Piet de Jongh als zesde door een feestvierend Rennes begroet Tekko Taks en de nieuwe uitvinding (tsso) KLASSEMENTEN VAN VIJFDE ETAPPE TOUR DE FRANCE DINSDAG 30 JUNI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 ZEGE VOOR FRANSE NATIONALE PLOEG Darrigade schonk nu Graczyk de eer van de overwinning (Van een speciale verslaggever) André Darrigade demonstreerde op het knusse wielerbaautje van het feestende Rennes de macht van de Franse nationalen. Lachend wees de blonde sprintcrack op zijn ploegmaat Jean Graczyk, aan wie Darrigade als beloning voor het harde werk in de op een na langste etappe van de tour van Rouaan naar Rennes over 286 km de eer had gegund om als eerste over de eindstreep te gaan. Darrigade zorgde er wel voor, dat zijn groe ne trui niet in gevaar kwam door met een banddikte verschil voor zijn concurrent Vito Favero als tweede te finishen. Vier Franse nationalen bevonden zich in de kopgroep van tien man, die 100 kilometer voor het einde ontstond. Is liet een wonder, dat zij in die slotfase Sn de hoofdstad van Bretagne de ze ge konden afstaan aan de man, die het hardst had gewerkt om de tegen stand vau Piot do Jongh, de Span jaard Galdeano, de Italianen Baffi en Favero, de Belg Hoevenaers en de Breton Pipelin te breken? Want hoe gretig en ijverig dit zestal in de laatste dertig kilometer ook getracht had om aan de aandacht van de nationalen te ontsnappen, de overmacht was te groot. Dit werd nog eens te meer duidelijk in die laatste ronde op de smalle betonnen wielerbaan, toen de gevaarlijke Ita lianen door de vier Fransen volkomen ingesloten werden en noch Favero noch Baffi zijn gescherpte eindsprint in het geding kon brengen. Piet de Jongh, als laatste het stadion bin nengekomen, veroverde nog een ver dienstelijke zesde plaats en werd met Daan de Groot de best geplaatste Nederlander in het algemeen klasse ment. Samen bezetten zij de 17e plaats want, door enkele minuten winst maakten Graczyk, Favero, Baf fi, Hoevenaers en Galdeano een enor me sprong in de klassering en nestel den zij zich vóór de Nederlanders. Ruim twee minuten na de kop groep kwam het gehele peloton met alle leden van de Neluxploeg binnen. En dit betekende, dat Graczyk en Everaert zich bij gele trui-drager Cazala, Stabllnski en Darrigade onder de eerste twintig in het algemeen klassement schaarden, hetgeen zo belangrijk is voor het algemeen ploegenklas- sement. Het is echter de waag of Marcel Bi- dot zo ingenomen zal zijn met de voorspoed van zijn pupillen. Het ligt immers voor de hand, dat dit vijftal zo lang mogelijk voor de eigen klas sering zal vechten, terwijl Bidot hen misschien wel spoedig nodig zal heb ben om de grote bazen bij te staan. En dan zal het belang vau de klei neren op de achtergrond gesteld moe ten worden. De ploegleider van de Franse tricolores kan van dit pro bleem bijna niet slapen... Revolte van Rivière Dit zijn trouwens niet de enige zorgen van Bidot. Op hem rust de zware taak om Rivière, Bobet, An quetil en Geminiani in toom te houden tot de strijd werkelijk ont brandt. En het kan onmogelijk de bedoeling zijn, dat de Franse wie- Ierhelden In de vlakke etappes eikaar afslachten. Met diepe rimpels zag Bidot vanmor gen dan ook toe, hoe Roger Rivière, een van de lastige raspaarden, rebel leerde door tot tweemaal toe te trach ten de een minuut voor het peloton rijdende Duitser Hans Reitz te berei ken. De tweede maal lukte de uitval van de wereldkampioen der achter volgers en het kostte het peloton een inspannende jacht om de vluchtelin gen terug te halen. Na dit opwinden de begin temidden van uitgestrekte boomgaarden, die de bakermat zijn van de beroemde cider, hield Bidot het hart vast en niet ten onrechte. Want het