Chief Whip Hulst en Oostburg ongunstige „uitlopers" bij werkloosheid Werken aan Boulevard de Ruyter KEUZE AMATEURPLOEG PAS NA RONDE VAN MIDDEN-ZEELAND op Ieders lip! VERHOGING GRONDBELASTING SCHADELIJK VOOR HUURPEIL WOENSDAG 8 JULI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 AANTAL WERKLOZEN IN ZEELAND NAM TOE Opleving in de metaalindustrie begint thans ook in Zeeland door te dringen Het aantal werklozen in Zeeland vertoonde in juni een vrij belangrijke stijging, namelijk van 2112 eind mei met 446 tot 2558 eind afgelopen maand. De voornaamste oorzaken hiervan zijn het gedeeltelijk wegvallen van de seizoenwerkgelegenheid in de landbouw als gevolg van de., uitzon derlijke droogte, die uiteindelijk een strop betekende voor de landarbei ders, en de mindere werkgelegenheid bij cominissionnairs, in land- en tuin bouw, voornamelijk in het rayon Goes. Dit alles had tot gevolg, dat, ter wijl de werkloosheid in de overige provincies daalde, die in de agrarische provincies Groningen, Friesland, Drente en Zeeland vrij belangrijk steeg. In Zeeland met 8 promille, tot 44 promille per 1000 mannelijke loontrek- kenden, waardoor onze provincie na Drente met 99 promillo, Groningen met 68 en Friesland met 59 weer bijzonder „stevig" op de vierde plaats genesteld staat. Want daarna kopit Overijsel pas op de vijfde plaats met 26 promille. Ook in vergelijking met vorig jaar is de situatie in Zeeland weinig gun stig. In mei 1959 was 't aantal werk lozen namelijk ruim 200 mannen minder dan in mei 1958, terwijl die in juni 1959 bijna 100 mannen meer bedraagt. Hetgeen dus een ongunsti ger verschil van 300 werklozen met zich brengt. Terwijl de werklozen in de rayons Middelburg, Vlissingen en Sas van Gent een daling vertoonde, steeg die in andere rayons. Holst en Oostburg, en gedeeltelijk ook Goes, zijn in het ongunstige beeld de „uitlopers" geworden. In Hulst was er een stijging van 56 tot 78 promille per 1000 mannelijke loon- trekkendeu (van 309 tot 428), in Oostburg van 56 tot 75 promille (333 tot 444), terwijl in Goes de werkloosheid zelfs meer dan ver dubbelde: van 15 tot 31 promille (159 tot 321 mannen). Het rayon Middelburg vertoonde een daling van 62 tot 50 promille, Vlis- singen van 53 tot 45 en Sas van Gent van 23 tot 19. In Tholen, waar een volslagen gebrek aan werkgelegen heid heerst en dat thans ongeveer 300 arbeiders voor de Rotterdamse haven „levert", steeg de arbeidsre serve van 15 tot 42 promille, in Krui- ningen van 20 tot 22. in Temeuzen van 27 tot 34 en in Zierikzee van 15 tot 31. Eerst eind augustus en sep tember kan met het begin van de aardappelrooi weer een daling ver wacht worden. Opleving metaal Het wegvallen van de werkgele genheid in de landbouw deed de gunstige ontwikkeling in de mees te bedrijfsklassen echter teniet. De bouwnijverheid vertoonde in Zee- bind een daling van 327 tot 294: in de B.- en U.-seclor was er een vermindering van de reserve van 112 tot 99 en in de W.S.W.-sector van 215 tot 195. Een verheugend verschijnsel is voorts, dat de op- Grond gekocht voor bouw zuiveringsinstallatie De raad van Oudelande kwam dezer dagen in vergadering bijeen onder leiding van burgemeester W. N. van Liere. Er werd besloten een bedrag van 5 beschikbaar te stellen voor de Zuidbevelandse Rundveefokdag 1959. Voor elke leerling uit de ge meente, die aan de schoolsportdag deelneemt, werd 60 cent beschikbaar gesteld. Het initiatiefcomité „De Be- velanden" krijgt 4 cent per inwoner. Afgewezen werden subsidieverzoeken van diverse militaire tehuizen, alsme de van de Federatie Verpleeginrich ting Langdurige Zieken en van het Centrum Nederland van de Unesco. De vergoeding over 1958 voor