A.N.W.B. bepleit wetenschappelijk verkeersonderzoek KLANKBORD OUDERE WEGENWACHTEN KRIJGEN BINNENKORT AUTO'S „AANBIDDING DER WIJZEN GEKOCHT VOOR f3 MILJOEN TACHTIG LOZE VISSERTJES AAN MIDDELBURGS WATERKANT DONDERDAG 25 JUNI 1959 PROVINCIALE ZEEÜW8B COURANT 3 (Van onze verkeersredacteur) De A.N.W.B. is van mening-, dat er in ons land wetenscliappelijk verkeers onderzoek moet komen, dat er overleg' moet zijn op landelijk niveau over alle verkeersveiligheidsvraagstukken en dat het ministerie van verkeer en waterstaat moet worden uitgebreid met een verkeerstéchnisehe afdeling, die niet, zoals thans het geval is primair Juridisch denkt. Dit ver klaarde de directeur wegenverkeer van de bond A.N.W.B. de heer A. G. M. Boost gisteren tijdens een persconferentie in Den Haag. In Engeland en Amerika wordt ten j van verkeer en waterstaat een drin- behoeve van de verkeersveiligheid op gende en onafwijsbare noodzakelïjk- uitgebreide schaal wetenschappelijk I lieid is, aldus de heer Boost, speurwerk naar levensgewoonten, denkgewoonten en rijgewoonten als ook naar rechts- en taakopvattingen gedaan. Wij hebben in ons land op dit gebied praktisch niets, aldus de heer Boost. Het gevolg is, dat bij het ne men van verkeersmaatregelen moet worden afgegaan op meningen, sub jectieve indrukken en buitenlandse gegevens, welke laatste niet Moppen kunnen met de Nederlandse volks aard. We hebben feiten, geen opinies nodig, zo meent de heer Boost. Het verkeersprobleem is te groot en te gecompliceerd voor „meningen". In Nederland wordt het nog niet als een probleem of een bezwaar gezien om „zo maar een nieuwe, schematische verkeersregel te maken met de .op dracht aan een ieder zich daar voor taan dan te houden". Het gedragspatroon van de wegge bruikers is de sleutel tot het hele pro bleem, maar is nog nooit objectief en systematisch onderzocht en toch is wat 80 procent van de weggebruikers doet en normaal vindt, voelt en ziet, bepalend voor de gang van zaken in het verkeer. De A.N.W.B. acht het niet verantwoord nog langer te dra len met wetenschappelijk onderzoek en meent daarnaast, dat een afdeling verkeerstechniek bij liet ministerie Twaalf wagentjes Ofschoon gebleken is, dat het rijden op motoren bepaald niet ongezond is, zelfs niet in de winter en dat in het koude jaargetijde naar verhouding meer leden van het kantoorpersoneel van de A.N.W.B. wegens ziekte de dienst verzuimen dan wegenwachten, is de A.N.W3. er toch toe overge gaan voor wegenwachten die langér dan tien jaren in dienst zijn kleine bestelauto's (die knal geel worden ge- Lou Bandy overleden De cabaretier Don Bandy (eigenlijke naam L. F. Dieben) is gistermiddag op 69-jarige leeftijd in zijn woning- te Zandvoorfc overleden. kou Bandy werd op 19 amil 1890 in Den Haag geboren. Na $e lagere school doorlopen te hebben, was hij achtereenvolgens o.m. werkzaam in het hötelbedrijf, de zeevaart en als orgelman-straatzanger in Londen. In 1915 trad hij voor de eerste maal of ficieel als artiest op in een zang- en dansnummer tezamen met zijn broer Willy Derby. Na korte tijd ging Lou Bandy zelfstandig werken, waarbij bij veel successen oogstte. Eerst in militaire kampen en kleine cabarets, daarna in theaters als zanger en ko miek. Lou Bandy kwam op de planken in revues van Bob Peters. René Sleeswijk en mevrouw 'Bouw meester. Hij verwierf zich be kendheid onder meer door zijn aandeel in de revue „Zoek de zon op", „Dat zou je wel willen", en ,,Lach iedere dag". Ook trad hij op in films („Het meisje met de blauwe hoed" en ,,'t Leven is niet zo kwaad") en in toneelstukken („Het cafeetje" en „De drie vrij gezellen"). In 1947 maakte Ban dy een tournee door Indonesië. se^jlderd) aan te schaffen. Dit Is ge- sehied op verzoek van het personeel. Het betreft een proefneming, voorlo pig met 12 wagentjes, waarvan de eerste in september op de weg komen. De A.N.W.B. heeft nooit uit