Organisaties ten algemene nutte willen deel opbrengst sporttoto Uitgifte van goedkeuringen voor premiewoningen wordt afgeremd KLANKBORD AMSTERDAM HERDACHT WIBAUT IRAKS PREMIER ONTMASKERT COMMUNISTISCH K0MPL0T WOENSDAG 24 JUNI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 BEZWAREN TEGEN MONOPOLISTISCHE ORGANISATIE Comité opgericht voor overleg inzake sportprijsvragen (Van onze Haagse redacteur) In de verwachting, dat de wetgever binnenkort zal overgaan tot een rege ling van de sporttoto heeft een aantal instellingen, die ten algemene nutte werken, een comité gevormd, dat een actie voert om bij de verdeling van de opbrengsten van de sportprijsvragen voldoende rekening te houden met de behoeften van de organisaties, die werkzaam zijn op het gebied van maatschappelijk werk, cultuur of volksgezondheid, of die hun ïdeeële ar beid uitstrekken op internationaal terrein. In dit comité, genaamd „comité van instellingen voor overleg inzake sportprijsvragen", hebben de volgen de organisaties zitting: het Koningin Julianafonds (ten behoeve van de organisaties op het gebied van maat schappelijk werk); het Prins Bern- hard fonds (ten behoeve van de orga nisaties op het gebied van de cul tuur) de op het terrein van de volks gezondheid werkende instellingen en wel de stichting het „Prinses Beatrix Poliofonds", de stichting „het Natio naal Rheumafonds", de Nederlandse vereniging tot steun aan het konin gin Wilhelminafonds. de nationale federatie „het Wit-Gele Kruis", de Algemene Nederlandse vereniging ..Het Groene Kruis", de landelijke vereniging „Het Oranja-Groene Kruis de Nationale federatie voor geestelijke volksgezondheid, de Ko ninklijke Nederlandse centrale ver eniging tot bestrijding der tubercu lose, het Nederlandsche Roode Kruis en tenslotte instellingen met als doel ideële arbeid op internationaal gebied: de Fondation Europeénne de la Cul ture, de stichting Praemium Eras- mianum, de N.O.VXB. en de Neder landse federatie voor vluchtelingen hulp. Het comité, dat do belangen van de sport en de lichamelijke oefening vol ledig erkent, verzet zich tegen het door de Nederlandse sportfederatie ingenomen standpunt, dat de op brengst van de sporttoto na aftrek van de belasting geheel en uitsluitend ten goede moet komen aan de sport. Er dient ook aandacht te worden be steed, zo meent het, aan andere ge wichtige belangen, die eveneens grote bedragen nodig hebben. Het voert daarvoor de volgende argu menten aan. De eerste, die zich seri eus heeft bezonnen op de organisatie van een voetbalpool, was het koningin Julianafonds. Reeds negen jaar gele den verzocht het aan de toenmalige minister van justitie om toestemming tot het organiseren van een wekelijk se pool. Indien de regering het advies van de commissie-Wiarda zou volgen (deze commissie heeft aan de minis ter een rapport uitgebracht over een nadere regeling van de voorwaarden, waaronder sportprijsvragen toelaat baar behoren te zijn), dan zou zij een monopolie-positie scheppen. De com. missie-Wiarda adviseert namelijk tot de oprichting van een nationale stichting, die de wekelijkse sportpool zal organiseren. Er is geen enkele doorslaggevende reden om de op- Weer overleg met kapitein terzeeP.J.S.de Jong over staatssecretariaat Er zijn momenteel weer onderhande lingen gaande met de kapitein ter zee P. J. S. de Jong (K.V.P.) over, een eventuele benoeming tot staats secretaris van marine. De minister van defensie S. J. van den Bergh zou besloten hebben het contact met de heer De Jong weer op te nemen. In de ministerraad, die zich in zijn laatste vergadering met deze zaak heeft beziggehouden, is het besluit gevallen in elk geval een K.V.P.