PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Rusland protesteert tegen Duitse presidentsverkiezing in Berlijn Aantrekkelijke manifestaties op zesde Zeeuwse Culturele Dag AMERIKAPOGING TOT INMENGING IN BINNENLANDSE AANGELEGENHEDEN INBREKER ONTWAPENDE POLITIEMAN TE MAASTRICHT GESCHENK VOOR PRINS ALBERT WERD VERKEERD BESTELD 202e jaargang - no. 150 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Fagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjuncb-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 50 cent per week 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 29 juni 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax.' 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen {b.g.g. 3508 of 3646).; Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234);. Oo.stburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat. 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. Tot dusver nog nooit bezwaar gemaakt De Sowjet-Unie heeft zaterdag officieel in Bonn en bij de rege ringen van de westelijke Grote Drie, geprotesteerd tegen het houden van verkiezingen voor het Westduitse presidentschap te Berlijn op 1 juli. Dit protest is zondag door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken van de hand gewezen als een nieuwe poging tot inmenging in de binnenlandsè aangelegenheden van de Duitse bondsrepubliek. Het Amerikaanse ministerie deelde mee, verwonderd te zijn over de Rus sische bezwaren tegen het Duitse besluit, de presidentsverkiezing in Berlijn te houden. Het is alom bekend, dat het besluit niets anders is dan de voort zetting van een traditie die in 1954 is begonnen. Ook toen werd de ver kiezing daar gehouden en sedertdien is de Bondsdag van tijd tot tijd ïn Berlijn bijeen gekomen. De Sowjet-Unie beeft tot dusver nooit enig be zwaar gemaakt tegen deze gang- van zaken, aldus bet ministerie. Europese hulp aan onderontwikkelde landen Italië naar het vooroverleg in Genève De besprekingen van de Franse pre sident generaal De Gaulle in Italië hebben onder meer geleid tot een Frans-Italiaans voorstel voor bespre kingen tussen Frankrijk, Italië, En- Seland en Amerika in Genève voor at de Geneefse ministersconferentie, waaraan Amerika, Engeland, Frank rijk en de Sowjet-Unie deelnemen, op 13 juli wordt hervat. In Washington is gisteren meege deeld dat de Verenigde Staten dade lijk zullen overwegen of het mogelijk is, dat Italië deelneemt aan het voor overleg voor de hervatting van de ministersconferentie. Men verwacht dat ook Groot-Brittannië met het voorstel zal instemmen. Eeu eerder voorstel van Italië om de Navo-ministerraad voor de .hervat ting der Geneefse conferentie te la ten bijeenkomen, was op Brits en Amerikaans verzet gestuit. Waarne mers wijzen erop dat de westelijke ministers ook voordat de Geneefse conferentie in mei begon met hun Italiaanse collega overleg hebben ge- Lifter in duisternis bij aanrijding gedood Zaterdagavond omstreeks half twaalf is de 31-jarige jongeman H. uit Am sterdam, die met zijn broer onder Baarn eeii „lilt" trachtte te krijgen naar Amsterdam, aangereden door een auto en op slag gedood. De broers hadden de T.T. bezocht en Ïiech gekregen met hun motor. Zij ieten de motor in Meppel achter en werden als lifters meegenomen tot in de omgeving van de samenvloeiing van de wegen Hoevelaken-Baarn en Amersfoort-Amsterdam. Daar pro beerden zij een lift te krijgen naar Amsterdam. De broer van het slachtoffer werd niet geraakt. Hij liep echter dooi; het gebeurde een shock op, zodat liij in een ziekenhuis te Baarn moest wor den opgenomen. Vandaar is hij naar Amsterdam overgebracht. In het slotcommuniqué van De Gaulles bezoek aan Italië (dat ook gepaard ging met eeii audiën tie bij paus Johannes) wordt me degedeeld dat naar het oordeel van De Gaulle' en van de Italiaan se president Gronchi de samen werking tussen de landen van West-Europa moet worden uitge breid. Een belangrijk terrein voor sa menwerking wordt de hulp aan onvoldoend ontwikkelde landen geacht. Russische verklaring Het