MICHELIN Festival Walcherse Jazz Society Méér KILOMETERS SOEPEL VEILIG ATOOMSPION FUCHS VERTROK UIT LONDEN NAAR LEIPZIG TOVR-KOLOS WAS DINSDAG NOG WAT STIJF IN DE BENEN WOENSDAG 24 JUNI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 (Advertentie) *r~ i Als u snél rijdt. Als u véél rijdt. Voor normaal gebruik met of zonder binnenband met wit zijvlak of In zwart RAADPLEEG UW HANDELAAR MICHELIN De Nederlandse kwaliteitshand gefabriceerd te 's-Hertogenboscb NA VRIJLATING WEGENS GOED GEDRAG In Britannia te Vlissingen Het jazzfestival van de Wal cherse Jazz Society, op zater dag 27 juni in „Britannia" te Vlissingen, kan gezien de na men die op het programma voorkomen, een festival van redelijk formaat worden. Belangwekkend op zichzelf is de samenvoeging van twintig musici, die in twee concert- uren zonder onderbreking jazz van de meest uiteenlo pende richting zullen spelen. Een experiment van de eer ste orde als men bedenkt, dat het een jaar geleden de Walcherse Jazz Society be staat in augustus juist een jaar nauwelijks mogelijk was met goedwillende ama teurs hier in georganiseerd verband jazz te beoefenen. Het succes voor dit Newport Fes tival-op-kleine-schaal, het eerste in Zeeland, zal niet alleen bepa lend zijn voor de continuïteit van de concertenreeks in Zeeland, maar het is van even groot 7>elang voor het voortbestaan van de W.J. S., die voor de kleine kling van 125 leden belangrijk werk doet. Het culturele seizdfen in deze pro vincie zou in zekere zin iets van zijn gevarieerdheid verliezen zon der de maandelijkse concerten, die de Walcherse Jazz Society orga niseert. Jack van Poll Van de „gevestigde reputaties" die de Society voor het festival van buiten Zeeland heeft geënga geerd, is het trio van Jack van Poll uit Dordrecht het eerste dat moet worden genoemd. Vorige maand musiceerden deze modern spelende Dordtenaren nog in Vlis singen. Zij lieten op ingewijden toen een sterke indruk achter. Van Poll is een der voormannen van de in de Nederlandse jazz nog altijd bestaande avant-garde. Hij is een pianist van grote bekwaam heid. In Antwerpen 6peelde hij in één programma met. Mary Lou Williams; hij is op tournee ge weest door Zuid-Afrika en hij heeft een jaar gespeeld in de „jazz-cellars" van Diisseldorf. In eigen land heeft Van Poll meege werkt aan een piano-palet een session voor pianisten met twee andere modernisten: de ev- Sonenten van de hedendaagse Ne- erlandse jazz Rob Madna en Frans Eisen. Het trio Jack van Poll zal op het festival een half uur continu con certeren. Oude stijl wordt op het festival gespeeld door de Bredase Ship Town Jazz Band. Deze band kreeg enige tijd geleden op een Haags jazz festival, waar alle deelnemers werden geklassificeerd, een spe ciale vermelding voor de enthousi aste speeltrant. Van Zeeuwse bodem Vanzelfsprekend Is ook het W.J.S.- quintet Ton Macaré van de partij. Men weet dat deze groep musi ceert In een stijl die tussen ortho dox en progressief ligt. Het spel van deze combo biedt een goede gelegenheid om de kwaliteit van de jazz van Zeeuwse bodem te be oordelen. Het trio Kees van Dijk is nog niet eerder hier geweest. Van Dijk brengt muziek die met een onwen- Uet kwintet Ton Macaré van de Walcherse Jazz Society tijdens een „generale" voor het festival van a.s. zaterdag in Britannia te Vlissingen. De bezetting van deze combo is: William Rothuizen, gitaar, Ko Kemelingdrums, Jan Weezeman, bas. Ton Macaré, pia no en Jo Stokman, klarinet-alt sax. Het kwintet zal zaterdagmiddag ook meewerken aan de Zeeuwse Culturele Dag in Oostburg. FOTO P.Z.C.) nig woord „accordeon-swing" wordt genoemd; een soort hybri dische jazz die in Nederland door Harry Mooten nog het minst on recht wordt gedaan. In het programma zijn soloplaat sen gereserveerd voor de saxofo nist Theo Pihl uit Vlissingen en voor het zangeresje Greetje de Haan uit Terneuzen, die onlangs éen nationale