Soekarno in de toekomst hoofd van staat en leider van regering Luchtmacht had ziekenhuis vergeten KLANKBORD BOTERMARKT IN NEDERLAND AL EEN MAAND IN BEWEGING TELEURSTELLENDE VEILING VAN FRANSE IMPRESSIONISTEN DONDERDAG 2 JULI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 VERKLARING VAN NASOETION Chef-staf wil meer wapens uit Amerika De chef van de Indonesische leger staf, luitenant-generaal Nasoetion, heeft woensdag verklaard, dat presi dent Soekarno „in het volgende kabi net" tegelijk hoofd van de staat en leider van de regering zal zijn. Nasoetion die dit verklaarde op een persconferentie voor westelijke nieuwsbureaus zei, dat de constitu tionele positie van de Indonesische president van dezelfde aard zal zijn als van de Verenigde Staten en de Verenigde Arabische Republiek. Soekarno zal formeel worden herin- stalleerd als president van de repu bliek Indonesië op 4 juli, tijdens een plechtigheid in het „Merdeka paleis" in Djakarta. Dit is, volgens het persbureau „An- tara", bekendgemaakt door de voor zitter van het Indonesische parle ment, Sartono, die tijdens de wereld reis van president Soekarno waarne mend president is geweest. Volgens „Antara" verklaarde Sarto no dat Soekarno „de functie van pre sident der republiek Indonesië zal be houden". Generaal Nasoetion heeft woensdag op zijn persconferentie verklaard, dat president Soekarno „in de komende dagen" maatregelen zal treffen om de consistutionele crisis, die ontstaan is als gevolg van het verwerpen door het parlement van de grondwet van 1945, op te lossen. President Soekarno had de volksver tegenwoordiging verzocht de grond wet voor „geleide democratie" van 1945 opnieuw van kracht te doen zijn. Hij zou hierdoor nagenoeg onbeperk te volmachten verkrijgen. De chef van de legerstaf zei, dat een bijeenkomst van legeroversten besloten heeft drastische maatre gelen te nemen tegen corruptie en bureaucratie. Door de grondwet van 1945 opnieuw in te stellen zou de president handelen volgens de wens van een grote meerderheid der bevolking, aldus Nasoetion. Het leger, aldus Nasoetion, zal in het kabinet deelnemen als een functionele groep. Hij zal geen po litieke partij worden. Andere kostenregeling voor plaatsing gerepatrieerden Ter bestrijding van de kosten die de Nederlandse gemeenten moeten ma ken voor de plaatsing van gerepa trieerden en oorlogsslachtoffers op objecten van de gemeentelijke werk voorzieningsregelingen, worden thans nog uitsluitend door het ministerie van sociale zaken en volksgezond heid subsidies verstrekt. Tot voor kort ontvingen de gemeenten subsi dies van het ministerie van sociale zaken en van het ministerie van maatschappelijk werk. In een brief aan de gemeenten heeft de staatssecretaris van sociale za ken meegedeeld dat om praktische redenen en in overeenstemming met het ministerie van maatschappelijk werk is besloten dat in de bedoelde kosten uitsluitend vanwege sociale zaken zal worden bijgedragen. De bestaande subsidies van dit ministe rie worden uiteraard verhoogd. Overeenstemming over C.A.O. grafisch bedrijf Het Centraal bureau voor de grafi sche bedrijven maakt bekend, dat tussen de werkgevers- en de werkne mersorganisaties iu het grafisch be drijf algehele overeenstemming over de vernieuwing van de collectieve ar beidsovereenkomsten, met inbegrip van de loonbepalingen, is bereikt. Het ligt in het voornemen van de partijen binnen de kortst mogelijke tijd de werkgevers en werknemers volledig in te lichten, opdat zij hun goedkeuring aan alle overeengeko men wijzigingen in de arbeidsvoor waarden kunnen hechten. Met het bereiken van algehele over eenstemming is een langdurige perio de van onderhandelingen waarbij de wens van werknemerszijde tot verkorting der arbeidstijd van 48 tot 45 uur een der knelpunten was afgesloten. WAT ZE ZEGGEN. De Brit Ted Hill: „De werkweek is in Duitsland met vier uur bekort en soms vraag ik me af wie de vernietigende oorlog ge wonnen heeft". Mr. Randolph Church ill, de journalistieke zoon van sir Winston, die onlangs een boek over de Britse ex-premier Eden schreef: .Ik heb altijd de meest plezierige be trekkingen onderhouden met sir An thony Eden tot onlangs. GEPARAFEERD. Een