Russische ministerie van buiten landse zaken heeft zondag een ver klaring het licht doen zien, waarin uitdrukking wordt gegeven aan de hoop dat het westen de tijd waarin de Geneefse conferentie is opge schort, zal gebruiken voor het inne men van „een realistisch standpunt in het Duitse en hét Berlijnse vraag stuk". De Geneefse conferentie heeft ertoe geleid dat de standpunten van de partijen duidelijker zijn gewor den en dat de partijen dichter bij elkaar zijn gekomen, aldus de ver klaring. Minister Groinylco zegt dat zijn rege ring een oplossing wenst die niet voortkomt uit het verlangen het be zettingsregime over West-Berlijn te handhaven. Het is beslist niet waar dat de Sowjet-Unie van. plan is, West-Berlijn op te slokken en zijn bewoners hun vrijheid te ontnemen. DOOR ANDERE AGENT UIT WATER GERED En schoot zichzelf kogel in de buik Zaterdag, in de prille ochtend, werd de Maastrichtse politie er op attent gemaakt, dat een inbreker bezig was zijn slag te slaan in de restauratie van het stadspark. De bemanning van een radioauto van de politie zocht niet assistentie van een tweede patrouillewagen, het stadspark al', maar de vogel was in middels gevlogen, met medeneming van wat geld en een partij sigaretten. Kort daarna trof een patrouillerende agent op de Blekerij een verdacht persoon aan. Bij een poging tot aan houding vluchtte deze en schoot een steeg in naar de Parkweg. Na enkele waarschuwingsschoten bleef de ach tervolgde (de 29-jarige arbeider H. K. uit Rijswijk) staan. Hij verzocht de politieman een dokter te halen, omdat hij gewond zou zijn. Toen de politieman hem genaderd was, viel de inbreker hem plotseling aan. Met een koffer bracht hij de agent een Een beeld van de demonstratie-op tocht welke een grote groep staken de typografen in Londetts Fleetstreet heeft gehouden als protest tegen het uitkomen van „T.V. Times". De de monstranten droegen borden met zich mee, waarin het publiek opge wekt wordt het gewraakte blad niet te kopen. harde slag op liet hoofd toe. Er ont stond. toen tussen de agent en K., die in het geheel niet gewond was, een vechtpartij, waarbij het de Rijswij- ltenaar gelukte het pistool van de agent te bemachtigen. Hij dreigde de agent te zullen neerschieten en liep toen hard weg in de richting van de St.-Pieterskade. Inmiddels was een collega-agent op de brug bij het park aangekomen. Hij kwam daar oog in oog te staan met de achtervolgde, die opnieuw met het vuurwapen dreigde. Ondanks het feit, dat de agent Ook zijn vuurwapen getrokken had, richt te K. het pistool op hem. De agent riep dat hij het wapen moest neer gooien. Plotseling richtte K. liet pistool op zichzelf en schoot een kogel in de buikstreek, waarna hij in het kanaal viel. De politieman kon K. nog op het nippertje redden. De man is overge bracht naar het ziekenhuis St.-Anua- dal, alwaar direct operatief ingegre- Een moest worden. De toestand van et slachtoffer is ernstig, niaar zon dag was direct levensgevaar gewe ken. De man kon echter nog niet wor den gehoord door de politie. Leden van de toneelgroep „Het Mas ker", gekleed in de kostuums uit het toneelspel ,J?as op voor stille wa ters", van C aiderön, hebben zater dag in Den Haag gecollecteerd voor het Anjerfonds. De foto laat zien, hoe minister-president prof. dr. J. de Quay, op hét ministerie van algeme ne zaken, temidden van de collec tanten, zijn steenje bijdroeg. Prinses Paolo voor1 haar bruiloft in Brussel Prinses Paola Rnffo di Calabria is zondagavond uit Rome in Brussel aangekomen. Op 2 juli wordt het hu welijk met prins Albert voltrokken. De prinses werd vergezeld door haar moeder, prinses Luisa, door haar jon gere broer prins Antonello en door de Belgische ambassadeurs bij de Ita liaanse regei'ing .en de Heilige Stoel, Joseph van der Eist en baron Pros per Poswick. Prins Albert wachtte zijn toekomsti ge echtgenote op het' vliegveld op en bracht haar naar het koninklijk pa leis in Brussel, waar zij tot het hu welijk haar intrek neemt. Israels Ben Goerion dreigt met aftreden Premier David hen