NIEUWS UIT ZEELAND NIEUWS UIT DE KERKEN PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Bravo Jeeves ZUID-BEVELAND WEER STERKE GROEI HET M0T0RR1JTUIGENPARK PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WALCHEREN MIDDELBURG Jaarvergadering CJ.B.T.B. en C.B.P.B te Middelburg Zaterdagavond hield de afdeling Wal cheren van de C.J.B.T.B. en de C.B. P.B. onder voorzitterschap van de hee W. Coppoolse te Veere ïn de Bo- gardzaal te Middelburg haar Jaarver gadering On de druk bezochte bijeen komst snrak ds. J. van de Wal, geref. predikant te Vrouwenpolder over zijn ervaringen als legerpredikant. In zijn openingswoord gaf de heer Cónnöolse een resumé van de belang rijke gebeurtenissen van het afgelo pen laar. Hieruit bleek, dat de ring Walcheren actief is geweest en van de zijde van de leden veel belangstel ling ondervindt voor zijn werkzaam heden. Een uitzondering hierop maak te echter de oriëntatierlt. waarvoor de belangstelling niet zo groot was. De voorzitter maakte verder melding van de ploegwedstrijden die in de zo mer en in de winter waren gehou den en de cursus paardenbeoordeling en spreken In 't openbaar. Voorts hielden de meisjes een modeshow. Hierna bracht de secretaresse, mej. J. Geschiere te Grijpskerke, een gede tailleerd Jaarverslag uit. Na het huishoudelijke gedeelte van deze bijeenkomst sprak ds. Van de Wal over zijn ervaringen als predi kant in de legerplaats Ossendrecht waar hij één jaar werkzaam is ge weest. Op begrijpelijke wijze gaf hij een overzicht van de grote taak die die predikant hier heeft en de vele mogelijkheden om hier constructief werk te verrichten. Doch dit gaat vaak met vele moeilijkheden gepaard, die veel van de legerpredikant eisen. Ds. Van de Wal. die voor een aan dachtig gehoor sprak, illustreerde zijn inleiding met enkele voorbeelden uit de praktijk. Tot slot van de avond vermeldde het programma volksdansen. VLISSINGEN Propaganda-avond „Jeugd en Evangelie" De afdeling Vlissingen van de werk groep „Jeugd en Evangelie" hield in de Doopsgezinde kerk te Vlissingen haar tweede propaganda-avond van dit jaar. De heer Co Stroo, die de zeer talrijke aanwezigen welkom heete, sprak de hoop uit dat het doel van deze samenkomst hen nader te brengen tot Jezus, verwezenlijkt mocht worden. Opgevoerd werd het lekenspel: „Wij klagen aan,...", een spel, waarin de mensheid diegenen door wie alle el lende in de wereld gekomen is, aan klaagt. Verschillende figuren gaven aan dit spel, waarin verschillende machten worden aangeklaagd, vorm en in'houd. Dit spel werd over het algemeen goed opgevoerd. Het geheel werd omlijst met orgespel van Flip Feij,-een blok fluittrio en solozang van Sam Schij- ve. Het gebodene liet niet na indruk te maken op de aanwezigen. DOMBURG Ringrijderij te Domburg in Domburg zijn het afgelopen weekein de ringrijderljen gehouden. De uitslag luidt als volgt: 1. W- Provoost Azn, 28 ringen; 2. W. de Voogd, 25 ringen; 8. C. de Visser, 22 ringen; 4 3. Provoost Wzn, 6. P. Brouwer, 21: 6. H Brand, 20; 7. J. Mlnderhoud, 14; 8. C Provoost, 14; 9 J. Provoost Azn, 14; 10. J. Provoost Jzn, 12; 11. Fl. Maljaars, 9: 12. W. Maljaara, 4 rin gen. Extra