Toeristen „bestormen" Zeeuwse V.V.V.-dames met vragen HANDTEKENINGENACTIE VOOR BEHOUD HAVEN HOOFDPLAAT Waar zijn onze schepen? LANDBOUW SCHUUR STORTTE IR HARLINGEN WIL HAVEN VOOR ZEEUWSE VISSERS AANLEGGEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 27 JUNI 1939 ZEELAND - VAKANTIELAND Niet alleen normale, maar ookvreemde' inlichtingen Er zijn in Middelburg twee meis jes, die zo langzamerhand prak tisch iedere treinverbinding naar plaatsen in West-Duitsland „wel kunnen dromen", zoals ze zelf zeggen. Die meisjes zijn linke Stenhnis en Willy Franse, die in het plaatselijk V.V.V.-kantoor van Middelburg dagelijks een stroom van toeristen van een stroom inlichtingen voorzien. En als het Duitse toeristen zijn, die voor de toonbank komen, moeten de beide meisjes meestal inlich tingen geven in de trant van: de- spoorwegen-spreken„Want het is opvallend", zegt ïmke Sten huis, „hoeveel Duitsers we hier krügen, die niet precies de trein verbinding naar hun woonplaats terug weten!" Overigens zijn deze spoorweg-in formaties slechts een klein deel van die „stroom van inlichtin gen", die de meisjes dagelijks verschaffen. En ze moeten het werk intensief doen, „want", zeg gen ze, „het is dit jaar veel druk ker dan vorig jaar en bovendien begon dé drukte veel eerder". Naar schatting stappen er dage lijks ongeveer 80 tot 100 binnen- en buitenlanders het kantoor bin nen om vragen te stellen, die men mag verwachten, maar ook om vragen te stellen, die een weinig vreemd zijn. Vril normaal zijn vragen over verbindingen, routekaarten, in lichtingen over bezienswaardig heden, hotels en evenementen in allerlei steden. Veel vreemder wordt het echter als een snikken de Engelse vrouw het kantoor komt binnenstormen en antwoord wil hebben op de vraag: „Waar is mijn man?". „Dan sta je wel even vreemd te kijken", zegt Imke Stenhuis, die dit meegemaakt heeft. Toch kon ook in dit geval een bevredigend antwoord wor den gegeven aan deze dame, die tijdens een drukke marktdag in •Middelburg haar man was kwijt geraakt. Met inschakeling van de politie werd de man namelijk op gespoord. Er zijn meer vreemde vragen. Zo komt het nog al eens voor, dat een Middelburger of een inwo ner uit één van de Walcherse dor pen binnenstapt met de vraag: „Hier is een pasfoto, mag ik een paspoort van U „Zoveel ser vice bunnen we toch echt niet ge ven", zegt Imke Stenhuis. Opmerkelijk vinden de meisjes ook véle groepen Engelsen, die helemaal niets vragen, zwijgend binnenkomen, zwijgend stapèls folders verzamelen en zwijgend wëer vertrekkenEn niet min der opmerkelijk is het verhaal van dat Zeeuwse vrouwtje, dat geëmigreerde kinderen in Ame rika ging bezoeken en kennelijk geen idee had van de uitgestrekt heid van de reis. Het kostte de V.V.V.-dames namelijk heel veel 'moeite dit vrouwtje te bewegen wat meer mee te nemen dan f 2,50 boord-geld en zeep en een washandje".... Imke Stenhuis (rechts) en Willi) Franse: vreemde vra- gen„... (Foto P.Z.C.) Ondertussen komen in dit V.V.V.- kantoor vertegenwoordigers van vele nationaliteiten. Natuurlijk komen hier veel Middelburgers om inlichtingen vragen in ver- band met hun vakantie", zegt Im ke Stenhuis, „maar in het hoog seizoen wordt hier toch het meest Duits gesproken...." Verder komen er Fransen, Bel gen, Engelsen, Grieken, Ameri kaanse verlofgangers uit Duits land en af cn toe zelfs enkele Ja- Sanners, Chinezen, soms een Ara ier of een groepje Zuidafrika- nen. Geen wonder dus, dat deze V.V.V.