Omstreden percelen bij Baarle zijn Belgisch PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer ECONOMISCHE SITUATIE IS NIET ZONDER GEVAREN KLAM uit de ETHER Bravo Jeeves MAANDAG 22 JUNI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Advertentie) Langdurige garantie en service door Nieuwe aantrekkelijke 1959-prijzen v.a. 395.-resp. 645.- Technische Unie Amsterdam Reclame in de. televisie Dc ministerraad heeft zich in zijn vergadering van 5 juni in beginsel uitgesproken voor het toelaten van reclame in de televisie. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen zal thans, na over leg met de daarvoor in aanmerking komende instanties, een concreet voorstel uitwerken over de wijze, waarop deze beginselbeslissïng het beste k3n worden ten uitvoer gelegd. Alvorens tot deze uitvoering over te gaan zal de regering terzake een nota aan de Tweede Kamer der Slaten- Géneraal toezenden. ARREST INTERNATIONAAL GERECHTSHOF Bij overschrijving van afschrift geen fout gemaakt België heeft de soevereiniteit over de twee betwiste percelen in liet ge bied van Baarle, aldus het arrest dat het Internationale Gerechtshof te Den Haag zaterdagmiddag heeft gewezen in het Nederlands-Belgi sche grensgeding. Het college nam deze beslissing met tien tegen vier stemmen. Niet minder dan een uur- lang las de vice-president van het Hof, Zufralla Kahn, de beweegrede nen van het Hof, waarin de hele voorgeschiedenis in stukken en brokken terugkeerde, die leidden tot het arrest in dit grensgeding. Na zes weken onderzoek en studie kwam het Hof thans tot de con clusie dat bij het overschrijven van het afschrift geen fout is ge maakt en dat volgens het verdrag van Maastricht destijds goedge keurd door beide parlementen de omstreden percelen 91 en 92 Belgisch zijn., We hebben gepoogd de veekoopman Sooy van den Eynden te spreken te krijgen, de man die er voor- zorgde dat het geding aanhangig werd gemaakt. Maar nadat hij van kennissen had gehoord, dat de ge bieden Belgisch waren, was hij vertrokken en niemand wist waar heen. Hij was bij z'n vee, toen men hem het nieuws meedeelde. Laco niek had hij gezegd: „Ik had niet anders verwacht". Had de schou ders opgehaald en was doorgegaan met zijn werk. Later heeft Sooy zijn dorpje Weelde, het over de grens tussen Baarle- Hertog en Turnhout verlaten en het ziet er naar uit dat hij er de eerste dagen niet terugkomt. Be antwoording van bepaalde lastige vragen van journalisten wil hij ze ker vermijden. En die vragen zouden natuurlijk gaan over de huurders en over de speelclubs. Tien panden staan op de nu Belgische percelen. Negen hoofdbewoners zijn er, van wie er twee reeds in de huizen woonden, voordat zij eigendom van veekoop man Van den Eynden werden. De andere zeven kwamen er later wo nen, in de plaats van de mensen die de huizen verlieten, toen Sooy Belgische huren ging eisen. Voor de meeste huizen betekende dit een verdrievoudiging van de huur. Al met al ishet rustig in Baarlfe- Nassau-Hertog. Alleen in de ge zinnetjes in de huizen op de splin ternieuwe Belgische enclave heerst onrust. Over de huur.Sooy van den Eynden is weg en hij zal be palen of de huur omhoog gaat of niet. De burgemeester wacht op richtlijnen uit Den Haag en een hotelhouder steekt de Belgische vlag uit. Zo is Baarle Nassau, een zonderling land, waar alle wetten schijnbaar gemaakt zijn om over treden te worden. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken deelt naar aanleiding van het arrest van het internationale hof van justitie in zake het grensgeding tussen Ne derland en België mee: men mag aan deze uitspraak van het Hof Hotelbrand te Rome: vier kamermeisjes gedood Bij een brand in hotel Ambasciatore te Rome zijn zondagochtend vroeg vier kamermeisjes om het leven gekomen. Zij zijn van de zesde verdieping op straat gesprongen. Twee Italiaanse gasten werden licht gekwetst. De brand, die was uitgebroken in een liftschacht, woedde op de zesde te vens bovenste verdieping. Een woordvoerder van het hotel, een der duurste van Rome, heeft ver klaard dat de vrouwen niets zou zijn overkomen als zij