Vlissingse raad geeft financiële medewerking aan hotel Britannia HULP AAN INVALIDEN KAN NOG WORDEN VERBETERD (UILTJE! LEIDERS ARBEIDSBUREAUS BEZOCHTEN 00K HULST VRIJDAG 3 JULI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NA RUIM TWEE UUR DUREND DEBAT Wethouder Poppe vreestbinnenkort acht vacatures bij lager onderwijs „GRAND HOTEL BRITANNIA" is gisteravond in de Vlissingse raad aanleiding geworden tot een ruim twee uur durend debat. De enkele Vlissingers, die de publieke „tribune" dun bevolkten, kregen echter het merendeel van dit debat niet te horen: anderhalf uur lang was de raad in een besloten zitting. Toen de deuren tenslotte weer open gingen, duurde het niet lang of de raad verleende zonder één tegenstemmer do voor gestelde financiële medewerking: voor 100 prioriteitsaandelen van 1000 gulden deel te nemen in het vergrote kapitaal en rente en aflossing te garanderen van een lening van f 320.000. Een voorstel van de heer E. T. Oosterhuis (wd) om deze 320.000 gulden tegen aandelen te verstrekken mits ook een brouwerij, die zich eveneens garant stelt, dit doet werd met drie stemmen vóór en veertien tegen verworpen. De heer P. Biltker (cli), die de rij van sprekers opende, was bepaald niet enthousiast over dit voorstel. Evenals de heer J. H. Krietemeijer (ar) vond hij de logiesprijs van 11 gulden uiterst laag en hij vroeg zich af of op die manier het geld van de gemeenschap niet gebruikt wordt om andere hotels te beconcurreren. De heer H. van Rooi jen (ch), die het standpunt om tot hotelbouw over te gaan juist noemde, raadde B. en W. aan de gemeentelijke aandelen in de toekomst in handen van parti culieren te spelen. „De in 1955 opgestelde prognose voor het restaurant is niet in ver vulling gegaan", stelde ir. Kriete meijer vast, „en welke zekerheid is er nu, dat de prognose voor het ho tel wèl in vervulling gaat?" Even als vrijwel alle overige sprekers vond de heer Krietemeijer de bouwkosten van de woning bij het hotel bijzonder hoog en de heer E. G. Vader (kvp) vroeg zich af, waarom deze woning juist aan de voorzijde van het hotel moet ko men. Ook achtte de heer Vader het juister de raadsleden te doen vertegenwoor digen in de aandeelhoudersvergade ring. Met klem had burgemeester Kolff er ondertussen reeds op gewe zen, dat verschillende bedragen ver trouwelijk aan de raadsleden waren meegedeeld, zo ook het bedrag van de bouwkosten voor de woning. De heer Oosterhuis deelde echter mee, dat zijn betoog doorspekt was met „geheime bedragen" en burgemees ter Kolff zag dan ook als enige op lossing een besloten zitting. Na hervatting van de openbare zit ting meende de heer F. G. Smit (pv da), dat wellicht de indruk kan ont staan dat het accountantsonderzoek ondermeer nodig voor de progno ses niet geheel objectief is ge beurd, omdat het bureau van één der grootste aandeelhouders is ingescha keld, Burgemeester Kolff moest toegeven, dat de rooskleurige restaurant-prog noses inderdaad niet in vervulling zijn gegaan. „Nu is er echter de. overtuiging", aldus spreker, „dat een grotere omzet alleen wordt ge kregen na hotelbouw". Ook gaf hij toe, dat de woning bij het hotel in derdaad opmerkelijk duur wordt. De heer Kolff zegde dan ook „hier nog eens ernstig over te spreken", waar bij overwogen kan worden of dit pand achterwege gelaten kan wor den, dan wel of een andere plaats mogelijk is of een goedkopere uit voering te realiseren is. Wat betreft de prijs voor logies was de heer Kolff ervan overtuigd, dat deze prijs aan andere Zeeuwse ho tels aangepast zou worden. Inder daad heeft het accountantsbureau van een brouwerij het onderzoek ver- V erkeersenquête te Oud-Vossemeer In Oud-Vossemeer was het echt geen spel onder één hoedje, maar zuiver toeval, dat de heer Van Hessen de vragen