Herman Willemse ging recht door zee en won dus de Scheldebeker.... „IJzeren Wim" van Est snelste in Kruiningen VAN OEVEREN WON IN ZWARE KLASSE TE N00RDG0UWE ADSPIRANTEN-WEDSTRIJDEN N.C.G.V. IN TERNEUZEN MAANDAG 6 JULI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COU RANT S Mary Kok zegevierde in slopend duel om 2de plaats met Hennie v. d. Velde DE 25-JARIGE UTRECHTSE onderwijzer Herman Willemse is een man, die recht door zeo gaat... Dat heeft hij zaterdagmiddag tussen Vlissingen en Breskens in vrijwel de meest letterlijke betekenis van het woord be wezen! Het gebeurde tijdens de zestiende internationale Scheldebeker- zwemwedstrijd, die aan de deelnemers bijzonder tactische eisen stelt: eerst moeten de zwemmers profiteren van de vloedstroom en vervolgens moeten zij zicli het gemakkelijk laten maken door de eb. Herman Willem se trok zich echter van deze al jaren gehuldigde tactiek niets aan. Hij be kommerde zich niet om de getijstromingen, richtte onmiddellijk na de start zijn koers op de finish even ten westen van de zeevaartschoolto ren en zwom recht-toe recht-aan de Westerschelde over...... kortom: hij ging recht door zee! En met deze wel zeer letterlijke opvatting van een goede karaktertrek hadWillemse succes: hij won met een opvallende overmacht deze Scheldebeker-race en verbeterde bovendien met bijna 26 sec. het reeds 23 jaar oude record van de Engelsman Deane. De naam van deze Brit had in Vlissingen zo langzamerhand een legendarische klank gekregen, omdat ook Deane het destijds al gepresteerd had „recht door zee" te gaan.... start uit de 20 op een rij liggende volgbootjes in een mum van tijd door de vloedstroom uit elkaar dreven. Na enkele minuten al lag het veld ver spreid over een front van ruim hon derd meterEén man was er, die zich direct uit dat front losrukte: Herman Willemse, die deze wedstrijd in feite beschouwde als een voorbe reiding voor de race over het Kanaal dit jaar Met de preciese regelmaat van 'n uur werk sloegen zijn crawlende armen door het water en Willemse zou dit tempo-werk pas onderbreken op het Vlissingse badstrand, waar de finish lag. Van meet af aan, was zijn voor sprong zo duidelijk, dat deze Schelde- bekerwedstrijd wat betreft de eerste plaats eigenlijk geen moment specta culair is geweest.. Rond Willemse vraag: Ongetwijfeld had Willemse en ook de andere zwemsters en zwemmèrs 't weer mee: 'n stralende zon, vrij wel onberoerd water, glashelder zicht en een behaaglijke watertemperatuur van 18 graden! Geen wonder dus, dat onder deze omstandigheden ook de publieke belangstelling opmerkelijk groot was. En reeds tegen twaalf uur was 'n vreedzame armada van loods- stenders, loodsboten, sleepboten, sloe pen, motorvletten, marinevaartuigen, roeiboten en zoals altijd ook Breskens vissersboten op de Westerschelde in de buurt van Nieuwesluis te zien. Honderden zagen dan ook de groen gele üchtkogel de lucht in gaan. waarmee zeeloods G. Spuij tegen enen het startsein gaf. Als altijd was het ook nu weer bij de ze Schelde-race opmerkelijk, dat de zou de ebstroom hem straks niet te veel in westelijke richting afdrijven? De onderwijzer uit Utrecht heeft die ebstroom echter nauwelijks aan den lijve ondervonden, want nog voordat hét getij het water weer naar zee zoog, was Willemse al tot dicht bij de finish gegleden. Alleen door zijn op merkelijke snelheid kon deze recht door-zee-tactiek een succes worden.... Iedere andere