PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Twee honden en een konijn heelhuids terug van ruimtevaart met Russische raket „Keten" van hoogspanningsmasten tussen Hulst en Westdorpe BILT OP MAJORCA BELAGEN FOTOGRAFEN BELGISCH PAAR BEJAARDEN OP BEZOEK BIJ DE KONINGIN 202e jaargang - no. 157 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v, d. Velde en F. B. den Boer. Adjunot: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A, de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 06 cent per week 7.00 p. kw.; tc. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 7 juli 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (mas. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van i_, „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walatr. 88-60, tel. 2393 4 lijnen (b.g.g. 8508 of 3546); Middelburg, Markt 61, t Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. DE MOEDIGE EN SNEEUWVLOK NA ABLE EN BAKER Nieuwe gegevens over lichte gassen op grote hoogte Twee honden, „De Moedige" en „Sneeuwvlok" geheten, en een (anoniem) konijn vormden de „bemanning" van een ééntraps- raket voor de middelgrote afstanden, die vorige week donderdag om 04.40 uur Nederlandse tijd werd gelanceerd. Naar radio- Moskou gisteren meedeelde, had de raket, die op zijn tocht naar „een grote hoogte" vele instrumenten meenam, een nuttige last van 2000 kilogram. De bus met instrumenten en dieren is tijdens de baan van de raket door de ruimte losgemaakt en behouden op de aarde teruggekeerd. De gezond heidstoestand van de dieren na hun terugkeer op de aarde is goed, aldus de Russische verklaring. Vóór deze lancering was, aldus radio- Moskou, niets bekend over lichte gas sen op grote hoogte. De thans ver kregen gegevens over deze gassen zijn naar het schijnt uiterst waarde vol. De meegenomen instrumenten dienden voor het meten van de ul tra-violette straling van de zon, de samenstelling van de ionosfeer, de stroom der micrometeorieten en de snelheid van luchtstromen op ver schillende hoogte. Voorts waren er toestellen aan boord voor het regis treren van luchtdruk en tempera tuur. De dieren werden, aldus de officiële Russische verklaring, meegezonden Vijf koeien door bliksem gedood In de weide achter de boerderij van de landbouwer L. Janssen te Groes- beelc, nabij de Duitse grens, zijn gistermorgen omstreeks half vier, tij dens ccn onweer vijf koeien door de bliksem getroffen. Het waren de vijf beste melkkoeien, waaronder een stamboekdier. Het vee was verze kerd. Koninklijk bezoek Deze week is Boudewijn, koning der Belgen, de gast van onze koningin, de gast van Neder land. Zonder overdrijving' kan wor den gezegd, dat deze jonge vorst een van de meest gewaardeerde bezoekers van de laatste jaren zal zijn. Zijn komst immers symboliseert de goede verhouding tussen de beide lage lan den, die sinds de Twec-de Wereldoor log zo zeer naar elkaar zijn toege groeid. Een gewaardeerde gast dus. Nederland maakt zich op hem met vreugde te begroeten. De laatste jaren is in ons land nogal eens gediscussieerd over statiebezoeken. En de vraag daarbij was in hoeverre het werke lijke doel van zulk een bezoek het tot uitdrukking brengen van de vriendschap tussen twee landen t— wordt voorbijgeschoten door een in ons land althans ongebruikelijk gala- vertoon. Soms wordt zo menen sommigen dit vertoon hoofdzaak. Zij wijzen op de uitvoerige, soms wat weeïg aandoende reportages over de ze bezoeken, waarbij bij voortduring wordt gewaagd over een „sprookjes sfeer" en meer van dat soort zaken, die in de filmwereld van Sissy en de haren wellicht op nun plaats zijn, maar die in feite niet meer van deze tijd zijn. Men komt dan zo langza merhand in een operette-achtige on werkelijkheid, een „land van Kokan- je", waarover in de vorige eeuw een Nederlands dichter al een vermaard gedicht schreef. Het is inderdaad juist ervoor te wa ken, dat men van deze statiebezoe ken niet te veel een „show" maakt. De. hoofdfiguren van een dergelijk, bezoek mogen niet worden gedegra deerd tot spelers in een kijkspel. Daai'voor is het koningsschap in een moderne democratie van een te hoge allure. Het gaat hier waarlijk niet om „brood en spelen": het bezoek van een buitenlands staatshoofd zeker als het gaat om de koning der Bel gen heeft een andere, verhevener functie. Wanneer dus nu koning Boude wijn voet op Nederlandse bo dem zet, dan begroet Neder land hem met alle eerbied, verschul digd aan zijn hoge positie. Dan be groet Nederland in hem de hoogste vertegenwoordiger van een volk, waarmee het met zovele banden is verbonden. Daarnaast kan hij op een warme sympathie rekenen, omdat hij zich heeft doen kennen als 'n ernstige en beminnelijke vorst, die zich op be wonderenswaardige wijze kwijt van de hem onverwacht toegevallen taak. Slechts in deze zin kan men deze koninlijke gast tegemoet treden. Dan degradeert men hem tenminste niet tot een romantische held uit een niet bestaand sprookje. Want nogmaals: daarvoor is het koningschap in een moderne democratie van te hoge al lure, omdat men een studie wilde maken van hun levensfuncties bij het stijgen naar grote hoogte. Er zijn nieuwe gegevens verkregen over het gedrag van dieren bij gewichtloosheid. Door dat dezelfde dieren herhaalde malen in raketten zijn gelanceerd, zijn ge gevens verkregen over de aanpassing van dieren aan ruimtevluehten. Volgens de Moskouse zender is deze lancering een nieuwe stap op de weg naar de verovering van de ruimte. De proef heeft de uitvoerbaarheid aan getoond van ruimtevaarten met een behouden terugkeer op aarde. V.S.: „Aardig dat anderen hetzelfde doen als wij" Een u-oordvoerder van de Amerikaan se dienst voor lucht- en ruimte vaart heeft maandag over de Rus sische lancering van een raket met dieren gezegd dat, naar het schijnt, de Russen thans een soortgelijk succes hebben geboekt als de Ver enigde Staten enkele weken gele den met de aapjes -\ble en Baker. De Amerikanen slaagden er toen in een neuskegel van een raket met de aapjes te bergen. „Het is aardig te weten dat anderen het zelfde doen als wij", zei hij. De woordvoei'd zei voorts dat het feit dat de raket een nuttige la ding heeft van ruim 2000 kilogram, niet noodzakelijk betekent dat de Russen een voorsprong op de Ame rikanen hebben op het gebied van de voortstuwing. Het Britse persbureau Reuter tekent bij de Russische verklaring aan dat hét hoogterecord voor honden hij Russische raketproeven tot dusver 212 kilometer was. De Amerika nen zonden eind mei de aapjes Abie en Baker tot een hoogte van 485 kilometer. SPAANSE POLITIE LOSTE SCHOTEN... Prins Albert en zijn bruid wellicht naar elders Prinses Paolo heelt een zenuwcrisis gekregen toen men haar meedeelde dat fotografen betrapt waren bij een poging om met behulp van telelen zen op hun camera's haar bij de zee in badkostuum te vereeuwigen. Zij is zo in de war dat prins Albert, haar gemaal, een bungalow heeft gehuurd waar het echtpaar zich veilig waande voor de naarstig zoekende fotografen. Ook de bungalow heeft echter een stevige poltiebewaking nodig. Daar om heeft het Belgisch prinsenpaar liet plan opgevat om van Majorca te verdwijnen en twee weken elders te verblijven, om zodoende de fotogra- fenn van zich af te schudden. De Spaanse politie die al enkele ke ven hardhandig' was opgetreden, heeft gisteren een bootje met fotografen beschoten toen de heren trachtten dichtbij de bungalow te komen. Foto grafen of camera's werden niet ge raakt wel werd hevige consternatie veroorzaakt ook onder de water- skiërs in de omgeving. De boot me nieuwsjagers keerde te rug. Toen zij in hun hotel waren te ruggekeerd en krijgsraad hielden kwam een politie-officier meedelen dat alle camera's, films en hulpstuk ken voor de duur van de prinselijke wittebroodstijd ingeleverd moesten worden. De Guardia Civil had hierbij de medewerking van de geheime po litie, die zich thans