PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Drukpersen in Engeland komen stil te staan: er is geen inkt meer Overstelpende belangstelling voor afsluiting van het Veerse Gat VANAVOND OVERLEG HET MINISTERIE VAN ARBEID VIJF PCT. LOONSVERHOGING IN DE METAALINDUSTRIE HONDJES HONGERIG VAN DE ENE GRENSPOST NAAR DE ANDERE 202e jaargang - no. 155 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 4 juli 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oost'ourg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425, adm. tel. 2094. NOG GEEN EINDE VAN DRUKKERSSTAKING Vertegenwoordigers van de twee werkgeversorganisaties en tien vakbon den die betrokken zijn bij de provinciale drukkerstaking, zullen vanavond op het Britse ministerie van arbeid, besprekingen over een mogelijke be ëindiging van de staking, die reeds twee weken duurt, bijwonen. Vertegenwoordigers van de nationale bladen, welke mogelijk van zondag af niet meer kunnen uitkomen wegens gebrek aan drukinkt als gevolg van een staking in de drukinktdistricten, besloten voorlopige kennisgevingen van ontslag aan hun personeel ten minste 24 uur op te schorten. Het ministerie van arbeid verklaarde vrijdagavond dat men zaterdag ochtend zal trachten eventuele misvattingen uit de weg te ruimen en een basis te vinden voor een procedure welke tot een definitieve regeling kan leiden. Ontslag dreigt voor typografen De leiders van vijf vakbonden van typografie hebben gisteren een on derhoud gehad met de leidende in dustriële commissaris van het minis terie van arbeid, Peter St. John Wil son. Na het onderhoud van anderhalf uur met St. John Wilson deelden zij de pers mede, dat er „zeer weinig" vooruitgang was gemaakt en dat er nog geen einde van de staking in zicht is. De vakbonden houden vast aan hun eisen voor loonsverhoging en een 40- urige werkweek. De werkgevers zijn Italiaanse tanker 'in brand 3 doden Tijdens de vaart door het kanaal dat de Zuidfriuise olïestad Sète door snijdt is do Italiaanse tanker „Ombri- ua", geladen met benzine, tegen de pijler van een brug gevaren. Er ont stond een groot gat In een der tanks, en tijdens de botsing deed een vonk brand ontstaan. Terwijl het tankschip stuurloos voortdreef én de bemanning overboord sprong kolkten gordijnen van vlammen naast en op het schip. Twee bemanningsleden en een Engels man wiens zeiljacht door de tanker gekraakt werd, kwamen om het leven. Drie wachtschepen werden geblakerd door de brandende benzine die zich uit het gat in de tanker, over het water verspreidde. Verschillende schepen zetten koers naar open water terwijl de „Ombrina" met een spoor van vlammen achter zich stuurloos voort dreef. Mensen die langs het kanaal wonen vluchtten uit hun huizen, zeil bootjes werden door de vlammenzee geblakerd. Dichtbij de havenkom waar het Italiaanse schip had moeten meren werd een zeilboot met een En gelse toerist aan boord door het bran dende tankschip gekraakt. Mr. J. Jolles wordt pres.- dirccteur van A.N.P. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal de heer H. H. J. van de Pol aftreden als president-directeur van het alge meen Nederlands persbureau A.N.P. met ingang van 1 juli 1960, op welke dag het A.N.P., dat hij geleid heeft van do oprichting af, tevens 25 jaar zal bestaan. De raad van beheer van de stichting A.N.P. heeft tot zijn opvolger be noemd met ingang van dezelfde da tum mr. J. Jolles, die echter reeds in het najaar van 1959 aan het A.N.P. verbonden zal worden met de titel en in de functie van waarnemend president-directeur. De heer Jolles heeft tot nu toe een ambtelijke carrière gehad. Sinds kort is bij werkzaam bij het ministerie van binnenlandse zaken als hoofd or ganisatie Bescherming Bevolking, bereid deze eisen in te willigen, als de bonden zich willen neerleggen bij 22 voorwaarden voor modernisering van de industrie. De ministeriële woordvoerder zeide gisteravond dat er „een sprankje hoop" was dat het conflict vóór zon dag kan worden geregeld en dat de landelijke bladen normaal kunnen blijven verschijnen. Gezamenlijk Vrijdagavond hebben de uitgevers van de grote Condense kranten on derhandeld over het uitgeven van een gezamenlijke krant. Men zou daarvoor de kleine inktvoorraden, die de Londense krantendrukkerijen nu nog hebben, willen combineren. Op deze wijze zou een gezamenlijk pro- dukt in een exploitabele oplage tot donderdag kunnen verschijnen. Mochten de vakbonden er tegen zijn, dan gaat het plan niet door. Stakingskrant Edward Martell, die president is van „de volksliga ter verdediging van de vrijheid" heeft vrijdagavond mee gedeeld dat zijn organisatie papier en drukpersen gereed heeft om de eerste dag de beste dat de grote kranten niet kunnen verschijnen, een eigen dagblad uit te brengen. Het zal „the New Daily" („het nieuwe dagblad") heten en vier pagina's groot zijn. Martell ga randeerde dat het nieuwe dagblad dezelfde voorlichting zal geven als de grote kranten. Auto's om voor de expeditie te zorgen zullen er ook zijn, kortom de stakingskrant is klaar. NIEUWE C.A.O. Met ingang van 1 augustus zal het loon voor de arbeiders in de metaal industrie met vijf procent worden verhoogd. Dat is vastgelegd in de nieuwe c.a.o., die van kracht wordt op I augustus. De loonwijziging zal ingaan met de eerste volle Ioonweek in augustus. De nieuwe c.a.o. zal echter nog eerst moeten worden goedgekeurd door het college van rijks bemiddelaars. In 1960 zullen voorts de algemene maatregelen op loongebied van kracht worden, die nodig zijn ter compensatie van de huurverho ging 1960 en de melkprijsverho ging'. Daarmede zal een verho ging van de loonsom gemoeid zijn van naar schatting 4.6 Het loonresultaat, dat in bovenstaan de alinea's is samengevat, geldt voor de periode van 1 aug. 1959 tot 1 juli 1961. De onderhandelin gen over mogelijkheden tot loon- wijzigingen op of na 1 juli 1961, zullen worden gevoerd op basis van gegevens omtrent de econo mische. ontwikkeling van de me taalindustrie. Met de systematische verzameling en bewerking van deze gegevens over de jaren 1959, 1960 en vol gende, zal zo spoedig mogelijk in gezamenlijk overlag tussen werk gevers en werknemers een aan vang worden gemaakt. Extra voor laagstbetaalden Reeds eerder hebben werkgevers en werknemers in de vakraad overeen stemming bereikt over verkorting van de werktijd (vanaf 1 januari 1960 kan per onderneming de werk tijd worden verkort met gemiddeld één uur per week; op 1 oktober 1962 moet in alle ondernemingen de 45- urige werkweek gelden) afschaffing van de tariefsbasis en versnelde in voering van de werkclassificatie. Voor de laagstbetaalde werknemers die werkzaam zijn in onderne mingen waarin boven het uurloon geen enkele premie wordt ver diend, zullen de lonen extra wor den verhoogd door het betalen van een toeslag van gemiddeld tenminste 5 (per vakgroep of werkklasse) met een persoonlijk maximum van 7% De huurtoeslag 1957 (f 3.10 In de le gem. klasse, f 2.60 in de 2e en 3e gem. klasse en f 2.10 in