C.N.V. en K.A.B. zijn teleurgesteld over regeringsnota Stroom van geschenken naar paleis van Laeken mmoRd CHAOS HEERSTE AAN BOORD VAN SPAANS EMIGRANTENSCHIP DINSDAG 30 JUNI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VOORUITZICHTEN VOOR VRIJERE LOONPOLITIEK GERING „Lonen herzien voor huren en melkprijs worden verhoogd" Van een arbeidersaandeel in de na de bestedingsbeperking weer toegeno men welvaart voordat er een niemve huurverhoging komt, is vrijwel geen sprake. De vooruitzichten voor een vrijere loonpolitiek zijn uitermate gering, zo niet nihil te achten. Dit zijn twee van de conclusies waartoe het dagelijks bestuur van de Katholieke Arbeidersbeweging gisteren in Utrecht kwam aan het eind van een vergadering, waarin het de regeringsnota over het sociaal-econo misch beleid in de naaste toekomst besprak. Een eerstê indruk die de nota geeft, is, dat er oppervlakkig en op korte termijn gezien wel enkele aantrek kelijke punten in zitten. Met name lijken de compensaties aan de ruime kant en deze kunnen aanvankelijk zij het niet voor allen enig voor-' deel bieden, aldus de K.A.B. Zij meent echter dat de nota duidt op een beleid, dat in theorie wel een vrijere loonpolitiek in uit zicht stelt, doch dat in werkelijk heid door huurverhoging en melk prijsstijging primair te stellen een zodanig beslag op de ruimte legt, dat voor een effectieve vrije re loonpolitiek hoegenaamd geen ruimte overblijft. De K.A.B. is bovendien van oordeel, dat door de bij algemene maatregel op een datum gestelde intreding van aanzienlijke stijgingen van de be drijfslasten tevens een prijsstijging te verwachten valt. Hiertegen heeft zij hetzelfde bezwaar als tegen een alge mene loonronde. Daarom vreest zij, dat de aanvankelijk geringe voorde len voor de werknemers spoedig zul len verdwijnen. Voor deze vorm van „zogenaamde" vrijere loonpolitiek wenst het dage-, lijks bestuur van de K.A.B. geen en kele verantwoordelijkheid te dragen. Het staat namelijk op het Standpunt, dat van een produktiviteitsbevor- derende en stimulerende loonpolitiek voor de eerstkomende jaren, naar het zich laat aanzien, niet veel terecht zal komen. De verantwoordelijkheid voor de ze politiek ligt, volgens het dage lijks bestuur van de K.A.B., pri mair bij de regering en de volks vertegenwoordiging. De K.A.B. zal zich onder de huidige omstan digheden alle vrijheid moeten voorbehouden om in overleg met de andere vakeentralen de belan gen van de werknemei's te behar tigen. Geen aanbeveling Het verdient geen aanbeveling de al gemene maatregelen op het gebied van de huren en de melk reeds per 1 januari 1960 in te voeren. Tot deze conclusie kwam gisteren de verbonds raad van het Christelijk Nationaal Vakverbond, die een langdurige be spreking aan de jongste regeringsno ta gewijd heeft. De argumenten, waarmee de regering de afwijking van het S.E.R.-advies met betrekking tot de datum van in gang van deze bepleit, hebben de ver bondsraad van het C.N.V. niet over tuigd. Nadat gedurende ongeveer twee jaar een loonstop heeft bestaan dient vol gens het C.N.V. thans de mogelijk heid te worden geschapen de lonen te herzien, voordat de woninghuren en de melkprijs worden verhoogd. In dien de regering om technische of ad ministratieve redenen afwijking van de door de S.E.R. bepleite datum van 1 april gewenst acht, komt, naar de mening van het CN.V., een verschui ving naar een later tijdstip, bijvoor beeld 1 juli 1960, meer in aanmerking dan een vervroeging. Het C.N.V. blijft van mening, dat alle woningen, gebouwd voor 1918, die een lagere huur doen dan 50 per maand in de eerste gemeente klasse en 30 per maand in de vijfde gemeenteklasse in beginsel dienen te worden uitgezonderd van de huurverhoging. De verbonds raad acht op de gronden, uiteen gezet in het S.E.R.