PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Huren op 1 januari 1960 20 procent hoger; melk wordt vier cent duurder Amerikaans vliegtuig boven Italië door bliksem getroffen: 68 doden Ged. Staten polemiseren over de verbetering van de haven De Val BILT Regeringsnota over sociaal-economisch beleid COMPENSATIE DOOR 2,5 PCT. LOONTOESLAG EN VIA KINDERBIJSLAGEN; GEEN HUURBLOKKERING 12. 202e jaargang - no. 149 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en P. B. don Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week 7.00 p. lew.; fr. p. p. 7.25 per fcw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 27 juni 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minira. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23,cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. t of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adra. tel. 2094. (Van onze parlementaire redacteur) Precies een maand na haar toezegging op 26 mei j.L, in de regeringsverklaring lieeft de regering aan de Tweede Kamer haar nota overlegd over enkele hoofdpunten van het sociaal-economisch beleid in de naaste toekomst. De hoofdpnnten uit de regeringsnota zijn: i hum-verhoging van 20 procent met ingang 1. van 1 januari 1960. (De S.E.R. adviseerde tot een huurverhoging van 25 procent met in gang van 1 april 1960). 2 In overeenstemming met het S.E.R.-advies zullen bepaalde groepen van vóór 1918 ge bouwde woningen van de huurverhoging uitge zonderd worden, alsmede de in de jaren 1957 tot en met 1959 voltooide woningen. 3 Geen blokkering van een deel der liuurver- hoging 1960. Een wetsontwerp tot afschaf fing van de blokkering huurverhoging 1957 zal worden ingediend. Gedifferentieerde loonvorming direct na behandeling nota 7 Om te voorkomen, dat kleine gezinnen in liet geheel geen of een zeer onvolledige compensatie zouden ontvangen, zal de helft van de melk prijsstijging door de loonsverhoging en de andere helft door een ver hoging van de kinderbijslagen moeten worden opgevangen. 8 Als huurcompensatie-zullen de kinderbijslagen worden verhoogd met 3 cent lier dag voor het eerste, tweede en derde kind en met 3 cent voor elk volgend kind. De compensatie voor de helft van de melkprijs- verhoging in de kinderbijslag bedraagt 3 cent per kind. per dag. In totaal zullen de kinderbijslagen dus worden verhoogd met 4 cent voor het eerste', tweede en derde kind en met 5 cent per dag voor elk volgend kind. 4 Verlaging van de jaarlijkse bijdragen voor de nog te bouwen woningwet-woningen van gemiddeld 350 tot gemiddeld 250 gulden per jaar, alsmede in gelijke mate verlaging van de thans geldende premie voor de particuliere bouw, hetgeen neerkomt op een verlaging van twee-zevende tot gemiddeld 3500 gulden. 5 Afschaffing van de consumentensubsidiè óp de melk per 1 januari 1960. Van deze da tum af zullen de consumentenprijzen van ge standaardiseerde melk en karnemelk met 4 cent per liter worden verhoogd. (De S.E.R. had een trapsgewijze prijsverhoging voorgesteld) ÓTer compensatie van de voorgestelde huur- en melkprijsstijging heeft de regering een bijslag van twee en een half procent op de basis- lonen vastgesteld, waaraan geen maximum is verbonden. Wel zullen bepaalde minimumbedra gen in acht moeten worden genomen. p Wetsvoorstellen zullen worden IvD ingediend tot verlenging- met één Jaar (I960) van de- in het kader van de bestedingsbeperking tot stand gekomen tijdelijke belasting verhogingen. 4 De regering zal verder voor- 1Q stellen de in 1955 tot stand ge komen verlaging van de grond belasting- voor gebouwde eigendom men weer ongedaan te maken. Ook zal de regering een wetsvoorstel in dienen, waarbij de huurwaarden voor het heffen van de personele belasting, in dezelfde mate worden verhoogd als de. huren. (Voor uitvoerige bijzonderheden verwijzen wij naar pagina 7) 9 De compensatiemaatregelen gaan in op 1 januari 1960. De verho- ging van de kinderbijslaguitke- ringen, nodig ter compensatie van de helft van de verhoogde melkprijs, gaat in op 1 oktober 1959, dit in ver band met de betaling van de kinder bijslag achteraf. 