deelnemer zou bij het opkomen van de ebstroom nog te ver van de finish zijn geweest! Op de hielen Ongetwijfeld was het gevecht rond de tweede plaats dan ook veel spectacu lairder. Want vrijwel onmiddellijk na de start hadden Mary Kok en de 15- jarige Hennie van de Velde, die vorig jaar de race won, eikaars gezelschap gezocht. En deze beide Robbenzwemsters uit Hilversum bleven elkaar vaak in de letterlijke betekenis „op de hielen" volgen. Want dit ge vecht was bij tijd en wijle zo ge laden, dat de zwemsters elkaar op de voeten zwommen. En terwijl dit duel iedere minuut spannender werd, trok het „grote pe loton" steeds verder uiteen. Hele maal oostelijk, maar ongetwijfeld in (Zie slot pag. 4 kol. 3) Het pittige Robben-zwemstertje Ma- ry Kok lieeft aan het Vlissingse strand de bloemenhulde al ontvan- gen en wordt hier gefeliciteerd door - dé, gemeentesecretaris J. W. Peters. Bovendien krijgt Mary Kok die de snelste dame was in deze Schelde- bekerzwemwedstrijd ook nog een compliment van Herman Willemse (midden), die zich de snelste man had getoond. (Foto P.Z.C.) PROVINCIAAL CONCOURS-HIPPIQUE BURGEMEESTER Van .Wijk van Noordgouwe had stellig reden om trots te zijn nadat zaterdagmiddag het provinciaal concours-hippiqne ter gelegenheid van liet 20-jarig bestaan van de Schouwse Ruiters in zijn gemeente tot een eind gekomen was. Want wat de toeschouwers deze middag op hippisch gebied hebben aanschouwd, was indrukwekkend. Een van de hoogtepunten van deze wedstrijd was het springconcours U. en Z. %vaarbij een hïndernishoogte van 1.10 m moest worden gesprongen. J. J. M. van Oeveren, die als enige in de zware Z-klasse uitkwam, reed op Tar- zan foutloos rond in precies 66 sec. Zijn hindernishoogte was 1.25 m. Tweede werd A. -J. Priester op Marco, die 3 fouten in een tijd van 85.1 sec noteerde, terwijl J. Munters op Deugniet derde werd in 60.8 sec en 4 fouten. Voorts heeft het springconcours klasse B een bijzonder span nend verloop gehad. Geuze, met zijn 16-jarige Pol voor een goede derde plaats zorgde met 168% punt. De individuele dressuurproef klasse B I en B n, die in drie ringen ver deeld was, bracht als uiteindelijke winnaar van de strijd om de grote beker Wim van Nieuwenhuijzen, die op Max een uitstekend parcours ge reden had. Tweede werd C. Steen- dijk op Felix. Op bijzonder aardige wijze brachten de „Eendrachtruiters" uit Oud- Vossemeer onder leiding van de heer M. A. Geuze een voltigenummer. Hierbij kon het publiek het paard- springen in de letterlijke zin van het woord aanschouwen. Een apart nummer was „Klavertje Drie". Hier bij kreeg de jury tot taak de beste combinatie in amazone of rijder plus paard te zoeken. De derde groep van de Schouwse Ruiters, bestaande uit de rijders Stols, Verburg en v. Oeve ren op respectievelijk Arenko, Derk Jans en Prins, zorgden voor een prettige verrassing door zich in de ze bijzondere rubriek als eerste te klasseren. De stoelendans voor de Jeugdamazones en rijders van de Schouwse Ruiters leverde een zege op voor Tineke Vis met Thello. Een bijzonder imposant schouw spel bood de parade, waarbij alle deelnemende verenigingen met bun vaandels in de ring versche nen en onder leiding van de com mandant, de heer L. M. Moer- mond, zich presenteerden aan het publiek, om zich daarna op te sfellpn vnnr een inspectie, die Schouwse ruiters vierden hun 20-jarig bestaan Hierbij hadden de ruiters in de morgenuren reeds éénmaal ge