PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT BINNENKORT FRANSE A-B0MPR0EF Middelburg ontbreekt in Prinsenhof te Delft BILT MACMILLAN STUURT BOODSCHAP AAN PRESIDENT DE GAULLE „SIBAJAK" AANVAARDT REIS NAAR SLOPER IN HONGKONG BOSSEN EN HEIDE IN DRENTE DOOR BRANDEN GETEISTERD 202e jaargang - no. 145 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. r. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok, ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p kw.; fr p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 18 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 23 juni 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4 Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2004. „Om ze te kunnen staken moet men ermee begonnen zijn" De Franse minister voor het leger, Guülaumat, heeft maandag Op een persconferentie in Parijs verklaard dat de eerste Franse atoombom binnenkort tot ontploffing gebracht zal worden. Hij wilde echter geen datum noemen. „Als wij er in zullen slagen de bom alleen met Franse middelen tot ontploffing te brengen, zal dit des te belangwekkender zijn, aldus Guillaumat, die hier aan toevoegde dat de Franse regering een fout zou gemaakt heb ben zo zij hulp gewaagd bad voor de eerste explosie. Op de vraag of Frankrijk zijn kernproeven zou staken als Rusland, de Verenigde Staten en Engeland zouden besluiten deze proeven stop te zetten, antwoordde de minister: „Om deze proeven te kunnen staken moet men ermee begonnen zijn". De Britse ambassadeur in Parijs, sir Gladwyn Jebb, heeft maan dag aan president De Gaulle een boodschap overhandigd van premier Macmillan. Een woordvoerder van het paleis van de pre sident wilde niets meedelen over de inhoud van de boodschap. Wel zei hij dat zij geen kwesties betrof die op de ministersconfe rentie in Genève waren besproken. de controleposten in de Sowjet-Unie inhield. Op 8 mei hebben de Verenigde Sta ten en Engeland zich bereid verklaard om Russische technici enkele van de belangrijkste functleB op de controle posten in Rusland te geven. Eerder hadden zij gesteld dat onderdanen van het land, waar de controleposten gevestigd zijn, deze functies niet 'mo gen bekleden. Russen verwerpen westers voorstel De Russen hebben maandag op de conferentie over het staken van de kernproeven in Genève een nieuw Brits-Amerikaans voorstel verwor pen. Volgens dit voorstel is het mo gelijk dat vier Russische technici be langrijke functies zullen brijgen op de controleposten in Rusland, die toe zicht moeten houden op de naleving van het eventuele verbod om kern proeven te doen. De Rus Tsarapkin deed een tegen voorstel, dat vermeerdering van het aantal buitenlandse specialisten op Brand verwoestte kerk te Purmer Gistermiddag heeft een felle brand het kerkgebouw van de Nederlands hervormde gemeen te Purmer, gemeente Purmerend geheel verwoest. De brand ont stond vermoedelijk na het ver richten van loodgieterswerk zaamheden. De kerk was name lijk juist geheel gerestaureerd maar omstreeks het middaguur heeft nog een van de loodgieters een klein karweitje aan het dak verricht. Kort daarop stond het gehele dak in brand en nog voor de vrijwillige brandweer van Purmerend water kon geven stortte een deel van dit dak om laag. Een kwartier later sloegen de vlam men dwars door de toren. De brand weerlieden, die niet over ladderma teriaal beschikten, moesten zich Ijlings terugtrekken om niet getrof fen te worden door de neervallende brokken puin en brandend hout. Ook de toren stortte in. Van het meubilair van de kerk kon niets worden gered. Slechts