PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LÜBKE GEKOZEN ALS BONDSPRESIDENT „Doel van het volk te werken voor herenigd Duitsland" Wallen en bastions in Retranchement worden weer 17de eeuws.. BILT In tweede ronde met 526 stemmen vóór MENZIESAUSTRALIË STEUNT NEDERLANDS STANDPUNT VANDAAG HUWEN PRINS ALBERT EN PRINSES PAOLA 202e jaargang - no. 153 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kolc. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 2 juli 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-00, tel. 2355 4 lijnen Cb.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 8841; Goe$, L. Vorststr. 63, tel, 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20: Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094, De Christendemocratische kandidaat voor het Westduitse pre sidentschap, Heinrich Lübke, is woensdagmiddag In West-Ber- lijn in tweede stemming met 526 stemmen gekozen. Hij kreeg zes stemmen meer dan de vereiste absolute meerderheid. BIJ de tweede stemming kreeg de socialistische kandidaat prof. Carlo Schmid 886 stemmen (l meer dan in de eerste ronde), de kandidaat van de vrije democraten Max Becker 99 stemmen (5 minder dan in de eerste ronde). In de tweede ronde onthielden 22 afgevaardigden zich van stem ming, tegen 25 in de eerste. Vijf afgevaardigden waren door ziekte ver hinderd de vergadering bij te wonen. Lübke, die in de eerste ronde 517 stemmen kreeg, werd kennelijk gekozen doordat enkelen die in de eerste ronde hun stem aan Becker gaven, thans op hem stemden, en omdat min der afgevaardigden zich van stemming onthielden. Lübke, die in de afgelopen vijf jaar minister van landbouw is geweest, is de opvolger van dr. Theodor Heuss. Er ging een stormachtig applaus op toen dr. Gerstenmaier, de voorzitter van de bondsdag, de uitslag bekend maakte. Kanselier Adenauer lachte vergenoegd. De nieuwe president zal 15 september worden beëdigd. Dr. Lübke verklaarde na zijn verkie zing, dat het voornaamste doel van het volk is „te werken voor een her enigd Duitsland, gegrondvest op rechtvaardigheid en vrijheid, en de wereldvrede te dienen". Prof. Carlo Schmid, de kandidaat van de socialis ten, wenste Lübke met een handdruk geluk. De voorzitter van de Westduitse bondsdag, Eugen Gerstenmaier, had de vergadering geopend. Gersten maier deelde mede dat de 43 afge vaardigden van West-Berlijn ook stemrecht hadden. Zoals bekend be hoort West-Berlijn wettelijk niet tot West-Duitsland. Het staat onder be stuur van de drie westelijke mogend heden. Deze hadden echter geen be zwaar tegen het verlenen van kies recht aan West-Berlijners. Bondspresident dr. Theodor Heuss heeft zijn woensdag te West-Berlijn f~ ;ekozen opvolger, Heinrich Lübke, elegrafisch gefeliciteerd en de hoop uitgesproken dat door deze verkie zing rust zal komen in de plaats van de beroering der afgelopen maanden. „Ik hoop dat de eindbeslissing de on plezierige verwarring van de voorbije maanden tot rust zal brengen", al dus de Westduitse president, die ver- Idaarde bereid te zijn om zijn opvol ger voor diens ambtaanvaarding voor te lichten „uit mijn tien jaren van kleurrijke ervaring". Voor het eerst sedert 1952, toen de echtgenote van president Heuss overleed, zal de bondsrepubliek nu ook weer een „eerste burgeres" hebben. Lübkes echtgenote, Wil- helmine, staat in Bonn bekend als een innemende en intelligente da me. Zij komt evenals haar echt genoot, met wie zij 25 jaar gele den huwde, uit Westfalen. Zij ia een vroegere wiskundelerares. Haar liefhebberij is talenstudie, w.o. Russisch. Volkspolitie In Oost-Duitsland werd gisteren „de dag van de Duitse volkspolitie" ge vierd. In een boodschap van het cen trale comité der communistische een-, heidspartij werd het noodzakelijk ge- Ben Goerion heeft aftreden uitgesteld Premier Beu-Goerion van Israël heeft zijn aftredeu uitgesteld nadat hij woensdag met 57 tegen 45 stemmen, bij zes onthoudingen, het vertrouwen van het parlement had gekregen voor zijn wapentransactie met West- Duitsland, waarmee meer dan tien miljoen gulden is gemoeid. Uit de omgeving van de premier wordt vernomen, dat hij zijn beslis sing enkele dagen heeft uitgesteld. Hij heeft dat gedaan, zo neemt men aan, om