K.N.W.U. laat selectieploeg in Ronde Midden-Zeeland starten ILF0RD Sporti^ Charly de sfinx liet ontstemde massa in Mulhouse uren wachten BOSCH NIEUWS UIT DE KERKEN HUISMOEDERS UIT ZEELAND IN HEDENESSE MET VAKANTIE 30 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 25 JUNI 1959 ALS VOORBEREIDING VOORWERELDKAMPIOENSCHAPPEN Zebra-trui van winnaar visitekaartje voor volgende wedstrijden De sportcommissie van de ren- en toerclub „Theo Middelkamp" heeft thans officieel bericht ontvangen, dat een selectieploeg voor de wereld kampioenschappen zal meedingen in de Ronde van Midden-Zeeland. Kandidaten voor dit wereldkampioenschap, dat in augustus in Zand- voort wordt verveden, kunnen nog niet worden genoemd, omdat de Koninklijk Nederlandse Wielren Unie eerst een keuze zal doen na klas siekers als de Ronde van Zuid-Holland, de Ronde van Limburg, de Ron de van Midden-Nederland en de Ronde „Sportweek Amsterdam". Waarschijnlijk is echter, dat de Nederlandse amateur-kantpioen op de weg, Dick Enthoven, als kopman van de K.N.W.U.-ploeg zal starten. Ook is het vrijwel zeker, dat Henk Zilverberg, winnaar van de Olympia- toer door Nederland, en Mik Snijder, winnaar van de Ronde van Bra bant worden opgesteld. De woorden „gele trui" hebben in de wielersport een magische klank: wie ze hoort denkt onmiddellijk aan de Tour de France. Natuurlijk zal de Ronde van Midden-Zeeland nooit in de schaduw kunnen staan van een Ronde van Frankrijk, maar de orga nisatoren streven er niettemin naar de Zebra-trui voor de amateurs net zo begerenswaardig te maken als de Gele-trui voor de deelnemers aan de Tour. Deze Zebra-trui, een trui" met blauw-witte horizontale strepen en 't Zeeuwse wapen op de mouwen, zal dan voor de'drager als het ware een visitekaartje kunnen vormen voor de volgende wedstrijden. Behalve deze trui zal de winnaar uit handen van burgemeester H. K. Michaëlis van Goes een kostbare beker als blijvende herinnering aan dit Zeeuwse wieier- evenement en aan de stad Goes, ont vangen. De vavitaillering van de ronde zal door dezelfde levensniiddelenórganisa- tie geschieden, die ook de Tour de France verzorgt. De renners worden omstreeks 17.00 uur op de Markt te Domburg geravitailleerd en de vol gerskaravaan op de Grote Markt te Goes om 13.00 en 14.00 uur. Naast de gemeenten Goes, Middel burg, Ylissingen en nóg een aantal kleinere gemeenten heeft ook de Pro vinciale Zeeuwse Courant een kost bare beker beschikbaar gesteld voor de eerstaankomende Zeeuw, na de in dividuele winnaar. De P.Z.C. zal ook de reportagedienst in de Ronde van Midden-Zeeland verzorgen. Afwachtingsprogramma Het feestprogramma, dat in afwach ting van de aankomst van de Ronde van Midden-Zeeland op het parcours aan de Bergweg te Goes wordt geor ganiseerd, zal behalve wielernummers ook andere programmapunten bevat ten. Na afloop van het dameswieler- nummer, zal de Goese atletiekvereni ging A.V. '56 een straatloop over 1500 meter organiseren voor niet K. N.A.U leden. De opzet was aanvanke lijk een estafetteloop te organiseren voor de Zeeuwse middelbare scholen. De voor de organisatiedatum ingaan de vakanties hebben echter roet in het eten gegooid, zodat de deelname thans is opèngesteld voor ieder niet K.N.A. U.-lid. Er wordt vooralvah de zijde van de Zeeuwse voetbalverenigingen een grote deelname verwacht. Dat deze straatloop in het wielerpro- gramma werd opgenomen is overi gens niet zo vreemd als het op het eerste gezicht lijkt, want van alle sporten staat de wielersport het dichtst bij de atletiek, welke be schouwd wordt als de basis voor alle sporten. De ren- en toerclub „Theo Middel kamp" mag zich voor de internationa le Ronde van Midden-Zeeland verheu gen op de „voorspraak" van een se lect comité van aanbeveling, waarin vooral de inter-gemeentelijke samen werking in dit evenement tot uiting komt. In het comité hebben zitting genomen H. K. Michaëlis, burgemeester van