enkele kerkboeken konden uit het brandende gebouw worden gehaald. Staking op Antwerpse schippersbeurs Do schippers op de Antwerpse schippersbeurs hebben maandag for meel geweigerd te bevrachten. Deze staking was gericht tegen het be sluit van minister Segers om de vrachtprijzen voor graan tijdelijk vrij te laten om de Nederlandse con currentie te ondervangen, welke tot gevolg heeft, dat het graanvervoer via de haven van Antwerpen voort durend in omvang afneemt. De weigering van de schippers be trof ook ander vervoer. Nadat bleek dat de nieuwe voorwaarden geen kans hadden, werden verscheidene graanreizen door de bevrachters te gen de oude voorwaarden aangebo den, echter zonder succes. Aan het eind van de beurszitting was geen wijziging in de toestand gekomen. De schippers eisen afschaffing van het ministeriële besluit. Namens de Nationale Schippersfede- ratie heeft de heer Delen na sluiting van de beurs de schippers aanbevo len van heden af enkel graanver voer tegen vrijgelaten vrachtprijzen te weigeren, maar de andere reizen normaal te aanvaarden. Herbert Morrison zal Lagerhuis verlaten De 71-jarige Herbert Morrison, zoon van een Londense politie-agent die het van bood schap jongen tot Britse minister van buitenlandse zaken bracht, zal zich niet meer beschik baar stellen voor het Lagerhuis. Op grote hoogten Ongeveer twintig Britse, Amerikaan se en Russische deskundigen zijn Bij de N.V. Akerboom, scheeps- en jachtwerf te Lisse is een brandblus- boot voor de Koninklijke Belgische Marine gebouwd. De blus-bergings- installatie bestaat uit twee pompen aangedreven door dieselmotoren van 250 pk. De capaciteit hiervan is 8000 liter bluswater per minuut; do ber- pingscapaciteit ts 20.000 liter per minuut. Oolp te sohuimblussing mo gelijk met 56 mS schuim per minuut. Aan boord bevinden zich tioee water- schuimkanonnen, die onafhankelijk schuim en water kunnen geven. De waterwerp-wijdte te 50 meter. Ver der bestaat aansluitingsmogelijkheid voor 1 brandslangen. Op de foto: de nieuwe boot tijdens een demonstratie bij de overdracht. Genève besprekingen be gonnen over de manier waarop vast gesteld kan worden dat zich op hoog ten van dertig tot vijftig kilometer kernwapenontploffingen hebben voor gedaan. De deskundigen moeten aan bevelingen opstellen betreffende de opsporingstechniek en de hierbij be nodigde instrumenten. Zij moeten voor 29 dezer verslag van hun bevin dingen uitbrengen aan de vertegen woordigers van de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Groot-Brittannië, wier bijeenkomst van maandagmid dag de 100ste was in 't kader van hun overleg over een eventuele sta king der proefnemingen met kernwa pens. Heitje voor een karweitje bracht 330.000 op De in april gehouden padvindersaetie „een heitje voor een karweitje" heeft dit jaar een recordopbrengst van 330.000,opgeleverd. Er werd 17.000 meer verdiend dan het vorig jaar. De opbrengst is bestemd voor ver sterking van de fondsen van het Ne derlands Padvindersgilde, de vereni ging de Nederlandse Padvinders, de Nederlandse Gidsenbeweging en de Verkenners van de Katholieke jeugd beweging. LANGE LOOPBAAN BEGON IN VLISSINGEN Grote verscheidenheid van passagiers vervoerd Vandaag neemt het 12.324 brt meten de m.s. Sibajak voor goed afscheid van Rotterdam. Wanneer het ruim dertig jaar oude schip, dat in zijn loopbaan ongeveer een kwart miljoen passagiers over de wereldzeeën ver voerde, in de loop van de middag zich zal losmaken van de Lloydkade, be tekent dit het begin van de laatste reis. Deze zal eindigen bij de sloper in Honkong. De Sibajak werd