PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Marine-Sikorsky S-55 neergestort in Marsdiep: drie mensen gedood Douaniers in Zeeuwsch-Vlaanderen verontrust over overplaatsingen BILT KONINKLIJKE VLUCHT BOVEN DELTAGEBIED NIET IN HELIKOPTER, MAAR IN DAKOTA'S DÉFILÉ VOOR PRINSES IRENE TOENADERING STANDPUNTEN NEDERLAND EN W.-DUITSLAND 202e jaargang - no. 158 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertcuwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 86 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 8 juli 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie J 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 5 2355 4 lijnen (b.g.g. t of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Ziertkzee. red tel 2425. adm tel 2094. Tijdens optakelen van officier uit onderzeeboot schieter, de luitenant ter zee der eerste klasse P. D. van Bochove, aan boord te nemen. Tijdens het optakelen van deze officier schoot de helikopter plot seling omhoog tot 80 meter bo ven de waterspiegel om vervol gens voorover in het Marsdiep te storten. De luitenant ter zee Van Bochove, nog hangende aan de Gistermiddag omstreeks half één is een Sikorsky S-55 (de H4) van de Marine Luchtvaartdienst boven het Marsdiep nabij Den Helder verongelukt, waarbij drie marinemensen om het leven zijn gekomen. Dit helikopterongeluk gebeurde tijdens het op takelen van een officier van een onderzeeboot. In verband met dit ongeluk zullen de andere helikopters van dit type, hangende het onderzoek naar de oorzaak, tot nader orde aan de grond worden gehouden. Dientengevolge zal, naar de Marinevoorlichtingsdienst meedeelt, de helikoptervlucht van koning Boudewijn en koningin Julia na, welke donderdag a.s. per Marine Sikorsky S-55 van Rotterdam uit via Willemstad en de Deltawerken naar Noordwijk zou worden onderno men, niet doorgaan. De rijksvoorlichtingsdienst heeft bekendgemaakt dat het bezoek aan het vliegkampschip „Karei Doorman" zal vervallen. Het is voorlopig het voornemen dat de vorsten zich na de rondvaart door de havens van Rot terdam per auto naai* het vliegveld Zestienhoven begeven om met een drietal Dakota's de tocht over de Deltawerken te maken. Deze tocht zal worden beëindigd op het vliegveld Valkenburg. Vandaar zal men zich per auto naar Noordwijk aan Zee begeven. Toestel schoot omhoog en viel daarna voorover Het verongelukte toestel werd ge bezigd voor observatiewerkzaamhe den Dij het inschieten van torpedo's. Het toestel was op de voorgeschre ven wijze boven Hr. Ms. onderzee boot 0-27 gekomen om de hoofdin- Zeehaven-strijd Wethouder De Boer van Velzen heeft dezer dagen scherpe woorden gericht aan het adres van Amsterdam en passant ook Rotterdam een veeg uit de pan mee gevend. Hij protesteerde namelijk te gen wat hij noemde „de machtswaan" van de hoofdstad en merkte daarbij op, dat de verhouding Amsterdam- Rotterdam zo langzamerhand begint to lijken op de concurrentiestrijd „tussen twee landelijke winkelbedrij ven, die elkaar proberen de loef af te De verontwaardiging van de wethou der was daarom zo groot, omdat hij meent, dat het Kennemerland het slachtoffer van deze strijd dreigt te worden. Amsterdam is in zijn pogingen een wereldhaven te worden met dertien commissies en subcommissies bezig plannen te maken voor een uit ge strekt havengebied van de Velzer timnel tot Halfweg. Voorts bestaan er grote plannen voor tankerhavens en olie-aansluitingen tussen de IJmul- dense pieren. Deze plannen zullen tot de ondergang lelden van het uit gestrekte recreatiegebied van Kenne merland en Zandvoort. Wanneer ons land er een tweede wereldhaven bij moet hebben, dan moet men eerst maar eens nagaan of er gebieden In ons land zijn, waar deze vestiging zonder schade kan geschieden, bij voorbeeld in Vlissingen. Tot zover de Velzer wethouder al thans blijkens krantenverslagen. Hij leverde een opvallende bijdrage tot de discussie over de ruimtelijke orde ning in Nederland. Soortgelijke stem men maar dan ten aanzien van Rotterdam zijn al eerder gehoord en ook zij verdienen de aandacht. Een bijdrage van geheel andere aard tot dit debat troffen wij aan in het pas