Nieuw veilingcomplex te Goes vergt anderhalf miljoen gulden Zeeuwse Almanak 18 jaar en J0 FIBBE G0ESE AULA KOSTTE TIEN MILLE MEER DAN BEGROOT BLOEIENDE NACHTCACTUS Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 8 JULI 1959 ALGEMENE VERGADERING Gunstig jaar voor veilingvereniging Tijdens de dinsdagmorgen in „de Prins van Oranje" te Goes gehouden ai- gemene ledenvergadering van de veilingvereniging „Zuid-Beveland" te Goes, deelde de voorzitter, de heer J. Q. C. Lenshoek mede, dat (le bouw en inrichting van het nieuwe veilingcomplex over de spoorlijn f 1.426.000 zal kosten. Inmiddels is met de bouw een aanvang gemaakt. Verwacht wordt, dat de nieuwe veiling eind 1960 gereed zal komen. De vergadering machtigde het bestuur om de oude gebouwen aan de Terwelstraat naar eigen goeddunken geheel of gedeeltelijk te verkopen of te verhuren. De matig bezochte vergadering werd geopend door de heer Lenshoek, die een resumé gaf van de resultaten in 1958. Het was bepaald geen gunstig Jaar voor de fruittelers. In de klein- ruitsector en voor vroege appels en peren werden goede prijzen gemaakt, maar daarna kelderden de prijzen. Spreker was van mening, dat het fruitjaar 1959 geen overvloedige oogst zal geven. Plaatselijk zullen evenwel grote verschillen in de op brengst te zien zijn. Niettemin ver wachtte de heer Lenshoek, dat het totaal aantal kilo's zeker niet zal te gen vallen. Was 1958 voor de fruittelers een minder gunstig jaar, de veiling daar entegen deed goede zaken. De koel huizen waren de gehele winter gevuld en ook de pakstations floreerden uit stekend. In vergelijking tot 1957- 1958, toen het tekort van de paksta tions ruim f 81.000 bedroeg, was dit geen vrienden! lichaamsgeur^ bedierf alles Ina Schollenberj, {22 W. YJ* Outhoornttruc. Den Hu{, Khrijftj „Ik h»d ïo'n list Yin transpiratie d»e de menetn op kentoop jewoon niet meer nier me toe Icwemtn. Op feestjes bleef ik valk alleen. Arrid bracht de oplossing. Een moordmiddel! Transpi ratie we{. jeur wej, geen plekken meer ie de kreken, altijd zeker vin mezelf." Transpiratie is niet alleen een kwestie van warmte of lichamelijke inspanning. Véél sterker, véél onaangenamer is de lichaamsgeur door „emotie" - opwin ding. spanning, angst, zenuwen. Dat kan ledereen overkomen, of het koud ie of warm, op elk uur van de dag. Neem daarom het krachtigste middel tegen transpiratie en lichaamsgeur; ARRID in handige rol-top flacon - dub bel aktlef door Transtop, dubbel zacht door lanoline. Arrld verdwijnt onmid dellijk in de huid: wèg transpiratie, wèg lichaamsgeur, voor méér dan 24 uur! Geen vlekken in uw kleding: uw huid blijft koel en droog - altijd, onder alje omstandigheden. Complete Arrid rol-top f 3.S0, vulling f2.- voor 1958-1959 nog slechts ruim f 23.000. De voorzitter memoreerde voorts de viering van het veertigja rig jubileum van de heer C. Nijsse uit Heinkenszand als bestuurslid. V er slagen In het jaarverslag van de secreta ris, de heer J. Kakebeeke, werd het bevredigende eindresultaat voor de veiling gememoreerd. Hierdoor konden enkele extra af schrijvingen worden gedaan. Het fustpark werd in 1958 uitgebreid met 25.000 fruitklsten, waardoor het totaal op 460.000 stuks werd gebracht. De pakstations in Ou- delande en 's-Heerenhoek werden van een nieuwe sorteermachine voorzien. Zonder op -of aanmerkingen werd de winst- en verliesrekening over het boekjaar 1958-1959 vastgesteld. De wins bedroeg f 1.580,14. In het boek jaar werd een totale omzet gehaald van f 6.187.352,94. De tarieven wer den als volgt vastgesteld: veilingpro vincie voor ter veiling aangevoerde produkten, leden 5 gasten 7 voor buiten het veiling-terrein ver handelde produkten-3 