gebouwd door de Koninklijke Maatschappij „De Schel de" te Vlissingen. In de oorlogsjaren werd het ingericht als troepentrans portschip en vervoerde het ruim 75.000 militairen naar en van de ver schillende oorlogsfronten. Daarbij werden rond 410.000 mijlen afgelegd (760.000 km., dat wil zeggen negen tien maal rond de aarde). Na de oor log is de Sibajak nog enkele malen verbouwd. De laatste tijd beschikt het schip over ruim 750 bedden in uit sluitend buitenhutten voor 2, 3, 4 of zes personen, en 196 bedden verdeeld over twee kleine slaapzalen en één grote. Er zullen maar weinig sche pen op de wereldzeeën varen of geva ren hebben, die zoveel verschillende categorieën passagiers hebben ver voerd als de Sibajak. Vóór de oorlog gouvernementsambtenaren en voor eigen rekening reizende passagiers naar en van het toenmalige Neder lands Oost-Indië en Malakka, in de oorlog geallieerde troepen. Daarna slachtoffers van de Japanse kampen in het Verre Oosten, waarbij de Siba jak in juni 1948 het laatste repa triëringsschip was. Nederlandse mili tairen tijdens de politiële acties in In donesië. En in het laatste stadium re- patriërenden uit Indonesië en emi granten naar Australië. Nieuw-Zee- land, Canada en Zuid Afrika. Gedurende de laatste jaren heeft ko ningin Juliana het schip twee maal bezocht toen het met gerepatrieerden uit Indonesië in Rotterdam terugkeer de. „Bijzondere" passagiers zijn ge weest de 50,000ste Nederlandse ami- grant naar Australië en de 33.333ste die uit Rotterdam emigreerde. In het Universiteitsziekenhuis van de Duitse stad Kiel heeft men een nieuwe installatie in gebruik geno men, welke het mogelijk maakt moe dermelk te verpoederen door bevrie zing. Alle natuurlijke bestanddelen blijven op deze wijze behouden. De machine werd ontworpen door medi ci van het ziekenhuis, die met het nieuwe middel al 108 te vroeg gebo ren babies het leven hébben kunnen redden. De foto toont het vullen van flessen met verpoederde moedermelk. TANKAUTO'S BRACHTEN BLUSWATER Zeven brandweren verrichtten gezamenlijk blussingswerk De aanhoudende droogte deed gister middag in de staatsbossen van Dren te verscheidene bos- en heidebranden ontstaan, die in korte tijd gezamen lijk een grote oppervlakte besloegen. De brandweren van Emmen, Sleen, Schoonoord, Westerbork, Exloer- mond, Rolde en Exlo rukten met groot materieel uit om samen zeer snel te kunnen ingrijpen. Een groep militairen uit de legerplaats Assen werd eveneens gealarmeerd. Zij gin gen na een zeer snelle aankomst aan het werk bij een brand in de staatsbossen nabij Odoorn. De branden in deze bossen bij Odoorn waren verdeeld en lagen ta melijk ver van elkaar verwijderd. De vlammen laaiden drie tot vier meter hoog op uit het droge bos, zodat de brandweerlieden en de militairen voor grote moeilijkheden kwamen te staan. Wegens het watergebrek werd het water in tal van tankauto's met spoed aangevoerd. Verder werd de brand met behulp van schoppen be streden. Ongeveer vier tot vijf hectare bos werd bij Odoorn een prooi van het vuur. In het staatsbos nabij Schoon oord werd de brand door zeer snel in grijpen beperkt tot ongeveer één hectare. Men slaagde er in, de bran den, die omstreeks half vier ontston den, tegen half zeven te bedwingen, zodat verdere uitbreiding werd voor komen. De brandweren werkten ge zamenlijk onder leiding van de com mandant van de Emmer beroeps brandweer R. N. Beerdens. Boerderij ging in vlammen op Omstreeks 't middaguur brak brand uit in de vrij grote boerderij van de heer J. Janssen aan de Teraardse- weg even buiten Assen. Direct wer den