren van deze landbouwer had den zich namelijk in de periode van 1 mei tot 2 juni verschillende malen aan groentengewassen in tuinen van woningen aan do Hoofdstraat te goed gedaan. Dit tot verdriet van de eigenaars, die niet erg gesteld wa ren op deze bezoeken. Het was de strooplustige lammetjes dan ook wel erg gemakkelijk gemaakt daar de afrastering rond het nabijgelegen weiland onvoldoende was. Tentoonstelling op Markt te Middelburg Er bestaan plannen op de Markt te Middelburg op 28, 29 en 31 augustus een tentoonstelling te houden onder de naam Shetland Show. De bedoe ling is, dat de plaatselijke midden stand aan deze expositie, die een za kelijk karakter krijgt, medewerkt. Ten behoeve hiervan werd woensdag avond in de bovenzaal van het Ne derlands Koffiehuis voor de Middel burgse winkeliers een oriëntatiebij eenkomst belegd waar een vertegen woordiger van deze show, de heer A. J. Hagens, een toelichting gaf op omvang en organisatie. Verder be antwoordde de heer Hagens verschil lende vragen. Voorts werd een con tactcommissie ingesteld bestaande uit de heren W. M. Wuist, A. J. Burger en C. J. Rozemond. Aan andersmans groenten; afrastering niet in orde De landbouwer zelf deed niet veel om dit te verhelpen. Hij deed ten minste net alsof hij niets zag toen hij de koeien aan het melken was en een van de eigenaars de lammeren uit zijn tuin wegjoeg. Tegen de po litie had N. verklaard dat de die ren eigenlijk niet van hem waren, omdat hij ze aan zijn dochtertje had -egeven. De officier van justitie, mr. L. Andreae, meende dat verdach te een kennelijke onverschilligheid aan de dag legde, daar hij reeds verschillende malen was gewaar schuwd. De eis luidde 25 subs. 5 dagen, die de kantonrechter in zijn vonnis verhoogde tot 35 subs. 7 dagen. Tijdens de ochtendzitting had de technisch-werkraan C. G. uit Oostka- pelle zich moeten verantwoorden voor een aanrijding die hij met zijn auto had veroorzaakt. Op 16 maart had G. op een zeer smalle weg in zijn woonplaats de 22-jarige brom fietser W. C. uit Grijpskerke, van beroep landbouwer, omver gereden. Het ongeluk gebeurde toen G. met zijn wagen, die werd gesleept door een andere auto, plotseling iets naar links uitweek en hierbij de passeren de bromfietser raakte. Tegen de kantonrechter verklaarde verdachte, dat zijn volle aandacht was geweest bij de stoplichten van de andere auto. Hij ontkende naar links gestuurd te hebben. Uit het proces-verbaal bleek dat de trekka- bel die bestond uit oude fietsban den niet goed was bevestigd, waar door de gesleepte wagen iets naar links trok. Conform de eis van de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, werd ver dachte veroordeeld tot 30 subs. 6 dagen. Kruispunt De kantoorbediende II. J. B. uit Nieuw- en Sint Joosland had op 27 maart te Kruiningen met zijn mo tor nabij een kruispunt een tractor met aanhangwagen gepasseerd. Bo vendien had de tractorchauffeur, de landarbeider J. K. uit Wolfaartsdijk, niet goed uitgekeken, zodat hij vlak voor de motor links afsloeg, waar door een aanrijding ontstond. Tegen de kantoorbediende eiste de officier van justitie een boete van 15 subs. 3 dagen, omdat hij bij een kruising probeerde te passeren. Deze eis reduceerde de kantonrech ter tot 10 subs. 2 