-melsjes bijna eenstemmig zeggen: „Ja, het is wel afwisse lend werk"..,. INITIATIEF VAN RAADSLID Bezwaren tegen opening sportveld op zondag Het protestantse raadslid van Hoofd plaat, de heer V. Dekker, heeft de laatste maanden handtekeningen ver zameld voor het behoud van de ha ven In die gemeente. Ruim 200 per sonen, waaronder de West-Zeeuws- Ylaamse burgemeesters, schaarden zich achter deze actie. De heer Dek ker, die in de jongste raadsvergade ring de lijst met handtekeningen aan burgemeester Temmerman overhan digde, zal het verzoek persoonlijk in Den Haag aanbieden. Hetzelfde raadslid maakte in deze vergadering bezwaar tegen het feit, dat het nieuwe sportterrein met kleedlokaal op zondag 9 augustus a.s, officieel zal worden geopend. Hij had liever om principiële redenen op zaterdag willen doen houden. Bur gemeester Temmerman merkte op dat op zaterdag velen niet aanwezig kun nen zijn in verband met hun werk zaamheden. Medegedeeld werd, dat de Kruisweg met het oog op de asfaltering van 9 juni tot 25 juli wordt afgesloten. Tot waarnemend gemeentesecretaris- ontvanger en secretaris-penning meester van de instelling voor maat schappelijke zorg werd benoemd de heer b. J. Henebout. commies ter secretarie. De heer Herrebout werd eveneens benoemd tot onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. De heer P. A. de Vilder, sinds 17 no vember 1958 gemeentewerkman in tijdelijke dienst, werd met ingang van 1 januari 1959 in vaste dienst benoemd. De raad was bereid mede te werken aan de benoeming van een derde schoolarts als gegarandeerd kan wor den, dat jaarlijks een schoolonder zoek vanwege deze dienst plaats vindt. Aan de heer J. de Kraker, klokkenist van de Ned. herv. kerk, werd met in gang van 1 juli a.s. eervol ontslag verleend. Tn zijn plaats werd benoemd de heer J. Leenhouts. De huursom van het gemeentelijke voetbalveld met kleedgebouw ten behoeve van de voetbalvereniging „Hoofdplaat" werd vastgesteld op f 400,— per jaar on der voorwaarde dat B. en W. vrije lijk over het veld kunnen beschikken in door haar nodig geoordeelde ge vallen. Er werd een nieuwe leges-ver ordening vastgesteld. Op het subsidieverzoek van de stich ting „Dienst voor de geestelijke volksgezondhjid In de provincie Zee land" werd afwijzend beschikt, even als op het subsidieverzoek van het Zeeuws Consultatiebureau voor alco holisme. Aan do :entooesteüingacomnTl«sla Zeeuwsch-Vlaanderen 1959 werd een subsidie verleend van 5 cent per In woner. Aan de ontwikkelingscommis- sie West-Zeeuwsch-Vlaanderen werd eveneens een subsidie van 5 cent per inwoner gegeven. Gelet op de geringe koopsom f 100 plus ongeveer f 50,— notariële kos ten) werd besloten voor de gemeen te aan te kopen het oude transforma torhuis van de P.Z.E.M. langs de Westlangeweg. Voorlopig is het te ge bruiken als droogtoren voor de brandweerslangen. De woning num mer Eén, E 56, werd onbewoonbaar verklaard. De exploitatievergoedingen over 1958 van de 3 bijzondere scholen voor ge woon lager onderwijs werden als volgt vastgesteld. Voor de r.-k. St. Jozefschool f 4.658,33, het voor vergoeding in aanmerking komende bedrag f 4.613,47; voor de christelijke school op f 1.150,—, het voor vergoeding in aanmerking komende bedrag f 1.040,77: voor de St. Aloyshis school resp. op f 3.055 en f 3.976,20. Raad Eikerzee akkoord met de wethoudersvergoeding De raad van Eikerzee keurde vrijdag de verhoging van do wethoudersver- goedingen goed. Het raadslid W. J. de Vrieze (c.h.) vroeg zich welis waar af, waarom deze verhogingen niet werden gegeven direct na de ramp, toen er van een wethouder veel meer werd gevraagd dan thans, maar hij wilde niet tegen stemmen. Een verzoek van het bureau voor be roepskeuze te Zierikzee om toeken ning van een bijdrage tot het testen van leerlingen van de lagere school werd voor wat betreft 1957 ingewil ligd tot een bedrag van f 3.50. Maar voor 1958 achtte de raad zulks niet nodig, omdat de ouders van de be trokken leerlingen voldoende finan cieel