de 4e gem. klasse) zal in de lonen wor den verwerkt. Dit zal ook leiden tot verhoging van de jeugdlonen. Het gemeenteklasse-verschil zal wor den verminderd tot 7 cent met een streeksgewijze betere indeling van een aantal gemeenten. De richtlijn voor de lonen van vrou welijke werknemers, die in de oude e.a.o. was gesteld op 70 van mannelijke werknemers van 23 jaar, za! worden verhoogd tot tenminste 75 van het uurloon van vergelijkbare mannelijke werknemers van 23 Jaar. Columbiaanse kustvaarder na explosie gezonken De 357 ton metende Columbiaanse kustvaarder „Rio Atrato", die in de nacht van donderdag op vrijdag in brand is geraakt, is vrijdagochtend tegen dagworden op 200 mijl noord oost van Cristobal geëxplodeerd en gezonken. Het Duitse vrachtschip „Essen" heeft 39 opvarenden gered. Het is niet be kend of andere bemanningsleden van de „Rio Atrato" om het leven zijn gekomen. Hongaar in Bern tot anderhalf jaar veroordeeld Endre Papp, de 21-jarige Hongaar die in augustus van het vorige jaar een aanval deed op het Hongaarse gezantschap in Bern, is vrijdag door een Zwitsers gerechtshof veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Hij zal na het uitzitten van zijn straf niet uit Zwitserland worden uitgewezen. De openbare aanklager had twee jaar geëist. Zoals bekend liep een mede plichtige van Papp bij de overval zo zware verwondingen op, dat hij een week later overleed. Foto: Papp bij het betreden van het gerechtsgebouwterwijl een belang' stellende hem „veel succes en goede moed" toewenst. (Van onze correspondent) vervoerd, reizen nu al een paar dagen op en neer zonder dat jonge dieren de nodige verzorging ontvangen. Een dierenhandelaar uit Tilburg verzond dinsdag de beide jonge dieren naar een Duitse koper. Via het grenskantoor Venlo-Kaldenkirchen passeerden de dieren de Nederlands-Duitse grens, doch bij aankomst in Duits land weigerde de Duitse koper de zending, welke daarna werd ge retourneerd aan de afzender. Hiermee begonnen echter de moeilijkheden, want bij invoer van dieren uit het buitenland moeten verschillende voorschriften in acht worden genomen. Behalve een attest van een dierenarts betreffen de de gezondheidstoestand behoren de dieren bij invoer te zijn inge ënt tegen hondsdolheid, terwijl zij daarna nog enkele dagen in quarantaine moeten worden gehouden. Met de uitvoering van deze voorschriften is echter een bedrag van ongeveer 40 gulden gemoeid, en aangezien noch de afzender, noch de koper bereid bleek dit bedrag neer te tellen, zijn de hondjes bij terugkeer in Venlo niet geaccepteerd en weer teruggestuurd naar het Duitse grenskantoor in Kaldenkirchen. De afdeling Ven lo van de vereniging voor bescherming van dieren, die donderdag avond laat van een en ander op de hoogte werd gesteld, wil alle medewerking verlenen doch zij voelt er niets voor het bedrag neer te tellen. Hierdoor zijn de hondjes bij invoer niet geaccepteerd en bevinden zich thans nog op het grensstation Kaldenkirchen in afwachting van het lot wat er nu met hen gaat gebeuren. STROOM VAN TOERISTEN BIJNA PROBLEEM VOOR DELTADIENST Meer particuliere initiatieven gewenst „ER BLIJFT ONS nauwelijks tijd over om de dam in het Veer se Gat verder te leggen...." Deze laconieke verzuchting komt uit de mond van een rijks- waterstaatsingenieur, die zijn handen vol heeft aan de afslui ting van het Veerse Gat, maar die dagelijks een zee van tijd moet afstaan om een stroom van bezoekers te ontvangen, rond te leiden en van deskundi ge