sprongen. Zeven amazones en ruiters waren toen foutloos door gekomen. De barrage leverde echter voor drie van hen te gro te moeilijkheden op. In de mees te gevallen was het evenwel een te grote ijver, waarmee de paar den met de grootst mogelijke spoed over de hindernissen ge dreven werden, die de rijders fu nest werd. Daardoor werden ge makkelijke hindernissen omver gereden. Dit gold vooral de Nïervaartruiter H. Punt, die met Caspar veruit de snelste tijd maakte: 63.4 sec. Nu finishte als eerste J. van Dalen, die zijn paard Vera ook in de bar rage foutloos doorbracht en daarbij een tijd noteerde van 67.4 sec. W. K. van Nieuwenhuijzen met Inco reed eveneens foutloos in een tijd van 70 min. rond, waarmee hij de tweede plaats opeiste. Dressuur De individuele dressurproef, klasse L.M.Z., bracht alleen L.- en M.- rijders in hét strijdperk. A. van Meer, rijdend in de zware M-klasse, was veruit superieur en plaatste zich met 181 punten duidelijk als eerste. Van Oeveren, in de L-klasse rijdend, werd tweede met 170% punt, terwijl de actieve voorzitter van de Eendraclitsruiters, M. A. Ruim driehonderd jeugdige turners en turnsters hebben zaterdagmiddag op de sportterreinen aan 't Westelijk Bolwerk te Terneuzen deelgenomen aan de adspiranten-wedstrijden van de kring Zeeland van het Nederlands Christelijk Gymnastiek Verbond. Het Zeeuwse kringbestuur had voor deze jaarlijkse adspirantendag Terneuzen uitgekozen, omdat de plaatselijke af deling van deze kring, „Eendracht Maakt Macht", een flinke injectie no dig beeft om weer een beetje tot le ven te komen. ons verbond, dat momenteel 60.000 leden telt, stonden de afdelin gen uit Terneuzen en Axel- vroeger bekend als behoorlijke en bloeiende verenigingen, maar er blijkt beneden de Westerschelde een „windstilte" te zijn ingetreden", aldus kringvoorzit ter C. Lobbezoo in zijn toespraak. Hij sprak de hoop uit dat met deze wedstrijden nieuwe belangstelling ge wekt kan worden. Ook burgemeester mr. P. H. W. F. Tellegen toonde zich verheugd dat na zoveel jaren weer eens een derge lijke sportdag in Terneuzen kon wor den gehouden. „Talrijke organisaties stellen voor cr werd afgenomen door burgemees ter N. A. van Wijk. MET INTERESSANTE TURNWEDSTRIJDEN Het provinciaal concours-hippiqne te Noordgouwe bracht bij het spring- concours in de zware L.M.Z.-klasse de zege aan J. J. M. van Oeveren. Op Tarzan ging hij foutloos over het parcours. Ruiter en paard gaan hier in fraaie stijl over de laatste hin dernis.(Foto P.Z.C.) Zeeuwse atletes zorgden voor goede successen Zeeuwse atletes hebben in het al- gelopen weekend weer voor enkele successen gezorgd. Do Marathon-at letes Wil BakkerCijsouw en Mat ty Theune maakten neiden deel uit van de Zuiducderlandse ploeg, «lie in Eindhoven tcgeu Rijnland eu Bel gië aantrad. vv'il waKKer behaalde een eerste plaats op de 80 m horden in 11.5 sec.., terwijl Matty Theune in 12.6 sec. derde werd op de 100 m. Bij het vèrspringen werd Matty Theune vierde met een sprong van 5.06 m. Ook Ester Schot verdedigde hier de Nederlandse kleuren. Met een worp van 34.14 m werd ze bij het discus werpen zesde. Aan de regionale at letiekwedstrijden in Rotterdam, ge organiseerd door de Rotterdamse jeugdatletiekcommissiej namen enke le Delta Sport-atletes deel. Op de 60 m voor meisjes waren de eerste drie plaatsen voor M. Stoutjesdijk, N. Geluk en J. Stoutjesdijk, die alle drie 8.7 sec. voor zich lieten afdruk ken. De 4 x 