verschenen jaar verslag van de Rotterdamse Kamer van Koophandel. Daarin wordt welis waar niet ontkend, dat industriële de centralisatie mogelijk en wenselijk zou zijn, maar tegelijkertijd wordt zeer nadrukkelijk vastgesteld, dat met name de Rotterdamse expansie een zaak van nationale orde is. Met andere woorden: de exclusiviteit van deze haven is een vaststaand feit en dit dient zo te blijven. Plannen van anderen moeten dus in portefeuille worden gehouden. Tevens wordt ge wezen op de „vele medebepalende factoren, welke met name de ontwik keling van de Nieuwe Waterweg mo gelijk maakten en maken". Zo langzamerhand begint de dis cussie over deze aspecten van de ruimtelijk ordening in Ne derland de vorm aan te nemen van een Poolse landdag: er wordt door elkaar gepraat, maar er wordt weinig geluisterd. Er duiken arerlei plannen op en niemand weet meer zo lang zamerhand wat nog reëel is en wat als irreëel moet worden beschouwd. Terwijl het toch de bedoeling van plannen is, dat zij verwezenlijkt wor den De vraag rijst derhalve of het niet op de weg van de regering ligt in deze drukke discussie mige ordening te brengen, bijvoorbeeld door haar eigen opvattingen te dien aanzien in het parlement ter bespreking te bren gen in een nota „zeehavengebieden". lier, kwam daarbij op het water terecht en overleed vrijwel on middellijk. Ook de twee inzittenden van de helikopter, de luitenant ter zee der tweede klasse, oudste cate gorie, A. K. Robbe (vlieger) en de sergeant-vliegtuigmaker alge meen G. W. Niesveld. konden zich niet meer in veiligheid stellen. Zij verdwenen met het veronge lukte vliegtuig in het Marsdiep en worden sindsdien vermist. Reddingsvaartuigen van de Konink lijke Marine voeren na het onge val omniddelijk uit. Hun snelle komst mocht echter niet meer baten. Het stoffelijk overschot van de lui tenant ter zee Van Bochove werd spoedig daarna geborgen en naar Den Helder overgebracht. De slachtoffers Luitenant ter zee eerste klasse P. D. van Bochove was 36 jaar, ge huwd en had twee kindereu. Hij was afkomstig uit Den Helder; luitenant ter zee der tweede klasse, o.c, A. K. Robbe, was 30 jaar, gehuwd en af komstig uit Voorschoten; sergeant- vliegtuigmaker algemeen G. W. Nies veld, was 82 jaar, gehuwd en twee kinderen. Hij was afkomstig uit Katwijk. Zuiveringsactie in Slowakije? Het Russische leger in Tsjecho-Slo- wakije is op 29 juni in het gebied van oostelijk Slowakije bij de steden La- voezne en Chustand, en in de Karpa ten. grote manoeuvres hegonnen. Westerse diplomaten is sinds tien da gen een reisverbod naar oostelijk Slo wakije opgelegd, dat door het ministe rie van buitenlandse zaken in Praag zonder opgave van redenen en voor onbepaalde tijd is uitgevaardigd. Diplomaten in Wenen hebben uit in lichtingen, welke zij uit de Tsjechi sche hoofdstad hebben ontvangen, de indruk gekregen dat de manoeuvres van het Russische leger, waaraan ook door parachutetroepen wordt meege werkt, in de eerste plaats zijn bedoeld als camouflage van een grote zuive ringsactie waarmee zij samenvallen. In de Karpaten houden zich namelijk groepen partisanen schuil die afkom stig zijn uit de Oekraine, aldus deze zegslieden. De afgelopen maanden hebben zij grote activiteit ontwikkeld. Er zijn ook berichten over onlusten in Slowaakse industriecentra. Door verdrinking omgekomen Tijdens liet zwemmen in het Wilhel- mina kanaal te Tilburg is maandag avond de 28-jarige smid J. P. M. Staps verdronken. Hij was gehuwd en vader van een kind. De 15-jarige Roel van der Meulen uit Smalle Ee. een dorpje dichtbij Drech- ten is maandavond tijdens het zwem men in het natuurbad aldaar, ver dronken. De jongen, die goed kon zwemmen, is waarschijnlijk bij het duiken met 2ijn hoofd tegen een hard voorwerp gestoten. Hij moet daarbij het bewustzijn hebben verloren. Po gingen om hem te redden bleven vruchteloos. Prinses Beatrix slaagde voor kandidaatsexamen Prinses Beatrix heeft dinsdagmorgen aan do rijksuniversiteit te Leiden met goed gevolg haar kandidaats-exa men in de rechtsgeleerdheid afgelegd. Dit kandidaatsexamen dient als ba sis voor het doctoraal examen in de vrije studierichting aan