De Groot en Piet van Est deden vergeefse greep naar gele trui Neunkirchen met vlag en wimpel winnaar. v ZWEED JOHANSSON ONTTROONT BOKSKAMPIOEN PATTERSON MAANDAG 29 JUNI 1959 P HOVIN01ALE ZEEUWSE OOUHANT SOLO-VLUCHT IN RONDE VAN FRANKRIJK Dartigade stond leiderspositie af aan zijn ploeggenoot Cazala (Van een speciale verslaggever) Twee Nederlanders deden in het eerste weekeinde van de Tour de France een vergeefse greep naar de gele trui, die vrijdagavond in Namen nog 7.0 fier door een Franse nationaal André Darrïgade was verdedigd. Zaterdag in de étappe van Namen naar Roubaix miste Daan de Groot de aanslui ting bij een kopgroep van 10 man, die uiteindelijk met een voorsprong van 11 minuten op de hoofdmacht arriveerde en het algemeen klassement op zijn kop zette. Cazala nam toen van zijn ploeggenoot de winstgevende leiderstrui over. Zondag was het precies omgekeerd. Was Daan de Groot de dag tevoren te laat gekomen, nu sprong Piet van Est in de 230 km lange rit naar de binnenhaven Rouen veel te vroeg weg. De sterke Brabander wist voorlopig niet van wijken, maar hij kon de voorsprong van ruim 8 mi nuten die hij halverwege had veroverd niet lang verdedigen. En na 120 km alleen op kop gereden te hebben moest hij de vlag strijken. Toch le verde deze krachtsinspanning rente op, want Piet van Est werd tot strijd- lustigste van deze étappe uitgeroepen; kreeg maar liefst 73 van de 89 toe te kennen punten en nam daarmee de leiding in het klassement van dit onderdeel van de strijd. Door de coup van de „groep-Caza- la" raakte Daan de .«Groot zijn fraaie tweede plaats in de algemene individuele rangschikking kwijt. Hij bleef echter de best geplaatste van de Neluxploeg in twaalfde positie met een achterstand van 11 minu ten en 1 seconde op Cazala. Het re sultaat van de étappe van Roubaix naar Rouen had geen enkele invloed op de klasseringen. Dino Bruni die in 1955 achter Fausto Coppï tweede in het wereldkampioenschap op Fras'cati werd, bewerkstelligde zon dag de tweede Italiaanse étappe-zege, maar was slechts 6 seconden geble ven op de hoofdmacht. Hoewel er reeds bijna 1000 km achter de rug zijn, is de strijd nog volkomen open. Van de grote fa vorieten heeft Bahamontes ander halve minuut gewonnen op Gaul, Bobet, Anquetil, Riviere en Baldi- ni. Met nog alle bergen en tijdrit ten in het vooruitzicht kan men deze winst echter rustig verwaar lozen. Aarzeling Nooit tevoren is Daan de Groot zo dicht bij de gele trui geweest als zaterdag. Eén ogenblik van aarze ling op het moment, dat tien ren ners al na 60 km koers de benen namen, werd de Amsterdammer noodlottig. De Groot twijfelde! Kon hij deze vlucht serieus nemen? Bo vendien als hij meeging, zou hij zich niet aan het voor de start gegeven copslgne houden. Charly Gaul had n.l. de wens te kennen gegeven, dat de gehele ploeg zich in deze rit over de kasseien en de bochtige straatjes van de Borinage en het steenkolen bekken van Noord-Frankrijk aan zijn zijde zou blijven om bij evenutele pech of valpartijen onmiddellijk vol doende hulptroepen bij do hand te hebben. De wens van Charly Gaul is voor de Nelux-ploeg wet...... Toen Daan de Groot echter merkte, dat André Darrigade geen aanstalten maakte om zijn gele trui te verde- De start van de drieduizend meter schoolslag, een van de onderdelen, waarop zaterdagmiddag tijdens de zwemwedstrijden in het kanaal te Middelburg een felle strijd geleverd is. Onder de deelneemsters dan deze wedstrijden was de bekende zwem sters Mary Kok. (Foto P.Z.C.) digen, werd de verleiding te groot. Als hij slaagde behoefde Daan alleen maar voor Gauthier te blijven om zondag in de gele trui uit Roubaix te kunnen vertrekken. Geheel alleen waagde de Amster dammer de sprong in de ruimte. In een tempo van ruim 50 km op de vlakke weg raasde De Groot achter de vluchtelingen