„Schelpen" in Zoölogisch Museum van Amsterdam geëxposeerd Tekko Taks en de nieuwe uitvinding LOUISE LAVANCHY (21) WAS NIET BANG VOOR REVOLVER KIEKEN uit be ETHER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 2 JULI 1959 TER GELEGENHEID VAN EEN ZILVEREN JUBILEUM Indrukwekkend overzicht van natuur en toepassingen Dezer dagen geschiedde te Amsterdam in het Zoölogisch Museum de opening van de grote jaarlijkse tentoonstelling op biologisch gebied, ditmaal gewijd aan schelpen en wat er mee samenhangt. Prof. dr. K. H. Vooüs memoreerde als waarnemend directeur van het museum, dat dit onderwerp werd gekozen ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Ned. Malacologische Vereniging. In samenwerking daarmee en met hulp van instanties (waaronder buitenlandse) en particulieren kon deze kostbare tentoonstelling worden opgebouwd. De organisatie werd in handen gelegd van mevrouw W. S. S. van der FeenVan Benthem Jutting, conservatrice van de afdeling Weekdieren van het Zoöl. Museum en tegelijkertijd secretaresse van de Ned. Malacologische Vereniging, terwijl de opstelling als gewoonlijk was toevertrouwd aan de heer Hiile- nlus en zijn staf. goede parels kunnen leveren en hun verspreiding, terwijl een vitrine de schelpen bevat, die er bij zijn betrok ken. Een volgende groep wordt gevormd door afbeeldingen van eiafzetting en gedroogde ketens van de reuzeeieren van de grotere schelpdieren. Hier vin den we ook gedemonstreerd, hoe een camee ontstaat door dat men als het ware de buitenzijde van een grote schelp van „beeldhouwwerk" voor ziet en het produkt daarna uit de schelpwand snijdt. Interessant zijn in deze ineenlopende zalen de micro-fo tografische afbeeldingen (zeer sterk vergroot) van de tongraspen van di verse slakken, een kenteken van de Spreker feliciteerde het bestuur en de leden van de jubilerende vereniging en bracht dank aan allen die materi aal afstonden. Prof. Vooüs gaf vervol gens het woord aan dr. C. O. v. Beg ieren Altena, voorzitter van de Ned. Malacogische Vereniging. Deze dank te voor de felicitatie en voor de idee de jubilerende vereniging bij de voor dit jaar geplande show te be trekken. Hij constateerde dat nu voor het eerst één groep dieren onderwerp voor de tentoonstelling is. „Schelpen" spreken weinig tot de fantasie en ae dieren, die ze ver vaardigen zijn al even weinig in tel. Er is daarom getracht de schelp weer te geven onder alle mogelijke aspecten. Dan blijkt dat ze geen onbelangrijke rol spe len in het leven van de mens. Veel ouder dan de mens heeft de schelp reeds vroeg zijn aandacht getrok ken en nog speelt ze een rol in de ae parelmoerindustrie, bij het ver vaardigen van cameeën; sterker leeft ze nog bij tropische volken als sieraad, betaalmiddel, amulet of godsdienstig symbool. Na lang in aardlagen opgesloten te zijn geweest, worden ze door de Zeeuwse stromen uitgeschuurd en op het strand geworpen als ge tuigen van een machtig verleden. Zandzuigers brengen ze uit de diepte naar boven om ons de zuivere witte kalk te leveren. Als kippegrlt dienen schelpen voor het verstevigen van de schalen der eieren, die wij consumeren. Hij hoopte dus, dat de tentoonstelling voor élk wat wils zal bieden en verklaarde de expositie voor geo pend. Reuzengroei De hierop aansluitende rondgang startte in de hal, waar fraai uitge werkte schema's een beeld gaven van de bouw van verschillende weekdie ren. Een reusachtige fossiele verste ning van een Ammoniet spreekt van een ver verleden; aan de tegenover gestelde zijde vertellen de Fridacna's of doopvontschelpen, van reuzengroei die tot de dag van vandaag voort gaat zich te demonstreren. Deze ge weldenaars zijn in staat om een arm of been van de mens dat ze omslui ten te amputeren. De toepassing van de schelp in de grafiek komt naar vo ren in een kleine verzameling post zegels en ex-libris-ontwerpen. De