prijzen ontvingen W Provoost Azn; J. Provoost Wzn; C. de Visser; P. Brouwer; H. Brand; W. de Voogd; C. Provoost; J Provoost Jzn; Fl- Maljaars; J. Provoost Azn. Eerste wisselbeker W. de Voogd, tweede wisselbeker W. Pro voost Azn, hoogste serie volgrtagen W. Provoost Azn (16), honderdste ring: J. Provoost Wzn, honderdvljfstlgste ring: J. Provoost Azn, tweehonderdste ring: w. Provoost wzn. De prijs voor de ge huwde rlngrljder ging naar W. Provoost Jzn. OOSTKAPELLE Coöp. Diepvriesvereniging te Oostkapelle opgericht Te Oostkapelle is een Coöp. Diep vriesvereniging opgericht, waartoe 27 leden zijn toegetreden. Het be stuur is gevormd uit de heren K. de Buck, J. Coppoolse en A. H. Geertse. Thans worden onderhandelingen ge voerd over het plaatsen van de diegvriesinstallatie^^^^^^^^^^^^ voor Bal juw-oriëntatïerit Onder bijzonder grote belangstelling is zaterdag de Baljuw-oriëntatierit gereden. Er verschenen namelijk niet minder dan 72 auto's en motoren aan de start in Vlissingen. Er reed ook equipe mee. Het parcours, dat door de sportcom- missie van de M.A.C.'s Seheldegou- wen en De Zeeuwen was uitgezet, voerde de rijders door Walcheren over een lengte van 69,3 km. Ondanks en kele wegomleggingen was de route vrij gemakkelijk te vinden, waar door het „tijdrijden" de zwaarste op gaaf werd in deze wedstrijd. Vanaf half acht startten de deelne mers bij garage de Baljuw in Vlissin gen, waarna zij finishten bij het Strandhotel. De motorrijder J. J. Crucq legde definitief beslag op de wisselbeker in zijn klasse. De voornaamste uitslag luidt als volgt: Motorklasse: 1. J. J. Crucq, 6 straf- punten; 2. C. Sinke, 12; 3. T Bïankën> 13; 4 P. Louws, 13; 5. S. Jongepier, 14; 6. J. de Visser, 14; 7. A. Joosse, 14; 8. J. P. Meijers,. 15; 9. F. Baan,: 15; 10. J. de Nooiier, 16; 11. A. Bou- wens 17; 12. L. de Klerk, 18; 13. J. dë Jonge, 27; 14. C. Schaap, 73; 45. J. de Rijcke, 79; 16. M. v. d; Linde, 152; vier rijders werden niet geklasseerd. Autoklasse: 1. P. Tilroe, 9 straf pun ten; 2. J. Wattel, 10; 3. H. Tavenier, 11; 4. tot en met 7. D. Roelse, L. Bo- lier, C. Janse en P,. van Hese, allen 12; 8. en 9. J. Huijsen en W. de Vis ser, beiden 12; 10. tot en met 12. A. de Ruijsscher, J. Vader en J. Faber, allen 15; 13. J. van Boven, 19; 14. D. v. d. Linden, 20; 15. H. Bos, 22; 16. tot en met 18. A. Jasperse, J. Cor- stanje en J. Waverijn, allen 23, 19 en 20; C. Geertvliet en J. Damman, bei den 25, 21; A. C. de Vos, 26; 22. J. Geldof, 26; 23. R. Speekèns, 27; 24. H. Geldof, 28 en J. Jacobsen, eveneens 28 Van de 58 deelnemende automobi listen werden er vier niet geklasseerd. VROUWENPOLDER B. en W. bezóchten nieuw vakantieverblijf Het vakantieverblijf „Kom maer op 't ofje" van de heer A. Blan- kenburgh te Vrouwenpolder, dat officieel in gebruik genomen Is door een groep meisjes van een in ternaat uit Arnhem, Is ook bezocht door het college van B. en W. van Vrouwenpolder en medewerkers van de V.V.V. Nadat de heer Blankenburgh bij ontvangst zijn dank betuigde voor de medewerking van de gemeente Se- rooskerke en de bestuursleden van de V.V.V., werden allen in het ge bouw rondgeleid. Bij elke zitkamer zijn