het handwerkonderwijs aan de bijzonde re lagere school werd vastgesteld op 314,74. Do exploitatievergoeding voor deze school over 1958 werd be paald op 2780.67 en het bedrag der uitgaven op 4121,29. Van de heer J. Mol te Bruinisse werd een perceel grond aangekocht voor de aanleg van een rioolzuiveringsin- stallatie. Het bouwplan zal bestek- klaar worden gemaakt. De straten in de bebouwde kom zullen gedeeltelijk worden herbestraat. Een krediet werd beschikbaar gesteld voor verbetering van de speelplaats bij de kleuterschool. Besloten werd voorts met de gemeente Goes geen contract af te sluiten voor gebruik van de kolkenzuigfaecaliënauto. Verder werden enkele slotwijzigingen der gemeentebegroting 1958 vastge steld. Terneuzense Noordstraat te smal voor zeelieden Enkele jonge zeelieden van de Nc- derlundse kustvaarder „Donau" hebben maandagnacht nog eens nadrukkelijk bevestigd dat de Ter neuzense Noordstraat toch eigen lijk veel te smal is. Een. hoofd straat van een havenstad moet er toch zeker op berekend zijn dat zeevarenden omtrent het midder nachtelijk uur wel eens te kampen hebben met tegenwind en „andere invloeden". Dan is er behalve goe de stuurmanskunst, ook een zeke re uitwijkmogelijkheid nodig om te kunnen „laveren". De brave ma trozen, die luidkeels kond deden van het feit dat het „op de baren, goed varen" is, kregen plotseling een windvlaag van sturboord, waardoor één van hen tegen de winkelpui van de boekhandel v. d. S. belandde. Door de zware „diep gang" kwam de „averij" hevig aan, de grote etalageruit sneuvel de, waarna de verschrikte zeelie den het hazepad kozen. Vrij kort daarna vielen ze in handen van de Terneuzense gemeentepolitie, die ook met schadevergoedingen door zeelieden genoeg ervaring heeft om ook dit gevalletje in het reine te brengen leving in de metaalindustrie thans ook in Zeeland begint door te drin gen, daar deze In overig Nederland enige tijd aan de gang was. In deze sector daalde de reserve van 109 tot 77. De textielnijverheid daarentegen ver toonde weer een stijging van 53 tot 90 werklozen, hetgeen voornamelijk terug te vinden is in vrijgekomen ar beiders uit de landbouw en het ver branden van een vlasfabriek in Sint- Jansteen. De arbeidsreserve in de landbouw steeg van 186 tot 408, in de groep niet-varend transportpersoneel van 95 tot 194, in de groep losse arbei ders van 356 tot 485 en in de groep minder geschikten van 780 tot 841. Uit de analyse van de geregistreerde arbeidsreserve blijkt, dat de seizoen werkloosheid steeg van 100 tot 200, de wrijvingswerkloosheid van 300 tot 370, de structuurwerkloosheid van 850 tot 1100, terwijl de conjunctuur werkloosheid een daling te zien gaf van 80 tot 50. De vraag naar mannelijke arbeids krachten onderging een niet onbe langrijke verbetering, namelijk van 305 tot 365, ook in vergelijking met vorig jaar juni, toen de vraag 274 bedroeg. Voor een belangrijk deel is deze stijging terug te vinden in de opleving van de bouwnijverheid (98 tot 123), kantoorpersoneel (12 tot 28) en losse arbeiders (5 tot 37)Sas van Gent vormt in dit opzicht een gunsti ge „piek", gevolg van de vraag van glas- en fosfaatfabriek. Het aanbod van vrouwen steeg van 91 tot 123, waarvan het kantoorpersoneel (van 11 tot 31) de voornaamste belangheb bende was. „K.N.W.U.