krachtig werden geacht. Examens opleidingsschool kleuterleidsters Aan de gemeentelijke opleidings school voor kleuterleidsters te Mid delburg slaagden voor de B-akte de dames W. de Kok te Vlissingcn, J. E. Langcraar te Vlissingcn, C. A. de Nooijer te Vlieringen, M. Olthuis te Middelburg, L. L. Snoek te Zierikzee, M. Ruster te Borssele en C. J. de Waal te Goes. Geen der kandidaten werd afgewe zen. De examens aan de Middelburg se school zijn thans geëindigd. (Advertentie) ruèC: lit&uurr '?ne&t "vaZèd&K. ès, Houten bouwwerk in Goes gesloopt Temidden van hoog opstuivend stof is vrijdag iu alle vroegte met een enorme klap de voormalige landbouvv- scliuur van Kakebeeke aan de Van Dusseldorpstraat te Goes Ingestort... De 40 meter lange en 20 nieter brede schuur, die jarenlang het steden schoon in deze omgeving ontsierde, stortte krakend in, toen een zware vrachtauto van de slopersfirma C. Westdorp enkele aan de steunpilaren van de schuur vastgemaakte kabel draden strak aantrok. Een zucht van verlichting steeg op in de buurt want voor velen was de zwarte, sombere schuur, die reeds drie jaar eigendom was van de gemeente Goes, een doorn in het oog! Do schuur is thans geof ferd aan de uitbreiding van de stad, want op korte termijn zal worden be gonnen de Van Dusseldorpstraat van een dubbel wegdek te voorzien. Ook al in verhand met de uitbreiding van de Openbare Van Dusseldorpsehocl voor uJ.o. moest de schuur verdwij nen. Deze snel groeiende onderwijsin stelling, die twee jaar geleden nog werd vergroot met enkele lokalen, dient wederom te worden uitgebreid. Bouwvolume is echter nog niet be schikbaar, zodat thaus wél de schuur verdwenen is, maar de nieuwe uit breiding van do u.l.o. er voorlopig nog niet staat! Het oog wil ook wat (Foto P.Z.C.) ALS ONDERDEEL VAN VIJFJARENPLAN Met het oog op afdamming Oosterschelde Het gemeentebestuur van de onlangs als industriekern aangewezen Friese havenstad Harlingen heeft een vijfja renplan opgemaakt, dat aan de ge meenteraad is voorgelegd en dat als richtlijn zal dienen bij de uitvoering van een groot aantal kapitaalswerken in de jaren 1960 tot en met 1964. Deze werken zijn er in het bijzonder op ge richt het industrieel klimaat In Har- Proefschrift over taal Michiel de Rnyter Promotie aan rijksuniversiteit te Utrecht Aan de rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde vrijdagmiddag de heer L. Koelmans te De Bilt tot doctor in de lettereu en wijsbegeerte op een proefschrift, getiteld: „Teken en klank bij Mieliiel de Rnyter". Er zijn van De Rnyter verscheidene scheepsjournalen en enkele brieven bewaard, eigenhandig geschreven In een volgens de heer Koelmans op de eerste aanblik verbijsterend onregel matige spelling en zonder enig lees teken. De heer Koelmans heeft onderzocht, wat er uit die schrifturen is af te leiden omtrent de werkelijk gespro ken taal van de admiraal. Dat moest met grote omzichtigheid gebeuren, maar meermalen kon hij toch aan wijzen welke spraakklanken door dat zonderlinge spellingsbeeld worden weergegeven. Daarbij is bet, zijns in ziens, opmerkelijk, dat De Ruytcr, meer dan men van een zo eenvoudig scribent verwachten zou, onder in vloed stond van wat in zijn tijd de of ficiële geschreven taal mocht heten. Hoewel hij er meestal maar op los scheen te schrijven, deed hij soms kennelijk ziin best bepaalde trekjes d'.e als „dialectisch' 'werden gewaar deerd, in geschriften achterwege te laten, aldus de heer Koelmans, die zijn beschrijving van De Ruyters taalgebruik zal voortzetten. De thans verschener dissertatie is het eerste deel, de vormleer is zo goed als voltooid en ook de syntaxis zal wor den behandeld. De promotor was prof. dr, C. B. van Haeringen, lingen te verbeteren. Het totale