Goes; Th. J. Andriessen, burgemees ter van Ovezande: jhr. I. F. den Beer Poortugael burgemeester van Veere; P. J. Dominicus, burgemeester van Borssele; J. L. Dregmans, burge meester van Koudekerke en Bigge- kerke; N. W. Eisen, burgemeester van Heinkenszand: P. J. Evers, bur gemeester van Kattendijke; B. H. G. ter Haar Romeny, burgemeester van Wolf aartsdijk; rar. B. Kolff, burge meester van Vlisslngen; P. J. de Leeuw, voorzitter „Zeeland Presen teert". J. Oranje, directeur gemeente werken Goes; G. W. Oskamp, direc teur provinciale Zeeuwse V.V.V.; mr. H. N. Baron Schimmelpenninck van der Oijè, burgemeester van Kloetinge; S. E. Siebels, inspecteur van politie te Goes; F. G. Sprenger, burgemees tervan Oostkapelle; A. H. S. Stemër- ding, burgemeester van Oost- en West-Souburg; mr. H. J. M. Stieger. burgemeester van Hoedekenskerke; H. D. J. Swaters, hoofdingenieur-di recteur Provinciale Waterstaat ih Zeeland; A. J. van Thiel, dirigerend officier der rijkspolitie v. h. district Middelburg; D. M. Vermët, burge meester van 's-Heer-Arendskerke: W. G. M. de Valk. secretaris evenemen tencommissie Goes; F. v. d. Velde jr., boekdrukker-uitgever; B. Vriesman, industrieel; R. O. M. Waelput, burge meester van 's-Heerenhoek; dr. J. B. V. Weiten colonnecommandant Ne derlandse Rode Kruis, afd. Z.-Beve- land West; C. L. Westerweel, voor zitter comité Snort steunt Zonne veld"; mr. J. de Widt, burgemeester van Middelburg. Ter gelegenheid van het internationa le evenement is door burgemeester en wethouders van de gemeente Goes een officiële ontvangst belegd op zater dag 18 juli om 11 uur voor gecommit teerden en genodigden. Aansluitend biedt de P.Z.C. in hotel „Centraal" te Goes een uitgebreide lunch aan voor pers en televisie.. Toen de leerlingen van de houten noodschool tan de Framhoferstraat in Amsterdaon Oost; een dependance van de christelijke nationale school aan de Eogeweg, woensdagochtend bij hun school arriveerden, moesten- zij constateren dat hun school in de nacht van dinsdag op woensdag vol komen afgebrand was. De foto toont de leerlingen bij de ruïnes van hun school. Advertentie de volwaardigegeheel metalen 6x6 camera Benoemingen Generale Synode Ned. Herv. Kerk De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft de volgende benoemingen gedaan: lid generale financiële raad de heer J. Suurmeijer te Veendam, lid algemene diaconale raad de heer H. van Duijn te Leersum, lid com missie voor theologisch hoger onder wijs ds. G. Spilt te Utrecht, leden raad voor de eredienst ds. M. E. Ouwehand te Doetinchem en ds. M. Groenenberg te Utrecht, hervormde leden van de commissie voor dc voortzetting van het hervormd-lu- thers gesprek prof. dr. G. C. van Niftrik te Amsterdam, prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker te Utrecht, prof. dr. M. van Rhijn te Bilthoven, dr. W. Nijenhuis te Loosduinen, ds. W. Exal- to te Brakel, voorzitter van de raad voor de eredienst dr. A, F. N. Lek kerkerker te Utrecht, voorzitter van de sectie Internationale hulpverlening van de algemene diaconale raad ds. J. C. J. Dijkstra te Rotterdam en voorzitter van de commissie kerk en platteland van de raad voor de za ken van kerk en samenleving jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegijn te Vrees wijk. een „felle" vonk B O U G I E S voor iedere motor Imp. N.Y. Willen» via Rijn Haarlemmerweg 475, Amsterdam Tel. 185222 (10 lijnen) Tele* 12282 Aanvoer zwarte bessen De oogst van zwarte bessen in Zee land is begonnen. Op de veiling te Goes hebben dinsdag verscheidene kwekers dit produkt aangevoerd. In totaal was er reeds 500 kilo van deze vruchten, waarvoor de laatste jaren de fabrieken in binnen- en buitenland grote belangstelling tonen. Voor rle primeur werd in Goes 2,52 per kilo gram betaald, Verwacht wordt, dat het aanbod de komende dagen vlug zal toenemen. Door het aanhoudende warme en droge weer zijn de zwarte bessen namelijk vlug gaan rijpen. De oogst is