-advies, geen aanleiding aanwezig, zoals de re gering dat voorstelt, deze grenzen Zeevaarthandel Europoort definitief vastgesteld De oorspronkelijke plannen voor liet Europoortcomplex vermeldden een zoevaartkanaal voorzien van sluizen op Rozenburg, waarvan het tracee nog niet definitief was vastgesteld en op de kaarten van het plan dan ook door een stippellijn was aange geven. Verschillende instanties hebben over de definitieve loop van dit kanaal onderhandeld en thans is vastgesteld hoe het zal komen te lopen. Het wijkt enigszins af van het voormali ge tracee, dat wil zeggen het komt iets meer westelijk. Daardoor ont staat tussen het kanaal en het Bot.- lekgebied een groter terrein" dan aanvankelijk gedacht, hetgeen weer nieuwe mogelijkheden zou kunnen bieden voor de aanleg van nieuwe haventerreinen. te verlagen tot 9 resp. 6 per week. De verbondsraad van het C.N.V. blijft ook de voorkeur geven aan een ge leidelijke afschaffing van de consu mentensubsidie op melk boven een afschaffing ineens, zulks mede met het oog op het melkverbruik. Deze consumentensubsidie dient, volgens het verbond, niet zoals de regering doet, op vier cent per liter te worden gesteld, doch op drie cent. De verbondsraad wil zich de bevoegd heid voorbehouden, gelet op de belan gen van de landarbeider, op de kwes tie van de subsidiebedragen terug te komen, zodra de in uitzicht gestelde nota inzake het landbouwbeleid is verschenen. Met bevreemding heeft de verbondsraad kennis genomen van het feit, dat de regering, zonder de centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken te hebben geraadpleegd, reeds een, zij het aanvankelijk, standpunt heeft in genomen met betrekking tot de voor het overheidspersoneel te volgen loon politiek. Naar zijn mening had dit eerst dienen te geschieden na raad pleging van de in het rijksoverleg vertegenwoordigde centrales van overheidspersoneel. Tenslotte meent de verbondsraad, dat een ernstig beroep op de regering dient te worden gedaan om alsnog zowel principieel als praktisch de mo gelijkheid te scheppen tot een werke lijk bedrijftaksgewijze loonvorming. Eveneens doet de raad een beroep op het georganiseerde bedrijsle ven zelf om in het bedrijfstaksge- wijze overleg de nodige zelfbeper king in acht te nemen. DRIE WEKEN TE LAAT IN AUSTRALIË Motorstoring, onzeewaardige reddingboten en vechtpartijen De eerste georganiseerde emigratie van Spanjaarden naar Australië is chaotisch verlopen. Het schip waar mee zij reisden, de „Montserrat", kwam drie weken te laat in Fre- mantle aan. De Australische scheep vaartinspectie keurde twaalf van de 22 reddingboten als zijnde volkomen onzeewaardig af. Het gehele schip zal nogmaals nauw keurig worden onderzocht voordat de gezagvoerder toestemming krijgt uit Fremantle te vertrekken. De pas sagiers zullen per trein verder oos telijk worden vervoerd. Bij het vertrek uit Aden trad machi nestoring op. De reparatie in Colom bo duurde geruime tijd, maa.r niette-, min lieten de machines het twee da gen na het vertrek uit Colombo op nieuw afweten. Een groep woedende passagiers pro beerde de brug te bestormen, om van de kapitein te eisen dat hij de ste ven wendde en naar Colombo terug keerde. Conservenblikjes werden door de ramen van de brug gesmeten. Een der officieren slaagde erin de rust te herstellen. Voorts kwam. het tot een grote vechtpartij tussen Giieken en Spanjaarden, over de gedragingen van enkele vrouwelijke opvaren den. Enkele officieren moesten in de lucht schieten om de gemoede ren te doen bedaren, en de kemp hanen werden door de matrozen gescheiden, 's Nachts patrouilleer den matrozen met stokken om het uitbreken van nieuwe gevechten te voorkomen. Auto met zeven mensen te water allen gered Zondagmiddag omstreeks half zes reed een bestelauto uit Den Haag, bestuurd door de heer