niet in paniek wa ren geraakt. Hun kamers zijn niet be schadigd en ook de brandtrap niet, zei hij. De gasten, die het blussingswerk op1 straat in nachtkleding gadesloegen, konden hun kamers korte tijd later weer betrekken. geen enkele politieke betekenis toe kennen. Onzerzijds zijn wij ver heugd dat er eindelijk in hoogste Instantie een uitspraak is gedaan in een administratief geschil. We zijn blij thans te weten waar we aan toe zijn. Deze onduidelijke en onpréttige situatie bestaat thans gelukkig niet meer. ZIJLSTRA OP PARTIJ-CONVENT A.R.: Belastingen tot aan hun grenzen opgeschroefd (Van onze parlementaire redacteur) De economische situatie ïn ons land is niet zonder beloften? Maar ook niet zonder gevaren, zo heeft de minister van financiën, prof. Zijlstra, zater dag- op de vergadering van het partij concent van de Anti-Revolutiouaii'o Partij in Utrecht gewaarschuwd. Nu we de perikelen van de beste dingsbeperking te boven zijn geko men, kan de financieel-economisChe ontwikkeling ons land nog wel eens voor verrassingen plaatsen. Veel wijs heid achtte prof. Zijlstra nodig, ook bij het bedrijfsleven, om een herha ling van de noodzaak van drastische maatregelen ter beperking, zoals in 1956, te vooi-komen. Het thans te. volgen beleid moet goed rekening houden met de dreigende gevaren, vond hij. Dat is ook een zaak van het bedrijfsleven. Als we willen waar maken, dat we er met 'n vrijere loonvorming zeker komen, dan kan dat alleen als de verant woordelijkheid, die verlegd' wordt van de overheid naar het bedrijfsleven, daar inderdaad kan worden gedragen. Ook als zich in het bedrijfsleven spanningen openbaren en de verlei ding groot is om toe te geven aan bijzondere eisen en verlangens. Met de belastingheffing zijn we de grens aan het naderen, aldus prof; Zijlstra. Zelfs hebben we hem hier en daar al overschreden. Er is een be paald punt, waar de belasting wei gert verder opgeschroefd te worden. De indirecte belastingen bijvoorbeeld zijn al zo hoog, dat men over zijn doel zou kunnen heenschieten. Men zal dit steeds moeten bedenken, zo drukte hij de vergadering op 't hart. Aan verdere wensen zal in het alge meen niet meer tegemoet gekomen kunnen worden. Het kabinet zal aan Gronings meisje na sprong uit auto te Nice overleden In een ziekenhuis te Nice (Fr.) is vrij dag het 20-jarig meisje A. Smilde uit Groningen overleden. Het meisje was met een vriendin op vakantie in Frankrijk. Ongeveer 50 km buiten Nice vroegen en kregen de meisjes woensdag een lift van een Algerijn. Onderweg hebben de jneisjes getracht de Algerijn tot stoppen te bewegen maar hij gaf aan hun dringende ver zoek geen gehoor. In paniekstemming is het meisje daar op uit de .wagen gesprongen. Ze smak te op de straat en kreeg een schedel- basisfractuur. Ze werd naar het zie kenhuis te Nice overgebracht, waar ze vrijdag aan de gevolgen van de val is overleden. De politie heeft inmid dels de Algerijn weten te achterhalen en gearresteerd. het Nederlandse volk duidelijk die nen te maken, dat bepaalde wensen misschien wel volkomen rechtvaardig zijn, maar dat zij niet kunnen wor den betaald. De Anti-Revolutionaire Partij voelt zich gelukkig in de nieuwe poli tieke situatie in ons land, waarbij de socialisten geen deel meer uit maken van de regering, aldus de voorzitter van de antirevolutionai re Tweede-Kamerfractie, dr. Bruins Slot. Over de ingenomendheid van de A.R. P. ligt evenwel een, schaduw. Dooi de teleurstellende verkiezingsuitslag, die de meerderheid van de drie gro te confessionele partijen deed ver dwijnen, kon er geen rechts kabinet gevormd worden. De A.R.P. is daar van altijd een voorstander geweest. Zij had graag een poging tot de for matie van een zodanig kabinet ge zien, voordat tot Kamerontbinding was besloten. Er moest na het aftreden van het ka- binet-Beel weer geregeerd worden. Dat noopte, aldus dr. Bru'ins-Slot, de confessionele partijen tot het maken van een keuze. De keuze van samen werking met de liberalen was de bes te. Nu er liberalen in de regering zit ting hebben, kunnen er echter analo ge moeilijkheden komen als met de P.V.D.A., zo vreesde de lieer Bruins Slot, al hoopte hij dat niet. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK 3>en eu.... scl\ri jven Een tintelend laatste Scherzo Het leek zaterdagavond wel of de geest vaardig was geworden over de sectie. Het weekendprogramma mocht er zijn. De vakantie-Scherzo tintelde van leven, amusante en gees tige onderdelen en de dames en he ren acteurs en actrices zetten hun beste beentje voor. De „Scherzo" had iets weg van een flitsende finale, zo dat het einde eigenlijk al te vlug kwam. Temidden van de aardige scè nes, vlotte liedjes, schitterde Maria Vaassen op haar 87ste jaar met een kostelijke voordracht van een lieve oma, die op haar kleinkinderen past, terwijl de eigen kinderen ergens in het buitenland met vakantie zijn. Maar behalve dit oude talent, heb ben wij ook waardering voor het jonge talent. Philippine Aeckerlin en Henk Elsink zongen tezamen een pittig en gele liedje boven op een dak, evenals de „Fouryo's". Dat Georgette Hagedoorn met haar zoonJules Rooyaards „Van grote naar kleine k" een kostelijk stukje toneel weggafbehoeft niet nader te worden gezegd. De inleidende film „Lönden-New York" was zeker niet onaardig, al was de tekst soms wat al te gewild geestig. Doms nam afscheid Pier Tania en Eimert Kruidhof heb ben zieh gisteren met hun tweede „En passant" gerevancheerd voor de matige start van deze rubriek vier weken geleden, toen ze een onvoldra gen air van cultureel niveau wilden meedragen. Gisteren hadden ze hun gesprekjes veel gewoner gehouden (zelfs wel wat heel erg populair) en onderwerpen gekozen, die meer aansloegen bij de actualiteit. Dorus haaide vervolgens herinnerin gen op aan Saint Germain des Prés uitzendingen van dit seizoen met ver schillende hoogtepunten en herhalin gen. Hij nam zeer origineel afscheid van de kijkers. Jan Cottaar presenteerde tenslotte opnieuw het „Sport in beeld". Hij doet het het beste van allemaal en het gaat er zowaar op lijken, dat men hem als vaste commentator heeft genomen. Wat dan een trefpunt zou zijn voor dc samenwerking dei- omroepverenigingen. HOOG EN LAAG WATER 23 juni Vlissingcn Temeuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge 4- nap uur meter 2.42 2.56 2.52 1.74 2.00 3.25 3.56 4.46 4.56 5.18 -H nap uui- meter 15.44 2.31 16.17 2.45 nap uur meter 2.02 17.03 17.15 17..42 2.51 1.56 1.82 9.52 10.26 11.00 10.20 10.50 nap uur meter 2.17 2.32 1.50 1.77 22.28 23.02 23.36 22.59 23.22 2.24 2.39 2.54 1.79 1203. Zodra de Horzel, weer op zijn plaats stond en hel grote luik gesloten was. kwamen Sandra, Loren en de anderen naderbij om te zien wie die nieuwe passa gier was, die Armund en Mare uit dë geheimzinnige grot meegebracht hadden. Ucayba, de trotse zoon van het oerwoud stond er eigen lijk wat zielig bij. Hij ver keerde in een toestand, waarin hij met wijd open ogen allerlei nieuwe wonde ren aanschouwde, zonder dat het tot hem doordrong, wat hij zag. Hij kon het niet meer verwerken en het gevoel van angst had plaatsgemaakt voor doffe berusting. Mare wuifde de nieuwsgierigen haastig weg. „Onze vriend hier is zowel lichamelijk als gees telijk totaal uitgeput. La ter kunnen jullie wel eens met hem kennis maken". Tussen Mare en Arend in werd de Indiaan naar de sanitaire afdeling van de Onyx gebracht, waar hij in 'n anti-bacterieën- bad gezet werd. Ucayba stond onder de kleine glazen koepel als een geslagen hond eh toonde helemaal geen intéresse voor hetgeen er met hem gebeurde DINSDAG 25 JUNI HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7,40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 0.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.10 Voor de kinderen. 10.25 Lichtbaken, caus. 10.40 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 1130 Gr. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Metropole- ork. en solist. (12.3012.33 Land- en tuin- bouwmeded.) 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Flatennieuws. 13,30 Lichte muz. 14.00 Kamermuz. 14.35 Voor de vrouwen van het land. 14.45 Kamerork. en soliste. 15.35 Operette-muz. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17 45 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: Australisch Nieuw- Guinea, door J. J. van der Laan. 18.00 Lichte muz. 18.20 K.V.P.: pol. caus. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Dit is leven, caus, 19.00 Nws. 19.10 Act. en rep. tenniskamp. Wimbledon. 19.25 Tour de France 1959. 19.35 Grain. 20.00 Idem. 20.15 Holland Festival 1959: Radio Philharm. ork., koor en sol. (21.15—21,45 Gram.) 22.45 Avondge bed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gr. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO:-8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram- 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11,00 Voor de zieken. 12.00 Orgelspel. 12.20 Rege ringsuitz.: landbouwru'or. Het onderzoek van het eiwitgehalte van de melk. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded- of gram. 13.20 Promenade ork. en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Mag ik mij even voor stellen? Mijn naam is Cox, hoorsp. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Vocale po lyfone muz. 15.30 Delos, Delphi en de ze ven Wijzen, caus. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Gram, 19,45 Film praatje. 20,00 Nws. 20.05 Gram. 20.50 Vin- cenzo Bellini, hoorspel. 22.00 Gram. 22.15 Act. 22.30 Tenor en piano. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. van New York. 23.17 New York calling. 23.22—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA, NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. 20.20 Filmprogr. 21.00—22.30 Speelfilm. FRANS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 19.30 Luchtvaartkron. 20.00 Nws. 20.35 To neelstuk. 22.05 Rep. 22.40 Wereldnws. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 19.30 Nws. 20.00 Blijf jong. 20.15 Gevar. progr. 21.00 Toneelstuk. 21.50 Maandelijk se luchtvaartkron. 22.30 Nieuws. FEU1LL6ÏUM DOOR P. G. WODEHOUSE. 46 „En waarom zou ilc er niet meer over praten. Ilc heb er trouwens al over gepraat". „Ik bedoel maar, dat is toch allang vergeten. Zand erover. We doen allemaal wel eens" iets stoms, waar we bij rustig nadenken, spijt over hebben. Ongetwijfeld was je nog dronken ook toen je dat deed". „Waar heb je het in vredesnaam over?" Zijn toon beviel me niet. Bruusk. „Verbeter me maar als ik het mis heb", zei ik stijfjes, „maar ik ver moed dat je je excuses komt aanbie den voor ije 'misselijk gedrag op de Drones, toen, je die ring loshaakte, zodat ik genoodzaakt was in mijn beste kostuu. in het zwembad te plonzen". „Ezel. Daar heb ik het allerminst over". „Waarover dan?" „Die Bassett-zaak". „Welke Bassett-zaalc?" „Bertie" zei Tuppy, „toen jo me gisteravond vertelde dat je verliefd was op Madeleine Bassett., deed ik wel of ik je geloofde, maar dat was niet zo. Het scheen me te ongeloof lijk toe. Sindsdien ben ik echter op inlichtingen uit geweest en de feiten schijnen met jouw verklaringen over een te stemmen. En nu kom ik jou mijn excuses aanbieden omdat ik aan je getwijfeld heb". „Inlichtingen ingewonnen „Ilc vroeg haar of jij haar het hof gemaakt had en ze zei, dat het waar was". „Tuppy, dat deed je toch niet?" „Zeker deed ilc dat?" „Heb je dan geen fatsoen of gevoel in je lijf?" „Nee". „O. Nou ja, goed dan, maar volgens mij moest je dat wel hebben bij zo iets". „Fatsoen kan me gestolen worden Ilc v '1de er zeker van zijn dat jij Ang' a niet van mij had afgepikt. En nu weet ik, dat dat niet zo is". Zolang hij daar maar van overtuigd was kon het me niet zo heel veel schelen, dat hij geen fatsoen had. „Zo", zei ik. Dat is mooi. Houd je daaraan vast". „Ik heb ontdekt wie het wel was". „Wat?" Hij dacht een tijdje na. In zijn ogen smeulde een verdacht vuur. Zijn kaak stale uit als. het achterhoofd van Jeeves. „Bertié" zei hij, „herin ner je je nog wat ilc gezworen heb te doen met de vent, die Angela van me- heeft afgepikt?" „Zover ik me herinner was je van plan hem binnenstebuiten te keren en hem zichzelf te laten doorslikken. Juist. Dat programma is nog steeds van kracht". „Maar Tuppy, ik blijf er bij als be trouwbaar ooggetuige