Nederlandse gouvernante had vijf jaar del zorg voor Belgische prins Boudewijn Koning groeide op met Ot en Sien, Pim en Mien j „WUIVEN, BAUDOUIN, WUIVEN", RIEP LA JUFFROUW BRYLCREEM STRAALJAGERS ESCORTEREN VLIEGTUIG KONING BOUDEWIJN PREMIÈRE GLORIE VAN HET BINNENHOF WOENSDAG 8 JULI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 (Van een onzer redacteuren) „Wuiven, Baudouin!". Even boog Gree de Jong zich voorover om het jongetje naast haar aan te moedigen. „Juichen ze dan voor mij?", vroeg het kind, en dan dringend: „Houden ze dan van me?". „Ja Baudouin, ze houden van je en ze zijn blij als je lacht". Kroonprins Boudewijn was nog maar vijf jaar, toen zijn gouvernante, de 23-jarige Gree de Jong uit Heemstede, „la juffrouw'Vzoals de koningskinderen en heel het Hof haar noemden, hem dit zei. Weinig kon ze toen denken, dat vijfen twintig jaar later de lach van Boudewijn voor België iets zou zijn, waar heel het volk in meeleefde. Strand Des zomers trok „la juffrouw" met Boudewijn naar de kust, want de jongen had dan last van hooikoorts en het strand was de beste plaats voor hem. Er werden kuilen ge graven en tenten geïmproviseerd. In de weekends kwam koning Leo pold. Graag luisterde hij mee als „la Juffrouw" de kwajongensstre ken van Pietje Bell en de avontu ren van Dik Trom voorlas. Een hechte band was gegroeid tus sen de prins en zijn gouvernante. En ging Gitee de Jong eens een weekend naar Heemstede, dan kon ze's avonds rekenen op een tele foontje van Boudewijn, die van haar zo graag 't „goede nacht" hoorde. Met ontroerende aanhankelijkheid kon hij haar vragen: „Je wordt toch niet ziek?" „Nee hoor, ik niet", antwoordde la Juffrouw, „Ik ben immers jong en sterk?" „Maman was ook jong en sterk", zei het kind dan. In de ochtend van tien mei 1940 werd Gree de Jong wakker van vliegtuiggeronk en in dat uur, met een zon, die stralend boven de bo men van het park van Laeken uit rees, wist ze: „Nu komt het af scheid Bommen vielen, sirenes loeiden. In allerijl, tussen het luchtalarm door, werden koffers gepakt. De kinde ren zouden naar La Panne gaan, dat was immers in de Eerste Wereldoorlog veilig geweest. Maar La Panne bleef ditmaal niet veilig, het ging verder naar Normandië. „Het was een vreselijke tocht", vertelde mevrouw Kooperberg ons, „drommen vluchtelingen op de we gen. Elke kilometer bracht ons verder van Brussel, waar koning Leopold was achtergebleven. Geen ren zou". van ons wist, wat er verder gebeu- Ze trokken via Russy by Bayeux naar het kasteel van Mfontal bij Saint-Céré in Lot. Daar in de burcht, die het midden hield tussen een fort en een museum, werd ge tracht het geregelde leven weer op gang te brengen. Maar onrust en de vrees van het naderend afscheid hielden allen in de ban. Toen kwam de dag, waarop het bevel kwam, dat de Nederlandse terug- moest naar Laeken. Weer werd aan Boudewijn iemand ontnomen, die hem zeer lief was geworden en tot wie hij in kinder lijke aanhankelijkheid eens zeide: „Jij bent mijn wereld". Blond jongetje Gree de Jong reisde terug. Ook liaar wereld was ingestort. Ze had een klein blond jongetje in de steek moeten laten, juist nu liij haar zo nodig had. Ze begreep, dat ze hem pas zoc terugzien, als hij grtoot was geworden. Ze heeft hem terug gezien, toen hij al koning was. Straks, bij zijn bezoek aan Neder land zal zij hem de hand drukken op de grote receptie op kasteel Oud Wassenaar. Dan zal zij „Sire" zeggen. Misschien zal koning Bou dewijn dan denken aan wat hij haar eens venveten heeft: „Als je boos bent, zeg je Baudouin, maaï anders „mijn lieve jongen". Voor haar is hij dat gebleven en uit de verte, levend in haar met rozen begroeide huis aan de Aronskelk- weg in Den Haag, volgt ze hem op de eenzame weg, die hij nu als ko ning der Belgen heeft te gaan. Een herinnering aan een van de reizen naar Zweden. Prins Boude wijn (geheel links) en zijn vriend jes korten de tijd met een spelletje kwartet. Nutskweekschool afgelopen, haar hoofdakte en de akte lager Frans gehaald, toen ze op een advertentie solliciteerde naar de betrekking van gouvernante. Ze dacht bij een familie in Frankrijk. Ze werd opgeroepen door jhr. Tjarda van Starkenborgh en hoorde, dat Brussel de plaats van bestemming was. Daar het haar ging om haar Franse studie, leek haar ook dit wel goed. Geen ogenblik echter kwam de gedach te aan het hof bij haar op. Tot koning Leopold haar tot een bezoek uitnodigde. Met koningin Elisabeth en de hertogin Eleo- nora van Beieren (een tante van de koning) ontving Leopold haar. Er ontspon zicli een alge- ineen gesprek, waarbij behalve Nederlands ook Frans. Duits en Engels de voertaal was. Kort daarna ontving zij een expresse- brief met haar aanstelling als gouvernante van de kroonprins. Koning Leopold zelf stelde prins Boudewijn en zijn gouvernante aan elkaar voor. „Dag juffrouw", zei Boudewijn en keek eens aan dachtig naar de nieuweling. Later heeft Boudewijn eens tegen „la Juffrouw" gezegd: „Weet u wat we allebei dachten? Zullen we echt van elkaar kunnen houden?" Die vraag is ten volle bevestigend beantwoord. „Hij was zo'n zonnig, lief kind", zegt Gree de Jong, nu mevrouw Kooperberg-de Jong. Maar ook een kind, dat het lieVste wat hij bezat, zijn moeder, in één wreed ogenblik verloor. Voor hem waren alle woorden die over Ma- man werden gesproken een troost. En als „la Juffrouw" hem vertelde hoe wij, in Nederland, ook van Kroonprins Boudewijn met oom Umberto in de sneeuw. Op de achtergrond „la Juffrouw". Astrid hadden gehouden en haar hadden bewonderd, dan glimlachte hij en vertelde de zo vele lieve din- fen, die hij nog van Maman wist. n het enorme paleis van Laeken. waar geen balcon of terras de sta tigheid van de zalen en lange gan gen wat verzachtte leefden de drie koningskinderen met hun verzorg sters een eigen huishouden. Des morgens, na het ontbijt gingen de kinderen een kwartiertje naar hun vader en 's avonds als de ko ning geen andere verplichtingen had nog eens. Maar de maaltijden werden gebruikt in de leskamer, waar een eethoek was ingericht. Kinderhuisje Het was koningin Elisabeth, die begreep, dat het gitote paleis voor de kinderen weinig speelgelegen- heid bood. Nooit konden ze eens naar buiten hollen; het was im mers op zichzelf al een wandeling om bij de buitendeur te komen! En daarom liet grootmoeder een bekoort Haar Engelse haarcrème, geeft uw haar een. prachtige natuurlijke glans. Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en gezond - maakt droog haar weer soepel en vitaal - bestrijdt roosvorming. the perfect hairdressing Beecham (Nederland) N.V. Voor engros: Jacq. Mot N.V. - Amsterdam ONTMOETINGSPUNT: RADIOBAKEN WOENSDRECHT kinderhuisje bouwen in het park. La Maisonnette. Een houten huisje met een grote lia.1, die naar Beierse stijl was ingericht met een grote groene porseleinen kachel on drie kamers, een keukentje en een bad kamer. Om het huis liep een veranda en binnen was het geheel van wand schilderingen voorzien, uitgevoerd door een Russische emigrante. La Maisonnette werd het speelhuis daar lagen het croquetspel en de rolschaatsen, daar leerde Josephi ne Charlotte koken en daar kwam ook koningin Elisabeth dikwijls met de kinderen spelen. De bewondering, die „la Juffrouw" voor koningin Elisabeth had werd Mevrouw Gree Kooperberg-de Jong, „la Juffrouw", voor haar met rozen begroeide huis aan de Aronskelkweg in Den Haag. zich maar wensen kan: patates frites, worstjes, hardgekookte ei eren en.... een opvouwbaar kam- peermes en -vork! Ja ook konings kinderen kunnen blij zijn met een geschenk. Dat merkte „la Juf frouw", toen ze prins Karei, de broer van koning Leopold op de middag voor Kerst eens haar ge- schenk voor Boudewijn liet zien: een voetbalspel. Prins Karei was er zo geestdriftig over dat hij |f maar één wens had: Ook zo'n spel te bezitten. Maar in Brussel was het niet te vinden en de Amster- dantse winkel van het eerste spel moest worden opgebeld om een tweede. De leverancier stuurde meteen een verkoopster met een vliegtuig (en het voetbalspel) en S-ins Karei kreeg zijn wens op jd vervuld! liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Op hoogte van 300 meter over luchthaven Schiphol Koning Boudewijn van België zal vanochtend omstreeks tien uur per vliegtuig uit België op Schiphol arri veren. Zijne Majesteit zal reizen in 'n vliegtuig van het typ® Douglas DC6 van de luchthaven Meisbroek naar Schiphol. Gedurende de vlucht boven Nederlands grondgebied zal het vlieg tuig van koning Boudewijn worden geëscorteerd door een escadrille van twaalf straaljagers van het type f86k ran de Nederlandse koninklijke luchtmacht. Escorte-leider is luite nant-kolonel-vlieger-waarnemer P. Verspoor. De twaalf straaljagers zullen onge veer kwart over negen 's morgens van de vliegbasis Twenthe opstijgen en naar het radiobaken bij Woens- drecht vliegen. De straaljagers zullen om ongeveer vijf voor half tien boven dat radiobaken aanwezig zijn en ver volgens op een