twee slaap kamers gebouwd, terwijl overal elektrische kooktoestellen en alle noodzakelijke keukenmiddelen aan wezig zijn. Voor iedere gast Is bo vendien een telefoon beschikbaar. Het gebouw is voorts uitgerust met douche en toiletten. In dit vakan tieverblijf kunnen groepen en ge zinnen logeren. Burgemeester De Kam noemde het gebouw een aanwinst voor de bad plaats Vrouwenpolder. Hij feliciteer de de heer Blankenburgh met zijn gebouw en zei daarbij dat het stel lig in de smaak zou vallen van de SEROOSKERKE fW.) Brandweer op stap De leden van de vrijwillige brand weervereniging te Serooskerke (W.) hebben met hun dames weer hun jaarlijkse uitstapje gemaakt. De reis ging ditmaal naar de Veluwe, waar de verschillende bezienswaar digheden werden bezocht. E.M.M.-concerf De muziekvereniging E. M. M. te Serooskerke heeft zaterdag onder leiding van de heer A. Joosse concert op de tent. De velschillen de nummers werden op verdienste lijke wijze uitgevoerd. De publieke belangstelling was, tengevolge van de ongunstige weersomstandigheden, gering. Auto sloeg over de kop Doordat de automobilist De L. uit Serooskerke zaterdag te veel uit week, kwam hij met zijn wagen op de weg tussen Serooskerke en Grijpskerke in de natte berm te recht. De auto sloeg hierbij'- over de kop en werd aanzienlijk bescha digd. De bestuurder kwam met de schrik vrij. ^VJ N.C.V.B. vergaderde De N.C.V.B., afdeling Serooskerke hield dezer dagen haar maandelijk se bijeenkomst in het verenigings gebouw onder leiding van mevrouw De Dreu. Spreekster voor deze avond was zr. A. Geljon uit Vlis singen. Zij sprak over het onder werp „Onze kleuters." Haar lezing werd toegelicht met filmstrips. Aanwinsten leeszaal De laatste aanwinsten van de openbare leeszaal en bibliotheek te Goes zijn: Van de Aardweg: Madame dokter: An dres: De schommel der liefde; Cecil: Tumult In toga; Daisne: Grüsz GOtt; Hai- mon: De weg over de grens: Hemingway: Afscheid van de wapenen; Hemeldonck, yan Hier zijn mijn handen: Kades: Het dubbele leven van dokter Gerbrand; Kirst: Kultura 5; Maclean: De laatste grens; Reinecker: Taiga; Toonder Eiland in de verte; Vreugdenhil: Terug naar Teresia; Walschap: De verloren zoon; West: Hard tegen hart; Delfgauw Wat existentialisme?; Parrot: De schaten van het Louvre en de Bijbel; Kraemer: Communicatie; Geyl: Geschiedenis als medespeler: Sluyser: Voordat Ik het vergeet; Beaufort: Rondom de kroon; Schaafsma: Juliana; Petersen: Vitus Be ring; Uittenbogaard De wereldeen verbijsterend avontuur: Meyn: Wande lingen door Brussel; Geltemann: Oosten rijk; Woolf: Een kamer voor Jezelf; Steinbacher Thieme's vogelboek; Frlsche: In en om de mijn; Colvin: Vlucht 777; Hochling: Pen uit Vuurl; Manet: Schil derijen en tekeningen; Arnoux Pour sol de de tout compte: Massip: Les déesses; Silvagni: La forêt veuve; Amado: Tote i; Von Doderer: Die erleuchteten Fen- r; Ellis The rack; Frankau, P The bridge; Gibbs: One of the crowd; Stout: Even In the best families. Burgerlijke stand MIDDELBURG Bevallen: M. L Gelok-Eckhardt d.; F. M. Cljsouw-Ia Soe L. A. M. Minnaert- Veratraete d.; L. 3. Huwae-Kesauly z.; C. P. Bravenboer-Polderman d.; w. J. de