Besloten tot uitbreiding aantal verkoopplaatsen van diepvrieskip La Courtine is geen Oirschot of Budel.... KLANKBORD GEVAMEmSOPROER MET TRAANGAS BEDWONGEN DUITSE JONGEN VERDACHT VAN AANSLAG IN UTRECHT WOENSDAG 8 JULI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 „Braadkuikenconferentie in Tweede Kamer Staatssecretaris legt uit waarom hij de moeilijkste weg koos (Van onze parlementaire redacteur) De regering zal haar medewerking verlenen aan de uitbreiding van het aantal verkoopplaatsen van panklaargemaakte kippen. Op het ogenblik zijn er in het gehele land op een bevolking van ongeveer elf miljoen zielen in totaal slechts 624 verkoopplaatsen. Dat zijn namelijk de zaken van de poeliers. Buiten die zaken mag geen kip verkocht worden, ook geen diepgevroren kip, met het gevolg, dat in ons kippenlandje veel minder kip gegeten wordt dan in overeenstemming is met de grootte van de Nederlandse kippenstapel en veel minder dan de kippenboeren en de hande laren in levensmiddelen graag zouden zien. De Tweede Kamer verenigde zich dinsdag met een wetsontwerp, dat aan de minister van economische za ken de bevoegdheid verleent om aan een bedrijf toestemming te geven wild en gevogelte te verkopen, indien de aard der onderneming of de plaat selijke of regionale omstandigheden daartoe aanleiding geven. Heel erg ingenomen was de Kamer met dit wetsontwerp echter niet. Dat bleek uit bet debat, waaraan deelnamen de heren Cornelissen (v.v.d.), v. d. Wete ring (c.h.), Reehorst (p.v.d.a.), v. cl. Heuvel (k.v.p.) en Verkerk (a.r.). Aan zo'n toestemming, die het dus bijvoorbeeld aan een levensmiddelen- bedrijf mogelijk zou maken om diep vrieskip te gaan verkopen, zit name lijk nog al wat administratieve romp slomp. Socialistische motie werd verworpen Er is een veel gemakkelijker en veel radicaler weg om hetzelfde doel te bereiken, namelijk wijzi ging van het bestaande poeliersbe- sluit, bijvoorbeeld door toevoeging van een bepaling van ongeveer de volgende inhoud „Onder de uitoefe ning van het poeliersbedrijf wordt niet verstaan het ten verkoop aan publiek in voorraad hebben van pluimvee in diepgevroren en pan klaar gemaakte toestand met ge bruikmaking van een koelinrich- ting". Enige sprekers verweten staatssecre taris dr. Veldkamp, die het wetsont werp verdedigde, dat hij de moeilijke weg gekozen heeft en de gemakke lijke heeft verwaarloosd. Dr. Veldkamp had daarvoor een ver klaring. Tijdens het debat waarin ge waagd werd van „kippen, die geen wet waard zijn" en van een „braad kuikenconferentie", tot vermaak van de luisterende afgevaardigden, deelde hij mee, dat hij volgens de wet op de P.B.O. verplicht is over een wijziging van het poeüersbesluit het advies van de Sociaal-Economische Raad te vragen. Hij had dat gedaan, maar nog geen antwoord gekregen. Vandaar, dat hij langs een andere weg wilde proberen al was die niet zo doel treffend om het aantal verkoop plaatsen uit te breiden. Ook hij was namelijk ten volle van de noodzaak van die uitbreiding overtuigd en hij wilde er graag aan meewerken. Ondanks deze verklaring diende de heer Reehorst een motie in, waarin de regering werd uitgenodigd het mo gelijk te maken, dat op de kortst mo gelijke termijn ieder in de gelegen heid gesteld wordt om in een nabij gelegen winkelcentrum panklaar ge maakt diepvries-pluimvee te kopen. De staatssecretaris zei geen behoefte aan de motie te hebben, zij hinderde hem echter ook niet. De heren v. d. Heuvel van de K.V.P. en v. d. Wete ring van de C.H.U. noemden haar overbodig. Toen zij in stemming kwam werd zij bij zitten en opstaan verworpen. De Kamer nam het wetsontwerp zon der hoofdelijke stemming aan. Crematie U>t de wet op