-SELECTIONNEURS" NAAR ZEELAND Alle sterke Nederlandse renners aan de start DE RONDE VAN MIDDEN-ZEE LAND, die op zaterdagmiddag 18 juli in Goes van start gaat en die 150 renners uit binnen- en buiten land over Zuid-Beveland en Walche ren voert, wordt In de Nederlandse wielerkringen steeds hoger aange slagen Het is zelfs een publiek geheim, dat deze wielerronde be slissend is voor de samenstelling van de Nederlandse amateurploeg, die zal deelnemen aan de wereld kampioenschappen wielrennen in Zandvoort! Smokkelauto uit Eede met chauffeur ingerekend Maandagavond hebben ambtenaren van de dienst Invoer- en Accijnzen van de post IJzendijke een personen wagen met 900 kg boter, kennelijk voor smokkel naar België, met een messenversperring tot stil stand gedwongen en in beslag geno men. In de omgeving van de oude Driesprong werd de 'wagen ingere kend. Na een lange achtervolging dwars door het veld kon ook de ge vluchte bestuurder W. S. uit Eede worden gegrepen. De auto en de boter hadden tezamen een waarde van 4.000,—. Invoer kersen en druiven in Nederland Met ingang van 16 juli zal de invoer van verse kersen in ons land uit alle landen weer worden toegestaan. Ver der is voor de invoer van vei'se drui ven in ons land uit de E.E.G.-landen een beperkt contingent vastgesteld. De importhandel zal daarom slechts invoervergunningen kunnen' krijgen voor een beperkt gewicht. De ver gunningen zullen niet langer geldig zijn dan tot 30 september a.s. Geslaagde sportdag van lagere scholen in Goes Ruim 800 leerlingen van de twaalf lagere onderwijsinstellingen te Goes hebben dinsdag hun jaarlijkse school sportdag gehouden, die dank zij het mooie weer tot een geslaagd evene ment is uitgegroeid. Zowel de leer lingen als de staf van onderwijzend personeel wijdden zich met enthou siasme aan hun taak, die voor de on derwijzersfessen) soms nog moeilij ker was dau voor de sportende jeugd zelf! De wedstrijden bestonden uit proeven voor het vaardigheidsdiploma, slag bal en kastiebal. Na een vriendelijk openingswoord van burgemeester H. K. Michaëlis van Goes, namen de wed strijden omstreeks negen uur 's mor gens een aanvang. Enthousiast en soms ook verbeten vochten de jon gens en meisjes voor een zo goed mo gelijk resultaat, want aan de eerste prijzen waren fraaie wisselbeker, me dailles en plaquettes verbonden. De niet-spelende leerlingen moedigden hun klas- en schoolgenoten met veel geschreeuw aan, alsof dat op die war me dag helemaal geen moeite en energie kostte... Tegen vijf uur wa ren de finales gespeeld en kon de heer G. Vleugel de prijzen bekend maken onder luide bijval van de leer lingen. De resultaten waren als volgt: Vaardigheidsdiploma: 1 H. v. d. Veenschool, 2. Margrietschool, 3. Chr. Nat. school Bergweg. Slagbal: le di visie (meisjes): 1. r.-k. meisjesschool I, 2 H. v. d. Veenschool I; 2e divisie: 1. H. v. d. Veenschool n, 2 r.-k. meis jesschool IH, 3 r.-k. meisjesschool V; 3e divisie: 1. chr. nat. school Berg weg II, 2. Koningin Wilhelminaschool I. Kastiebal (jongens)1 div. 1. Mar grietschool I, 2. H. v. d. Veenschool I, 2e div. 1. Kohnstammschool, 2. Irene- school II, Se div. 1. Caspar Bersse- school, 2. Margrietsohooi LU, De verrichtingen van de renners in deze bijna 200 kilometer lange Ron de van Midden-Zeeland zullen dan ook door vier leden van de sport- commissie van de K.N.W.U. wor den gadegeslagen. Dit zijn de heren John van Eek, commissaris-gene raal voor de wereldkampioenschap pen en secretaris van de sportcom- missie, J. Koot, tweede secretaris van de sportcommissie, John Stol, nestor van de sportcommissie, en Cor Blekemolen, oud-wereldkam pioen stayeren. Dit viertal heren zal ongetwijfeld een moeilijke taak hebben, want er zijn vele talentvolle amateurrenners in Nederland en deze coureurs nemen stuk voor stuk deel aan deze Zeeuwse klassieker. Zo zullen mo gelijke gegadigden voor de wereld kampioenschappen in de Ronde van Midden-Zeeland van start gaan in een selectieploeg van de K.N.W.U. De samenstelling van deze ploeg is nog niet bekend, maar vrijwel zeker