PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederlandse regering praat met premier Menzies over Ned. Nieuw Guinea Voor kleuterleidsters is er in Zeeland nog groot arbeidsveld BILT MET INDONESIË GEEN OVERLEG OVER SOEVEREINITEIT HULDE AAN JARIGE PRINS BELGIË DRINGT AAN OP BIJEENKOMST NAV0-RAAD CADETTEN-TAMBOERKORPS BRACHT JARIGE PRINS AUBADE gr* 202e jaargang - no. 151 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. E. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 30 juni 1959 ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per ram. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adre3 bureau v. d. blad" 28 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 68-80, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3808 of 3548); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2478 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2: Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. STRAKKERE LIJN VAN KABINET (Van onze Haagse redacteur). Nederland zal niet bereid zijn met Indonesië over enig aspect van de kwestie der soevereiniteit over Nieuw-Guinea te spreken. Het verwacht over dat standpunt volledige Australische steun. Dat zal naar men iu goed ingelichte diplomatieke kringen verwacht het kernpunt zijn van de besprekingen tussen minister-president De Quay en de Australische mi nister-president Menzies, die maandagavond zijn begonnen nadat Menzies en zijn vrouw met het Heron-directie-vliegtuig van de Philips fabrieken uit Eindhoven op de vliegbasis Ypenburg bij Den Haag waren aange komen. Hoewel-daaraan in Nederland niet veel aandacht is geschonken, heeft men in diplomatieke kringen de conclusie getrokken, dat het nieuwe Neder landse kabinet op het punt van de Nieuw-Guinea politiek een scherper standpunt inneemt dan de vorige regeringen. De vorige kabinetten hebben bij monde van minister Luns steeds ver klaard dat de Nederlandse regering bereid was met Indonesië over alle tussen beide landen hangende vraagstukken met inbegrip van Nieuw- Gninea te spreken als Indonesië bereid zou zijn te erkennen dat de soe vereiniteit over Nieuw-Guinea thans bij Nederland berust. Het kabinet De Quay heeft onmiddellijk een ander standpunt ingenomen. Besprekingen te Zurich De Indonesische minister van buiten landse zaken Soebandrio heeft zich enkele maanden geleden opvallend veel moeite gegeven om van de Australische regering de toezegging los te krijgen: „Dat Australië zich niet zal verzetten tegen een over gaan van de soevereiniteit over wes telijk Nieuw-Guinea, op voorwaarde dat die overdracht van soevereiniteit een gevolg is van vreedzaam overleg, dat weer als uitgangspunt moet heb ben de erkenning van de huidige sta tus*'. Die huidige status houdt volgens Australië in, dat de soevereiniteit bij Nederland berust. Indonesië is met de Australische verklaring in geen enkel opzicht gebaat, tenzij het bereid zou zijn alsnog te vol doen aan de nu ook door Austra lië gestelde eis, namelijk dat Indo nesië erkent dat vandaag Neder land soeverein is in dat gebied. Toch ontstond er in Australië zelf nogal enige opwinding. De oppositie en de regeringspartijen tezamen maakten de regering bitter verwij ten, die Menzies zelf later in het par lement ongemotiveerd heeft genoemd. Op de vraag waarom die ongerust- Toen koningin Elizabeth II van En geland bij het krachtstation aa/n de St. Lawrence zeeweg aankwamver oorzaakte de wind enige moeilijkhe den. Vice-president Nixon van Ame rika wendde bescheiden het hoofd af, maar de fotograaf drukte zo snel hij kon op zijn ontspanner. heid ontstond en waarom Soebandrio zo ingenomen was met de Australi sche verklaring, zou het antwoord kunnen luiden dat Soebandrio bezig is in Indonesië een klimaat te schep pen, waarin Djakarta zonder al te grote repercussies