de lijbezorging, die in 1955 een wettelijke grondslag ver leende aan de crematie, zullen enige onvolkomenheden betreffende de cre matiebepalingen worden weggeno men, die er sindsdien zijn ontdekt. De Tweede Kamer besloot daartoe in haar vergadering van dinsdag door de aanneming zonder hoofdelij ke stemming van een wijzigings wetsontwerp. Zeehaven-strijd (Slot van pag. 1) daarover reeds enige denkbeelden ge formuleerd, die evenwel nader moe ten worden uitgewerkt en geanaly seerd. Met name de vraag in hoeverre de „medebepalende factoren", waar mee Rotterdam zo graag schermt, ook elders optreden dan wel gestimuleerd kunnen worden, zou in een dergelijke nota aan de orde gesteld, ja beant woord kunnen worden. Het hanteren van objectieve beoorde- lingsnormen is hier des te meer no dig, omdat Nederland ten aanzien van de zeehavengebieden zo langza merhand verdeeld raakt in een aantal belangengemeenschappen, die dwars door de politieke partijen heenlopen. De hierboven geciteerde wethouder van Velzen bijvoorbeeld richtte ern stige verwijten tot zijn (p.v.d.a.-)par- tijgenoten uit Amsterdam en Rotter dam, „die het niet kunnen opbrengen zakelijk te denken en die uit chauvi nisme meedoen aan de machtsstrijd tussen de beide steden". Omdat dus hier volstrekt andere overwegingen een rol spelen dan van uitsluitend politieke aard is het in derdaad nodig, dat er een verantwoor de analyse komt van hetgeen ten aan zien van zeehavengebieden in Neder land mogelijk en wenselijk is. Voor het beleid der centrale overheid, die bij een eventuele uitvoering van be paalde plannen een beslissende stem in het kapittel heeft, is zulks zeker niet overbodig. Trouwens we heb ben het reeds opgemerkt de eerste stap hiertoe werd reeds gezet in de zesde industrialisatienota. Daarom ten besluite nogmaals: verdient het geen aanbeveling ten aanzien van de zeehavens spoedig tot nadere onder zoekingen te besluiten en de resulta ten daarvan in een nota aan het par lement ter openbare discussie te stel len? WAT ZE ZEGGEN. Mr. Justice Ro binson van het hooggerechtshof in de staat New-York: „Het is eigenlijk erg. dat een kind niet zijn eigen ouders mag uitzoeken". Briefschrij ver aan The Times: „De tijger is een echte heer". Dc filmster Gina Lollo- brigida: „Het zal interessant voor me zijn om eens werkelijk te acteren inplaats van er alleen maar mooi uit te zien". DRANKNEUS. Terwijl hij met zijn baas, Robert Donald, aan het jagen was in de bossen van Montpellter (Ver. Staten), ontdekte een ■'acht- liond veertig flessen sterke urank, die enige dagen tevoren uit een club huis waren gestolen. C.P.N, en P.S.P. gingen broederlijk samen Interpellatie over verdrag met V.S. (Van onze parlementaire redacteur) In een aan een communistische In terpellatie vastgekoppeld spelletje van „welles" en „nietes" tussen de heer Bakker van de C.P.N. en de minister-president prof. De Quay hebben de twee afgevaardigden van de Pacifistisch Socialistische partij dinsdag in de Tweede Kamer de monstratief de zijde van de commu nisten gekozen. De heer Bakker interpelleerde over het op 6 mei j.I. niet de Verenigde Staten gesloten verdrag over het mi litair gebruik van kernenergie. Het was hem niet toegestaan om over de inhoud van het verdrag zelf te spre ken. Het ging er uitsluitend om of het verdrag een uitvoeringsverdrag was, betrekking hebbend op een reeds in 1950 gesloten ander verdrag over hetzelfde onderwerp of niet. In het laatstgenoemde geval zou het name lijk bij de wet moeten worden be krachtigd en zou dus een parlemen tair debat gehouden moeten worden. Prof. De Quay toonde aan dat er sprake was van een uitvoeringsver drag. De heer Bakker diende echter een