is, dat Dick Enthoven, kampioen van Neder land, kopman van deze- ploeg is. Ook zal ongetwijfeld Mick Snijders voor dit team rijden. Maar ook in de andere ploegen rijden coureurs, die zeker in aanmerking kunnen komen voor de Nederland se ploeg voor liet wereldkampioen schap. Zo zijn Zilverberg, winnaar van Olympia's Tour door Neder land, Knoops, Jan Hugens, Miel Verstraete, Kees Lute, Lots en Jo Beers in verschillende teams onder gebracht. Verheugend voor de Zeeuwse wieier- wereld is, dat Emiel Verstraete uit Eede, nog maar kort uit militaire dienst, weer in een uitstekende vorm is. Dat bewees hij zaterdag nog. toen hij de Kersenronde van Mierlo (bij Helmond), een semi- ltlassieker over 152 kilometer won voor Mick Snijders, Ab van Eg- mond, Henk Zilverberg, Jansen en Kees Lute uit Goes. Ook de Goese- naar Kees Lute maakt uitstekende uitslagen en kwam zondag in Leen de in een race over 100 kilometer nog tot de eerste plaats. De onaf hankelijke Coen Niesten won maan dag in Moerzeke een wedstrijd voor profs. Zoals bekend is Coen Niesten gastrenner in de Middelkampploeg tijdens de Ronde van Midden-Zee land. Humoristische Grote Vier houden „topconferentie" De Italiaanse filmster Sophia Loren, die in het afgelopen weekeinde met het oog op het internationale filmfestival te West-Berlijn was. heeft zich bereid verklaard, als voorzitter op te treden van een comité „humor in dienst van de vrede". Dit heeft de secretaris van de organisatie, de Italiaanse jour nalist Paternostro, maandag mee- Deze ^piekfijne" sigaret, in de prettige prijs van f 1.-, behoort tot een van de meest gevraagde merken. Raad Waarde: geen brood in commissie Bevelanden In de dinsdagavond gehouden verga dering vau de gemeenteraad van Waarde is de heer M. A. Westdorp uit Hansweert benoemd tot onderwij zer aan de openbare lagere school te Waarde. De raad besloot op het kruispunt Rijksweg-toegang Waarde een lichtmast te plaatsen als Rijks waterstaat liiervoor goedkeuring verleent. De raad verleende een bijdrage van 15 cent per inwoner in de kosten van het geschenk voor het nieuwe gebouw van de provinciale griffie. De federatie voor de verpleging van langdurige ziekten kreeg een subsi die van 0,01 cent per inwoner, over eenkomstig het verzoek. Omdat de gemeenteraad voor Waarde geen perspectieven ziet in het werk van de initiatiefcommissie „De Bevelan den" werd een verzoek om subsidie van deze commissie afgewezen. De raad verleende goedkeuring aan het voorstel om een 2e hypotheek van 4.000 beschikbaar te stellen voor de herbouw van een krotwo ning. Aan de gebr. A. en M. Koe man werd een perceel bouwgrond verkocht in de Julianastraat. In de rondvraag zei de heer K. van Houte gaarne te zien dat, aandacht wordt geschonken aan de mogelijk heden van industrievestiging in Waarde. De heer Kersten (s.g.p.) besprak het plan herbestrating van de Hoog straat, die door de herverkaveling zeer veel heeft geleden. Hem werd toegezegd dat hiervoor nogmaals de nodige stappen zullen worden onder nomen. Besloten werd de stortplaats voor het huisvuil open te stellen van maandagavond tot dinsdagavond en van donderdagavond tot vrijdag avond. Mutaties raad van beroep Herverkaveling Walcheren Aan de heer W. P. J. Staal te Vogel waarde is eervol ontslag verleend als lid van de raad van beroep, bedoeld in artikel 15 van de Herverkavelings- wet Walcheren 1947. Tot lid en plaatsvervangend lid van genoemde raad zijn benoemd respectievelijk de heren W. Koster te Axel en P. Ton te Grijpskerke. Opstelwedstrijd De Middelburgse scholier Caesar Hul- staert, die de eerste prijs won in een opstelwedstrijd, uitgeschreven door het departement van onderwijs, kuns en