Tekko Taks en de nieuwe uitvinding WÜKGEBOUW GROENE KRUIS TE COLIJNSPLAAT GEOPEND (Ésso) 2-T MOTOR OIL Renault 4490,- SPORT EN WEDSTRIJDEN 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 6 JULI 1959 DANK ZIJ NIEUW-ZEELANDSE GIFT Ook medisch-centrum voor dorpje Kats? In Colijnsplaat is zaterdagmiddag het fraaie, nieuwe Groene Kruisgebouw, dat mede tot stand is gekomen dank zij een ruime gift uit Nieuw-Zeeland, officieel geopend. Het gebouw, dat be staat uit een woning voor de wijkver pleegster, een vijftalkamers voor het Groene Kruis en een badhuis, vergde een uitgaaf van rond 80.000, waar van 45.000 verkregen werd uit de zg. „Commissarissenpot". Voorts ging de plaatselijke afdeling van het Groe ne Kruis een lening van 37.500 aan met de gemeente Kortegene. Voor het medisch-sociaal werk in Co- lijnsplaats voorziet het nieuwe wijk- gebouw in een grote behoefte. Naast verschillende medische diensten wor den in het gebouw o.m. het consulta tiebureau voor kleuters onderge bracht, waarmede Colijnsplaat dan de primeur heeft op Noord-Beveland. Een groot aantal genodigden kwam zaterdagmiddag in hotel „Zeelandia" bijeen, waar de voorzitter van het plaatselijke Groene Kruis, dokter L. P. Maas, een kort begroetingswoord sprak. Hij wees erop, dat het wijk ge bouw tot stand is gekomen dank zij een grote gift van ae Nieuw-Zeeland- se bevolking. Dank zij spreker ook ris der koningin in de provincie Zee- verschuldigd te zijn aan de commissa- land, die er voor zorgde, dat eerst 20.000 beschikbaar werd gesteld voor de bouw, later nog eens 5000 en 20.000. Dokter Maas bracht de gemeente dank voor haar financiële medewerking en 'naar grote bereid heid tot samenwerking. Ook in Kats „Nadat kort geleden in Kortgcne een wijkgebouw van het Groene en Rode Kruis in gebruik is genomen, is thans Colijnsplaat gevolgd. Ook zijn reeds de eerste stappen gezet om de bouw van een dergelijk me disch centrum in Kats evenals Colijnsplaat behorende tot de ge meente Kortgene te verwezen lijken. Hoewel nog niets definitief is mee te delen, zit er voortgang in de plannen, verklaarde dokter Maat. Deze woorden werden on derstreept door burgemeester A. Schuit van Kortgene, die in zijn speech herinnerde aan het medele ven, dat de bewoners van Noord- Beveland na de ramp overal onder vonden. D^ bouw van dit centrum stelt de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis evenwel voor grote financiële problemen voor wat betreft de ex ploitatie, aldus burgemeester Schuit. Hij sprak de verwachting uit, dat de bevolking er het hare toe zal bijdra gen om tot een sluitende exploitatie te komen. Nadat het gezelschap vervolgens naar het fraaie, nieuwe wijkgebouw was gewandelt, verrichtte de echtgenote van dokter Maas de opening door de toegang van het gebouw te ontsluiten. Wederom teruggekeerd in hotel „Zee landia" voerden verschillende spre kers het woord, die de afdeling geluk wensten met de nieuwe aanwinst. Als eerste sprak dokter P. K. de Haas te Goes, namens de Commissie voor de Hygiëne van het kind, vervolgens de heer P. L. Abrahamse te Vlissingen namens de provinciale Zeeuwse "Ver eniging Het Groene Kruis, dokter H. Janssen te Kortgene namens de af deling van Het Groene Kruis te Kort gene, Kats en Wïssenkerke, dr. J. Wessel, directeur-geneesheer van Stichting