financiële overwegingen de voorkeur gegeven voor motoren met zijspan doch slechts uit praktische: de gele moto ren vallen beter op dan een auto, zijn beter wendbaar en de bestuurder is meer „één met de weg". Ook bleek, dat het vele in en uitstappen van de warme wagen in de koude buiten lucht en omgekeerd de mensen vat baarder maakte dan het goed gekleed voortdurend in de buitenlucht verblij ven. Bovendien zijn de motoren uit gerust met verWarmde handvatten en windschermen. Toch gaat men dan nu tot het aanschaffen van auto's over en daarmee voldoet mén ook aan een wens van het publiek, dat het in de wintertijd vaak voor „die arme, verkleumde wegenwachten" op nam, die zichzelf overigens helemaal niet zielig vonden. Auto's thuisbrengen De inspecteurs blijven hun materieel- en voorraadswagens berijden. Voor hen is in de toekomst nog een andere taak weggelegd. Zij zullen automobi listen, die een kredietbrief van de A. N.W.B. hebben en in het buitenland ziek worden, gaan assisteren met het thuis brengen van de auto, indien de ze zieke tenminste geen rij vaardige reisgenoten heeft. Deze dienst wordt gratis verleend, maar alleen indien medisch wordt vastgesteld, dat de zieke' niet binnen zeven dagen beter kan zijn. OP LONDENSE KUNSTVEILING Schilderstuk zal in Engeland blijven Rubens' „Aanbidding der Wijzen" is woensdagochtend bij Sotheby te Londen voor 275.000 pond sterling (bijna drie miljoen gulden) ver kocht aan de Londense kunsthan delaar Leonard Koetzer. Reeds een half uur voor het begin van de vei ling was er een publiek van vijf honderd mensen in de zaal aanwe zig. Nog een zes a zevenhonderd anderen volgden in andere zalen van het gebouw de veiling per huistelevisie. Cameramensen van allerlei televisie- en journaalonder nemingen maakten filmopnamen. Het stuk van Rubens eek van zijn grote werken was ter veiling gebracht voor het verkrijgen van geld ter voldoening van successie rechten voor de nalatenschap van wijlen de hertog van Westminster. Nog een aantal andere kunstwer ken uit de verzameling van de her tog was voor verkoop aangeboden. De „Aanbidding der Wijzen", een stuk van vier bij drie meter groot, is door Rubens in 1634- geschilderd in opdracht van een Belgisch kloos ter. Het kwam in september 1788 in Brits bezit en werd in 1806 door de familie van de Hertog van West minster aangekocht. Men had aan het gebouw van Sotheby moeten breken om het schilderstuk binnen te kunnen brengen in april. De prijs, een record voor Sotheby, werd in negentig seconden van druk bieden bereikt. Leonard Koet zei', die het stuk van Rubens heeft gekocht, verklaarde voor een Brit se opdrachtgever te zijn opgetre den en zei dat het stuk Engeland niet zou verlaten. Het stuk zou waarschijnlijk in een particulier huis onderdak vinden. De inzet voor de „Aanbidding der Wijzen" was 20.000 pond sterling. Meteen daarop kwam het bod van 100.000 pond. Koetzer kocht ook El Greco's „De Apostel Jacobus" voor 72.000 pond sterling en het door Frans Hals gemaakte portret van de schilder Frans Post voor 48.000 pond. Onder de achttien stukken uit het bezit van de Hertog van Westminster die in veiling werden gebracht en die tezamen 439.210 pond sterling opbrachten, waren ook het „Gezicht van Dordrecht" van Albert Cuyp (25.500 pond) en een landschap van Jan van Goyen (25.000 pond). e Amerikaanse oliekonïng Paul Getty, die de rijkste man ter we reld wordt genoemd, was bij de veiling aanwezig tezamen met le den van de familie Churchill en de familie van de Hertog van West minster. Kapitein ter zee De Jong wordt staatssecretaris Dezer dagen is de benoeming te ver wachten van kapitein ter zee P. J. S. de Jong tot staatssecretaris van defensie, in het bijzonder belast met het volgens de richtlijnen van de minister van defensie te voeren be leid van de Koninklijke Marine. Petrus Josef Sietze de Jong is 3 april 1915 geboren te Apeldoorn