grote zaal links omvat allerlei vormen van sieraden, werktuigen, kledij, kunstvoorwerpen, zowel van moderne als van primitieve aard. On der de laatste zijn sierbekers van Nautilus-schelpen, zowel als hoosva ten en zeer primitieve bijlen en vis haken. Hier liggen ook de signaal horens der Papoea's uit Triton-ho rens, verder schilden en maskers met schelpdelen ingelegd. Speciaal is aan dacht gewijd aan de „weg van de Kaurin het geld van de inboorlingen in onderscheiden vormen. Fantasti sche „bouquetten" in „vazen" alles uit schelpen opgebouwd met als extra pronkstuk een grote staande klok van dit materiaal. De eerste zaal rechts is gewijd aan de parelvisserij naast de parelindu strie met een duidelijke uiteenzetting van de methode „valse" van „echte" parels te onderscheiden. Een grote wereldkaart in relief toont de vele soorten weekdieren, die min of meer Heden overleed onver wachts onze beste zwa ger en 'oom CORNELIS F. ELSLANDER, echtgenoot van Hendrika van Son, op de leeftijd van 58 jaar. Namens zwagers, schoonzusters, neven en nichten. Vlissingen, 1 juli 1959. Tot onze diepe droef heid werd op het aller onverwachtst van ons weggenomen onze lieve man. vader, behuwd-, groot- en overgrootva der ABRAHAM MALJAARS JOHSZN., op de leeftijd van 70 jaar en bijna 8 maan den. Sterke de Heere ons in dit groot verlies. Uit aller naam, J. Maljaars Wondergem. Oostkapelle, „Plantlust", 1 juli 1959. De begrafenis zal plaatshebben D.V. za terdag 4 juli aanstaan de om 12 uur. soort, dat niet faalt, wanneer alle an dere ons in de steek laten. Fossielen Fossiele schelpen uit aardlagen zijn te zien of in verband met Zeeland óf in betrekking tot de ondergrond van de stad Amster dam en de bouwput voor de tunnel van Velsen. Hier bevindt zich ook de inzending van de Kon. Shell, o.a. met in kunsthars gebedde exemplaren van de schelpen, waarnaar de tankboten zijn ge noemd. Een der volgende vitrines is gewijd aan de „borende" weekdieren, waar onder diverse boormossels en ook de zo gevreesde paalworm, alle opge steld in de gaten, die ze in veen, klei of steen hebben doen ontstaan. De meeste aandacht trekken wel de in verzamelingen aanwezige tropische schelpen uit de 17e en 18e eeuw met de geweldige folianten, waarin ze op sublieme wijze en in prachtige kleu ren zijn weergegeven. De moderne litho's van Evert Mus, als wandversiering aangebracht, to nen ons dat ook thans nog wel iets goeds op dit gebied kan worden be reikt. Al met a! een geslaagde ten toonstelling, waarvan we lang niet al les konden opsommen (het oesterbe- drijf in Yerseke is er bijv. ook in beeld gebracht). Naar gewoonte zijn de opschriften duidelijk en uitgebreid en kan men ook zonder gids een ui terst leerzame middag in deze zalen doorbrengen. z. Meulenbelt gevraagd Naar aanleiding van het antwoord van 29 mei 1959 van de regering op vragen van het Tweede-Kamerlid nu*. Van Rijckevorsel, heeft de raadsman van het echtpaar Meulenbelt, mr. Ro bert P. Kokosky, zo deelt deze mede de navolgende stappen on dernomen. In de eerste plaats heeft de i*aads- man de betrokken minister verzocht alle leden van de Tweede Kamer en daarmede ook pers en publiek, met alle gegevens in de zaak-Meulenbelt, ook die van geneeskundige aard, be kend te maken. Naar men weet aldus mr. Ko kosky hield bovengenoemd ant woord in, dat in verband met over wegingen van geneesKundige aard de regering slechts bereid is inlichtingen te verstrekken en stukken over te leggen ter vertrouwelijke kennisne ming van de leden van de Kamer commissies van volksgezondheid en justitie. In de tweede plaats heeft de raads man namens zijn cliënten zich ge wend tot de voorzitter van de Twee de Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, met het verzoek te bevorderen, dat de heer en mevrouw Meulenbelt door de beide Kamercommissies worden ge