TUL ROOK" GEBOORTEGROND IN DAMME.... L't el 7uil*o* Foto links: De hof van de Sint Christoffelshoeve in Damine is een van de schoonste plaatsen in 't eeuwenoude stedeke. Voor de toerist evenwel is deze hof niet toegankelijk, want zij is privaat eigendom". Maar toen Tijl en zijn gezélschap aan de poort van het oude gebouw kloptewerd die wijd geopend: vanzelfsprekend had de ver maarde zoon van Damme hier toe gang. Het werd een schilderachtig plaatje, dat aan Bruegeliaanse doe ken dóet denken... Foto onder: De toren van Onze Lieve Vrouwe- kerk zag opnieuw hoe Tijl Uilen spiegel en de zijnen door de straat jes van Damme dwaalden. Het goede Belgische stadje Damme lag: zaterdag middag een beetje murw te bakken in de gloeiende zon, toen daar zo rond half vier plotseling een wel bijzonder bonte stoet over de hete kasseien binnentrok. De brave burgers en buitenlui zagen voor hun verbaasde Ogen het raadhuisplein in weinige ogenblik ken bezet door waardige edelvrou- wen, verfoeilijke lichtekooien» for se hellebaardiers, zelfverzekerde edelen en door een figuur, die door „die van Damme" onmiddellijk herkend werd als niemand minder dan de vermaarde zoon van dit stadje zelf, Tijl Uilenspiegel Even later verdween dit kleurige gezelschap binnen de muren van het uit 1426 daterêndó raadhuis, waar tijdens een officiële ont vangst een goedmoedige burge meester Louis Houtave klaarblij kelijk te verbaasd was om veel an ders te kunnen zeggen dan „har telijk, hartelijk welkom" en dat was geen wonder ook, want wel zelden zal een magistraat zo on verwacht met zoveel vreemde gas ten zijn geconfronteerd als hier deze middag het geval was. Voor zitter P. Blaauw van „De Open luchtspelers" had het tevoren wel iswaar uitgelegd, maar toch bleef het een wonderlijke historie „We waren van mening, dat we het openluchtspel „Tijl Uilen spiegel" niet konden opvoeren zonder dat Tijl zijn geboorte grond had geroken", zo sprak de heer Blaauw, en hij heeft ze verder tegelijk allemaal maar meegebracht; Neele natuurlijk, maar ank de Prins van Oranje, de graaf van Egmond, Lumey en Blois van Treslong zowel als Lamme Goedzak en alle ande ren, die in het spel een rol ver vullen". Zo was liet. Op Initiatief en uitno diging van de Provinciale Zeeuw se Courant trokken „De Open luchtspelers" zaterdagmiddag naar Damme, voor eeu soort groot scheepse „kostuumrepetitie" voor de opvoeringen van het door Jan Lemaire Jr. naar gegevens van Charles de Coster geschreven his torische spel „Tijl Uilenspiegel", die dinsdag- en woensdagavond in .„Toorenvliedt" te Middelburg en vrijdag- en zaterdagavond op de Oude Markt in Vlissingen gegeven zullen worden. Géén spel van louter leut, geens zins maar een schildering van de vrijheidsstrijd, zoals die ook in vroeger eeuwen reeds gestreden moest worden. Volgens de over leveringen had Tijl Uilenspiegel uit Damme daar in de „Spaanse tijd" een groot aandeel in en Lam me Goedzak zijn ondanks niet minder Maar goed, dat kunt ge allemaal zelf gaan zien. Die van Damme kregen zaterdag al een klein voor proefje en dat viel zo goed in de smaak, dat vele toeristen en in woners onmiddellijk met hun ca mera's in het geweer kwamen om Tijl en de zijnen te vereeuwigen. De P.Z.C.-fotograaf deed dat van zelfsprekend óók, zoals op deze pagina te zien is. Hij plaatste de figuren uit het historische spel tegen de historische décors, van Damme zelf, met oude gevels op de achtergrond, en hij dreef de bebaarde en bepruikte, gehelmde en bemutste amateur-tonelisten uit Middelburg, Vlissingen en Goes als een meedogenloze dicta tor door de smalle straatjes van het wonderschone Damme, naai de rond driehonderd jaar oude St. Christoffelhoeve zowel als naar de Onze Lieve Vrouwekerk. „Meneer de burgemeester", sprak een bejaard Danimenaar, tot ""de burgemeester, die het gezelschap de gehele middag begeleide, „me neer de burgemeester da's 'n mooi complot". En dat was het! (FOTO'S P.Z.C.) Foto rechts: Als men als 16e-eeuwer op de mo derne veerboot prinses Beatrix" komt, dan kijkt men niet alleen ver baasd, maar kan men ook lelijk het hoofd of liever gezegd: de helm stoten. Foto boven: Het mooiste decor voor Uilenspiegel: de oude verdroomde gevels van Dam me, eertijds een plaats van beteke nis aan het Zwin. Na jaren kwam Uilenspiegel zaterdagmiddag weer terug in zijn geboorteplaats. Hij bracht Nele zijn bruid mee, terwijl naast hem de onafscheidelijke Lam me Goedzak imndeïde. Foto rechts'. Na de officiële ontvangst verliet het kleurige gezélschap het fraaie stad huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3