en gasten 5 en voor het verpachten van boomgaarden 2 c/o. Tegen dit laatste werden bezwa ren aangevoerd, maar een voor stel uit de vergadering om de 2 niet te heffen werd met 18 tegen 115 stemmen verworpen. Wanneer de heffing echter niet overeen stemt met de verordeningen van het Produktschap, zal zij komen te vervallen. De huur van kisten werd op 6 cent per week gesteld, van bushels en kratten op 3 cent per week. De tarie ven voor het koelhuis voor appels en peren per kg nette werden eveneens vastgesteld. De sorteerkosten werden bepaald op 2.2 cent per kg. Het be stuur werd gemachtigd dit jaar 25.000 fruitkisten aan te schaffen, die de veiling op f 2,83 per stuk ko men te staan. Van de oude gebouwen van de veiling, zal na voltooiing van het nieuwe complex, alleen het koel huis cn de woning van de chef van het koelhuis in gebruik blijven! Personeelswoningen Het bestuur werd voorts gemachtigd 7000 vierkante meter grond aan te kopen van de gemeente Goes vóór de prijs van ongeveer f 6.per vierkante meter. Op het terrein van de nieuwe veiling zullen voorts drie personeelswoningen worden gebouwd, hetgeen een uitgaaf vergt van in to taal f 50.000. De woningen zijn be stemd voor de ladingmeester, de por tier of terreinopzichter en de koel huischef. In de plaats van de heer J. W. Mol werd tot bestuurslid benoemd de heer J. J. van Wingen te Baarland. De pe riodiek aftredende bestuursleden J. Kakebeeke, J. Q. C. Lenshoek, C. Nijsse Gzn. en J. Th. Pikkaart wer den herkozen. In de rondvraag kwamen nog ver schillende kwesties ter sprake. Zo zal het bestuur naar een nieuwe mo dus zoeken bij benoemingen van be stuursleden, want zo bleek ter ver gadering niet alle leden konden zich met de huidige gang van zaken verenigen. Fruitcorso De zaterdagveiling zal volgende week reeds komen te vervallen, zo deelde de directeur van de veiling, de heer S. G. Nooteboom op een vraag mede. Voor het fruitcorso is dit jaar bijna f 5000 bijeenge bracht. Volgend jaar zal evenwel niets worden gedaan. VAN m TOT RECORDDAG IN CADZAND Mensen, die het weten kunnen, spra ken zondag in Cadzand van een re corddag. Duizenden zoehten bij deze badplaats verkoeling in zee. In het zogenaamde „dagjescentrum", op het parkeerterrein aan de voormalige ha ven en bij het natuurreservaat „Het Zwin" stonden naar schatting enke le duizenden auto's geparkeerd. Het gemeentelijk zwembad van Cadzand had onder dit bezoek aan zee niets te lijden, want ook hier passeerden talrijke zwemlustigen de controle. Het kampeerterrein is goed bezet. Kortom, het badseizoen is in volle gang- GELUIDSBARRIÈRE Een hevige knal, die de huizen op hun grondvesten deed schudden, schrok dezer dagen de bewoners van Brulnisse op. Vermoedelijk doorbrak een straaljager op dat moment de geluidsbarrière, want nergens in de omgeving werd een ontploffing ge meld. AARDIG MAALTJE... Bijna evenveel opzien baarde in Bruinisse de heer Deurlings uit Antwerpen, die zijn werphengels had uitgezet langs de dammen van de nieuwe haven aan de Grevelingen. De Antwerpenaar had zijn viswater goed gekozen. Zeventien palingen bracht hij op de wal. Op zichzelf is dat aantal niets bij zonders en niemand in Bruinisse zou BRAND Een inwoner van Haamstede besloot van een grote berg onkruid en afval een mooie brand te maken. Maar zijn echtgenote waarschuwde hem: vuur en rook werkten in tijden van grote droogte alarmerend en wit weet zou de brandweer er op afko men. De man evenwel was halstar- rig: hij had zichzelf een brandje be loofd en niets en niemand kon hein daar van afhouden. De vrouw trok hoofdschuddend af, de echtgenoot greep zijn lucifers. En inderdaad: er ontstond een schoon vuur. waarvan