PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NEDERLAND EN NOORWEGEN UIT WALVISVAARTCONVENTIE Terugkeer afhankelijk van redelijk quotum Zeelnds provinciehuis wordt kunstzinnig ingeicht Ecommsm EENW0RDSG WRAKSTUKKEN VAN VLIEGTUIG DOODDEN ACHTTIEN MENSEN KONINGB0UDEWIJN ONTVING Sm GASTEN OP TUINFEEST 202e jaargang - no. 152 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 1 juli 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.: t of 3546); Middelbtrg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. CONFERENTIE TE LONDEN NOG NIET GEËINDIGD Honderdvijftig mensen Nederland en Noorwegen zijn uit de walvisvaart conventie getiden. Dit heeft de directie van de Nederlandse Maatschappij voor de wlvis- vaart gisteravond meegedeeld. De reden van het uittreden is, dt de redelijke vangstquota niet verkrijgbaar bleken. Japan heeft zijn «zeg ging weer ingetrokken. De consequenties van deze besluiten] zijn thans nog moeilijk te overzien. Nederland heeft zich bereid ver klaard zijn vangst-kwantum vrijwil lig te beperken tot 1200 eenheden (in het afgelopen seizoen heeft de Willem Barendtsexpeditle onge veer 960 eenheden gevangen). De conventie heeft voorts gisteren in Londen besloten de openings datum van het walvisseizoen te ver vroegen van 7 januari tot 28 decem ber. Overigens echter nemen Noor wegen en Nederland thans dus niet meer deel aan de besprekingen bin nen de internationale walvisconven tie. Van de zijde van het ministerie van landbouw en visserij wordt medege deeld dat de Nederlandse regering ter conferentie de eventuele bereid heid heeft uitgesproken om terug te keren als alsnog een aanvaard baar quotum aan Nederland wordt geboden. De ministeriële woordvoerder legde er de nadruk op dat de Londense conferentie niet is geëindigd, doch zonder Nederland en Noorwegen voortgang vindt. Nederland was reeds voorlopig uit de convdie ge treden en heeft thans, alis de woordvoerder, deze uittredfe ge handhaafd. Het Japanse besluit niet uitle con ventie te treden was als eeiverras- sing gekomen. In navolgingan Ne derland en Noorwegen had ipan in februari bekendgemaakt, it het lidmaatschap op 30 juni zoiworden opgezegd. De verklaring iidat de Japanse maatschappijen va:mening zijn, dat er wel een of am" com promis zou kunnen wordeibereikt, waardoor de totale vangstliiet voor walvissen in het zuidpoolgeed ver hoogd zou worden van D00 tot 16.000 blauwe wasviseenhen. De moeilijkheden onder de jf grote walvisvarende landen: Noorwegen, Japan, Rusland, Engeland, Neder land, liggen voornamelijk bij de Rus sen. Rusland heeft vorig jaar van de totale vangstlimiet van 15.000 eenhe den een aandeel toegewezen gekre gen van 20 pet., dus 3000 stuks, voor de duur van zeven jaar. De vier an dere landen konden daarna geen overeenstemming bereiken over de verdeling van de resterende 12.000 eenheden. De som van de vangstaan delen die zij opeisten, kwam uit op 13.450 eenheden. Dat is 1450 méér, dan krachtens de regels van de Wal visconventie mag worden gevangen. Als de totale vangstlimiet tot 16.000 eenheden zou kunnen worden ver hoogd en Rusland tevreden zou blij ven met de toegewezen 20 pet. van 15.000 eenheden, dan zou het me ningsverschil tussen de vier anderen gereduceerd zijn tot 450 aandelen. De Russen willen echter van die. extra bij (e voegen 1000 eenheden óók 20 pet. hebben. Overstroming in Columbia Las Juntas, een dorpje met 200 inwo ners in het Columbiaanse departe ment Tolima, is dinsdag door een overstroming van de rivier de Com- !beima geteisterd. Gehele gezinnen werden in de slaap verrast en door het water meegesleurd. Volgens Reu ter zijn er 150 mensen omgekomen. De regering heeft de nationale mobi lisatie van het Rode Kruis gelast. Motie van wantrouwen tegen Goerion verworpen Het Israëlische parlement heeft dins dag een communistische motie van wantrouwen in de regering van pre mier Ben Goerion verworpen met 57 tegen 5 