Verenigde Staten erkennen het principe van de vrije zeevaart Dr. F. M. Wibaut: 100 jaar geleden in Vlissingen geboren f KLANKBORD SOMA GASKELL ZAL NED. BALLET BLIJVEN LEIDEN BRITTEN MOCHTEN NIET NAAR „OCEAN LAYER" TERUGKEREN DINSDAG 23 JUNI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COU RANT GEDACHTENWISSELING WAS MOGELIJK Het Wereldgebeuren Hij diende de gemeenschap (Van een bijzondere medewerker) Vandaag, 23 juni 1959, is het precies 100 jaar geleden, dat te Vlissingen een der groten uit de beginperiode van het socia lisme in Nederland werd geboren. Florentinus Martinus Wi- baut was de tiende van elf kinderen. Zijn ouders waren rooms- katholiek. Zijn vader, Florentinus Wibaut had te Vlissingen een kolenhandel en was eigenaar van verscheidene schepen. Buiten zijn eigen zaken getroostte hij zich veel moeite voor de economische opleving van Vlissingen en hij bekleedde dan ook verscheidene functies. Hij was o.m. voorzitter van de ka mer van koophandel te Vlissingen en één der oprichters van de Kon. Mij „De Schelde" en van de Stoomvaartmij Zeeland. Toen hij 5 jaar was ging F. M. Wibaut voor het eerst naar school en wel bij de rooms-katholieke zusters op de Grote Markt. Op zijn zevende jaar ging hij naar de school van meester Puijpe in hel Rioolstraatje, waar in die tijd nog met veren pennen „werd geschre ven! Lang heeft Wibaut deze school niet bezocht. Toen hij ne gen jaar was moest hij naar de inmiddels opgerichte r.-k. school voor jongens. Nog voor "hij elf jaar oud was'kwam er echter een eind aan zijn Vlissingse periode. In april 1870 ging hij met zijn broer Johan, die anderhalf jaar ou der was, naar de r.-k. kostschool te Rolduc. Het overlijden van zijn broer Johan in 1871 maakte veel indruk op hem. Hij was in die tijd een zeer godsdienstige jongen, die vele uren doorbracht in de kerk. Toen hij in de zomer van 1873 van Rolduc thuiskwam wilde hij pries ter worden, maar zijn vader be sliste, dat hij naar de handels school te Amsterdam moest. Wil de hij na een jaar nog priester worden, dan zou zijn vader zich niet verzetten. Grote indruk Amsterdam maakte een grote in druk op de jonge Wibaut. Hij be zocht veel voorstellingen in de di verse theaters en kocht veel boe ken. Een groot voordeel was, dat hij nu boeken kon lezen naar zijn keus, wat op de kostschool te Rol duc niet het geval was geweest. Hij was een vurige bewonde raar van de werken van Multa- tuli. Hij kon toen nog niet ver moeden, dat hij jaren later met een vriend uit Middelburg, de (Zie slot pag. 4 kol. 1 BEELD. Horace Calver, een ama teur-archeoloog, heeft bij Colchester vroeger een Romeinse hoofdplaat:. vijf meter onder de grond een bronzen Bacchusbeeld gevonden, ee;. prachtding. Hij dacht een heel bui tengewone vondst te hebben gedaan, en zond een kennis met een pak foto's van het beeld naar de directeur van de Grieks-Romeinse afdeling van het British museum. Deze bekeek de foto's en velde zijn oordeel. „Het is een in massaproduk- tie vervaardigde kopie van het origi nele Bacchusbeeld dat in het museum te Napels staat. Een firma in Napels vervaardigt deze kopieën in vier ma ten". Voor Horace was dat een teleurstel ling. En ook voor de curator -van het museum van Colchester, de heer Huil, die als expert op het gebied van Ro meinse antiquiteiten verklaard had dat het gevonden beeld het mooiste was dat in Engeland ooit opgegraven was en mocht gelden als een zeer I bijzondere aanwinst uit de Romeinse tijd... I ARTURO FRONDIZI vriend werd vijand Op 4 juli a.s. arriveert Clark Gable met zijn echtgenote per „Nieuw Amster dam" in Rotterdam. Hij is van plan drie dagen in ons land te blijven en vertrekt vanuit Nederland voor een trip van on geveer een maand door verscheidene Eu ropese landen. Minachting Ricardo Balbin en Arturo Fron- dizi hebben het lange tijd goed met elkaar kunnen vinden. Bei den maakten een snelle carrière in de Argentijnse Radicale partij, en het is waarschijnlijk dat zij elkaar daar bij zetjes in de goede richting heb ben gegeven. Hun politieke activiteit was helemaal niet naar de zin van president Juan Peron, die hen