de brandweren van Vries en As sen gewaarschuwd, die evenwel geen enkele kans kregen, want er stond een straffe wind. De gehele hooi oogst ging in vlammen op en twee kalveren kwamen om. De oorzaak moet worden gezocht in het feit, dat kinderen van de eigenaar met vuur speelden. De tegenovergelegen boer derij bleef voor het vuur gevrij waard. BOEIENDE TENTOONSTELLING, MAAR Monumentenzorg sinds 1945 MINISTER CALS heeft zater- dag een belangrijke tentoonstel ling in Delft geopend: „Monu mentenzorg". Zij bestaat voor namelijk uit knappe, groot-for- maat-f oto's van bekende en min der bekende historische gebou wen, waarmee duidelijk wordt gedemonstreerd hoe eminent deze Rijksdienst voor de Monu mentenzorg de laatste jaren heeft gewerkt. De arbeid van deze dienst en het resultaat daarvan liggen verspreid door heel Nederland en vrijwel nooit heeft men gelegenheid de voor beelden van goede restauratie in één verband te zien. Dat nu is mogelijk op deze expositie: in een aantal zalen van het Prin senhof krijgt men een duidelijk beeld van Nederlands „monu mentenzorg" sinds 1945. Het is een expositie, die ook in Zee land zeker belangstelling zal trek ken, want in deze provincie heeft men de laatste jaren vaak en bij her haling met Monumentenzorg te ma ken. Dat is trouwens al direct duide lijk bij het binnenkomen van de ten toonstellingsruimte: het eerste, dat de bezoeker ziet, zijn enkele gerestau reerde. uit Zeeland afkomstige voor werpen, namelijk delen van de ver maarde sarcofagen uit de Aarden- burgse St. Baaf en enkele schilderij en uit het stadhuis van Arnemuiden. Voorts treft men in de volgende za len foto's aan o.a. van de Grote Kerk in Tholen, de toren van Kloetinge, het stadhuis van Hulst, het befaamde pleintje van St. Anna ter Muiden en de molen van Retranchement. Nogmaals: het is een voortreffelij ke tentoonstelling, waarvoor met name de fotograaf G. Th. Dele- marre, magnifieke platen maakte. Bovendien verscheen ter gelegen heid van de expositie een aan trekkelijk, typografisch goed-ver- zorgd boekje onder de titel „Mo numentenzorg", waarin ir. R. Meischke vatï de Rijksdienst voor .Monumentenzorg een boeiende in leiding schreef en waarin eveneens vele foto's zijn opgenomen. Voor dit alles kan men slechts lof heb ben. Toch willen wij niet nalaten een en kel woord van kritiek te laten horen. Wij misten namelijk onder de ten toongestelde afbeeldingen een plaat van de Middelburgse Abdij. „Dat is vanzelfsprekend", zei men ons van deskundige zijde, „want de Abdij is rijkseigendom, terwijl Monumenten zorg zich bezighoudt met eigendom men van anderen. Men ziet hier dus géén rijksgebouwen Dit argument geldt echter geens zins voor de beide Abdijkerken, de Nieuwe Kerk en de Koorkerk, noch voor de Lange Jan. Het geldt al evenmin voor het Middelburgse Stadhuis, waarvan het exterieur weliswaar nog niet klaar is, maar wèl het interieur. De vraag rijst dus: waarom is op de ze tentoonstelling niets terug te vin den over deze beide zo belangrijke objecten? Wij hebben deze vraag voorgelegd nan de directeur van het .Prinsenhof", de heer D. Bolten. De ze verklaarde ons, dat bij de opzet van deze tentoonstelling niet in de eerste plaats is gestreefd naar het exposeren van algemeen-bekende ob jecten. Daarnaast bleek ten aanzien van de Lange Jan een rol te spelen, dat de wijze waarop deze toren is herbouwd, in vakkringen nog altijd een omstreden aangelegenheid is. De inrichters van de expositie behoren dus kennelijk tot die groep, die de huidige vorm van de Lange Jan niet bewonderen. Het zij zo. Niettemin - op gevaar af