60 m estafette meisjes C eindigde in 35.8 sec. in een over winning voor de Delta Sport-ploeg, bestaande uit N. Geluk, M. van Lan- geraad en M. en J. Stoutjesdijk. Bij de meisjes B werd Katrien Schot eerste bij he tdiscuswerpen met een worp van 28.55 m en eveneens eer ste bij het hoogspringen met een sprong van 1.49 m. Bij het vèrsprin gen werd ze tweede met 4.80 m. M. van Langeraad zorgde nog voor een derde plaats bij het hoogspringen meisjes C, Uitslagen De voornaamste uitslagen zijn: Springconcours L. en Z.: 1 J. J. M. van Oeveren op Tarzan, „Noord- Beveland", 66 sec., 2 A. J. Priester op Marco, 85.1 sec. en 3 ft; 3 J. Munters op Deugniet 60.8 sec en 4 ft; equip espringen; 1 Oranjezon- ruiters, 3.22.5: 2 „Walcheren", 3 Schouwse Ruiters; Springconcours klasse B: 1 J. van Dalen op Vera, 67.4 sec.: 2 W. K. van Nieuwenhuij zen op Inco „Oranjezon", 70 sec; 3 J. Stols op Arenko „Schouwse Rui ters" 72 sec; Individuele dressyur- proef klasse LM-Z.: 1 A. van Meer „Niervaartruiters" 181 punten, 2 J. J. M. van Oeveren op Tarzan 170% pt; 3 M. A. Geuze op Pel 16.8% pt; Individuele dressuurproef B I en B II: 1 Wim van Nieuwenhuijzen op Max „Walcheren", 2 C. Steendijk óp Fe lix, „Walcheren" en 3 H. Kruisbeek op Cobi, „Oranjeruitess"; Individue le dressuurproef klasse N voor jeugd- ruiters: 1 Cor van Westen op Kad- ja „Schouwse Ruiters", (J.9.2 pt: 2 Corrie Koopman op Sultan, „Schouw se ruiters", 6.50 pt en 3 Tineke Vis op Thello, „Schouwse Ruitprs", 6,28 pt; Dressuurproef voor viertallen, klasse L: 1 „Noord-Beveland" 122 pt: 2 Julianaruiters 117% pt; 3 Schouwse Ruiters 116% pt; Dres suurproef voor achttallen, klasse L.MZ.' 1 „Walcheren", 174% pt; 2 Schouwse Ruiters 171 pt; 3. Nier vaartruiters 168% pt; 4 Oranjezon 163 pt; 5 Oranjeruiters 357 pt. PECH HIELD HEM NIET VAN DE ZEGE Hein van Breenen grote animator in spannende koers De wielerfans, die meenden «lat „ijze ren Willem" van Est voor de wieler sport was afgeschreven hebben zater dag in Kruiningen hun opinie, moeten herzien, want wat Van Est daar pres teerde herinnerde aan de glorieuze da gen van weleer. Toen 18 kul. voor het einde Van Est door pech het contact met het in dat stadium verbrokkelde veld verloren had geloofde niemand dat hij nog een belangrijke rol zou kunnen spelen. Hij had echter geen 2 km. nodig om zich opnieuw in de voorste gelederen ie werken en be reikte even later zcll's de drie vluch ters Ab. Geldermans, Hein van Bree- men eu de Zeeuwse favoriet Jo de Roo. Terwijl het publiek reeds specu leerde op de vermoedelijke winnaar van deze drie ging Wim van Est op 18 km. voor de boeg op het grote nies in het offensief. Het publiek raakte toen in extase, want de wedstrijd die tocht al zeer spektakel-rijk was ge weest en waarvan de liefhebbers door het steeds wisselend koersbceld zeer I hadden genoten, leverde in «1e eindfa se een nieuw aspect, waarmee nie mand rekening bad gehouden. Van Est toonde door van kop af te winnen onbetwist de sterkste te zijn. Jo de Roo deed een vertwijfelde poging kern te passeren, maar moest aan bet eind van zijn krachten, op de eindstreep ook nog „Tarzan" van Breenen voor laten gaan. Overigens heeft deze wedstrijd ge staan in het teken van Hein van Bree nen en Jan Westdorp, terwijl ook Geurt Pos en Schalk Verhoef, die voor deze gelegenheid zijn Zebra-trui van de ronde van Zeeland 1959 had aan getrokken, een sterke wedstrijd reed. Geldermans en Mies Stolker reden