huisvrouw eist van dr. John C. Farrell in Sacra mento, Californië, een schadevergoe ding van 50.00 dollar. Zij beschuldigt hem ervan, dat hij haar bij een huid- onderzoek van zijn initialen voorzag. VRIENDELIJK VERZOEK. Al zes keer was ingebroken in het restau rant van Joe Molino in Concord, even eens in Californië. De zevende inbre ker vond de safe leeg en dit briefje erop bevestigd: „Proneer het alstu blieft ergens ^nders. Wij zijn het nu werkelijk beu". De stafchef van het Indonesische le ger, generaal Nasoetion, heeft giste ren ook meegedeeld dat hij opdracht heeft gegeven in de Verenigde Sta ten navraag te doen over de door In donesië aangevraagde leverantie van Amerikaanse wapens voor zestig ba taljons. De Amerikaanse regering heeft, ge ruime tijd geleden, toestemming ge geven voor de uitvoer van Ameri kaanse wapens waarmee twintig ba taljons uitgerust kunnen worden. De toestemming voor de overige wapen zendingen komt niet snel af, aldus Nasoetion, en daarom is reeds ge vraagd er spoed mee te betrachten. Indonesië heeft behoefte aan nog meer begrip van de zijde der Ver enigde Staten, zei hij. De wapen leverantie voor zestig bataljons is de basis waarop het Indonesische leger, ter sterkte van 250.000 man, zal worden gemoderniseerd, aldus de stafchef. Kans waargenomen De achttienjarige Jeremy Baker in Bedford, (Engeland), meende in de huidige drukkersstakingen een goede kans voor eigen initiatief te zien en begon met behulp van een vermenigvuldigapparaat een krant je uit te geven om het hiaat in de nieuwsvoorziening van zijn woon plaats op te vullen. Hij heeft echter al gauw de uitgave van zijn „The Bedford Broadsheet" moeten staken omdat het hoofd van zijn school dreigde hem anders van school te zullen sturen. Het schoolhoofd sprak aantijgingen, dat hij onder druk van vakverenigings zijde gehandeld had, tegen. Het was slechts een kwestie van schooltucht, zei hij. En de vader van de jongen was het met hem eens. Een groep burgers wil nu de uitgave van „The Bedford Broad sheet" toch voortzetten. VERDERE VERHOGING NIET UITGESLOTEN Prijsstijging brengt afzet in gevaar Het Wereldgebeuren „Koning" (Van een onzer redacteuren) Ruim een maand lang is de boter markt in Nederland in beweging en steeg de kiloprijs met 1, terwijl een verdere verhoging niet uitgesloten lijkt. Deze stijging heeft ten dele een speculatief karakter en wordt door de producenten en ook door een deel van de handel betreurd. Men vreest nl. dat de boterprijs meer is gestegen dan markttechnisch verantwoord is. De botermarkt in Nederland heeft drie pijlers: de binnenlandse afzet, de export naar Engeland en de afzet naar enkele varia-markten. De prijs stijging brengt de afzet naar al deze drie markten in gevaar. Reeds is de Nederlandse boterprijs in Engeland 55 cent per kilo boven die van Dene marken. De wilde prijsbeweging is in eerste instantie veroorzaakt door een vrij wel algemene produktiedaling in West-Europa. Engeland produceerde in het eerste kwartaal van dit jaar ruim 80 procent minder dan vorig jaar, Nederland 25 procent. Het vo rig jaar gaf echter een sterke ge stegen produktie te zien bij enorme voorraden die sedert 1957 de koel huizen verstopten. In mei 1959 be gonnen de prijzen op te lopen, juist op het moment dat een daling ver wacht mocht worden. De droogte in West-Europa gaf waarschijnlijk een nieuwe stoot aan de prijs en toen vorige week bekend werd dat Frank rijk voor tweeduizend ton boter aan de markt zou komen was het hek van de dam. Er zou tijdelijk een bo- tertekort kunnen optreden; de prijs vloog nog eens met 40 cent omhoog. Ingevolge het verdrag voor de Euro pese Economische Gemeenschap moet Frankrijk (eigen produktie 300.000 ton) bij een eventueel tekort op zijn boterbalans preferentiële rechten ge ven aan EJE.G.-landen. Praktisch be tekent dit dat het boter moet invoe ren uit Nederland, dat op het ogen blik het enige boterexporterende land van de zes E.E.G.