1 r\ Verhoging van de ongevallen- I) renten van de beneden-65 ja- rigen, van de lonen en uitke ringen ingevolge de comple mentaire sociale voorzieningen, als mede de uitkeringen op grond van de wet buitengewoon pensioen 1940/'45 ligt in het voornemen. De invalidi- teitsuitkeringen zullen met 100 pro cent worden verhoogd. nDe regering zal de mogelijk heid om tot differentiatie in de lonen en andere arbeids voorwaarden over te gaan onmiddel lijk na de behandeling van de nota openstellen. Daarbij zal de datum van de afloop van de thans geldende C.A. O.'s richtinggevend moeten zijn. Om te verhinderen, dat het al te lang zal duren alvorens gedifferentieerde ver beteringen mogen worden toegepast, Spanning Met vrij veel spanning werd ni Nederland gewacht op de re geringsnota over het sociaal- economisch beleid. Het Nederlandse volk wilde weten, waar het met lonen, prijzen, huren enz. aan toe zou zijn in dit en het komende jaar. De regering heeft thans gesproken en bij een eerste en uiteraard wel enigermate oppervlakkige be schouwing van de regelingsplannen ontstaat de indruk, dat de regering zowel onafhankelijk als openhartig haar standpunt heeft bepaald. Dit is een nota, die een goede werkbasis kan vormen, ook voor hen, die het op bepaalde punten niet met het regeringsbeleid eens zijn en die dus moeten trachten alsnog wijzigingen in dit staatsstuk te ver krijgen. Zonder de betekenis van de nota te verkleinen, kan zij bestempeld wor den als een compromis uit een. gan se reeks adviezen. Daarnaast moet dan direct opge merkt worden, dat de regering tegen over haar adviseurs een grote mate van onafhankelijkheid heeft betoond. Zo wijkt zij duidelijk af van het ad-: vies. dat de sociaal-economische raad heeft gegeven. Zij loopt niet aan de leiband van dit college en dat getuigt van gezon de bestuurskracht. Er zullen onge twijfeld ook leden van de sociaal-eco nomische raad zijn, die dit verschijn sel zullen toejuichen, want al te vaak werd de opmerking gehoord, dat niet de regering, maar de sociaal-econo mische raad het regeringsbeleid zou bepalen. Met die opmerking is nu dui delijk afgerekend. Geen huurverhoging van 25 zoals de S.E.R. wilde maar slechts een van (Zie slot pag. 3 kol. 1) acht de regering het redelijk, dat in elk geval vóór 1 juli 1960 tot verbe- tering zal mogen worden besloten. De loonontwikkeling zal recht streeks moeten zijn gekoppeld aan de produktiviteitsstijging. Verder moet een te grote uitloop van de lonen in bepaalde bedrijfstakken worden voorkomen. Een differentiatie per onderneming acht de regering het meest wenselijk ter verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden. Geen prijsverhoging mag uit voorge stelde ioonwijzigingen voortvloeien, •j q Bij de loonpolitiek ten aanzien Ij van het overheidspersoneel zal de algemene tendens in de loon vorming tot richtsnoer worden geno men. ■i Indien 'in het georganiseerde I AL bedrijfsleven geen overeen- stemming kan worden bereikt over een loonsverhoging, zal het Col lege van Rijksbemiddelaars een rege ling bindend kunnen opleggen. Als regent van het Prins Bemhard- fonds heeft prins Bernhard vrijdag ochtend in Amsterdam drie zilveren anjers uit gereikt. De foto toont de prins met v.l.n.r.: prof. mr. dr. G. van denBergh vit Amsterdam, mej. Ida Maria van Ducteren uit Rotter dam en mr. Adolph Staring uit Vor den, die de onderscheiding kregen. Prins Bernhard reikte zilveren anjers uit Prins Bernhard heeft gisteren als re gent van het Prins Bernhard Fonds in het gebouw van de Nederlandsclie Handels Maatschappij te Amster dam aan drie mensen, die zich voor het Nederlandse culturele leven bij zonder verdienstelijk hebben ge maakt door onverplichte verrichte arbeid de onderscheiding van de zil veren anjer uitgereikt. Het waren mejuffrouw Ida Maria van Dugteren (Rotterdam)prof. mr. dr. G. van den Bergh (Amsterdam) en mr. Adolp Staring (Vorden). De onderscheiding aan mej. Van Dug teren werd uitgereikt omdat zij uit gaande van haar eigenlijke post als secretaresse van de volksuniversiteit te Rotterdam deze afdeling tot grote bloei heeft gebracht en omdat zij door haar functie in de bond van de Nederlandse Volksuniversiteiten het werk van deze universiteiten op tal van plaatsen tot leven heeft gewekt en tot grote bloei heeft gestimuleerd. Prof. Van den Berg kreeg de zilve ren anjer