Sunil wast stralend wit... W.-Duitse financiële bereidheid beslissend mm Zeeuws-Vlaamse zwerftocht naar weeltje achter Lamswaarde WITTER DAN DE WITSTE KIP en spaart uw linnenkast III, BIIUPIM DONDERDAG 2 JULI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 Nederland bereid tot teruggaven van Dinxperloo en Beek In gewoonlijk goed ingelichte leringen wordt verwacht, dat behalve Elten en Tudderen ook belangrijke stukken van de in 1949 aan Nederland toe gevallen grenscorrectie-gebieden Dinxperloo en Beek aan Duitsland zullen worden teruggegeven. Donderdag vertrekt de Nederlandse onderhandelaar dr. H. R. van Houten naar Bonn, om te trachten nog voor de conferentie tussen de ministers Luns en Von Brentano die op 7 juli vermoedelijk te Wiesbaden, zal worden gèhouden, het nog altijd niet opgeloste geschil over de andere door de bondsrepubliek geclaimde gebiedjes op te lossen. Terwijl over de teruggave van de ge bieden Elten en Tudderen eigenlijk al van de aanvang van de onderhande lingen af in beginsel overeenstem ming bestond, is ook in de in juni gehouden Haagse conferentie geen vereenstenuning bereikt over de Duitse eis tot teruggave van alle an dere grenscorrectie-gebieden waar Duitsers wonen. Evenmin is men tij dens de juni-besprekingen tot over brugging gekomen van het verschil in opvatting over de totale schade- loosstelling in geld die Duitsland aan Nederland zal uitkeren. Nog altijd lo pen wat dat betreft vraag en aanbod oiïistreeks 125 miljoen uiteen, omdat dé Duitsei's het bedrag dat van Ne derlandse kant'is genoemd beschou- wèn als het bedrag waarbij de scha deloosstelling aan nazi-slachtoffers inbegrepen is, terwijl men van Ne derlandse kant dit laatste bedrag af zonderlijk claimt. Voor wat betreft dé 'financiële overeenstemming zal het laatste woord moeten worden ge sproken tussen de ministers Luns en Von Brentano zelf. Voor de bepaling van de grenscorrectie-gebieden die buiten Elten en Tudderen aan Duits land zulen worden teruggegeven be staat de mogelijkheid dat de laatste besprekingen tussen de onderhande laars Van Houten en Lahr de kwes tie van de andere grenscorrectie-ge bieden nog in de loop van deze week tot een oplossing zullen brengen. Het Nederlandse standpunt is volgens on ze' inlichtingen een stuk soepeler ge worden. •?Slagen Van Houten en Lahr, dan •hangt het akkoord, volgende week geheel af van de vraag of Von Brentano de Duitse minister van financiën er van kan overtuigen ■dat de Duitse economie niet ineen zal storten wanneer aan Nederland het bedrag wordt uitgekeerd dat de Nederlandse delegatie als het minimum voor de totale schade loosstelling beschouwt. Het Duitse ministerie van financiën toont zich in dit opzicht bijzonder angstvallig, waarbij steeds opnieuw wordt herinnerd aan de „zorgelijke" Duitse budgetaire positie. Het ziet er niet naar uit, dat Nederlandse de legatie zich op dat punt erg onder de indruk zal tonen. Het Duitse begro tingsbeeld wordt vooraf bepaald dooi' de binnenlandse belastingpolitiek van de bondsregering. Dat beeld is voor de werkelijke draagkracht van Duits land, en met name voor wat betreft de rechtmatige eis tot schadeloosstel ling van landen, die door de Duitse bezetting zeer zwaar te lijden hebben gehad, in geen enkel opzicht bepa lend. Te minder, omdat men wel voor zeker kan aannemen, dat deze af rekening tussen Nederland en Duitsland wel de laatste zal zijn en de verwijzing naar mogelijk nog volgende schadeloosstellingen in het kader van een later te sluiten vredesverdrag, hier niemand meer eriige illusies geeft. Het is nu of nooit en men geeft er zich hier re kenschap van dat ook Bonn dat zeer wel,weet. Vandaar dat; van Nederlandse kant de Duitse houding ten opzichte van de Nederlandse fmanciële eis, die in het licht van vvafc het Nederlandse volk te lijden heeft gehad als wel zeer gematigd wordt aangemerkt, be slissend wordt geacht voor de uitein delijke uitkomst van de onderhande lingen. Toont men daarvoor aan Duit se zijde onvoldoende begrip, dan zal het beter zijn te wachten tot te eni ger tijd dat begrip er wel is. Onderzoek naar gedragingen van ambtenaar in Nw.