ook belast met de bewaking van het jonge paar. Het motorjacht „Llagut", aan boord waarvan prins Albert en prinses Pa olo gisteren de Pollensabaai wilden Navo verwerpt verzoek van Italië en België Do permanente NAVO-raad heeft maandag het Italiaans- Belgische verzoek om een bij eenkomst van de NAVO-minis- terraad vóór de hervatting der Geneefse ministerconferentie, verworpen. Een woordvoerder deelde na een ver gadering van twee en een half uur mee, dat er „absolute eenheid van zienswijze onder de NAVO-leden" be staat. De gehele toestand is bespro ken en er bestond kennelijk geen be hoefte aan een bijeenkomst van de ministerraad, omdat er geen onenig heid aan westelijke zijde bestaat. De bereidheid van het westen om Italië te laten deelnemen aan voor overleg in Genève zou hebben bij gedragen aan de „eenstemmigheid" van maandag. Ongestoord de zon zien ondergaan H Maandag hebben prins Albert M en prinses Paola ongestoord de H zon zien ondergaan over de H Middellandse Zee. §j Het prinselijk paar was op weg gegaan in een auto, reed met grote snelheid naar Cap de Mar, dichtbij het dorp, en bleef daar in de auto zitten. Drie politie-auto's hadden als H escorte gefungeerd, en tegen zonsondergang verspreidden zich uit die auto's leden van de Spaanse „Guardia civil" en m fi mannen van de geheime poli- H tie door de omgeving. Zo konden de jonggehuwden de zon zien ondergaan. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll oversteken, werd halverwege achter haald door drie motorboten propvol camera's waarachter zich fotografen verscholen. Het jacht keerde terug, het prinselijk paar sprong aan land en wist de bun galow „Casa de Quiros" eerder te be reiken dan de fotografen aan land konden gaan. Twee boten dropen af, maar de der de zette door. Het scheen een lan dingsoperatie te worden, tot de kust- batterijen, dat wil zeggen de pisto len van de politie, in actie kwamen. De aanvallers dropen af. Hun uit gangsstelling was hotel Formentor, Set hotel waar het prinselijk paar aanvankelijk verbleef en waar ook prins Rainier en prinses Grace van Monaco hun wittebroodsweken had den doorgebracht. Maandagmiddag was men met het plaatsen van de hoogspan ningsmasten tussen Hulst en Westdorpe gevorderd tot het gebied ten zvAucn van Axel waar hier een zijstuk van de h.s.-mast omhoog wordt ge hesen. Foto P.Z.C.), Nieuwe 50 kv-lijn voor Hulster industriegebied HOOG BOVEN het op de ak- kers tussen Hulst en Westdorpe rijpende graan leggen zes spe cialisten de basis voor de ver nieuwing van de stroomvoorzie ning van het industriegebied van Hulst. „Basis" is in dit ver band wel een beetje curieus ge bruikt: zij werken namelijk op 26 meter hoogte aan de hoog spanningsmasten, 59 in getal, die tussen beide genoemde plaatsen worden opgetrokken. Het zijn de steunpunten voor een „lint"dat vrijwel hemelsbreed, met slechts één flauwe bocht, over een afstand van veertien en een halve kilometer boven het Oost- Zeeuws-Vlaamse land zal worden gehangen: de 50 k.v, (50.000 volt) hoogspanningslijn tussen 't hoofd verdeelstation Westdorpe van de N.V. Provinciale Zeeuwse Elektri- citeits Maatschappij en het nieuwe openlucht schakel- en transforma- torstation, dat bij Tïvoli in Hulst verrijst, als „openluchf'-statlon het eerste in Zeeland. Tot op heden geschiedt de stroom voorziening van het industriegebied •ond Hulst met 10 k.v.-kabels, die ondergronds van Westdorpe naar het schakelstation Tivoli te Hulst lopen. Zo bereikt, via het hoofd- schakelstation te Westdorpe, de in de Centrale Zeeland te Vlissingen opge wekte energie de fabrieken en de vlasserijen in „het land van Hulst". Deze twee 10 k.v.