wetenschap te Pretoria (Zuid- Afrika) is in aanvulling op ons verslag van dinsdag leerling van de rijks h.b.s. te Middelburg. In oktober verkeerscongres te Vlissingen Op 12 oktober a.s. wordt, uitgaande van het Nederlands Verkeersinsti- tuut te Den Haag, in Vlissingen een landelijk verkeerscongres gehouden, waarop de meest urgente punten van het verkeersprogramma aan de orde komen. Vanzelfsprekend zal hierbij ook aandacht besteed wor den aan de verkeersontsluiting van Zeeland in het kader van het Delta plan. Tijdens dit congres zal onder meer het woord gevoerd worden door ir. F. Q. den Hollander, de advi seur van het provinciaal bestuur. Toelatingsexamen r.h.b.s. Bergen op Zoom Geslaagd voor het toelatingsexamen van de r.h.b.s. te Bergen op Zoom: Leo Blindenbach, St. Maartensdijk; Wim Cense, Marja van Dalen en Rini van Egmfjnd, Tholen; Hans van Gor- sel, Oud Vossemeer; Wim Heyboer, Francien van Luijk, Adri Quist uit St. Annaland; Piet de Koster, Ril land; Els Reijngoudt, St. Philipsland; Daaf Rijstenbil, Scherpenisse; Krijn Saman, Rilland Bath: St. Maartensdijk. Op het filmfestival dat in september te Venetië wordt gehouden, zullen de „grote vier" op het gebied van de humor Danny Kaye voor de V.S., Alec Guinness voor Engeland de clown Popof voor de Sowjet- Unie en Jacques Tatie of Feman- del voor Frankrijk voor eeu „topconferentie" worden uitgeno digd. Er bestaan ook plannen voor een film, waarin deze humoristen zullen optreden. Het comité, dat in het begin van dit jaar te Bonn is opgericht, bestaat o.a. uit schrijvers uit een aantal westelijke landen. Men heeft ook Russische vertegenwoordigers uit genodigd lid te worden. Prof. P. J. Jans gewijd tot bisschop van Deventer Tijdens een bijna drie uur durende plechtigheid in de kathedrale oud- katholieke kerk van Sint Gertrudis te Utrecht, is monseigneur Pieter Jo seph Jans dinsdagmorgen tot bis schop van Deventer gewijd. Mgr. Jans is de twaalfde bisschop van De venter. Hij volgt bisschop Engelber- tus Lagerwey op. die op 13 maart is overleden. De wijding werd verricht door de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. Anreas Rinkel. Assisterende bisschop pen waren de bisschop van Haarlem, mgr. Jacobus van der Oord en de bisschop der oud-katholieke kerk in Zwitserland, mgr. Urs Küry. Onder de aanwezigen in het kerkgebouw be- vonden zich de minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, de commissa ris der koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg, de burge meester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, het dagelijks bestuur van de oecumenische raad van kerken in Nederland en vertegenwoordigers van verschillende instanties binnen en buiten de Oud-Katholieke Kerk. Paus Johannes wil niet naar Castel Gandolfo Paus Johannes XXIH blijft zich ver zetten tegen de aandrang van zijn hof om zich enkele maanden terug te trekken op het pauselijk buitenver blijf Castel Gandolfo. De paus heeft na zijn verkiezing maar eenmaal Castel Gandolfo be- rzocht en wel in november, om er te Ria Vermaas, J bidden in de sterfkamer van zijn f voorganger Pius XII. HUISEN GRONDEIGENAREN: Bond eens met principiële lijn in regeringsnota Het bestuur van de Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren deelt in een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ouder andere mede van oordeel te zijn dat het dc princi piële lijn zoals die is neergelegd in de regeringsnota gaarne onderschrijft. Het is verder van oordeel dat de be langen van de volkshuisvesting daar mede zullen kunnen worden gediend. Het bestuur van de bond acht ver scherping van de onderhoudsnormen, mits concreet omschreven en met voorzichtigheid