dagen. De kantonrechter vond het rij den van de tractorchauffeur een Toenemend aanbod van bonen op de veilingen Op de Zeeuwse veilingen is op het ogenblik een toenemend aanbod van dubbele prinsessebonen. Normaal is het dat eerst in de tweede helft van juli de aanvoer van dit produkt op gang gaat komen maar door de war me en droge weer is ook hier tie oogst vroeger dan in andere jaren. Dc binnenlandse handelaren hebben op het ogenblik veel belangstelling voor deze bonen welke over het al gemeen van goede kwaliteit zijn. Woensdag lag de prijs voor de eerste ste kwaliteit tussen 9,90 en 1,— per kg. Dat is overigens heel wat minder dar in het laatste vair de vorige week werd betaald, want toen liep de prijs tot 1,50 per kg. Over het algemeen wordt dit jaar niet gerekend op een top-oogst van dubbele prinsessebonen «sa. Zeeland, beetje nonchalant. Verdachte voerde ter verdediging aan, dat hij zijn richtingaanwijzer had uitgestoken. Hij had echter niet tot het laatste ogenblik in zijn spiegel gekeken. Conform de eis werd hij veroordeeld tot 50 subs. 10 dagen. De chauffeur E. A. G. uit Sint Jan steen had op -1 maart te Rilland- Bath een achteropkomende auto da; nig in moeilijkheden gebracht toen hij een uitrit wilde inrijden. Conform de eis werd hij veroordeeld tot 75 subs. 15 dagen. De veehandelaar M. N. uit Lewedorp had te 's Heer Arendskerke een aan rijding veroorzaakt toen hij een uit rit in wilde rijden. Daar dit niet ge heel uit de doeken kwam werd be sloten de zaak voor onbepaalde tijd aan te houden. De vertegenwoordiger J. G. uit Til burg werd bij verstek conform ver oordeeld tot 50 subs. 10 dagen, omdat hij op S april te Lewedorp tegen een voorgesorteerde auto, die links af wilde slaan, was opgereden. C. v. d. M. uit Rotterdam werd con form de eis beboet tot 10 subs. 2 dagen, omdat gebleken was dat de handrem van zijn auto niet goed functioneerde. De Vlissingse rivier- loods D. J. B. werd bij verstek con form de eis veroordeeld tot 25 subs 5 dagen, omdat hij op 18 april een kleine aanrijding had veroor zaakt. (Advertentie) bestellen Overzicht Nutsspaarbank over maand juni Blijkens een overzicht over de maand juni van de Nutsspaarbank te Mid delburg werd in de afgelopen maand 841.250,49 ingelegd en 730.048,48 opgenomen, 't Tegoed steeg hierdoor met 111.166,01 van 14.730.406,07 tot 14.841.572,08. In deze periode werden 87 nieuwe rekeningen ge opend en 62 afgeslagen, zodat het aantal spaarders steeg van 14.243 tot 14.268. Op het kantoor te Middelburg bedroeg het tegoed begin juni 12.532.576,77. Ingelegd werd 734.745,01 en opgeno men 626.060,54, zodat't tegoed met 108.684,47 steeg tot 12.641.261,24. Bij dit kantoor werden 78 nieuwe re keningen aangegaan en 53 afgesloten. Het aantal rekeninghouders liep hier door op van 12.334 tot 12.359. Op het bijkantoor te Oostburg werd 106.395,98 ingelegd en 104.023,94 terugbetaald. Het tegoed vermeerder de met 2.372,04 van 2.173.433,— tot 2.175.805,04. Negen nieuwe re keningen werden aangegaan, doch evenzoveel beëindigd. Het aantal re keninghouders bleef dan ook gehand haafd op 1.861. Op de zitdag te Oostkapelle werd 6.038,95 gespaard en 2.682,op genomen. Bij het agentschap te Krui ningen bedroeg het tegoed begin juni 24.396,30. Ingelegd