BI. J. R. P. uit Voorburg, op de dijk te Benthui zen achteruit in de richting van de Dorpsstraat. Toen het linker achter wiel van de weg afgeraakte zakte de auto in de berm en kantelde in de Ringvaart. De bestuurder met twee dames, die in de cabine zaten, alsmede een man en drie kinderen, die in de laadruimte een plaatsje hadden gevonden konden met behulp van omwonenden die waren toegesneld worden gered. Na van droge kleding te zijn voor zien kon het gezelschap met de zelfde auto, die inmiddels met een kraanwagen op het droge was hesen, de thuisreis vervolgen. Soekarno terug in Djakarta President Soekarno is maandag van zijn reis om de wereld in Djakarta teruggekeerd. Hij verklaarde bij aan komst, dat hij "iet van plan is als een dictator op te treden. Hij zal zich bij een besluit over de kwestie van terugkeer tot de grondwet van 1945 uitsluitend baseren op de wensen van de meerderheid van het volk, zo ver klaarde hij. Aan de vooravond van zijn vertrek uit Indonesië, op 22 april, had de president de grondwetgevende verga dering gevraagd een terugkeer tot de revolutionaire grondwet goed te keu ren, doch bij drie stemmingen in het parlement werd niet de vereiste meerderheid van tweederde behaald, zodat de kwestie nog niet is geregeld. Het Indonesische persbureau P.I.A. meldt voorts dat de minister van bui tenlandse zaken, Soebandrio, met de minister van landbouw, Sadjarwo, en de minister van staat, Jamin, heeft gesproken over het verplaatsen van de markt voor Indonesische produk- ten van Nederland naar Antwerpen, Bremen en andere Europese haven steden. Daarbij is aandacht besteed aan het besluit van het gerechtshof van Bremen, dat de Nederlandse op vatting heeft verworpen volgens wel ke de naar Bremen gezonden Indone sische tabak nog steeds Nederlands eigendom is. GEORGE ALLEN IN PARIJS Steun van Amerika aan Frankrijk in Algerije George Allen, het hoofd van de Ame rikaanse voorlichtingsdienst, heeft ter gelegenheid van liet 50-jarig be staan van het genootschap Frankrijk Amerika in de Sorbonne verklaard, dat president De Ganlle „de onvoor waardelijke steun van de Amerikaan se regering- geniet" bij zijn pogingen om een einde te maken aan de op stand in Algerije en de banden van dit gebied met Frankrijk te waarbor gen. De terugkeer van De Gaulle aan de macht hadden de Amerikanen met „oprechte vreugde" begroet. Nu wa ren zij ingenomen met het herstel van de politieke stabiliteit en het economische evenwicht in Frankrijk. Allen zei voorts, dat de Verenigde Staten vastbesloten zijn, Frankrijk en zijn partners in de Europese ge meenschappelijke markt te steunen. De meningsverschillen tussen Frank rijk en de Verenigde Staten in de Navo zouden, naar zijn overtuiging, zeker uit de weg worden geruimd. Dit merkwaardige „vaar-voer-vlieg- tuig" is een Zwitsers ontwerp: het vierkante gevaarte van 8 X 10 me' ter dat Jf ton weegtvliegt niet een snelheid van 60 Jcnt/u over het opper vlak van wateren, gedragen door een luchtkussen. Het luchtkussen wordt gevormd door samengeperste lucht, (Me door zes rotors gecomprimeerd wordt. De machine heeft een tweetal motoren van 210 pk elk am, boord. Het toestel gemeerd in het meer van Zurich Het Wereldgebeuren Nieuwe ambassadeur van Rusland in Den Haag De voormalige Russische ambassa deur in India en Nepal, Panteleimon Ponomarenko, is benoemd tot Sow- jet-amba^sadeur in Nederland. Zijn voorganger, Stepan Kirsanow is op een andere post benoemd, zo meldt Tass. Panteleimon Kondratiewitsj Pono marenko is 56 jaar oud. Hij begon zijn politieke loopbaan bij de poli tieke leiding in het Rode Leger, waar hij van 193'2 tot 1935 werkte. Drie jaar later wérd hij eerste secretaris van de communistische partij van Wit-Rusland. Deze functie bekleed de hij tot de inva.1 van de Duitsers in 1941. In de