wedstrijd voor voca listen in het populaire genre heeft gewonnen, maar ln een optreden met Peter Schilperoort jazzmatige kwaliteiten bleek te hebben. Zij zal waarschijnlijk optreden met de combo van Jack van Poll. Na het concertgedeelte, dat mits daarvoor ruime tijd wordt uitge trokken, zeker niveau kan heb ben, is er gelegenheid tot dansen. Down Town Het jazz seizoen in Zeeland is na het festival nog niet voorbij, want op 6 augustus, de dag waarop de Society voor het eerst verjaart, komt The Down Town Jazz Band van Roefie Hueting, die de afge lopen maanden geregeld voor (le V.A.R.A. is opgetreden, naar Vlis singen. Dit optreden is georgani seerd in samenwerking tussen de directie van „Britannia" en de Walcherse Jaz Society. Dit con cert wordt eveneens In „Britan nia" gegeven. het plein van de veertiende juli. Een ideaal werkterrein voor de handteke ningen-jagers, die bijzonder goed ge documenteerd zijn en duidelijk de bokken van de geiten weten te schei den. De bokken zijn in dit geval de renners, van wie er dinsdag nog niet veel waren verschenen. Vooral het ontbreken van de Franse „vedetten" was voor de toeschouwers een grote teleurstelling. De renners toonden nog niet veel belangstelling en wer kelijke activiteit wordt pas vandaag verwacht. De Nederlanders waren er, gereed om aan het grote avontuur te beginnen. Een groot avontuur is het zeker..Gerrit Voorting, die met zijn tiende tour in het vooruitzicht als „capltaine" van de Nederlanders wordt beschouwd. Onze nieuweling Bram Kool, de sterke Delftenaar is niet voor een kleintje vervaard en na de in de Dauphine opgedane ervaringen keek hij alsof alles hier voor hem al ge sneden koek is. Veel tijd om rond te kijken was er echter niet, want voor dat de grote drukte begon, stapten de Nederlanders al op de fiets voor een oefenrit. Op de plaats, welke aan de Italiaanse ploeg voor het in orde brengen van de fietsen naast de permanente in Mulhouse is toegewezen, stond de peugeot met de Italiaanse kleuren voor Binda en zijn assistenten ge reed, maar de ploegleider der Auz- zuri verwaardigde de witte wagen met geen blik. Hij liet zijn chauffeur een imposante lichtblauwe en van chroom blinkende alf romeo voorrij den, wenkte vervolgens secretaris generaal Jean Garnault en maakte deze duidelijk: „Dit is de wagen, waarin ik de tour rijd". Jean Garnault. de explosieve en ge vreesde dirigent van de renners- en volgerskaravaan wist niet hoe hij het had. Hij keek van Binda naar De Gaulle volgend jaar naar Engeland Enthousiaste ontvangst in Italië Koningin Elizabeth van Groot-Brit- tannië heeft president De Gaulle van Frankrijk uitgenodigd in maart 1960 een officieel bezoek aan baar land te brengen. De Gaulle is dinsdag in Italië uit bundig ontvangen. Zijn programma, dat tot op de minuut was vastge steld, bracht hij in de war door ge sprekken met enthousiaste Italianen. De Gaulle kwam dinsdagochtend op het vliegveld van Milaan aan in ge zelschap van zijn vrouw en enkele ministers. Vijfduizend soldaten, dertig straal vliegtuigen, de aartsbisschop van Mi laan en een grote menigte liet hij wachten doordat hij in dorpjes liet stoppen om met burgemeesters en burgers te praten. Er zou te Magen ta een plechtigheid worden gehouden ter herdenking van de Franse solda ten die daar in 1859 zijn gesneuveld. Volgens onbevestigde berichten wa len de 1200 Algerijnse inwoners van Milaan tijdelijk naar elders overge bracht. Vandaag gaat De Gaulle naar Rome voor politieke en economische be sprekingen. Zaterdag wordt hij door de paus in audiëntie ontvangen. De Franse president verklaarde te Magenta, dat zijn besprekingen in Italië aanzienlijke gevolgen zullen hebben voor Europa en voor de we reld. Men verwacht, dat De Gaulle zal trachten steun te krijgen voor zijn plan tot vorming van een krachtige continentaal-Europese groep binnen de Navo. Argentijnse kabinet afgetreden Alle