PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Aanhoudende droogte teistert grote delen van West-Europa Ingelanden behouden stem in het kapittel BILT BRANDWEER BRENGT BRITSE BOEREN WATER VOOR VEE CONFLICT ADENAUER - ERHARD NU DEFINITIEF VAN DE BAAN KlKVORSMAHm OP ZEEBODEM 202e jaargang - no. 146 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.26 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 24 juni '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties max. 8 regels» 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. In ons land vooral zandstreken de dupe In grote delen van Europa worden ernstige nadelen verwacht van de sinds jaren ongekende droogte. Op verscheidene plaatsen dreigt het mis te lopen met de veldgewassen, maar vooral het vee heeft van deze droogteperiode veel te lijden. Vele weiden worden verschroeid door de zon én droge oostenwind. Hooi zal er daarom dit jaar in voldoende mate zijn, maar men voorziet, dat de kwaliteit niet hoog zal zijn. In ons land zijn het vooral de zandprovincïes als Gelderland, Drente, Overijseï, Utrecht en Brabant, die het meest te lijden hebben. het nablussen beginnen, toen wa ren ongeveer 20.000 turven verlo ren gegaan. De brand is waar schijnlijk ontstaan, doordat arbei ders een brandende sigaret in het veen hebben achtergelaten, Een andere felle brand woedde maan dag op de heide onder Laren, nabij de oude. postweg iu het Goois natuur reservaat. De brandweren van Laren, Hilversum en Baarn bestreden het vuur. Het blussingswerk duurde tot 1) uur 's avonds. Hier gingen onge veer 2500 m2 heide verloren. Verscheidene mensen werd de hitte te erg. Een 59-jarige vrouw werd maan dag door de hitte bevangen toen zij in de Van Oldenbarneveltstraat te Rotterdam liep. Ze viel en brak een pols. Tevens waarschuwde de Rotter damse politie voor brand in markie zen. Branden in markiezen zijn de laatste dagen herhaaldelijk ontstaan, door brandende eindjes sigaret die uit de ramen worden gegooid. Ook vat het uitgedroogde gras langs spoor banen en dergelijke herhaaldelijk vlam. De brandweren moeten nogal eens voor bermbranden uitrukken. Ook in België Veenbrand bij Oosterwolde In vele streken van ons land rekent men nu reeds met oogstopbrengsten, die 50 tot 60 procent van het norma le bedragen. Door de aanhoudende zon raken ook bos en heide kurk droog, waardoor het gevaar voor brand groot blijft. In het Fochteloo-veen onder Oos terwolde in Friesland brak in de nacht van maandag op dinsdag omstreeks 12 uur een veenbrand uit. Aanvankelijk liet de brand zich ernstig a,anzien, omdat er geen bluswater voorhanden was. De brandweer van Oosterwolde zag echter leans het vuur te loka liseren. Om drie uur kon men met Helden Het jaarverslag 1958 van het Car negie Heldenfonds is verschenen. Bijzonder opvallend is dat jaar verslag niet. Het bevat nuchtere fi nanciële gegevens, voorts de statuten van het fonds en eèn lijst van na men. De namen zijn van jongere en oudere mensen mannen, vrou wen, jongens en meisjes die een onderscheiding of een souvenir ont vingen en die werden ingeschreven in het heldenregistervan het fonds. Dat woord held heeft in dat ver band een grote, maar toch be perkte betekenis. Het fonds wil nadrukkelijk niet de helden eren, die in een oorlog op de voorgrond tra den, want hun heldenmoed dient door andere instanties erkend te worden. Het kan ook niet allerlei vormen van „stil" heldendom omvatten, omdat dit heldendom niet in de openbaar heid komt. De stichter van het fonds, wijlen Andrew Carnegie, stelde zich voor, dat