dat niemand Angela afpikte tijdens dat tochtje naar Cannes". „Nee, maar wel toen ze terugkwam". „Wat?" „Hou toch op met je ge-wat. Je hoor de me best". „Maar ze heeft niemand ontmoet sinds ze terug was", „O nee? En die salamanderknul clan?" „Gussie?" „Precies. De slang Fink-Nottlc". Dit leelc me helemaal nonsens toe. „Maar Gussie is verliefd op Basset". „Niet ieder,een kan van dat kind houden. Ik vraag me af hoe iemand dat wel kan. Ilc zeg je dat hij van Angela houdt. En zij houdt van hem". „Maar Ange'a gaf je al de, bons, voordat Gu. ie hier ooit geweest was". „Nee, zeker niet. Een paar uur daar na". „Hij kan niet in een paar uur ver liefd op haar zijn geworden. „Waar om niet? Het kostte mij maar een paar minuten. Zodra ik haar ont moette aanbad ik haar al, dat klei ne ding met d'r mooie ogen." „Maar verdraaid „Redeneer nou niet, Bertie. De feiten liggen nu eenmaal zo. „Ze houdt van die salamanderprutser". „Volkomen absurd, jongen vol komen absurd". „O". Hij maalde met zijn hiel een gat in het vloerkleed 'iets, waar over ik vaak heb gelezen, maar dat ilc nog nooit heb zien doen. „Wil je mij dan misschien vertellen hoe het komt, dat ze met hem verloofd is?" Dit was teveel voor me. „Verloofd met hem?" „Dat heeft ze me zelf verteld". „Ze maakte een geintje". „Ze maakte helemaal geen geintje. Kort na die geschiedenis van van middag bij het Market Snodsbury gymnasium vroeg hij haar ten hu welijk en ze schijnt hem zonder zich te bedenken het jawoord te hebben gegeven". „Er moet ergens een fout zitten". „Die zit er ook. De slang Fink-Nottle heeft die fout gemaakt en dat zal hij nu ongeveer wel beseffen. Ik maak al jacht op hem vanaf 5.30 uur". „Jacht op hem?" „Het hele huis door. Ik wil zijn kop er afschroeven". i „Ik begrijp je. Natuurlijk". „Je hebt hem toevallig niet gezien?" „Nee". „Nou als je hem ziet, zeg hem dan maar gedag en bestel al vast maar leliesO Jeeves". „Mijnheer". Ik had de deur niet open gaan, maai de man was er ineens weer. Ik ge loof persoonlijk, dat Jeeves geen deur hoeft open te maken. Net als een van die vogels in India die met een astraal lichaam tekeer gaan die knapen, bedoel ik die ih de lucht oplosseri in Bombay, de zaak bij elkaar houden en twee minuten later in Calcutta verschijnen. Zo'n theorie zou een Verklaring zijri voor het feit dat hij ergens het ene ogenblik niet en het andere weer wel is. Hij schijnt van A naar B te verhuizen als een soort gas. „Heb jij mijnheer Fink-Nottle ge zien Jeeves?" „Nee mijnheer". „Ilc ga hem vermoorden". „Net zo U wilt mijnheer". Tuppy ging weg en smeet de deur achter zich dicht, en ik bracht Jeeves op de hoogte. „Jeeves" zei ik, „raad eens? Mijn heer Fink-Nottle is verloofd met mijn nicht Angela". ..Werkelijk mijnheer?" „Nou wat denk je ervan? Heb je de psychologie door? Is het geen onzin? Een paar uur geleden was hij nog verloofd met juffrouw Bassett". „Heren, die door een jongedame ver smaad worden, hechten zich spoedig aan iemand anders, mijnheer. Zoiets noemt men een gebaar". Ik begon het te vatten. „Ik begrijp wat je bedoelt. Een uit daging". „Ja, mijnheer". „Een soort van: „O best, doe maar wat je wilt, maar als je mij niet moet, voor jou een ander". „Net zo mijnheer. Mijn neef Geor ge „Je neef George laten we er even buiten, Jeeves", „Zo U wilt mijnheer". „Die bewaren we voor de lange win teravonden. zullen we?" „Zeker mijnheer". „En in ieder geval zal je neef George wel niet zo'n ineenlcrimpende-schuwe kwal zijn als Gussie. En dat verwon dert me nou zo Jeeves dat nou net Gussie al dat zware materiaal aanrukt". ,.U moet er vanuitgaan mijnheer, dat mijnheer Fink-Nottle's brein ta melijk beneveld is". „Dat is waar. Een beetje teveel van het goede niet?" „Precies mijnheer". „Nou laat me je dan een ding vertel len zijn brem zal meer dan alleen maar beneveld zijn als Tuppy hem te grazen neemt... hoe laaf is het?" „Bijna acht uur mijnheer". „Dan heeft Tuppy al twee en een half uur jacht op hem gemaakt. We moeten die onfortuinlijke stakker zien te redden, Jeeves". „Ja mijnheer". (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7