dan ook allebei met de binnenkant van de gevangeniscellen kennis liet maken. Reden voor dé arrestatie van Balbin (die in 1951 optrad als Perons con current bij de verkiezingen) was „minachting voor de president". Maar na de val van hun gemeen schappelijke vijand dictator Peron (1955) zijn Balbin en Frondizi geen vrienden gebleven. Inplaats van elk aar de behulpzame hand te verlenen, zetten zij elkaar de voet dwars. Zij doen dat niet als partijgenoten, maar als leiders van twee verschillende politieke groeperingen, die allebei radicaal heten: de Intransigente Ra dicale Partij van Frondizi en de Ra dicale Volkspartij van Balbin. Fron- dizi's „intransigencia'-beweging is momenteel aan de macht en Fron dizi is president. Balbins partij voert de oppositie aan. En zondag is ge bleken, dat Balbin opnieuw „minach ting voor een president" koestert. Hij heeft bij zijn ex-partijgenoot Fron dizi erop aangedrongen, af te treden als president. „De democratische in stellingen zijn misvormd en niemand gelooft meer in rechtszekerheid". Balbins blijk van wantrouwen is een nieuwe tegenvaller voor pre sident Frondizi, die zo zijn best doet om de losgeslagen Argentijnse economie weer in het gareel te bren gen. Nadat hij in de eerste maan den van zijn vorig jaar begonnen ambtsperiode de kat der inflatie uit de boom had gekeken en haar zelfs nog surprises had voorgeschoteld om verkiezingsbeloften in te lossen, is de president de laatste tijd druk bezig, zijn versoberingsprogramma door te voeren. Het voornaamste doel was de betalingsbalans die telkens grote tekorten vertoonde, te verbeteren. De uitvoer moest worden vergroot en de invoer tot minder indrukwek kende proporties teruggebracht. Daarvoor was het nodig dat de Ar gentijnen de buikriem aanhaalden. Omdat hij niet verwachtte dat zijn levenslustige volk uit eigen bewe ging tot bezuiniging zou komen, staakte Frondizi de overheidssubsi dies voor levensmiddelen en liet hij de koers van de peso vrij; bovendien verhoogde hij de tarieven voor be lastingen. De Argentijnen die gretige vleeseters zijn, moesten vooral hun porties van de koe opeens drastisch beperken en weldra begon een ware klachtenregen. Maar de betalingsbalans over de eer ste vier maanden van 1959 vertoonde voor het eerst in vijf jaren weer een overschot. Dit succes van Frondizi sprak overigens niet tot de verbeel ding van de Argentijnen, die zo graag in hun eigen portemonnee iets zouden merken van grotere wel vaart.... Van deze ontevredenheid maakt Balbin gebruik om zijn politieke spel tegen Frondizi naar een cli max te voeren. Het zit hem nog steeds dwars, dat Frondizi vorig jaar februari de verkiezingen kon winnen, vooral doordat de verdreven dicta tor Peron zijn nog zo talrijke vol gelingen in Argentinië aanried het hokje voor Frondizi's naam rood te maliën. Op grond van deze verkie zingshulp hebben de Peronisten her haaldelijk getracht om Frondizi voor hun karretje te spannen en het gevolg was dat de oppositie klaagde over terugkeer van peronisten in ambtelijke topfuncties en dat Fron dizi verzekerde dat van zo'n „terug draaien" van het politieke beleid geen sprake zou zijn. Zo laveerde hij tussen anti-peronistische radicalen en peronisten, tussen de legerautori- teiten zonder wier macht hij het niet kan stellen en de vakbonden, en hij is klaarblijkelijk niet van plan om deze Sisyphus-arbeid vrijwillig op te geven. En behalve van Balbin heeft hij last van de „Gorilla's": jon ge officieren, die him revolutionaire gezindheid niet onder stoelen' of ban ken steken. De generaals zijn Frondizi tot nu toe trouw gebleven maar men begint zich af te vragen of die trouw nog veel langer duurt nu Frondizi's popu lariteit steeds afneemt. Zien zij mis schien in Balbin een meer geschikte president? Balbin heeft momenteel allicht wat meer populariteit dan Frondizi. Overigens zou ook in het geval van een machtsoverneming door hem die populariteit het uit gangspunt voor onpopulaire maatre gelen a la Frondizi moeten zijn, met alle gevaren van „minachting" door het volk Nederland niet ontevreden over Washingtonse conferentie