in Indonesië, de door de vorige Nederlandse regering gestelde voorwaarde zou kunnen in willigen, voor zolang dat hét Indone sische doel zou kunnen dienen. Zou zo'n verklaring na korte tijd van on derhandelen met Nederland de Indo nesiërs niet aan de begeerde soeve reiniteit helpen, dan zou Soebandrio de soevereiniteitserkenning later bij wijze van „represaille" als geheel niet meer ter zake dienend van de tafel kunnen vegen om terug te keren tot de toestand van de Indonesische on afhankelijkheidsproclamatie van 1945. Niet bereid Men ontkomt in Haagse kringen niet aan de indruk, dat deze overwegingen de verklaringen kunnen vormen voor de formulering die prof. Do Quay tij dens de debatten over de regerings verklaring koos, toen hij kortweg te kennen gaf. dat Nederland niet be reid zou zijn met Indonesië over de kwestie van de soevereiniteit in on derhandeling te treden. Onder geen enkele omstandigheid. Ook niet op de voorwaarde van het kabinet-Drees, waarin overigens dezelfde minister van buitenlandse zaken zitting had als thans. Deze verklaring zou stroken met het feit dat men met stelligheid meent te weten, dat prof. De Quay en vervolgens woensdag mr. Luns in het te Zilrich te houden ge sprek MenziesLuns, de Austra lische premier duidelijk zullen ma ken, dat Nederland aan dit stand punt onverkort zal vasthouden, en dat het daarbij rekent op Austra lische steun. In verband daarmee acht men deze eerste directe regeringsbesprekingen tussen Nederland en Australië na het optreden van hét nieuwe Nederlandse kabinet van groot belang. Menzies gaat, naar hij ons hij zijn aankomst op Ypenburg bevestigde eind okto ber of begin november naar Indone sië. Den Haag stelt er prijs op, dat hij daar zal vasthouden aan de lijn van geharmoniseerde Nederlands- Australische politiek, die voor het be zoek van Soebandrio aan Canberra steeds is gevolgd, en die Den Haag hoopt weer voort te kunnen zetten. Zonder doel Menzies zelf, verklaarde ons, „zon der speciaal doel naar Nederland te zijn gekomen". Kennismaking, tour d'horizon, zei hij, losjes strijkend over de spierwitte haren die zijn lan ge, grote rode hoofd bekronen. „Nieuw Quinea?" poogden we. „Wat heeft het voor zin het te ont kennen", gaf hij na een moment van aarzeling toe. „Dat is nu eenmaal ons gemeen schappelijk belang. En we 'zullen het zeker ook over de gemeenschappelij ke samenwerking- voor de ontwikke ling van het eiland hebben". Meer wilde hij er niet van zeggen. Maandagavond, aan het regeringsdi ner in Scheveningen en zeker daai-- voor en daarna in de beslotenheid van de ministerskring, vermoedelijk te meer. Voor vandaag staat een „tête a tête" met prof. De Quay op het programma. Maar de voornaamste details zullen wel wachten tot het gesprek in Zürich met minister Luns, die daarvoor zijn verblijf in de ver gadering van de Sociaal-Economische Raad te Genève onderbreekt. H. M. de Koningin heeft te kennen gegeven, minister Menzies en diens echtgenote vanmiddag op Soestdijk te willen ontvangen. Diezelfde avond biedt de Australische ambassadeur, Sir Edwin McCarthy een diner aan waar behalve Menzies ook verschei dene leden van de Nederlandse rege ring zullen aanzitten. Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. prins Bern- hard, heeft het cadettentamboerkorps „Prins Bernhard", maandagochtend op Soestdijk een uitvoering gegeven. Vooraf werden de musici door de prins geïnspecteerd. De bijgaande foto geeft hiervan een beeld. Dorp per ongeluk beschoten Een klein dorp dichtbij TJdine (Italië) is gisteren per ongeluk door een batterij van het Italiaan se leger beschoten, maar gelukkig werd slechts een persoon gewond. Het incident gebeurde toen een 105 mm kanon van het vijfde artillerie regiment het vuur opende op een berg niet ver van het dorp Toppo in noordoost Italië. (Toppo is een gehucht 'van enkele huizen). Er werden zeven granaten op Toppo afgeschoten voordat men de fout ontdekte. Een vrouw die in de éSj«j»traat wandelde werd door Splinters licht gewond. GEEN MINISTERCONFERENTIE TE PARIJS „Kleinere landen geen satellieten" De Belgische regering aclit een bij eenkomst van de N.A.V.O.