hoogte van ongeveer twaalfhonderdtwintig meter blijven cirkelen tot circa drie minuten over half tien. wanneer het vliegtuig van de koning boven het baken wordt ver wacht. Zowel de vlucht van de straal jagers van de vliegbasis Twenthe naar het radiobaken bij Woensdrecht. als de escortevlucht zullen uitsluitend worden gemaakt in z.g.n. zicht-weers- omstandigheden Nadat het vliegtuig van koning Bou dewijn en het escorte om circa twaalf minuten voor tien boven Schiphol zullen zijn, zullen de escorterende vliegtuigen in de richting Umuiden afbuigen en in de omgeving daarvan blijven cirkelen. Om ongeveer een minuut voor tien, het tijdstip waarop Zijne Majesteit zijn vliegtuig op Schiphol zal verlaten zullen de twaalf straaljagers van het escorte op een hoogte van driehonderd meter over Schiphol vliegen. Daarna zuilen de straaljagers via Harderwijk naar de vliegbasis Twenthe terugke ren. Wat de aankoop van een televisie toestel betreft hebben de Zweden op het moment keuze uit niet minder dan een achthonderd modellen van een vijftigtal fabrikanten, van wie tien Zweedse, aldus heeft het officiële Zweedse keuringsinsti tuut voor elektrische apparaten, Semko, meegedeeld. beantwoord door een grote sympa- thie en nog reist mevrouw Koo perberg een paar maal per jaar naar Brussel om de nu tachtigja rige vorstin te bezoeken. Een paar jaar geleden kwam ko ningin Elisabeth haar eens opzoe ken, en zij gebruikte toen met eni ge leden van haar gevolg ook de lunch bij de heer en mevrouw Kooperberg. Ot en Sien Elke morgen was er les. Koning Boudewijn is net als alle Neder landse kinderen uit die tijd groot geworden met Ot en Sien, Pim en Mien. Alleen geen aap-noot en Mies, want „la Juffrouw" ge bruikte, wat toen heel modern was, de globaalmethode. De eerste les begon dus met een echte zin, die dan in woordjes werd geknipt. Ook als er reizen werden ge- i maakt naar Zweden, naar groot moeder Ingeborg, of naar Italië, i naar tante Marie Josee, gingen de boeken mee. Dat waren dagen van vakantiege- j not, van skiën of zonnebaden en i zwemmen en.... van pompeus hof leven in paleizen. Dagen, waarop j voor de gouvernante het stille j Heemstede, waar haar vader hoofd i van de Bronsteeschool was, het i rustige Haarlem, bijna een verre i droom schenen. Het protocol in Italië, waar de le- i den van het Koninklijk Huis steeds omringd waren door diena ren en lakeien, verhinderde de ko ninklijke familie toch niet om als het even kon huiselijk samen te zijn. Oom Umberto was haast j even dol op zijn neef Boudewijn als op zijn eigen kinderen, Victor i Emanuel en Maria Pia. De liefde was wederzijds. Op de eerste paasdag van 1939 toen Boudewijn weer bij zijn oom i en tante logeerde, kwam oom Umberto hem verrassen met een enorm paasei. Het bleek alle heerlijkheden te be- vatten, die ook een jongen van nu lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIliÜÏ Gebeurtenissen uit het verleden herleven „De glorie van het Binnenhof" is maandagavond in première gegaan. Dit klank en lichtspel, dat is geschre ven door Els en Chiel Galjaard geeft met lichteffecten, muziek en stem men brokstukken uit de vaderlandse geschiedenis, welke zich op en om het. Binnenhof hebben afgespeeld. In de omslotenheid van het Binnen hof dwalende lichten'uit 164 schijn werpers en 200 spiegellampen over de gevels, vensters, arcaden en bomen, een combinatie van stereo-recorders en een systeem van volautomatische overschakeling van de ene luidspre ker op de andere laten alle geluiden, muziek en stemmen over het hof ver glijden. Zo kwamen maandagavond gebeurtenissen uit ver voorbije tijden tot hernieuwd leven. De licht- en geluidsregie is in han den van de Parijzenaar Pierre Ar- noud, die in Frankrijk al ongeveer twintig van deze spectacles ..son et lumiêre" op zijn naam heeft staan. Achttien toneel- en radio- luisterspelers en speelsters zeggen de tekst. De muziek speciaal ge componeerd voor dit lichtspel door Georges van Parijs wordt uitge- Een beeld van het lichtspel: De Rid derzaal, door strijklicht in een sprookjesslot veranderd. voerd door het Residentieorkest onder leiding van Willem van Ot- terloo. Het lichtspel zal in juli, augustus en september iedere avond, behalve op zondagen worden vertoond. Vrijdag zal de galapremière van het spel „Glorie van het Binnenhof" worden gehouden. Dan zullen koning Boude wijn van België, koningin Juliana en prins Bernhard het spel bijwonen (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7