Nederlandse renners door reeks lekke banden in achterhoede IDEAAL KLASSEMENTEN VAN DE TOUR DE FRANCE SPORTVELD TE BAARLAND DIT NAJAAR IN GEBRUIK TENEERGESLAGEN STEMMING BIJ NEDERLANDSE RENNERS PROVINCIALE ANEUWSE COURANT WOENSDAG 8 JULI 1959 „LICHTE SLUIMERINGIN TOUR DE FRANCE Vermeulin veroverde tweede plaats en verstevigde leiderspositie (Van een speciale verslaggever) ALBI. De heer Jean Dubois was teleurgesteld! Een week geleden had hij urenlang voor het kaartenkantoor in Albi staan wachteu om tegen een behoorlijke prijs verzekerd te zijn van een tribuneplaats aan de finish van de twaalfde etappe van St. Gaudens naar Albi, de verbinding tussen de Pyreneeën en liet Central-Massif. Tweeduizend nog steeds zachte franken had de heer Dubois neer geteld in de verwachting zijn uiteraard Franse favorieten „in het wezen" te kunnen schouwen, zoals in de rennerswereld de uitdrukking luidt. „In het wezen schouwen" betekende in dit geval voor de heer Dubois op zijn gemak Roger Riviere, Jacques Anquetil en Louison Bobet langs zich te zien trekken. En waarom deze Albinees zo teleurgesteld was? Omdat hij ternauwernood de tijd kreeg de tricolores in het binnenstormende peloton, waarin ook Charly Gaul, Bram Kool, Jaap Kersten en Plet Da- men zich bevonden, te onderscheiden, laat staan de Franse cracks eruit te halen. De Zwitser Rolf Graf, die deze 184 kra lange vlakke etappe won met een wiel voorsprong op gele-truidrager Michel Vermeulin en de Ier Elliott, die 10 secouden voor de grote groep de derde plaats veroverde, Interesseerden hem niet. Ook niet Ernzer, Piet van Est, .Martin van den Borgh, Aldo Bolzan en Piet de Jongh, die door pech in de laatste 20 km twee minuten en twintig seconden hadden verloren en evenmin Ger- rit Voorting, door een lekke band 10 km voor de eindstreep ver achter ge raakt. De etappe heeft in feite niets te be tekenen gehad. Een ruim 100 km du rende ontsnapping van Emanuel Busto en Felix Lebuhotel was het enige, waardoor de doezelende kara vaan niet helemaal in slaap viel. Toen het tweetal 20 km voor Albi de witte vlag hees en zich aan het jagende peloton overgaf, had tot ieders verrassing Michel Vermeulin met Rolf Graf de benen genomen en uiteindelijk was de winst van 1 min 26 seo van Vermeulin op zijn naaste concurrenten in het algemeen klas sement het enige opmerkelijke feit in de rit naar Albi. Na het vertrek uit St. Gaudens in de vallei van de Garonne week het de cor van de met eeuwige sneeuw be poederde Pyreneeëntoppen om plaats te maken voor bronsgele korenvelden langs de door reusachtige platanen beschaduwde wegen. Het was broeie rig warm en die beklemmende hitte was er de oorzaak van dat in de eerste 40 km niets bijzonders ge beurde. Emanuel Busto, die in de richting van zijn geboortestreek Aveyron reed, zorgde voor de eerste opwinding. Met Mastrotto, Manza- neque, Rohrbach en Buysse aan zijn wiel probeerde de regionaal weg te komen, maar het peloton reageerde onmiddellijk en haalde de vluchtelin gen terug. Pechduivel slaat toe Precies op de plaats waar het bord de laatste 20 km aangaf, sloeg de pechduivel toe. „Charly Gaul heeft een lekke band"! Dit bericht van de tourradio deed alle volgers met een schok ontwaken uit de lichte sluimering, veroorzaakt door het weinig opwindende verloop van de etappe. Tijd om de Luxemburger op ach terstand te zetten, kreeg