-er als staatssecretaris van marine aan te trekken. De K.V.P. zou beslist bij het defensiebeleid ingeschakeld willen blijven. Buiten de kapitein ter zee De Jong, beschikt de K.V.P. echter niet over een bekwame marine-kandidaat, na dat admiraal Moorman een mogelijke verlenging van zijn staatssecretaris schap heeft afgewezen. Zoals bekend, had kapitein ter zee De Jong vorige week dinsdag voor de functie van staatssecretaris be dankt. Hij zou dit vooral hebben ge daan omdat hij zich niet kon vereni gen met de opzet van minister Van den Bergh, die het' financiële beleid van de marine tezamen met dat van land- en luchtmacht onder zijn rechtstreekse controle wilmie houden. Donderdag j.l meldde de kapi tein ter zee De Jong, die voor zijn besprekingen commandant was van Hr. Ms. „Gelderland", zich weer bij zijn admiraal. De marineleiding besloot echter de heer De Jong verlof te verlenen om de gelegenheid voor eventuele nieuwe besprekingen met de mi nister open te houden. Vooraan staande marine-kringen zouden namelijk een benoeming van de kapitein ter zee De Jong tot staatssecretaris van marine bij zonder toejuichen. Mislukte invasie in Dominicaanse republiek De radio van de Dominicaanse repu bliek heeft dinsdagmiddag bekend gemaakt dat de regering-TrujilIo 'n invasie in de republiek de kop heeft ingedrukt. Alle invallers zouden om het leven zijn gekomen. In Port au Prince op Haïti is verno men dat de invallers uit de richting van Cuba zijn gekomen. Een groep van 600 man zou zaterdagavond een bruggehoofd hebben gevormd op de noordkust van de Dominicaanse re publiek en 48 uur lang tegen de troe pen van Trujillo hebben gevochten. KLANT. De slagers in het Duitse plaatsje Wunsiedel zijn gecapituleerd voor de stakende huisvrouwen en hebben hun vleesprijzen verlaagd. Een week geleden hadden zij de prij zen met 20 cent per pond verhoogd. De huisvrouwen gingen onmiddellijk tot een boycott over en kochten hun vleeswaren in de omliggende dorpen. DUUR. Er stond onlangs een merk waardige advertentie in een Canade se krant: „Aangeboden encyclopedie, éénmaal gebruikt, heeft 300 dollar gekost, maar wil hem laten voor 175 dollar". Dat is een duur vraagje ge weest waai' deze man in zijn ency clopedie het antwoord op heeft ge zocht» Sergeant Meerholz in kazerne te Den Bosch De sergeant-vlieger A. Meerholz is, na acht dagen streng arrest te heb ben ondergaan op zijn basis Wöens- drecht, zaterdag overgebracht naar de marechausseekazerne te Den Bosch. Hij is ter beschikking gesteld van de auditeur-militair in Den Bosch, die zal onderzoeken of hij we gens desertie voor de krijgsraad zal moeten verschijnen. Zoals bekend, had de sergant gewei gerd te voldoen aan een bevel om zijn kastje met particuliere corres pondentie te openen, waarop hem acht dagen verzwaard arrest werd opgelegd, aan welke straf hij zich echter onttrok door spoorloos te ver dwijnen. Nadat de acht dagen om waren meldde hij zich weer op zijn basis, waarop hij zijn straf moest brengst daarvan nu ook geheel aan de sport ten goede te doen komen, zo betoogt het comité. OM DE SPORT? Het is ook onjuist te menen, zo argu menteert het verder, dat allen, die aan de wekelijkse sportpool zullen gaan deelnemen, daarmee ook de belangen van de sport wiilen behartigen. De legalisering van de pool zal nst&r mag worden aangenomen, de inzetten in de toekomst nog in sterke mate doen stijgen. Dat zal tot onvermijdelijk gevolg hebben, dat daardoor de toch al teruglopende inkomsten van de in stellingen, die het comité vertegen woordigt, nadelig zullen kunnen wor den beïnvloed. Ten aanzien van vele instellingen op het gebied van do geestelijke en lichamelijke volksge zondheid zou dit reeds onmiddellijk het