Het belangrijkste resultaat van de internationale scheepvaartconferentie, welke de vorige week te Washington werd gehouden tussen België, Dene marken, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Nederland, Noorwegen, Zwe den, Engeland en de Verenigde Staten, is vermoedelijk wel geweest, dat de Amerikanen officieel hebben verklaard, dat zij het in beginsel eens zijn met het principe van een vrije scheepvaart, een verklaring, die zij ook vroeger reeds hebben laten horen, doch nooit eerder „op papier" hebben willen zetten. En voorts, dat thans mogelijk is gebleken, met de Ame rikanen, die over vele andere zaken graag wilden confereren, behalve juist over internationale scheepvaartproblemen, ook hierover van ge dachten te wisselen. Dit verklaarde ons de heer J. W. de Vries, de directeur-generaal van de scheepvaart, na zijn terugkeer van de conferentie. Hij was niet ontevreden over het resultaat. Over het resultaat van de conferentie zei de heer De Vries: „Dit is tweeledig, negatief en positief. Negatief, omdat de scheep- vaartpolitiek en -wetgeving van de Verenigde Staten precies dezelfde waren toen we weggingen als toen we kwamen. Positief omdat er op ho.og niveau gelegenheid is geweest, de Amerikanen duidelijk te maken, welke de scheepvaartproblemen van de westelijke landen zijn in het geheel en in connectie met de scheepvaartpolitiek van de Verenigde Staten als belangrijkste land. En hiervoor hebben wij ook wel begrip gevonden", aldus de heer De Vries. „Terwijl bij ons de wetgeving groten deels in handen ligt van de admini stratie en een initiatiefwet als een unicum de historie ingaat, is het in de V.S. juist andersom. Dé&r maakt het congres de wetten en de zeer sterke „scheepvaartlobby" de men sen dus, die sterk de congresleden be- invloeden behartigt zo goed mo gelijk de scheepvaartbelangen bij het congres. Dit brengt een sterk pro vincialisme in de politiek. Zij blijft in handen van actieve redersgroeperin gen. Kamers van Koophandel en an dere instanties komen er niet aan te pas en ook de pers heeft weinig be langstelling. Het is goed geweest, dat deze conferentie ook buiten die kleine kring nu eens de aandacht heeft gevestigd op de scheepvaart problemen", meent de heer De Vries. De heer De Vries vertelde, dat de handelingen van de conferentie als studiemateriaal gebruikt zullen wor den door een door president Eisen hower ingestelde studiegroep, die alle transportproblemen moet bestuderen. „Nu krijgt ook het internationale ele ment hierin een plaats". Slechts zes procent van de Ameri kaanse vrachtenmarkt valt onder de discriminerende maatregelen, de zo genaamde voorkeuren, 94 procent is vrij. Toch kan juist in de lijnvaart die zes procent, vaak aantrekkelijke lading, een belangrijke economische rol spelen voor de Europese scheep vaart. Voorts is de kwestie van de goedkope vlaggen ter sprake gekomen. „Van Nederlandse zijde is hier op twee dingen gewezen", aldus de neer De Vries. „Ten eerste dat de Ameri kanen het feit dat zij een grote vloot onder goedkope vlag bezitten buiten beschouwing gelaten tege- Grote bosbrand in West-Duitsland Meer dan 5000 mensen zijn bezig 'n grote brand te bestrijden, die woedt in een bos van 27.000 ha. tussen Lü- neburg en de grens met Oost-Duits- land. Meer dan 3000 ha. staan in brand. Het vuur beweegt zich met grote snelheid over een front van zes kilometer in noordoostelijke richting. Grote groepen herten zijn op de vlucht voor de vlammen. Alle brand spuiten uit de omgeving, de grens politie, legereenheden met tanks en helikopters en talrijke vrijwilligers nemen deel aan het blussingswerk. In België In het afgelopen weekeinde hebben zich in België talrijke branden voor gedaan. In het gebied van Brugge en in de Kempen gingen mede als gevolg van de droogte 500 ha. bos en heide ver loren. In Brussel ging een grote hout opslagplaats in vlammen op. De schade van deze brand wordt op vijf miljoen frank geschat. In het centrum voor kernonderzoek te Mol brak brand uit in een zaal die werd verbouwd. Er werd voor een miljoen frank schade aangericht. lijkertijd een nog groter