en kwam op 3 september 1931 bij het Kon. Insituut voor de Marine in dienst als adelborst le klasse. Na drie jaar werd hij tot officier be noemd. Thans is hij kapitein ter zee, bevelhebber van de torpeclobootjager „Gelderland". Algerijnse bende bij Bone verslagen Franse militairen, gesteund dóór vliegtuigen en artillerie, hebben woensdag in een gevecht van acht nor vlak bij de stad Bone, in Oost- Algerije, een bende van circa'60 op standelingen verslagen. Vierenveertig rebellen werden gedood. De bende, die vermoedelijk uit Tunesië afkomstig was, werd gisterochtend vroeg ont dekt in wijngaarden en tuinen tussen Bone, en het vliegveld Les Salines ten zuidoosten van de stad. Nadat de groep door militairen was omsingeld en op een klein gebied samengedre ven, kwam de luchtmacht in actie. Men kon vanuit de stad de toestellen op de groep zien neerduiken. De autoriteiten geloven dat de op standelingen na het passeren van de barrière aan de Algerijns-Tune- sisehe grens verdwaald waren en dat er geen sprake was van een aanval op Bone, een stad van 100.000 inwoners. In Algiers zijn woensdag voorts be richten ontvangen over een gevecht ten zuiden van Oran. in West-Algerije waarbij 50 opstandelingen zijn gedood en 13 gevangen genomen. Weer 7 pet. dividend Bank Ned. gemeenten In de gisteren gehouden algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Bank van Nederlandse Gemeen ten werd liet door de directie aange boden verslag over 1958 behandeld. De balans per 1 januari 1959 en de winst- en verliesrekening 1958 wer den overeenkomstig de voorstellen van de raad van commissarissen goedgekeurd, terwijl het dividend werd bepaald op 7 procent, d.i. het dividend, dat sedert 1954 werd uit gekeerd. De heren prof. Ch. Glasz en dr. J. de Nooij, werden herbenoemd tot com missaris. Voorts aanvaardde de ver gadering het voorstel van de raad van commissarissen tot wijziging der statuten. Het voornaamste punt van dit voor stel heeft betrekking op het maat schappelijk kapitaal. Het voorstel strekt tot uitbreiding van dit kapi taal van f 10 tot f 100 miljoen en wel in dier voege, dat de thans uitstaan de, volgestorte, aandelen, ten be- lope van f 7 miljoen worden tot aan delen A, terwijl gecreëerd worden aandelen B tot een bedrag van f 93 miljoen met een bij plaatsing ver plichte storting van 10 procent. In de -partijdie de Australische mej. Fay Muller op Wimbledon speelde te gen dé Amerikaanse Sally Moore, in de tweede ronde van het dames-en kelspel, Icivam zij, zoals deze'foto laat zien, in een bijzonder moeilijke situatie. Terwijl de bal kwam aan vliegen, verloor zij haar racket. Standbeeld voor dr. Wibaut in de hoofdstad Terstond nadat wethouder dr. F. M. Wibaut in een uitvoerige re de was herdacht besloot de Am sterdamse gemeenteraad giste ren unaniem tot het oprichten van een standbeeld voor deze te Vlissingen geboren magis traat in het plantsoen aan de naar hem genoemde straat, de Wibautstraat, tussen de Plata- nenweg en de spoorbaan naar Utrecht. De raad voteerde hier voor een bedrag van zestigdui zend gulden. Een ontwerper voor dit standbeeld zal nog na der. worden aangewezen: In •zijn rede gaf de wnd. voorzitter wethouder mr. A. de Roos een uitvoe rige schets over het werk en het le ven van „een der grootste bestuurders die Amsterdam ooit heeft gehad": Florentinus Marinus Wibaut, die giste ren honderd jaar geleden werd gebo ren". Mr. De Roos noemde hem de man, „wiens naam onuitwisbaar is verbondèn met de geschiedenis van de hoofdstad en wiens bestuurlijke gaven, visionair inzicht en sociale be wogenheid de hedendaagse stadsbe stuurder niet alleen tot voorbeeld strekken, maar hem vaak afgunstig doen zijn op een figuur, wiens be kwaamheid en gezag reeds, tijdens zijn leven welhaast legendarisch zijn geworden en dié door zijn bijzondere geestesgaven zijn persoonlijke kwa liteiten bijkans een kwart eeuw