geval zijn door h.et wegvallen van de inkomsten die zij van de nationale vereniging Caritas genieten. Indien onze instellingen geen aandeel zouden krijgen in de opbrengst van do nationale sportpool zo zegt het comité dan zouden zij zich die nen te beraden omtrent een andere moderne wijze van fondsvorming. Deze zou bijvoorbeeld kunnen worden gevonden in met de sportprijsvragen vergelijkbare kansspelen. In de ogen van bet comité is dat echter een uiterst onaangename weg. De door de commissie-Wiardï bepleite concen tratie van activiteiten zou er weer door verloren gaan. Deze ongewenste ontwikkeling kan slechts voorkomen worden door de opbrengsten van de monopolistische pool te verdelen onder die instel lingen, die anders vergunning tot het organiseren van met sportprijs vragen vergelijkbare kansspelen zouden moeten krijgen. Dat het om een niet onbelangrijke zaak gaa.t blijkt wel hieruit, dat de jaarlijkse opbrengst van de voetbaltöto op 75 miljoen gulden wordt geschat. E. PolakHaast neem ik telkens mijn hoed af bij het bordje „Wibautstraat" In de aula van de Gemeente-universi teit te Amsterdam heeft het gemeen tebestuur van de hoofdstad gister middag een zijner bekendste oud-wet houders herdacht: dr. F. M. Wibaut, die op 33 juu» 1859, dus precies hon derd jaar geleden, in Vlissingen werd geboren. Onder de aanwezigen bevon den zicli kinderen en kleinkinderen van deze idealistische socialist, die in 1914 zij het na lang aarzelen een wet- EGYPTENAREN MELDEN Broer van Aref voelde niet voor staatsgreep Volgens het persbureau voor het Midden-Oosten is premier Kassein van Irak een communistisch komplot om hem ten val te brengen op het spoor gekomen en heeft hij in ver band hiermee 23 communistische of ficieren gearresteerd. Voorts zou hij, volgens dit persbureau, dat een se- mi-officiële instelling van de Ver enigde Arabische Republiek is, een aantal nationalisten, onder wie de voormalige minister van onderwijs Jaber Omar, uit de gevangenis be- vrijxl hebben. Het komplot zou zijn voorbereid door drie hooggeplaatste communis tische officieren kolonel Taha el Sjeikh Ahmed (hoofd van de inlich tingendienst), Soleiman Alhoesan en Fadil el Bayaty. De drie verzochten Abdel Rahman Aref, broer van de ter dood veroordeelde oud-medewer ker van Kassem, kolonel Aref, de premier te arresteren, terecht te stel len en dan het ministerie van defen sie en radio Bagdad te bezetten. Aref deed alsof hij de opdracht aan vaardde, maai' waarschuwde premier Kassem, die echter, volgens het persbureau, reeds van de samenzwe ring op de hoogte was. Amsterdamse arts tot drie jaar veroordeeld De rechtbank te Amsterdam heeft de 60-jarige arts P. F. H. M. uit de hoofdstad schuldig bevonden aan de hem ten laste gelegde drie gevallen van abortus criminal is bij drie onge huwde meisjes en hem veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met af trek van de vier maanden voorarrest plus ontzegging vau de uitoefening van zijn beroep als geneeskundige voor do tijd van acht jaar. De offi cier van justitie bad twee jaar met aftrek en ontzegging voor dc tijd van vijf jaar geëist. De ingreep bij een der meisjes, een 21-jarige, was dodelijk. Zij was op de onderzoektafel ten huize van de arts overleden. De arts had in dit geval en in een ander ontkend de meisjes te hebben behandeld. Hij verklaarde slechts te hebben geconstateerd, dat de abortus reeds aan de gang was door ingrepen die hij niet had ver richt. Een geval had hij volmondig toegegeven, in alle drie gevallen had de arts zien laten betalen met 500. De drie initiatiefnemers en een aan tal andere communisten werden ge arresteerd. Ook zou Kassem de communistisch gezinde directeur van