Groote-Danne d; J. de Vries-Light- hart Schenk d. Ondertrouwd: J. Mesu 22 J. en B. Rijn ten, 23 J.; W. A. Kasander 24 J. en M. Kosten 19 J.; G. J. Geuze 24 J. en A. L. Verburg 22 J. Getrouwd: Th. Douw 22 J. en J. P. Da- vidse 21 J.; W. Kosten 24 J. en A. J. Vader 23 j.; J. 3. Schuilwerve en T. W. de Kubber 31 J. Overleden: W. de Klerk 38 J. e.v. G de Jonge; J. Reijnoudt 65 J. e.v. C. Bijleveld; 3 W. van de Kamer 80 J. wedn. v. 3. M. Delvoye. •De Inter-parlementalre Unie zal van 27 augustus tot 4 september in Warschau haar jaarvergadering houden. Groepen parlementsleden uit circa 60 landen zul len hieraan deelnemen. Dit Is de eerste keer dat de unie haar Jaarvergadering achter het IJzeren Gor dijn houdt. De bevolking van Hawaii heeft zich met overweldigende meerderheid uitge sproken voor het lidmaatschap van de Ver. Staten. De eilanden zullen de 60ste staat van de Ver. Staten vormen- Het desbetreffende wetsvoorstel ls al in maart door president Eisenhower gete kend. Twee maanden geleden werd Alas ka de 49ste staat van de Ver. Staten. NA BESTEDINGSBEPERKING: Dit jaar de miljoenste bromfiets verwacht De bestedingsbeperking heeft de groei van het Nederlandse motorrij- tulgenpark vertraagd, maar sinds het begin van dit Jaar is een krachtig herstel ingetreden. De K.N.A.C. geeft de volgende schatting van de omvang van het Nederlandse motorrijtuigen- park op 1 april Jl.s Bromfietsen Motorrijwielen en scooters Personenauto's Vracht- en bestelauto's Autobussen Speciale voertuigen en trekauto's 940.000 180.850 447.500 129.550 8.100 11.000 Bromfietsen 1-1-56; 545.000; 1-1-57; 645.000; l-l-'58800.000; l-l-'59: 910.000; l-4-'59: 940.000 Motorrijwie len en scooters resp. lrl-'56: 148.500; l-l-'57163.300; l-l-'58: 170.660; 1-1- '59: 178.800; l-4-*59: 180.850. Perso nenauto's rêsp.: l-l-'56 287.600; 1-1- Dr. E. D. Kraan naar Frankrijk Dr. E. D. Kraan, de nestor van de predikanten van de gereformeerde Kerk van Vlaardingen, is uitgenodigd om in het cursusjaar 1959-1960 aan de prot. theologische faculteit te Aix en Provence in Zuid-Frankrijk dogma tiek te willen doceren. Dr. Kraan Collecte De collecte voor het Rode Kruis heeft te Oyezande opgebracht f 167.00. Reisje kinderen ,,'f Honk" Een vijftigtal kinderen van het her vormde clubwerk ,,'t Honk" te Goes heeft een reisje gemaakt naar Bra bant en Antwerpen. Nadat in de Bra bantse bossen een speurtoct met op drachten was gehouden, werd de tocht oortgezet naar Antwerpen, waar een bezoek aan de dierentuin werd gebracht. De oudere meisjes van ,,'t Honk" zullen een trektocht ma ken naar Noord-Brabant, terwijl de oudere jongens verschillende kampen zullen houden in de duinen van Kam perland. Wedvlucht De postduivenhoudersvereniging „De Zeeuw" te Goes hield een wedvlucht van Chateauroux uit met 37 duiven. De uitslag was: 1 en 2 J. Pieters, 3, 5, 8 en 10 C. J. Kuzee, 4 Jac. Bal, 6, 7 en 9 De Witte-Balvers, De uitslag van de vlucht op St. Denis met 74 duiven luidt: 1 en 4 J. Goedbloed, 2 en 10 C. J. Kuzee, 3 Gebr. Capello, 5, 7, 8 en 9 De Witte-Balvers, 6 M. van Hekken. OVEZANDE Reisjes zangvereniging en chr. school De zangvereniging Kunst naar Kracht" uit