voorlichting te dienen! „Af en toe voel ik me de chef van een toeristenbureau", be kent deze ingenieur en verba zingwekkend is die „bekentenis" bepaald niet. Dag-in-dag-uit ko men er namelijk honderden Ne derlanders, maar ook Duitsers, Belgen, Fransen, Engelsen en andere buitenlanders naar Vee- re en Vrouwenpolder om dit op merkelijke staaltje waterbe heersing te zien. En vele tien tallen van al die belangstellen den worden dagelijks in de di rectiekeet van de Deltadienst op de duinen van Vrouwenpolder dicht bij het werk ontvangen. Soms moeten de dijkwerkers, de dragline-machinisten en de rijshout- ylechter* erich artiesten yoelen^m Want voor de „doorlopende voorstel ling", die zij geven, is een enorme belangstelling en voor dit specifieke Nederlandse werk ontvangen zij van het talrijke publiek niet minder be wondering dan „echte artiesten". Het ontbreekt er nog maar aan, dat zij tijdens de schafttijd een bord te voorschijn toveren, waarop met dui delijke letters te lezen staat: „pau- Een probleem „De werken in het Veerse Gat zijn een brandpunt in de publieke belangstelling geworden", zei de heer W. Metzelaar, hoofd van de voorlichting van de Deltadienst- rijkswaterstaat. „Natuurlijk", zei hij, „de Neder landse belastingbetaler heeft het recht te zien hoe goed zijn geld hier besteed wordt, maar ander zijds wordt deze belangstelling bijna een probleem voor de delta dienst, met name voor de men sen, die het werk moeten uitvoe ren Geen wonder dus, dat de heer Metze laar gisteren een dag uit Den Haag was gekomen om eens over dit „pro bleem" te spreken met ir. H. Wig- gerts. Probleem nummer één is dit: welke personen, groepen of instan-, tie* moeten officieelpp het werk, in de directiekeet worden ontvangen en welke groepen moeten verwezen worden naar andere mogelijkheden om dit werk te zien, zoals de rond vaartboten, die uit Veere vertrekken! Het is duidelijk, dat bijvoorbeeld waterstaatstcchnici uit het buiten land, polderbesturen uit de naaste omgeving, buitenlandse autoriteiten, Kamerfracties en nog vele andere groepen officieel op het werk toege laten worden. Evenzeer Is het duide lijk, dat een huisvrouwenvereniging uit Drachten of een aantal school meisjes uit Aken naar de rondvaart boten verwezen word.cn, die dagelijks vanuit do haven van Veere en de werkliaven bij Veere vertrekken. Maar veel minder duidelijk is het precies een grens te trekken tussen deze twee „categorieën bezoekers..." „Onder de druk van een enorme pu blieke belangstelling, is er de nei ging die grens steeds strakker te trekken", zegt de heer Metzelaar, die er aan toevoegt: „Want geen belas tingbetaler zal toch willen dat het werk stagneert". Op Hemelvaartsdag Momenteel komt er gemiddeld één grote groep per dag. die officieel ontvangen wordt. Vele van die groe- Zie slot pag. 2 kol. 5) Senatoren willen in Rome luchtvergiftiging tegengaan Twee senatoren hebben In het Itali aanse parlement wettelijke voorzie ningen bepleit voor het tegengaan van vergiftiging van de lucht. De rook in de grote industriesteden van Italië kost de inwoners naar schatting 400.000.000.000 lire per jaar aan schoonmaken van voertuigen, huizen enz. KORTE PREDIKATIE Een drievoudig snoer wordt niet spoedig verbroken. Prediker Jf 12 Eén van de cijferraadsels uit de wijs heidsliteratuur is het Oude Testa ment. Een drievoudig moer wordt niet spoedig verbroken. Het hangt er maar vanaf hoe de kwaliteit van onze levensdraden is. Het aantal be hoeft niet groot te