oorlog- kreeg hij be kendheid als „stafchef van de parti- sanen" die de Duitse verbindingswe gen bestookten. Na de Duitse terugtocht werd Po nomarenko premier van Wit-Rusland, welke functie hij van 1944 tot 1950 bekleedde. Van 1948 tot de dood van Stalin was hij lid van het secreta riaat van het centrale 'partijcomité te Moskou. In de laatste jaren van Stalins bewind beheerde hij de por tefeuille van bevoorrading. In mei 1955 werd hij benoemd tot ambassadeur in Polen. Hij maakte deel uit van de Russische delegatie bij het Pools-Russisch overleg te Moskou in november van het daar opvolgende jaar. In oktober 1957 werd Ponomarenko ambassadeur in India en Nepal. Eind april van dit jaar werd hij in Nieuw Delhi vervangen door Benecüktow, waarna op vrijdag Zabrodine als zijn opvolger in Katmandoe werd aange wezen. - I'... - Zuidafrikaanse artiesten vragen asiel in Zweden Vier Zuidafrikaanse negerartiesten, die met het gezelschap „Golden City Dixies" een tournee door Zweden ma ken, hebben maandag de Zweedse autoriteiten om asiel gevraagd, Zij zijn uit Durban afkomstig en heb ben verklaard in Zweden te willen blijven gezien de gebeurtenissen die zich in deze stad hebben afgespeeld. TROUW NOOIT BIET EEN POLITI CUS. Mevrouw Dorothy Macmillan, de echtgenote van de Britse premier, heeft zaterdag bij het uitreiken van diploma's aan verpleegsters te East Grinstead in zuidoost Engeland de waarschuwing geuit: „Trouw nooit met een politicus". „Het verzorgen van een kiesdistrict is veel zwaar der dan het verzoi'gen van de moei lijkste patiënt", zei zij. SLAAP DER RECHTVAARDIGEN. Toen de jury van een rechtbank in West-Suffolk in Engeland na het bij wonen van een rechtszaak tegen iemand die terechtstond wegens rij den onder invloed, zich terugtrok om vonnis te wijzen, bleef één ju rylid achter in de rechtzaal, slapend als een roos. De rechter moest hem wekken en vroeg hem toen, of hij alle getuigenverklaringen wel ge hoord had. De man zei snel ja en sloot zich aan bij zijn collega's. „Het moet de warmte geweest zijn of mijn lange uiteenzetting", oor deelde' de rechter mild. De beklaag de werd overigens door de jury on schuldig bevonden. Bruidstoilet in Brussel aangekomen De huwelijksgeschenken stromen het paleis van Laeken binnen, nu er nog maar enige dagen liggen voor liet ogenblik, dat prins Al- bert, in het huwelijk treedt met de Italiaanse prinses Paola Ruffo di Calabria. Het is het eerste ko ninklijke huwelijk in België se dert meer dan dertig jaren. Be stelwagens rijden de hele dag heen en weer naar het paleis, met geschenken voor de blonde prin ses met de groene ogen, die op een dag wel eens koningin van België zou kunnen worden. Koningin Juliana zond een paar zilver geslagen sieraden in vo- gelvorm. De koning van Thailand schonk een zilveren theeservies, dat, naar bekend, eerst bij vergis sing in Nederland aan het adres van een student werd bezorgd. De Belgische koekebakkersbond zond een boeket bloemen, helemaal van suiker gemaakt. De meester-bak- 'kers hebben drie weken daaraan gewerkt. De provincie Brabant gaf als gift een sjaal van 4 meter, die van de beroemde Brusselse kant is ge maakt, terwijl de senaat een land schap van de Belgische rivier de Lijs in de winter door Albert Sa- verijs gegeven heeft. Prins Al- bert en prinses Paola die zondag avond laat opbleven om samen op het balkon van liet paleis in Brus sel te verschijnen voor duizenden juichende burgers, waren gisteren weer vroeg aan het werk. Prins Albert reed van het paleis van Laeken naar het paleis in Brussel, waar Paola verblijft. Hij kwam daar al om zeven uur 's ochtends aan. Zij gebruikten sa men het ontbijt in de suite van zes kamers, waarin prinses Paola en haar moeder hun intrek heb ben genomen. Van negen uur af ontvingen zij hoogwaardigheids bekleders en