van de enquête verkeersre gels het eerst afvuurde op... de voorzitter van de plaatselijke afde ling van de Bond voor Veilig Ver keer, de heer P= A, w. Mees, De heer Mees sleepte voor 2 goed beantwoorde vragen 2 boekenbonnen in de wacht. De plaatselijke arts dr. R. C. Renes wist alle antwoorden, terwijl het derde „slachtoffer", bak ker Hollenberg, op de tweede vraag strandde maar toch nog een boeken- bon van 2,50 verdiende. De 3 Oud-Vossemeerse automobilis ten misten donderdag samen dus 3 van de in totaal 9 vragen. richt, maar dit is een volkomen zelf standig bureau. De kosten werden ;eheel door de brouwerij betaald. Jadat het voorstel-Oosterhuis was afgestemd met als voor-stemmers de heren Oosterhuis, Bikker en C. Jan sen (vvd), werd het voorstel van B. en W. aanvaard. Edel-compost Tevoren reeds had de raad een kre diet verstrekt van 50.000 gulden voor een hamerslagmolen, bestemd voor de composteringsinstallatie. De he ren Smit, Vader, Krietemeijer en Bikker voerden hierover nog uitvoe rig het woord, waarbij als belang rijkste vraag naar voren kwam: „Kan Vlissingen zijn compost nu ge makkelijk verkopen?" Dit verwacht te wethouder M. A. van Popering in derdaad. Tot nu toe werd namelijk ruwe compost afgeleverd, die in feite slechts geschikt was voor de grove landbouw. Dankzij de hamerslagmo len is het mogelijk edel-compost te verkrijgen, die met name geschikt is voor landbouw, tuinbouw en fruit teelt. Een voorstel om de heer L. A. Ver hulst in tijdelijke dienst te benoe men aan de gemeentelijke industrie- en huishoudschool en dat aangeno men werd, ontlokte nog een debat tussen de heren J. J. Kempe en S. Joustra (beiden pvda) enerzijds en wethouder W. Poppe. Hierbij werd er op gewezen, dat steeds meer leerkrachten aan het lager onderwijs onttrokken wor den. Voor dit onderwijs is in Vlis singen sinds 1954 geen gehuwde leerkracht meer aangetrokken. De heer Poppe verwacht in sep tember 8 vacatures in Vlissingen. Tijdens de rondvraag drong de heer Smit er nog op aan het Nollestrand ook af en toe schoon te maken. GEREFORMEERDE DIACONALE CONFERENTIE TE GOES Inleiding van ds. Y. J. Tiemersma Op de zeer druk bezochte 32ste pro vinciale gereformeerde diaconale con ferentie, welke woensdag in de Oost- kerk aan de Bergweg te Goes werd gehouden, heeft ds. Y. J. Tiemersma uit Zieriltzee onder de titel „Zorg voor onvolwaardigen" de Zeeuwse diakenen de taak van de Kerk in de zorg voor de „gehandicapte" of in valide mensen geschetst. Al is in ons land de nazorg voor invaliden zeer ;root, tocli ontbreekt het hier naar le mening van ds. Tiemersma aan een goede coördinatie, een centrum van waaruit de gehele zorg wordt ge regeld. Ondanks de financiële steun, die door rijks- en particuliere instan ties wordt verleend, is de hulp z.i. verre van voldoende. Hij stelde m dit opzicht Engeland ten voorbeeld. In de morgenvergadering van deze conferentie, welke onder leiding stond van de heer A, de Poorte- uit Middel burg, werd een aantal huishoudelijke zaken afgehandeld, waaronder vra gen van de diaconieën van Kapelle en /lissingen. De heer De Poorte werd als bestuurslid herkozen. Als advi seurs waren aanwezig ds. J. v. d. Veen uit Driebergen en ds. B. v. Me- chelen uit Oostburg'. Ds. Tiemersma merkte in zijn refe raat op, dat er veel misverstand be staat over de „gehandicapte" of in valide mensen. De „gezonde" mens heeft de neiging om dingen, die hem deprimeren, af te schuiven. De Schrift leert echter anders. Chi;istus trok juist de lammen, blinden en de .armen van geest" naar Zich toe. De vraag dient daarom gesteld, hoe de maatschappij en de kerk de verant woordelijkheid voor de zwakken zul len beleven. Revalidatie Spreker zette uiteen dat vele inva liden door de steeds voortschrijden de medische wetenschap tot geheel volwaardige mensen kunnen wor den hersteld. In dit verband wees ds. Tiemersma op de prachtige re sultaten in Amerika en in Enge land met revalidatiecentra verkre gen. Niet minder dan 93 pet. van de in de revalidatiecentra behan delden. worden weer ais volwaar- digen in het bedrijfsleven opgeno men. Naar schatting waren er in ons land in 1953 240.000 personen, w.o. blin den, doofstommen, ex-t.b.c.