hierdoor zeker veertien da- gen vroeger dan ln voorgaande jaren, wer het algemeen wordt er in Zee land een matige oogst van zwarte bessen verwacht. (Advertentie) vbestelleji I Advertentie bestellen Oud-burgemeester Femhout 75 jaar Op dinsdag 30 juni viert de heer M. Femhout, oud-burgemeester van Bns- sum, voordien van Middelburg, zijn 75-ste verjaardag. Hij zal die dag af wezig zijn. De heer Femhout, die als oudste zoon van de Nederlands hervormde en la ter gereformeerde predikant ds. K. Femhout, te Buitenpost (Fr.) werd geboren, werd reeds op 25-jarige leef tijd benoemd tot burgemeester van Tienhoven in Utrecht, waar zijn taak gecombineerd was met die van ge meente-secretaris. Daarna werd hij burgemeester van Kampen (1919), Middelburg (1933) en van Bu6suni in 1939. Hij bleef hier, met een 3«-jari ge onderbreking gedurende de Duitse bezetting, burgemeester tot 1949, toen hij na een bijna 40-jarige ambts periode de pensioengerechtigde leef tijd 'had bereikt en in Laren (N.I-I.) ging wonen. In zijn burgemeesterspcriode te Kam pen schonk de heer Femhout bijzon dere aandacht aan het omvangrijke agrarische groot-grondbezit van de gemeente. In 1929 verscheen hierover van 'zijn hand de verhandeling „De Kampei' stadsweiden en het groot- en buitenburgerrecht". De heer Fernhout heeft tijdens zijn burgcmecsterscarrière tal van neven functies bekleed. In de Middelburgse jaren was hij onder meer voorzitter van de Provinciale Zeeuvvsche Brand- weerbond en bestuurslid van het Zeeüwsch Genootschap der Weten schappen, van het Provinciaal Water- snoodycomité en van de commissie „Streekplan voor Walcheren". Ook heeft hij zich steeds op bestuurlijk terrein in de Vereeniging van Neder- landsche gemeenten bewogen. (Advertentie) bestellen 1 Generale Synode Herv. Kerk Verplichte raadpleging van commissie beroepingswerk De Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk heeft dinsdag beslo ten de kerkeraden te verplichten ad vies te vragen aan de commissie voor het beroepingswerk ingeval van een' predikantsvacature. Dertig klassikale vergaderingen hadden zien vóór fculk een besluit uitgesproken e»i 23 waren er tegen. Voorts aanvaardde de sy node voorstellen tot wijziging vu.n_ enige artikelen van de generale rege ling van do predikantentrakteinenten en van de predikanlcnpensioenen. Deze wijzigingen betreffen ipvoerjng vari een verplichte vakantietoeslag, verlenging van de toekenning van kin dergelden voor studerende kinderen tot 27 jaar en verbetering van pre dikantstraktementen van groep 5. Tenslotte werden voorstellen aan- Advertentie) bestellen vaard, die bedoelden een bredere regeling te geven voor de coöpera tie van kerkelijke gemeenten in grote woon- en wijkcentra. Deze regeling schept een band tussen de betrokken gemeenten, doch heeft niet tot gevolg dat tot dus verre zelfstandige gemeenten als wijkgemeenteh opgaan ln een cen traal lichaam. Aanvaarding van deze voorstellen betekent dat het breed moderamen der Generale Synode voor een bepaalde streek een regionale commissie: de „re gionale kerkelijke commissie" zal kunnen instellen. Schatters benoemd voor weg naar dam Veerse Gat In een onder leiding van de burge meester van Vrouwenpolder, de heer A. de Kam gehouden bijeenkomst van de gezamenlijke eigenaren van gronden e.d., welke zullen moeten worden aangekocht ten behoeve van de aanleg van de weg van de Veer se Gatdam af tot aan het begin van de weg van Serooskerke naar Vrou wenpolder is door deze eigenaren tot schatter van deze gronden benoemd de heer K. de Buck te Oostkapelle. Door Gedeputeerde Staten was als schatter benoemd de heer D. A. van Nieuwenhuyzen te Nieuw- en St. Joosland. ER WAREN 150 GEGADIGDEN Vormingscentrum zal uitgebreid worden Vierentwintig r.