er de nadruk op te leggen dat hij niet toegeeft aan de eis van de linkse ministers tot aftreden. De premier verklaarde in het parle ment, dat Israël uit veiligheids-over wegingen tot de wapentransactie met West-Duitsland moet overgaan. Het land werd bedreigd door „discipelen van Hitler in het Midden Oosten". De genoemde wapentransactie is een verkoop door Israël aan West-Duits land. Parlementaire waarnemers zijn van oordeel, dat de breuk in de rege ringscoalitie niet meer te helen is. De twee linkse partijen van de coalitie die tegen de premier hebben gestemd, zijn de Ahdoeth Haavoda en de Ma- pam. Bankstaking in Italië afgelopen Staking van zeelieden duurt voort De staking van de Italiaanse bank bedienden, die drie weken geleden begon, is geëindigd. De bankbedien den hebben ermee ingestemd vandaag weer aan het werk te gaan, in af wachting van bet resultaat van on derhandelingen die tussen de bonden en de directie over de geëiste loons verhoging zullen worden gevoerd. De staking van zeelieden duurt nog voort. Granaat ontplofte in Padang: negen doden Negen mensen, allen vrouwen en kin deren zijn woensdag gedood bij de ontploffing van een handgranaat op de drukke markt van Padang op West-Sumatra. Persberichten die dit meldden bevatten geen nadere gege vens over de toedracht van de ont ploffing. Padang is de hoofdplaats van de op- standenlingenactiviteit op Sumatra. In deze plaats geldt nog steeds de avondklok, In de tuin van het Orungerie-hasteel ïn West-Berlijn is dinsdag een recep tie gehouden voor de leden van de Duitse Bondsdag. De foto toont bondskanselier Adenauer, die met zijn champagneglas klinkt met dr. Heinrich Lübke, die woensdag tot Bondspresident werd gekozen. noemd om „met het oog op het groei ende gevaar voor de vrede, het we derzijds begrip en een vermindering van de spanning als gevolg van hét Duitse militarisme, de socialistische scholing en de opleiding van de poli tie verder te verbeteren". Aanval op onbekende duikboot bij Brazilië De Braziliaanse autoriteiten hebben bekendgemaakt, dat woensdag twee duikboótjagers een niet geïdentifi ceerde duikboot hebben aangevallen, die Braziliaanse vlootoefeningen tus sen Porto Seguranca. en Caravellas gadesloeg. Alle Braziliaanse oorlogsschepen hebben opdracht gekregen de duik boot direct aan te vallen als zij haar ontmoeten en de boot zich niet wil identificeren. Ook de luchtmacht is ingeschakeld. Het is niet de eerste maal dat bij de Braziliaanse kust onbekende duikboten worden waar genomen. SOEVEREINITEIT NED. NIEUW-GUINEA De Australische premier R. Menzies heeft gisteren ons land verlaten. Hij vertrok naar Zürich, waarna lüj zijn reis voortzet naar Karachi. In Zürich had de minister-president een onderhoud met minister Luns, die gisteren niet in Den Haag kon zijn, wegens de openïngszittïng van de economische en sociale raad der Verenigde Naties in Zürich. aanval tegen westelijk Nieuw-Guinea zou kunnen worden gebruikt. Op Schiphol had Menzies geen woord commentaar op de vraag, wat hij dacht van Nederlandse troepenzendingen naar Nieuw- Guinea. Hij had ook geen commen taar op de vraag wat zijn stand punt was ten aanzien van de ko mende onderhandelingen op lucht vaartgebied tussen Nederland en Australië, waarbij Nederland zal aandringen op een verhoging van de frequentie van de K.L.M.-lijn op Sydney. met mr. Luns Voor zijn vertrek van Schiphol ver klaarde de Australische staatsman dat hij lange en zeer nuttige bespre kingen heeft gevoerd met minister president De Quay, waarbij zaken van gemeenschappelijk belang zijn behandeld. Een groot deel van het onderhoud werd besteed aan de posi tie van Nederlands Nieuw-Guinea. De premier zei, dat Australië volledig het standpunt steunt, waarbij Neder land de soevereiniteit bezit over wes telijk Nieuw-Guinea. Dr. Soebandrio, de Indonesische minister van buiten landse zaken, heeft tijdens zijn re cente bezoek aan Australië uitdruk kelijk verklaard, dat van gebruik van geweld geen sprake zal zijn. Na het onderhoud te Zürich verklaar de de Australische premier, dat het Australische standpunt steeds is ge weest, dat ofschoon wij goed kun nen begrijpen dat Indonesië voor het handhaven van de binnenlandse vei ligheid