PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HITTE GOLFDE OVER EUROPA Premier Ben Goerion van Israël afgetreden Soekarno herneemt dictatoriale macht Motortanker „Barendrecht" ging in Vlissingen te water BILT 0P SCHEVENINGSE STRAND RAAKTEN 359 KINDEREN (TIJDELIJK) ZOEK TIJL WEER IN DAMME verwacht; 202e jaargang - no. 156 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kolc. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 6 juli 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro 110. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60, tel. 23o5 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 8546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. VorstBtr. 63, tel. 2473 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2423. adm. tel. 2094. In Parijs: zesendertig graden In het grootste deel van West-Europa was het zondag wel heel bijzonder warm. In Parijs was de temperatuur 36 graden. Overal in Frankrijk heerste een hitte die het meedoen aan de „Tour de France" tot een verschrikking maakte. In Milaan was het 33 graden in de schaduw. land zeer warm was. In het nog door ononderbroken droogte geteisterde zuidoosten van Noorwegen zagen de boeren dit naar regen. Er vielen bui en in midden-Noorwegen. In Zweden waren er temperaturen tussen 20 en 30 graden. Midden- en Oost-Engeïand puften evenals midden-Schotland on der een hittegolf. In West-Engeland regende het. Water eiste mensenlevens In Nederland waar middagtemperatu- ren van 33 graden werden bereikt zochten duizenden verkoeling, voor al ook aan de stranden, waar zeer grote drukte heerste. Op het Scheve- ningse strand raakten m die drukte 350 kinderen zoek. Via politieposten zijn zij weer bij hun ouders terecht gekomen. Er hebben zich in dit warme weekein de helaas ook weer enige gevallen van verdrinking voorgedaan. Na uren zoeken en dreggen heeft het pèrsoneel van het nieuwe strand bad aan de tussen de tuinsteden van Amsterdam-West gelegen Sloterplas zondagmiddag het stoffelijk over schot opgehaald van de 22-jarige bak ker J. W. uit Amsterdam-Centrum. Het slachtoffer was met een vriend ln het strandbad gaan zwemmen. Om 1 uur was hij plotseling verdwenen. •In het aflopende kinderbad van het natuurbad Deiko te Heerhugowaard is gistermiddag een 7-jarig knaapje ongemerkt verdronken. Het zwembad was om 2 uur geopend. Om tien voor half drie stapte een andere kind toe vallig op de kleine Jackie, die op de zandbodem van het kinderbad lag en wel in het diepste gedeelte: 1.55 m. Kunstmatige ademhaling baatte niet meer. In het zwembad waren enige honderden kinderen. •Zaterdagmiddag is tussen Krib 7 en 8 ten oosten van het Drielse Veer de 10-jarige R. A. Taluniker, wonende ln een contract pension aan de Bene- dendorpscweg te Oosterbeek, verdron ken. Hij kon niet zwemmen. Taluni ker was op een houten strandstoel geklommen, waarop hij ronddreef. Hij is van de stoel gevallen en in de sterke stroom terecht gekomen. Over in de rest van Europa wordt nog vernomen, dat het ook in West-Duits- Droogte In verschillende Noordduitse dorpen was zondag geen drinkwater meer voorradig: de waterstand Is deze zo mer door de lahge droogte zeer laag, de meeste hronnen en putten staan droog. Op de Aller en de Weser wordt liet binnenvaartverkeer over enkele dagen stopgezet als de daling van de waterstand blijft doorzetten. Saargebied economisch bij West-Duitsland Het Saargebied werd in de afgelopen nacht om twaalf uur economisch ver bonden aan de Duitse Bondsrepubliek. Het Saargebied was reeds op l janua ri 1957 politiek weer bij Duitsland ge voegd. Volgens het Frans-Duitse ver drag diende de economische overgang voor 1 januari 1960 te geschieden. Na de economische overgang bestaat tus sen Frankrijk en het Saargebied een speciale douaneregeling waardoor Franse goederen in het Saargebied goedkoper zijn dan in Frankrijk zelf en de rest van de Bondsrepubliek. Mr. G. Ph. Helders lid van Raad van State Bij koninklijk besluit is met ingang van 1 augustus 1959 benoemd tot lid van de Raad van State mr. G. Ph. Helders, oud-minister van zaken overzee te Den Haag. Deze benoe ming is geschied in de vacature ont staan door het aan drs. J. W. de Pous in verband met zijn benoeming tot minister van economische zaken verleend