aan. Meer dan 10 km streed de Nederlander om de 2 min.j die hem van de kopgroep scheidden, goed te maken. Op 50 sec. van de leiders moest hij zijn poging opgeven. Beslissende vlucht Intussen was het duidelijk geworden dat de tien leiders niet meer te ach terhalen waven. Dit vroege offensief was ingeleid door Bernhard Gau thier, Franqois Pauwels en Jean Sta- blinskï. Zij kregen gezelschap van de Portugees Antoni Batista en de Zwitser Max Schellemberg, terwijl ook Fernand Picot, Robert Cazala, Michel Vermeulin, Jean-Claude An- naert en Armand Desmet nog bijtijds aansluiting forceerden. In enkele tientallen kilometers groeide de voorsprong van de leiders tot 6 min. en zij gingen gestadig door. Achter hen was de koers stil gelegd. Op de beruchte muur van Geraerds- bergen, waar Daan de Groot twee jaar geleden als eerste de top had bereikt, kwam nu de Belg- Pauwels met 8 sec. voorsprong op Picot door. De anderen volgen in kleine groep jes, maar in de afdaling kwamen al len weer bij elkaar. Het werd een tonig. Steeds bleek de voorsprong van de kopgroep gegroeid te zijn. Bij de ravitaillering na 115 km. in Lassines tot 9 Vz min., tien kilometer verder tot ll'/ê min. en bij het over schrijden van de Belgisch-Franse grens bij Bleharies zelfs tot 14 min. Toen ging de vermoeidheid meespre ken en in de laatste 47 km. naar Rou baix knabbelde het peloton nog 3 min. van de achterstand af. Uit de finishfilm bleek, dat Robert Cazala, de grote concurrent van Jo de Haan in de Ronde van Champag ne, zijn voorwiel het eerst over de eindstreep had geschoven. Bijna 11 minuten later kwamen drie Belgen Van Aerde, Hoevenaars en Planckaert, die zich in de straten van Roubaix uit het peloton hadden losgerukt het stadion binnen. Het peloton met alle leden van de Ne- Anastasi viel en vloog s Voor het eerst in de geschiede- nis van de Tour is een uitvaller niet in de bezemwagen, doch in een vliegtuig gestapt. Kort M voor Arras deed zich zondag- morgen een valpartij voor, die voor Jean Anastasi van de Cen- traal Zuid-ploeg het einde van de Ronde van Frankrijk bete- kende. Anastasi liep bij die val- M partij een vrij ernstige verwon- ding aan het gelaat op. M De tourd'okter, die hem de eer- ste hulp verleende, achtte het raadzaam zijn patiënt zo spoe- dig mogelijk in een ziekenhuis te laten behandelen. Hij gaf per korte-golfzender de helikopter van het Rode Kruis, die voort- durend molenwiekend boven de karavaan cirkelt, opdracht te i§ landen. Binnen enkele minuten stond het gevaarte in het land H naast de weg en in recordtijd was Anastasi in Rouen. De fi- nish in de stad aan de Seine s heeft Jean Anastasi niet gezien, maar hij kreeg als troostprijs de dagpremie van 40.000 francs M voor de ongelukkigste renner plus een heel lot in de Franse nationale loterij. M 's Avonds kon de renner overi- gens het ziekenhuis weer verla- =e ten. Illllllllllllililllllllllilllllllllillllllllllllllllllllll luxeploeg boekte een achterstand van 11 min. 4 sec. op Cazala. Voor de Engelsman John An drews betekende deze derde rit het einde van de Tour. Hij raakte achter en stapte als eerste in deze ronde in de bezemwagen. Geen steun Zondag kwam reeds na 30 km bij het verlaten van het mijnstadje Car- vin de demarrage van Piet van Est. De sterke coureur uit Klundert trap te in tien km een voorsprong van 2 min. 20 sec bij elkaar. Gedragen door het applaus van de honderddui zenden Fransen, die als echte dagjes mensen met hun hele familie de beste plaatsjes langs de route hadden be zet. ging de jonge Van Est onver droten door, af en toe omkijkend. Piet verwachtte, dat zijn aanval steun zou vinden, bijvoorbeeld van Gerrit Voorting, die evenals hij, deze (Zie slot pag4 kol. 2) RONDE VAN FRANKRIJK 1 ETAPPE 5-629-3Q JUNI DANK ZIJ „MYSTERIEUZE RECHTSE" Bagnolcs ^Paugtrca rst.Aubin ■I167 Ir) 2) EI AP Pc RENNES 267im t: i~> fp? m I iC r BLAIN (b°ETAPPE W'it 15 d« Monttuc NANTES Amerikaan ging in derde ronde zeven maal neer... De Zweed Ingemar Johansson heeft een verrassende overwinning be haald op de Amerikaan Floyd Pat terson en daarmee de wereldtitel in het zwaargewicht op zijn naam ge bracht. De scheidsrechter maakte in de derde ronde een einde aan het ge vecht, toen Patterson reeds zeven maal neergeslagen was en niet meer in staat bleek zich te verdedi gen. Voor het gevecht was Patterson favo riet geweest voor de meeste deskun digen, bij wie Jack Dempsey en Rocky Marciano. Maar allen hadden rekening gehouden met cle mogelijk heid van een verrassing in verband met de grote stootkracht van de Zweed, wiens „mysterieuze rechtse'' (die hij tijdens de training verborgen had gehouden, maar waarmee hij on der meer in één ronde van Eddy Machen had gewonnen) dan ook in derdaad de beslissing heeft gebracht. Het is voor de eerste keer dat de kroon bij de zwaargewichten door een Zweed wordt gedragen, en het is de derde maal dat deze eer aan eqp Europeaan te beurt valt. Johanssen probeerde zijn rechtse een enkele maal tijdens de eerste ronde, maar zonder er kracht achter te zet. ten. Deze eerste ronde bracht weinig krachtsverschil, maar de ringexperts schreven die op rekening van Johans son die met zijn linkse de meeste tref fers had geplaatst. De tweede ronde was volgens sommigen gelijk. Doch verliep volgens anderen iets in het voordeel van Patterson. Maar geen van beide mannen was met een wer kelijk harde stoot doorgekomen. Het einde kwam, voor ieder onver wacht, in de derde ronde toen Johans son, na eerst enkele linkse halfarm- stoten te hebben geplaatst, plotseling een formidabele rechtse op het ge zicht van Patterson plaatste terwijl deze zich heen en weer bewoog om te trachten do linksen te ontgaan. De sto ot had zoveel kracht dat deze Pat- terson's weerstandsvermogen totaal ondermijnde. Hij kwam na „zeven" overeind, maar de scheidsrechter had op dat moment al een einde kunnen maken aan het gevecht want de kampioen was niet meer in staat partij te geven. Een linkse en een rechtse hoek zonden hem andermaal voor negen tellen naar het kanvas. Hij stond met moeite op, trachtte op zijn beurt de Zweed te treffen maar werd nog vijf maal ge vloerd door zijn oppermachtige tegen stander, soms door stoten waar niet eens veel kracht achter zat want Jo- handsson -timede niet erg zuiver in zijn haast om er een eind aan te ma ken, alvorens de scheidsrechter tus senbeide kwam. De derde ronde had toen 2 minuten 3 seconden geduurd, en in totaal was Pattersson 46 secon den neer geweest. Hij bloedde uit de neus terwijl Johansson vrijwel geen sporen droeg van de strijd behalve wat rode plekken op de borst en bij de neus. Onmiddellijk nadat Johansson tot we reldkampioen was uitgeroepen werd de ring bestormd door honderden be. zoekers, meest Zweden die met vlag getjes zwaaiden. Aangezien de reglementen van de New Yorkse bokscommissie geen „technische k.o." erkennen zal het resultaat van de wedstrijd worden vermeld als een k.o.-overwinning van Johansson in de derde ronde. De Zweed vertelde na afloop: „Ik ben blij te hebben bewezen dat mijn rechtse geen sprookje is maar harde werkelijkheid. Die eerste rechtse is de beste geweest die ik ooit gegeven heb, recht op de kin, langs de kortste weg. Het verwon derde me niet dat Patterson neer ging, want met anderen is 't zelfde gebeurd. Toen hij opstond keek ik naar zijn ogen en ik zag dat hij groggy was". De verslagen kampioen noemde Jo hansson inderdaad een goed bokser en hij zeide voorts dat hij bereid \yas zijn opvolger in een revanchestrijd, waarvoor de contracten getekend zijn, te ontmoeten. Volgens de organisator van de wed. strijd bedroeg de recette 425.000 dol lar bruto en 365.000 dollar netto. Er waren 30.000 toeschouwers. De t.v.