omdat hij belangrijke en van constructieve fantasie getuigen de prestaties heeft geleverd op ter reinen ver liggende buiten zijn vak studie, waarin hij reeds excelleert. De gronden waarop aan mr. Staring de zilveren anjer is toegekend luiden: een leven gewijd aan de studie en het behoud van monumenten van kunst en cultuur. Opstand in Bolivia De Boliviaanse regering heeft vrijdag bekendgemaakt dat er in Santa Cruz een gewapende opstand is uitgebro ken. Militairen zijn te hulp geroepen om de orde te herstellen. Fuchs werd Oostduitser De Oostduitse regering heeft de vrij gelaten Engelse atoomspion dp. Klaus Fuchs naar zijn eigen verkla ring het Oostduitse staatsburger schap verleend. FUcbs verblijft mo menteel te Wandlitz waar zijn vader woont. WELLICHT ERNSTIGSTE VLIEGONGELUK VAN DIT JAAR KORTE PREDIKATIE „En een man worstelde met hem." Gen. 32 24- De raadselachtige woorden, die U als tekst boven deze korte predika tie ziet staan, stammen uit een juis tere geschiedenis: een worsteling in de nacht, aan de oever van een ri vier. Duur is de aartsbedrieger Ja cob in betrojeken. I-Iij wordt er daar tot de aartsvader Israël geslagena t Ging er op of er onder, want Ja cob ontmoette God. Dat hebben meer mensen ervaren. Waar God ons tegenkomt, of achter opkomt, daar komen we in een kri tieke situatie. Oris leven raakt dan in een worsteling waardoor we ge heel en totaal in beslag genomen ■ivorden. Alles, waar we met bege rige blikken naar hebben staan hun keren als kinderen, die in een verborgen schemer portiekje yiaar de uitgestalde verboden waar kijken verdwijnt in het niets, als we de voetstappen horen van Hem, die ons herinnert aan de ware bedoèlmg van ons mens-zijn, Dan zijn we alleen met Hem. en we hebben te worste len op léven en dood. Alles, waar we een leven lang voor gezwoegd en geslaafd hebben, om, tenminste vas te grond onder de voeten te krijgen, verkruimelt tot drijfzand onder de naderende voetstappen van Hem, die komt om met ons te worstelen. Alle eer en roem, waar we ons mee bekleed hébben, waardoor wij aan zien verworven hebben, wijken als kille, nachtelijke nevels van ons weg, wanneer de maan de schaduw voor onze voeten werpt, van Hem die komt om ons met onze wezenlij ke waarbij te confronteren. Er blijft ons niets, dan het naakte bestaan, het vege lijf de blote han den, om ons te helpen in de worste ling. Daarin leren we, wat in de we reld, en in het leven, als het er op aan komt, werkelijk waarde heeft. Wat nu werkelijk begerenswaard is, wat de door niets te schokken grond onder onze voeten geeft, wat ons wezenlijk bekleedt met eer en heer lijkheid, omdat het ons redt, als het er op dan komtals we in een wor steling op Leven en Dood raken ge wikkeld met God. Onze enige red ding is dan, dat Hij ons de over winning geeft. Het doel van ons be geren, de vaste rots van ons behoud, bedekking van onze naaktheid, is Gods genade. Jacob, Israël wil U daar getuige van zijn. Jezus Christus staat U er Borg voor. Sint Laurens. G. W. Kok. Twaalf minuten na vertrek uit Milaan Een Lockheed Super Constella tion van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Trans World Airlines (een „Jetstream") is gisteren boven Noord-Italië door de bliksem getroffen en neerge stort. De achtenzestig inzitten den zijn allen om het leven ge komen. De slachtoffers waren 59 passagiers en negen beman ningsleden. De ikeesten van hen waren Amerikanen en Italianen. Verder komen op een te Milaan gepubliceerde lijst van inzitten den de namen voor van twee Fransen» twee Britten, een Oos tenrijker en een Egyptenaar. Het toestel was op weg van Athe ne via Rome en Milaan naar Pa rijs en Chicago. Het was om twintig over vijf gistermiddag van het vliegveld van Milaan, Malpen sa, vertrokken. Niet lang daarna is het op ongeveer veertig kilo meter ten noordwesten van Mi laan neergestort. Ooggetuigen vertelden dat het in de lucht door de bliksem werd getroffen. De wrakstukken van het toestel dat reeds in de lucht in stukken uit een viel en. in brand geraakte, kwamen over een groot gebied verspreid neer. De staart kwam bij Olgiata Olona te recht en het grootste deel van de romp bij Marmate (ongeveer ander halve kilometer verder) op nauwe lijks tien meter