dit fonds ondei'scheidingen zou toekennen aan hen, die helden waren van de beschaving en zelf noemde hij daarbij redders, die bij voorbeeld bij mijnrampen hun leven waagden om dat van anderen te be- houden. In de eerste plaats geeft het fonds ondersteuning aan hen, die door hun of haar heldendaad invalide werden. Voorts aan nagelaten betrekkingen van redders. Tenslotte reikt het fonds ere-medailles en andere blijken waardering uit. Het opmerkelijke in het thans verschenen jaarverslag 1958 is, dat de lijst van helden in Neder land (sedert 1911) geklommen is tot nummer 4998 en dat dus begin 1959 voor de vijfduizendste maal hulde is gebracht aan een „held. van de be schaving". Dat bewijst hoe onmisbaar dit fonds is en anderszijds stemt het tot eer bied jegens liet grote aantal redders, die in de achterliggende jaren bereid waren hun leven in te zetten voor dat van anderen. De hoogste eretekenen van het fonds zijn de zilveren en de bronzen medailles. Daarvan werden er in 1958 dertien toegekend, waarvan drie posthuum, omdat de redders bij hun reddingspogingen waren omgekomen. Bijna alle gevallen hadden betrek king op het redden van drenke lingen en dat stemt wel bijzon der tot nadenken. In ons waterrijke en strandenrijke vaderland zullen helaas gevallen van verdrinking wel altijd blijven voorkómen, maar wan neer men bemerkt hoe vaak èr hulp geboden moet worden, dan is een voortdurende aansporing tot de jeugd om zwemmen te léren, daar naast om uitbreiding van de red- dings- en waarschuwingsmiddelen .en een algemene aansporing tot voorzichtigheid een dringende nood- Op de medaillelïjst van 1958 komt ook een Zeeuw voor, namelijk wijlen de 65-jarige heer J. Vermeulen, die bij een reddingspoging te Borssele verdronk. Ook in 1959 heeft de zee voor de Zeeuwse kust reeds het leven van een moedige redder geëist. Men zal de nagedachtenis van deze redder niet beter kunnen eren, dan door er voor te zorgen, dat de .ijs' van het Carnegie-hefdenfonds elk jaar klei ner wordt. Niet omdat dit fonds geen waardevolle arbeid zou verrichten, maar omdat een kleine lijst een be wijs zou vormen van toenemende veiligheid in'ons waterrijke land. Ook in België en Groot-Britannië krijgt men zijn portie van de droogte. Het staat thans reeds vast, dat in België verscheidene Een complete veldkeuken met per soneel uit de legerplaats Oirschot dient op het ogenblik bij het kinder tehuis te Son in Noord Brabant, dat zaterdag ernstige schade opliep door brand, om de kinderen van maaltij den te voorzien. De mannen blijven op hun post zolang de omstandighe den dit nodig maken. De foto toont de keukenploeg in actie voor de kin deren, die inmiddels al goede vrien den zijn geworden met de soldaten. land- en tuinbouwgewassen ern stig te lijden hebben gehad van de droogte. Als gevolg van het feit, dat het gras op de weiden ver schroeit is de prijs van de boter van melkerij aan de groothan delaar met een frank per kg. ge stegen. Op de hoogvlakten van de Ardennen wordt het drinkwater schaars en bre ken op sommige plaatsen grote bos- bi'anden uit. Wat de tuinbouw betreft vreest men, dat de oogst van de late aardbeien een der grootste slacht offers zal worden. Ook de aardappe len blijven beneden het normale peil. Wat de graangewassen betreft is de toestand thans nog niet hopeloos, maar het wordt ook daarom hoog tijd dat er regen komt. Groot-B rittannië Uit vele delen van Groot-Brittannië worden de laatste dagen als gevolg- van de droogte tientallen heidebran den en gevallen van watertekort ge meld. In Sussex alleen