een degelijke koers. Nauwelijks had bur gemeester A. Schipper het startschot gelost of Jan Westdorpe gooide de knuppel in het hoenderhok. Met Geurt Pos in zijn kielzog trok hij uit het pe loton weg. Toen na enkele km. Pos zich terug liet zakken, nam Lambert van der Ven, geëscorteerd door de Zwitser Walter Favre, winnaar Bem- Genève, zijn plaats in. Vérder dan 15 km. droeg deze eerste vlucht niet. Onder aanvoering van Gijs Pauw, Schalk Verhoef en Hein van Breenen haalde het peloton de vluchters in. Na 50 km ontwikkelde zich een j zeer interessant koersbeeld, In de- I ze fase had zich een kopgroepje gevormd met Verhoef. Mies Stol ker, Anton van der Steen, Joop Capteyn en Tony Peters. Zij wer den gevolgd door de Zeeuwen Piet Rentmeester en Jan Westdorpe en de Zwitser Tony Grssser, winnaar van de omloop van noordwest Zwitserland, ter-wijl achterin het Zeeuwse duo De Roo en Van Sluys eveneens naar de koplopers opruk te. Van Sluys, die dit jaar* erg door pech wordt achtervolgd kreeg ook nu geen loon naar werken, want op het mo ment dat de aansluiting met de kop lopers tot stand kwam kreeg hij een lekke band. Een wanhopige achter volging met een lege band en later op een geleende fiets dwongen hem uit eindelijk toch af te stappen. De wedstrijd was daarmede allesbe halve in een impasse geraakt. In de 9 man tellende kopgroep vlotte het niet en toen Hein van Breenen ineens een opmars naar de kop begon kwam het grote peloton in een paniekstem ming, wat tot gevolg had dat het ge hele veld opnieuw werd verenigd en het spel opnieuw kon begonnen. De onvermoeidbare Van Breenen liet daarop niet lang wachten, want met nog ruim 40 km voor de boeg ging hij opnieuw in het offensief, wat hem 200 m. winst bezorgde. Nu ging ook Wim van Est, die tot dan toe rustig had afgewacht, met Jan Westdorp en Mies Stolker op het oorlogspad en zij maakten korte metten met Van Br ee nen. Ook het trio Verhoef, v. d. Put ten en Geurt Bos kreeg aansluiting met de nieuwe kopgroep, terwijl on der dit geweld de hoofdmacht in tweeën viel. Met enerzijds als midden moot een groep met o.a. Gijs Pauw, Ab. Geldermans, Rentmeester, Van Overveldt, Jo de Roo, Lambert van der Ven en als rode lantaarndragers o.a, Anton van der Steen, Zieleman, Ja. Plantaz en Kees Suykerbuyk. Frans Mahn kreeg in dit stadium een 1 klap van de man met de hamer. Nog maals zouden de verschillende groe pen in elkaar overvloeien, rnadv dan slechts voor het beslissende slotofl'en- sief, dat deze maal al vroeg kwam van opnieuw Hein van Breenen, die daarmede door de jury werd geklassi- ficeevd als de nreest strijdlustige ren ner. Hein van Breenen bracht dus het publiek opnieuw in vervoering door zijn niet te verzadigen strijdlust, die hem in korte tijd ruim 500 m. winst bezorgden. Met een mogelijke over winning van Ven Breenen werd dan ook rekening gehouden, totdat Gel- derrnans en De Roo in nog kortere tijd deze 500 m. overbrugden. Het grote peloton was daar erg onrustig onder geworden en verbrokkelde nu definitief. Wim van Est dreigde daarvan door pech het slachtoffer te worden, maar wist door zijn klasse en in korte tijd het contact met bet peloton te her stellen en zelfs neer te strijken op bel veilig gewaande leiderstrio. Ook Geurt Pos had nog een poging gedaan om do vluchters te benaderen, maar voor hem wogen de kilometers tc zwaar. Slechts Gijs Pauw wisfe zicii nog aan het peloton te ontworstelen, terwijl de snelle Joop v. tb Putten het peloton in de eindsprint zijn wil oplegde. De Kruiningse'schone Corry Mosselman reikte de bloemen uit. De uitslag luidt: 1 Wim van Est, 3 uur, 24 min. 30 sec.; 2 Hein van Bree nen; 3 Jo de Roo;4 Ab. Geldermans: 5 Gijs Pauw, op 200 nreter; 6 Joop Stolker; 8 Piet Rentmeester: 9 SGhalk van der Putten. 