radio Bagdad, majoor Selim Fakhry, ontslagen heb ben en vervangen door kolonel Saa- doen. De hoofdredacteur van het communistische blad Ittihad al Sjaab Abdel Kader Ismail, zou een waar schuwing gekregen hebben, geen verdere onrust te verwekken. Het persbureau meent te weten, dat hij huisarrest gekregen heeft. De laatste dagen zijn in het Midden- Oosten verschillende berichten ge hoord over een crisis tussen premier Kassem en de communisten, met wie hij maandenlang trouw heeft sa mengewerkt. Enkele weken geleden begon Kassem de communistische in vloed te beperken. houderszetel in het „kapitalistische gemeentebestuur" accepteerde, zeer grote activiteit ontplooide en eerst in 1931 op 73-jarige leeftijd zijn functie neerlegde. Als voorzitter van het ere-comité, maar tevens als president-curator van de universiteit, die de heer Wi baut destijds een doctoraat honoris causa aanbood, opende de burgemees ter van Amsterdam, rar. G. van Hal!, de bijeenkomst, waarna twee oud wethouders, die dr. Wibaut goed ge kend hebben, het woord voerden: de heer E. Polak en mr. G. C. J. D. Kropman. De eerste releveerde Wi- bauts levensloop en besloot: AAmster dam heeft nu een van zijn grootste, nieuwste en breedste boulevards, vlak achter zijn vroegere huis, naar hem genoemd. „Wanneer ik de naam Wi bautstraat met witte letters op het blauwe straatnaambord zie staan, dan heb ik de neiging mijn hoed af te ne men". Oud-wethouders Kropman noemde zijn vroegere collega een grand seigneur, die met realistisch idea lisme enorme veel voor de hoofd stad heeft gedaan. Hij herinnerde er aan, dat de toenmalige anti re volutionaire burgemeester Van Vlugt groot respect voor zijn so cialistische wethouder koesterde. Wibaut werd door zijn eigen par tijgenoten verafgood. De Partij van de Arbeid heeft gister avond in Krasnapolsky, een herden kingsbijeenkomst belegd, waarop prof. mr. dr. G. v. d. Bergh over Wi baut sprak als gemeentebestuurdei', waarna mr. A. de Roos, Amsterdams loco-burgemeester het woord voerde over „Wibaut als socialist". Met haar tweede echtgenoot Jaques (Les Tnclieurs) C harrier brengt Brigitte Bardothaar wittebroods weken door in het befaamde Sain Tropes aan de Franse Rivièra. De foto toont Brigitte barrevoets wan delend naast haar man, in een van de schilderachtige straatjes van j,Saint Trop". Mislukte roofoverval op dame in woonark (Van onze correspondent) In de nacht van. maandag op dinsdag is een roofoverval gepleegcfop de al leen in een in de Woudvaart te Sneek gelegen woonark wonende 43-jarige mej. M. C. ter Poorten. Zij werd plot seling bij de keel gegrepen door een dweilnatte man, die haar slaapver trek was binnengedrongen en wenste dat zij hem onmiddellijk haar geld zou geven. Het viel de overvaller niet mee, want mej. Ter. Poorten begon met hem te vechten en gilde ondertussen om hulp. Dat werd de overvaller een beetje te veel. Hij verdween langs de zelfde weg, waarlangs hij gekomen was door een raam, waaruit hij een horretje had verwijderd en over een balkonnet je. Hij sprong in het water en zwom haastig weg. Ondanks het wel zeer summiere sig nalement dat mej. Ter Poorten de gemeentepolitie te Sneek kon opge ven de dader had zich om herken ning te voorkomen van alle kleding ontdaan gelukte het de recherche al binnen een uur hem op te sporen én te arresteren. De dader bleek de 23- jarige stoker-olieman van de konink lijke marine S. W. L. K. te zijn, die in een woonscheepje woont, vlak bij de woonark van mej. Ter Poorten. De dader bekende de politie, dat hij het doel had gehad geld te stelen. De Italiaanse senator Emiliio Baltista, die vice-voorzitter van heb Europese par lement is, is tut voorzitter van de com