eervol ontslag. Belgisch prinselijk paar in vakantiehuis op Majorca Prins Albert en prinses Paola van België hebben de eerste dag van hun huwelijk doorgebracht in de afzonde ring van het vakantiehuis dat zij op Mayorca gehuurd hebben. De plaat selijke politie zorgde ervoor dat er geen nieuwsgierigen in de buurt kwa men. De maaltijden krijgt het jonge paar uit het hotel van Formentor, waar ook prins Rainier en prinses Grace van Monaco drie jaar geleden hun wittebroodsweken doorbrachten. Dit hotel zorgde ook voor een butler, twee bedienden en een dienstmeisje. Het paar heeft gisteren een kerk dienst bijgewoond te Puerto Pollensa. Prins Albert was in sportshirt met schillerkraag. Alvorens de kerk bin nen te gaan, schoot hil in een ge wichtloos linnen colbert. Zijn vronw droeg een japon van groen- en crème kleurige moire met witte pumps. Vier dissidente ministers wilden aanblijven David Ben Goerion heeft zon dagavond zijn ontslag ingediend als premier van Israël. De reden van zijn besluit, dat een rege ringscrisis veroorzaakte, was de weigering van vier ministers om af te treden, nadat zij zich had den verzet tegen de levering van granaatwerpers aan West- Duitsland. De Israëlische president heeft Ben Goerion verzocht, met zijn regering aan te blijven tot een nieuw kabinet is gevormd. Ben Goerion had eerder op de dag ge zegd, dat zijn aftreden te verwach ten was tenzij de betrokken vier link se ministers het coalitie-kabinet zou den verlaten. Dit dreigement kwam na een kabinetszitting van twee uren, waaraan de premier niet deel nam, omdat de ministers van de dis sidente Achdoet Haavoda en Mapam er aanwezig waren. Zij waren resp. minister van binnenlandse zaken, op bouw, verkeer en volksgezondheid. Zoals bekend, kreeg Ben Goerion vo rige week een vertrouwensvotum in de Knesset toen daar de kwestie van de levering van 250.000 granaatwer pers aan de Westduitse bondsrepu bliek werd besproken. De vier minis ters van de Achdoet Haavoda en van de Mapam schaarden zich echter in het openbaar onder de tegenstan ders, hoewel het de gewoonte was dat de ministers gezamenlijk het kabi netsbesluit steunden. Betogingen Er is zaterdag in Israël een hon derdtal openbare bijeenkomsten ge houden waarop de kwestie van de wapenleveranties werd besproken. In Tel Aviv hielden voormalige ge vangenen van nazi-concentratie kampen een betoging uit protest tegen de voorgenomen leveranties. Zij liepen met tekens gelijkend op die welke zij van de nazi's moesten drageen om zich als jood te identifi ceren. Voorts hadden de demon stranten spandoeken met de namen van concentratiekampen en Israëli sche vlaggen die met zwart om floerst waren. Een protestmars was georgani seerd door de communisten en een andere door de links-socialistische partij Achdoet Haavoda. Er zijn geen incidenten voorgevallen. Linkse leiders gingen in luid sprekersauto's door de stad en som mige parlementsleden hielden een toespraak waardoor zij kreten als „weg met de regering" uit de me nigte ontlokten. Zaterdagmiddag werd het ste deke Damme in Vlaanderen opgeschrikt door een invasie een Zeeuwse Tijl Uilenspiegel kwam met Nele en Lamme Goedzak plus een groot gezel schap uit de bewogen dagen van de tachtigjarige oorlog een bezoek brengen aan zijn ge boortestad. Onze fotograaf vereeuwigde het kleurrijke ge zelschap op kerkepad van Damme. Men kan op pagina 7 meer van dit bezoek lezen. Jacht in brand te Bergen op Zoom Schipper ernstig gewond Zaterdagmiddag is aan de werf van de watersportvereniging „De Schel de" tc Bergen op Zoom een der jach ten- in brand geraakt, waarbij schip per R. Klaassen uit Bergen op Zoom zeer ernstig werd verwond. Klaassen was aan boord van het motorjacht Margot van de heer An dre Vleghels, voorbereidselen aan 't treffen, om met een gezelschap van Bergen op Zoom naar Zeeland te va ren. Toen hij de motor bijvulde, deed zich plotseling een hevige ont ploffing voor en schoot er een grote steekvlam omhoog, waardoor de kle ren van Klaassen in brand vlogen. In de roef ontstond daarna eveneens een flinke brand. Zonder zich lang te bedenken, sprong Klaassen over boord, waardoor de vlammen van zijn kleren werden gedoofd. Hij had intussen echter al vrij ernstige brandwonden aan hoofd en handen opgeiopen en werd