Goerion van Is raël heeft gisteren gedreigd af te tre den en een nieuw kabinet te vormen indien zijn eoalitie-partnesr weige ren hun stem te geven aan een wa pentransactie met West-Duitslaml. Ben-Goerion uitte zijn dreigementen tijdens een stormachtige kabinetszit- ting aan de vooravond van de stem ming in de Knesset (volksvertegen woordiging) over de verkoop aan West-Duitsland van 250.000 granaat werpers. Deze transactie zaaide tweedracht in 'de natie en in de coalitie-regering van. de Mapai, de Ahdutavoöa en de Ma- pam partij. Nationale religieuze orga nisaties en de oppositie van de Herut- partij verhieven hun stem ertegen. Ben-Goerion die volhoudt dat de transactie en eventuele andere gelijk soortige transacties met de Westduit se regering van groot belang zijn voor de Israëlische economie, ver klaarde dat hij liever zal aftreden in dien zijn coalitie-partners hem niet steunen in de Knesset. De heer Stanle^ Damp, een inwoner van Curacao, die aan de kweek school voor ouderwijzers te Blerik studeert en in pension is bij de familie W„ verwachtte van thuis een zending overhemden. Dezer dagen arriveerde er op het adres een kist, waarvan de omvang reeds enige verwondering bij de heer Lamp opwekte. In de ver onderstelling dat men hem extra goed had willen bedenken, opende lüj de kist en deed toen een wonderlijke ontdekking. De inhoud was met een fluwelen doek afgedekt eri daarop lag een verzegelde brief, waarvan hij het schrift niet kende. Toen hij het doek verwij derde, kwam er een kostbaar zilveren theeservies tevoorschijn. Bij nader onderzoek bleek men hier te doen te hebben met een geschenk van de koning van Thailand, voor prins Albert van België. Kenne lijk was hier een vex-gissing in het spel. De heer Lamp heeft Van Gend en Loos gewaarschuwd, welke in stantie zich gehaast heeft de kostbare zending weer onder haar hoede te nemen. Hoe overigens de zending op het adres te Blerik terecht is gekomen, is nog een raadsel. IN LEDELTHEATER TE OOSTBURG Hoogtepunten van „Instrumentale" en „Het Vlissingsch Schouwspel" ZANG, TONEELSPEL, schilderkunst en muziek in drie wel zeer uit eenlopende vormen waren de facetten van de zesde Zeeuwse Cultu rele Dag-, die zaterdag in het Ledeïtheater te Oostburg is gehouden en die wederom een aantrekkelijke manifestatie is geworden van wat Zeeland op cultureel gebied vermag. Voor de hoogtepunten op deze dag zorgden de Vereniging voor Instrumentale Muziek uit Middel burg, met mr. F. K. Adriaanse als solist, onder leiding van Henk Stam en de amateurtoneelvereniging „Het Vlissingsch Schouwspel" uit Vlissingen. De „Instrumentale" deed dat met liet concert voor viool en orkest in D van Beethoven, waarmee de mid dagbijeenkomst werd afgesloten en „Het Vlissingsch Schouwspel" met de opvoering in de avonduren van Arthur Millers „Al rnjjn zoons". Een enthousiast publiek beloonde de knappe prestaties van beide verenigingen met langdurige ova ties, die voor wat betreft de „In strumentale" vooral ook solist mr. Adriaanse golden en waarin ook dirigent Henk Stam en bij de to neelvereniging regisseur Jan Le- maire jr. werden betrokken. In de middaguren was de bijeen komst geopend met een welkomst, woord van de burgemeester van Oost burg, mr. K. Hoekzema en een toe spraak door de commissaris der ifo- ningin in Zeeland, jhr. mr. A. P. C. de Casembroot. De burgemeester van Oostburg knoopte aan zijn welkom een klein, ietwat wijsgerig, getint be- schouwinkje vast, waarin hij o.m. ver klaarde de culturele dagen toe te jui chen alleen al omdat de bevolking uit verschillende delen van de pro vincie er dooi» met elkaar in contact komt. Na gewezen te hebben op het be- lang van een goed samenspel tus sen spelers en-publiek,'het schep pen van „een band over de Bühhne heen", waarschuwde mr. Hoekze ma nog tegen een te hoog grijpen. „We moeten niet proberen om ster ren te plukken", aldus spr., die ver volgens illustreerde hoe men juist in de eenvoud de ware schoonheid vermag te vinden. „En daarmee bereikt men de gehele bevolking", zo besloot hij. De