Ovezande maakte haar jaarlijkse reis naar Apeldoorn en omgeving, terwijl de ,chr. school een reisje maakte naar de Wouws» Plantage. heeft deze uitnodiging aanvaard. Hij is voornemens op l.oktober a.s. met emeritaat te gan. NED. HERV. KERK Beroepen: te Paesens (Fr.) (toez.) A. Hennenphof, kandidaat te Dordrecht; te Oudenbosch W. Vons, vicaris te Kapelle aan de Usel. Aangenomen het beroep voor het. pastorale verband de „Zeevang" ten behoeve van de dorpen Oosthuizen, Kwadijk en Midellie, mej. L. C. Jansen, vicaris te Oosthuizen. Aangenomen naar Zundert en als tweede predikantsplaats voor Prin- senhage mej. Van den Berg te Etten- Leur. Benoemd tot bijstand in het patronaat te Leiden (geestelijke ver zorging Oosterse studenten) B. Arps voorheen zendirigspredikant, wonend te/Oestgeest GEREF. KERKEN Tweetal te Maassluis, J, van Dalen te Nieuw-Loosdrecht en E. J. Duursema te Vorden. Beroepen: te Nu mansdorp A. Velthuyzen te Baarland; te Schier monnikoog J. A. A. de Boer, kand. te Naarden. Bedankt voor 's-Gravenhage-Loosdui- nen (zesde pred. plaats) J. Wilschut te Zeist. Bedankt voor Zwolle (vijfde predi kantsplaats) Ai L. Janse de Jonge te Oostvoorne. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Aagtekerke, te Elspeet en te Oud-Beijerland P. Blok kand. te Rotterdam en C. Wisse kand. te Tho- len. Beroepen te Aagtekerke, te Apeldoorn-Beekbergen, te Klaaswaal, te Meliskerke en te Oudemirdum P. Blok kand. te Rotterdam. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Voor het tweede gedeelte proponents examen zijn geslaagd en mitsdien beroepbaar verklaard mej. C. A. Schipper en de heer E. Borren, bei den te Amsterdam. 1210. Als een mustang, die de sporen krijgt, sprong de Onyx naar voren en om hoog uit de bergkloof, waar hij een schuilplaats voor de dag had gezocht. Alles aan boord was opeens een en al activiteit en kapitein Mare stond van opwinding haast te springen achter zijn in strumentenbord. Met vaste hand stuurde hij de grote machine tussen de dreigen- rotspunten door. „Deze knaap mag ons niet ont glippen!" gromde hij tus sen zijn opeengeklemde tanden. „Een betere kans om ongehinderd te volgen en hun nieuwe ver blijfplaats te ontdekken, krijgen we nooit meer!" En via de boordradio gaf hij vlug enkele instructies aan de radarpost: „Meldt mij dadelijk welke snelheid zij hebben en zorg, dat je hen op het scherm houdt, zodat onze onderlinge afstand hetzelfde blijft. Ik houd de Onyx zolang mogelijk in diepvlucht, des te minder kans lopen wij, dat nij ons in de gaten krijgt. Gelukkig is bun radar niet zo geperfectioneerd als de onze, maar wij moeten uiterst voorzichtig zijn!-' '57: 345.500; l-l-'58: 393.400; l-l-*59: 434.700; l-4-'59 447.500; Vracht- en bestelauto's resp: l-l-'56: 102.900; l-l-'57117.800; l-l-'58; 121.300; l-l-'59: 127.420; l-4-'59: 129.550; Au tobussen resp.: l-l-'56: 6.880; l-l-'57: 7.600; l-l-'59: 8.060; l-4-'59: 8.100. Speciale voertuigen en trekauto's resp: l-l-'56: 9.530; l-l-'57: 10.160; l-l-'58: 10.400; l-l-'59: 10.850; 1-4- '59: 11.000. Het aantal personenauto's is Intussen de 500.000 royaal gepasseerd en het aantal bedrijfsauto's (inclusief de au tobussen) zeker de 150-000 Het aan tal bromfietsen zal dit jaar zeker het miljoen overschrijden. Vergelijkend met een K.N.A.C.