vijf jarenplan beloopt een bedrag van 36.580.000. Het grootste project in het plan is de aanleg van een nieuwe vis- sershaven, waarmee naar schatting tien miljoen gulden gemoeid zal zijn. Een nieuwe vissershaven acht men voor Harlingen van buitengewoon grote betekenis door de komende af sluiting van de Oosterschelde en de daaruit voortvloeiende noodzaak voor de Zeeuwse mosselvissers een andere gemeente als domicilie te kiezen. De Zeemven hebben in het algemeen wel interesse voor Harlingen zo wordt gesteld -— mits zij een goede haven tot hun beschikking krijgen. Er zijn nu reeds ruim twintig vissers gezinnen in Harlingen gevestigd en vooral onder de jongeren in Zeeland bestaat een stroming het voorbeeld van dezen te volgen. Voorts zijn de eerste resultaten op in dustrieel gebied reeds bereikt. Er wordt een internationaal gepriënteer- de visconservenfabriek met koelhuis gebouwd en met verschillende bedrij ven zijn nog onderhandelingen gaan de. Nieuwe verlichting in gemeente Driewegen (B.) De gemeenteraad van Driewegen heeft in de woensdag gehouden ver gadering besloten de drie lichtmasten in de Paulushoekseweg te verbouwen en van H.P.L.-verlichting te voorzien. Aan de Platteweg zal een lichtmast worden bijgeplaatst. Bij de behandeling van de subsidie verzoeken werd een aanvraag van het comité Zuidbevelandse rundvee- fokdag afgewezen. Aan de federatie van verpleeginrichtingen voor lang- zieken werd ee *■-- durige toe gekend van 1 cent per inwoner. Het initiatief-comité „De Bevelan- den" werd een eenmalige subsidie toegekend van 4 cent per inwoner. Vastgesteld werden voorts 3 wijzigin gen van de gemeentebegroting 1958. Een beslissing over het voorstel inza ke de nieuwe gemeenschappelijke re geling ziekenvervoer op de Bevelan- aen werd uitgesteld -tot de volgende vergadering, aangezien de stemmen staakten. In verband met de aanstelling van een derde schoolarts werd de ge meenschappelijke regeling voor de schoolartsendienst op Walcheren, westelijk Zuid-Beveland en Noord- Bevelaud gewijzigd. Meisje in Goes kreeg kokend water over zich Terwijl haar moeder was weggegaan om twee jongere kinderen van school te halen, is de achtjarige Marjan V. uit de Van Mellestraat te Goes een vrij ernstig ongeluk overkomen. Toen zij uit school kwam, hing zij haar kletsnatte vest aan een spijker boven het gaskomfoor. Het lusje van het vest begaf het, waardoor het kle dingstuk op een pan met kokend wa ter terechtkwam. De pan viel daar door om en het meisje kreeg een grote straal kokend water over haar gezicht en schouder. Met vrij ernsti ge brandwonden werd het kind naar het ziekenhuis St.-Joanna overge bracht. Auto uit Breskens over de kop Vrijdagavond is op de rijksweg door de Braakmanpolder, onder de ge meente Philippine een volkswagen be stuurd door dokter O. uit Breskens door het springen van band geslipt en over de kop geslagen. De arts, als mede een mede-inzittende, kwam met de schrik vrij. De wagen werd zwaar beschadigd. De wagen had 3 paaltjes langs de wegkant omver ge reden, was enkele malen over de kop geslagen en kwam met de wielen om hoog in de wegberm te liggen. Nagekomen advertentie Heden overleed, na een geduldig gedragen lijden, onze lieve man, vader en behuwdvader. JAN MULLER, echtgenoot van D. H. MULLERVAN PEER, gepensioneerd hoofdboekhouder van de gemeente bedrijven te Middelburg, op de leeftijd van 69 jaar. Psalm 42. Middelburg D. H. Mullervan Peer. Nieuwkoop M. BreedijkMuller; C. Breedijk. Zoutelande D. H. van Overbeeke—Muller. B. J. C. van Overtueke. Middelburg, 26 juni 1959. Molstraat 5. De begrafenis zal plaatsvinden dinsdag 30 juni a.s. te 14 uur, vanaf het sterfhuis. Liever geen bezoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 10