de juridische faculteit, waarop de prinses zich thans gaat voorbereiden. TIJDENS GESPREK LUNS-VON BRENTANO Raab geeft opdracht tot kabinetsformatie terug De Oostenrijkse kanselier, Julius Raab, heeft dinsdag president Scharf ervan op de hoogte ge bracht dat zijn volkspartij niet wenst dat hij een nieuwe regering vormt. Do partij heeft dinsdagoch tend besloten dat Raab zijn formatie opdracht terug moet geven. De kabinetscrisis in Oostenrijk duurt reeds sedert de verkiezingen van 10 mei, waarbij de volkspartij en de so cialisten bijna evenveel zetels be haalden. Sedertdien hebben de twee partijen geen overeenstemming kun nen bereiken over de verdeling der portefeuilles in een nieuwe coalitie regering. President Scharf zal vandaag met vertegenwoordigers van de twee partijen overleg plegen over de stap pen die nu genomen moeten worden. Jongen (niet-zwemmmer) redt vriendje van verdrinkingsdood Hoewel hij niet kon zwemmen heeft do 12-jarige Freddy Fuijk, wonende Pauwenburg te Rotterdam, toch kans gezien de 10-jarige Frits Bakhuijsen van de Ringelenburg in Rotterdam van de verdrinkingsdood te redden. Frits, die niet kon zwemmen, waag de zich in het diepe gedeelte van het strandbad aan de Oldegaarde. Opeens verloor hij zijn evenwicht en ver dween onder water. Freddy deed een autoband om en ging meteen het die pe gedeelte in om te trachten Frits te redden. Hij slaagde er in de dren keling, die nog steeds onder water was, boven te brengen. Vervolgens ,wist hij hem op de kant te brengen. In de zesde industrialisatienota zijn j Nadat Frits door de E.H.B.O. was ,•7* i o y 1 behandeld kon hij naar huis worden (Zie slot pag« 3 kol1) j gebracht. Een Silcorslcy S-55, onlangs gefoto grafeerd bij een oefening in het op takelen van een drenkeling. Volgende week nieuwe ontmoeting in Genève Na afloop van de bespreking tussen de minister mr. J. M. A. H. Luns en zijn Westduitse collega dr. H. von Brentano in Bonn is een gemeen schappelijk Nederlands-Duits com muniqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de beide ministers van buitenlandse zaken met voldoening kennis namen van de tot nu toe be reikte resultaten en hun respectieve delegatieleiders, de heren dr. Van Houten en ambassadeur Lahr richtlijnen verstrekten voor het voortzetten der onderhandelingen. De besprekingen der beide ministers van buitenlandse zaken over de nog niet opgeloste vraagstukken hebben een belangrijke toenadering in de wederzijdse standpunten ten gevol ge gehad. Het is te hopen dat hier mede de sinds jaren nagestreefde oplossing van tussen beide landen nog hangende problemen binnen het mogelijke is komen te liggen. In antwoord op vragen zei minister Luns: „Ik hoop minister Von Bren tano volgende week in Genève op nieuw te ontmoeten om dit gesprek voort te zetten". De verdere bespre kingen zouden zonder deskundigen gehouden worden. Daarna zouden de Nederlandse en Westduitse delega ties bijeenkomen om de onderhande lingen voort te zetten. „Ik hoop dat alle vraagstukken bin nen ongeveer twee a drie maanden opgelost zullen zijn", aidus de Ne derlandse minister,. Hij voegde er aan toe: „Maar ik kan hiervan niet zeker zijn. Het is tenslotte een enor me reeks". NAAR HAVENSTEDEN ALS ROTTERDAM Hogere lonen compenseren niet, wat meer aan huur moet worden betaald Onder het douane-personeel in de zuidelijke provincies en dus ook in Zeeuwsch-Vlaanderen, is enige onrust ontstaan als gevolg van een vrij massale overplaatsing naar de havensteden Amsterdam en vooral Rotter dam. Een overplaatsing van de grensgebieden, die uitgesproken tot „het platteland" behoren, brengt namelijk persoonlijke en financiële bezwaren met zich mee. In de grote steden zijn de huren aanmerkelijk hoger dan in het grensgebied, terwijl in het geval, dat het douane-personeel in pen sions moet verblijven, de pensionkosten niet geheel worden goedgemaakt door de standplaatsvergoeding, die men ontvangt. Van de zijde van het ministerie van financiën geeft men toe, dat dit jaar, meer dan anders het geval is, douane-personeel wordt overge plaatst. Het departement ziet daar echter toch niet meer in dan een doorstroming,,die