- schattlng per 1 januari 1959 zijn er in de eerste 3 maanden van dit jaar naar ruwe raming 30.000 bromfietsen méér op de weg geko men; verder 2.050 motorrijwielen en scooters méér, 12.800 personen auto's méér en 2.130 vracht- en bestelauto's méér. In het hele Jaar 1958 breidde ook weer volgens schattingen van dezelf- de bond het korps bromfietsers zich uit met een aantal van 110.000 (in 1957 kwamen er 155.000 bij), het aantal motorrijwielen en scooters op de weg nam toe met 8.140 (in 1957 met 7.360), het aantal personenauto's met 41.300 (in 1957 met 47.900), het aantal vracht- en bestelauto's met 6120 (in 1957 met 3500) Met name ten aanzien van het per sonenwagenpark was er dus vorig jaar ten gevolge van de bestedings beperking nog weer een verdere af remming van de groei. In 1956 werd dit park uitgebreid met 57.900 wa gens, in 1957, zoals becijferd, met 47.900 wagens en in 1958 met 41.300. Tenslotte volgt hier nog een opgave, van de uitbreidingen van het motorr rijtuigenpark in de afgelopen jaren. Eén Duitse ploeg naar Olympische spelen Vertegenwoordigers van de Nationaal Olympische Comité's van Oost- en West-Duitsland hebben besloten één Duitse ploeg, af te vaardigen naar de Olympische winterspelen te Squaw Valley en de zomerspelen te Rome. Het team zal in overleg worden sa mengesteld aan de hand yan de be reikte resultaten. LEZERS SCHRIJVEN Dampdichte laag (VII) In aansluiting op een artikel in uw dagblad van enkele »veken geleden, betreffende een remedie tegen de nadelige gevolgen van „zoute mu ren", verzoek ik U beleefd alsnog enige plaatsruimte in uw krant, waarvoor bij voorbaat vr. dank. Ofschoon bi] de inundatie van 1943 slechts 25 cm water in onze woning heeft gestaan, hebben we daar heel wat narigheden door beleefd- Bin nen enkele jaren was het zout tot het plafond opgetrokken Gevolg in de kamers: lelijk, loslatend behang en elders aan de muren: dagelijkse rommel door salpeteruitslag of los gaande bepleistering. Na de ramp van Pebr. 1953, toen het zeewater tot een hoogte van 3.60 m. boven de vloer kwam en verder bijna een jaar lang dagelijks bij vloed tot 1.50 m "teeg. hebben we het advies gevolgd van T. N D. te Delft en alle muren laten be handelen met een z.g. „Dampdichte laag". Nu, vijf jaren later, kunnen wij verklaren, dat in 't gehele huis geen nat plekje is te bespeuren en onr eerste behang, dat op de muren is j;eplakt, niet loslaat en er nog als nieuw uitziet. Hoewel de toepassing met deze stof iets duurder is dan b.v. bezet ting met hardboardplaten, (wat me op de duur ook niet afdoende lijkt), wil ik alle belanghenbendcn «och met klem aandringen tot deze soort behandeling. Per slot van rekening is deze weg het voordeligst om van de voort durende kwelling door bet zoute water af te raken. Nieuwerkerk. J. van Hiele. Noot van de redactie. De discussie over dit onderwerp is thans geslo ten. FEUILLETON DOOR I\ G. WODEHOUSE. 