de man met volle teugen genoot. Totdat hem plotse ling een geluid door merg en been drong: een brandweersirene. Halsoverkop rende hij het huis bin nen. liet emmers vollopen en smeet grote hoeveelheden water op zijn privé-brandje. Dat dl spoedig degra deerde tot een niet zeer welriekende hoop zwart. Gerustgesteld wachtte de man ver volgens de komst van de brandweer af. Die niet kwam. Want de (echte) brand was ergens anders... zich er. ook over hebben verwon derd, ware het niet, dat deze palin gen tesamen 27 pond wogen. De kleinste was zwaarder dan een pond en sommigen haalden een gewicht van meer dan een kilo. Bijzonder was tevens, dat geen enkel platvisje aan de haak werd geslagen, maar dat alleen palingen van uitzonderlijk ge wicht zich lieten verschalken. ILLUMINATIE In Oosikapelle is men niet ten onrechte trots op zijn toren. De vakantiegasten, die een be zoek aan dit Walcherse dorp brengen, bezichtigen het onlangs gerestaureerde bouwwerk van al le kanten. Het gemeentebestuur heeft nu besloten in samenwer king met V.V.V. de toren 's avonds te verlichten. SCHOOLDAGACTIE Een spaarbankboekje met een inleg van 50 was de beloning, die Stie- neke van 't Hof, een leerlinge van de christelijke school te Ritthem, kreeg voor haar inzending aan het Internationale Wol Secretariaat. Zij en haar mede-leerlingen hadden on der leiding van mej. C. van de Harst deelgenomen aan een Nationale Schooldag Actie. Enkele klasgenoot jes van Stieneke kregen verschillen de andere prijzen. ZESTIG JAAR GETROUWD Vandaag zijn de heer en mevrt A. W. Nederhand-Bal te Bruinisse zestig jaar getrouwd. De heer Ne- derhand is 86, zijn echtgenote vier de vorige maand haar 82ste i jaardag. 60 JAAR ECHT Vandaag viert het echtpaar Neder- handBal te Bruinisse zijn 60-jarige echtvereniging. De heer Nederhand is 86 jaar, zijn vrouw 82 jaar. Beiden genieten nog een redelijke gezond heid. (Advertentie) Tijdelijk gratis een royale „Juniorpot" Brylcreem. Hiervoor naar Deze creem reeds voor 1.per tube. Inwendige restauratie hervormde kerk Kamperland Gemeenteleden dragen financiële lasten De driehonderdvijftig belijdende le den tellende hervormde gemeente van Kamperland zal geheel uit eigen mid delen de inwendige restauratie van haar kerkgebouw financieren. Deze restauratie, waarvan architect ir. P. J. 't Hooft te Goes een plan heeft opgesteld, zal een uitgaaf van enkele tienduizenden guldens vergen. De inmiddels samengestelde restau ratie-commissie stelt zich ten doel, de restauraties te financieren uit de dit jaar vrijwillig verdubbelde hoof delijke omslag. Eind augustus zal met de werkzaamheden worden be gonnen. Verwacht wordt, dat de ge meenteleden rond de kerst weer ter kerke kunnen gaan in het volledig herstelde gebouw. De hervormde gemeeente van Kam perland, die eerst in 1910 zelfstandig werd, kreeg in dat jaar de beschik king over een reeds bestaande kerk. Thans dient het gebouw inwendig te worden gerestaureerd. Deze restaura tie omvat vernieuwing van de vloe ren en plafonds, het plaatsen van nieuwe banken of stoelen en van een spreekstoel. De kerk zal tevens van nieuwe ramen worden voorzien. Een bijzonderheid is, dat het aantal zit plaatsen wordt ingekrompen. Thans kunnen 430 bezoekers een zitplaats vinden, maar na de restauratie zal dit aantal nog slechts 360 bedragen. Inwoonster van Hulst is koninklijk onderscheiden Bij Koninklijk Besluit Is aan mej. M. C. de Koek, stoelzetster in dienst van het rooms-katholiek armbestuur te Hulst, de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver verleend. GEBOUW OP BEGRAAFPLAATS Bouw vergde nu 35.000,— De pas gereed gekomen aula op de algemene begraafplaats te Goes is