direct nadat hij uit het water was gehaald met een auto naar het Algemeen Burger Gasthuis vervoerd waar hij ter ver- beging werd opgenomen. Jet enkele schuimblussers had de brandweer het vuur spoedig geblust. In de roef werd aanzienlijke schade aangericht: verschillende eigendom men (filmtoestel, radio, verrekijker e.d.) werden door het vuur vernield. DUIZENDKOPPIGE MENIGTE JUICHTE G rondwetgevende vergadering ontbonden President Soekarno van Indo nesië heeft zondag voor een jui chende duizendkoppige menigte bij het Vrïjheidspaleis in Dja karta bekendgemaakt dat hij de grondwetgevende vergadering heeft ontbonden en gelast heeft terug te keren tot de revolutio naire grondwet van 1945 (waar bij hij in feite dictatoriale macht Statig gleed zaterdagmiddag van de werf van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen de motortan ker „Barend/recht'' S'2.000 ton draagvermogen) te water. I VLOTTE STAPELLOOP TROK VEEL BELANG STELLING Het grootste na de oorlog bij „De Schelde" gebouwde schip Even na kwart over twaalf spat te zaterdagmiddag de fles cham pagne bruisend uiteen op de machtige voorsteven van de mo tortanker „Barendrecht", daar na het altijd weer even stille moment van gespannen afwach ten toen hét grote, blijde ge beuren: statig en vlot gleed de kolossale scheepsromp te water, nagewuifd en toegejuicht door duizenden belangstellenden, die het door de Ivon. Harmonie „Ons Genoegen" gespeelde volkslied bijna overstemden. Het groot ste na de oorlog bij de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen ge bouwde schip en de grootste tanker hier ooit op stapel gezet de „Barendrecht" krijgt een draagvermogen van 32.000 ton was hiermee t>p deze stralen de zomerdag aan zijn element toevertrouwd. Voor de werf mensen was een zeer minutieus karwei tot een goed einde ge bracht. Het schip had namelijk bij de tewaterlating aan beide kanten slechts 15 cm over. De doopplechtigheid en de te waterlating werd, in tegen woor- digheid vau een groot aantal ge nodigden, verricht door me vrouw M. C. L. F. van Merke- stijii-Brees, echtgenote van een lid van de Raad van Beheer van Phs. van Ommeren N.V., voor welke rederij dit schip bestemd is. Na afloop van deze vlotte stapel loop was er in het „Scheldekwartier" een ontvangst voor de genodigden, waarbij ook een koude lunch werd aangeboden. De president-directeur van de Kon. (Zie slot pag. 2 kol. 5) krijgt)Hij beval voorts de vor ming van een voorlopige raad gevende volksvergadering om de grondwetgevende taak van de ontbonden constituante over te nemen. Uit kabinetskringen is verno men dat Djoeanöa's kabinet vandaag zijn ontslag zal aanbie den. Soekarno zei dat het decreet waar bij de vergadering wordt ontbonden volgt op het besluit van de meerder heid der leden om geen zittingen meer bij te wonen. Hij doelde op ver klaringen van de nationalisten, com munisten en een aantal kleine par tijen dat zij de vergadering alleen zouden bijwonen om over de ontbin ding te spreken. De president verklaarde verder dat hij, met de steun van de meerderheid van het Indonesische volk, verplicht is de enige weg te volgen waar langs de staat kan worden gered. Het Indonesische leger heeft meege deeld dat het meer zetels in het nieu we kabinet wenst. Het zei dat het paraat is om tegen alle ordeverstorin gen op te treden. Gestolen auto verwoestte uitspanning te Rotterdam Met een in Wassenaar gestolen bestel auto zijn twee jongemannen uit Nij megen zaterdagavond tegen een muur van de uitspanning ,,'t Vaantje" aan de Grintweg te Rotterdam gebotst. In bewusteloze toestand zijn zij opgeno men in het ziekenhuis aan de Coolsin- gel. De 22-jarige bankwerker A. A. had een verbrijzelde onderkaak en een wervelfractuur en de 22-jarige matroos van de grote vaart, C. J. M. R. een schedelbreuk opgelopen. Het gehele pand, uitspanning en wo ning, werd vernield. De bewoners, de 57-jarige exploitant J. de Winkel, zijn vrouw en zijn zestienjarige zoon lie pen geen letsel op. Geldig tot hedenavond KOUDER Meer bewolking en plaatselijk een on weersbui. Lagere temperaturen, voor al in de kuststreken. Matige, tijdelijk krachtige westelijke wind. ZON EN MAAN 7 juli Zon op 4.28 onder 21:0.1 Maan op 6.12 onder 21.24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1