53 „Maar heb je er wel eens over nage dacht" zei ik „dat je Gussie's voor stelling van vanmiddag wel eens ver keerd kon beoordelen? Toegegeven dat alles schijnt te wijzen op iets si nisters, waarom zou hij niet eenvou dig een zonnesteek hebben opgelo pen? Sommige mensen hebben daar last van, weet je vooral bij warm weer". Ze keek me aan en ik zag dat ze haar irissen weer vol tranen had. „Net iets voor jou omdat te zeggen, Bertie. Dat waardeer ik in je". „O nee". „Ja. Jij hebt zo'n mooie ridderlijke ziel". „Helemaal niet". „Wel waar. Je doet me denken aan Cyrano". „Wie?" „Cyrano de Bergerac". „Die vent met die neus?" „Ja". Ik kan niet zeggen dat ik daar bl!J eens. Het was een beetje aan de scherpe kant, misschien, maar ver draaid. niet zoiets als die Cyrano had. Het begon er op te lijken, dat ze me nog zou gaan vergelijken met Schnozzle Durante ook. „Hij had lief, maar week voor ande ren". „O, nou begrijp ik wat je bedoelt". „Dat waardeer ik in je Bertie. Dat is mooi van je mooi en groots. Maar het is niet nodig. Er zijn dingen die liefde doden. Ik zal Augustus hooit vergeten, maar mijn liefde voor hem is dood. Ik zal jouw vrouw zijn". Nou ja, je moet beleefd zijn. „Goed zo" zei ik. „Hartelijk dank". Daarna stierf de oonversatie weer een beetje uit en aten we onze kaas staafjes en koude eieren in stilte. Er scheen enige onzekerheid over de vol gende stap, die we moesten nemen. Gélukkig kwam Angela toen net bin nen en dat maakte er een eind aan Bassett kondigde haar verloving aan en Angela kustte haar en zei, dat ze hoopte dat zij erg, erg gelukkig zou worden en Madeleine kuste haar en zei, dat ze hoopte dat zij erg, erg gelukkig met Gussie zou worden en Angela zei dat ze daar zeker van was, want Augustus was zo lief voor haar en Bassett kuste weer en Angela kus te weer en kortom de hele zaak werd zo vrouwelijk, dat ik blij was, dat ik er tussen uit kon. Dat zou ik toch geweest zijn, want als er een ogenblik was waarop Ber tram moest nadenken, en hard na denken ook, dan was het wel nu. Het was het einde, leek me. Zelfs bij gelegenheid dat ik, een paar jaar ge leden, abusievelijk verloofd was met Tuppy's vreselijke nicht Honoria, had ik niet zo erg het gevoel gehad, dat ik tot aan de nek in de modder zat en er nog dieper in zou zinken. Ik liep de tuin in en rookte een sigaret, die me niet smaakte. Ik was in een soort trance, en liep er aan te den ken, hoe het leven er zou uitzien met zo'n Bassett de hele dag om je heen en hoe het er niet uitzag, als Je be grijpt wat ik bedoel, toen ik tegen iets aanliep, dat een boom had kun nen zijn, maar dat was het niet het was Jeeves. „Neem me niet kwalijk mijnheer", zei hij, „ik had opzij moeten gaan". Ik antwoordde niet. Ik keek hem sti! aan. Want toen Ik hem zag kreeg ik weer een idee. Die Jeeves nou bijvoorbeeld, dacht ik. Ik had de indruk dat hij er niet meer tegen op kon en niet langer de man was, die hij geweest was, maar was het niét mogelijk, vroeg ik me nu af, dat ik me vergiste? Als hij nu eens iets probeerde, waardoor ik er tussen uit kon knijpen zonder rancune Mis schien kon dat wel eens het geval zijn, dacht ik. Tenslotte had hij nog steeds zo'n ei- hoofd als vroeger. En zijn ogen glom men even intelligent. Let wel, na wat er tussen ons