hoord, teneinde hun lezing, onder steund door stukken en getuigenver klaringen, naar voren te brengen, waartoe zij tot dusver nog nooit" of ficieel in de gelegenheid zijn gesteld. Het aantal inwoners van Zweden met een vermogen 'van meer dan een mil joen kronen bedraagt nu 1631 van wie er 511 in Stockholm wonen. Een honderd entwintigtal bezit een vermogen van minstens vijf miljoen kronen, 353 een ver mogen tussen de twee en vijf miljoen en 1158 een twee miljoen kronen. De beroemde stenen van Stonehenge in Engelandvormen nog steeds het middelpunt van de belangstelling van studenten, professoren en belangstel lenden in de oudheidkunde. Men is nu bezig met een gedeeltelijke res tauratie van het monument, waarvan men als oprichtingstijd het tijdvak van 1860 tot 1560 voor Christus be rekend heeft. Een topsteen zal weer herplaatst en verzakte stenen bijge steld worden. RADIOEN T.V.-RUBRIEK uitsluitend bij de erkende horlogee. 17-stccns datumhorloge voor heren. Zeer sterk: onbreekbare veer en schokbreker. Modieus cn chic model! Importeur» Spiiktr en Heibes, Moredsepjrk Utrecht Pers niet helemaal op een droogje Op schriftelijk gestelde vragen door het Tweede Kamerlid de lieer Geuze over het verstrekken van mededelin gen aan de pers door ambtenaren over de gevolgen van de huidige droogte in de landbouw heeft de heer Marijnen, minister van land bouw en visserij geantwoord, dat hij de rijkslandbouwconsulenten niet heeft verboden mededelingen aan de pers te doen over de gevolgen van de huidige droogte in de landbouw. Wel is in een rondschrijven aan de rijkslandbouw-, veeteelt- en tuin- bouwconsulenten aangedrongen op voorzichtigheid te dezen en voorts bezwaar gemaakt tegen het noemen van schadecijfers. Dergelijke opgaven immers kunnen aanvankelijk niet meer zijn dan een voorlopige globale schatting. De minister wenste te voorkomen, dat door incidentele berichten in de pers met vermelding van ambte naren als bron, maar in zijnerzijds niet gesanctioneerde formulering prematuur en dus een onjuist beeld zou ontstaan van de omvang en van de gevolgen der oogstschade. Tevens werd in dit schrijven aan de consulenten verzocht de minister ter zake op de hoogte te houden, mede opdat zoals steeds is geschied zijnentwege mededelingen aan de pers kunnen worden verstrekt. Prof. Van Stuijvenberg te Brussel hoogleraar Prof. dr. J. II. vau Stuijvenberg, hoogleraar in de economische en so ciale geschiedenis aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotter dam, is te beginnen met liet cursus jaar 1959-1960 benoemd tot buiten gewoon hoogleraar in de economische geschiedenis van de 18e eeuw af aan de Vrije Universiteit te Brussel. Deze benoeming van een Nederlandse hoogleraar aan een Belgische univer siteit kan gezien worden als een uiting van het streven naar tweetalig onderwijs aan genoemde universiteit. De colleges zullen in het Nederlands worden gehouden. Twee gangsters hebben de wilskracht van een vrouw onderschat en „misten" daardoor de 150.000 Zwitserse francs (ongeveer 130.000 gulden), die ln de cantonale bank van Vaud lagen. De kassierster, Louise Lavanchy, een klein, knap blond vrouwtje van 21 jaar, trok zich van de revolver, die haar onder de neus werd gehouden, niets aan, keek de man met dat wapen ijzig-koud aan en drukte kalm op de alarmschel. En terwijl de bellen luid door de straten klonken van deze bad plaats aan het Meer van Genève, vluchtten de adspirant-dieven in een auto, in het naburige Lausanne gestolen. Mademoiselle Lavanchy ontving met een bescheiden blozen de ge lukwensen, omdat zij zo moedig de 150.000 francs in kasgeld verde digd had. De misdadigers schijnen uit Frankrijk te zijn gekomen. Zij lieten de gestolen auto op slechts een paar kilometer van de bank achter en sprongen toeft, dat hebben ooggetuigen gezien, over in een wachtende Citroen Sedan met een Frans nummerbord. Weg-patrouilles zoeken de hele Zwitserse kant van het gebied van het meer van Genève af, alle grensposten zijn gewaarschuwd en de Franse politie is om hulp gevraagd. oren. CU 31CH scl\r ij ven R 9 Gezellige A.V.R.O.