zijn stempel kon drukken op het bestuur van de hoofdstad. Bijna 17 jaar lang resideerde. Wibaut op het Prinsenhof en onderging het gemeentebestuur de invloed van zijn sterke persoonlijkheid, die hem dé ti tel van „De machtige" heeft bezorgd. Het Wereldgebeuren Twee bazen De bekende atoomgeleerde dr. Klaus Fuchs, die om politieke redenen jarenlang in Engeland gevangen werd gehouden, is op 23 juni 1959 aangekomen in de Duitse Democratische Republiek. Hij is teruggekeerd naaf zijn 85-jarige vader, de wereldberoemde Leipziger professor in de theologie dr. Fuchs". Zo sobertjes vermeldde de Oostduitse (communistische) pers gisteren de terugkeer van een atoomspion, die de laatste jaren als bibliothecaris heeft gefunctioneerd. Niet als boe ker ijverzorger van een wetenschap pelijk centrum op het gebied van de kernfysica, maar in de gevangenis van Wakefield (Groot-Brittannië), waar hij bezig was een gevangenis straf van veertien jaar uit te zitten In 1950 was hij daartoe veroordeeld nadat de dubbele rol die hij al jaren lang had gespeeld, aan het licht was gekomen. Hij had sinds 1942, toen hij in Los Alamos (V.S.) tewerk werd gesteld bij atoomonderzoekingen, al le kerngeheimen waarmee hij te ma ken had, doorgeseind aan de Sowjet- Unie. Het werd aan de activiteit van het spionagekomplot waarin on der meer Fuchs en Harry Gold zo hun best deden, toegeschr even dat de Rus sen al in september 1946, vijf jaar eerder dan zij zelf voor mogelijk had den gehouden, hun eerste atoombom konden laten ontploffen. Op het eind van datzelfde jaar 1946 verhuisde Fuchs naar Engeland, waar hij een leidende functie kreeg bij het atoom- onderzoekingscentrum Harwell. Ook daar beperkte hij zich niet tot het werken voor één baas. De tweede, aan wie hij alles verklapte wat hij bij de eerste aan de weet kwam, zat ergens in Moskou. Neen, Fuchs heeft bepaald geen blijk gegeven van „goed gedrag" in de periode dat hij het hoge voorhoofd fronste over de problemen van het atoom en bij al zijn studies een blauwtje maakte voor achter het IJzeren Goi'dijn. Zijn optreden werd des te afkeurenswaardig, omdat hij in de westelijke wereld gastvrijheid had gevonden als vluchteling voor het nazibewind. Berooid was deze Leip ziger in. 1933 in Engeland aangeko men, met knieën die nog knikten van de angsten die hij als communistisch tegenstander van de nazi's had on dervonden. Bij. het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog werd hij des niettemin als onderdaan van een vij andige mogendheid geïnterneerd, maar later kreeg hij de gelegenheid in de Nieuwe Wereld een nieuw be staan op te bouwen. Bij die „op bouw" heeft hij zijn communistische overtuiging niet vergeten, en hij ver richtte zijn spionagewerkzaamheden dan ook in de mening, zo mee te werken aan „de opbouw van een nieuwe maatschappij". Het was een grote blunder van de autoriteiten zo wel in Verenigde Staten als in Groot- Brit tannic,- dat zij van hun kant de communistische gezindheid van deze schuwe en weke, wat achterbakse man wél over het hoofd zagen en hem tewerk stelden op plaatsen waar geheime projecten weiden uitgewerkt. Als gevangenisbibliothecaris heeft Fuchs nu klaarblijkelijk geen reden tot klachten gegeven, want „goed gedrag" was de reden voor zijn vrijlating na negen jaar brom-» men. Zelf was hij een van zijn beste klanten, want hij beweerde dinsdag in het Poolse vliegtuig dat hem van Londen naar Oost-Berlijn bracht, dat hij alle boeken van de gevangenis te Wakefield heeft uitgelezen. In dat vliegtuig heeft hij geen nieuwe atoomgeheimen naar achter het IJze ren Gordijn geëxporteerd; het schijnt dat hij de atoomfysica alleen heeft bijgehouden voor zover de kranten daarover berichtten. Merkwaardiger wijze reisde hij onder de schuilnaam „Herr Strauss".... En het spreekt vanzelf dat men bij die naam even moest denken aan Lewis Strauss, ex- voorzitter van de Amerikaanse