Opleiding Diaconessen te Hilversum en de heer Van Hekken na mens de E.H.B.O. te Colijnsplaat. Het weer in Europa volgens de rapporten van g uur: Den Helder, onbewolkt, Ypenburg, onbewolkt, Vlissingen, licht bewolkt. Heide, licht bewolkt, De Bilt. onbewolkt, Twente, onbewolkt. Eindhoven, onbewolkt. Zuid-Limburg, onbewolkt. Helsinki, onbewolkt, Stockholm, licht bewolkt. Oslo, onbewolkt. Kopenhagen, onbewolkt. Aberdeen, zwaar bewolkt. Londen, half bewolkt. Amsterdam, onbewolkt. Brussel, onbewolkt, Luxemburg, onbewolkt. Parijs, zwaar bewolkt. Bordeaux, zwaar bewolkt. Grenoble, onbewolkt, Nice, licht bewolkt. Berlljn. half bewolkt. Prankfurt, Jicht bewolkt. München, onbewolkt, Zilrich, onbewolkt, Genève, onbewolkt Locarno, onbewolkt, Wenen, onbewolkt. Insbruck. licht bewolkt. Belgrado.- zwaar bewolkt. Home. onbewolkt. Ajaccio. onbewolkt, Mallorca. onbewolkt. Lissabon, onbewolkt, 28 gr. 30 g.r 30 gr. 27 gr. 29 gr. 30 gr. 31 gr. SO gr. 23 gr. 27 gr. 2G gr. 23 gr. 23 gr. 34 gr. 29 gr. 31 gr. 29 gr. 33 gr. 23 gr. 32 gr. 24 gr. 26 gr. 30 gr. 25 gr. 29 gr. 31 gr. 29 gr. 24 gr. 32 gr. 25 gr. 32 gr. 25 gr. 29 gr. Jl gr. De dood op de weg Bij een uitwijkpozing om een van rechts komende auto te ontgaan, is de heer 3. Ramp uit Mijdrecht gisterochy tend in de hertenkamp te Bergen mét zijn auto in volle vaart tegen een boom gereden. De heer Ramp, zijn echtgenote en zijn twee kinderen wer den zwaar gewond naar het centraal Eiekenhuis in Alkmaar overgebracht, waar mevrouw Ramp korte tijd later aan de bekomen verwondingen is be sweken. Twee Inzettende dames, even eens uit Mijdrecht, werden Jicht ge wond. Zij konden na verbonden te zijn naar huis terugkeren. VOOR TWEETAKT MOTOREN UT vermengt zich vanzelf met de benzine in de tank. Esso 2-T Motor Oil bevat een speciale doop die bij tweetakt motoren veelvul dig voorkomende lagercor- rosie doeltreffend bestrijdt. Esso 2-T Motor Oil is de ideale motorolie voor alle typen tweetakt motoren, ook voor bromfietsen. Verkrijgbaar in bussen van '/4 en 1 liter. In Colijnsplaat werd zaterdagmiddag liet nieuwe Groene Kruis-wijkgébouw officieel geopend(Foto P.Z.C.) Gemeenten moeten eigen belasting krijgen In de zaterdagmiddag in „De Opril" te Goes gehouden vergadering van S.G'P.-overheidspersoneel werd de mening uitgesproken, dat het wense lijk zou zijn, dat de gemeenten een eigen belasting zouden krijgen. De regering zal dan echter andere be lastingen moeten verlagen, want een grotere financiële vrijheid van de ge meenten mag niet op de hoofden neer komen van de inwoners. De vergadering kwam tot deze uit spraak naar aanleiding van het be toog, dat de heer J. de Wolf, ambte naar ter griffie van Zeeland hield over het onderwerp: „Financiële ver houding rijk en gemeente". Uitvoerig besprak de heer De Wolf dit zeer technische onderwerp, waarbij hij na der inging op het ontwerp tot wijzi ging van de bestaande wet. Het zal in de toekomst zo worden, dat de ge meenten niet te vlug op een extra bijdrage moeten rekenen, aldus spre ker. Tijdens deze druk bezochte bij eenkomst kwam onder meer ter spra ke de overneming door het rijk van vaste uitgaven der gemeenten, zoals bijvoorbeeld uitgaven voor krankzin nigen. De gemeente heeft in een der gelijk geval niets te zeggen. Besloten werd voorts op 3 oktober a.s. wederom