werd 109,50 en niets opgenomen. Het tegoed bij dit agentscliap be draagt thans 24.505,80. Het aantal rekeninghouders bleef gehandhaafd op 48. Bij het schoolsparen werd in de af gelopen maand 2.780,91 ingelegd en 1.498,03 opgenomen. Het tegoed liep hiermee op met 1.282,88 van 65.984,13 tot 67.267,01. Twintig rekeningen werden beëindigd, zodat het totaal aantal terugliep van 1509 tot 1489. Totaal werden 19 baby-boekjes uit gegeven: 18 te Middelburg en 1 te Oostburg. Te Middelburg vond hier op een eerste bijstorting plaats van 150. Dertien spaarbusjes werden in de af gelopen maand uitgegeven en 1 inge trokken. Het aantal in omloop zijnde busjes steeg hiermee van 1.449 tot 1.461. Bij 74 ledigingen was er een gespaard bedrag van 1.767,17. Universitair examen Aan de rijksuniversiteit te Utrecht Ïromoveerde ir. P. K. Baaij uit rtrecht, een oud-inwoner van Tholen, tot doctor in de wis- en natuurkunde op het proefschrift „Enkele aspecten van de pensdigestie bij runderen in verband met acetonemie". Promotor was prof. dr. L. Seekles. Van de stel lingen, die dr. ir. Baaij aan zijn proef schrift heeft toegevoegd, was de laat ste: „De centrale plaats, die de Christelijk Gereformeerde Kerken in de gereformeerde gezindte innemen, legt deze kerken een grote verant woordelijkheid op ten aanzien van het contact met ae andere kerken van reformeerde confessie", ijdens de receptie, die na afloop van promotie in het universiteitsge bouw werd gegeven, boden velen de longe doctor, die ook scriba is van de cerkeraad der Christelijk Gerefor meerde Kerk van Utrecht-Centrum, hun gelukwensen aan. Aan de r.-k. universiteit te Nijmegen slaagde mej. A. Witkam uit Goes voor het kandidaatsexamen Engels. (Advertentie) Lexi maakt bekend. de PRIJSWINNAARS van de maand juni De jury, bestaande uit de heren Kees Stip letterkundige L. P. A. Soeterboek copywriter C. Krouwel reclamedeskundige heeft, onder toezicht van notaris Mr. P. Donker te Botterdam, de volgende acht prijswinnaars aangewezen. Deze krijgen een tweedaagse vliegtocht naar Parijs. Th. Knoups, Maaseïkerweg 21, Weert Mej. N. Kramer, Jozef Israëlskade 1301, Amsterdam-Z B. H. Stokman, Noordeinde 2A, Den Haag KL Teeuw, Leeuwenlaan 313, *s Graveland - NH C. Veldhuizen, Delftsestraatweg 99, Delfgauw (post Delft) A. H. Bruins, de Savomin Lohmanlaan 62b, Rotterdam W. H. A. v. Meurs, Grote Noord 130, Hoorn A. H. Machielsen, Veldsweg 42, Nijverdal Tevens toerden de vijftig winnaars van een slof 200 Lexington - sigaret- ten door de jury ge kozen, die hun prijs U DOET TOCH OOK MEE? De acht winnaars van juli gaan twee dagen naar Kopenhagen. Vraag een af druk van de publicatie met algemene voorwaarden aan: tïuzert, uie nun prys .uu.noo.u6,i oo.., krijgentoegezonden Lexington - Postbus 305 - Den Haag Lexi wenst u veel succes-en geeft de goede raad: Steek er een LEXINGTON bjj op f from America's Best Tobaccos IN BURGERZAAL STADHUIS Sfcutterheimprijs dit jaar voor Kees de Jager In de burgerzaal van het stadhuis te Middelburg heeft woensdagmorgen de promotie van de leerlingen van het Middelburgse gymnasium plaats ge had. Tevens werden op deze bijeen komst, waarbij het college van cura toren en voorts vele ouders aanwezig waren, de jaarlijkse prijzen uitge