-opbrengst zou ongeveer 1 mil joen dollar bedragen. Naar verluidt zou de beurs van Patterson 560.000 dollar en die van Johansson 248.000 dollar bedragen. Er was zaterdagmiddag alle gelegen heid een spectaculaire plaat als deze foto te „schieten" van de Vlissingse handbalkeeper Hans den Older. Deze jeugdige sportman verdedigde name lijk het Zeeuwse doel in de wedstrijd Vlissingen-Neunkirchen. Tientallen keren moest hij „de lucht in" om schoten van de overmachtige Saar landers te stoppen. Vele scholen maakte hij inderdaad, onschadelijk, maar ook hij kon er niets aan ver helpen, dat Neunkirchen met 17.7 won(Foto P.Z.C. Ontvangst Johansson Bij de gemeenteraad van Goete- f§ borg is een voorstel ingediend om Ingemar Johansson, bij zijn aankomst in zijn geboortestad, f| van gemeentewege officieel te ontvangen. Maar hier is ook §i verzet tegen gerezen, o.m. van H de zijde van de heer J. A. Fa- gerberg, lid van de gemeente- H raad, die meent dat de raad H „niets met zulk een ruwe sport als boksen" van doen behoort te hebben. Hij heeft dit weekeinde in zijn landhuis bezoek gehad van een aantal andere raadsle- den, die wel voor een officiële ontvangst geporteerd zijn. De H voorzitter van de raad en enke- H le andere leden zijn echter, M evenals de heer Fagerberg van j§ mening dat officiële gemeente- lijke stappen ter verwelkoming van Johansson „onoirbaar" zou- H den zijn. Maar officiële of niet-officlële 1 s ontvangst de politie ver- H wacht dat een menigte van ver- scheïdene duizenden personen aanwezig zal zijn als Johans- f| son met het lijnvliegtuig uit New-York op het vliegveld te H Goeteborg arriveert. lllllllllllllliinilllllllllllllllllllM Anderson speelde simultaan in Bergen op Zoom De oud-damkampioen van Zeeland L. Anderson heeft op „Vrederust" simul taan gespeeld tegen een aantal dam mers van „D.O.S." en enige indivi duele dammers uit de omgeving van Bergen op Zoom. Anderson won acht tien partijen, verloor er drie en be haalde eenmaal remise. Rohda won van HKV en is nu Nederlands korfbalkampioen Om het korfbalkampïoenschap van Nederland is dit weekeind een wed strijd gespeeld tussen HKV en Rohda. De eerste club verloor met 57, waardoor Rohda kampioen is gewor den. VLISSINGERS UITGENODIGD NAAR SAARLAND TE KOMEN Atleten hielden nederlaag kleiner dan werd verwacht DE ONGELIJKE STRIJD is gestre den: Neunkirchen heeft inderdaad met groot vertoon van macht van de Vlissingse sportlieden gewonnen. Tien takken van sport stonden er op het programma van deze stedenuitwisse- ling en niet minder dan acht maal was de zege voor de Saarlanders. Maar niet altijd is de strijd volkomen ongelijk geweest. Vrijdagavond reeds schoten de Vlissingse voetballers hun stad naar de zege en zaterdag kwam daar nog-een overwinning bij van de kegelaars. Bovendien bevochten de Saarlanders bij judo, biljarten en bad minton slechts ovcrwinningen-op-het- nippertje. Maar bij zeven- eu veld- handbat, tafeltennis, turnen en atle tiek kregen de Vlissingers „geen voet aan de grond". Het werd dus een éclatante 161 zege voor Neunkir chen en als deze stedeniptwisseling een traditie wordt, zal het de laatste niet zijn voor de Saarlanders Zaterdag begon de sportuitwisse- ling voor Vlissingen overigens bij zonder hoopvol. Dat was tijdens de handbalwedstrijd, die tot ver bazing van het handjevol toe schouwers zowaar eerst een Vlis- sings doelpunt opleverde: Jo Goed hart van Marathon schoot te zui ver en te hard voor de Saarlandse doelman (10). Daarmee begre pen de handballers wit Neunkir chen tegelijkertijd, dat Gdedhart veruit de gevaarlijkste man in de Vlissingse aanvalslïnie was. Goed hart kreeg dan ook bij iedere Zeeuwse aanval twee of drie ver dedigers tegen zich, waardoor de Vlissingse aanval bijzonder onge