motie in, waarin de regering werd verzocht om alsnog een goedkeu- ringsontwerp bij de Kamer in te dienen. Deze motie was slechts ondertekend door de drie com munistische Kamerleden en kon dus niet behandeld worden, om dat een motie de handtekeningen dient te dragen van minstens vijf leden. Toen steunden de beide P.SJP.'ers de motie. Wel verklaarde ds. Van der Veen van de P.S.P., dat hij van andere achtergronden uitging dan de heer Bakker, doch toen het op stem men aankwam, werd de motie ver worpen met 102 tegen 5 stemmen, die van de C.P.N. en de P.S.P. Geen enkele der overige Kamerleden voelde behoefte zich iu het debat te mengen of voor de motie te stem-, men. ROEPENDE BEWAKER OP HET DAK Dertig gijzelaars bevrijd vóór verstrijken van derde ultimatum Gewapende bewakers hebben dinsdagochtend in de vroegte een traangasaanval gedaan op vier rebellerende jonge gevange nen in het tuchthuis van Monroe (Washington), die sedert maan dagavond dertig gijzelaars in hun cel vasthielden. Zij hadden gedreigd de gijzelaars onder wie vrouwen en kinderen met slagersmessen te zullen vermin ken als men hen geen auto ver schafte om naar Canada te vluchten. Bij het aanbreken van de dag kroop een bewaker op het dak en riep bo ven het celraam de naam van twee der rebellen. Toen zij naberbij kwa men schoot liij hen een volle lading traangas in het gezicht. Tegelijker tijd forceerden anderen de deur en ontzetten de gijzelaars wie de tranen over de wangen biggelden. Allen wa ren ongedeerd. De groep gijzelaars bestond uit een aantal medegevangenen, drie bewa kers en vrouwen en kinderen die de gevangenis bezochten op het ogenblik dat de vier jongemannen hun actie begonnen. In de loop van de nacht had het viertal een vrouw met een klein kind vrijgelaten, omdat zij ziek was. Doch een der bewakers hadden zij toegevoegd, dat hij „maar vast moest gaan bidden", want zij zouden hem uit het raam gooien als hun eisen niet werden ingewilligd. De vier stelden driemaal een ulti matum. Twee keer verliep het zon der dat er iets gebeurde, doch voor het laatste verstreek voerden de bewakers hun krijgslist uit. De rebellen zijn nu in cellen op gesloten. Het Wereldgebeuren Kusch Julius Raab heeft zijn succes In de politiek voor een groot dee! te danken aan zijn flair om met mensen om te g^an. Hij is een knap vinder van middenpaden en die speciale begaafdheid heeft hij in het Oostenrijkse regeringsbestel vaak j kunnen gebruiken. Zij heeft hem ge- jholpen bij het uitstippelen van een partijlijn voor zijn (r.-k.) Volkspartij, die een zeer „gemengd" gezelschap is omdat zij industriëlen, boeren, kan toormensen en arbeiders verenigt. Datzelfde succesvolle zoeken naar compromissen komt hem van pas in besprekingen met de socialisten waarmee hij al jarenlang bijna dage lijks bezig is. Het na-oorlogse Oos tenrijk is immers gewend geraakt aan coalitieregeringen waarin de volkspartij en de socialisten geza menlijk de dienst uitmaken. Het be hoort tot de traditie dat zo'n kabinet pas totstand komt na langdurig touwtrekken, waarbij ten langen les te de portefeuilles verdeeld zijn in overeenstemming met de verkiezings resultaten. Bij al dat overleg is Raab niet bijzonder spraakzaam: vaak be perkt hij zich ertoe, bedachtzaam aan een virginiasigaar te trekken ter wijl anderen aan het woord zijn. En als hij iets zegt, dan is het meestal bijzonder kernachtig. Men herinnert zich nóg, hoe hij een de drukdoene- righeid van secretaris-generaal Al fred Maleta op een partijcongres af kapte met een „Kusch", hetgeen zo veel wil zeggen als „mond houden". In sommige streken van Oostenrijk t voor lijn kan men namelijk laten wordt het wasgoed als het ware tus- zakken