-avond Twee kleine stukjes uit het A.V.R.O.- progranima van gisteravond hebben ons bijzonder getroffen en dat wa ren het filmpje met toelichting van Dick van Rijn over sport door ge handicapten en de documentaire van mr. G. B. J. Hilterman over de staat Israël. Het eerste was een onderdeel van het sportpanorama, dat behalve tal van actualiteiten met enkele in terviews dit filmpje liet zien. Een rol prent waar op deskundige en tege lijk ontroerende wijze getoond werd hoe geheel en gedeeltelijk invalide mensen tot respectabele sportpresta ties kunnen komen. Johnny Ray, de Amerikaanse zanger, werd nog eens op het scherm ge haald door middel van een tele-recor- ding, waarna de NA.T.O.-taptoe in Arnhem velen zal hebben verrast door de vlotheid en de aardige opzet. Een gezellige en onderhoudende A.V. R.O.-televisie-avond. Bartok in volle pracht Bartok's vioolconcert is een werk, dat men grondig moet kennen om het volledig te kunnen waarderen. Niet alleen omdat het bij eerste kennis making niet zal boeien, maar omdat de inventievè kracht zo groot is, de orchestrale schoonheden zo talrijk zijn, de thematische relaties zo sub tiel, dat tijd en studie vereist zijn om alle geheimen te ontsluieren. Wat een gevoel voor melodie had Bartok en wat een feeling voor orchestratie. Yehudi Menuhin was gisteravond so list bij het Residentie-Orkest o.l.v. Antal Dorati in Utrecht tijdens een Holland Festival-concert, dat door de N.C.R.V. werd uitgezonden. De evocatieve thema's werden door hem nadrukkelijk en vol overtuiging met een zoetgestemde elegance voor- NAVO nam geen beslissing over Italiaans verzoek De .permanente Navo-raad heeft woensdag nog geen beslissing geno men over het Italiaanse verzoek om een bijeenkomst vau ministers van buitenlandse zaken der aangesloten landen te beleggen, voordat de minis ters van de „grote vier" op 13 juli hun overleg te Genève voortzetten. Zoals gemeld wordt het verzoek dopr België gesteund. Men verwacht dat de permanente raad maandag op nieuw zal bijeenkomen en dat dan het verzoek zal worden afgewezen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Herter, zal binnenkort een bezoek aan West-Bcrlljn brengen. Hij is uitgenodigd door burgemeester Willy. Brandt, zo heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken in Washington bekendge maakt. 0 In een hoofdstraat van Milaan is bij graafwerk voor een nieuwe riolering op anderhalve meter diepte een mozaïek aan het licht gekomen dat goed bewaard was gebleven en uit de zestiende eeuw zou dateren. gedragen. Menuhin was in topvorm en alle solo-passages voor de orkest instrumenten, die prominent moeten zijn, waren dat ook, dank zij Dorati's felle, geïnspireerde ondersteuning. Het concert was begonnen met een autoritaire, meeslepende uitvoering van Bartok's danssuite, waarin alle folkloristische trekjes fraai uit de verf kwamen. Duitse presidents verkiezingen op t.v. Voor het eerst in de geschiedenis heb ben tienduizenden gisteren uit de eigen mond van de bondsdagvoorzit ter Gerstenmaier de uitslag van de Duitse presidentsverkiezingen kunnen horen. En vervolgens zagen zij de nieuwgekozen president, dr. H. C. Lübke, zoals hij steeds werd aange kondigd, op het beeldscherm verschij nen om de eerste hulde van het huis en de toespraak van de bondsdag voorzitter in ontvangst te nemen. (Advertentie) Watersport: geknipt om te (ook in kleur) 34. De rechercheur was er werkelijk een beetje ingelo pen bij Tekko. Hij had on ze vriend liever eerst nog wat stilletjes willen bespie den. Maar nu het dan een maal zo ver was, kon een praatje nooit kwaad, vond hij. En