Argentijnse ministers, staatssecretarissen en directeu ren van de officiële bankinstel lingen hebben president Frondizi hun ontslag aangeboden. De pre sident heeft de ontslagaanvra gen van de staatssecretarissen voor leger, vloot en luchtmacht geweigerd. De ontslagen waren aangeboden, al dus een woordvoerder van de presi dent, teneinde president Frondizi meer vrijheid te geven bij mogelijke veranderingen in zijn regering. President Frondizi heeft de ministers verzocht op hun post te blijven zolang er nog geen nieuwe regering is ge vormd. Aangenomen wordt, dat het nieuwe kabinet uit niet-politieke figu ren en deskundigen «zal bestaan, in het bijzonder wat de economische portefeuilles betreft. Politieke waar nemers te Buenos Aires zijn van oor deel dat de crisis het gevolg is van druk van officieren van het leger dat ontevreden is over de sociale politiek van de regering en over Frondizi's beweerde steun aan de peronisten. Zomerweer en droogte duren voort s (Van onze weerkundige medewerker). Er komt nog steeds geen ein- de aan de geweldige droogte- periode in ons land. Wel kwam het gisternacht in het oosten en noorden van ons land tot s enkele onweersbuien. Daarvan kreeg Almelo 20 mm, en het eiland Ameland 44 mm regen. H Ook dinsdagmiddag kwam er boven de provincie Utrecht een onweersbui tot ontwikkeling, ff die in Hilversum 15 mm neer- slag bracht. In onze omgeving bleef het overal droog en zo- mers. Uit het westen heeft ons H weer een rug van hoge lucht- druk bereikt, waarin de kans ff op buien zeer klein is. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii de blauwe cabriolet en van de ca briolet weer naar Binda. Toen brak hij los in een stortvloed van woorden, met veel gezwaai van armen onder streept. Binda liet de storm over zich heengaan, begon een rustig ge sprek en tien minuten later was de man die gewend is zonder enige souplesse de lakens uit te delen, ak koord gegaan: Binda rijdt de tour in de wagen, die hij ook in de Ronde van Italië gewend is te gebruiken. Hforgen begint het grote avontuur VVWVWV\\\*VWWWW\A<V Een nieuwe concessie aan de Italia nen was dus gedaan. Een nieuwe, want zoals bekend heeft tourbaas Jacques Goddet zich alleen van de deelneming der Italianen in deze tour kunnen verzekeren, door te be loven, dat hij in augustus of septem ber naar Italië zal komen om de for mule en de structuur voor 1960 met de Italiaanse wielerbazen te bespre ken. De Italianen komen niet naar Parijs, neen. Goddet komt naar Ita lië. Het is als met Mohammed en de berg... En inmiddels wist men het dan ook wel als vrijwel zeker te voorspellen: onder Italiaanse druk zal de tour volgend jaar niet in landen-, doch in merkenploegen worden gereden. De namen van de verschillende merken zijn dit Jaar met veel grotere letters op de truien van de renners aange bracht dan voorheen en voor een goed verstaander is dit het halve woord, waaraan hij genoeg heeft Wat de Nederlandse toiirtoekomst De atoomgeleerde dr. Klaus Fuchs, die in 1950 door de Brit ten gevangen werd genomen we gens spionage voor Rusland, is dinsdag met een Pools vliegtuig uit Londen naar Oost-Berlijn vertrokken. Hij zou van plan zijn om naar zijn vader in Leip zig te gaan. Fuchs werd door rechercheurs naar het vliegveld in Londen gebracht. Verslagge vers werden niet tot Fuchs toe gelaten. Zoals bekend heeft de 48-jarige atoomgeleerde 9 jaar dan wel mag zijn Een antwoord had men er niet op maar en dat kwam dan weer uit de geruchtenko ker behalve die vau enkele rijwiel- merken werd ook de naam genoemd van een Nederlandse gloeilampen- en radio-industrie en daarbij viel boven dien de naam Kees Pellenaars Zuivelmarkt heeft zich hersteld Minister Marijnen heeft aan de Twee de Kamer meegedeeld, dat hij het ontwerp van wet intrekt, houdende wijziging van de boterwet, dat bij Koninklijke Boodschap van 16 okto ber .1958 bij de Tweede Kamer aan hangig