was voorgevallen met dat dinner-jacket met die koperen knopen, was ik niet bereid om me volkomen aan de man over te geven. Ik zou hem natuurlijk alleen maar om raad vragen. Maar als ik dacht aan zijn vroegere triomfen, de zaak Sipperley, de Episode van mijn tante Agatha en de Hond Mcintosh, en die zaak van Oom George en de Nicht van het Barmeisje, dat waren er nog maar een paar voelde ik me ge rechtvaardigd hem gelegenheid te geven om de jonge meester te hulp te snellen in het uur van het gevaar. Maar voordat ik daarmee begon, moest er een ding worden afgespro ken en wel heel goed worden afge sproken. „Jeeves" zei ik, „ik wou je eens spre ken". „Mijnheer?" „Ik zit een beetje in de knoei, Jee ves". „Het spijt me dat te horen, mijn heer. Kan ik U heipen?" „Heel goed mogelijk Jeeves, als je denkt dat je het aankunt. Vertel me eens eerlijk, Jeeves, ben je goed in vorm?" „Ja mijnheer"* „Eet je nog steeds voldoende vis?" „Ja mijnheer". „Dan kan het wel. Maar een ding, voordat ik begin. In het verleden heb je, als je mij of een van mijn vrien den uit de knoop haalde, svel eens misbruik gemaakt van mijn dank baarheid. Die paarse sokken bijvoor beeld. En die plusfours en die slob kousen uit Eton. Met sluw overleg koos je het moment dat Ik dankbaar was voor je hulp en overreedde me dan om er afstand van te doen. Ik bedoel maar, als je nu succes boekt, moet je die grap niet uithalen met dat dinner-jacket van me". ..Best, mijnheer" „Je zult me dus niet vragen om dat ding weg te smijten?". „Zeker niet, mijnheer". „Op die voorwaarde zal ik je in ver trouwen nemen, Jeeves. Ik ben verloofd" ,Ik wens U vee! geluk toe, mijnheer". „Doe niet zo stom. Ik ben verloofd met juffrouw Bassett". „Werkelijk, mijnheer? Ik wist niet „Ik ook niet. Het verrastte me volko men Hoe dan ook. het ts zo. De offi ciële aankondiging stond in dat Lrief- 1e, dat je me bracht". ,Wat?" „Vreemd, mijnheer". „Vreemd mijnheer, dat er in dat briefje staat, wat U me vertelt Het kwam me voor dat juffrouw Bf toen ze het me gaf, helemaal niet I gelukkig gestemd was". „Dat is ze ook niet Je denkt toch niet, dat ze me werkelijk wil trouwen, niet? Pshaw, Jeeves! Begrijp je dan niet, dat dit weer een van die uitda gingen is die Brinkley Court zo lang zamerhand tot een hei maken voor mens en dier? Weg met die uitdagin gen. zo denk ik er over". „Ja mijnheer". „Nou wat doen we eraan?" „U voelt dat Juffrouw Bassett, on danks het gebeurde, nog steeds een weinig van mijnheer Fink-Nottie houdt, mijnheer?" „Ze hunkert naar hem". „In dat geval, mijnheer, zou het het beste zijn een verzoening tussen par tijen tot stand te brengen" „Hoe? Zie je wel. Je zwijgt en begint met je vingers te draaien. Je bent verslagen". „Nee mijnheer. Als ik met mijn vin gers draaide, was dat alleen om me te concentreren". „Ga dan maar door met draaien". „Dat is niet meer nodig, mijnheer". „Je bedoelt dat je al een spoor hebt?" „Ja. mijnheer". „Je verbaast me, Jeeves. Voor de draad ermee". Hei plan dat ik bedacht heb. heb ik al eens aan U uitgelegd mijnheer". „Wanneer heb je ooit een plan aan mij uitgelegd?" (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 11