PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DROOGTE-GEVOLGEN WORDEN ERNSTIGER Bij vele Zeeuwse aannemers zijn orderportefeuilles mager gevuld BILT AGRARISCHE OPBRENGSTEN AANZIENLIJK MINDER NEDERLANDSE REDDERKWAM OM BIJ NOORSE HOTELBRAND TWEEDUIZEND MILITAIREN BESTREDEN HEIDEBRAND 202e jaargang - no. 147 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunot: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent. per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losso nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 25 juni '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel6) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissmgen Walstr. 88-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 8846); Middelburg, Markt 61, tel, 3841; Goes, L. Vorstatr. 63, tel. 2476 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierfkzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Situatie in veertien dagen zeer verslechterd Kon men enige tijd geleden nog zeggen, dat niet gesproken mocht worden van een zorgwekkende toestand in de landbouw als gevolg van de droogte, thans moet worden vastgesteld, dat de situatie in de afgelopen 14 dagen belangrijk ïs verslechterd. Het effect van de droogte varieert met de lokale omstandighe den, maar in het algemeen geldt, dat de opbrengsten dit jaar aanzienlijk minder zullen zijn dan normaal, zo deelde men ons desgevraagd mee van de zijde van het departement van land bouw. Enige weken geleden nog was d© melkopforengst van het vee normaal, de melkopbrengsten beginnen thans echter merk baar te dalen. Op de hoge gronden zijn de weiden verbrand, zo dat het vee wordt gevoerd met hooi, waarvan de opbrengst dit jaar evenwel 50% beneden normaal Is gebleven. In de lage wei degebieden is de toestand uiteraard wat gunstiger, maar ook daar zijn de opbrengsten toch wel minder. Aardappeloogst zal slecht zijn Ook voor de akkerbouw is de toestand in de jongste perio de slechter geworden. Om enige cijfers te noemen: de haver op de hoge zandgronden zal een opbrengst geven van 40 béneden normaal, de aardappeloogst zal slecht zijn, de stand van de zo mergranen is schraal. Om misverstand te vermijden legt liet departement van landbouw er de nadruk op, dat hier en daar van een ernstige toestand voor de landbouw moet worden gesproken, maar dat er geen sprake is van een bedreiging van de Nederlandse voedselvoorziening. De droogte raakt in de eerste plaats de portemonnee van de boer. vijf hectare jongs dennen een prooi van het vuur. De brand, die om streeks half twee was ontstaan waar schijnlijk doordat vakantiegangers onvoorzichtig waren geweest met vuur, werd bestreden door de brand weer van Hattemerbroek, Oldebroek, Hattem, Zwolle en Heerde en door militairen die toevallig in de buurt aan het oefenen waren. Door dit krachtdadig ingrijpen was men het vuur reeds om half drie meester. In het Valtlierbos nabij Emmen is gistermiddag omstreeks vier uur een Lagere vleesprijzen door groot vleesaanbod Het prijsbeeld op de rundveemarkt is sterk gewijzigd. Door de langdurige droogte is het aanbod groot en de prijzen zijn dan ook, al naar gelang de kwaliteit, gezakt met 80 cent en meer per kilo. De situatie zal bijzon der moeilijk worden, als deze droogte nog langer voortduurt, omdat dan zo wel de produktie als het prijsbeeld verstoord zullen worden. Dit zei de voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, de heer Joh, de Veer gis termorgen bij de opening van de openbare bestuursvergadering van het produktschap in Utrecht. De sla gers volgen langzaam het zich wijzi gende prijsbeeld op de rundveemarkt. De heer De Veer waarschuwde er ove rigens voor, dat er bij een zeer lang durige droogte wel eens een tekort aan rundvlees zou kunnen komen, waardoor de prijzen weer hoger zou den worden. De landbouwvoorlichtingsdiensten hebben, naar het ministerie van landbouw nog meedeelde, de boe ien op de hoge gronden aangera den het vee in de eerste plaats oude voorraden hooi en ingekuild voer te geven. Daar bovendien de graanoogsten voortijdig moeten geschieden, wordt aangeraden op de dan vrijgekomen gronden ruw- voeders te verbouwen, waardoor