-Guinea Aan de fungerend advocaat-generaal bij het hof van justitie in Nederlands Nieuw-Guinea, nur. W. C. van B., is vérlof verleend, hangende een op ver zoek van de gouverneur van Neder lands Nieuw-Guinea door het hof van justitie in te stellen onderzoek naar de .gedragingen in dienst van deze hoofdambtenaar. Bij dit onderzoek zal tévens worden betrokken de vraag, in hoeverre in het verleden censuur zou zijn uitge oefend op in- én uitgaande post stukken: Rijksgoedkeuring voor Scheveningse pier Dezer dagen zal de rijksgoedkeuring worden verleend voor de bouw van de pier in Scheveningen, zodat in september met de uitvoering van het werk kan worden begonnen. Dit heeft de minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid, mi'. J. van Aartsen gisteren aan de N.V. Exploi tatie Maatschappij Scheveningen me degedeeld. Hier is met Sunil gewassen.dat hemelsblauwe Sunil, waarin al 't wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten, met Sunil hebt u min der waswerk, minder te wrin gen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet .blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij! Neem meteen BERMEN DROOG ALS EEN BESCHUIT Hitte tussen het riet: een echt weertje voor de „blauwe paardjes" >>-^1J 4^7^ De overtocht met de veerboot van Kruiningeu ïs behalve een noodzake- lijk ongerief tocli ook steeds weer een genotvol evenement. De hoogge- s i legen salons bieden een prachtig panorama over de Schelde. Ditmaal A pï-, J hebben de dijken vanwege de droogte een duinachtige kleur. Maar de hemel is bijna onnederlands blauw en het uitzicht scherp tot aan - de horizon. Witte passagiersschepen en donkere vrachtboten schuiven f statig over de geribbelde watervloer en in de verte stormen drie grijze hf J- marinevaartuigen aau, een breed sc huimcollier om de hals. Bijna te snel bereiken we de over kant en we zijn geneigd deze gedach te nog eens te herhalen, wanneer de brommer ons voert langs de an ders zo interessante bermen van het fietspad dat de hoofdweg begeleidt. Alles gemaaid en droog als een be schuit en verstoken, van secundaire plantengroei. Nauwelijks vinden we een enkele oude bekende terug en van arren moede rollen we maar een hobbel dijkje op in de hoop ergens een ruige plek te vinden, die de moeite van de zware arbeid met de zeis niet waard was. Maar ook hier pech; de lcinder- hoofjes eindigen overgaand in een karrespoor en het enig berijdbare stuk van de dijk is een uitgehold smal en slingerend fietspaadje, waar op van de berijder zowel stuurmans als kijkkunst wordt gevergd, wil hij nog iets van de omgeving op merken. Zo belanden we in een woeste- nijtje achter Lamswaarde, waar we. hopen althans enige insekten aan te treffen. Maar een gedeelte van de dijkvegetatie is verbrand en op het intacte deel staan de roze kelkjes van de akkerwinde zo slap, dat ze zelfs geen aantrek kingskracht meer schijnen te heb ben voor het kleine vliegend ge dierte. Aan de andere kant, beneden ons, is althans enig leven, daar staan enke- Advertentie) GARANTIE: volledige vergoeding door Uw leverancierindien een Heinz of Tea product niet voldoet. le bloeiende distels er fris bij en... daar krioeilt het van de zandoogjes, de donkere vlinders met de gerande oogvlekjes op de vleugels. We stal len de brommer dus gratis in het struikgewas, lopen het dijkje af en zien dan dat we dicht bij een plas kunnen komen. Daar zal aan water geen gebrek zijn en inderdaad zien we in de verte hoge planten met grote witte windekelken. Het is een verademing te bespeu ren, hoe fris deze witte bloemen er uit zien. En wild bijtje duikt in een van deze kelken, een Andrenavvijfje; een eindje verder vinden we ook