toegepast, in het ge meenschappelijk belang van volks huisvesting en huiseigenaren. Het be stuur van de bond acht de voorgestel de maatregel tot verhoging van de grondbelasting niet bevorderlijk maar schadelijk voor een huuhbe- leid dat streeft naar economisch ver antwoorde maar tegelijkertijd zo laag mogelijke huren. Het bestuur acht de uitsluiting van Aan liet eind van dit jaar zal ook voor het oostelijk gedeelte van De Rnyterboulevard in Vlissingen een massieve glooiing de aanstormende golven afloeren.. Het uitvoerige glooiing te leggen, is al geruime tijd op volle gang gekomen en giste ren werd voor de Vlissingse kust één van de grootste zinkêtukken, die voor dit project nodig zijn, tot ein- werlc, dat nodig is om deze moarc ken gebracht. In verband met het getij was heel wat extra mankracht ingezet om het reusachtige zinksUik snel met brokken steen te verzwaren en zo naar de bodem te zenden. Op de foto is te zien hoe een gedeelte van dit Hjsliouten zinkstulc reeds on- d*r water wegzakt. de woningen van vóór 1918 ongemoti veerd en willekeurig, in strijd met het uitgangspunt (te weten het stre ven naar normale verhoudingen en vrije marktprijzen) en het meent voorts dat deze maatregel ook in de praktijk tot vele moeilijkheden aan leiding zal geven. Het bestuur meent daarom alsnog met klem te moeten aandringen op een algemene huurverhoging. Het bestuur wenst er daarbij nog op te wijzen dat de instandhou ding van de vele alleszins behoor lijke vóór-1918-woningen, ook ge zien in het licht van de hoge §tich- tingskosten van nieuwe woningen, naar zijn mening mede een volks belang van de eerste orde mag woi-den genoemd. „Immers, ook indien de verscherpte onderhoudsnormen voor deze vóór- 1918-woningen niet zouden gelden hetgeen het bestuur als vanzelfspre kend aanneemt betekent de verho ging van de grondbelasting voor de eigenaren dezer woningen een nieuwe extra exploitatielast zonder enigerlei compensatie, waardoor de mogelijk heid van behoorlijk onderhoud verder wordt ingeperkt en krotvorming ze ker niet denkbeeldig is". Zowel de grondbelasting als de perso nele belasting beïnvloeden de huur prijzen. Naar de mening van het be stuur van de bond zijn beide belastin gen uit de tijd, Zij dienen liever vroeg dan laat te worden opgehe ven. De grondbelasting, die onevenre dig zwaar drukt juist op de oudere woningen, dateert uit een tijd dat er van een inkomstenbelasting zoals die nu bestaat nog geen sprake was, laat staan van de huidige progressie. Ver laging, c.q. afschaffing van deze be lasting, zou de exploitatielasten vau het gebouwd onroerend goed verla gen en dientengevolge tot lagere huurprijzen leiden op de vrije markt. De personele belasting heeft haar fei telijke grondslag het welvaartscri terium evenals de grondbelasting verloren. De ontwikkeling gedurende de laatste jaren heeft de verhoging van de woonzede niet meer primair gezien als een uiting van „welstand" maar als een sociale behoefte. Over de subsidieverlaging stelt het bestuur vau de bond dat de gewenste uitbreiding van de particuliere bouw daardoor ongetwijfeld zal worden be moeilijkt. Het bestuur dringt met klem aan op handhaving van de hui dige subsidieregeling. Zo zulks niet mogelijk zou blijken, dringt het be stuur aan op een rente-toeslag gedu rende een periode van tien jaar voor zover de feitelijke te betalen rente de vier procent overschrijdt. Ter bevor dering van de particuliere bonw van arbeiderswoningen en woningen voor kleine middenstanders geeft het be stuur van de bond in overweging over te gaan tot verhoging van de subsi diëring, voor zover nodig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 11