een deel van de tegen de winter te verwachten voedermoeilijkheden zal kunnen worden opgevangen. Voorts wordt het advies gegeven verschroeide weidegronden om te ploegen en ook daar ruwvoeder te verbouwen. Overigens zal het re sultaat van deze maatregelen af hangen van de weersontwikkeling. Zonder regen wil nu eenmaal niets groeien. Bos- en heidebranden Wederom hebben gisteren in ons land enige bos- en heidebranden gewoed. Tussen Hattem en Hatterbroelc werd felle bosbrand ontstaan, die zich in korte tijd uitbreidde over een opper vlakte van twee tot drie hectaren. De brand werd bestreden door de brand weren van Emmen, Valthermond, Sleen, Exlo en Schoonoord. Ook werd assistentie verleend door'een groep militairen uit de legerplaats Assen. De brand, welke kort, doch fel woed de, werd gemeld door een piloot van een vliegtuig, afkomstig uit Eélde, die boven het gebied vliegend een rook pluim had waargenomen. In Duitsland en Denemarken In de Westduifcse deelstaat Nedersak- sen woedden woensdag bij elkaar 29 bos- en heidebranden, die een gevolg waren van de aanhoudende droogte. Bij de bestrijding van de branden werden circa 2500 militairen inge schakeld. De grootste brand woedt reeds drie dagen bij Cuxhaven, aan de monding van de Elbe. Daar staat een stuk bos van negen vierkante kilome ter in brand. In Denemarken dreigt door de aan houdende droogte een crisis in de veehouderij. Veenboeren moeten hun dieren op rantsoen zetten en een deel van hun vee laten slachten. Als ech ter teveel vee voor de slacht wordt verkocht, zal de melk-, boter- en vleesproduktie in moeilijkheden ko men. Jonge ossen op een boerderij te Wolfheeze worden bijgevoed met zoete lupine, nu tengevolge van de abnormale droogte en de verzengende zon het gras op de vélden tot hooi is gewor den. Deze zoete lupine was oorspronkelijk bestemd als zaai goed, doch moet nu noodgedwongen opgeofferd worden. Duitser bekent vier moorden te hebben gepleegd De openbare aanklager te Karlsruhe, dr. MUUer, heeft woensdag meege deeld dat de politie zaterdag een 21- jarige landarbeider heeft gearre steerd die vier moorden en vijftien inbraken zou hebben gepleegd. Volgens dr. Müller heeft de man be kend op 28 februari een 44-jarige fa brieksarbeidster, op .17 maart een zeventienjarige kapster, op 18 mei een 22-jarig kantoormeisje en op 8 juni een achttienjarig dienstmeisje te hebben vermoord. Hij pleegde de ze moorden achtereenvolgens bij Karlsruhe, te Homberg in het Zwar te Woud, in een trein nabij Freiberg en te Baden-Baden. WEGGEGOOIDE SIGARET OORZAAK VAN RAMP Een beeld van het staatsiebezoek, dat de Franse president-generaal Charles de Gaulle op het ogenblik brengt aan Italië. De Gaulle verlaat hier in Milaan langs een schildwacht in schilderachtig uniform vóór de Ita Uamse president Giovanni Gronchi, de krypte van Magenta, wélke hij bezocht na in de kathedraal van Mi laan do. mis. té hebben bijgpwoon'di Twee vermisten zijn in leven zij hadden bus naar hotel gemist Een van de slachtoffers van de hotelbrand te Stalheïm in Noor wegen ïs, volgens ooggetuigen, een Nederlandse reisleider, Pe ter de Boeck, die er aanwezig was als gids voor het Scandina vische reisgezelschap „Treasure Tours Ine". Hij kwam om na verscheidene anderen geholpen te hebben, uit het brandende ge bouw te komen. Drie keer begaf hij zich tussen de vlammen om te redden wat er te redden viel. De laatste keer kwam hij niet terug. Waarschijnlijk is hij door de rook verstikt en toen ver brand. De heer De Boeck was 47 jaar en ongehuwd. Hij woonde in het ge bouw van de A.T.VA. aan de Marnixstraat te Amsterdam, maar was afkomstig uit Rotterdam, waar ook zijn verloofde woont. De zes Amerikanen, die hij als gids door Scandinavië begeleidde, heb ben eveneens bij de brand het le ven verloren. Het gezelschap zou dezer dagen naar Scheveningen vertrekken. De heer De Boeck was secretaris van de Nederlandse gidsenveveniging „Guidor". Hij maakte in de seizoenmaanden met Amerikaanse en Canadese gezel schappen reizen door Europa. De Noorse politie heeft nu een Noor se reisleider onder verhoor, in wiens kamer de brand ontstaan zou zijn. De man ontkent dat, maar geeft