-landen is. Zodra Frankrijk met de importen zijn eigen boterprijs weer teruggedrukt heeft, is het echter met de Nederlandse ex port weer gedaan. Nederland zou de prijsstijging misschien hebben kun nen voorkomen door een uitvoerhef- fing van 40 cent op te leggen, doch dit is in het kader van de E.E.G. thans niet meer geoorloofd. Dit valt te betreuren, want de Nederlandse boterprijs staat nu bloot, aan zeer wisselvallige invloeden die de boter markt in Nederland verstoren. Vorig jaar om deze tijd had de regering een' voorraad boter van ongeveer 18.000 ton, waarmee zij regulerend kon werken, doch de voorraden (on geveer 4000 ton) zitten nu bij de handel. Deze handel voelt zich niet geroepen om de botervoorziening van Neder land te financieren. De handel zal verkopen op het moment, dat het haar het beste past, zo verzekerde men ons van handelszijde. Het hangt van de sterkte van de handen, waar in de boter zit, af, wat er in de eerst komende maanden gaat gebeuren. De boterprijs is nog niet op het ni veau gekomen van voor de prijsver laging van 1958. Op zichzelf is dat reeds een bewijs dat de zuivelmarkt nog niet in orde is en zelfs al zou dit prijspeil bereikt worden dan nog komt de boterprijs en in het algemeen evenmin de prijs van zuivel niet overeen met de melkprijs, die de boer krachtens de melkprijsgarantie ont vangt. Daarnaar gerekend is de bo ter in Nederland ook nog goedkoop met ƒ1,20 per pakje. De Nederlands-Noorse kernreactor in Halden, in Zuid-Noorwegen aan de Zweedse grens, is in gebruik gesteld. Deze reactor zal gebruikt worden door 11 Europese landen volgens een O.E.E.S.-overeenkomst. Op de foto ziet men de controlekamer van de reactor, met staande achter de con troletafel (Se v. t) onze landgenoot Henk Buis, lid van de internationale staf, die met de reactor proeven neemt. Tijdens de receptie in de Hofplein- kerk te Middelburg, kwamen gister middag véle leden van de geref. kerk de jubilerende predikant, ds. P. van Til en zijn familieleden gelukwensen (Foto P.Z.C Kozlow had onderhoud met Eisenhower en Herter De Sowjetrussisclie vice-premier Koz low, die een bezoek brengt aan de Verenigde Staten en begin deze week te New-York een Russische handels tentoonstelling opende, heeft woens dag met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Herter op het ministerie van buitenlandse zaken een uur lang gesproken, waarna hij zich naar het Witte Huis begaf. Kozlow zei bij het verlaten van het ministerie van buitenlandse zaken dat Herter en hij van gedachten hadden gewisseld over de standpunten van hun regeringen ten aanzien van de kwesties die te Genève besproken worden. Op de vraag of er verande ring was gekomen in het standpunt van de Amerikanen of de Sowjet- Unie antwoordde hij slechts: „Wij zullen nog gelegenheid krijgen om la ter daarover met U te praten". De woordvoerder van het ministerie gaf later een verklaring uit in de zelfde zin als de mededeling van Koz low. Hij voegde daar echter aan toe dat voorzover hem bekend was er niet gesproken was over de kern- proeveneonferentie van Genève. Later had Kozlow een onderhoud met president Eisenhower. De veiling van Franse impressionisten in So theby's veilingzalen is betrekkelijk teleurstel lend geweest hoewel zeer hoge bedragen werden geboden. Van de 141 kunstwerken die onder de hamer werden gebracht behoorde een groot gedeelte tot de collectie van de 50-jari- ge Walter P. Chrysler jr., de Amerikaanse au tomobielmagnaat. Een van de voornaam ste werken, „Femme a la mandoline" van Ge orges Braque, ging naar een Zwitserse kunsthandelaar die er 36.000 pond (381.600 gulden) voor neertelde. De laatste keer dat het schilderij werd ver kocht was in 1934 en bracht iets meer dan twaalf dollar op. Het was een recordprijs voor een Braque, een van de oorspronkelijke kubisten. Paul Cezanne's portret van zijn vrouw giiig naar dezelfde köpèr voor het teleurstèliénde bedrag van 40.000 pond (420.000 gulden). Som mige experts hadden voorspeld dat het doek meer zou opbrengen. Cezanne's „Jongen in rode jas" bracht bij de veiling van de collectie Goldschmidt in oktober verleden jaar 200.000 pond op (2.100.000 gul den). En experts acht ten Chryslers Cezanne van even hoge kunst waarde als die van Goldschmidt. De 29 schilderijen van Chrysler brachten in totaal 219.020 pond (2.29&000 gulden) op, nog lange na niet liet record van de bijna een miljoen pond die in oktober voor Franse