vaarlijk werd. Weliswaar scoor den ook Peter Bos (Marathon) en Guus Schouten (Walcheren) later nog eens, maar cle Saarlanders overtroffen de Vlissingers ruim schoots met...... 17 treffers. Eind stand dus 173 voor Neunkirchen. De verdere wedstrijden leverden de Vlissingers nog slechts één overwin ning op. De kegelaars volgden name lijk als enigen het voorbeeld van de voetballers en kegelden de Saarlan ders naar een nederlaag. Vlissingen verzamelde 1786 punten tegen Neun kirchen 1659. Bij atletiek was de victorie van de Saarlanders echter weer volledig, want met 80 tegen 51 punten trokken ze weer aan het langste eind. De ne derlaag is voor Vlissingen echter nog niet zo groot geworden als verwacht want de Vlissingers boekten nog 4 overwinningen. Wim van de Linden won met een worp van 34.74 m het discuswerpen en Ad Heijdens won vrij gemakelijk de race over 3000 m met Arie Bilius op de derde plaats. Voor de derde overwinning zorgde Bram de Rijke bij het vèrspringen met een sprong van 6.37 m, waarmee hij zijn naaste concurrent Wagner 11 cm achter zich liet. Ook het hoog springen-werd een Vlissingse overwin ning en wel voor Luitwieler, die op 1.62 m nog over de lat kwam. Voor al de Saarlandse sprinters bleken zeer sterk. Heidrich won de 100 m in de goede tijd van 10.9 sec., terwijl Schmitt in de zeer goede tijd van 22.8 de 200 m voor zijn rekening nam. Ook de dames- en herenturners van Vlissingen hebben 'n geduchte neder laag te slikken gekregen. Vooral de heren bleken tegen deze sterke Saar landers nog veel tekort te komen. En verschillen van 10 of meer punten in de totalen van de verschillende onder delen waren geen uitzondering. De Vlissingse judoërs gingen eer vol ten onder tegen de Saarlanders, die de internationaal Stolz in hun gelederen hadden. De uitslag werd 32. Van de 6 partijen wonnen de Saarlanders er drie, Vlissingen twee, terwijl een partij onbeslist eindigde. Burgemeester mr. B. Kolff reikte de prijs uit. Namens de Saarlanders sprak herr Bauer, die de heren Ch. J. Gillissen Verschage en C .W. Louwer- se dankte voor de organisatie van de ze sportuitwisseling. Hij bood beide heren hierbij een herinnering aan. Ook mr. Kolff ontving uit handen van herr Bauer een herinnering in de vorm van een grote plaquette. Als voorzitter van de coördinatiecommis sie dankte de heer Gillissen Verscha ge voor de uitnodiging om volgend jaar een Vlissingse ploeg naar Saar land te laten komen en zei deze in vitatie graag te willen aanvaaixlen. Zondagmorgen kwam de voetbalploeg van Neunkirchen voor de tweede maal in het veld. Ditmaal tegen een sterk spelend Zeeland Sport, dat naar het voorbeeld van de Vlissingen-com- binatie een 31 overwinning uit het vuur sleepte. In dit aantrekkelijke duel verdiende de thuisclub de over winning volkomen, daar zij zicli schotvaardiger toonden dan de gas ten. Bij Zeeland Sport waren het vooral Kleinjan en Van Peenen, die bijzonder op dreef waren. Bij Neun- klrchen waren het vooral de links- Zie slot pag. 4 kol. 1) Twee „incidenten" tijdens slotavond Twee grappige „incidenten" braken zaterdagavond in het Scheldekwartier even de span- H ning in de wedstrijden in het kader van de sportuitwisseling I§ Vlissingen-Neunkirchen. Met 'n ver arlijke krak begaf tijdens het brug ongelijk van de da- mes een legger de geest tot M grote hilariteit van het publiek. Even later klonken er weer eh lachsalvo's toen een Vlissingse p H turner tijdens zijn brugoefe- ning langzaam maar zeker zijn pantalon begon te verliezen. Onverstoorbaar turnde hij ech- ter door om tenslotte met de broek op zijn hielen te eindigen. se Gelukkig droeg hij ook nog een H kort, rood trainingsbroekje... iiiiiiiiiiiniiiifin IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIKIIIIIIIIÜIll

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5