-patiënten enz., die niet in het productieproces waren opgenomen. Ook de industrie zal meer de helpende hand moeten bieden, door bijvoorbeeld de produk- ten, vervaardigd op de zgn. „beschut tende werkplaatsen" op te nemen, om zodoende de daar werkzame per sonen behulpzaam te zijn een be hoorlijk loon te verdienen. Tenslotte wees ds. Tiemersma op de taak, die de diaconieën hebben ten opzichte van deze mensen. Auto's botsten te Sint-Laurens Op het kruispunt Leliëndaalseweg- Scholdweg te Sint-Laurens zijn woensdagmiddag twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor, maar belde auto's wer den zwaar beschadigd. Zij werden he- stuurd door M. J. H. uit Sint-Lau rens en M. K. uit Middelburg. (Advertentie) Knaapje liep tegen passerende auto Op het kruispunt Bonedijkestraat- President Rooseveltlaan te Vlissin gen rende de vierjarige Tonny v. d. V. plotseling de rijweg op en liep daarbij tegen een juist passerende personenauto, bestuurd door de heer V. uit Middelburg aan. Het knaapje werd daarbij licht aan een been gewond. Het kon door de vader mee naar worden genomen, waar dok ter Vader de eerste hulp verleende. Het politieonderzoek wees uit, dat de bestuurder van de auto geen schuld treft. Advertentie YA« mui WCTIU- II TOfFtffUIIEIE* *.T. li m Brandwacht onderscheiden Brandwacht eerste klas J. H. Koop man van de vrijwillige brandweer te Heinkenszand is onderscheiden met de eremedaille in brons verbonden aa de Orde van Oranje Nassau. De heer Koopman is veertig jaar lid van de vrijwillige brandweer in zijn woonplaats. In ons blad van woens dag 1.1, schreven wij absusievelijk, dat ae onderscheidene deel uitmaakt van het brandweerkorps van Nisse. Dit moet echter Heinkenszand zijn. De medaille werd dan ook niet door burgemeester J. D. Jansen >-iar door de burgemeester van Heinkenszand de heer N. W. Eisen, uitgereikt. (Advertentie) COACH 27 cent fÊÊÊÊÊÊÊ KORFBAL Voor hekkesluiter Scampolo zit er zaterdag beslist geen winst in als deze korfbalploeg op bezoek gaat bij Tjoba I. Vios I zal zich door een zege op Olympia I voorlopig wel veilig willen stellen. Animo I heeft o.i. op eigen terrein wel een kansje tegen Swift n. In klase 2b is de ontmoeting tussen De Poel en S.S.S. van groot belang voor de laaste plaats. In 3a krijgt B.K.C. een lastige wedstrijd bij Zuidwesters Hl. 1. Vios IOlympia I (1); Animo I Swift II (3); Tjoba IScampolo I (1). 2a. Tjoba II—Elto II (1); Vedol —Atlas (1); 2b. De Poel—S.S.S. (3); VittesseVolharding (2); Vitesse Togo II (8-7) (1); 3a. Zuidw. III- B.K.C. (2); A.K.C.—Swift IV (1); 3b. Olympia II—Dos 55 (1); V.Z.O.D.T— V.Z.O.D. II (1); Dos 55—Vopo (10-7) (2); 3c. Luctor IIBlauw Wit II (1); Scampolo II—Tjoba III (1). Avondklasse: Zuidw. IISwift V (7-7) (2); K.V.L.—Vedo II (8-7) (1); Animo HI—Ondo II (9-7) (3). Adspiranten: A. Vedo aAnimo a; B. Atlas aSwift Vlug; Noad a Ondo a; C. Luctor aTogo b; Elto a Luctor b; Togo bOlympia (9-7); D. Top aK.V.L.; Zuidw. bSwift Kwiek; Swift KwiekSwift Lenig (7-7); E. Noad bOndo b; Animo e Swift Vlot; Animo dAtlas b (9-7) Top b—Swift Vlot (9-7); E. S.S.S.