reeds moest de brandweer 30 maal uitrukken om berm- en heidebranden te blussen. In Schotland zijn door de droogte tal rijke waterlopen uitgedroogd en daalt het waterpeil in de watervergaarbak ken. In Somerset, North Devon en andere streken hebben de boeren moeite om water te krijgen voor hun vee. Vele waterputten op de boerde rijen zijn uitgedroogd en de brand weer is ingesprongen om de boeren van water te voorzien. PARTIJWOORDVOERDER DEELT MEE Bondskanselier en minister schreven elkaar een brief Kanselier Kourad Adenauer van West-Buitsland heeft gisteren een nieuwe partij-revolte onderdrukt en naar alle schijn zijn leiderschap min stens tot aan de algemene verkiezin gen van 1961 verzekerd. Adenauer heeft de breuk binnen de de christen-democratische partij ge dicht door schriftelijk te verklaren, dat hij „het volste vertrouwen" heeft in de capaciteiten van de minister voor economische zaken, Ludwïg Er- hard, voor liet beheren van dat spe ciale ministerie. Will Rasner, de voornaamste parle mentaire woordvoerder van Adenau er's Chi'isten-Democratische Unie, heeft aan de journalisten meegedeeld dat Adenauer en Erhard en eveneens het algemeen bestuur van de partij het er over eens zijn, dat hiermee het geschil tussen de kanselier en de minister voor economische zaken uit de weg is geruimd. Bijzonderhe den inzake de samenwerking tussen bondskanselier en minister worden nog verder besproken. Nadat de kanselier en de minister van Economische Zaken met twee van de meest vooraanstaande vrien den uit de partij maandagavond verscheidene uren bij elkaar waren geweest, hebben zij dinsdag brieven uitgewisseld, die, volgens beiden, een einde maken aan de zaak. De eenheid moet in elk geval worden bewaard, verklaarde Er- hard in zijn brief. De minister deelde aan Adenauer in zijn brief mee, dat hij van mening was, dat dit geschil niet alleen schadelijk was voor de goe de naam van de partij, maar ook voor Adenauer's "persoonlijke re putatie. Adenauer heeft geantwoord, dat het nooit zijn bedoeling is ge weest Erhard te beledigen door zijn opmerkingen aan de „New York Times". „Ik heb het volste vertrouwen in U als politicus en als man", schreef Adenauer, daaraan toe voegende, te hopen, dat Erhards economische politiek in het land zelf en tevens binnen de Europe se integratie voortgezet zou wor den. Rasner deelde mee, dat een voorstel van een afgevaardigde om het alge mene partijbestuur een motie van blaam tegen Adenauer te laten aan nemen, verworpen werd. Noorse hotelbrand eist 24 levens Een brand die dinsdagochtend vroeg een van hout opgetrokken hotel te Stalheïm in West-Noor- wegen in de as legde, heeft aan 24 van de 147 gasten het leven gekost. Naar verluidt bevindt zich ouder de slachtoffers een Nederlandse reisleider. In de Onderwater-observatie bij het visserijonderzoek geslaagd De. eerste visserijonderzoekingen door de treiler Willem Beukels- zoön van liet rijksinstituut voor visserijonderzoek met kllrvorsman- nen op de Noordzee ter hoogte van IJmuïden zijn, naar het oordeel van de bioloog drs. M. Roessingh, geslaagd en hebben de verwach tingen overtroffen. Gisteravond oni zeven uur keerde de treiler in IJmuiden terug om de vier kikvorsmannen van de onderwaterjagersclub uit Amsterdam aan land te brengen. De treiler viste op 12 mijl ten noordwesten van IJmuiden op zandspiering, schol, wijting, tong en poon. De diepte van de zee is daar van 18 tot 20 meter. Tijdens stil water tussen eb en vloed daalden de kikvorsmannen dinsdag ochtend voor de eerste keer ter oriëntatie naar de zeebodem