of ophijsen. Het voordeel: sen vlag gemast en gedroogd. Lijn weinig plaatsruimte. NAAR ONTKNOPING VAN GARAGE-DRAMA? Sinds 12 juni spoorloos uit omgeving verdwenen Zoals beeknd is in de nacht van II op 12 juni jongstleden de Utrechtse ga- ragewacht J. Nederhof neergescho ten. Hij liep daarbij zeven darmper foraties op en moest in zo ernstige toestand naar het ziekenhuis worden vervoerd, dat hij niet in staat was, een verklaring af te leggen over de toedracht van de zaak. Na een intensief onderzoek is de Utrechtse recherche op het spoor ge komen van de vermoedelijke dader. Zij heeft verschillende aanwijzingen, die een zware verdenking op de 17- jarige W. J. F. uit Keulen laden. Op de avond van de elfde juni hield een surveillancewagen van de politie een jonge Duitser aan, die al enkele dagen in do omgeving Van Utrecht rondzwierf met een bromfiets. Hij vertelde, dat hij veertien dagen met vakantie in Holland was en dat hij 's nachts bij boeren sliep. Zijn pas poort was in orde, maar de agenten spelden zijn naam, die in Gothische letters was geschreven, verkeerd. Bij nadere informatie bleek de jongen in Keulen dan ook niet bekend te zijn. Dezelfde nacht werd de heer Ne derhof neergeschoten, achter in de garage waar hij dienst had. De politie vond de indruk van een fietsband en van een voet. De fiets werd later teruggevonden in de tuin van een verpleegster. Enkele mensen in de omgeving verklaar den, op de avond van de aanslag een jongen met een fiets gezien te hebben. De recherche doorzocht vervolgens de hooibergen, waarin de jonge Duit ser geslapen had. Zij vond een grijze Prof. Piccard bouwt een „diepzee-helikopter" Prof. Augoste Piccard (75) werkt aan een mesoscaphe, een diepzeeduik- toestel dat zich in het water ge draagt als een helikopter in de lucSit. Prof. Piccard, die door zijn bathys caphe,, Trieste" en zijn ballonvluch- ten grote bekendheid verkreeg, ver blijft thans in San Diego. Californië. Hij zal in San Antonio, Texas, Rey nolds Metals Co. bezoeken, die de „Aluminaut", een aluminium duik boot voor grote diepten bouwt. regenbroek, die sporen van alumini- umverf vertoonde, terwijl in de hoek van de garage waarin de jongen zich voor de schietpartij verborgen had gehouden, ook een busje aluminium- verf had gestaan. Er kwam ook een nylonkous te voorschijn, die waar schijnlijk door de jongen als masker is gebruikt. Tenslotte vond de re cherche de stukken van een lidmaat- schapsbewijs van een Keulse gymna stiekvereniging, op naam van J. F. Bij navraag in Keulen bleek, dat J. F. op 2 juni was verdwenen met 100 mark van zijn baas. De recherche wordt In haar vermoeden, dat hij de dader van de aanslag is, gesterkt door het feit, dat de Duitser sinds 12 juni spoorloos uit de omgeving van Utrecht is verdwenen. Het slachtoffer van de aanslag, de heer Nederhof, is inmiddels geope reerd. Vorige week mocht hij het zie kenhuis verlaten. „Gouden Beer" voor Franse film Ook goud voor „Prijs de zee" De grote prijs van het Berlijuse film festival, „De Gouden Beer", is door Frankrijk gewonnen met de film „Les Cousins". De Franse acteur Jean Gabin won de Zilveren Beer voor zijn rol in „Archimede, de clo chard". Ook Nederland kwam met een ere-prijs uit de bus. „Prijs de zee" van de Nederlandse cineast Her man van der Horst werd uitgeroepen tot de beste culturele film. Ook deze documentaire kreeg een Gouden Beer. De beste vrouwelijke rol was van Shirley Mac Laine in de Amerikaan se produktie „As any girl". Een spe ciale prijs kreeg de" Engelse Nayley Mills voor haar rol in „Tiger Bay". Walt Disney's „De witte woestijn" uit zijn serie „Real adventures" kreeg de prijs voor de beste aanvullende