vloot doen ontstaan, die ongrijpbaar is. Van de onder Liberiaanse vlag varende vloot is 42 procent Amerikaans. Er bestaat een overeenkomst, dat deze schepen in geval van nood direct onder Ame rikaanse vlag terugkeren. Maar geen mens weet, wat die andere 58 pro cent zal doen in tijd van oorlog. Acht en een half miljoen ton scheepsruimte onder Liberiaanse vlag is volkomen ongrijpbaar en misschien te krijgen voor de meest biedende. „Het defensie-argument voor een grote vloot, waarvan een gedeelte onder goedkope vlag moest worden ondergebracht, heeft dus bepaald twee kanten. Een suc ces voor ons was, dat de Ameri kanen zeiden „Ja, daar hebben jul lie toch wel een punt". Verder heb ben wij gewezen op de sociale zijde van het goedkope-vlaggenpro- bleem." „Volgens de wetten van de zee had ik gelijk. Het lijkt misschien op zee roverij, maar het is slechts een ma nier van zakendoen", zei oud-Kriegs- marine kapitein Gerhard Teunig van het Duitse vrachtschip „Flavia". Dit schip heeft de vorige week 98 opva renden van het Britse kabelschip „Ocean Layer" aan boord genomen en heeft daarna het brandende schip op sleeptouw genomen en in Fal mouth gebracht. De Duitse kapitein heeft erkend, dat hij geweigerd heeft de Britse kapi tein en andere opvarenden van het kabelschip terug te laten keren naar hun schip. Ook heeft de Duitse kapi tein toegegeven, dat hij de Neder landse zeesleepboot „Loire" verhin derd heeft de „Ocean Layer" te ber gen, hoewel de sleper drie uur eer der bij het wrak was dan de Duitse zeesleper „Wotan". Daardoor heeft de Duitse kapitein het wrak in han den gespeeld van de „Wotan". Het ging, zo zei de Duitse kapitein, tenslotte om een bergingssom van ongeveer 1.200.000 gulden. Ongewone oceaanreis is mislukt De poging van drie jongelui om aan boord van een stalen cilinder van zes meter met de golfstroom van New Foundland naar Europa te drij ven, is 320 km. uit de kust van New Foundland op een mislukking uitge lopen, doordat het vaartuig in brand geraakte. De avonturiers Richard Melisch, Albert Barth en Robert Frantz, werden aan boord van het Britse vrachtschip „Ramo de la Lar- riniga" genomen, dat hen naar Rot terdam zal meenemen. De tocht was op 13 juni begonnen. Men dacht toen zeven weken over de reis te doen. Prins Rainier en prinses Gracia van Monaco hebben in Vaticaanstad een officieel bezoek gebracht aan paus Johannes. Prins Rainier bood de paus een antiek kerkboek aan en ontving uit handen van de paus een gesig neerde foto en zilveren medailles. De foto laat zien hoe het prinselijk paar naar een welkomstivoord van de paus luisterde. Mevrouw Sonia Gaskell zal het Ne derlands Ballet blijven leiden. Dit is maandag op een persconferentie te Den Haag meegedeeld. Zoals bekend waren er in het Neder lands Ballet moeilijkheden ontstaan waardoor enige solisten uittraden en onder leiding van de Amerikaanse balletmeester van het ballet, Harkar- vy het Nederlandse Danstheater vormden. Mevrouw Gaskell, die als gevolg van de strubbelingen als ar tistiek leidster was afgetreden, be sloot later het in ontbinding verke rende gezelschap, dat voor een groot deel haar schepping was, voor de on dergang te behoeden en zij ging in opdracht van het bestuur aan het werk om de schade te herstellen en de grondslag te leggen voor een her boren groep. Aanvankelijk wilde zij zich niet verbinden opnieuw de lei ding op zich te nemen maar thans is, zoals reeds verwacht werd, bekend- KAPITEIN TEUNIG GEEFT TOE: Ook verhinderd dat Loire I brandweer in het graafschap Coi n- wall heeft gisteren verklaard dat de schip op sleeptouw nam weerlieden op het Britse kabelschip toe te laten. De Engelsman zei dat de schipper het zeerecht aanhaalde en beweerde dat het zijn verant woordelijkheid was de brand te blus sen en het schip veilig over te dra gen. De Engelse kranten hebben met grote koppen melding van deze feiten gemaakt. Zij willen uitge maakt zien, hoe de handelwijze van de kapitein van de „Flavia" juridisch zal worden beoordeeld. Men is van mening dat reeds lang de ongeschreven wet betreffende het buitmaken van een zoge naamd „prijsschip" uit de inter nationale overeenkomsten is ge schrapt. gemaakt dat zij haar werk in het op 1 september beginnende seizoen zal hervatten. De heer J. Huckriede heeft er in beginsel mee ingestemd zakelijk leider te blijven. Mevrouw Gaskell verklaarde dat het ballet weer compleet is. Er waren reeds voldoende vrouwelijke solisten. Thans is de mannelijke bezetting aan gevuld. Mevrouw Gaskell heeft in New York na veel moeite gevonden wat zij zocht. Karei Shook 39 jaar) zal Harkarvy als balletmeester ver vangen. Hij heeft onder meer ge werkt bij het Ballet Russe de Monte Carlo en is als leraar werkzaam. Hij komt begin juli naar Nederland. Het Nederlands Ballet zal zowel het oude repertoire als nieuwe bal letten brengen. Het heeft o.a. de exclusieve rechten in Nederland voor de balletten van Lifar en Ba- lanchine. Toenemende onrust in Argentinië De grootste oppositiepartij in Argen tinië, de Radicale Volkspartij van Ricardo Balbin, lieeft er zondagavond bij president Frondizi op aangedron gen af te treden. De democratische instellingen zijn misvormd en nie mand gelooft meer in rechtszeker heid, aldus een manifest van Balbin. Balbin gaf dit manifest uit na on derhandelingen tussen vertegenwoor digers van Frondizi en leiders van de oppositie. Van gewoonlijk welingelichte zijde te Buenos Aires werd vernomen dat garnizoenen in de provincie geëist hebben dat Frondizi zijn betrekkin gen met de linkerzijde afbreekt en geen compromis aangaat met aan hangers van de afgezette dictator Peron. Vier marineofficieren van de vloot- basis Puerto Belgrano zijn gearres teerd toen zij een bezoek brachten aan het ministerie van marine om 't aftreden van de minister, schout-bij- nacht Estevez, te eisen. Het personeel van de land-, zee- en luchtmacht is zondag in het gehele land in de kazernes geconsigneerd. Vader verdacht van moord op zoontje De gemeentepolitie te Barneveld heeft zondag de huisvader D. uit Voort huizen gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht zijn 4-jarig zoontje om het leven te hebben gebracht. Woensdag is het jongetje onder verdachte om standigheden gestorven. Op aanraden van de arts, die na het overlijden was gewaarschuwd, werd een gerechtelijk onderzoek ingesteld, dat uitwees, dat de jongen een ge welddadige dood was gestorven. De vader zal voor de officier van justitie worden geleid. Buurtgenoten verklaren, dat zij zich reeds vele malen hadden geërgerd over de wijze, waarop D. zijn zoontje strafte. Hij gebruikte hiervoor zelfs enkele malen een dikke knuppel. Illllllllllllllllllllilllllll Culemborg stond droog 1 Gistermorgen heeft men in H Culemborg de watertoevoer naar de stad vrijwel geheel H moeten stopzetten. Het water- verbruik was zo toegenomen, s dat het ver uitging hoven de m 260 kubieke meter per uur die ee het gemeentelijk waterleiding- bedrijf van Culemborg kan H leveren. Een uur, van half- twaalf tot half een, had het -waterleidingbedrijf nodig om li H weer wat voorraad bij te pom- pen, waarna weer aan de ee viaag kon worden voldaan. IllllllllllllllllllllipW Levenslang voor blank aanranders van negerinnetje Vier blanken zijn maandag te Talla- hasse (V.S.) veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf wegens het aanranden van een negermeisje. Zij werden op 14 juni schuldig be vonden door een jury die geheel uit blanken bestond. De jury vroeg ech ter clementie. Als geen clementie ge vraagd was. zouden zij volgens de in Florida geldende wetten ter dood worden veroordeeld. Nog nooit is een blanke naar de elek trische stoel gegaan voor het aan randen van een negermeisje ofschoon een aantal negers is terechtgesteld wegens het aanranden van blanke vrouwen. Bij het uitspreken van het vonnis zei rechter W. May Walker tot de vier veroordeelden wier leeftijden varië ren van 16 tot 23 jaar, dat hij nooit minder dan doodstraf of levenslan ge gevangenisstraf had opgelegd gens aanranding. De veroordeelden verbleekten bij het uitspreken van het vonnis maar verder toonden zij geen tekenen van emotie. 23 JUNI 18S9 23 JUNI 1959

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3