namen zij geschen ken in ontvangst in de witte sa lon op de eerste verdieping van het paleis. Prinses Paola wachtte haar gasten op in een wit tulen ja pon met ecu bloemenmotief. Haar blonde haar was losjes achter het hoofd gehaald op de „Paola"-manier, een stijl, dio speciaal door de Belgische kappersbond voor haar is ge oreerd. Als eersten kwamen de voorzit ter van de senaat, Paul Struye, vergezeld door mevrouw Struye en de voorzitter van de Kamer van afgevaardigden, baron Paul Kronacker. Daarna verwelkomden prinses Paola en prins Albert de leden van de regering en hun echtgenoten, met premier Gaston Eyskens Prins Albert begroet zijn ver loofde, prinses Paola, bij haar aankomst in Brussel. (ANP-telèfoto) vooraan. Na de regering kwamen de verenigingen van de Belgische adel, geleid door prins Amory de Merode, met als geschenken nog meer zilveren voorwerpen dit keer een volledig stel fijn be werkt tafelgerei. Even voor het dejeuner dronk de prins een afscheids-toast op het einde, van zijn vrijgezellen-be staan met kameraden-officieren van de Belgische vloot. Prinses Paola verliet de witte salon, toen Albert goed gehumeurd de grap incasseerde van de officieren, die hem verzekerden, dat zijn brits aan boord van de mijnenveger nog beschikbaar was. Het gehele diplomatieke korps, geleid door zijn deken, monseig neur Efrem Forni, was de laatste gast van de dag. Verscheidene ambassadeurs overhandigden gif ten van hun staatshoofden. Na zovele honderden handen te hebben gedrukt, de hele lange dag, zag prinses Paola er wat ver moeid uit, maar toch moest zij zich weer opmaken voor het ont vangen van een honderdtal vrien den en familie, dat per vliegtuig, met de trein of langs de weg uit Italië aangekomen was. Er' werd aan het paleis te Brus sel een aantal dozen met streng geheime inhoud afgeleverd. Zij bevatten het bruidstoilet van Pao- ia uit Napels. Hoe dat er uit ziet, is nog niet bekend, op verzoek van prin ses Paola zelf, want zij wil, dat het een verrassing zal zijn voor prins Albert, maar enkele bijzon derheden ervan zijn toch aan de pers uitgelekt. Vernomen wordt, dat de japon van wat satijn is, met een strak keurslijfje, dat overgaat in een kleed van 1 meter en 18 centime ter lengte. Het middel is daar, waar de natuur dat geplaatst heeft, al zijn de Parijse modehui zen liet daar dan ook niet mee eens. Er is ongeveer 20 nieter stof in de bruidsjapon gegaan. De ja pon heeft, zo wordt gezegd, een zeer hoog boord. De sleep is vijf meter lang en de sluier is een geschenk van prin ses Liliane en van fijne „Pointe de Bruxelles"-kant. De winkels, die televisie-toestellen verhuren, hebben het druk. De prijs voor het huren van een toestel is de vo rige week van 500 francs per maand tot 750 francs gestegen. Briefkaarten met de portretten van Paola en Albert er op duiken bij honderden voor de ramen van particuliere woningen op. Die hui zen zijn verder nog versierd met driekleurige linten van België en Italië. De posterijen melden, dat de postzegel, die de beeltenissen van de prins en de prinses ver toont, druk wordt gekocht. In de schaduw Twee heren, die voorstanders zijn van een presidentschap m'ét meer dan decoratieve bevoegd heden, en die hun ideeën daarom trent zelf aan de praktijk toetsen, hebben in de afgelopen dagen uitvoe rig en intensief overleg gepleegd. Die twee heren waren de Franse presi dent Charles dè Gauïle en zijn Itali aanse collega Giovanni»Gronchi. De Italiaanse liefhebber van miniatuur treintjes fungeerde als gastheer voor de Franse aanbidder van de wat ver vallen maar te „restaureren" schoon heid Marianne. De bezoeker stelde met zijn martiale figuur de wat „ge wonere" Gronchi wel wat in de scha duw en dat symboliseerde het ver schil in (binnenlandss) macht dat tussen beide staatslieden bestaat. Gronchi is