tienduizend gulden duurder uitgeko men, dan men aanvankelijk had be groot. In september van het vorig jaar stelde de raad, op voorstel van B. en W., een krediet beschikbaar van 25.000. Thans is echter geble ken, dat de bouw van de aula 85.000 kostte. Er dient een nieuwe exploita tie te worden opgezet, zo schrijven B. en YV. van Goes nan de gemeente raadsleden in hun toelichting op de raadsagenda. De kapitaalslasten van een Investe ring van 35.600, bèrekénd naar de huidige rentepercentage vön .4 5/9 procent en een afschrijyingscluur van 40 jaar, belopen totaal 2469,45. fie kosten van onderhoud en verwar ming kunnen geraamd blijven op 600. Derhalve bedragen de totale lasten 3069.45. Deze lasten kunnen naar de mening van het Goese college worden gedekt door een verhoging van de bestaande rechten voor het Drs. Van Beusekctn adjunct directeur van E.T.I. Zeeland Tot adjunt-directeur van het E.T.I. voor Zeeland is benoemd drs. E. van Beusekom, die reeds sinds 1955 aan dit instituut als sociaal-econoom werkzaam is. Voorts zal drs. C. de Galan. die vanaf 1957 als medewer ker van het Landbouw Economisch Instituut bij het É.T.I. voor Zeeland gestationeerd is, met ingang van 1 september a.s. door het Zeeuws in stituut worden overgenomen. Hoogst waarschijnlijk zal een nieuwe mede werker van het L.E.I. aangesteld worden. Drs. Van Beusekom werd in 1920 te Alkmaar geboren. Hij behaalde zijn doctoraal examen economische we tenschappen aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam in 1951 en zijn kandidaats-examen rechten in 1954. Hij was onder meer werk zaam bij de Kamer van Koophan del te Alkmaar, de provinciale grif fie van Gelderland en bij het E.T.I. voor Friesland. Dr. De Galan. die in 1932 te Zaan dam geboren is. studeerde eveneens aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, waar hij in 1954 zijn doctoraal examen in de economische wetenschappen behaalde. Sedert 1937 is hij wetenschappelijk medewerker bij de afdeling streekonderzoek van het L.E.I. Hij promoveerde in 1957 op het proefschrift ,De invloed van de vakvereniging op loonshoogte en werkgelegenheid. Nog onbekend op grond waarvan betonwerker wordt vervolgd Het staat nog niet vast op grond waarvan de 22-jarige betonwerker A. P., die zondagavond in Goes was be trokken bij een vechtpartij, welke aan een caféhouder het leven kostte, zal worden vervólgd. In de eerste plaats wordt betrokkene pas donder dag voor de officier van justitie ge leid, maar bovendien wordt het sec tierapport van dokter Zeldenrust pas tegen net eind van de week verwacht. Wel heeft deze deskundige de offi cier mondeling verslag uitgebracht, doch de daarbij ter sprake gekomen concludes zijn niet zodanig, dat de officier zonder meer tot een duidelij ke uitspraak kan komen. Juist om dat het hier om een belangrijke zo niet de belangrijkste overweging gaat op grond waarvan tot vervol ging moot worden besloten, zal de of ficier het schriftelijk-rapport afwach ten. Verwacht wordt dat dit rapport zeer uitvoerig 2al zijn. begraven en het invoeren van een nieuw recht voor het gebruiken van de aula naar een tarief van 15 bij begraving derde klas en 30 bij be- iving in de tweede en eerste klas. tarieven zullen dan worden: derde klas volwassenen ƒ21 (huidig tarief 12, tarief eerste opzet 18, derde klas kinderen beneden 12 jaar 10,50 (ƒ6 en ƒ9, derde klas kinderen be neden 1 jaar ƒ5,25 (ƒ3 en ƒ4,50), tweede klas volwassenen ƒ70 (ƒ40 en 60), eerste kas volwassenen 140 (ƒ80 en ƒ120), nieuw tarief gebruik aula derde klas ƒ15 (ln eerste opzet ƒ7,50) en tweede en eerste klas ƒ30 (ln eerste opzet 15). Het aantal be gravingen per jaar is in de verschil lende klassen