PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gretig vuur vond weer voedsel in kurkdroge bos en heide Omstreeks 1964 uurdienst Zierikzee-Kats ZWARE JONGER VOCHT IN BREDASE RECHTSZAAL DOODGEWAANDE POOL TROUWT MET ZIJN VROEGERE VROUW 202e jaargang - no. 148 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunot-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 26 juni 1959 ADVERTENTIEPRIJS 2» cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3516); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel. 2425. adm. tel. 2094. Ruim 45 ha bos en heide verwoest In vele landen benijdt men Spanje daar viel overvloed van regen Opnieuw heeft 't vuur gisteren in verschillende delen van ons land gretig voedsel gevonden in de kurkdroge bos en heide. De grootste brand ontstond omstreeks kwart over één in een perceel bos in Wapenveld (gemeente Heerde), dat toebehoort aan particulieren. Het perceel bos „Groot Stok- j kert" ligt aan dé weg Zwolle-Apeldooru. Omdat men aanvankelijk niet goed de plaats wist te bepalen, werden als vuurhaarden gemeld het land goed „Victoria", het landgoed „De Dreef", bos, toebehorende aan de ge meente en bos van het rijk. Om kwart over twee had men de brand die toen ongeveer 80 ha bos had verwoest onder de knie en bestond geen ge vaar voor uitbreiding meer. Het heeft er spannend uitgezien, want aan gewakkerd door de straffe wind ploeg het vuur van Groot-Stokkert over op percelen in het Zwolse bos, eigendom van het staatsbosbeheer. Door dat de wind toen draaide sloeg het vervolgens weer over op een ander perceel, dat aan een particulier behoort. Er werd groot alarm gemaakt. De brandweren van Zwolle, Heerde, Hattem, Oldebroek, Hattemerbroek, Apeldoorn en Epe bonden de strijd met het vuur aan. en vanuit vlieg tuigen en helikopters werden aan wijzingen gegeven. In totaal hiel pen bij de blussing ongeveer 700 tot 8Ö0 militairen mee van wie er 20Ö op het terrein .achterbleven om on middellijk te kunnen ingrijpen indien het vuur weer zou oplaaien. De me chanische uitrustings- en vakschool te Wezep had materiaal ter beschik king gesteld. De brand, die woensdag in het schietkamp Harskamp ongeveer 20 ha. hei in de as legde en die men meende bedwongen te heb ben is gisteren toch weer opge laaid. Opnieuw vielen 15 ha. hel aan het vuur ten offer. De brand werd uiteindelijk geblust door de in het kamp gelegerde militairen. Brandstichting In de bossen tu&sen Maasbree en Venlo is gisteren waarschijnlijk een brandstichter aan het werk geweest. De brandweren van Maasbree, Ven lo, Blerick en Helden zijn rondom Fabriek in Beverwijk gedeeltelijk door brand verwoest Een grote uitslaande brand heeft donderdag de maalderij, de opslag plaats en het laboratorium van de chemische fabriek Noord-Holland te Beverwijk in de as gelegd. De brand ontstond omstreeks negen nur 's morgens door broei in de maalde rij. Een arbeider ontdekte het vuur en sloeg onmiddellijk alarm. De brandweer van Beverwijk ruitte onmiddellijk met groot materiaal tïit, maar toen ze bij de fabriek aan kwam was de gehele maalderij, hal van ongeveer 30 meter lent een vlammenzee. Toen de vlammen oversloegen-naar het naast de maal derij gelegen laboratorium werd as sistentie ingeroepen van de brand weer van Velsen. Ook in de grote hoeveelheden vismeel die op de kade lagen opgeslagen vond het vuur gre tig voedsel. De hitte was zo hevig dat zelfs de bosjes aan de overzijde van het water vlam vatten. Men vreesde voor ontploffingen daar in het hoge laboratoriumgebouw zuurstofcilinders