-k. huismoeders nit, i alle delen van Zeeland, brengen op het ogenblik een week welverdiende vakantie door in de rustige omge ving van het vormingscentrum „He- denesse" bij Cadzand. Kortgeleden was een algemene groep van 25 hoofdzakelijk buitenkerkelijke vrouwen te gast In dit ideale vakan tieverblijf en maandag aanstaande zal „Hedenesse" bevolkt worden met de derde en laatste groep pro- testant-ehristelijken, van de in to taal 75 moeders, die zijn uitverkoren om een week onbezorgd te genieten van een vakantie, die in normale om standigheden voor hen „taboe" is! Want onverschillig van welke over tuiging zij zijn, al deze vrouwen werden na een nauwkeurige selectie gerangschikt onder de „meest ver moeide vrouwen van Zeeland" die hard aan zo'n vakantie toe waren en over het algemeen niet in staat om die zelf te bekostigen. De Zeeuwse afdeling der Vrouwelij-; ke Vrijwillige Hulpverlening ging aan het werk. Men besloot om de; opbrengst van de Zeeuwse Collecte dit jaar aan dit mooie doel te be steden. Een brief ging uit naar de burgemeestersvrouwen in Zeeland om contact op te nemen met dokto ren, geestelijken, sociale werksters e.a. om na te gaan welke-vrouwen van zwaar belaste gezinnen het meest ln aanmerking kwamen voor een dergelijke .zomervakantie. Men had gerekend op dertig van deze ge vallen; het bleken er 150 te zijn! De accommodatie werd nog eens nage gaan, waarna men besloot om dan in ieder geval toch 8 groepen van 25 vrouwen op té nemen. Advertentie bestellen 1 VOORAVOND TOUR DE FRANCE Louison Bobet landde met zijn eigen vliegtuig (Van een speciale verslaggever) Men moet zich in liet Tour-spektakel kunnen verkopen. Louison Bobct, een der afgoden van de Franse wielerfans, landde dinsdag met zijn eigen vliegtuig op het knusse vliegveldje van Hubsheim, 10 km. van Mulhouse. Dat was een unieke gelegenheid voor de Franse fotografen om een plaat te schieten: Louison, die zelf zijn fiets uit de laadruimte van zijn vlieg tuig tilde. Maar daarmee was het dan ook gedaan. Het was geen specta culaire intocht van een langverwachte wielervorst. Neen, onze „eigen" Charlie Gaul, had een beter plan gemaakt. Eerst had Iiij twee dagen iedereen iu onzekerheid gelaten over het uur van zijn aan komst. Dinsdagavond, bij het officieel voorstellen, van de ploegen in het Sportpaleis, ware» vrijwel'alle groteu aanwezig, zelfs Jacques Anquetil en Roger Riviere. Alleen Gaul ontbrak en het duizendkoppige publiek 6tak zijn mening hierover niet ouder stoelen of banken. Toen de Nederlanders met Bolzan en Scnmitz, laat in de avond op het toneel verschenen, na dat zij ruim twee uur op de leider hadden gewacht, en Charlie er niet bij was, brak een fluitconcert los, dat zelfs do oppermachtige directenr Jac ques Goddet te veel was. Met de vingers in de oren vluchtte hij naar bui ten tot het rumoer bedaarde. Even later kon hij toch weer glimla chen, want de Nederlanders werden stormachtiger toegejuicht dan het geval zou zijn geweest als Gaul alle aandacht tot zich had getrokken. Maar al met al zat het velen niet lekker, die afwezigheid van de tour winnaar van het vorig jaar. Het commentaar van de heren Koot en Stol, die namens de sportcommissie van de K.N.W.U. naar Mulhouse.wa ren gekomen om de afspraken met Luxemburgers te bekrachtigen, luid de: „Het is niet goed voor het mo reel van de ploeg en niemand kan dit onze jongens kwalijk némen. Goed, Gaul kon maandagavond inl Rouen f 2700^ verdienen en dat was hem wel gegund, maar waarom kon hij niet evenals Bobet en Anque til, die ook in Rouen reden, daarna zo snel mogelijk naar Mulhouse ko men? Dat zou bij ons nooit kunnen gebeuren". Intussen bleef Charlie onvindbaar. I)e geruchten deden de ronde, dat de Luxemburger na Rouen naar huis was gegaan om zijn nieuwe b rijd - Goldschmidt kreeg er een paar grijze haren bij. net was duide lijk dat Goldschmidt er zelf een beetje mee in zat.. „Wat wil je, wij hebben in Luxemburg uitgere kend. één sportman van interna tionale betekenis. Dat is Charlie Gaul. Dacht U dat wij zo'n man de wet kunnen voorschrijven, was zijn antwoord op de vele vragen waar