liet kleinere mannetje. Om dicht bij de grote groep te komen moeten we dwars door het riet, maar geen nood, daaronder is geen greintje drassig heid te bekennen. Daar zien we ook mannetjes van de tuinhommel, die in deze bloemen veel plezier iiebben van hun lange tong. We kunnen ze op ons gemak bekijken; mannetjes- hommels hebben (als de mannetjes van alle bijen en wespen) geen angel en door even de kelk dient te knijpen is de hommel gevangen. We doen weer enkele stappen door het riet en bemerken, dat de rietplui men er op deze standplaats merk waardig verdroogd en gekromd uit zien. Dat is bepaald niet normaal. We rukken even aan zo'n pluim; plotseling duikt er een beest over onze. vingers om zich tussen 't riet te laten vallen. Aha, vermoedelijk spinnenesten Maar dan toch wel veel, want al deze rietpluimen ver tonen dezelfde vervorming. We plui zen nu wat voorzichtiger zo'n pluim uit, ja, er is een spinsel en ais we dit openbreken rollen er wel een hon derdtal kleine, gele spinnetjes uit, met glanzende, zwarte koppen. Ze krioelen omlaag langs de stengel of laten zich pardoes aan 'n spindraadje zakken. Je zou er even van schrik ken. Er zweeft een visdiefje over de weel, een waterhoentje krokt in het riet en kareldeten zingen, dat het een lieve lust ïs. Een eigenaar dig steunend geluid blijkt afkom stig te zijn van de nog staande helft van een gespelten knotpopu- lier, die het moeilijk heeft in de vrij sterke noordenwind. Wij staan in de luwte en hier tussen 't riet is het bepaald heet, een echt temperatuurtje voor de „blauwe paardjes", de kleine libellen, waarop nu weer onze aandacht valt. Zouden ze in de paartijd zijn of bezig met eieren leggen? Die fraaie slanke in sekten hebben namelijk de gewoonte dan gezamenlijk te Vliegen, elkaar op eën heel vreemde manier vast houdend. Het mannetje heeft hele maal aan 't eind voor het lange dun ne achterlijf een paar haakjes, die per soort heel precies passen om een nekring achter de kop van het wijf je; verder heeft hij nog een appa raatje waarmee hij de achterlijfspunt van'het wijfje vast kan houden, dat zij hem onder de eigen kop door moet toesteken. Dit laatste doet ze alleen in de tijd van het paren, bij het eierleggen drukt ze die punt te gen de een of andere stengel, zaagl er fijne spleetjes in en deponeert daarin telkens een eitje. Maar zover is het nog niet, dat is duidelijk te zien aan de vorm van de z.g. „tan- dens" houding, waarin ze zich rustig laten bekijken, als... je maar heel stil blijft staan. Er is nog meer te zien in het riet, vele bladeren zijn be dekt met rietluis, ook al van de droogte. Grote lege lichaamsfschalen van moe derluizen en kleintjes in alle forma ten en kleuren van groen tot don kerpaars. Op de stengels kleine drop peltjes honingdauw als doffe parel tjes, je vingers kleven er van. Zo treffen we ondanks de droogte toch nog een leerzaam plekje aan, waar de tijd vliegt en men de dorre dijken vergeet. Op de terugweg vinden we bij een niet helemaal droge sloot tooh nog enkele Zeeuws-Vlaamse planten in behoorlijke staat. Een enkele frisse ratelaar, enkele knautia's (die er nog best voorstaan) en een paar heel mooie bloeiende exemplaren van de kleine water weegbree (die niet m Olieleiding van Marseille naar de hoven-Rijn De Franse maatschappij Société du Pipe-line Sud Européen zal bij het Franse ministerie van handel en in dustrie een verzoek indienen om ver gunning te krijgen voor de aanleg van een olieleidïng van de Middel landse Zee naar de boven-Rijn. Aan de voox-bereiding van dit project hebben 19 oliemaatschappijen uit Frankrijk, Engeland, Nederland, Bel gië, Wést-Duitsland en de Verenig de Staten hun medewerking verleend. De leiding zal beginnen in de omge ving van Lavera, de oliehaven van Marseille, en dan over een afstand van 750 kilometer onder de grond worden gelegd langs de linkeroever van de Rhone, tussen de Vogezen en de Jura