liggen opgeslagen. Met man en macht werd geprobeerd de naast de chemische fabriek gele gen Beverol-oliefabrieken te behou den. Tegen half twaalf konden de assiste rende brandweer van Velsen en de bedrijfsbrandweer van de Hoogovens inrukken. De brand was toen geloka liseerd. De foto toont de brandweer in actie bij het fel brandende gebouw. het middaguur namelijk langdurig in touw geweest met het blussen van een aantal branden in de bossen tussen deze beide plaatsen. Op een stuk van enige kilometers lengte langs de weg Eindhoven-Ven- lo waren tal van branden, die opzet lieten vermoeden. Door krachtdadig ingrijpen kon het merendeel van de ze branden echter betrekkelijk snel worden geblust. Het verkeer over de weg was enige tijd gestremd door de dichte rook. Om ongeveer zes uur wérd de politie opnieuw gealarmeerd, omdat langs dezelfde weg weer bran den waren uitgebroken. Het moerasandijviezaad, dat deze week op de Veluwe alleen „pluisjes- plaag" veroorzaakte raakte dinsdag in de nieuwe polder Oostelijk Flevo land in brand. Het zaad ligt in gro te hoeveelheden over de polder ver spreid en reikt hier en daar wel 30 tot 40 cm. hoog. Het zaad brandt niet, maar smeult slechts, zodat het geen gevaar en schade oplevert. Men laat het zaad dan ook rustig smeu len. De branden gaan gepaard met een zeer sterke rookontwikkeling. Langs het rijwielpad Noordwijk- Zandvoort ter hoogte van het Ti- lanuspad in het duingebied van de Amsterdamse waterleiding ont stond gistermiddag 'n grote brand waarvoor de Zandvoortse brand weer werd opgeroepen. Het vuur werd aangewakkerd door een sterke oostenwind en binnen en kele minuten stondèn drie duin toppen van de zeereep in lichter laaie. De vlammen, die soms vier meter hoog oplaaiden vonden gretig voed sel in bomen en struikgewas. Eerst na twee uur gelukte het de brand weer, bijgestaan door vele vrijwilli gers, het vuur te blussen. In Spanje regen Terwijl het grootste deel van Euro pa als het ware naar wat vocht ligt te snakken kwamen er in Spanje zware regens en tropische stormen voor en verwacht men een zeer rijke oogst. Nergeus in het land heeft men momenteel ook maar last van de droogte. Ook de Zwitsers hebben geen klagen. De overvloedige oogsten zijn nog vergroot door drie weken regen. Vooral wordt een bijzonder pijke druivenoogst verwacht. In Frankrijk kreeg alleen het ge- Russische marine-officier krijgt asiel in Zweden De Russische marine-officier en het Poolse meisje die zoals bekend op 8 juni in een motorboot naar Zweden zijn gevlucht, hebben donderdag- asiel in Zweden gekregen. bied van Parijs voldoende water. Het gehele zuidwestelijke deel ligt als het ware uit te drogen. Niettemin verwacht men een goede oogst aan tarwe, groenten en wijn. De weilan den zijn zwaar getroffen door de droogte en de melkgift is gedaald. In Noorwegen staan de hoeren in het oosten en het zuiden van het land bijna voor een catastrofe tenzij er binnen enkele dagen regen valt. In het westelijk en noordelijk deel van het land zijn de vooruitzichten voor de oogst daarentegen redelijk goed. In Duitsland wordt in sommige stre ken het drinkwater per tankwagen aangevoerd. Denemarken biedt het zelfde beeld. Elke regenloze dag kost er volgens de boeren miljoenen. Een dalende barometer deed nog de hoop ontstaan op regen. In verschillende steden is ook het drinkwater gerant soeneerd. Evenals in Nederland vor men de bosbranden een probleem. NA ONVRIENDELIJKHEDEN TEGEN OFFICIER Tegen drie wachtmeesters hield hij het een halve minuut vol In