zijn. Sommigen hebben er heel veel. Een venaarde kluwen; ingekapseld zijn zij in dit leven; ingesponnen als een rups in zijn cocon; afgesloten voor het Licht van het Evangelie. Anderen leven als een spin. Zij kun nen door hun web een groot deel van hun omgeving bestrijken en direct hun buit bespeuren. Maar een hand van een kind neemt het hele web weg. Ondanks het kunstige samen stel van draden. Het gaat maar om een drievoudig snoer. Het zwoegen van een alleen staand mens is nutteloos; twee men sen kunnen elkander helpen en bij staan in het leven. Als zij vallen dan richt de één de ander weer op. Voor de joden is een verbond van drie vereist: de naaste, Jahwe, jezelf. Christenen mogen in Christus zien wat God van ons vraagt. Dat is: Liefde betonen zonder einde. In Hem kunnen wij zien de zelfverlooche nende Liefde die wij mogen uitdra gen tot onze omgeving. Dut Jukt ons niet zo best. Des te meer is Christus onmisbaar voor ons. Hij getuigt ons van Jahvjes of Gods eindeloze Liefde en vergeving. Wij moeten de duidelijke lijn in ons leven hebben. Een houvast; een drie voudig snoer. De zilveren draad is het snoer: har telijkheid, eerlijkheid, moreel besef. De gouden draad: de Liefde. Als wij de gouden draad uit het weefsel van drie draden loswikkelen, Christus los laten, dan helpt ander lapwerk niet. Het echte verband is eruit. Dan laten wij ook steeds de tweede draad weer los, wij kunnen onze naaste niet vasthouden. De an der liefhebben als schepsel van God, alsméns-in-schuld, als mens-in-nood dut is Christus volgen. Wie zijn naaste ontmoet, werkelijk met hem of haar te maken heeft als Christen, komt ook aan zichzelf toe. Daarom een drievoudige lijn in ons leven: onze naaste Christus onszelf. Dit snoer met deze gouden draad wordt niet spoedig verbroken. B'haven C. G. Het weer in Europa Den Helder, zwaar bewolkt Ypenburg, zwaar bewolkt Vllssingen, zwaar bewolkt Eelde, zwaar bewolkt De Bilt, zwaar bewolkt Twente, zwaar bewolkt Eindhoven, zwaar bewolkt Z.-Limburg, zwaar bewolkt Helsinki, regenbui Stockholm, zwaar bewolkt Oslo, zwaar 'bewolkt Kopenhagen, motregen Aberdeen, zwaar bewolkt Londen, zwaar bewolkt Amsterdam, zwaar bewolkt Brussel, zwaar bewolkt Luxemburg, zwaar bewolkt Parijs, half bewolkt Bordeaux, onbewolkt Grenoble, zwaar bewolkt Nice, licht bewolkt Berlijn, zwaar bewolkt Frankfort, zwaar bewolkt München, zwaar bewolkt Zurich, zwaar bewolkt Genève, zwaar bewolkt Locarno, half bew. Wenen, onweer Innsbruck, half bewolkt Belgrado, licht bewolkt Athene, zwaar bewolkt Rome, licht bewolkt Ajaccio, onbewolkt Madrid, onbewolkt Mallorca, onbewolkt Lissabon, onbewolkt 19 gr. 21 gr. 20 gr. 20 gr. 21 gr. 20 gr. 22 gr. 20 gr. 17 gr. 23 gr. 22 gr. 17 gr. 23 gr. 24 gr. 21 gr. 23 gr. 22 gr. 27 gr. 33 gr. 29 gr. 24 gr. 19 gr. 25 gr. 23 gr. 27 gr. 27 gr. 27 gr. 26 gr. 28 gr. 25 gr. 32 gr. 31 gr. 25 gr. 35 gr. 27 gr. 32 gr. VERWACHT. Geldig tot hedenavond HOGERE TEMPERATUREN Nu en dan opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Zwakke tot ma tige zuidwestelijke wind. Warmer. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag droog en wat zonniger strandweer. Afnemende wind tussen zuid en zuidwest. Temperatuur 20 Sraden Celsius. Zeewater 16 graden elsius. Vooruitzichten: ook zondag nog zo mers strandweer, maar daarna wis selvallig. 5 juli 6 juli ZON EN MAAN Zon op 4.26 onder 21.02 Maan op 4.18 onder 20.08 Zon op 4.27 Maan oq 5.12 onder 21.01 onder; 20.48

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1