voorbeeld van Rivière werk te aanstekelijk en inspireerde Gemi niani later op de dag om samen met Ercole Baldini, een der gevaarlijkste concurrenten, aan de haal te gaan. In Rennes zal ongetwijfeld na het tafelen over deze revolte een harde noot gekraakt zijn. Geen wandeling Wie gedacht mocht hebben, dat na de bijna 1000 kilometer van de eerste vier dagen de renners het in deze monster-etappe, vooral met het uit zicht op de tijdrit van dinsdag, wel zouden geloven, kwam bedrogen uit. Na de vlucht van Reitz en de jacht van Rivière bleef het onrustig. Nau welijks was de bedauwde vallei van de Seine achter de rug en trok de karavaan de sprookjesachtige don kere wouden in, of het begon te rege nen. Dat was in de buurt van Bernay, na 55 km. Terwijl het peloton om regencape- tjes begon te schreeuwen, maak ten onkelen, onder meer Daan de Groot, gebruik van de gelegenheid (»n dc hielen te lichten. Hot ge lukte niet. Meer uitzicht op succes boekte de Amsterdammer tien ki lometer verder in het gezelschap van Gismondi, Flanckaert, Chris tian, Do Bruync, Utset en Ever aert. Zij veroverden ln het land van de Calvados een voorsprong van 1 min. 25 sec. Toen hield de stortregen op en zetten twintig renners, onder wie Baldini, Anquetil, Bobet, Gaul, Gemi niani, Cazala, Rivière en Piet de Jongh, zich op het spoor en nog voor de heuvel van Vimoutiers (91 km) was de rust weergekeerd. Er ging een schok door de karavaan toen Baldini zich na 157 km bij La Ferte-Mace voor het eerst liet 'zien. Met Marcel Janssens en Bram Kool knaagde de werelkampioen aan .het moreel van zijn concurrenten, die hoewel met tegenzin, wel samen moesten werken om de wereldkam pioen terug te halen. Op dit moment kreeg Martin van den Borgh een lek ke band. Dank zij de steun van Piet de Jongh en Jempie Schmitz en ook mede dank zij het stillegen van de koers na de speldeprik van Baldini kon de Limburger echter spoedig zijn plaats weer innemen. De aanval van Baldini en Geminiani bij Bagnoles- de-l'Orne (163,5 km) liep door da eendrachtige samenwerking van de Belgen en de Neluxploeg ook al op niets uit. Baldini plaagt De slag valt Op weg naar Fougères, dat zijn naam dankt aan de metershoge varens, die de weiden in deze De Franse nationaal Jean Graczyk heeft de vijfde etappe van de Tour de France over 286 km van Rouaan naar Rennes in de eindsprint gewon nen. Men ziet hem hier voor zijn ploegmaat André Darrigade, die tweede werdover de eindstreep gaan. Verder op de foto van links de Ita liaan Vito Favero, die derde sou wor den en de Belg Jos Hoevenaars, die als vierde eindigde. streek aan het oog van de toerist onttrekken, viel de beslissende slag. Even voor Chantrigno na 185 kilometer demarreerden de Spanjaard Galdeano en de Franse nationaal Prïvat. Piet de Jongh, die met Jaap Kersten, Bram Kool en Aldo Bolzan vrijheid van handelen had gekregen, ging met Baffi, Everaert en Pipelin mee. Ook Darrigade, Hoevenaers, Graczyk en Favero klopten aan de voordeur en zo ontstond de kopgroep, die ih Ren nes van de aanvankelijke voorsprong van 3 min. en 25 sec. bij Le Loroux (226,5 km) nog ruim een minuut verspeeld bleek te hebben. Pipelin, die naar zijn geboortestreek reed, slaagde er, door de strenge bewaking van de Franse nationalen in de laat ste tien kilometer niet in, weg te ko men, maar hij kreeg een behoorlijke troostprijs: de honderdduizend francs voor de strijdlustigste renner. Goudvissen aan plafond Jaap Kersten zorgde maandagavond in hotel „Astrid" in Rennes voor het lachnummer van de dag. Voor de Ne derlands-Luxemburgse ploeg althans, niet voor de directie van het hotel... Terwijl Gerrit Voorting onderhanden was van de Italiaanse masseur Ferri was Jaap Kersten in de kamer boven