de grote zittingszaal van het Bre dase Paleis van Justitie is het giste ren tot een gevecht gekomen tussen een verdachte Hagenaar E. B., bijge naamd Bob, en de deurwaarder en drie wachtmeesters van de rijkspoli tie. Met de kreet: „Jou krijg ik nog wel, jongen" richtte hij zich tot de of ficier van justitie, mr. A. van Over- veldt, waarna verdachte in wilde drift ontstak. Tegen de drie wachtmeesters hield hij het ongeveer een halve mi nuut vol, waarna hij de zaal uitge bracht kon worden om in het Huis van Bewaring- tot kalmte te komen. De officier van justitie had twee en een half jaar gevangenisstraf geëist wegens poging tot inbraak. Samen met de Hagenaar B. van den B. was verdachte, die een zwaar strafblad heeft, op 9 februari van dit jaar naar Breda gekomen. Volgens de tenlaste legging hadden ze aan de Wilhelmi- In 1944, ten tijde van de opstand in Warschau, zijn er zoals bekend vele Poien doort de nazi's terechtge steld. Vele bewoners van de stad zagen dagelijks geroepen Polen on der bewaking van Hitiers soldaten naar de plaats van terechtstelling marcheren. Zo zag een vrouw op zekere dag haar man in een van deze groepen lopen. Öok bekenden van net echtpaar herkenden hem. Di 1945 gaven de autoriteiten een of ficiële verklaring af dat de man was overleden. De vrouw hertrouw de en ging in een andere stad wo nen, In 1950 stierf haar tweede echtgenoot. Acht jaar later liep zij te wandelen in die stad. Zij moest ergens zijn maar wist niet precies de weg. Zij hield daarom een voorbijganger aan. Het bleek haar eerste echtge noot te zijn. Hij had op het laatste ogenblik weten te ontsnappen. Vijf tien jaar lang had hij naar zijn vrouw gezocht. Zij zullen nu op nieuw trouwen. Op 18 juli zal het huwelijk kerkelijk ingezegend worden. nasingel een vergeefse poging gedaan oen woning binnen te dringen en zich in Prinsenbeek schuldig gemaakt aan het stelen van enkele kleine onderde len van een auto. Toen de president aan verdachte vroeg of hij het toch ook niet wenselijk achtte, dat hij eens door een psychiater werd onderzocht, was het antwoord: „Ik heb lange tijd bij die ter beschikking gestelden ge zeten en daar wordt iedereen gek van ook die dokter." „Dus U wilt het niet", zei de president. „Ik niet", zei de verdachte. Toen hield de officier zijn requisitoir. Na de eis vroeg de president: „Wat hebt U daarop te zeggen, verdachte?" Het antwoord luidde: „Ik zou willen voorstellen, dat de officier van justi tie zich eens door een psychiater laat onderzoeken". Direct daarop volgde het gevecht. De sterkste wachtmeesters van de parketgroep stonden wat later in de zaal toen verdachte Van den B., ook een zware jongen met een ernstig strafregister, terecht moest staan met Bob als getuige. Van den B. had in het Huis van Bewaring een briefje naar Bob geschreven, dat door de be wakers was onderschept. Daarin werd Bob van verraad beschuldigd en kreeg deze de raad zijn verklaringen in te trekken, omdat het samen en in vereniging plegen van een inbraak altijd zwaarder gestraft wordt en Bob dus ook zichzelf benadeelde door het verraad vol te houden. De president van de rechtbank tracht te Van den B. tot een bekentenis te brengen, maar deze bleef hardnekkig ontkennen medeplichtig te zijn ge weest. Het door beide verdachten voorspelde gevecht als zij samen voor de rechtbank zouden staan, bleef dank zij de robuustheid van de wachtmees ters achterwege. In alle rust werd de zaak verder afgewerkt. Tegen Van den B. werd drie jaar gevangenis straf geëist. De verdedigers in