missie voor politieke zaken van dit par lement gekozen, als opvolger van zijn landgenoot Teresio Guglielmo. TOENEMENDE SPANNING OP BOUWMARKT Aanvragen worden per provincie afgehandeld De toenemende spanning op de bouw markt noodzaakt de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid een strengere selectie toe te passen op de aanvragen voor de rijksgoedkeu ring van bouwwerken. De uitgifte van goedkeuringen zal sterker wor den afgeremd dan het afgelopen half jaar reeds het geval is geweest. Dit geldt met name voor sommige secto ren van het bouwbedrijf in het wes ten van het land. Ook de thans bestaande grote belang stelling voor de bouw van premie woningen zal moeien worden afge remd. De rijksbegroting voor dit jaar voorziet in de toekenning van pre mies voor de bouw van 38.000 partl» culiere woningen per jaar. Tot 1 juni werden reeds 18.000 aanvragen om premie ingewilligd. Op dat moment waren echter nog rond 27.000 aan vragen in voorraad. Het maximale aantal voor dit jaar wordt met deze 45.000 aanvragen in totaal dus ruim overschreden. Een aanzienlijke over schrijding van het aantal van 38.000 premiewoningen is echter niet moge lijk. Er zijn geen gelden voor be schikbaar en bovendien kan de bouw markt het niet aan. De tot dusver bij het ministerie bin nengekomen aanvragen om premie, zo heeft minister Van Aartsen op een dinsdagmorgen gehouden persconfe- rentie medegedeeld, zullen daarom slechts geleidelijk kunnen worden af gewikkeld. De aanvragers moeten met grote vertraging rekening hou den. De aanvragen zullen per provin cie naar datum van binnenkomst worden afgehandeld, waarbij reke ning zal worden gehouden met de ruimte, die de bouwmarkt per streek of provincie biedt. De aanvragen om premie die voor 17 april bij het ihinisterje zijn inge diend, zullen worden afgewerkt vol gens de toen geldende regeling waar bij de volle premie van gemiddeld 5000 gulden zal worden toegekend. Voor de aanvragen, die na 17 april en uiterlijk 22 juni binnen waren, geldt het voorbehoud, dat de premie kan worden verminderd in evenredig heid met de nog vast te stellen ver mindering van de bijdrage voor wo ningwetwoningen bij de invoering van een eventuele huurverhoging. Voor de premie-aanvragen, die na 22 juni binnenkomen, staat nog niet vast welke premie zal worden toegekend. Eerst moet vaststaan welke subsidie regeling voor de woningbouw in 1960 zal gelden. Zoals bekend, wordt in het S.E.R.- advïes aanbevolen de tot 16 april geldende premie te halveren. De verwachting dat de premie voor de particuliere bouw in de naaste toe. komst zo drastisch kan worden ver laagd, is er ook oorzaak van ge. weest, dat er de laatste maanaen bij het ministerie een zo ext'fa grote stroom van aanvragen is binnenge komen. Het Wereldgebeuren Uit de watten In Irak is het nog altijd niet bo tertje tot de (palm)boom. Premier Abdel Karim Kassem heeft nu vooral last van de communisten, die hij in de eerste periode na zijn staatsgreep van vorig jaar zo zorg vuldig in de watten heeft gelegd. Hij meende de aanhangers van de Moskouse machthebbers toen nodig te hebben in zijn binnenlandse strijd tegen degenen, die haastig wilden aansturen op wat zij zagen als een huwelijk tussen de Verenigde Ara bische Republiek van Gamal Abdel Nasser en irak. Kassem en kornui ten vreesden evenwel, dat dit geen huwelijk kon worden, maar dat Irak het beklagenswaardige stiefkind zou worden van een hebzuchtige pleeg vader die Iraks rijkdommen lang zaam maar zeker voor zichzelf zou inpalmen. En in hun ijver om de Egyptische avances op een blauwtje te doen stranden, lieten zij de com munisten voor het voetlicht komen. Kassems vroegere vice-premier, de pro-Nasser-gezinde