afstand van een boer derij, genaamd „Cascina Addobbati". (Zie slot pag3 kol. 3) Een vliegtuig van dit type, een Lock heed Super Constellation, stortte gis teren neer nadat het boven Noord- Italië door de bliksem was getroffen. Het interim-rapport, dat Ged. Staten van Zeeland aan provin ciale staten hebben aangeboden over de noordelijke veer-verbiu- dïng is een opvallend stuk. Op vallend, omdat het reeds in de aanhef een polemisch karakter heeft: er wordt daarin uitdruk kelijk medegedeeld, dat in au gustus 1955 toen het voorstel van Ged. Staten werd aangeno men „De Val" tot veerhaven in te richten het college nog géén voorspelling kon doen inza ke de meest geëigende accom modatie van deze veerdienst In de toekomst en (1e daarmee ge paard gaande hogere kosten van havens en schepen. Met an dere woorden: pas nu is het dui delijk geworden, dat de overeen komstig het besluit van 1955 aangelegde haven „De Val" over enige jaren te klein zal zijn. De thans noodzakelijk geachte ver betering zal anderhalf miljoen vergen. Gedeputeerden hebben zich blijkbaar gezien althans deze ongevraagde verzekering bij voorbaat de vraag gesteld, of het niet beter ware ge weest reeds in 195o zodanige beslui ten te nemen die de thans noodzake lijke voorzieningen van anderhalf miljoen overbodig zouden hebben ge maakt. Een vraag, waarop dus Gede puteerden met „neen" hebben geant woord. En zij hebben nu het E.T.I. voor Zeeland een rapport laten uit brengen over het te verwachten ver voersaanbod omdat de noodzakelijke vervoerscapaciteit daarmee ten nauwste samenhangt. Mede op grond van dit rapport komt het college nu tot de conclusie, welke schepen nodig zullen zijn en hoe de haven-oütillage daaraan moet worden aangepast. Nog simpeler geredeneerd: de conclusies van het E.T.I.-rapport hebben het col lege duidelijk gemaakt, dat „De Val" in de huidige vorm ongeschikt is. In dit verband is het toch wel nut tig er aan te herinneren, dat reeds in 1954 dit probleem van Zeeuwse zijde is aangesneden, d.vv.z. gerui me tijd vóórdat de staten besloten tot inrichting van De Val als veer haven. En er zijn toen conclusies te berde gebracht, die praktisch gelijk zijn aan het nu uitgebrach te E.T.I.-rapport! Op 27 oktober 1954 namelijk stond; (Zie slot pag. 2 kol. S) HET WEER IN EUROPA Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur Den Helder, licht bewolkt, 24 gr. Ypenburg, zwaar bewolkt, 20 gr. Vlissingen, regenbui, 20 gr. Eelde, regenbui, 27 gr. De Bilt, zwaar bewolkt, 24 gr. Twente, zwaar bewolkt, 28 gr. Eindhoven, half bewolkt. 24 gr. Zuid-Limburg, half bewolkt, 23 gr. Helsinki, half bewolkt. 27 gr. Stockholm, half bewolkt 30 gr. Oslo, half bewolkt, 30 gr. Kopenhagen, onbewolkt, 23 gr. Aberdeen, geheel bewolkt, 18 gr. Landen, zwaar bewolkt, 23 gr. Amsterdam, 2waar bewolkt, 22 gr. Brussel, half bewolkt, 21 gr. Luxemburg, onweer, 21 gr. Parijs, zwaar bewolkt, 24 gr. Bordeaux, onbewolkt, 23 gr. Grenoble, regen, 20 gr. Nice, regen, 24 gr. Berlijn, zwaar bewolkt, 25 gr. Frankfort, regen, 28 gr. München, regen, 25 gr. Zürich, regen, 21 gr. Genève, regen, 22 gr. Locarno, geheel bewolkt, 19 gr. Wenen, half bewolkt, 25 gr. Innsbruck, regen, 24 gr. Belgrado, half bewolkt 27 gr, Athene, onbewolkt, 31 jr. Rome, zwaar bewolkt. 2^'gr. Ajaccio, geheel bewolkt, 30 gr. Lissabon, onbewolkt 24 gr. Madrid, zwaar bewolkt, 30.gr, VERWACHT. Geldig tot hedenavond DE BILT VERWACHT VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking met later van het westen oit plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige vind uit zuidelijke richtingen. Dezelfde mïd- dagtemperaturen of iets lagere. WEERSVERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker) Zaterdag overwegend mooi strand weer met. zonnige perioden en op de meeste plaatsen nog droog. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich ting. Temperaturen in de middag omstreeks 20 graden Celsius, zeewa ter 16 graden Celsius. Vooruitzich ten: onbestendig strandweer met tij delijk ook wat regen. Temperatuur blijft aangenaam. ZON EN MAAN 28 juni Zon op 4.22 onder 21.04 Maan op 0.28 onder 13.28 29 juni Zon op 4.22 onder 21.04 Maan op 0.52 onder 14.32

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1