in vergadering bijeen te komen. Als plaats van ontmoeting werd Goes vastgesteld. De secretaris van de gemeente Aagtekerke, de heer K. Dekker, zal dan een inleiding houden over „Subsidiebeleid". De ver gadering van zaterdagmidag stond onder leiding van de heer D. Kodde uit Zoutelande, die opende met psalm 101 en gebed. Wethouder G. van Vel- zen uit Krabbendijke sloot de verga dering met dankgebed. Zaterdagmiddag is in Kruiningen de wielerronde voor profs verreden, die tegen alle verwachting in in een ze ge voor de veteraan Wim van Est eindigde. Op de foto neemt een (froepje met in het midden Piet Rent meester en links achter hem Jo de Roo een bocht. (Foto P.Z.C.) Incl verwarming Nieuwe directeur van veiling Krabbendijke A. Dommisse thans nog adj.-directeur Het bestuur van de veilingvereniging „Krabbendijke en Omstreken" heeft tot directeur benoemd de heer A. Dommisse, sedert 1955 reeds adjunct- directeur van deze veiling. De heer Dommisse komt in de plaats van de heer S. J. Nooteboom, die met ingang van 31 september a.s. eervol ontslag is verleend. De heer Nooteboom, die tevens direc teur is van de veilingvereniging „Zuid-Beveland" te Goes, zag zijn werkzaamheden vooral in de laatste IffipSlSsWBi Daan de Groot werd door zonnesteek uitgeschakeld In grote witte bedden, in een heerlijk koele kamer van het Pavilion 1' Arrey, het kleine ziekenhuis van Bagneres-de-Bigorre, lageu twee slachtoffers van de eerste berg etappe van de tour, Daan de Groot en de Belg Guillaume van Tonger- loo. Samen met Jempy Scbmitz en de Oostenrijker Richard Diuv lacher zijn zij van de deelnemers lijst van de tour anno 1959 afge voerd. De Luxemburger Schmitz had al en kele dagen last van een spierbles sure en na ongeveer 65 km in deze etappe ging het niet meer met Jempy. Daan de Groot en Van Tor.gerloo waren er erger aan toe. De lange Amsterdammer had zwa re hoofdpijn en hij had moeite met spreken. Langzaam en hor tend kwam het eruit: „Ik ben ge vallen, maar dat is alles wat ik weet". „Ik kan er maar één verklaring voor geven", vertelde dokter Dumas, toen hij zijn patiënten op karfier 40 kwam opzoeken. „De Groot is het slachtoffer geworden van een zonnesteek. En wanneer het zo is, dat hij een andere fiets heeft ge raakt, dan is dat er toch niet in de eerste plaats de oorzaak van, dat hij hier nu ligt. Waarschijnlijk is er sprake van een lichte hersen schudding, maar de oorzaak is zonder twijfel een zonnesteek". De arts van de ronde achtte het waar schijnlijk, dat De Groot niet eerder dan dinsdag of woensdag de reis naar huis zal kunnen aanvaarden. Belgische-equipe won de jaren aanzienlijk uitgebreid. Zijn functie aan de Goese veiling vraagt steeds meer tijd, ook al als gevolg van de bouw van een nieuw veiling complex te Goes. Hij blijft voorlopig cehter nog als adviseur aan de veiling te Krabbendijke verbonden. De nieuw benoemde directeur, die in Nieuw- dorp-is geboren, trad in augustus 1939 in dienst van de veiling te Goes. Per 1 januari 1943 ging hij over in dienst van de veilingvereniging „Krabben dijke en Omstreken". Hij bekleedde toen de functie van boekhouder-kas sier. Zaterdag is opnieuw de jaarlijkse, door de Zeeuwse automobiel- en mo torsportvereniging „De Dolphijn" georganiseerde Dolphijn-rit verreden. Het parcours was ditmaal zeer moei