documentaire. Denemarken won met „Hest paa ferie" (Paard od vakan tie) een Zilveren Beer, evenals Duits land met „Knalleidoskop" en India met „De radja en Krisjna". Een zil veren Beer voor de beste regie kreeg de Japanner Kira Kurosawa voor zijn „Verborgen veste". De prijs van de internationale filmrecensenten ging ook naar de Japanse film „Verborgen veste". Maar zó slecht is het ook weer niet (Van onze speciale verslaggever) Er heerst ongerustheid in La Cour tine. Men is bang dat tengevolge van enigszins overhaaste en generali serende publikaties Nederland de indruk zal krijgen dat het ge drag van de Nederlandse soldaten in La Courtine beneden peil is en dat de verzorging niet aan de re delijke eisen voldoet. In La Cour tine weten ze dat dit in zijn al gemeenheid niet waar is. Maar ze weten ook dat op zo'n afstand het teniet doen van een verkeerde in druk bijzonder moeilijk zal zijn. De feiten zijn, dat zaterdagavond enkele duizenden jongens, die net drie dagen in de warmte door Frankrijk waren vertransporteerd in hobbelende jeeps en drietonners, vermoeid in La Courtine aankwa men. Ze waren vuil en hongerig en ze schrokken van de legering, die naar Nederlandse maatstaven niet riant is. Toen deze jongemannen La Courtine inzwermden en in de ze wat labiele toestand wijn zijn gaan drinken, heeft een klein ge deelte zich de invloed daarvan niet gerealiseerd. Enkelen werden dronken, meerdel en lawaaierig en .brooddronken. De piketcommandant van de mare chaussee zei „We hebben het wel heel druk gehad. Maar ze waren niet gewaarschuwd tegen de land- wijn. Er waren zeker zo'n vierdui zend man in het dorp. Als vijf procent zich heeft misdragen is dat veel. Zondag was het al veel beter en nu hebben we geen last meer". De winkelierster in souvenirs in La Courtine zei „Monsieur, de jon gens waren moe... alle soldaten zijn hetzelfde. Ik heb hier Fran sen, Italianen en Spanjaarden ge zien. De Nederlanders gedroegen zich beter dan de Fransen. De burgemeester van La Courtine zegt geen klachten te hebben ge kregen van de bevolking. „De hou ding van de soldaten was normaal.. En de winkeliers en caféhoudeis namen het met een glimlach op". Dat wijst erop dat men wel ge schrokken is, maar zich nu inmid dels heeft hersteld. „Want ze vinden die contacten met buitenlanders aangenaam", zegt de burgemeester, die tenslotte ook om liet belang van zijn handeldrijven de bevolking moet denken „en ik denk dat het bij de volgende groep wel anders zal worden geregeld". Hij zei dit vijf minuten nadat hij een bezoek had gebracht bij de commandant van de vaste kamp staf en de commandant van de eerste divisie. Belangrijk tenslotte is de verkla ring van de marechaussee: „Er is geen enkele klacht binnengekomen dat de Nederlandse militairen het de meisjes in La Courtine lastig hebben gemaakt". De legering is bepaald slechter dan in Nederland. Kolonel Bouwman, de commandant van de vaste kampstaf zei de eerste dag: „Vas te kazernegebouwen zijn altijd be ter dart een bivak". De werkelijk heid is echter dat met dit mooie weer vrijwel elke soldaat de voor keur geeft aan een bivak boven de kazernegebouwen. Dat zal ver moedelijk pas anders worden als het gaat regenen. Over het eten is gekankerd en er is serieus geklaagd. In het bijzijn van generaal Van de Wall Bake zei vanmorgen de soldaat Adri Blummel: „Het eten valt me reuze tegen. Aan zo'n kamp zijn we niet gewend. Het brood is anders, het warme eten smaakt ook niet zo lekker". Maar hij vond wel dat hij genoeg kreeg. Een andere soldaat zei: „In het kamp vind ik het een vuile boel. Ik zit liever in een bi vak. De eerste zondag was het eten slecht, nu gaat het wel en vandaag is het beter