af om de temperatuur van het zeewater aan de oppervlakte en op de zee bodem op te nemen. Deze temperaturen bleken vrijwel gelijk te zijn. Het horizontale zicht op de bodem was zeer goed: van 3 tot 6 me ter. Nadat enige oriënterende duiken waren genomen, werden proe ven genomen met het voortslepen van de kikvorsmannen aan een lijn onder water. In de middag ging daarna het treilnet overboord en begon de Willem Beukelszoon met de visserij. Het net werd, met het oog op de veiligheid van de kikvorsmannen, met een snelheid van twee mijl per uur normaal <l'/2 mijl voortgetrokken. Langs de sleeplijnen van het vissende schip naar het treilnet lieten twee kikvorsmannen zich daarna naar 18 meter diepte afzakken. „Wat wij daar zagen", aldus vertelde een van hen, „was verrassend. Terwijl wij ons aan de bovenkant van het net vasthielden en ons zo lieten voortrekken zagen we de visborden en de onderkant van het net over de zeebodem schuiven. De gedragingen van de vis voor het net waren goed te observeren. Het bleek dat de platvis op een afstand van ongeveer 20 cm. voor het net werd opgeschrikt van de zeebodem,' iets omhoog zwom en daarna voor het net bleef uit- zwemmen. Na enkele tientallen seconden gaven de vissen de strijd op en verdwenen in het net. Enige scholen zandspiering bleven eveneens voor het net uitzwemmen, maar bij een grotere snelheid van de treiler waren deze ongetwijfeld ook verschalkt". De vis die door de biologen was gemerkt in dit geval werd wijting genomen bleek weer goed weg te zwemmen wanneer ze met een emmer op grotere diepte in zee was gebracht. NA CONCENTRATIE GEEN VERGADERING VAN INGELANDEN, MAAR.... Districtenvergaderingeu nog niet gehouden Bij de concentratie van de wa terschappen op Schouwen-Dui- veland, Thojen, Noord- en Zuid Beveland werd het door vele in gelanden als een gemis gevoeld, dat zij zoals tot dusver in de kleinere polders en waterschap pen wél het geval was, niet «neer rechtstreeks bij het beleid betrokken zouden zijn. Dit be zwaar is bij de voorbereidingen van deze grootscheepse concen traties onderkend en daarom werd in het nieuwe bestel naast de algemene vergadering van hoofdingelanden, die de beslis singen neemt, aan de ingelanden een adviserende taak toege dacht. Hiertoe werd bepaald, dat er in de geconcentreerde waterschappen zogenaamde dis- trïctenvergaderingen zullen worden gehouden, waar de grondeigenaren en -gebruikers hun wensen en verlangens ken baar kunnen maken. In verband met administratieve beslomme ringen zijn deze vergaderingen tot dusver nog in geen enkel wa terschap belegd, doch er wordt wel terdege rekening mee ge houden. „Het is juist zaak, dat de inge landen op Zuïd-Beveland cir ca 2500 tot 3000 in het be leid worden betrokken. Het wa terschap kan van him lokale kennis veel profijt hebben." Al dus verklaarde ons de dijkgraaf van het waterschap „De brede watering van Zuid-Beveland", de heer P. J. J. Dekker uit We- meldinge. Overigens streeft het dagelijks be stuur van het waterschap, bijgestaan door een uitstekende administratieve en technische dienst, ernaar reeds bij voorbaat aan de wensen van de grondgebruikers te voldoen. „Als waterschap hebben wij de taak zo wijs en zo goed mogelijk te besturen. Dit houdt in, dat we zelf het initiatief moeten nemen. Daar naast zijn we erkentelijk voor de hulp, die we van de ingelanden krijgen", betoogde de Zuidbeve- landse dijkgraaf. Districten Het waterschap „De Brede Watei'ing van Zuid-Beveland" is in zestien dis tricten verdeeld, die geen zelfstandig- lieid hebben, maar een zuiver