dat men ons nu van Zeeuws, of zelfs van Middelburgs chau vinisme zal betichten betreuren wij het, dat op deze zo magnifieke tentoonstelling, gehouden in zulk een eerbiedwaardige omgeving, geen plaats kon worden ingeruimd aan enkele objecten, die sinds 1945 met zoveel moeite en zorg zijn gerestau reerd. Een interieurfoto van de zo fraaie Koorkerk bijvoorbeeld ware zeker op haar plaats geweest. Tot zover dan onze kritiek. Zij doet echter geenszins af aan onze bewon dering voor wat hier tot stand is ge bracht in voorwerpen en foto's. Deze expositie geeft een duidelijk beeld van hetgeen Monumentenzorg na streeft. Om met de woorden van ir. Meischke te spreken: „Een monu ment wil geen museumstuk zijn, het wil een gebruikt ding zijn in het le ven van nu en in het leven van de toekomst, een stuk dat iedere dag gezien en iedere dag opnieuw be leefd wordt". Dat wordt op deze tentoonstelling wel heel duidelijk, hetgeen naar het ons voorkomt, de grootste lof is, die men de organisatoren kan brengen. Vanguard-satellietniet in voorgenomen baan De V.S. hebben maandag een drie trapsraket gelanceerd met een satel liet in de neus, met behulp waarvan men waarnemingen omtrent de hitte van de zon en de aarde wil doen. Het was de derde kunstmaan van het type Vanguard, die door de Amerikanen werd afgeschoten. De bolvormige satelliet is uitgerust met vier antennes, in de uiteinde waarvan zich kleine elektronische thermometers bevinden voor het me ten van de intensiteit van het recht streekse zonlicht, de kracht van het zonlicht dat voornamelijk door het wolkendek boven en de sneeuw op de aarde wordt teruggekaatst, en de warmte die de aarde zelf uitstraalt. Dit onderzoek heeft ten doel tot be tere weersvoorspellingen op l&nge termijn te komen. In een nadere mededeling werd ge zegd, dat de kunstmaan waarschijn lijk niet in haar voorgenomen baan was gekomen. Het weer in Europa Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur Den Helder, half bewolkt. 21 gr. Ypenburg, zwaar bewolkt, 26 gr. Vlissingen. licht bewolkt, 20 gr. Eelde, half bewolkt, 29 gr. De Bilt, half bewolkt, 29 gr. Twente, zwaar bewolkt, 30 gr. Eindhoven, zwaar bewolkt, 27 gr. Zuid-Limburg, zwaar bewolkt. 26 gr. Helsinki, licht bewolkt. 18 gr. Stockholm, onbewolkt, 21 gr. Oslo, onbewolkt. 23 gr. Kopenhagen, onbewolkt. 18 gr. Aberdeen, geheel bewolkt, 15 gr. Londen, zwaar bewolkt. 26 gr. Amsterdam, half bewolkt, 27 gr. Brussel, licht bewolkt 27 gr. Luxemburg, onweer, 22 gr. Parijs, onbewolkt, 27 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt. 26 gr. Grenoble, half bewolkt. 27 gr. Nice, half bewolkt, 24 gr. Berlijn, onbewolkt. 27 gr. Frankfort, onweer. 26 gr. München, onweer. 24 gr. Zürlch, zwaar bewolkt, 22 gr. Genève, zwaar bewolkt, 24 gr. Locarno, licht bewolkt, 27 gr. Wenen, zwaar bewolkt 24 gr. Innsbruck, zwaar bewolkt. 26 gr. Athene, onbewolkt. 33 gr. Rome, licht bewolkt, 28 gr. Ajaccio, onbewolkt, 25 gr. Madrid, half bewolkt, 32 gr. Mallorca, onbewolkt, 28 gr. VERWACHT... Geldig tot hedenavond Licht tot half bewolkt en droog; weer. Over het algemeen iets min der warm dan gisteren. Aan de kust wind van zee, in het binnenland ver anderlijke wind. WEERSVERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag droog en goed strandweei met opklaringen. Temperatuur in de middag 18-20 graden Celsius. Zwak ke tot matige wind tussen zuid en west. Zeewater 15 graden Celsius. Vooruitzichten: mooi strandweer met zonnige perioden. ZON EN MAAN 24 juni Zon op 4.20 onder 21.04 Maan op 23.13 onder 8.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1