com missie voor atoomenergie, die zo zijn best deed om Fuchs en de zij nen te ontmaskeren. Maar het zal nog niet zover zijn, dat Fuchs zich met ontmaskeraars identificeert. Wat hij wél zal doen, is nog niet precies bekend. Men veronderstelt, dat hij een functie bij het hoger tech nisch onderwijs zal krijgen en dat hij, terwijl hij zijn kennis op het gebied van de kernenergie bijspij kert, zal werken voor de atoom- reactor van Rossendorf in het door de communisten beheerste Oost-Duits- land. In een gesprek met een jour nalist van Reuter vertelde Fuchs in Oost-Berlijn, „geen wrok jegens En geland te koesteren". Hij is dan ook genadig behandeld. Verontwaardiging zou eerder ver wacht kunnen worden aan En gelse kant, waar men zich echter ten opzichte van Fuchs voor de zoveel ste maal grootmoedig heeft getoond. KLAUS FUCHS ^vertrekkend uit Londen diep onder de grond vertoefden. Toch was het bepaald goed hengelweer. Er stond een zacht briesje en in de verte dreigde een onweersbui, die de vissers altijd gebruiken kunnen. Liefst vissen ze er na, maar er voor kan ook wel. Veel palingen lieten zich echter niet vèrschalken. Maar voor de hengelaars, en met hen voor de talrijke hoofdstedelingen, die deze avond „langs het lijntje" een kijkje kwa men nemen, was het beter vertoeven aan de vestkant dan in de warme huiskamers. En dat is ook al wat waard. Niettemin was er nog een groep palingen, die op onderzoek naar wormen uitging. En zo doende sloegen de 80 hengelaars nog een „zootje" van bijna 2 kg, aan de haak* in totaal 49 boven- en ondermaatse paüpgen. Denuitslag luidt: senioren: 1. J. Hendrikse 320 punten; 2. A. Kramer 235; 3. A. Neufeglise 230; 4. A. v. d. Horst 220; 5. J. Rijksen 210; 6. J. den Hollander 200; 7. J. v. d. Heijden 150; 8. S. Feijn 140; 9. Sakkers 135; 10. J. Kunst 125 en 11. H. Huijbregtse en J. Kot kamp 120. Jeugd: 1. C. Dooms 210; 2. T. Hoogenböom 120; 3. L. de Vries 115; 4. J. Verburg jr. 110 en 5. J, Jansen. De prijzen werden uitgereikt in de garage van de heer Kunst aan de Seis- singel door de heer A. J. W. Mathijssen, de voorzitter van de hengelsportverenigïng. iFoto P.ZAL „MEN GAAT TEVEEL AF OP SUBJECTIEVE INDRUKKEN" GEEN WAARDERING. Tandarts Jack Gordon te Romford vertrekt naar Kenya om daar in Nairobi een nieuwe praktijk op te zetten. Niet dat het hem in Romford niet goed ging, hij had het er best. Maar de Engelse humor verveelt hem. Zeven maal is een begrafnisondernemer bij hem aan de deur geweest, enkele ma len zijn er kransen gebracht, vracht wagens vol steenslag, enkele tv-toe- stellen en vele andere zaken zijn al bij hem thuisbezorgd, tengevolge vau bestellingen die onbekende grap penmakers hadden gedaan. Daar heel't de tandarts nu genoeg van. (HOOGTE) VREES. De 37-jarige Jack Downing, die zelfs in zijn slaapkamer niet op oen stoel zal gaan staan, heeft het dak van een kerk in Lowestoft beklommen om een kat, die op de nok zat te miau wen, te redden. Het dier zat 49 me ier boven de begane grond. „Ieder een praatte maar niem'and deed iets", zei Jack nogal schaapachtig toen men hem, op aarde terugge keerd, aan zijn in Lowestoft goed bekende hoogtevrees herinnerde* Tachtig hengelaars hadden woensdagavond als deelnemers aan de onderlinge viswedstrijd van de heugelsportvereniging Middelburg hun aasjes uitgegooid in de Seisvest. Ruim 2>/2 uur van 7 tot half 10 hebben zij ver wachtingsvol naar hun dobbertjes gekeken, maar de Seisvestpalingen hadden kennelijk een dagje vakantie genomen. Want bepaald opgetogen waren 'de hoofdstedelijke henge laars niet over de vangst. Terwijl velen van hen de avond tevoren alles in het werk gesteld hadden om zoveel moge lijk dikke wormen te bemachtigen! Emmers water hadden zij in hun tuintjes gekieperd om dan bij duisternis te proberen een paar stevige wormen ta vangen* die voordien nog

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3