overste Abdel Salem Aref, werd daarentegen ach ter slot en grendel gezet. Op water en droog brood zit hij al een tijdje te wachten, of de doodstraf die over hem is uitgesproken, al of niet ten uitvoer zal worden gelegd. Met hem zitten nog andere vrienden van Nasser achter tralies, bij elke nadering van voetstappen vrezend, dat de beul om de hoek van de deur zal kijken. Zij zien misschien een lichtpunt in de jongste strubbelingen, waaruit zou kunnnon blijken dat Kassem nu de ware gedaante van de communisten doorziet. Straks is de premier misschien genoodzaakt, de gevangenisdeuren voor Aref en consorten open te zetten en hun be leefd doch dringend te vragen of zij willen helpen te voorkomen dat op de Bagdadse paleizen de rode vlag met hamer en sikkel gehesen wordt, Alleen de Egyptische bladen zijn erg positief in hun berichten over de nieuwe intriges en ont maskeringen. van intriges in Irak. De internationale persbureaus ont lenen hun berichten aan die Cairose publikaties, die wel een grond', van waarheid zullen bevatten; anders zou er wel een prompte en besliste tegen spraak uit het land van Kassem ge komen zijn. In die berichten is sprake van Arefs broer Abdel Rahman. De communis ten zouden in hem de meest geschik te, want meest met wraakgevoelens geladen, man hebben gezien om een belangrijke rol te spelen in een kom plot tegen Kassem. Broer Abdel Rah man Aref zou de premier moeten ar resteren en een kopje kleiner maken en vervolgens zou het zijn taak zijn, met troepen het ministerie van defen sie en radio-Bagdad te bezetten. De vrienden van Kroesjtsjew hebben als dit allemaal waar is een flater van formaat geslagen weliswaar kan men zich voorstellen dat Abdel Rahman Aref van wrok tegen Kas sem is vervuld, maar hij weet ook dat zijn broer juist moet „brommen" omdat, hij tégen een communistische en vóór een nasseriaanse machts overneming heeft geijverd. Abdel Rahman meende aan zijn opgesloten broeder de beste dienst te bewijzen door aan Kassem te gaan vertellen, wat er voor hem in het communisti sche vat zat. Kassem deed helemaal niet verschrikt: hij wist er al van, zei hij. Maar hij talmde niet om een aantal hooggeplaatste communisti sche officieren in de bestèrde en be- balkte kragen te laten pakken. Zij zijn nu misschien buren geworden van Abdel Salem Aref, die een van hun grootste tegenstanders was en Kassem zou het daarbij niet ge laten hebben, maar ook de com- ministisch gezinde directeur van radio-Bagdad, majoor Selim Fakhry. zijn congé hébben gegeven. Kolonel Mahdaoui, de met veel redenaars talent iSegaafde president van het hooggerechtshof, zou intussen ont slag hebben genomen omdat hij er bezwaar tegen heeft dat de dood straffen waarmee hij zo kwistig rondstrooide, voor het grootste ge deelte niet zijn verwezenlijkt. Ziet de kolonel ertegen op, om straks dezelf de kwistigheid te betonen ten op zichte van communistische samen zweerders? Dezer dagen nog zei hij in een interview met een medewer ker van Le Monde, dat Kassem „ver vooruit ziet en dat diens zwijgen al tijd welsprekender is geweest dan de woordenvloed en de demagogie van de afgod die U gewoonlijk hoort". Kennelijk bedoelde hij met die afgod: Nasser. Maar misschien vist hij toen nog niet, dat de zwijg zame Iraakse premier, juist door een vooruitziende blik, tot conclusies over de communisten zou komen, gelijk soortig met die van de Egyptische president ABDEL KARIM KASSEM mikpunt van komplot Nationalistisch China heelt bekendge maakt, dat tot dusver ongeveer ander half miljoen Chinezen uit communistisch China zijn geweken. De vluchtelingen op ruim 100.000 na in Hongkong.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5