hem aan de was. Die witte sokken mogen wel eens een beurt hebben, dacht hij. Intussen lag Voorting op de massagetafel naar het plafond te staren. Op een gegeven moment werd zijn blik getrokken door de wit-glazen bol van de plafondverlichting, die op een vreemde spookachtige manier be gon te verkleuren. „Ilt dacht dat ik een hallucinatie kreeg", vertelde hij later. Het bleek dat de glazen bol langzaam maar zeker vol water liep. „Jaap doe als de weerga die kraan dicht en kom dat ding er zelf maar afhalen en leeggooien" riep veteraan Gerrit zijn jongere ploegmaklcer toe. Jaap Kersten stormde de trap af. „Je zou er natuurlijk ook een goud vis in kunnen doenbracht de Lim burger nog in het midden voor hij een stoel op het bed van Voprtbig zette en erop klom. Nog dit jaar „Tour de Benelux" De stichting „Sportmanifestaties" te Amsterdam heeft van de O.W.U. de licensie verkregen tot het organi seren van de „Tour de Benelux", die voor de eerste maal gehouden zal worden en wel van 11 tot en met 20 september a.s. Deze eerste tour zal door Nederland en België voeren en ongeveer 2500 km lang zijn. Door de stichting „Sportmanifesta ties", die onder voorzitterschap staat van de heer L. R. A. van Oest, is als organisator van de nieuwe tour de heer O. van Erp aangezocht, die tot dusverre de Ronde van Nederland or ganiseerde. Het ligt in de bedoeling de start en de finish van deze tiendaagse wieler wedstrijd deze eerste keer in Amster dam te houden. Damvereniging Constant opnieuw clubkampioen Door te Zwolle met 10-10 gelijk te spelen tegen D.C.L. (Leeuwarden) be haalde zaterdagmiddag de Rotterdam se damvereniging „Constant" voor de achtste maal het clubkampioenschap van Nederland. Eintracht Frankfurt kampioen van Duitsland Door na verlenging met 5-3 te winnen van Kickers Offenbach is Eintracht Frankfurt zondag voetbalkampioen van Duitsland geworden. De wed strijd werd voor 65.000 toeschouwers in het olympisch stadion te Berlijn gespeeld. De normale speeltijd eindig de met de stand 2-2. (Advertentie) DENK EVEN NA EN U begrijpt dat'sparen op motorolie een zuinig heid is, die de wijsheid bedriegt. Ververs daarom geregeld met de beste: Esso Extra Motor Oil. Volmaakte smering geeft extra bescherming, extra vermogen, extra zuinigheid. Ook voor het tanken even denken l Goed zo, stop bij Esso, want WIET ESSO BENT U BETER UIT! De uitslag van de vijfde etappe was: 1. Graczyk (Fr) 5 uur 6 min 35 sec (met bonificatie S.0S.S6); 2. Darrigade (Fr) 8.06.35 (met bonificatie 8.05.06); 3. Fave ro (It); 4. Hoevenaers (België); 5. Baffi (it); 6. do Jongh (Nelux); 7. Pipelin (west-zuid-west); 8. Galdeano (Sp); 8. Privat (Fr); 10. Everaert (Fr) allen in 8.06.36; 11. Brunt (It) 8.0854; 12. Van Aerde (België); 13. Altweck (Zwits/Dld); 14, Van Geneugden (Belgi); 15. Anquetil (Fr.) 1G. Fabri (It.); 17. Groussard (west zuid-west); 18. ex aequo het grote pelo ton in 8.0854. De Franse nationaal Cazala behoudt de leiding in het algemeen klassement. Na de ontwikkeling van de film van aankomst werden de renners, die in het peloton aankwamen als volgt geklas seerd: 18. Plcot (west-zuid-west); 19. Dejouahannet (centraal-zuld-Frantaijk); 20. Schellenberg (Zwits/Dld.); 26. Piet van Est (Nelux); 30. Van den Borgh (Nelux); 38. Kool (Nelux); 46. L. Bobet (Fr); 43. Riviere (Fr.); 61. Voorting (Ne lux); 70. Cazala (Fr.); 74. Bolzan (Ne lux); 78. Damen (Nelux); 94. Gaul (Ne lux); 95. Emzer (Nelux); 96. De Groot (Nelux); 98- Schmitz (Nelux); 106. Kers ten (Nelux); 111. Baldini (It) allen in dezelfde tijd als Bruni: 8.08,54; ALGEMEEN KLASSEMENT. Het algemene klassement na de vijfde etappe ziet er als volgt uit: 1. Gazala (Fr. 3259.14 3. Gauther (Centr. zuid) 3259,41; 3. Vermeulen (Parijs-noord oost) 33.00.56; 4. Annaert (Parijs-noord oost) 33.00.59; 5. en 6. Picot (west-zuid west) en Schullemberg (Zwlts.