-minister raad voor de hervatting van de Ge- neefse conferentie van het grootste belang en heeft haar ambassadeurs in Londen, Parijs en Washington dit verlangen kenbaar laten maken. België stelt geen belang in een Atlantische alliantie die de kleine re landen tot satellieten van een directoraat van grote mogendhe den maakt, zo wordt van rege ringszijde te Brussel vernomen. De zegsman voegde hieraan toe, dat de westelijke landen resultaten schij nen te verwachten van de nieuwe fa se van besprekingen in Genève. Dit wijst er op, dat zij de Russen nieu we .voorstellen hebben te doen en „on ze verantwoordelijke ministers die nen van tevoren te weten wat dat voor voorstellen zijn", aldus de Bel gische regeringswoordvoerder. In gezaghebbende kringen te Parijs verluidde maandagavond dat de wes telijke Grote Drie geen overleg zullen plegen voor op 13 juli de ministers conferentie in Genève wordt hervat. Er zal wellicht sprake zijn van zui ver informeel overleg, iu Genève daags voor de hervatting, maar de ministersconferentie in Parijs schijnt van de baan. Gelijk de Britse en Amerikaanse re geringen heeft de Franse zich met klem uitgesproken tegen een nieuwe ministersconferentie van de N.A.V.O. De permanente raad van de N.A.V.O., die doorgaans op woensdag in Parijs vergadert, beschikt over voldoende middelen om voeling te houden met het gebeuren te Genève enerzijds en de ledenregeringen anderzijds, aldus wordt vernomen. Het cadetten-tamboerkorps „Prins Bernhard" van de Koninklijke Mi litaire Academie te Breda heeft prins Bernhard gisteren de tra ditionele verjaardagsaubade ge bracht. Klokslag elf uur betrad de Ïirins, die gekleed was in .een bruin costuum met een witte anj'er in het linker knoopsgat het bordes, waarboven zijn standaard wap perde. Hij was in gezelschap van de gou verneur van de Koninklijke Mili taire Akademie, de kolonel der ca- vallerie W. Kloppenburg, de eerste officier der K.M.A., de majoor der cavallerie J. Ph. van Iepenbrugge, en de adjudant van de gouverneur, de kapitein der infanterie C. van der Kun. Het cadettentamboer korps marcheerde onder het spe len van „In naam van Oranje doe open de poort" de paleistuin bin nen. De tambour-maitre, de cadet-ser geant A. J. Dresens meldde zich bij de prins, die daarna de trappen Zevenvoudige moord te Stettler in Canada De politie te Stettler in de Canade se provincie Alberta heeft meege deeld dat de 32-jarige Robert Cook in staat van beschuldiging is gesteld wegens moord op zijn vader, stiefmoeder, drie halfbroers en twee halfzusjes, nadat de stoffelijke overschotten onder een stapel ban den in de garage van de familie Coolc waren gevonden. Robert was de zoon uit een eerder huwelijk van zijn vader. Aangeno men wordt dat de zeven leden van de familie Cook tussen donderdag en zondag zijnvermoord. Door verschillende factoren echter minder belangstelling dan voorheen AAN DE ZEEUWSE opleidingsscholen voor kleuterleidsters te Middelburg hebben vorige week weer tientallen meisjes oog in oog gezeten met de examinatoren. Voor zover'zij niet verder studeren voor de B-akte, waarmee zij aanspraak kunnen maken op de hoofdleidstersbevoegdheid, staan deze jonge vrouwen over een tweetal maanden voor hun kleuterklassen. Nu willen even wel de geruchten, dat er in Zeeland een overcompleet is aan kleuterleidsters. Dat is waarschijnlijk een der redenen, dat de belangstelling voor de opleidingsscholen voor de aanstaande cursus beduidend minder is dan voorgaande