doorlopen en bij Karlsruhe de Rijn oversteken. Via deze leiding zal aanvankelijk 8 miljoen ton olie doch later 25 miljoen ton olie per jaar kunnen worden aangevoerd naar 4 nieuwe raffinaderijen aan de Rijn. Twee van deze raffinaderijen zullen in Straatsburg komen en twee Karlsruhe. De kosten van de aanleg worden raamd op 55 a 60 miljard frank, un bedrag zal ten dele worden verstrekt door de oliemaatschappijen; het res terende deel hoopt men te kunnen verkrijgen door het uitgeven van le ningen in Frankrijk en elders. Men wil het werk beginnen zodra de vereiste officiële vergunning zal zijn verkregen. De leiding zou in de loop ygn 1962 moeten zijn voltooid en dan op 1 januari 1963 gelijktijdig met de nieuwe raffinaderijen in ge bruik moeten worden genomen. Twee doden door „snijden" tussen Oirschot-Tilburg Op de rijksweg Oirschot-Tilburg on der de gemeente Moergestel is een auto-ongeluk gebeurd, dat aan twee mensen het leven heeft gekost. In de richting Tilburg reed achter een vrachtauto een bestelwagen, be stuurd door de 23-jarige ongehuwde B. uit Tilburg. Deze wilde op een ge geven ogenblik de vrachtauto passe ren, terwijl hem uit de richting Til burg een personenauto, bestuurd door de 27-jarige gehuwde vertegen woordiger Van B. uit Rotterdam te gemoetkwam. Een botsing bleek on vermijdelijk, toen de bestuurder van de bestelauto toch doorzette en voor de vrachtauto het rechter wegge deelte trachtte te bereiken. De bestelauto en de personenauto raakten elkaar op volle snelheid en rolden na de botsing over de weg, nadat de bestelauto ook nog een tik van de vrachtauto had gekregen. De ravage was ontzettend. Beide be stuurders waren op slag dood. De Zuidafrikaanse anthropoloog Raymond Dart heeft bij het noord- transvaalse Makapansgat (Pieter Mai'itz) het schedeldak gevonden van een aapmens, die ongeveer een miljoen jaar geleden leefde. Volgens Dart is het thans mogelijk met meer zekerheid een reconstructie te ma ken van de australopithecus. Dan en oeez Onze zoogdieren in het wild levend Wij willen graag speciale aandacht verzoeken voor „Onze zoogdieren in het wild levend", een door Hans War ren bewerkt belangrijk boekje van dr. Maurice Burton, auteur van het twee delige werk: De wonderen van de die renwereld. In klein bestek geeft Bux ton niet alleen een overzicht over de ook in ons land bekende zoogdieren, maar vooral een inzicht in hun ge woonten en instincten, het brengt ons heel dicht bij het intieme leven van grote en kleine viervoeters. In dertig- hoofdstukjes wordt telkens een we tenschappelijk studieveld in de vorm van een populaire uiteenzetting aan de lezer voorgezet; een groot aantal fraaie foto's en opvallend levendige schetsen stimuleert de aandacht bij de lezer (es). Hij of zij zal met heel andere ogen en zeker met meer be langstelling het gedrag van de dieren bestuderen, wanneer bij ze toevallig ontmoet. De beste aanbeveling lijkt ons er verder niets meer van te zeg gen: kijk het boekje liever zelf eens in bij een boekhandelaar. Het is een uitgave van Ploegsma, Amstex'dam.. Z. klein is als de naam doet denken) en zelfs nog een groepje onafgemaaide blaassilenes. Als we, wat vi*oeg over, nog een slingertje langs Waarde ma ken, valt ons speurend oog op breed uitgroeiende rupsklavers, die we me nen nog niet te kennen. Dat blijkt nog juist te zijn ook en zo hebben we dan op het scheiden van de markt nog de vondst van de dag. We von den de Ruige rupsklaver met aan de toppen de allerlaatste bloempjes als herkenningsmiddel. En nu maar. hopen op een flinke hoeveelheid re gen, liefst 's nachts, want zonnig weer is toch wel erg prettig, als je er opuit >vilt trekken! (Advertentie) Heerlijk zacht en geurig I Panter Mignon. Al 25 jaren het grote merk onder de kleine sigaartjes, la hef bekend handige blikje 10 stuks f 140 NEDERLANDS-DUITSE ONDERHANDELINGEN Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7