-Dld.) 33.01.10; 7. A. Desmet (België) 33.01.15; 8. Pauwels (België) 33.01.29 9. Stabllnski (Fr) 33.01.42; 10. Batista (int. ploeg) 33 02.41; 11. Darri gade (Fr) 33.06.56; 12. Graczyk (Fr.) 33.08.32; 13. Favero (It) 33.08.42; 14. Baffi (It) 33.08.46; IS. Hoevenaers (B.) 33.09.18; 16. Galdeano (Sp) 33.10.03; 17 t.m. 20 De Groot (Nelux), De Jongh (Nelux), Everaert (Fr) en Pipelin (west-zuld-west) 33.10.15; 21. Ba- hamonthes (Sp) 33.10.31; 23. ex aequo, o.a. Piet van Est (Nelux) 33.10.50 30 en 31. Kersten (Nelux) en Kool (Nelux) 33.11.17; 35. ex aequo o.a. Rivière (Fr.) Baldini (It), Anquetil (Fr), Gaul (Nelux), Emzer (Nelux), L. Bobet (Fr) 33.12.00 49. ex aequo 0.a. Bolzan (Nelux) en Damen (Nelux) 33.12.19; 83. en 84. Van den Borgh (Nelux) en Bxankart (België) 33.13.09 85. en 86. Bono (Italië) en Voorting (Nelux) 33.13.15; 90. Schmitz (Nelux) 33.13.36. PLOEGENKLASSEMENT. •Het ploegenklassement van de vijfde etap pe luidt: 1. Frankrijk (Graczyk, Darrigade, Privat) 24.13.18; 2. Italië 24.22.06; 3. ex aequo: Bel gië, Nelux, (De Jongh, Van Est, Van den Borgh), west zuid-west en Spanje, allen 24.24.24; 7. ex aequo: Zwitserland-Dults- land, internationale ploeg, Parijs-noord oost en centraal-zuid-FrankriJk 24.28.42. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT. Het algemeen ploegenklassement ziet er nu als volgt uit: 1. Frankrijk (Cazala, Stablinski en Darri gade) 99.07.52; 2. België 99.12.02 3. PariJs- noord-oost 99.1355; .4. centraal-zuid Frank rijk 99.21.29; 5. West-zuid-west Frankrijk 09.22.55; -6. Zwitserland-Duitsland 99.24.00; 7. Internationale ploeg 9926.41; 8. Italië 99.28.13; 9. Nelux (De Groot, De Jongh, Van Est) 99,31.20; 10. Spanje 99.31.38. PUNTENKLASSEMENT. i. de vijfde etappe 1. Darrigade (It) 219; 2. Favero <It) 177; 3. Graczyk (Fr) 130; 4. Bruni (It) 127; 5. Van Aerde (België) 119; 6. Dejouhannet (centraal zuid-Frankrijk) 112; 7. Cazala (Fr) 108; 8. Hoevenaers (België) 107; 9. Baffi (It) 90; 10. De Groot (Nelux) 83; 15. Van Est (Nelux) 69; 24. Voorting (Ne lux) 41. Pipelin (west-zuid-west Frankrijk) werd uit geroepen tot de strijdlustigste renner van de vijfde etappe. Hij kreeg 57 stemmen, terwijl de Nederlander De Jongh slechts 18 stemmen vergaarde. In het algemeen klassement voor de strijd lustigste renner heeft Piet van Est nog steeds de leiding met 73 punten. Pipelin is nu tweede met 57 pnt. De prijs voor de ongelukkigste renner werd ln de vijfde etappe niet uitgekeerd. 32. „Een tropisch vergif?" herhaalde dc dokter zodra hij bij de inspecteur in de kamer was. „Hoe komt U daar bij?" „Omdat we een arrestant gehad hebben, die aan de zelfde kwaal leed!" legde de inspecteur uit. „Een zekere Taks, een ontdekkingsreizi ger of zoiets!" „Tja", gaf de dokter schoorvoetend toe. „Dat zou natuurlijk mogelijk kunnen zijn. Van alle tro pische vergiften is de medi sche wetenschap nog niet geheel op de hoogte. Maar dat zou dan in ieder geval toch toegedierd moeten zijn. En voor zover ik weet, heeft nie mand daar iets van gemerkt. Ik heb daar tot nu toe ook nog niets van kunnen ont dekken!" De inspecteur had intussen voortvarend de telefoon opgenomen en terwijl de dokter een medische uiteenzetting gaf, trad een grauwe figuur met een grote neus binnen. „Snuffel- mans!" richtte de inspecteur zich tot de in het grijs geklede figuur. „Ga onmiddellijk de gangen van. da heet; Tales na en- maak een uitvoerig rapport. Waarschijnlijk misdaad door toediening van tropische vergiften!" „Begrepen!" antwoordde de beroemde speur der Snuffelmans en verliet onmiddellijk het politièbureau. Vertegenwoordigers op de bres