-kabels werden ech ter niet meer instaat geacht het Hul ster industriegebied voldoende veilig te voeden. De mogelijkheid was niet (Zie elot pag. 2 kol. 2) HBET'T; „Experimenteel" kabinet-Soekarno? Naar Reuter verneemt wordt in Dja karta verwacht, dat president Soe- karno nog deze week zijn presendi- tieel kabinet zal vormen ter vervan ging van de maandag afgetreden re gering van Lr. Djoeanda. Soekarno zou overwegen bij wijze van experiment zijn kabinet in vier afdelingen te splitsen, die alle onder zijn leiding zouden staan, doch afzon derlijk van elkaar zouden werkeu. Elke afdeling zou onder een eerste minister komen te staan. De eerste afdeling zou tot taak krij gen de wederopbouw en stabilisatie, de tweede defensie en veiligheid, de derde sociale en binnenlandse zaken en de vierde zou een wetgevende taak krijgen en de contacten met de re geringsinstanties. Het leger zou ze ven zetels in het nieuwe kabinet heb ben gevraagd. De naam van generaal Nasoetion is genoemd als eerste mi nister voor defensie en veiligheid, doch hij zou het aanbod hebben afge wezen. Nederlands slachtoffer van Noorse hotelbrand in Oslo overleden De zestigjarige mevrouw M. Mulder uit Den Haag, die bij de hotelbrand te Stalheim in Noorwegen op 23 juni ernstig gewond was geraakt, is -in de nacht van zondag op maandag in een ziekenhuis te Oslo overleden. Het aantal doden door deze brand is hier mee tot 25 gestegen. Grafici krijgen 7 ct per uur meer De overeenstemming tassen de werk gevers- en de werknemersorganisa ties in het grafisch bedrijf over een nieuwe c,a-o- voor het. technisch per soneel houdt een loonsverhoging in van 13 cent per uur, hetgeen impli ceert dat de huurconipensaties van 6 cent van 1 januari 1957 komt te vervallen (de verhoging bedraagt dus 7 cent per uur). De vrouwelijke werknemers krijgen daarnaast nog een extra verhoging van 7 cent per uur dit jaar en in 1960 nogmaals ditzelfde bedrag. Werkne mers die 12% en 25 jaar in dienst zijn bij een patroon krijgen een diensttijdentoeslag van resp. 13 en 26 gld. per kwartaal. Werknemers, die 25 of 40 jaar bij een werkgever hebben gewerkt, krijgen resp. twee of drie extra vakantiedagen per jaar. De verkorting van de werkweek van 48 tot 45 uur zal in drie etap pes binnen twee jaar tijds worden ingevoerd. Een en ander moet nog door de leden der organisatie en het college van rijksbemiddelaars worden, goedgekeurd, De koningin heeft maandag op Soestdijk een groep bejaarden ontvangen. Op bijgaande foto, die tijdens deze ontvangst werd gemaakt, zien we de vor stin met de heer L. Aaldijk uit Capelle aan de iJsel, die haar een geschenk aanbood. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten avond 7 uur: Den Helder onbewolkt Ypenburg, onbewolkt Vlissingen, lieht bewolkt Eelde, zwaar bewolkt De Bilt, licht bewolkt Twente, geheel bewolkt Eindhoven, half bewolkt Zuid-Limburg, onbewolkt Helsinki, licht bewolkt Stockohlm, zwaar bewolkt Oslo, zwaar bewolkt Kopenhagen, onweer Aberdeen, zwaar bewolkt Londen, onbewolkt Amsterdam, onbewolkt Brussel, onbewolkt Luxemburg, half bewolkt Parijs, licht bewolkt Bordeaux, onbewolkt Grenoble, licht bewolkt Nice, zwaar bewolkt Berlijn, half bewolkt Frankfort, half bewolkt München, regenbui Zürich, half bewolkt Genève, onbewolkt Locarno, half bewolkt Wenen, onbewolkt Innsbruck, zwaar bewolkt Belgrado, half 'oewlokt Anthene, onbewolkt Rome, onbewlokt Ajaccio, onbewolkt Madrid, niet ontvangen. Mallorca, onbewolkt Lissabon, licht bewolkt 19 gr. 20 gr. 20 gr. 22 gr. 22 gr. 26 gr. 25 gr. 24 gr. 26 gr. 29 gr. 23 gr. 24 gr. 22 gr. 26 gr. 20 gr. 23 gr. 24 gr. 26 gr. 27 gr. 29 gr. 25 gr. 29 gr. 32 gr. 27 gr. 25 gr. 29 gr. 26 gr. 26 gr. 28 gr. 26 gr. 29 gr. 32 gr. 25 gr. VERWACHT. Geldig tot hedenavond DROOG EN ZONNIG Droog' en overwegend zonnig weer met gematigde temperaturen. Meren deels matige wind tussen noord en noordwest. STRANDVERWACHTING Vandaag zomers en zonnig' strandweer. Nog een frisse zee wind. Temperatuur in de mid dag ruim 20 graden celsius. Zeewater 17 graden celsius. Vooruitzichten: fraai strand weer met zon en een stijging van temperatuur. juli ZON EN MAAN Zon op 4.29 Maan op 7-16 onder 21.00 ondei: 21.56

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1