indertijd aan de macht gekomen doordat hij de meest „gangbare" kandidaat van de chris tendemocratische partij was. Zijn linksgetïntheïd maakte het namelijk de socialisten en de communisten mogelijk, zijn kandidatuur te steu nen. Neen, dan was de machtsover neming door generaal De Gaulle vo rig jaar, na rebellie in Algerije en dreiging van een burgeroorlog in Frankrijk zelf, waarna hij als red der des vaderlands voor het voet licht mocht treden, wel duizendmaal romantischer. De generaal sprak nu klaarblijkelijk tot de (grote) verbeelding van de Italiaanse mannen en wouwen „in the street", die met hun hoera's niet zuinig waren. Ze deden zo enthousi ast, 2at sommige waarnemers zich afvroegen: „Zitten ze hier ook om een soort De Gaulle te springen" n het communiqué dat na afloop van de besprekingen werd uitge geven, zocht men tevergeefs naar een afspiegeling van die Itali aanse vurigheid. Men krijgt de in druk, dat Gronchi vooral bezeten is geweest van de vurige wil om wat afstand te bewaren en om vooral geen krimp te geven. Geen woord vindt men er immers over de pro blemen waarvan De Gaulles hart vol moet zijn en waarvan zijn mond toch tenminste een beheerst beetje zal hebben losgelaten: het probleem-Al- gerije, waarvoor hij zo gaarne ande ren steun zou hebben bij het streven naar een oplossing zoals Frankrijk die nu zoekt; bovendien het idee van een Middellandse-Zeepact, waarin Frankrijk en Italië hoofdrollen kon den spelen naast Marokko en Tune sië. Misschien mag men dit in ver band brengen met Italiaanse olie aspiraties en met het oude Italiaanse mare nostrurn-ïdee, waarmee samen hangt de opvatting dat men de Ara bieren niet voor het hoofd mag sto ten. Evenmin staat in het communi qué iets over eventuele zakelijke te gemoetkomingen van Franse kant, bijvoorbeeld in de vorm van hulp voor het armetierige onderstuk van de Italiaanse laars. Over samenwer king op atoomgebied geen letter. Er blijft van het met hoffelijkheden ge vulde geschrift op de keper be schouwd niet veel méér over, dan dat het gewenst zou zijn, Italië te betrekken bij westelijk vooroverleg voordat de conferentie van ministers van buitenlandse zaken in Genève op 13 juli wordt hervat, en een oproep tot de Westeuropese landen om sa men te werken voor hulpverlening aan onvoldoende ontwikkelde gebie den. Geen van beide mededelingen baart opzien: ook voordat de minis terconferentie in mei begon, had de Italiaanse minister van buitenlandse zaken Pella aan een paar etentjes met westelijke collega's deelgeno men om haring of kuit te krijgen van wat er op het conferentiemenu stond. En die- onderontwikkelde lan den zullen hun hulp niet in de eers te plaats van Frankrijk en Italië moeten verwachten: Frankrijk heeft zijn handen vol aan Algerije, en Ita lië aan zijn berooide zuiden. Afgewacht moet worden, of over eenstemming is bereikt op pun ten die in het communiqué niet werden aangeroerd. Is De Gaulles bezoek inderdaad zoals hij vooraf liet weten van historisch belang geweest voor Europa, dan zal dat later moeten blijken. Hebben de twee staatslieden misschien afgesproken, dat zij in de Noordatlantische Ver- dragsorganïsatie wat vaker hun mondje zullen roeren en zullen na streven, in de organen van dat bond genootschap meer nadruk te leggen op zelfstandige Europees-continenta le geluiden Dat zou dan kunnen lei den tot een soortement driehoek Bonn-Parijs-Rome. Maar van deze perspectieven rept 't officiële verslag van de besprekin gen niet. En voorlopig kan men moeilijk anders doen dan vaststellen dat het feitelijke resultaat voor De Gaulle omgekeerd evenredig is ge weest aan de grootsheid van de open bare plechtigheden waarbij Gronchi onopvallend stond. in zijn schaduw GIOVANNI GRONCHI afstand bewaard?...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3