stemmen hij 37 onthoudingen. Alleen de communisten stemden voor de motie, die was ingediend wegens de voorgenomen levering van Israëli sche anti-tankwapens aan de Duitse Bondsrepubliek. Het debat is gisteren niet tot een slot gekomen. Vandaag wordt het voortgezet. Ben' Goerion zal dan aan het einde van het debat een redevoering houden. RAMP IN 1SJIKAWA (JAPAN) Piloot van straaljager bleef ongedeerd Wrakstukken van een straalvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, dat dinsdag in de lucht uit elkaar sprong, zijn neergekomen op dertig huizen I Minder bedrijven n deze dagen van schoolexamens, eindexamens enz. wil men nogal eens propaganda maken voor het kiezen van bepaalde beroepen. De wervingscampagnes bereiken dan haar hoogtepunten en aan duizenden jongelui wordt via advertenties, re clamebiljetten, werkelijk-wel-goede brochures en andere voorlichtings middelen medegedeeld, dat ze zich een goede toekomst kunnen scheppen in een bepaald beroep. Over bet algemeen is dia propagan da nuttig en instructief. Zij opent aan vele jongelui de ogen voor de toekomstkansen, die het Nederland van 1959 heeft te bieden en deze jon gelui kunnen daarna een weloverwo gen keuze doen. Het is echter ook zó, dat door de propaganda en voorts door de toekomstverlangens van de op groeiende jeugd, bepaalde beroepen teveel naar voren gehaald worden. Dat geschiedt ten koste van andere beroepen, die achterop geraken. Het zal ongetwijfeld velen, die buiten het middenstandsbedrijf staan, sterk verbazen, dat dit bedrijf tot de sterk slinkende „beroepen" behoort. Zo slinkend zelfs, dat de directeur van het Algemeen Waarborgfonds voor de Middenstand in midden- standsbedrijveri waarschuwende woorden laat horen. Er verdwijnen in Nederland zo ongeveer 8000 mïd- denstandszaken per jaar. Honderden daarvan zijn nog wei gezond en ren dabel. Ze zouden aan een bekwaam ondernemer een alleszins redelijk in komen kunnen opleveren, maar ze verdwijnen omdat de eigenaars die meestal wat ouder zijn geen ge- fadigden kunnen vinden, die voor et bedrijf een redelijke prijs willen of kunnen betalen. De zoëven genoemde directeur vertelt dan hoe bekwame en energieke mensen door de be staande „waarborgfondsen" aan fi nanciële middelen geholpen kunnen worden voor het overnemen van een bedrijf. Zover is het dus al gekomen, dat er algemene propaganda gemaakt moet worden voor het overnemen van mid- denstandsbedrijven, waarbij kredie ten worden aangeboden. Uiteraard is het niet een enkele oorzaak, die tot dit verschijn sel heeft geleid. Het gaat om een complex van oorzaken, waarbij de financiën niet eens de grootste rol spelen. Hoe zou men anders kun nen verklaren, dat zovele kinderen uit financieel-lcrachtige midden standsgezinnen toch aan het zelf standige bedrijf de rug toekeren om liever ambtenaar te worden of een functie in de groot-industrie te aan vaarden? Hierbij spelen ongetwijfeld gevoels overwegingen een grote vol zoals bij voorbeeld het verlangen naar meer vrije tijd en naar een werkkring, die beperkt gehouden wordt en niet een overmaat van beslommeringen geeft. Vooral In de dorpen is het aantal middenstanders, zowel in de de tailhandel als in de ambaehts- bedrijven voortdurend kleiner gewor den. Het aantal kruideniers in Nederland, dat in 1930 nog 38.000 bedroeg, be- Zie slot pag3 kol1) Overal langs de gren van Saar land bereidt men zi&oor op „X- dag", de dag waarop, economische eenwording van Sa<fid en West- Duitsland een feit wa De bijgaan de foto werd gemaabp de Frans- Saarlandse grens, de weg van Metz naar Saarbrüci ivaar bij de grenspost door iverlclieden reeds een slagboom van het Duitse type wordt geplaatst. De winkels in Saarland geven hun klanten het advies om bijv. radio- en' televisietoestellen nu te bestellen. De aflevering geschiedt dan op ,JC-dag" tegen de veel lagere Duitse prijzen. en een volle eetzaal van een school in de stad Isjikawa op