geworden". Misschien kan men ae hele kwes tie van voedsel en legering samen vatten in de woorden van een sol daat die zei „Het valt tegen omdat we het zo goed gewend zijn. La Courtine is geen Oirschot of Bu del. Maar deze oefening is er ook een die de werkelijkheid van een oorlogstoestand moet benaderen... Gisteren.is Raab naar president dr. Adolf Scharf (socialist) ge togen om hem mee te delen, dat hij nu tot zichzelf „Kusch" heeft ge zegd. Niet als kanselier van de repu bliek Oostenrijk, maar als aspirant samensteller van een nieuwe regering. Hij heeft heel wat sigaren in rook wolken doen opgaan, zonder dat hij zelf in de wolken kon raken bij de onderhandelingen over de vorming van een nieuwe regering. Evenals bij menige vorige gelegenheid, is het dan ook niet gemakkelijk om voor de pro blemen die uit' de verkiezingen van 15 mei resulteerden een oplossing te vin den. Na haast twee maanden de lei ding hebben gehad bij de pogingen, vindt hij het klaarblijkelijk welletjes. Wj willen geen koninkrijk Pitter- mann laten ontstaan". Dat is een van de belangrijkste con clusies waartoe Raab en de zijnen tot nu toe zijn gekomen. Zij bedoelen daarmee, dat het niet hun bedoeling is om toe te geven aan alle eisen, die de socialisten hebben gesteld. Bruno Pittermann is de socialistische leider die nu telkens met Raab in het for matie-strijdperk treedt. Zijn partij heeft bij de verkiezingen vier zetels gewonnen; zij kreeg er 78. De volks partij, die de vorige keer met 82 ze tels net onder de absolute meerder heid bleef, kan het nu niet verder schoppen dan tot 79 zetels. Die éne zetel verschil maakt niet veel -uit wat de machtsverhouding van de partijen betreft. Wél speelt een belangrijke rol het streven van de socialisten om hun zetel winst tot uitdrukking te - zien gebracht in grotere invloed op liet regeringsbeleid. De Volkspartij is daartoe niet zo ge makkelijk geneigd, omdat zij vooral stemmen verloor aan de liberalen (die van 6 op 8 zetels kwamen), waaruit zij op haar beurt de conclusie trok dat men de socialisten zo weinig mo gelijk moet toegeven Toch had de volkspartij in het ver loop der onderhandelingen al er mee ingestemd, dat aan vice- kanselier Pittermann in het nieuwe kabinet het beheer zou worden toe vertrouwd van de genationaliseerde jndustrie- en mijnbedrijven. Het tot dusver door de volkspartij en de so cialisten gemeenschappelijk bestuur de orgaan „Industrie- und Bergbau- verwaltungs GmbH" zou daartoe wor den opgeheven. Alleen een aantal be voegdheden van de raad van toezicht zou niet aan Pittermann persoonlijk maar aan de gehele fegering toeval len. In het afgelopen weekeinde kwa men de socialisten, na beraad in het partijbestuur, echter met de eis, dat er aan Pittermans toekomstige zeg genschap over deze bedrijven hele maal niet geknibbeld mocht worden. Dit besluit leidde tot de spot van de andere partij, dat de socialisten „een koninkrijk voor Pittermann" wen sten Ook de volkspartij had overigens in de loop der onderhandelingen al een toezegging ingetrokken: zij toonde zich eerst wel, maar later niet bereid om de portefeuille van financiën af te staan, die wordt beheerd door de deskundige Reinhard Kamitz. Ook over de uitbreiding van de werkzaam heden van „buitenlandse zaken", waarvoor dan een socialist, dr. Kreis- ky zou worden benoemd kon men het niet eens worden. Het lijkt een onuit- koombare doolhof waarin men thans is geraakt. Maar evenals bij voor gaande soortgelijke gelegenheden ma ken de Oostenrijkers zich niet onge rust. Zij twijfelen er niet aan of eens zullen zij een nieuwe regering krij gen. DR. JULIUS RAAB t-gevatte zwijger

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5