lijk en leidde voor een zeer groot deel door de herverkavellngsgebie- den. Vele nieuwe wegen kwamen dan ook niet op de topografische kaarten van de deelnemers voor. De rit begon in Goes en leidde via de controles in Wilhelminadorp, Hoedekenskerke, Qüarlespolder, Serooskerke en Vlis singen naar de finish ln de Vrede- hoflaan te Vlissingen. Slechts 1 equi pe reed het gehele traject foutloos, maar liep 17 tijdstrafpunten op. Bur gemeester mr. B. Kolff reikte 's avonds in „Britannia" te Vlissingen het „Dolphijn"-boek uit aan de Belgi sche equipe J. C. StaepelaereG. L. L. I. Staepelaere, die 17 punten had den. De uitslag luidt: A-klasse: 1 J. C. StaepelaereG. L. L. I. Staepelaere, 17 pnt.; 2 J. M. PilaarG. Bierma, 34 pnt.; 3 P. SanderseR. I. Arnol- di, 39 pnt.; 4 L. P. M. C. de Schut ter—P. M. Hendrikx, 50 pnt.; 5 L. F. MuldersJ. A. M. Sadée, 75 pnt.; 6 ElzasD. A. Hofland. 78 pnt.: 7 N. van HoutertB. de Wachter, 92 pnt. B-ldasse: 1 M. M. van der Zanden H. Peetere, 62 pnt.: 2 Pol-Remaal Van Gastel, 73 pnt.; 3 Ch. de Reeper L. J. W. Walraven, 88 pnt.: 4 K. G. L. van NieuwenhuyzenVan Koe- veringe, 98 pnt.; 5 A. J. BeuninsH. van Weert, 103 pnt.; 6 A. Huitsman A. F. Brand, 158 pnt.; 7 E. J. Nijs- senH. de Joode, 205 pnt.; equipe klassement: 1 Dolphijn A; 2 Zevac: 3 Baronierijders A; 4 Dolphijn B; 5 Baronierijders B; 6 Dolphijn C. Zuidamerikaanse succes op Wimbledon De Zuidamerikaanse Maria Esther Bueno heeft in de finale van het da mes-enkelspel op Wimbledon de Ame rikaanse Darlene Hard met 64, 6 S verslagen. Zij werd hiermee de eerste Zuidamerikaanse YVimbledon- vvinnares en doorbrak tevens de reeds 21 jaar durende hegemonie van de V.S. in het damesenkelspel. De grote teleurstelling van Darlene Hard werd nog ten dele goed ge maakt door het feit, dat ze toch nog twee titels in de wacht sleepte. Sa men met haar landgenote Jeanne Arth won ze het damesdubbelspel en samen met Rod Laver, eveneens een verslagen finalist, het gemengde dubbelspel. Voor de negende maal na de oorlog ging de titel in het he- rendubbel naar Australië. Emerson en Fraser versloegen met 86, 63. 1416, 97 hun landgenoten Mark en Laver. 37. En terwijl rechercheur Snuffelmans opgewekt glim lachend zijn weg vervolgde, viel Terry bijna stikkend van het lachen, in Tekko's leunstoel voor het raam neer. „Ha, ha! Hi, hi, hi!" brulde de vrolijke Fox. „Wat een grap! Stukjes schrijven over een... hi, hi, hi, tuin en dan nog wel... hi. hi, hi, juist jouw tuin met die rozentakken, ha, ha, ha!!!" Tekko sloeg zijn vriend nauwlettend gade en dacht: „Tjonge, die pillen zijn wel een beetje erg sterk. Ik ge loof niet, dat ik met het uitdelen daarvan mag doorgaan!" Voorzichtig probeerde hij zijn vriend te kalmeren en raadde hem aan naar huis te gaan en eens terdege uit te slapen. Dc goedmoedige Fox beloofde, maar nam en pas sant het rolletje rirovita mee, zonder dat Tek ko daar iets van merkte. De inspecteur van politie die op het bureau was achtergebleven, werd in zijn overpeinzin gen gestoord door een vreemd, schril gelach. Haastig stormde de man naar buiten, net op tijd om de anders zo ernstige Snuffelmans naar binnen te geleiden. Wat bad zijn speur der zo opeens Zou ook hij reeds besmet zijn ,.Ha. ha!" gierde Snuffelmans. „Beste kerel, die Taks! Ho, ho, hoüü Mooie tuin, onschul