reikt. De bekende Stntterheimprijs die werd ingesteld door een vroegere rector en wordt toegekend aan de leerling, die gedurende een periode van 5 jaar de beste en meest regel matige prestaties heeft geleverd viel ditmaal ten deel aan Kees de Jager. De prijs bestaat uit een boekenbon. De eerste-klasser, thans echter tweede-klasser, Hugo Schorer ont ving uit handen van de leraar La tijn, de heer F. J. E. Tichelman, een boekje als prijs' voor de beste prestatie in Latijn. Een door de Duitse ambassade beschikbaar ge steld boek voor de eindexamen- Advertentie) bestellen Inspectie, yuji de erewacht op de Jucliiliaua/k Schiphol koning, Boudewijn. kandidaat, die op het examen de beste prestatie bij Duits levert, kwam bij Huib Brand terecht, ter wijl de nieuwe zesde klasser Piet Wattel de prijs van de Franse am bassade kreeg. Verder reikte de rector, dr. H. W. Fortgens nog verschillende sportprijzen uit. Tijdens deze bijeenkomst werden ook de nieuwe gymnasiasten geïnstal leerd. Voorts reikte de rector de rapporten uit, met een persoonlijk woord tot ieder der bevorderden. Een muzikaal programmaatje werd ver zorgd door Jet Merkelijn en Pieter Haandrikman (fluit) en Pieter Broer- se en Pauline van Rijn (piano). Bij afwezigheid van de president-curator, burgemeester mr. Joh. de Widt, die wegens ziekte verhinderd was, sloot mr. P. van Empel met enkele toe passelijke woorden de cursus 1958- 1959. De namen van de bevorderden zijn: naar klas 2: Frans Albert Aite- na, Connie Bavinck, Ineke van Ber- fen, Daan v. d. Briel, Leo Damen, rank de Jager, Han Janse de Jonge, Richard Maandag, Jan Minkiewiez, Marjan Orneé, Willem Pel, Michiel van Ravesteyn, Max Rutgers van Ro zenburg, Hugo Schorer, Jan Schu- ling, Hans van der Sliklce, Frank Tromp en Ankie Vermeulen, niet be vorderd 6 leerlingen: naar klas 3: Ronald Barentsen, Wim de Bruijn, Anke van Dongen, Wies Harmsen, Heieen de Hondt, Wim Kunst, Jan Meijer, Hans Messer, Gijs van Ooïjen, Rien Radder, Hildo Scheltens, Ineke Schoenmakers, Arie Versteeg en Jos de Vos, niet bevorderd 2 leerlingen; naar klas 4: Hendrik Jan ter Bals, Peter Broerse, Jan Frima, Antoinette Gosses, Max Kerkhof, Jan Kooman, Bram van Langevelde, Jaap de Lus- sanet de la Sablonière, Robert Okker Bennie de Pauw, Kees Ringeling, Ada Rutgers van Rozenburg, Jaap van de Sande, Wouter Scheltens en Margriet Vermeulen, niet bevorderd 1 leerling; naar klas 5: Ronny van Amerongen, Hans Gelderblom, Marlies Gosses, Pe ter Hondius, Jos van I-Iooydonk, Lous Kemper en Anneke Ventevogel, Jan Kees Bartel, Jan Geu Grootenhuis, Pieter Haandrikman en Hans de Pagter; naar klas 6: Annet Edelman, Willem van Bennekom (voorw.), Daan de Jong, Arie Joosse, Pauline van Rijn en Piet Wattel; naar klas 6b: Kees de Jager (Stutterheimprijs), Jet Merkelijn en Jan Veening. (Advertentie) bestellen Waterstand in het kanaal te Vlissingen verlaagd De waterstand op het kanaal en het havengebied te Vlissingen zal tussen 18 en 23 juli en tussen 25 en 30 juli worden verlaagd tot 0,40 m -f NAP. met dien verstande, dat tijdens die periode rekening moet worden gehou den met schommelingen in de water stand tussen 0,30 N.A.P. en 0,90 m -f N.A.P. (Advertentie) tibestellen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13