admini stratieve instelling vormen. In elk district is, evenals trouwens in de andere door concentratie tot stand gekomen grote waterschappen, één gezworene belast met het bestuurs- toezicht. Daarbij zijn tevens betrok ken de vijf hoofdingelanden van het district, van wie vier voor het onge bouwd en één voor het gebouwd. De hoofdingelanden en gezworenen van de zestien districten vormen geza menlijk de algemene vergadering, die de besluiten neemt. De districten heb ben een adviserende taak, die nog meer tot uiting zal komen als straks de in het reglement omschreven dis trictenvergaderingen worden belegd onder leiding van de gezworene en de hoofdingelanden. Deze vergaderingen staan open voor de stembevoegde in gelanden, die daarin niet alleen zullen worden ingelicht over de gang van zaken in het waterschap, zoals bij voorbeeld toelichting van de begro ting, maar die tevens in de gelegen heid worden gesteld klachten, wensen (Zie slot pag5 kol. 3) avond had men pas zeven lijken geborgen, die niet konden wor den geïdentificeerd. Eenentwintig gewonden bevinden zich nog in ziekenhuizen. Veertig mensen konden na wegens lichte brandwonden te zijn behandeld huns weegs gaan. Volgens de politie is de brand wellicht ontstaan doordat ie mand in bed heeft gerookt. De puin hopen waren in de avond nog zo gloeiend, dat met het onderzoek naar de stoffelijke 'resten van andere slachtoffers niet kon worden begon nen. De lijken die men al heeft ge borgen waren van gasten die ge tracht hadden door van het dak van het drie verdiepingen tellende gebouw te springen zich in veiligheid te stel len. Het merendeel van de toeristen bestond uit Amerikanen, die naar Stalheim waren gekomen voor de viering van het midzomerfeest. De foto laat zien hoe het hotel, dat ook in Nederland bekend is, als een fakkel brandde Het weer in Europa Den Helder, onbewolkt, Ypenburg, licht bewolkt, Vlissingen, onbev/olkt, Eelde, half bewolkt. De Bilt, licht bewolkt, Twente, half bewolkt, Eindhoven, onbewolkt, Zuid-Limburg, onbewolkt, Helsinki, licht bewolkt, Stockholm, onbewolkt, Oslo, licht bewolkt, Kopenhagen, onbewolkt,. Aberdeen, geheel bewolkt, Londen, half bewolkt, Amsterdam, onweer, Brussel, onbewolkt, Luxemburg, licht bewolkt, Parijs, half bewolkt, Bordeaux, zwaar bewolkt, Grenoble, licht bewolkt, Nice, zwaar bewolkt, Berlijn, onbewolkt, Frankfort, onweer, München, zwaar bewolkt Züi'ich, zwaar bewolkt, Genève, licht bewolkt Wenen, licht bewolkt Innsbruck, zwaar bewolkt, Athene, onbewolkt, Rome, weerlicht Ajaccio, licht bewolkt, Madrid, zwaar bewolkt, Lissabon, onbewolkt, Locarno, licht bewolkt. 25 gr. 23 gr. 27 gr. 27 gr. 25 gr. 2S gr. 25 gr. 20 gr. 22-gr. 28 gr. 19 gr. 15 gr. 26 gr. 26 gr. 27 gr. 24 gr. 29 gr. 29 gr. 28 gr. 24 gr. 24 gr. 27 gr. 19 gr. 23 gr. 27 gr. 25 gr. 21 gr. 30 gr. 29 gr. 25 gr. 32 gr. 26 gr. 28-gr. VERWACHT. Geldig tot hedenavond AANHOUDEND WARM Zonnige perioden en slechts een klei ne kans op een regenbui of onweer. Weinig verandering in temperatuur. In het noorden van hét land zwakke tot matige wind uit oostelijke rich tingen, elders meest zwakke veran derlijke wind. WEERSVERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag mooi strandweer, met flin ke opklaringen. Temperatuur in de middag ongeveer 20 graden Celsius. Zwakke, veranderlijke wind, in de middag van zee. Vooruitzichten: nog aanhoudend mooi strandweer, met wellicht iets hogere middagtemperaturen. 25 juni ZON EN MAAN Zon op 4.20 Maan op 23.40 onder 21.04 onder 10,07

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1