wel toe, dat er op zijn kamer een fuif is ge houden de avond tevoren. (De reislei der was nog dronken, toen de politie hem meenam). De politie neemt aan, dat een tijdens de fuif weggegooide sigaret de oorzaak is geweest. Rode-Kruisautoriteiten hebben woensdag in Stalhei. bekendge maakt dat er tengevolge van de hotelbrand 24 mensen officieel als vermist te boek staan. Vermoede lijk zijn zij allen omgekomen. Hulpploegen zijn woensdagmorgen begonnen in de nog smeulende res- Professor Fellx Bloch uit de Ver. Sta ten, winnaar van de Nobelprijs voor na tuurkunde 1952, zal in het komende aca demische jaar aan de Hebreeuwse uni versiteit te Jeruzalem atoomfysica do ceren, ten van het hotel te zoeken naar lijken. Zij vonden de stoffelijke overschotten van twee mensen. Hierdoor is het officiële dodencij fer gestegen tot 10. Men verwacht dat het zoeken naar de overige slachtoffers nog wel een week in beslag zal nemen. Tot de zwaar gewonden zou beho ren mevrouw Marie Mulder, die naar verluidt uit Den Haag af komstig is. In Bergen heeft men twee toeristen opgespoord, die aanvankelijk als slachtoffer waren opgegeven. Een reisbureau in Bergen deelde mee, dat beide toeristen de bus hadden gemist die hen naar het hotel had moeten brengen. Granaat ontploft: 2 militairen gedood Rij beproeving van een vuurmond op de afsluitdijk bij Kornwerderzand is een granaat voortijdig ontploft, waardoor twee onder-officieren, be horende tot een Luspectieploeg van de 105 technische dienst, basis veld- herstelcompagnie uit Amsterdam, om het leven zijn gekomen. Het zijn de sergeant eerste klasse P.'Hopman, oud 31 jaar, gehuwd en vader van een kind te Amsterdam en sergeant eerste klasse W. C. P. Kat, oud 35 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen te Haarlem. De oor zaak van deze voortijdige explosie is nog niet vastgesteld. De comman dant van de compagnie leidt het on derzoek. Omdat men voor een vol komen raadsel staat heeft men kolo nel W. G. Vrind, een deskundige van de commissie van proefnemingen uit Den Haag verzocht om samen met de marechaussee een onderzoek in te stellen. Door verdrinking omgekomen De echtgenote van tandarts Wieg man uit Emmer-Compascuum is gis teren verdronken in het natuurbad te Sellingerbeerse. Zij had met haar twee kinderen en enige buurkinde ren de hele middag in het bad door gebracht en werd om vijf uur voor het laatst in het water gesignaleerd. In de nacht van dinsdag op woens dag is de 62-jarige schipper Frans Twintig ha hei van „De Harskamp" aan vuur ten offer gevallen Door nog onbekende oorzaak is woensdagmiddag omstreeks halfzes de met struikgewas begroeidè heide tussen de Ossenbcrg en de Driepoot in het in- fanterieschietkamp „De Harskamp" in brand geraakt. Het vuur verspreid de zich zeer snel, hetgeen het nodig maakte in allerijl ongeveer 2000 in „De Harskamp" verblijvende militairen te alarmeren. Ook de brandweer van de legerplaats en de brandweren uit Harskamp, OtterloQ, Ede, Koot wijk en Apeldoorn werden te hulp geroepen. Dank zij deze massale inzet van mensen en materiaal kon het vuur na ruim anderhalf uur bedwongen worden. Toen waren ongeveer twintig ha, heide en enkele schietdoelen aan het vuur ten offer gevallen. De grote uitgestrektheid van de brand en de sterke rookontwikkeling bemoeilijkten het blussïngswerk zeer, doch een militair verkenningsvliegtuig, dat assisteerde, kon de brandweer waarde volle aanwijzingen geven. Klaasen uit Breda op zijn schip in de Maashaven te Venlo, zonder dat iemand het heeft gemerkt over boord geslagen en verdronken. Toen d€ schipper woensdagmorgen werd ver mist, is men gaan dreggen. In de nabijheid van zijn schip is het stof felijk ovèrschot enkele uren later uit het water opgehaald. Dinsdagavond is in de Zanderijk te Noordwijkerhout het negenjarig jon gentje Joseph M. J. Warmerdam verdronken. OOK PREMIEBOUW WORDT AFGEREMD, MAAR Meeste van 1100 aanvragen premiebouw maken kans op realisering OOK IN ZEELAND zijn de laatste jaren de bekende „premie,woningen" als paddestoelen uit de grond geschoten..... Verbazingwekkend is dat al lerminst, want de bouw van deze premiewoningen is zonder twijfel aan trekkelijk voor