gesteld op het gemid delde van de laatste tien. In vergelij king met het huidige tarief wordt een vermeerderde opbrengst verkregen van ƒ2965,50, welke dan voor een groot deel hogere exploitatielasten zal dekken. Het ligt voorts in de bedoe ling de gelegenheid open te stellen om in de aula van een muziekinstal latie gebruik te maken. Het tarief kan naar de mening van B. en W. worden bepaald op 5 per keer. Een en ander vormt voor het Goese col lege aanleiding, de raad voor te stel len de verordening op de heffing van rechten op de algemene begraafplaats te wijzigen. Nog witter... stralend wit. Bevordering bif rijksgebouwendienst Bij beschikking van de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid is met ingang van 1 januari j.l. de bouwkundig ambtenaar le klasse L. M. Naaktgeboren bil de rijksgebou wendienst te Middelburg bevorderd tot bouwkundig hoofdambtenaal'. Nieuwe dirigent voor Arne's Genoegen Tot dirigent van de fanfarevereniging „Arne's Genoegen" te Arnemuiden is de heer P. Huijsse benoemd, die te vens dirigent is van de harmoniever eniging „Mozart" te Yerseke. De heer Huijsse komt in de plaats van de heer J. Meliefste, die in verband met druk ke werkzaamheden ontslag had ge vraagd als dirigent. De heer Meliefste blijft dirigent van de fanfarevereni- png O.N.D.A. te Nieuw- en Sint Joos- Een zeldzaam bloeiende nacht cactus, die zijn latijnse naam Cereus grandif lores alle eer aan deed, pronkte gisteravond laat en vannacht in volle luister in een kas van de gemeentelijke plantsoenendienst aan de Westwal te Goes. Aan de uit einden van de grillig gevorm de plant verschenen gister avond twee tere-witte e» zaclit-gele bloemen, beide van een serene schoonheid. De op zichter van d3 plantsoenen dienst, de heer Kr. Goud zwaard, die zijn „troetelkind" de laatste dagen nauwlettend had gadegeslagen, zag gister middag de eerste, tekenen, die wezen op een spoedige bloei. Toen de nachtcactus, die in volle bloei stond tussen 10 uur 's avonds en uur 's morgens, zijn rijkdom tentoonspreidde, waarschuwde de heer Goud zwaard verscheidene bloemen- minnende inwoners van Goes. Zij allen waren getroffen door de bijzondere schoonheid van de bloemen. De nachtcactus „leeft" reeds zenen jaar in de kassen van de gemeentelijke plantsoendienst.. Ook vorig jaar stond zij in bloei, maar toen heeft men dat eerst achteraf opgemerkt. (Foto P.Z.C.) „De Openluchtspelers" speelden Tijl Uilenspiegel Middelburg: Toorenvliedt Uit het hartelijk applaus, dat aan het einde van de voorstelling opklonk, bleek duidelijk hoezeer het publiek de opvoering van Tijl Uilenspiegel door „De Openluchtspelers" onder regie van Jan Lemaire jr. waardeerde. Een opvoering die werd begunstigd door het uitzonderlijk mooie zomerweer en de bekoorlijke ligging van het open luchttheater Toorenvliedt te Middel burg. De toeschouwer verwacht van een openluchtspel in de eerste plaats een kleurrijk en doorgaans historisch kijkspel, en in dit opzicht werden de verwachtingen niet teleurgesteld, want Jan Lemaire bewerkte dit spel naar de beroemde roman „De Legen de" van Uilenspiegel en Lamme Goed zak, van Charles de Coster, waarvan een criticus bij het verschijnen in 1867 zei: „Het is een heldendicht in proza, waarin het bloed zo rijkelijk vloeit als het bier". Tijl Uilenspiegel is in dit stuk niet meer alleen de man van de vrolijke schelmenstreken. Als zijn vader en moeder door de beulen van de inqui sitie zijn terechtgesteld, zweert Tijl wraak. Hij trekt met de altijd honge rige Lamme Goedzaak door Vlaande ren en Nederland, sluit zich aan bij de Geuzen, en werft manschappen voor de legers van de Prins van Oran je. In dertien snel opeenvolgende