het Japanse ei land Okinawa. Achttien mensen werden gedood en 81 gewónd. Generaal Burns, comman dant van de vijfde Amerikaanse luchtvloot, heeft zich naar de plaats van het ongeluk begeven om persoon lijk een onderzoek in te stellen. De piloot van het toestel, een Super Sabre straaljager, heeft getracht de stad te ontwijken, maar is daarin niet geslaagd. Even voordat het toestel ex plodeerde, heeft hij het met zijn schietstoel verlaten. Hij is ongedeerd. In de eetzaal van de school bevon den zich bijna honderd kinderen toen het ongeluk gebeurde. Di\ Mcclure uit Lindsay in Califomië heeft ln het medisch tijdschrift van de ze staat meegedeeld, dat een zijner pa tiënten, een 44-jarige metaalarbeider van Deense afkomst.' zijn hart gedurende vijf seconden kan laten stilstaan. ONDERHOUD MENZIESDE QUAY: Gevolgde beleidslijn wordt voortgezet De Australische minister-president, de heer Menzies, die een bezoek van twee dagen brengt aan ons land, heeft gisteren in Den Haag een lang durig onderhoud gehad met de minis ter-president, prof. dr. J. E. de Quay. PRINSES PAOLA WAS VERLEGEN Koning Boudewijn en koning Leopold hebben dinsdagmiddag in het kasteel te Laeken een groot tuinfeest gegeven ter ere van prins Albert en prinses Paola, die donderdag in het huwelijk treden. De voltallige koninklijke familie met uitzondering van koningin moeder Elizabeth en prinses Liliane, die griep heeft buitenlandse prinsen, familieleden van prinses Paola, in totaal ongeveer 6000 gasten namen deel aan het feest in de uitgestrekte tuinen van het paleis, welke wereldberoemde broeikassen hebben, waar 2000 men sen tegelijk .langs de tropische planten kunnen wandelen. Ondanks het betrokken, druilerige weer bood het feest een schitterende aan blik door de kleding en sieraden der vrouwen, de gewaden van prelaten en de gote hoeveelheid bloemen. Tijdens een. wandeling werden prins Albert en prinses Paola luide toegejuicht. Vele Italianen juichten ook ex-koningin Marie-José, de echtgenote van Umberto en tante van Albert, toe en riepen „lang leve onze koningin". Prinses Paola zag er eerst nogal verle gen uit, maar later was haar nervositeit geheel geweken. UIT EERSTE NUMMER VOORLICHTINGSBLAD BLIJKT: Provinciale Stateullen op 28 juli aanstaand een bezoek brengen aan hefenwe provin ciehuis in de Milburgse Ab dij. De werkzaaeden hieraan vorderen goed, lat het ver moedelijk in ap l960 in ge bruik kan wordgeuomen. Er zijn thans aller bijzonderhe den bekend oveie inrichting, bijzonderheden Ged. Staten hebben vermeld het eerste nummer van 1 „Voorlich tingsblad", dat dands Staten gistermorgen bh opening van de zomerzitting hun plaats vonden. Onlau hebben wij melding gemaavan de plan nen over dit bl Ged. Staten willen daarin allerlei zaken ver melden, die geen plaats in de statenstukken kunnen vinden, doch niettemin van belang zijn voor de leden der staten. Het eerste nummer van dit blad is dus gewijd aan de bouw van het nieuwe provinciehuis. Uit deze mededelingen blijkt, dat reeds aan diverse kunstenaars op drachten zijn verstrekt voor de ver siering van het gebouw. Ter weers zijden van de hoofdingang zullen twee zuilen worden geplaatst. Er wordt overwogen de Amsterdamse beeldhouwer Radecker jr. bronzen fi guurtjes te doen ontwerpen ter plaatsing op die zuilen. Ook wordt overwogen hem versieringen in het loodwerk aan de voorgevel te doen ontwerpen. De hoofdingang zelf zal worden ge vormd door twee bronzen deuren met figuraties. Aan de beeldhouwer Ph. ten Klooster te Veere is opdracht gegeven tot het hakken van het wa pen van Zeeland in de voorgevel en het versieren van twaalf kapitelen in het gebouw. Daarmede is reeds een aanvang gemaakt. De Middelburgse schilder Jac. Prince is door de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten gevraagd een ontwerp te maken voor een wandversiering in mozaïek in de benedenhal, onmiddel lijk rechts van de ingang. Voor die hal