meesters werden neer geteld. Chrysler had 29 schil derijen en 35 aquarel len. tekeningen en schetsen, alle van Fran se impressionisten, op de veiling gebracht. Andere schilderijen die onder de hamer kwa men, waren afkomstig uit collecties van ande re particulieren. Er zijn acht Renoirs, drie Cezannes, een of meer oliedoeken van Van Gogh, Gaugin, Toulou se-Lautrec. Hatisse, Braqe, Pissarro, Degas, Monet en bijna alle an dere leden van de im pressionistische school bij- Hongerstaking van Algerijnen geëindigd De hongerstaking van 700 Algerij nen, die in verband met verzetsacties in Franse gevangenissen worden vastgehouden, is .feitelijk geëindigd", zo hebben functionarissen van het ministerie van justitie te Parijs woensdag) bekendgemaakt. „Een paar gevangenen in de Parijse Santé- gevangenis, die zich in het afgelopen weekeinde bij de stakers voegden, zetten hun actie nog voort", zo werd hieraan toegevoegd. De Algerijnen wensen behandeld te worden als politieke gevangenen en zij willen niet met gewone misdadi gers in één cel zitten. Hun eis is echter niet ingewilligd. Dinsdag werden 150 gevangenen, die zeer verzwakt waren, naar het ge vangenishospitaal overgebracht. Het was niet direct bekend of ook Ben Bella, de vice-premier van de Alge rijnse regering in ballingschap, die op een eilandje in de Golf van Biskaje gevangen wordt gehouden, zijn hon gerstaking heeft beëindigd. Hij was deze actie enige dagen gele den begonnen uit sympathie met zijn landgenoten. Zelf geniet hij de voor rechten van politiek gevangene. Een merkwaardig geval van hoe het geld van Amerikaanse belasting betalers wordt gebruikt is onlangs aan het licht gekomen bij besloten zit tingen van de commissie van toewijzingen van het Huis van Afgevaardig den. De verhoren betroffen een ziekenhuis dat dooi de Amerikaanse lucht macht in Evreux (Frank rijk), was gebouwd ten koste van 5.708.500 doISar (meer dan 21 miljoen gulden) maar nimmer werd gebruikt. De republikeinse afge vaardigde Meivin R. Laird inspecteerde in Frankrijk een huisves tingsproject voor Ame rikaanse militairen toen hij het gloednieuwe zie kenhui scomplex zag. waarvan het terrein was begroeid met onkruid en gras. Het enige perso neel dat er aanwezig- was, bestond uit een brandweerploeg en zij konden Laird niet vertel len waarom het zieken huis niet werd gebruikt. Generaal John K. Cullen, directeur van de afdeling ziekenhuizen van de luchtmacht, probeerde hiervoor een verklaring te geven. Hij zei dat het Congres in 1952 zijn sanctie had gegeven tot de bouw van het zieken huis. Men had zich toen voor gesteld twee ziekenhui zen met elk 500 bedden te douwen, een in Evreux, en het andere in de buurt van Parijs. Het project voor Parijs werd geschrapt en het project-Evreux werd ge reduceerd tot 300 bed den. Hij gaf thans verzeke ring dat de luchtmacht voornemens is het zie kenhuis deze zomer of in het najaar als een regio naal hospitaal in gebruik te nemen, De reden waarom het hospitaal niet eerder werd ge opend was, dat de troe pensterkte intussen „aanmerkelijk was ge daald". Toen men erop aandrong dat liij getallen zou ge ven, zei hij tot de com missieleden dat de lucht macht op het tijdstip dat het contract voor Evrenx werd toegewezen 19.850 manschappen in Frank rijk had, en dat de hui dige sterkte 19.766 be draagt»,, David Ben Goerion is onbetwist baar de machtigste en meest populaire politicus in Israël. De Israëli's, wie het aan gevoel voor humor niet ontbreekt, hebben wel eens gefluisterd, dat zijn enige reden om zich niet tot koning te laten uit roepen is geweest, dat hij dan „Ko ning David de Tweede" zou moeten heten... Hij heeft zijn populariteit weten te behouden dwars door alle moeilijkheden waarmee de nieuwe staat Israël in zijn elfjarige geschie denis te maken heeft gehad en on danks het feit dat zijn politieke te genstanders (waaraan het hem óók niet ontbreekt), menige gelegenheid hebben aangegrepen om zijn „troon" aan het wankelen te brengen. Hij zit er nog steeds, al ziet het er na de moeilijkheden die gisteren in een ver trouwensvotum van het parlement resulteerden, naar uit dat hij het eer der door hem gebruikte dreigement van aftreden nu