nodig is, omdat de douane-arbeid in de havens is toe genomen, terwijl tegelijkertijd meer personeel door ontslag of pensione ring is afgevloeid. Het douane personeel weet echter, dat de kans op overplaatsing bij deze dienst groot is. Verder wijst het departe ment er op, dat de minder aange name gevolgen van overplaatsingen, zich niet alleen voordoen bij douane personeel, maar ook bij andere rijks diensten in het geval van overplaat sing voorkomen. Dit laatste is een reëele gedachtegang, die enkele douaniers in Zeeuwsch-Vlaanderen, die overplaatsing naar Rotterdam zijn aangezegd, geheel konden delen. Er heerst weliswaar „enig on rust" onder het douane-personeel in Zeeuwsch-Vlaanderen; van 'n „massale overplaatsing" is ech ter, voor zover bekend, geen spra ke. Het zou in dit grensgebied gaan om de overplaatsing van een twintigtal het getal 17 werd genoemd kommiezen naar de havensteden. Hogere huur De belangrijkste grief, die de Zeeuws-Vlaamse douaniers tegen de ze overplaatsing hebben is wel, de hogere huur, die zij in Rotterdam of Amsterdam zullen moeten betalen. Voor een woning, waarvoor zij in Zeeuwsch-Vlaanderen maandelijks 'n huur van circa veertig gulden moe ten betalen, zullen zij in Rotterdam het dubbele of meer moeten opbren gen. Dit wordt niet gecompenseerd door de ongeveer twintig gulden die zij maandelijks méér zullen ontvan gen, omdat zij van een standplaats „derde klasse" vrijwel geheel Zeeuwsch-Vlaanderen valt in deze klasse naar een eerste klasse standplaats worden overgeplaatst. Het is ook de vraag, of men spoe dig een huis in de nieuwe stand plaats toegewezen zal krijgen. In die tijd moeten de overgeplaat- sten in pensions verblijven en zijn zij slechts gedurende de weekeinden in hun gezinnen. Het is uiteraard ook minder prettig, dat douaniers, die reeds jarenlang aan de grens dienst verrichten, in de „grote stad" dienst moeten gaan doen. In die jaren zijn er ook „ban den" ontstaan, sommige van de over- geplaatsten zijn in Zeeuwsch-Vlaan deren geboren en voelen zich op het platteland, bij de grensdienst meer op hun plaats dan in de grote ste den, waar veelal dienst moet wor den gedaan in de havens. Hoewel de laatste tijd bij de bestrij ding van de botersmokkel in Z.- (Zie slot pag. 2 kol. 6 In Arnhem vond dinsdag, ter gele genheid van het ISO jarig beslaan van de Oarderegimenten Grenadiers en Jagers, een défilé plaats, dat af genomen werd door H.K.H. Prinses Irene. We zien de prinses hier met de commandant van de erecompag- nie, kolonel Van Voorn, bij het in specteren van de opgestelde troepen. Het weer in Europa Het weer in Europa volgens de rapporten van gisteravond 7 uur. Den Helder, onbewolkt Ypenburg, onbewolkt Vlissingen, onbewolkt Eelde, onbewolkt De Bilt, onbewolkt Twenthe. onbewolkt Eindhoven onbewolkt Zuid-Limburg, onbewolkt Helsinki, half bewolkt Stockholm, onbewolkt Oslo, licht bewolkt Kopenhagen, onbewolkt Aberdeen, zwaar bewolkt Londen, onbewolkt Amsterdam, onbewolkt Brussel, onbewolkt Luxemburg onbewolkt Parijs, onbewolkt Bordeaux, onbewolkt Grenoble, onbewolkt Nice, onbewolkt Berlijn, onbewolkt Frankfort, onbewolkt München, onbewolkt Zürich, onbewolkt Genève, onbewolkt Locamo, onbewolkt Wenen, licht bewolkt Innsbruck, licht betwolkt Belgrado, regen Athene, onbewolkt 31 gr. Rome, licht bewolkt 32 gr. Ajacclo, onbewolkt 30 gr. Madrid, onbewolkt 39 gr. Mallorca, onbewolkt 32 gr. Lissabon, zwaar bewolkt 36 gr. 24 gr. 26 gr. 26 gr. 22 gr. 24 gr. 29 gr. 23 gr. 27 gr. 26 gr. 30 gr. 31 gr. 29 gr. 29 gr. 25 gr. 27 gr. 25 gr. 26 gr. 28 gr. 30 gr. 25 gr. 28 gr. V£ AT... Geldig tot hedenavond VAKANTIEWEEK Droog- en zonnig weer met een zwakke tot matige oostelijke wind en iets hogere maximumtemperaturen dan gisteren. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Zonnig en warm zomerweer met een zwakke oostenwind. Temperatuur in de middag 22 tot 24 graden Celsius. Zeewater bijna 17 graden Celsius. Goed zicht. Vooruitzichten: wellicht nog iets warmer en nog zonnig strandweer met kleine onweerkansen. 9 juli ZON EN MAAN Zon op Maan op 4.30 8.23 onder 20.59 onder 22.24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1