de con currentie echter niet. Want Mar- Advertentie) skUuteisandmhm cel Ernzer stond onmiddellijk zijn fiets af aan zijn baas, die nog aan de staart van het pe loton kon aansluiten. Jeng Gold- schmidt kreeg het druk. Een eind je verder moest Aldo Bolzan van de fiets wegens een lekke band. Het was nog niet genoeg. Want Piet van Est, die met Martin van den Borgh en Piet de Jongh op de achterblijvers was blijven -wach ten, kreeg ook een lekke band. En tot overmaat van ramp gebeurde hetzelfde nog eens met Gerrit Voor ting in de laatste 10 km. Toen wa ren Goldschmidt en de Liaisonwagen in geen velden of wegen meer te be kennen. De Roosendaler moest zelf repareren en maakte zich niet meer druk. Geheel alleen als voorlaatste ging Voorting, die zich niet had willen forceren om misschien een minuut van zijn achterstand in te lopen, over de eindstreep. Inmiddels waren Graf en Vermeu lin aan de haal gegaan en zagen kans in de laatste 15 km een voor sprong van 56 sec te bevechten. Op de boulevard Gagenta had de snelle Graf geen moeite om de eerste Zwitserse etappezege te bewerkstelli gen sinds 1954, toen zijn leermees ter Ferdi Kübler, die het voorbeeld van zovele sten-en van voorheen heeft gevolgd en thans in de tourka ravaan als journalist meerijdt, in Millau zegevierde. Vrouwen Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk vöor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist 0,95, 2,40 en 8,88. De twaalfde etappe van de Ronde van Frankrijk, een rit van St. Guadena naar Albi over 184 km, is gewonnen door Graf van de Zwitsers-Duitse combinatie. De Franse regionaal Michel Vermeulin behield de gele trui. De uitslag was: 1. Graf (Zw.-Dultsl.) 4 uur 25 min. 38 sec. (met bon. 4.24.36); 2. Vermeulin (Parijs Noord Oost) z.t. (met bon. 4.25.06 3. El- lioth (Int. ploeg) 4.26.22 op 46 sec.; 4. Darrigade (Frankrijk) 426.32 op 56 sec.; 5. Sabbadini (West Zuid .West) z.t.; 6. Groussard (West Zuid West) z.t.; 7. Piatt- ner (Zw.-Duitsl.) z.t.; 8. Gainche (West Zuid West); 9. Van Aerde (België); 10. Robinson (Int. ploeg); 11. Christian (Int. ploeg); 12. KOOL (Nelux): 13. Schellem- berg (Zw.-Duitsl.); 14. Buysse (België); 15. Lebuhotel (West Zuid West); 16. An quetil (Fr.); 17. Van Geneugden (België); 18. Malié (West Zuid West); 19. Hoeve- naers (België); 20. Thomin (West Zuid West); 29. Saint (West Zuid Wets); 34. Brankart (België); 40. Bobet (Fr.); 41. Rivière (Fr.; 50. Hassenforder (Fr.); 54. Roblc (Paijs Noord Oost); 66. KERSTEN (Nelux); 60. Desmet België); 63. Baldini (It.); 64. DAMEN (Nelux); 77. GAUL (Nelux); 89. Adriaenssens (België) allien in dezelfde tijd als Darrigade, 96. ex aequo een groepje met ERNZER (Nelux), VAN EST (Nelux). VAN DEN BORGH (Nelux). BOLZAN (Nelux) en DE JONGH (Nelux), ln 4.27.56. 104. VOORTING (Ne- lUX) 4.31.17. ALGEMEEN KLASSEMENT Het algemeen klassement na de twaalfde etappe luidt: 1. Vermeulin (Parijs Noord Oost) 63.00.34; 2. Desmet (België) 63.03.17, op 2 min. 43 sec.; 3. Hoevenaers (Bel gië) 63.04.22, op 3.48; 4. Saint (West Zuid West) 63.11.48, op 11.14: 5. Anglade (Cen traal Zuid-Frankrijk) 63.12.57, op 12.23; 6. Mahé (West Zuid West) 63.13.24, op 12.50; 7. Rivière (Fr.) 63.14.13, op 13.39; 8. Bal dini (It.) 63.15.04, op 14.30; 9. Bahamontes (Sp.) 63.15.18, op 14.44; 10. GAUL (Nelux) 63.15.25, op 14.51; 11. Adriaenssens (België) 63.16.70. op 15.33; 12. Anquetil (Fr.) 63.16.11 op 15.37; 13. Pauwels (België) 63.16.35, op 16.01; 14. Graf (Zw.