— Togo c; TjobaDe Poel (8-7); Blauw Wit—Elto b (10-7). i Advertentiej Op een terrein aan de Kloveniers doelen te Middelburg werden donder dag merrie- en veulenkenringen ge houden, waarvoor een goede belang stelling bestond. (Foto P.Z.C.) EXCURSIE DOOR ZEELAND Open oor voor de vele problemen Na ontvangen te zijn door het ge meentebestuur van Terneuzen, heb ben de directeur van de arbeidsvoor ziening in Nederland, directeuren van de rijksarbeidsbureaus, een in specteur van de D.A.C.W. en enkele ambtenaren van genoemde diensten donderdag een bezoek gebracht aan de Eerste Spiegelglasfabriek te Sas van Gent. Het gezelschap werd daar ontvangen door de directeur van de fabriek, ir. C. A. L. Horstman. Vervolgens bezocht het gezelschap, dat een excursie maakte naar o.a. de Deltawerken en een aantal werken in D.A.C.W.-verband de gemeente Hulst. In de burgerzaal van net raad huis vestigde burgemeester A. L. S. Lockefeer de aandacht op de pro blemen, waarmee men in Zeeuwsch- Vlaanderen te kampen heeft, o.m. de werkloosheid en de verbindingen. „Evenals in overig Zeeland kan hier gesproken worden van een expulsie- gebied, waaruit in de voorbije decen nia een regelmatige stroom migran ten naar overig Nederland is afge vloeid", aldus de burgemeester. „Als de reeds gedeeltelijk met het vaste land verbonden Zeeuwse eilan den na de totstandkoming van de Deltawerken nog hechter met dit vasteland verbonden zullen zijn, zal Zeeuwsch-Vlaanderen er nog door een brede stroom van gescheiden blij ven", zo vervolgde spreker, die zich verder afvroeg of het graven van een tunnel al of niet zou passen in het kader van de aanvullende werk- voorziening. De burgemeester sprak over het geen reeds in D.A.C.W.-verband tot stand werd gebracht. De vesten wer den uitgebaggerd en de „Contr' Escarpe" in oude glorie hersteld. Hieraan kan worden toegevoegd de bouw van een streekzwembad, ter wijl er ook zicht is op de bouw van een zuiveringsinstallatie. De directeur van het rijksarbeidsbu reau, de heer J. Knop, dankte de Vrijzinnig protestantse landdag zondag a.s. in Aardenburg Men schrijft ons: Aardenburg, dat de afgelopen maand reeds zovele bezoekers binnen zijn poorten zag tijdens de Z.L.M.-dagen en bij de herdenking van het 1000- jarig bestaan van de St. Baafskerk, verwacht op 5 juli opnieuw gasten. Onder het motto „Leven!" hopen die zondag vrijzinnige protestanten uit Zeeland, West-Brabant en België in het oude stadje tussen Zwin en Schel de samen te komen voor het houden van hun jaarlijkse landdag. Het is de zesde maal in successie, dat deze provinciale landdag wordt georganiseerd, doch de eerste maal dat men ervoor naar het land aan de overzijde van de Schelde trekt. Zoals steeds zullen remonstranten en vrijzinnige hervormden, doopsgezin den en luthersen trachten hun ver bondenheid in het vrijzinnig protes tantisme te beleven en tot uitdruk king te brengen. De in Zeeuwsch- Vlaanderen woonachtige leden van deze kerkelijke groeperingen zullen ditmaal als gastheren en -vrouwen optreden en door de organisatie van deze dag gestalte geven aan hun le vensovertuiging. 1 De keuze van het thema ls ingege ven, omdat in geen tijdsgewricht de vragen naar zin en bestemming van het leven zo nijpend waren als in het onze. Technisch immers vermag cle mens. bijkans het onmogelijke, doch hem ontbreekt de geestelijke visie om deze bovenmenselijke krach ten tot geluk en welzijn van allen aan te wenden. Dat deze visie slechts gedragen zal kunnen worden door een voortvloeien uit een godsdienstige overtuiging, wil men op 5 juli trachten tot uit drukking te brengen. Het programma vermeldt o.a. des morgens een kerkdienst in de St. Baafskerk, te leiden door ds. L. S. Blom, onder de titel „Leven uit ho ger hand", terwijl des middags op „De Eldersehans" het woord zal worden gevoerd door de heer N. Lith, televisie-medewerker van de V.P.R.O., over het onderwerp „Leven met de televisie". De bijeenkomst zal worden besloten met de opvoe ring van het spel „Leven in de vrij heid" (oorspr. titel