beide zaken betoogden, dat deze eisen te hoog waren, gezien de feiten, en be pleitten clementie. Op 2 juli volgt de uitspraak. Beschikt Irak over kernwapens? Kolonel Faöhel Abbas Mahdawi, pre sident van het volksgerechtshof van Bagdad, heeft donderdag tijdens een Êroces tegen 21 legerofficieren en urgers die van medeplichtigheid aan de jongste opstand in Mesoel worden beschuldigd, gezegd dat de herbewa pening van het Iraakse leger met de modernste wapens, „met inbegrip van kernwapens", voltooid is. Tot de uitrusting van het leger behoort ra dar. Irak bezit voorts in de Sowjet- Unie gebouwde vliegtuigen van het type Mig en Hyoesjin. Kolonel Mahwadi verklaarde verder dat Irak nog andere geheime wapens had gekregen nadat het van het „imperialisme" was bevrijd. De oude wapens waaronder Britse en Amerikaanse noemde hij „schroot" tegen „fantastische" prijzen ver kocht. Een recente opname van Z.K.H. Prins Bernhard, die op maandag 29 juni zijn 48ste vèrjaardag hoopt te vieren. (Foto Paul Huf) Van de Amerikaanse luchtbasis Van- denberg in Californië is donderdag 'n aardsatelliet, de ontdekker 4, gelan ceerd. De luchtmacht hoopt de neus- kegel, die 135 kilo weegt, boven de Stille Oceaan in de lucht op te van gen. Als de satelliet in haar haan komt, zal men trachten de capsule 26 uur na het lanceren uit te werpen. Zij komt dan aan een parachute naar beneden in de buurt van Hawaii. Zij bevat geen levend materiaal. Later is medegedeeld, dat de satel liet niet in zijn berekende baan is gekomen. GED. STATEN HANDHAVEN VOORNEMEN Bouw nieuw schip zal nodig zijn Ged. Staten van Zeeland hebben een interim-rapport samenge steld over de verkeersverbin ding over de Oosterschelde, welk probleem sedert enige tijd in opdracht van bet college diep gaand bestudeerd wordt. Naast het vraagstuk van bet te ver wachten vervoersaanbod - dat in een toegevoegd rapport van het E.T.I. wordt besproken stellen zij de kwestie van de ver voerscapaciteit aan de orde. Zij geven in hun nota enkele ge dachten weer, die het scheppen van een zo goed mogelijk ge outilleerde veerdienst over de Oosterschelde kunnen bewerk stelligen. Kort samengevat ko men de voornaamste punten in het rapport neer op bet volgen de: Een uurdienst op het traject Kats- De Val met koplading' omstreeks 1964. Het bouwen yan een nieuw schip met een snelheid van 14.5 mijl per uur ter lengte van 75 80 meter, waarvan de kosten geraamd wor den op 5 miljoen gulden. Ten aanzien van de voorzieningen, die getroffen moeten worden om deze nieuwe situatie op te vangen, hebben Ged. Staten globale ramingen opge maakt voor: De aanleg- van de ontworpen ha ven bij Kats met eenvoudige zij lading: 8.200.000; Wijziging van de veerhaven „De Val" bij Zierikzee: 1.500.000; Het houwen van een aanleginrich- ting voor koplading in beide ha vens: 8.600.000. Deze kosten van aanleg van ha vens en dergelijke omvatten dus een globale raming van in totaal 8.3 miljoen. Het college deelt nog mee, dat het niet onbillijk en niet onmogelijk moet worden ge acht om het Oosterseheldeveer te betrekken in de overeenkomst, die met het rijk bestaat voor de Wes- terschelde-veren. Ged. Staten zul len te zijner tijd contact hierover opnemen met de rïjksinstanties. Vaste verbinding Ifn dit interim rapport wijzen Ged. Staten er op, dat zij er naar streven ora de haveninrichting en de toe gangsweg te Kats in gebruik te kun nen nemen, zodra de vaste verbin ding Noord Beveland-Zuid Beveland gereed is. Het plan voor de nieuwe veerhaven is thans fyesteksklaar en zal