-Dld.) 63.16.54, op 16.20; 15. aJnssens (België) 63.18.01, op 17.27; 16. Gauthier (Centraal Zuid-Frank rijk) 63.18.04, op 17.30; 17. Bobet (Fr.) 63.19.09, op 18.35; 18. Robinson (Int. ploeg) 63.20.19, op 19.45; 19. Bono (It.) 63.20.50, op 20.16; 20. Marigil (Sp.) 63.22.39, op 22,05; 26. Brankart (België) 63.24.15: 29. Darri gade (Fr.) 63-26.11; 35. ERNZER (Nelux) 63.29.19; DAMEN (Nelux) 63.32.25 45. BOL ZAN (Nelux) 63.34.29; 55. Hassenforder (Fr.) 63.38-51; 65. VAN EST (Nelux) 63.42.08 68- DE JONGH (Nelux) 63.43.07; 09. VAN DEN BORGH (Nelu*) 63.43.58: 73. VOOR TING (Nelux) 63.44.63; 75. Geminiani (Frankrijk Nat.) 63.45-00; 80. KOOL (Ne lux) 63.48.02: 84. KERSTEN (NelUX) 63.49 41 PLOEGEN KLASSEMENT Na de 12e etappe luidt het algemene ploegenklassement: 1. België (Desmet, Hoevenaers en Adriaenssens) 189. uur 23 mdn. 46 sec.; 2. Frankrijk Nationaal 189.49.33; 3. Parijs Noord Oost 189.51.33; 4. West Zuid West 189.52 22; 5. Centraal Zuid 189-54.15; 6. Spanje 190.03.51; 7. Ita lië 190.06.22 8. Zwitsers-Duitse ploeg 190.12.11: 9. NELUX-PLOEG (GAUL. ERN ZER EN DAMEN) 190.17.09; 10. Internati onale ploeg 190.26.53. De Italiaan Fallarini, die met een achter stand van 31 min. 52 sec. op de winnaar na het sluiten van dc controle arriveer de, mag niet meer starten. Hierdoor zijn er nog 105 renners in de strijd. Drie Rotterdammers in Duitsland omgekomen Bus botste tegen scooter met zijspan Tengevolge van een verkeersonge val in Hamborn-Duisburg zijn giste ren de 46-jarige hoofdagent van po litie te Rotterdam, H. Schoenmaker, zijn 17-jarige dochter Hillegonda en zijn 9-jarige zoon Albertus om het leven gekomen. Zijn 47-jarige vrouw is licht gewond. Om vier uur gistermorgen was het gezin op een scooter met zijspan uit Rotterdam vertrokken voor een va kantie in Italië. De twee kinderen van het echtpaar zijn overleden tijdens het transport naar het ziekenhuis. De heer Schoen maker is kort na aankomst in het ziekenhuis overleden. Het ongeluk gebeurde doordat de heer Schoenmaker in botsing kwam met een stadsbus. De bus probeerde een zware vrachtauto te passeren en kwam op de lin ker weghelft Sn frontale botsing met de zijspan-combinatie. Ben Goerion neemt een (diplomatieke?) vakantie Premier David Ben Goerion van Is raël heeft dinsdag zijn zakenkabi net meegedeeld dat hij van plan is donderdag voor veertien dagen met vakantie te gaan. De minister van financiën, Levi Esjkol, zal tijdens zijn afwezigheid de kabinetsverga deringen voorzitten. Ben Goerion zal zijn vakantie in een hotel aan de kust door brengen. Men brengt zijn zo officieel aangekon digde vakantie in verband met de moeilijkheden over wapenleveranties van West-Duitsland die tot een ka binetscrisis hebben geleid. De Mapai, de grootste partij van Israël, heeft president Ben Zwi aanbevolen haar voorzitter, de aftredende premier Ben Goerion, een nieuwe regering te laten vor men. Het zou, zo mogelijk, een regering op brede basis moeten zijn en anders een minderheids kabinet van Mapai en progessieve liberalen. PresidentBen Zwl heeft een de legatie van de Mapai geraad pleegd. De Mapai is voorstander van vervroegde verkiezingen op 22 septembei'. Volgens politieke waarnemers zul len andere partijen hiermee akkoord gaan, als het technisch mogelijk