3.25.30: 7 Michel Verhoef; 10 J. Westdprp; 11 L van der Ven; 22 G. Pos, allen in dé zelfde tijd öla Van der Putten, van ouderen en jongeren", zo vervolg de de burgemeester, „kampen met het probleem van de vrijetijdsbeste ding maar hetgeen hier vertoond wordt, kan een gedeeltelijke oplossing van dit probleem zijn". Het was daarom zo jammer dat de Terneuzense jeugd schitterde door afwezigheid. Dit was vermoe delijk te wrjten aan het feit dat er weinig ruchtbaarheid aan de wed strijden gegeven was hetgeen maar nauwelijks goedgemaakt kon wor den met de overigens indrukwek kende mars van alle deelnemer* (sters) door de stad, waarbij mu zikale medewerking werd verleend door het tamboer- en pijperkorps „Prinses Irene" (Terneuzen), en de drumbands „Oranje Nassau" (Vlissingen) en „G.E.N.I.E." (Ber gen op Zoom). In ieder geval misten zij een unieke kans om een aantal góede turnde- monstraties te aanschouwen. Na rit mische- en vrije oefeningen door de dames van „Luctor et Emergo" (Hoe- dekenskerke) en „G.E.N.I.E." (Ber gen op Zoom) volgden ring-, brug-, evenwichtsbalk- en sprintkastoefenin- gen door de dames, en ring-, rek- en matoefeningen door heren van diver se kring afdelingen. Tot slot kwamen de adspiranten aan de beurt, die met een verscheidenheid van oefeningen kampten om de wisselbekers voor jongens en meisjes. Hierbij waren de uitslagen als volgt: Jongens: om de wisselbeker: 1. „G.E. N.i.E.", Bergen op Zoom, 516.4 punt en 2. „Oranje Nassau", Vlissingen 458.8 punt; groep A: (14-16 jr.): Ie prijzen voor „Zuid Westers", Sou burg, „G.E.NJ.E.", Bergen op Zoom en „Oranje Nassau", Vlissingen: groep B: (12-13 jr.): Ie prijzen voor „Oranje Nassau" en ..G.E.N.I.E.", 2e prijs voor „O.K.K.", Goes en een 3e prijs voor „V.E.L.D.O.". Middelburg: groêp C: (10-11 jr.): Ie prijs voor „G.E.N.I.E.", 2e prijs voor „Luctor et Emergo" (Hoedekenskerke) en 3e prijzen voor „Oranje Nassau" en „V. E.L.D.O.", I en II. Meisjes: om de wisselbeker: 1. „Oran je Nassau" I, 501.7 p., 2. „G.ENJ.E." 482.7 p., 3. „O.K.K.". 481.6 p.. 4. „Oranje Nassau" II 481 p., 5. „Zuid Westers", 480.3 p.; groep A: (14-16 jr.): Ie prijzen voor „Oranje Nas sau" III en IV en „G.E.N.I.E.", 2e prijzen voor „Oranje Nassau" I en II, „O.K.K.", „Zeelandia" en „Zuid Wes ters"; groep B: (12-13 jr.): Ie prijzen voor „O.K.K.", „Zuid Westers" en „Oranje Nassau" I en II, 2e prijzen voor „O.K.K." II en Hl, „Zeelandia" en „G.E.N.I.E." I en II en 3e prijzen voor „Zuid Westers" II en „Luctor et Emergo"; groep C: (10-11 jr.): Ie prijzen voor „Q.K.K." I t. m. VI, „V. E.L.D.O." I en 31, „Zuid Westers" I, „G.E.N.I.E." I en II en „Oranje Nas sau" I, II en UI. Het kringbestuur besloot om aanslui tend op deze wedstrijden en demon straties, nog deze maand een verga dering te Terneuzen te beleggen. Men hoopt door deze bijeenkomst contac ten te leggen met sportmensen uit Terneuzen en omgeving, die bereid zijn het sluimerende „E.M.M." weer tot nieuwe activiteiten te brengen. WIM VAN EST schitterde als weleer. (Foto P.Z.C.) LEGENDARISCH RECORD VAN DEANE NU GEBROKEN:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 9