Comme des dieux) van Armand Payot door de Lekespel- groep Koorkerk uit Middelburg. Circusvoorstelling voor Vlissingse jeugd Onder auspiciën van de buurtvereni ging „De Posthoorn" zal het kinder circus „Jong Artistenbloed" uit Goes op zaterdagmiddag 11 juli een voor stelling geven in het „Scheldekwar- tier" te vlissingen. Voor deze voor stelling voor de schooljeugd zal geen entree worden geheven. Wél zullen de ouders in de gelegenheid worden gesteld hun kinderen een bijdrage voor de kankerbestrijding in een en veloppe mee naar school te geven, waarvoor dan toegangsbewijzen wor den verstrekt. Benoeming Tot lerares aan cle meisjes industrie school te Rotterdam wérd benoemd, mej. J. Ocké te Hoek. i burgemeester voor zijn woorden en wethouder P. J. Brand voor het rond leiden van het gezelschap door Hulst. De heer Knop zeide verder begrip te hebben voor de teleurstelling, die Hulst te incasseren kreeg, toen deze gemeente niet werd aangewezen als ontwikkelingskern. Spreker zegde toe voor Hulst te zullen doen wat mogelijk is. Nadat een door het ge meentebestuur van Hulst aangeboden verversing was gebruikt, bezichtigde men op uitnodiging van de heer Brand, de twaalde-eeuwse kerk. Ten slotte verliet het gezelschap Zeeuwsch-Vlaanderen via Perkpol- der. Abdijkerken nu vrij te bezoeken Middelburgse kerkvoogdij volgt actie „Alle dagen kerken open" In het kader van een landelijke actie van de Ned. Herv. Kerk om de pro testantse kerken in de toeristenge meenten alle dagen kosteloos open te stellen, heeft ook de kerkvoogdij van de Ned. herv. gemeente te Mid delburg de drie Abdijkerken Nieu we-, wandel- en Koorkerk voor het publiek kosteloos opengesteld. Deze actie „Alle dagen kerken open" heeft ook in andere gemeenten in Zeeland, onder andere te Zoutelande navolging gevonden. De kerkvoogdij heeft thans onge veer vier weken een proef geno men met de openstelling, hetgeen tot volle tevredenheid gebeurd is. De bedoeling van deze actie is in de eerste plaats de bezoekers te midden van het drukke dagelijkse leven enige rust te laten genieten. Tegelijkertijd kunnen zij dan de kerken in ogenschouw nemen. Dit kon tot voorheen alleen gebeuren tegen betaling. Dit nieuwe initiatief van de kerk voogdij wordt bijzonder op prijs gesteld, met name door Duitse en Engelse vakantiegangers op Wal cheren. Dinsdag, woensdag en vooral donderda g blijken de hoog tijdagen van het kosteloze" be zoek te zijn. Velen komen dan ge nieten van een kortere of langere rust. Voor een goede gang van zaken heeft de Middelburgse kerkvoogdij enkele kerkwachters aangesteld, die verder ten gerieve van de kerk bezoekers historische inlichtingen verstrekken. Voorts kunnen de bezoekers wetenswaardigheden op diepen uit een foldertje. De kerken zijn geopend van tien uur 's mor gens tot ongeveer vier uur 's mid dags. Nagekomen advertentie Op 2 juli is plotseling van ons heengegaan, onze lieve moeder, be huwd-, groot- en over grootmoeder, mevr. CATHARINA TELLIER, wed. van Jacobus Geleijn, in de ouderdom van ruim 86 jaar. Namens de familie, J. Geleijn. Vlissingen, 2 juli 1959. Gravestraat 89. De teraardebestelling zal plaatshebben op maandag 6 juli. Ver trek Gravestraat 89, des namiddags 2 uur. Hiermede vervullen wij de treurige plicht U kennis te geven van het overlijden van onze ge liefde vader, behuwd- en grootvader ANDRIES DE WITTE, weduwnaar van Johanna Boonman, in de ouderdom van 93 jaar. G. J. de Witte. J. M. de Witte Hoekman. Hannie. Marie. Wolfaartsdijk, Molendijk 18. De begrafenis zal plaatshebben op maan dag 6 juli. Met leedwezen geven wij kennis van het overlijden van ons ge acht bestuurslid, de heer C. F. ELSLANDER. Bestuur en leden biljartvereniging „De Schouwburg", Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13