Charlie bleef. Erg overtui gend klonk het niet. Eindelijk En zo stond er woensdagmiddag om vier uur een zenuwachtige delegatie op het perron de trein af te wachten. Eindelijk.... achter een der raampjes ontwaarde men het geliefde gelaat van „de geweldige", die vergezeld was van zijn onafscheidelijke adju dant Marcel Ernzer. En nauwelijks was de trein tot stilstand gekomen of Goldschmidt sloot zijn favoriet in de armen. Alle zorgen van de laat ste dagen waren vergeten. Charlie was er nu Immers, Omringd door fo tografen, die niet genoeg films bij zich haddon om maar zoveel moge lijk foto's van de tengere Luxembur ger te maken en tientallen belang stellenden schreed de „wielerkeizer" naar de uitgang. Achter hem volgde vrijwel onopgemerkt Ernzer, die de fiets van zijn baas naar buiten mocht rijden. Pas in hot felle zonlicht op het ruime stationsplein merkte men dat er iets met Charlie aan de hand was. Aarzelend zette liij op verzoek van de fotografen de grote zonnebril even af. Heel even maar, en in dat korte moment wees Gaul naar zijn linkeroog, dat gezwollen was en er rood uitzag. Vlak boven zijn linker wenkbrauw zaten een paar lelijke schrammen. „Ik ben govallen" zei Gaul die er vermoeid uitzag. Hoe en waar dat was gebenrd kwam er niet meer uit Buchly kreeg een „slap handje" en toen stapte Gaul snel in de ploeglelderswagen die door Gold schmidt persoonlijk werd bestuurd en in razendsnel tempo ging het naar hotel 1'Europe. Als men echter weet, dat de 24 dames, die momenteel in Hede nesse vertoeven, niet minder dan 345 kinderen thuis hebben achter gelaten, kan men wel nagaan dat ook de verzorging daarvan een aparte organisatie in het leven riep! Maar ook dat probleem word opgelost via familie, kennis sen, buren, gezinsverzorgsters en in enkele gevallen door... pa, die een aantal snipperdagen opnam of zelfs zijn vakantieweek op offerde. Want al deze medewer kers (sters) waren er van over tuigd; „deze moeders moesten met vakantie!" Wilca W. K. de Haan, vormingslei der in Hedenesse, toonde zich bij zonder verheugd, dat het in Zee land mogelijk is verschillende groe peringen ondor één dak onder te brengen. Er wordt met godsdienst oefeningen, causerieën en opvoed kundige lessen uiteraard rekening gehouden met het bepaalde karakter van de week. Het is een vormings centrum van de kerk, die zich laat horen maar niets dwingend oplegt. Iedere groep heeft de eigen geestelij ke verzorging, sociale werkster en gezelschapsdame. Het centrum zal worden uitgebreid met 'u nieuwe afdeling voor volwas senen niet een capaciteit van 30 bed den, terwijl er nu reeds plannen zijn gemaakt om voor de meest daarvoor in aanmerking komende huisvrou wen, volgend jaar zes weken te re servereu plus twee aparte wekeu voor blinden, reuma- en zware dieet- patiënten, die een weer geheel apar te verzorging vereisten. W.-Z.-Vlaaimse schooljeugd bracht hulde aan Z.L.M. Zuidzande werd eerste in wedstrijd Het kringbestuur van de afdeling West Zeeuwsch-Vlaanderen van de Z.L.M., had in die gemeenten, waar jongstleden vrijdag de deelnemers aan de rondrit zouden doorkomen, verzocht om de schooljeugd tijdens de doortocht op enige originele ma nier te doen opstellen. Een jury, die in de stoet meereed, heeft de opstellingen in de diverse gemeenten beoordeeld. De scholen te Zuidzande hebben daarbij de best© beoordeling gekregen. De kinderen van de openbare lagere school en do kleuterschool aldaar stonden in waaiervorm opgesteld op het Dorpsplein en waren zoveel mo gelijk gekleed in blauwe broek of rok en een witte blouse. Verder waren de kleuters getooid met een zelfgemaakt kroontje met de letters Z.L.M., terwijl in een opgaan de lijn opschriften werden getoond met de woorden „Randgebied „Ex celsior" en „Z.L.M." Ondanks de korte tijd van voorberei ding die hiervoor beschikbaar was, bood het geheel een leuk en fleurig aanzicht. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6