dige bloemetjes, anders niets...!!!!" Foto: Maria Esther Bueno. Zeeuwse marechaussee werd zuidelijk kampioen pistoolschieten Het distriet Terneuzen van de Ko ninklijke Marechaussee, omvattende dc gehele provincie Zeeland, heeft vrijdag in het politïeschietkainp te Rucphen tijdens korpswedstrijden op pistool en. geweer, enkele opmerke lijke prestaties geboekt. Bij de pistoolwedstrijden om de zui delijke kampioenschappen, waaraan door 12 korpsen werd deelgenomen, werden de Zeeuwse marechaussees winnaar met het totaal van niet min der clan 230 punten vóór Eindhoven met 226 en Bergen op Zoom met 221 punten. Bij deze wedstrijden is het de ge woonte dat alle korpsen, die meer dan 225 punten behalen, mogen meedin gen naar de titel van „erekorps". In de eerste klasse viel deze eer te beurt aan het korps der gemeentepolitie te Heerlen die 233 (van de maximaal 250) punten bijeen had geschoten en in de tweede klasse aan Terneuzen en Eindhoven resp. met 230 en 226 punten: l'n dit gezelschap van scherpschutters ging de le prijs naar de agenten van Heerlen met 136 punten. Een eervol le tweede plaats was voor de Zeeuwse marechaussee met 131 punten, ter wijl de Eindhovenaars derde werden met 127 punten. Door het behalen van het kampioen schap in de 2e klasse, zal het dis trict Terneuzen naar alle waarschijn lijkheid volgend jaar uitkomen in de hoogste klasse, hetgeen slechts voor de allerbesuen is weggelegd. De wed strijden werden dit jaar georgani seerd door de gemeentepolitie van Roosendaal. Peeland-raily LJ.G. De Landbouw Jongeren Gemeenschap afdeling Noord-Beveland heeft zater dagmiddag de Pecland-rally verreden, waaraan 28 auto's hebben deelgeno men. De wedstrijd voerde de deelne mers uit alle streken van Zeeland langs de vele mooie plekjes, die het eiland Noord-Beveland biedt. Alle dorpen op het eiland werden aange daan, terwijl ook de Dricëilanden- werken niet werden vergeten. De organisatoren hebben hun best gedaan, een zo gevarieerd mogelijke rit op te stellen, die leidde, dwars door de Noordbevelandse velden, langs de kust en over de dijken. Het eerste gedeelte, een routebeschrij ving, stelde deelnemers niet voor al te zware problemen maar het twee de gedeelte, het zich oriënteren door middel van een stripkaart, bezorgde talrijke lijders hoofdbrekens. Het gevolg hiervan was, dat niemand het er zonder strafpunten afbracht, en dat diverse controles gemist werden. Na een gezamenlijk dineetje in hotel „De Staaswijnkelder" reikte de voor zitter van de afdeling, de heer H. Maas met een toepasselijk speechje de prijzen uit. Hij vond het jammer, dat vooral de belangstelling van Noordbevelandse zijde onder de ver wachtingen was gebleven. De beker voor dc bromfietsen werd behaald door de heer E. Mulie te Kortgene. met 36 strafpunten. Bij de auto's werd de beker gewonnen door de heer A. Steendijk te Kamperland met 50 strafpunten. De verdere uitslag bij de auto's was: 2 J. A. van Dijke, Groe- de, 54; 3 N. de Kater, Wissenkerke, 92; 4 L. Kloet. Nieuw- en St. Joos- land, 92; 5 W. Wouterse, Rilland, 109; 6 J. Mol, Wolfaartsdijk, 122; 7 C. de Kam, Kamperland, 155; 8 J. D. Haak, Groede, 156 strafpunten. Dc dag werd besloten met een bal. met medewerking van het orkest Leon Pekaar uit Yerseke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 12