ta ferelen geeft het spel een beeld van de eerlijke strijd van Tijl voor recht en vrijheid. De Openluchtspeïers hebben van dit spel, na een wat traag gespeelde be ginscène, een opvoering gegeven, die het publiek steeds wist te boeien. In de eerste plaats dank zij het goede spel van A. Vader als Tijl en C. van Hoek als een werkelijk kostelijke Lamme Goedzak. Daarnaast werden de diverse grotere rollen verdienste lijk gespeeld, zoals Nele, de geliefde van Tijl, die haar minnaar van de galg redt (Ph. Tuyt-Mullaert), de slij merige verrader Grijpstuiver (J. Cor- beel), de Prins van Oranje (H. J. Jon- gepier) en Lumey (G. van Korten- hor). Waar het mogelijk was had de regisseur gezorgd voor aardige mas sa-scènes; het was alleen jammer dat verschillende bijrollen voor een open luchtvoorstelling te zacht spraken, maar dit euvel zal bij de volgende voorstellingen zeker verholpen zijn. De kostuums van de firma Schippers uit Rotterdam waren bijzonder ver zorgd en kwamen vooral toen het eenmaal goed donker was kleurrijk uit tegen het eenvoudige, maar smaakvolle decor. De grime was zoals altijd bij de heer Lorier in vertrouw de handen. Vanavond geven „De Openluchtspe lers" nog een opvoering in Middel burg; op 10 en 11 juli komt Vlissin- gen aan de beurt. J. V. (ad Int.) Douaniers verontrust Slot van pag. 1 Vlaanderen verschillende successen zijn geboekt en deze bestrijding nog verscherpt- zou kunnen worden, rea liseren de betrokken douaniers zich, dat het wellicht in het reorganisatie- schema van hun dienst past in verband met de Benelux dat een „afvloeiing" van de grenzen plaats vindt. Vrijwilligers? Een vraag, die daarbij echter wordt opgeworpen is: „Waarom vraagt men geen vrijwilligers voor de stad?" Anderzijds zijn de dóuanemensen hoewel het .voor velen dus een min der prettige gang blijft er van overtuigd, dat overplaatsingen tot de consequenties van de rijksdienst be horen, een dienstverband, dat ten slotte vrijwillig werd aangegaan. Blijft uiteraard: het gedurende de eerste tijd heen-en-weer reizen en het in pension gescheiden leven van het gezin en de hogere huur, die be taald zal moeten worden, zodra een woning wordt toegewezen. Dit zijn evenwel twee rfnelpunten, die weggenomen kunnen worden. Voor wat het eerste betreft: men kan er van overtuigd zijn, dat niets achter wege zal worden gelaten om deze mensen in hun nieuwe standplaats snel aan een woning te helpen. Wil men de overgeplaatste douaniers tevens een zelfde levensstandaard ga randeren, die zij „aan de grens" hadden, dan is de enige weg: verho ging van de bezoldiging. Dit is uiter aard een zaak van het „georgani seerd overleg", die echter in de vorm van bijvoorbeeld een bescheiden pro motie snel tot een oplossing kan wor den gebracht! Advertentie) ECHTGENOOT IN PANIEK „We waren al 20 kilometer van huis" schrijft Mevr, T. en daar roept mijn man: „Onze Eoldoot Towelet- tes Ik zeg: „Kalm, lieverd. Hier zijn ze!" En toen die zucht van verlichting „Is d&t schrikken", zei hij, „geef me er meteen een". U had hem moeten zien opklaren, opkwikken, opfris sen!" „Kind", zei hij dankbaar, „fan- tastique" (want we waren op weg naar Frankrijk) „en dét voor 20 ct.!" Boldoot Towelettes, gedrenkt in Bol- doot Eau de Cologne en hermetisch gesloten: 1,per doosje van 5 stuks. VANDAAG Vlissingen-Luxor: „Vijf helse uren", 9 uur, 14 jaar. Alhambra: „Nat asfalt", 7 cn 9 uur, 14 jaar. Mlddelburg-Electro: „De weg van hot geweld", 19 en 2115 uur, 14 jaar. Openluchttheater „Toorenvliedt": op voering door de .Openluchtspeïers" van Tijl Uilenspiegel, 20.15 uur. Goes-Grand: „De vrouw met de zweep", uur, 14 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2