voor S.S.Z f400 Voorafgegaan door het pijperskorps „Excelsior" trokken ongeveer 60 auto's met vertegenwoordigers en supporters naar het Goese sportter rein om elkaar daar op sportieve ma nier partij te geven. Hoewel noch de Znidbevelandse, noch de Walcherse vertegenwoordigers erin slaagden het vijandelijk doel te doorboren, werd het doel zij het op andere wijze toch bereikt. De opzet van dit alles was name lijk een bijdrage te leveren in het werk van „Sport Steunt Zonneveld" en de heren Munnikhof en Fokke, die dit alles in een bliksemactie voor elkaar hadden gebracht, zijn in hun opzet volkomen geslaagd. Na afloop kon namelijk een bedrag van f 400 voor het goede doel worden overge- De voetbalwedstrijd zelf heeft, zo als verwacht mocht worden, spelers en publiek veel plezier bezorgd. In beide elftallen waren enkele uitblin kers en zo liet in de Goese ploeg de oude rot Van Dalen enkele malen verbluffende staaltjes van tactisch inzicht zien. Jammer voor de Goese- naren dat bet duo Kunst-Luyk, toen zij tot op een meter het heiligdom van keeper Van Hese waren gena derd elkaar de eer wilden laten, waarvan de uitstekende Walcherse keeper profiteerde door de heren de bal toen maar te ontnemen. Walche ren kreeg wat meer kansen, maar ook doelman Snel had er goed het oog op, terwijl de paal hem enkele malen de helpende hand reikte. Het was en bleef dus 00, mede omdat Van de Bulck in de Walcherse ach terhoede de Goese voorlinie volko men in bedwang hield. Na afloop kwamen de spelers met hun dames in café „Flora" bijeen, waar bij monde van de heer Mun nikhof alle deelnemers dank werd gebracht. Inzonderheid de heer J. Luijk, die niet alleen zijn zaal be schikbaar had gesteld, maar tevens de kosten van de loten voor zijn re kening had genomen, werd in die dank betrokken. De heer C. Wester weel dankte namens „Sport Steunt Zonneveld", waarbij hij de verzeke ring gaf, dat de kinderen op „Zon neveld" en „Ipenoord" en „Kinder- zorg" hiervan weer de vruchten zul len plukken. Een grote brouwerij zorgde na afloop voor een verfris sende dronk. Tennistoernooi op 15 en 16 juli in Vlissingen Op woensdag 15 en donderdag 16 juli zal op de tennisbanen aan de burge meester Van Woelderenlaan te Vlis singen voor de tweede maal het in ter scholnire tennistoernooi gehouden worden. Ook ditmaal bestaat er voor dit toer nooi, waaraan alle middelbare scho len kunnen deelnemen, evenals vorig jaar een grote belangstelling. Zelfs van Belgische zijde heeft men voor dit toernooi al interesse getoond. De wedstrijden zullen op woensdag 15 juli 's morgens om 9 uur beginnen en twee dagen duren. Indien de belang stelling echter te groot mocht zijn, zal er nog een speeldag aan toege voegd worden. De inschrijvingsdatum is gesteld op 9 juli. Bij de heren is er onder meer een eerste prijs be schikbaar gesteld door de Provinciale Zeeuwse Courant. Anton Jonkers verbeterde atletiekrecord in België Tijdens de atletiekwedstrijd België Nederland werd een Nederlands re cord verbeterd. Anton Jonkers, die 2e werd op de 3000 meter steeple chase achter de Belg Roelants verbeterde met zijn tijd van 9 min. 21.2 sec. het Nederlands record op deze afstand dat met 9 min. 22.4 sec. si ids 29-7-'56 op naam stond van Wim Lan, die zijn prestatie eveneens in Antwerpen ver luchtte. De Belgische hereuatletiekploeg won de ontmoeting in het Beerschotstadion te Antwerpen met 218 tegen 200 pun ten. Militairen wonnen met 7-0 van oostelijke amateurs De te Kampen gespeelde voetbalwed strijd tussen het Nederlands militair elftal en een team van oostelijke amateurs is door de militairen met 7- 0 gewonnen, nadat de rust met blanke 1 stand was ingegaan,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13