wapens nodig heeft wij enige bezorgdheid koesteren over het oorlogstuig dat voor een gewapende Brussel bereidt zich voor op het sprookjeshuwelijk tussen prins Al- bert en prinses Paola. Een grote lin geriewinkel in het centrum van de Belgische hoofdstad heeft in de eta lage een portret van het prinselijk paar een goed plaatsje gegeven te midden van een wolk van tule. FEEST IN BRUSSEL Zal prinses Liliane beide De Belgen vroegen zich gisteren op de vooravond van het huwelijk, van prins Albert en prinses Paola af of prinses Liliane de huwelijks- Èlechtigheden wel zou bijwonen. >e prinses was op het tuinfeest, dat dinsdagavond in het paleis te Laeken werd gegevén, niet aan wezig. Ze had griep, zo werd ge zegd. Er zouden echter moeilijk heden zijn gerezen met het proto col. De moeilijkheden waren gisteravond nog niet helemaal opgelost. Want vandaag (in de ochtend) zou pas worden meegedeeld of prinses Li liane beide huwelijksplechtigheden zou bijwonen. Wel is gisteravond meegedeeld, dat de prinses zal rij den in de vierde auto, tezamen met ex-koning Umberto van Ita lië. Koning Boudewijn zal in de tweede auto worden vergezeld door koningin Elizabeth. De plechtigheden begiiinen in de gro te rijkszaal van het Brusselse ko ninklijk paleis, waar burgemees ter L. Cooremans om tien uur het bruidspaar zal ontvangen en het burgerlijk huwelijk zal sluiten. De huwelijksakte zal zowel in het Frans als in het Vlaams worden voorgelezen. De getuigen van prins Albert bij het burgerlijk huwelijk zijn erfhertog Jan van Luxem burg en prins Karei Bernadotte van Zweden, broer van wijlen ko ningin Astrid. De getuigen van prinses Paola zijn prins Fransesco Ruffo di Calabria, een oom van de prinses en de markies van San Germani, haar zwager. Na het burgerlijk huwelijk zal het paar in een stoet van ongeveer 60 auto's, begeleid door een hon derdtal ruiters van het koninklijk escorte, haar de St. Goedeleketk rijden. Daar zal in aanwezigheid van duizend genodigden kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Me- chelen, het huwelijk inzegenen. In overeenstemming met het in au gustus afgekondigde nieuwe hu welijksritueel zal prins Albert zijn bruid zelf naar hét altaar leiden. In de kerk zullen prins Jan van Lu xemburg en prins Alexander, de halfbroer van prins Albert, die door zijn leeftijd hij is 16 jaar niet als getuige kan optreden bij het burgerlijk huwelijk, getui gen zijn. De getuigen van prinses Paola bij het kerkelijk huwelijk zijn haar broers, prins Fabricio en prins Antonello Ruffo di Calabria. „BERGEN WERK" VOOR WERKLOZEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Openluchttheater in Mauritsbastion IN RETRANCHEMENT zullen binnen afzienbare tijd, bijna in de letterlijke betekenis van het woord, bergen werk verzet wor den.... Want de wallen en basti ons, die eeuwen geleden door de legers van een ondernemende Prins Maurits zijn opgeworpen en die in de loop der jaren wel enigszins „misvormd" zijn, wor den weer in hun oude toestand teruggebracht. Dat betekent in derdaad „bergen werk": meer dan 150.000 kubieke meter grond moet namelijk verplaatst wordenEr zal overigens meer gedaan worden, want mid denin het befaamde Maurits bastion komt een openlucht theater! Voor dat werk zijn heel wat guldens nodig: ruim anderhalf miljoen... Maar bui'gemeester J. A. Leenhouts van Cadzand en Retranchement is er van overtu gd, dat dit geld er zal komen. En argumenten voor een rui me rijkssubsidie zijn er inderdaad. Zo staan er historische belangen op het spel, die ook zijn beklemtoond door instellingen als de stichting „Menno van Coehoorn" en Monumen tenzorg. Bovendien is dit; massale grond werk arbeidsintensief, zodat het een belangrijk bestrijdingsmiddel van de werkloosheid in deze streek kan zijn. Geen wonder dus, dat de minister van sociale zaken voor de uitvoering van dit werk, dat In D.A.C.W.