was gemaakt. Zoals bekend, aldus de minister, was de strekking van het wetsvoorstel geen andere dan het wegnemen van een aantal in de boterwet gelegen beletselen voor de afzet op de binnen landse markt van melange. In ver band met de toenmalige situatie op de zuivelmarkt zou worden besloten tot opheffing van het mengverbod van boter en margarine. Sindsdien is de toestand op de zuivelmarkt echter zodanig verbeterd, dat het voorstel zijn betekenis voor de bepaling van het beleid in deze actuele situatie heeft verloren. In het licht van deze ontwikkeling heeft de minister gemeend, dat het de voorkeur verdient thans in meer algemene zin de vraag onder de ogen te zien. in hoeverre (ie inhoud van de boterwet nog in overeenstemming is met de eisen, die de huidige omstan digheden stellen. in de gevangenis doorgebracht. Hij werd destijds veroordeeld tot 14 jaar maar kreeg kwijt schelding wegens goed gedrag. Fuchs werd in 1950 veroordeeld. Hij heeft in de Ver. Staten aan de eerste Amerikaanse kernbom gewerkt en verstrekte toen geheime gegevens aan de Russen. Sommige atoomge leerden menen dat de Sowjet-Unie door* deze gegevens in staat is ge weest haar eerste atoombom vijf jaar eerder te maken dan de Russen zelf voor mogelijk hadden gehouden. Jeugd-schrijver Leonard Roggeveen overleden Leonard Roggeveen, de jeugd-schrij ver, die meer dan honderdvijftig kin derboeken op zijn naam heeft en die vorig jaar zijn veertigjarig schrij verschap kon herdenken, is op 61- jarige leeftijd in Den Haag over leden. Twee generaties jeugd heeft hij we ten te boeien. Uit alles om hem heen utte hij stof om er zijn jonge vrien- en van te vertellen. Als onderwijzer was hij in 1916 van Noord-Holland Schagen was zijn geboorteplaats naar het Westland getrokken. Na dat hij in 1918 zijn hoofdakte had gehaald, zocht hij contact met de Maassluissche Courant om er een jeugdrubriek in te gaan verzorgen. Voor die rubriek schreef hij het ver haal van „De ongelooflijke avontu ren van Bram Vingerling", dat zoveel weerklank vond, dat het een paar jaar later in boekvorm werd uitge geven. Bram Vingerling bleef ook in een volgende uitgave „Het geheim van het oude horloge" leven, maar de latere Daantje en Okkie, respectie velijk het goedige oude mannetje en de brave, honderdjarige kabouter, van wie in totaal twintig boekjes ver schenen zijn. werden zijn bekendste figuren. Oorspronkelijk waren het een paar poppenkastfiguren. De stukken, die hij in een zelfgemaakte poppenkast opvoerde, heeft hij tot kinderboekjes gemaakt. Een paar deeltjes uit deze series zijn latei- ook in het Engels uitgegeven... Zelfs is er een uit de Daantje-serie naar Amerika gegaan. Verschillende van zijn jongensboeken zijn voor de oorlog in het Duits. Noors en in het Tsjechisch versche nen Leonard Roggeveen voelde zich jong en ontleende daaraan waarschijnlijk ook de geestkracht om voor een jeug dig publiek zo fris te blijven schrij ven. De perschef van hei Wille Huls, Ja mes iiageily. is in een ziekenhuis Te Washington opgenomen voor het onder gaan van een blindedarmoperatie. Zoals ieder jaar zijn ook nu weer de leden van de Franse Nationale Ploeg voor de Tour de France, welke donderdag begint, bijeengekomen in het restaurant hoven in de Eiffélto- ren te Parijs, om samen nog een fer me maaltijd te gébruiken en een grondige bespreking te houden alvo rens de ontberingen van bijna een maand fietsen tegemoet te gaan. De foto laat zien hoe Louison Bobet met een legertje koks lachend toekeek, terwijl Raphael Geminiani zich aan een stukje vakwerk in de keuken tvaagde. NEDERLANDERS IN MULHOUSE AANGEKOMEN De minutieus werkende machine van de tour-organisatie heeft letterlijk en figuurlijk in het hartje van de fa brieksstad Mulhouse zijn tenten op geslagen. De „braintrust" van de organisatie is ondergebracht in een grote tent op

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7