blijkt te zijn, omdat niemand voelt voor een politieke crisis tot midden november, wanneer eigenlijk de ver kiezingen zouden moeten worden ge houden. #!n Westminster wordt een wereldcon ferentie van leliënkwekers gehouden. Er zullen o.m. Inzendingen tentoon gesteld worden uit Nederland, de Ver. Staten an Canada. De confeerntle de eerste sinds 1933 wordt gehouden onder auspiciën van het Britse konink lijke genootschap voor tuinbouw. tnateen éehte fiets zoekt Unit hij Uw BATAVUS Ja Ift Niet de strijdlustigste, wél de ongelukkigste.... De wijze, waarop ln de twaalfde etappe van de Tour de prijs van de ongelukkigste renner is toege wezen, is een unicum in de ge schiedenis van dit evenement. Sa men met Busto had Lebuhotel een ontsnapping van ongeveer honderd kilometer op touw gezet. Lange tijd heeft het er zelfs naar uitge zien dat de ritzege naar een van deze twee zou gaan, maar op twin tig kilometer voor de finish werden beiden ingehaald. Aan wie de prijs voor de strijdlustigste renner? Beiden hadden evenveel werk ge daan, doch slechts één renner kan de premie krijgen. De internatio nale jury besloot Emmanuel Busto van de centrale zuid-ploeg de voor keur te geven. Het was onder deze omstandigheden de grootste pech die Felix Lebuhotel van west-zuid west na een dergelijke rit kon overkomen en zo werd de man die geen lekke band had gehad, bij geen valpartij betrokken was ge weest, en geen spoorbomen voor zijn ogen had zien sluiten, de on gelukkigste renner... (Advertentie) ALS U SOMS DENKT, DAT het een sprookje is, zal ik de waarheid uit de doeken doen. Bij lange ritten en hoge motor- temperaturen, bij telkens stoppen en optrekken, vertonen motoren die met Esso Extra Motor Oil worden gesmeerd minder slijtage. Dat betekent extra zuinigheid en een langer motorleven I Ook voor het tanken even denken Goed zo, stop bij Esso, want WIET ESSO BENT U BETER UIT! SPEELWEIDE VOOR DE JEUGD Debat rond toekenning voorzittersvergoeding In de jongste vergadering van de ge meenteraad van Baarland heeft bur gemeester W. N. van Liere meege deeld, dat het nieuwe sportveld in dien de grasmat zulks toelaat dit najaar in gebruik genomen zal kun nen worden. Voorts zal aan een oude wens, een speelweide voor de jeugd, voldaan kunnen worden. Het oostelijk van het nieuwe sportveld gelegen ter rein zal hiervoor in de toekomst wor den gebruikt. De gemeenteraad besloot in deze ver gadering een bedrag van f 1180,be schikbaar te stellen voor de aanslui ting van het pand van de heer P. Poortvliet op net elektriciteitsnet. Op subsidieverzoeken van het Zeeuwse Consultatiebureau voor alcoholisme, de Federatie Vei-pleeglnrichtingen langdurige zieken en het Unesco Cen- trum Nederland werd afwijzend be- I slist. (Van een speciale verslaggever) „Ik heb geen moraal meer"; zei Martin van den Borgh. „Als ik morgen nog zo'n pijn in mijn rechterknie heb, stap ik af", zei Piet van Est. „Ik zit steeds voorin, maar de rest van onze ploeg zwalkt een beetje mee in de staart van het peloton. Als het zo doorgaat en Charly Gaul wint, on danks alles, toch nog de ronde, dan behoeven PUNTENKLASSEMENT Na de twaalfde etappe luidt het punten klassement; 1. Darrigade (Fr.) 394 p.; 2. Hoevenaers (België) 246; 3. Dejouhannet (£entraal Zuid-Frankrijk 216: 4. Anquetil (Fr.) 207; I we niet op één cent te 5. Vermeulin (Parijs Noord Oost) 203; rekenen", zei Gerrit 6. Graf (Zwits.