denkt men voorts aan zwart-wit tekeningen (bijv. met betrekking tot de Deltawerken) van W. Vaarzon Morel te Veere. Voor plaatsing in die hal komt wel licht ook in aanmerking een antieke Chinese kist, waarover men reeds de beschikking heeft. Marmeren gedenkplaat In het trappenhuis wordt beneden een marmeren gedenkplaat aange bracht. Mr. J. O. J. van Schagen te Domburg heeft de opdracht aan vaard om hiervoor een passende spreuk te ontwerpen. Ter hoogte van de eerste verdieping worden in natuursteen de wapens van zestien Zeeuwse gemeenten ge hakt en gekleurd (op dezelfde wijze als in de schouw van de Statenzaal). Daartoe zijn gemeenten uit de ver schillende delen van Zeeland geko zen. Dit werk is opgedragen aan P. StuJjvenberg te Schiedam. Aan de heer en mevrouw Goeting te 's-Gravenhage is een ontwerp ge vraagd voor een grote muurschilde ring en aan de laatstgenoemde ook voor applicatiewerk, aan te brengen op de noordelijke en de zuidelijke wand van de bovenhal. Gobelins In de vergaderzaal van Gedeputeer de Staten zullen vier gerestaureerde gobelins uit de vroegere Statenzaal de wanden versieren. Voor deze ruime zaal zijn de stoelen bestemd, welke de provincie zich heeft voor behouden, toen zij in 1954 de eigen dom van het gebouw Hofplein 8-10 te Middelburg (arrondissements rechtbank) met de inventaris aan het rijk overdroeg. Deze stoelen, voorzien van het Zeeuwse wapen, zijn gelijk aan die, welke vermoedelijk eeuwenlang zijn gebruikt in de vergaderzalen van het gewestelijk bestuur. Overeenkomsti ge stoelen zijn te zien op de gravure van M. D. Sallieth in „Het Verheugd Zeeland bij het plechtig bezoek van Z.D.H. Willem V, XVHI July 1786". De kamer van de commissaris der koningin zal tot de zoldering (Zie slot pag. 2 kol. S) Tijdens deze besprekingen zijn alge mene vragastukken ter sprake geko men, welke beide landen raken. Blij kens een uitgegeven communiqué, kon daarbij worden vastgesteld, dat „de beleidslijn, zoals die tot nu toe door de regeringen van Australië en Nederland is gevolgd, zal worden voortgezet". De ambassadeur van Australië, sir Edwin MacCarthy. en de secretaris generaal van het ministerie van bui tenlandse zaken, baron Van Tuyll van Serooskerken, waren bij het on derhoud aanwezig. Foto: Met een hartelijk armgebaar leidt prof. de Quay premier R. G. Menzies zijn kabinet in Den Haag binnen. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur: Den Helder geheel bewolkt, 15 gr. Ypenburg, regenbui, 15 gr. Vlissingen, regen, 16 gr. Eelde, zwaar bewolkt, 18 gr. De Bilt, regen, 14 gr. Twente, motregen, 16 gr. Eindhoven, regen. is gr. Zuid-Limburg, geheel bewolkt, 18 gr. Helsinki, geheel bewolkt. is gr. Stockholm, geheel bewolkt, 14 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt, 21 gr. Aberdeen, half bewolkt. 13 gr. Londen, geheel bewolkt, 20 gr. Amsterdam, regen. 35 gr. Brussel, geheel bewolkt. 28 gr. Luxemburg, regenbui, 17 gr. Parijs, half bewolkt, 21 gr. Bordeaux, licht bewolkt. 21 gr. Grenoble, regenbui, 17 gr. Nice, omveer, 25 gr. Berlijn, zwaar bewolkt, 21 gr. Frankfort, zwaar bewolkt, 19 gr. Mtlnchen, zwaar bewolkt. 15 gr. Genève, half bewolkt, 15 gr. Locarno, onbewolkt, 24 gr. Wenen, regen, 34 gr. Innsbruck, zwaar bewolkt, 19 gr. Belgrado, onweer, 25 gr. Rome, licht bewolkt, 26 gr. Mallorca, zwaar bewolkt, 26 gr. Lissabon, onbewolkt, 27 gr. Geldig tot hedenavond AANHOUDEND KOEL Plaatselijk buien, maar ook opklarin gen. Matige, af en toe vrij krachtige noordwestelijke wind. Aanhoudend koel. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker.) Overwegend droog strandweer met opklaringen, maar nog vrij koel. Temperaturen in de middag van 16 tot 18 graden Celsius. Afnemende wind uit noordwestelijke richting. Goed zicht. Vooruitzichten: meer zon en ook iets warmer strandweer. 2 juli ZON EN MAAN Zon op 4.24 Maan op 2.14 onder 21.03 onder 17.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1