jaren. Het is daar door zelfs niet onmogelijk, dat er binnen afzienbare tijd reke ning moet worden gehouden met een aanzienlijk tekort aan kleu terleidsters. En toch hoeft voor een teveel aan kleuterleidsters totaal geen wees te bestaan, zo bleek ons uit ge sprekken met do heer A. de Jon- S3V&© dixasteus' xffin d© gemeente lijke opleidingsschool voor kleu terleidsters, en de heer J. A. van Bennekom, de directeur van de opleidingsschool voor christelijk kleuteïondeovijsj, De meisjes* die ambitie hebben voor het kleuter onderwijs, kunnen in Zeeland nog een groot arbeidsveld vinden. Nog geen tekort Tot nu toe kent men in de kleuteron- derwijsséetor, in tegenstelling met de welhaast enorme „vraag" naar lera ren en naar onderwijspersoneel op de lagere scholen, nog geen tekort aan personeel. Maar volgens de berichten van verschillende scholen ulo en h.b.s. is de aangifte voor kleuter leidsters voor de beide Middelburgse scholen beduidend minder dan voor heen. Wat is hiervan de oorzaak? De volgens de beide directeuren te ia- ge rijkssalarisregeling of de zwaardere eisen, die de opleiding stelt? Een duidelijk antwoord is moeilijk te geven. Wel zijn zowel de heer De Jonge als de heer Van Bennekom het er over eens, dat de salarissen te laag zijn. Ondanks het feit, dat er sinds de inwerking treding van de nieuwe kleuteron- (Zie slot pas. 4 kol. 1) van het bordes afdaalde voor de inspectie. Het korps bracht vervol gens het „Wilhelmus", „Semper Fidelis", „De cadettenmars", „Ja- pute-mars" en „Bianeo-mars" ten gehore. Bij het afmelden stelde de sergeant Dresens de traditionele vraag of prins Bernhard het. cadetten-tam boerkorps nog waardig acht zijn naam de te dragen. De prins be antwoordde deze vraag met een volmondig ja, waarop het korps met slaande trom afmarcheerde. Even voor de aubade werd het pu bliek aan de overkant van de straatweg opgeschrikt door een enorme tak, die zich op twintig meter hoogte van een van de bo men van het paleisgazon los maakte en met veel geraas naar beneden viel. Tuinlieden hadden de ravage binnen een half uur op geruimd. De viering van de 48ste verjaardag van prins Bernhard werd in de midag in besloten kring voortgezet met een tuin feest. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur: Den Helder, regen Ypenburg, regenbui Ypenburg, i Vllssingen, Eelde regen Eindhoven, zwaar bewolkt Zuid-Limburg, zwaar bewolkt Helsinki-, geheel bewolkt Stockholm, regen Oslo. regen Kopenhagen, half bewolkt Aberdeen, zwaar bewolkt Londen, zwaar bewolkt Amsterdam, zwaar bewolkt Brussel, zwaar bewolkt Luxemburg half bewolkt Parijs, halï bewolkt Bordeaux, half bewolkt Grenoble, zwaar bewolkt Nice. licht bewolkt Berlijn, regenbui Frankfurt half bewolkt München, geheel bewolkt Zürich, zwaar bewolkt Genève. onweer Locarno, licht bewolkt Wenen, regen Innsbrück, onweer Belgrado, zwaar bewolkt Athene, onbewolkt Rome zwaar bewolkt Ajaccio, regen Madrid, licht bewolkt Malorca, zwaar bewolkt Lissabon, onbewolkt 17 gr. 19 gr. 18 gr. 19 gr. 19 gr. 20 gr. 21 gr. 19 gr. 21 gr. 15 gr. 18 gr. 21 gr. 12 gr. 20 gr. 18 gr. 21 gr. 17 gr. 20 gr. 20 gr. 20 gr. 29 gr. 23 gr. 20 gr 17 gr. 18 gr. 22 gr. 22 gr. 18 gr. 18 gr. 28 gr. 27 gr. 26 gr. 30 gr. 31 gr. 2G gr. Geldig tot hedenavond ENKELE BUIEN Wisselend bewolkt met enkele bnien. Matige, af en toe vrij krachtige noordwestelijke wind. Dezelfde tem peraturen als gisteren of iets lagere. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker). Vandaag matig strandweer met op klaringen en nog een kleine kans op een bui. Vrij krachtige wind tussen west en noord-west. Temperatuur overdag 16 tot 18 graden C. Vooruitzichten Wat zonniger strand weer en minder koel. 1 juli ZON EN MAAN Zon op 4.23 onder 21.03 Maan op' '1.43' ondër 16.35

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1