binnenkort in daden zal omzetten. Een viertal ministers heeft namelijk meegedaan aan (ove rigens mislukte) pogingen, hem in zijn hemd te zetten en dat is niet volgens afspraak. Dat viertal heeft gebroken met de traditie, dat alle ministers gezamenlijk de verantwoor delijkheid op zich nemen voor kabi netsbesluiten, ook wanneer zij zich daartegen bij de beraadslagingen met hun collega-ministers hebben verzet. Bij de stemming van gisteren in de Knesset ging het om de vraag, of Israël er goed aan deed. granaatwerpers uit zijn wapen fabrieken te verkopen aan West- Duitsland. Deze wapentransactie was allang beklonken, maar nog niet tot de openbaarheid uitgelekt voordat 't Westduitse weekblad Der Spiegel haar vorige week aan de grote klok hing. Zowel uiterst rechts als uiterst links maakten in Israël groot mis baar. Men kon toch geen wapens le veren aan een volk, dat in het jong ste verleden miljoenen Joden heeft omgebracht Ongetwijfeld beant woordde deze kritiek aan de eerste opwelling van verontwaardiging die door het Israëlische land was gegaan, maar die inmiddels bij een groot deel van het volk had plaatsgemaakt voor begrip voor de regeringsbeslissing, die op Israëls behoeften voor dit ogenblik was gebaseerd. Ben Goerion vertolkte de opvatting van de meer derheid in het kabinet, toen. hij gis teren voor de stemming in het parle ment de afgevaardigden verzocht, de „pathetische anti-Duitse toon" te la ten varen omdat die tot niets zou leiden en geen rekening hield met de internationale ontwikkeling en met de positie van Israël. „De Jodenvervolgers", zo sprak hij, „zijn vernietigd of verdwenen en de discipelen van Hitier moet men te genwoordig in het Midden-Oosten zoeken waar zij de naburige Arabi sche landen leiden". Doordat Israël niet met enig blok is verbonden, kon het geen wapens tegen verminderde prijs krijgen. Voor het geld, dat het land van West-Duitsland zou ontvan gen voor de levering van anti-tank- wapens, kon het nieuwe wapens ko pen voor zichzelf, zo betoogde hij. Met 57 tegen 45 stemmen bij 6 ont houdingen gaf de „Knesset" hem ge lijk. Men kan niet zeggen, dat Ben Goerion het leed dat de nazi's de Joden aandeden, heeft ver geten. Weliswaar heeft hij persoon lijk niets ondervonden van de Duitse onderdrukking, maar wellicht beter dan vele anderen kent hij de verhalen van overlevenden, die nu tot zijn landgenoten behoren. Meer dan vele ander-en zal hij er ook van begrijpen, omdat hij al in zijn jeugd, toen hij nog David Grün heette, te Plonsk (toenmalig Russisch deel van Polen) enige progroms heeft meegemaakt, die voor hem mede aanleiding waren om als zeventienjarige naar het Be loofde Land te trekken en er de op bouw van een Joodse staat voor te bereiden. Voor die Joodse staat is het volgens hem aanbevelenswaardig za kelijke beslissingen te nemen en niet al te veel op gevoelens af te gaan. Nuchter bezien, worden de Israëli's nu voornamelijk lastig gevallen door- Arabieren en het is Ben Goerions voortdurende streven, om sterk te staan tegen huidige bedreigingen van die kant. Ben Goerions aandacht is nu vooral gericht op de kwestie van de Inge Toft, het in Israëlisch char ter varende Deense schip, dat door Egypte wordt vastgehouden in het Suezkanaal. Egypte erkent niet het recht van Israëlische schepen, om door het Suezkanaal te varen omdat tussen de twee landen nog altijd een oorlogstoestand bestaat. Om die ac tuele scheepvaartkwestie tot een gunstige opiossing te brengen, heeft Ben Goerion gisteren nog niet direct toegegeven aan zijn opwelling om het regeringsbijltje erbij neer te leg gen nu het kwartet van rebellerende ministers weigert om afzonderlijk de laan uit te gaan. Ben Goerion wil eerst nog afwachten of Dag Ham- marskjöld, de secretaris-generaal der Verenigde Naties die nu in Cairo on der meer de scheepvaavtkwestie be spreekt. ook naar Israël komt. Ook in dit geval wil hij niet toegeven aan gevoelens, maar blijk geven van werkelijkheidszin. De 72-jarige gaat terecht uit van de gedachte, dat Hammarskjöld liever met een rege rende, dan met een troonloze „ko ning" praat. V—O-. DAVID BEN GOERION k» nog geen troonsafstand

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3