-verband gebeurt, in principe reeds een ruime subsidie toezegde. En inmiddels heeft de Nederlandse Heidemaatschappij in Goes de plannen reeds kant en klaar. Ontmoeting „Als de plannen zijn uitgevoerd", zo voorspelt burgemeester Leenhouts, „dan ontmoeten de historie en de moderne tijd elkaar in Retranche ment,,.,," Die historie zal zichtbaar worden als de zeventiede eeuwse ves tingwerken weer rond Retranchement zullen liggen al-s in de tijd van Prins Maurits! En de moderne tijd? „Het toerisme", zegt burgemeester Leen houts, „want deze vestingwerken worden toeristisch nog aantrekkelij ker door een openluchttheater, wan delpaden en een passende beplanting". De enkele kilometers lange wallen, die als een gordel rond Retranche ment ligt, krijgen een hoogte van 7 meter plus N.A.P. Maar de bastions torenen daar nog boven uit: deze so lide verdedigingswerken worden 8 meter hoog. Boven op die wallen .is er ruimte genoeg om ver over 't Vlaam se landschap te kunnen uitkijken, want de kruinbreedte wordt vijf me ter. Natuurlijk spant het Nassau- bastion de kroon: de wallen van dit ,fort rijzen bijna 91/2 meter omhoog En in dit massieve bolwerk zal het openluchttheater aangelegd worden. In één van de hoeken van dit vier kante bastion zal het toneel komen: een vloer van betontegels en op de achtergrond een natuurlijk decor. De wallen van dit bastion maken het de tribunebouwers wel zeer gemakke lijk, want op de glooiing van deze dijken worden als zitplaatsen geteer de eikenhouten „wankanten", halve boomstammen, die in de lengterich ting- zijn doorgezaagd, geplaatst. De trappen tussen de zitplaatsen wor den opgebouwd uit hetzelfde klassie ke materiaal. Vanzelfsprekend komt er tussen to neel en tribune een klankvijver. Het gehele openluchttheater krijgt een grootte van om en nabij 3500 vier kante meter. Overigens vindt burgemeester Leenhouts dit terecht niet alleen een aanwinst voor Retranchement, maar voor heel de streek. „Zelfs ligt het voor de hand, dat door uit voeringen in dit openluchttheater de culturele samenwerking tussen Belgisch en Nederlands Vlaande ren groter zal worden", aldns de ze burgemeester. Nu reeds wordt er rekening gehou den met een grote drukte bij mogelij- (Zie slot pag. 2 kol. 5) Staking van zeelieden op In verschillende havens aan de Ame rikaanse grote meren liggen ertssche pen stil, tengevolge van een zich steeds verder uitbreidende staking van zeelieden op deze schepen. Zij zijn georganiseerd ïn de „United Steelworkers Union", de vakbond van arbeiders in de staalindustrie. Zes ertsschepen die bij staalfabrieken in het industriegebied van Chicago liggen zijn door hun bemanningen verlaten en posten ongeveer driehon derd stakers bij de loskaden. Te Lo rain en te Two Harbours (Minnesota) zijn in totaal twee schepen stil komen te liggen. Vermoedelijk zullen ongeveer hon derd ertsboten, schepen die speciaal zijn gebouwd voor de vaart op de gro te meren, door de staking getroffen worden. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van gisteravond Den Helder, geheel bewolkt. Ypenburg, regen. Vlissingen, geheel bewolkt, Eelde, regen, De Bilt, regen, Twente, regen. Eindhoven, geheel bewolkt, Zuid-Limburg, geheel bewolkt, Helsinki, regen, Stockholm, half bewolkt, Oslo, zwaar bewolkt, Kopenhagen, zwaar bewolkt, Aberdeen, zwaar bewolkt, Londen, zwaar bewolkt, Amsterdam, regenbui, Brussel, geheel bewolkt. Luxemburg, zwaar bewolkt, Parijs, geheel bewolkt. Bordeaux, zwaar bewolkt, Grenoble, zwaar bewolkt, Nice, half bewolkt, Berlijn, zwaar bewolkt, Frankfurt, zwaar bewolkt, München, regenbui, Zürich, motregen, Genéve, zwaar bewolkt, Locamo, licht bewolkt, Wenen, half bewolkt, Innsbruck, zwaar bewolkt, Athene, onbewolkt, Rome, onweer, Ajaccio, licht bewolkt, Madrid, onbewolkt, Mallorca, half bewolkt, Lissabon, onbewolkt. 16 gr. 18 gr. 17 gr. 17 gr. 18 gr, 18 gr. 20 gr. 24 gr. 25 gr. 22 gr. 20 gr. 23 gr. 18 gr. 20 gr. 17 gr. 22 gr. 24 gr. 20 gr. 24 gr. 22 gr. 19 gr. 16 gr. 14 gr. 18 gr. 26 gr. 19 gr. 19 gr. VERWACHT Geldig tot hedenavond ZACHT. Veel bewolking; en voornamelijk in het noorden van het land nn en dan regen. Matige tot krachtige zuidwes telijke wind. Zachter dan gisteren. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag nog zwaar bewolkt, maar overwegend droog strandweer. Mati ge wind uit zuidwestelijke richting. Temperatuur in de middag 18 tot 19 graden Celsius. Vooruitzichten. Iets warmer en ge leidelijk meer zon. ZON EN MAAN 3 juli Zon op 4.25 onder 21.03 Maan op 2.49 onder 18.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1