-Dld.) 201; 7. Graczyk (Fr.) 183; 8. Rivière (Fr.) 179: 9. Van Aerde (België) 177; 10. Van Geneugden (België) 176. Herindeling amateurs Kans op regionale afdelingen (Van onze Haagse redactie) De Sportkroniek, het officieel orgaan van de K.N.V.B., deelt mede, dat de kans bijzonder groot moet worden ge acht, dat de amateur eerste klassers na het volgende seizoen reginonaal zullen worden ingedeeld mogelijk in 5 x 12, of zelfs 6 x 12 clubs. Daar door zal de komende competitie voor de lagere klassers met het oog op de versterkte promotiekans zeer belang rijk worden. Scholz behield bokstitel in het midden-gewicht Gustav Scholz. de Europese titelhou der in het midden-gewicht, heeft hot weinig attractieve gevecht tegen zijn uitdager YVohlers bijna volledig be heerst. De uitdager beperkte zich, vooral in de eerste ronden, teveel tot afwachten. Arbiter Kolf Neuhold moest hem in de vijfde ronde zelfs aanmanen tot boksen. Daarna werd het gevecht wat leven- j cliger. de gevaarlijkse linkse van de Europese kampioen bracht de Ham- burger enkele malen in moeilijkhe- i den. Toen Wohlers in de elfde ronde vol in het gezicht werd geraakt en i last kreeg van een bloedneus, was I het pleit eigenlijk al beslist. Scholz i dreef zijn tegenstander daarna door j de ring, doch zag pas in de laatste ronde kans zijn uitdager naar het j canvas te zenden. De blonde Hamburger kreeg het in de laatste seconden nog erg moeilijk. Hij deed juist moeizame pogingen weer overeind te komen toen de gong het i einde van het gevecht aankondigde. Twee klimmers in actie op de Peyre- sourdes: recfits Bahamontes en links Gaul. Het was heet, zeer heet en het flesje in de linkerbovenhoek spreekt dan ook veelzeggende taal.. rekenen". Voorting. Het is een kleine bloem lezing van hetgeen aan de finish in het kokende en bradende Albi viel te beluisteren. Met andere volgd en de sympathie ke Limburger wordt er moedeloos onder. „En toen ik op een gegeven moment goed voorin reed, moest ik terug om Bolzan te helpen, ter wijl hij drie man bij zich had, ik begrijp er niets van". Het is een uiting van teleurstelling, die mor gen misschien weer ver geten is, maar wat Ger rit Voorting vertelde, geeft toch wel te den ken. „Onze jongens denken dat ze wel kunnen mee delen in de pot ais Gaul de Tour wint, maar die zelfde Charly kon wel eens een streep door de rekening halen als wij niets anders doen dan woorden; het gaat niet maar een beetje mee- goed in de Neluxplocg. fietsen. Wij rijden als Martin van den Borgh ploeg lang zo sterk niet blijft door pech achter- meer als in de eerste week. Vandaag Is er zwaar gekoerst, met telkens aanvallen van de Fransen, maar nooit waren we aan de kop sterk genoeg om een eventuele débacle te kunnen voorkomen". Het is ook de mening van Klaas Buchly, dat de Nederlanders bezig zijn op het verkeerde fiaard te wedden. „Ver eden jaar werd er geld verdiend. Nu zit Ieder een te wachten op zijn portie van de winst van Gaul, maar ze ver geten dat dat altijd minder is, dan wanneer ze er zelf ook wat aan doen". Het is de afspiegeling van de stemming in een ploeg, die met uitzon dering van Gaul bij de eerste dertig van de al gemene rangschikking geen man telt. Voor de schoolsportdag te Kwaden- damme werd een bedrag van f 0,60 per deelnemende leerling uit Baar land beschikbaar gesteld. „Pro Ju- ventute" te Middelburg werd een jaarlijkse bijdrage van f 5.toege kend. Voor de Zuidbevelandse Rund- veefokdag te Goes zal een medaille beschikbaar worden gesteld. Het ini tiatiefcomité „De Bevelanden" werd een subsidie van vier cent per inwo ner toegekend. Besloten werd voorts, een verlichting aan te brengen in het wachtlokaaltje voor buspassagiers aan de Nieuweweg. De voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur werd een vaste toelage van f 50.