commissaris der koningin begon met een woord van dank aan de orga nisatoren en medewerkers, waarbij hij zich met name richtte tot de he ren A. L. A. Borst en Th. Kamer mans, respectievelijk adjunct-direc teur en administrateur van de Stich ting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, die bij afwezig heid van de directeur, mr. J. P. Horn- stra een groot aandeel in de voorbereidingen hebben gehad. Ook burgemeester Hoekzema dankte hij voor diens medewerking, evenals de eigenaar van het Ledeïtheater. Jhr. De Casembroot verklaarde 'geen be schouwing over het programma te zullen geven „Ik ben geen expert" maar wel wilde hij „Het Hulsters Gemengd Koor" feliciteren met een onlangs op een landelijk concours be haalde eerste prijs. De commissaris besloot zijn korte toespraak met de wens dat er nog vele culturele dagen zullen mogen volgen. Zang en muziek I-Iet programma begon met het optre. den van „Het Hulsters Gemengd (Zie slot pag. 2 kol. 5) Tewaterlating diende een goed doel I-Iet is gewoonte, dat de vrouw, die een schip doopt eu te water laat, van de werf voor deze handeling een aandenken, vaak een gouden sieraad, ontvangt. Zo ook zaterdagochtend bij de machi nefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam, waar me vrouw A. 3. MeerdinkVan den Ban (vroeger doopsgezind pre dikant te Vlissingen) het motor vrachtschip „Straat Clarence" voor de Koninklijke Java-China- Paketvaartlijnen N.V. aan zijn element toevertrouwde. Er was echter één verschil met andere tewaterlatingen. Mevrouw Meer dink had namelijk verzocht een aandenken van geringe waarde te mogen ontvangen en het overblijvende geld, dat men aan het geschenk dacht te besteden, ter beschikking te stellen van een organisatie, die zich met vluchte lingenhulp bemoeit. De werf was op haar suggestie inge gaan en zo diende deze tewaterla ting een goed doel, waarvoor de doopster zeide zeer dankbaar te zijn. Zij wees op de velen, die van huis en haard verdreven zijn, her innerde aan het optreden van onze vorstin op dit gebied en sprak over de voorgenomen arbeid van het comité Vluchtelïngenjaar 1959/ 1960. De doopster is de echtgenote van het hoofd van het bouwbureau van de rederij door wiens zorgen, zo re leveerde de KPM-directeur drs. L. Speelman, negentig schepen met een totale tonnage van 325.000 ton de vloot van de rederij kwamen verrijken. Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur; Den Helder, zwaar bewolkt 13 gr. Ypenburg, zwaar bewolkt 19 gr. Vlissingen, zwaar bewolkt 18 gr. Eelde. onweer 19 gr. De Bilt, zwaar bew. 20 gr. Twenthe, zwaar bewolkt 20 gr. Eindhoven, geheel bewolkt 20 gr. Zuid-Limburg, geheel bewolkt 20 gr. Helsinki, hall bewolkt 23 gr. Stockholm, zwaar bewolkt 28 gr. Oslo niet ontvangen Kopenhagen, zwaar bewolkt 20 gr. Aberdeen, geheel bewolkt 16 gr. Londen, zwaar bewolkt 23 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt 20 gr. Brussel, zwaar bewolkt 21 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 19 gr. Parijs, regen - 21 gr. Bordeaux, regen 22 gr. Grenoble, onbewolkt 24 gr. Nice, onbewolkt 29 gr. Berlijn, regenbui 23 gr. Frahkfurt, geheel bewolkt 21 gr. Miinchen, zwaar bewolkt 21 gr. Zürich, zwaar bewolkt 21 gr. Genève, zwaar bewolkt 23 gr. Locarno, half bewolkt 27 gr- Venen, zwaar bewolkt 27 gr. Innsbruck, regenbui 25 gr. Belgrado, half bewolkt 23 gr. Athene, zwaar bewolkt Rome, onbewolkt 30 gr. Ajaccio, onbewolkt 25 gr. Madrid, licht bëwolkt 33 gr. Lissabon zwaar bewolkt 25 gr. Geldig tot hedenavond WESTELIJKE WIND. Veranderlijke bewolking en vooral aanvankelijk buien. Matig tot vrij krachtige westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. WEERSVERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN Vandaag koel maar goed strandweer. Opklaringen en slechts weinig of geen buien. Temperatuur 17 a 18 gra den Celsius. Matige westelijke wind. Vooruitzichten: koel strandweer met zonnige perioden. ZON EN MAAN 30 juni Zon op 4.23 onder 21.04 Maan op 1.16 onder 15.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1