binnenkort aanbesteed worden. Een aantal jaren zal dan in ieder ge val nog met de thans in de vaart zijn de kleine schepen (zijlading) gevaren worden, maar ook dan reeds zal door de sterk verkorte vaarafstand de frequentie niet onbelangrijk opge voerd kunnen worden. Op het tijdstip, dat door de mid denweg de zo gewenste recht streekse landverbinding tussen Schouwen-Duiveland en Rotter dam tot stand is gebracht, dienen volgens Ged. Staten niet alleen schepen met koplading ingezet te worden, maar moet tevens een uurdienst' ingesteld worden. De verwachtingen over de ontwikke ling van het Sloeplan, de verdere in dustrialisatie van de kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen, alsmede de aanwijzing tot ontwikkelingskern on der meer van Goes en Zierikzee, be klemtonen naar de mening van het college nog meer de noodzaak van een goed geoutilleerde veerdienst op dit traject. Ook de recreatie is in dit opzicht belangrijk. Handhaving tijdstip Een onzekere factor bij de ontwikke ling van de verkeersstroom over dit veer in een verdere toekomst na de totstandkoming van de „Zoomse weg" omstreeks 1968 en van de zogenaam de „kustweg" of „dammenweg" om streeks 1983, is volgen» het college voorshands niet van een dusdanig gewicht om af te zien van hun voor-- (Zie slot pag. 2 kol. 4) Door verdrinking omgekomen Een 22-jarige Nederlandse zeeman, Edmond Naarden, van 't vrachtschip „Zonnewïjk" is woensdagavond in de haven van Antwerpen verdronken. De pogingen ora de drenkeling te ber en werd na drie uur opgegeven. Sen 80-jarige inwoner van het her vormd rusthuis in Dordrecht, de heer D. J. Minnik is woensdag in zijn woonplaats te water geraakt en kor te tijd later aan de gevolgen daarvan overleden. De man zou op bezoek gaan bij zijn dochter. Hij moet zich in de weg hebben verrast, want tóen hij bij de Wijnhaven kwam liep hij regelrecht het water in. Het weer in Europa Volgens de rapporten van 7 uur Den Helder, licht bewolkt, Ypenburg, half bewolkt, Vlisslngen, zwaar bewolkt, Eelde, licht bewolkt. De Bilt, licht bewolkt, Twente, half bewolkt. Eindhoven, licht bewolkt, Zuid-Limburg, half bewolkt, Helsinki, zwaar bewolkt, Stockholm, licht bewolkt, Oslo, onbewolkt. Kopenhagen, onbewolkt, Aberdeen, half bewolkt, Londen, zwaar bewolkt, Amsterdam, zwaar bewolkt, Brussel, half bewolkt, Luxemburg, onweer, Parijs, zwaar bewolkt, Bordeaux, geheel bewolkt, Grenoble, geheel bewolkt, Nice, zwaar bewolkt, Berlijn, onbewolkt, Frankfort, zwaar bewolkt, München, half bewolkt, Zürich, half bewolkt, Genève, onweer, Locamo, half bewolkt, Wenen, half bewolkt, Innsbruck, geheel bewolkt, Belgrado, licht bewolkt, Athene, half bewolkt, Rome, onbewolkt, Ajaccio, onbewolkt, Madrid, half bewolkt. Mallorca, licht bewolkt, Lissabon, licht bewolkt, 21 gr. 27 gr. 24 gr. 25 gr. 28 gr. 20 gr. 29 gr. 29 gr. 27 gr. 28 gr. 29 gr. 21 gr. 20 gr. 24 gr. 26 gr. 27 gr. 26 gr. 27 gr. 22 gr. 29 gr. 25 gr. 24 gr. 30 gr. 23 gr. 27 gr. 28 gr. 25 gr. 24 gr. 24 gr. 23 gr. 31 gr. 30 gr. 26 gr. 30 gr. 31 gr. 29 gr. Geldig tot hedenavond MINDER ZON Minder zon met hier en daar een re gen- of onweersbui. Zwakke tot ma tige veranderlijke wind. Iets lagere middagtemperaturen. WEERSVERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag iets minder zonnig, maar nog zomers strandweer met een kleine kans op een bui. Temperatuur in de middag omstreeks 20 graden Celsius, ^wakke veranderlijice wind. Vooruitzichten: nj>g fraai strandweer maap iéts mindeg warm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1