-— 's jaars toegekend; de wedde van de secretaris-penningmees ter van deze instelling werd van f 276.op f 300.'s jaars gebracht. Het burgerlijk armbestuur had een voorzittersvergoeding van f 50.gewaagd omdat de werk zaamheden van deze functionaris steeds meer zijn toegenomen. B. en W. waren van mening het hier geheel mee eens en kwamen zelfs met het voorstel, de vergoe ding op f 100.te brengen. De uitgaaf zou ten laste komen van de kas van het burgerlijk armbe stuur. Het was de heer H. de Vriend (ge meentebelang), die over dit voorstel het woord voerde. Dit raadslid noem de de betrokken functionaris 'n goed en consequent voorzitter, die zelf van geen vergoeding wil horen. Eerst na aandringen van zijn mede-bestuursle den van het burgerlijk armbestuur was hij voor een bedrag van f 50. 's jaars „door de knieën" gegaan. Tenslotte bleek, dat de neer De Vriend de vergoeding op f 50.wilde houden; hij werd daarbij gesteund door het A.R.-raadslid. de heer C. van Damme, die dezelfde mening was toegedaan en waar f 50.wordt ge vraagd, het toekenen van f 100. „wel wat royaal" noemde. B. en W. namen vervolgens de suggestie van de heer De Vriend over. Ook bij de verhoging van de secretaris-wedde werd een voorstel van het raadslid De Vriend aangenomen. B. en VV. hadden namelijk voorgesteld een tijdelijke toelage van f 75.toe te kennen en de ontwikkeling af te wachten. Het G.B.-raadslid zag In het verlenen van een dergelijke toelage een „voort durende twistappel" en deed toen de suggestie, de wedde op f 300 ..vast" te brengen, waarmee dc raad akkoord ging. Sparta vrijgeloot voor eerste ronde Europa Cup Landskampioen Sparta heeft voor de eerste ronde van het toernooi voor de nationale kampioenen om de Europe se voetbalbeker vrijgeloot. Met Spar ta en de bekerhouder, Real Madrid, die vrijgesteld is van de eerste ron de, zijn direct in de tweede ronde ge komen Boldklubben Odense (Dene marken), Young Boys (Zwits.) en Red Star (ZuidsTavië). De loting voor het toernooi, waaraan 27 ploegen zul len deelnemen, had voor de eerste rondo het volgende resultaat: groep A: Eintracht Frankfort (W.-Dld.) Kuopion (Finland), Vorwërts Berlin (O.-Dld.)—Wolverhampton Wande rers (Engeland, Rangers Glasgow SchotlandAnderlecht België Linfield (Noord-Ierland)I.F.K. Gö- teborg (Zweden), Nice (Frankrijk) Shamrock Rovers (Ierland), Esch Sur Alzette (Luxemburg)—Lodz (Po len). Groep B: Olympiakos Piero (Griekenland)—Milan (Italië), Fener- bahce (Turkije)Csepely Vasas (Hongarije), Riida Hoetza Bratislava (Tsjech.)F.C. Porto (Portugal), So fia (Bulgarije)Barcelona (Spanje), Wiener S.K. (Oostenrijk)Petrolul Ploesti (Roemenië). Sparta is ge plaatst in groep B. De wedstrijden voor de eerste ronde, zowel thuis als uit, moeten voor 30 ^september 1959 zijn gespeeld. Er blijven dan zestien clubs over voor de tweede ronde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 8