daarom antwoordde hij welwillend: „Ja. U heeft een prachtige tuin, vind ik!" „Kom gerust binnen me neer!" nodigde Tekko arge loos uit. „Als U van bloe men houdt, bent U hier welkom. Kijk maar op uw gemak rond hoor!" Welnu, dat deed Snuffelmans. En toen hij met Tekko zo wat rondgekuierd had, vroeg hij opeens: „A propos, meneer Taks! Heeft U van uw reizen door vreemde landen nooit eens wat zaad of vreemde exotische plantjes meegebracht?. Zoiets lijkt me voor iemand met uw liefhebberij toch wel haast vanzelf sprekend!" „Nee!" antwoordde Tekko beslist, doch ver rast. „Maar dat is een prima idee. Een vol gende keer zal ik daar zeker aan denken! De enige vreemde bloem die ik heb, is een Japanse lelie, maar die zie je in bijna iedere tuin. Ah, daar komt mijn vriend aan om kof fie te drinken. Drinkt U een kopje met ons mee?" VRIJDAG 3 JULI. HILVERSUM I. 402 ra 746 kc/s. Ï.OO VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. 9.45 Gr. (Om 9.35—9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 De vrouw in haar hulsi caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Fluit en Cla- vecimbel. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Regeringsuitz.: Landb..rubr. Waarom moet melk snel en diep gekoeld worden? 12.30 Land- en tulnbouwmeded. 12,33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded en gram. 13.25 Dansmuz. 1355 Beursber 14.00 Haags Ka merkoor. 14.30 Voordr. 14.50 Ork. en pianorecital. 15.05 Ga er eens even voor zitten. VARA: 16.00 Heil. Festival 1919: Intern. Beiaardconcours. Event, rep. Tour de France. 16.10 Hammondorgelspel. 16 30 Voor de zieken. 17 00 Voor de jeugd. 17.25 Vakantietips. 17.55 Act. 18.00 Nws. 18.15 Pol. caus. 18.25 Herh. rep. Tour de France. 18.35 Lichte muz. 1850 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de jeugd. VPRO: 19 30 Het platteland nu. gesprek. 19 45 Op bezoek bij anderen. 20.00 Nws. 20.05 Boek- bespr. 20.10 Gram. 20.15 Theater kron. 20.25 Koorzang. 20.35 Benelux, caus. 20.45 Daar gaat een dominee voorbij, caus. VARA: 21.00 Tour de France. 21.10 Vrij- dagavondretour. 22,25 Buitenl. weekover zicht. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, ge sprek. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gr. HILVERSUM II. 298 lil 1007 kc/s. 7.0024.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Morgendienst. 10.45 Jubileumbijeenkomst tg.v.h. 60-ja- rig bestaan van het Christelijk Nat. Vak- verb. in Nederland. 12.15 Gram. 12.30 Land- en tulnbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Metropole ork. 1355 Planorecital. 14.05 Voor de jeugd. 14.25 Kamerork. en sol. 15.10 Voordr. 15.30 City theater ork. A'dam en sol. 16.00 Caus. over planten. 16.15 Gram. 16 30 Pianorecital. 17.05 Voor dracht. 17.25 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Accordeonmuz. 18.20 De Hangmat. 18.50 Regeringsuitz.: De werk gelegenheid in landb. en industrie: Ge lijk gerichte belangen. Gesprek met ir. A. J. de Wildt en drs. w. A. van den Berg, consulenten v. d. arbeidsvoor ziening. 19.00 Nws. en wereber. 19.10 Rep. CN.V.-jubileum. 19.30 Radiokrant 1955 Gram. 20.10 Kunstrubr 20.30 Omr.ork. en sol. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Toneellragm. 23-45— 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: Eurovisie: 1650—18.30 Tennisrep. Wimbledon. 20,00 Weekjourn. 20,30—21.30 Het feest van de Rhone, folklor. progr. FRANS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 14.0018.30 Eurovisie: Tennisrep Wilble- don. 19.30 Na regen komt zonneschijn. 20.00 Journ. 20,30 T.V -spel 22.017 De tijd en zijn werken Daarna: wereldnieuws. VLAAMS-BZELG T.V.-PROGRAMMA. 14.00—18.50 Eurovisie: overname van dc BBC: rep. tennlskamp te Wimbledon. 19.30 Nws. 20.00 T.v.-spcl. 20.45 Fragm. uit nieuwe films. 21.15 T.V.-rally. 21.45 Nws.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 4