particulieren: gemiddeld geeft het rijk immers een pre mie van 5000 gulden! Vrij plotseling komt nu het bericht, dat de uit gifte van goedkeuringen voor deze woningbouw wordt afgeremd. De reden? Toenemende spanning op de bouwmarkt! Na informatie bleek ons echter, dat deze spanning voornamelijk in het westen van het land te vinden is, waar zwarte lonen in de bouwvakken nog altijd geen zeldzaamheid zijn. In de randgewesten is die spanning echter moeilijk te ontdekken en in Zeeland bijvoorbeeld zijn er vele kleine en middel grote aannemers, die met slapte in hun bedrijf te kampen hebben en die dus graag de bouw van zo'n premiewoning in hun magere order portefeuille willen hebben..... Dat de minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid overigens paal en perk moet stellen aan de uit gifte van goedkeuringen voor de premiebouw ligt voor de hand. De rijksbegroting laat namelijk ruimte over voor de bouw van 38.000 parti culiere woningen per jaar. Inmiddels zijn er reeds 18.000 aanvragen inge willigd. Er zijn dus nu nog 20.000 ;oedkeuringen te verdelen, terwijl er .iervoor reeds 27.000 aanvragen zijn.,.... Dit jaar zijn Cr tot uu toe uit Zeeland om en nabij 1100 aan vragen voor premiebouw geko men, waarvan reeds een deel is „beloond" met een goedkeuring. Er zijn echter ook gevallen, waarin reeds langer dan zes maanden op deze goedkeuring wordt gewacht. In dit verband werd er van de zijde van het mi nisterie van volkshuisvesting en bouwnijverheid op gewezen, dat niet alle beschikbare goedkeurin gen in het eerste deel van het jaar gegeven kunnen worden, maar dat de uitgifte verdeeld moet worden over heel het jaar. Men mag dan ook verwachten, dat de meeste Zeeuwse aanvragen om premiebouw ingewilligd zullen wor- den.-.-Uit werd ook meegedeeld van de zijde van het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid, waarbij er op gewezen werd, dat de toenemende spanning op de bouw markt in Zeeland niet te bespeuren is. Wel zal de uitvoering van wer ken in Goes (consulentenhuis en veilinggebouwen) veel arbeidskrach ten aantrekken, maar anderzijds is het zo, dat met name in Zeeuwsch- Vlaanderen, delen van Walcheren en de zak van Zuid-Beveland vaak met kunst- en vliegwerk arbeid voor de bouwvakkers gezocht wordt. Een Vlissingse aannemer wees er op, dat in deze plaats de particuliere woningbouw al afgeremd is doordat er hier eenvoudig geen bouwgrond meer voorhanden is. In andere Wal- cherse gemeenten is die grond ech ter nog voldoende aanwezig en hier zouden de aannemers dan ook aan de slag kunnen gaan als de begeer de goedkeuringen afkwamen. Zo vertelde een Middelburgse aan nemer ons, dat vele bouwvakarbei- (Zie slot pag. 7 kol. 6) Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond uur Den Helder, onbewolkt, Ypenburg, onbewolkt, VUssingen, licht bewolkt, Eelde, onbewolkt, De Bilt, onbewolkt, Twente, onbewolkt, Eindhoven, onbewolkt, Zuid-Limburg, onbewolkt, Helsinki, licht bewolkt, Stockholm, onbewolkt. Oslo, onbewolkt. Kopenhagen, onbewolkt, Aberdeen, geheel bewolkt, Londen, zwaar bewolkt, Amsterdam, onbewolkt, Brussel, half bewolkt, Luxemburg, licht bewolkt, Parijs, geheel bewolkt, Bordeaux, half bewolkt, Grenoble, onweer, Nice, regenbui, Berlijn, onbewolkt. Frankfort, onbewolkt, München, onbewolkt, Zürlch, zwaar bewolkt, Genève, zwaar bewolkt, Locarno, onweer, Wenen, onbewolkt, Innsbruck, regenbui, Belgrado zwaar bewolkt, Athene, onbewolkt, 20 gr. 27 gr. 28 gr. 24 gr. 28 gr. 27 gr. 29 gr. 28 gr. 23 gr. 24 gr. 28 gr. 21 gr. 17 gr. 27 gr. 26 gr. 29 gr. gr. 29 gr. 26 gr. 29 gr. 24 gr. 24 gr. 28 gr. 23 gr. 25 gr. 25 gr. 26 gr. 23 gr. 26 gr. 21 gr. 32 gr. VERWACHT... Geldig tot hedenavond HIER EN DAAR ONWEER Overwegend zonnig en warm weer met van het znideu uit hier en daar onweer. Meest matige wind voorna melijk tossen noord en oost. WEERSVERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN Vandaag zomers strandweer met een matige wind tussen oost en zuid. Temperatuur in de middag 23 tot 25 graden Celsius. Zeewater 15 graden Celsius. Vooruitzichten: kans op onweer iets groter, maar nog zomers strandweer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1