Modelonderzoek voor de afsluiting van het Veerse Gat Abdul Jahai draagt voor het eerst westerse kleding PLAN OM AARDSATELLIETEN TE LATEN PATROUILLEREN ENGELAND EN ITALIË WORDEN GETEISTERD DOOR STAKINGEN 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 18 JUNI 1959 IN WATERLOOPKUNDIG LABORATORIUM: Bestudering tracé en vormgeving landhoofden In het Waterloopkundig Laborato rium „De Voorst" in de Noordoost polder zijn twee modellen gebouwd van het -Veerse Gat om na te gaan welk tracé voor de afsluitdam dient te worden gekozen en waar het sluit gat in dit tracé dient te komen. Een juiste keuze van het tracé is vooral ook van belang in verband met de stroomaanval op de oever van Walcheren direct ten zuiden van het tracé. In de loop der jaren zijn daar namelijk gedeelten van deze oever sterk achteruitgegaan door oevervallen, met het gevolg, dat thans nog slechts een smalle lage duinregel het achterliggende polder land beschermt. Een tweede probleem, dat aldus het driemaandelijks bericht van de Deltadienst met behulp van model onderzoek moest worden opgelost, was de vormgeving van de land hoofden van het sluitgat. Een zorg vuldig onderzoek hiernaar was nood zakelijk, omdat het sluitgat geduren de de winter 196(>-'61 open zal blij ven en dus bestand zal moeten zijn tegen de stroom- en golfaanval, die tijdens een winterstorm moeten wor den verwacht. Er werden twee modellen gemaakt, namelijk een niet samengetrokken model met een schaal van 1 50 dat! alleen een deel van het Veerse Gat omvat en een samengetrokken mo del van een deel van de Roompot en het Veerse Gat. De lengtescliaal hier van bedraagt 1 150 en de hoogte grondingen zo gering mogelijk zul len zijn. Nu zullen voor do aanslui ting met de in het sluitgat te plaat sen doorlaatcaissons, de landhoofden plaatselijk worden voorzien met ver ticale wanden, waartoe twee grote dichte z.g. AX-caissons worden ge bruikt, zoals dit ook bij de dichting van stroomgaten na 1953 geschiedde. Bij deze en vroegere afsluitingen en ook bij het modelonderzoek is ge bleken, dat de scherpe hoeken en de tot op grote diepte doorlopende verticale wanden van deze caissons aanleiding geven tot een sterke con tractie van de hoofdstroom beneden strooms van het sluitgat. Op de grens van de hoofdstroom en de randneren ontstaan dan als gevolg van werve lingen grote verdiepingen in de bo dem, waardoor de stabiliteit van de dam in gevaar kan worden gebracht. Ter beperking van dit gevaar moet dan een uitgebreide bezinking wor den toegepast. In het ontwerp van het sluitgat in het Veerse Gat is nu getracht dit te vermijden door op de hoeken van de landhoofden kribben uit te bouwen. Hierdoor ontstaan minder sterke wervelingen dan in het geval van een tot op de volle diepte doorlopen de verticale wand. De kribben wer pen de stroom zodanig uit, dat deze juist langs de AX-caissons trekt. Hierdoor is bereikt, dat de volledige opening door de stroom wordt be nut, terwijl tevens de grootste con tractie en daarmee de grootste snel- werd een onderzoek uitgevoerd naar heid, in het zwaar verdedigde sluit- schaal 1 50. Tijdens de uitvoering van de werken zullen de resultaten van beide mo dellen worden vergeleken met de uit komsten van stroommetingen en pei lingen in de natuur. Men verwacht dat hiermee voldoende inzicht wordt verkregen om te zijner tijd de scha len van de zoveel grotere modellen van het Brouwershavense gat en de Oosterschelde optimaal te kunnen kiezen. Met behulp van de bij het onder zoek met het samengetrokken model verkregen gegevens, is een ontwerp tot stand gekomen, waarvan mag worden aangeno men dat de stromingstoestand in het sluitgat zo gunstig mogelijk zal zijn, terwijl de stroomaanval op de Walcherse oever niet ster ker zal worden dan thans. Landhoofden In het niet samengetrokken model de vormgeving van de landhoofden van het sluitgat. Deze moesten zo danig worden ontworpen, dat de ont- gat optreedt. In aansluiting op dit onderzoek is het uitvoeringsschema voor de aanleg van de damgedeelten De gekozen sluitgat-vorm met sterkste contractie van de stroom boven de drempel in het sluitgat. „Bijbelgebruik laat iii Nederland te wensen over" Op de gisteren tc Amsterdam gehou den 144e algemene jaarvergadering van het Nederlands bijbelgenootschap heeft de algemeen secretaris, rur. F. L. S. F. baron van Tuyll van Seroos- kerken, in een toelichting op het jaarverslag meegedeeld, dat het bij belgebruik in Nederland te wensen overlaat. Dit is gebleken uit dö eer ste resultaten van een onderzoek dienaangaande in een aantal gemeen ten. Het hoofdbestuur beraadt zich over te nemen stappen, die ertoe kun nen bijdragen dat de bijbel meer wordt gelezen. De onlangs uit Indonesië terugge keerde taaiafgevaardigde, dr. J. L. Swellengrebel, deelde de aanwezige landelijke afgevaardigden mee dat het werk van de bijbelvertaling in het moderne Indonesisch rustig voort gang vinden thans geheel onder ver antwoordelijkheid van het Indone sisch bijbelgenootschap staat. aan weerszijden van het sluitgat vastgesteld. Beide damvakken worden gedeelte lij^ uitgebouwd met behulp van mijnsteenkaden en overigens met eenheidscaissons. De lengte waar over mijnsteenkaden kunnen worden toegepast en de periode waarin de caissons kunnen worden geplaatst, is in het model onderzocht. Voor de aanleg van het westelijke damvak moest men hierbij rekening houden met het bagger- en zinkwerk, in het sluitgat, dat eveneens in 1959 zal worden uitgevoerd. Aan de oost zijde wordt het werkschema voor 1960 in hoofdzaak bepaald door de toenemende stroomsnelheden in op volgende bouwfasen. Kritiek van Nei Gemeenten op financiële regeling. Het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp met betrekking tot de regeling van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten is voor de vereniging van Nederlandse gemeenten een ernstige teleurstelling, blijkens een adres, dat deze vereni ging tot de Tweede Kamer heeft ge richt. In dit adres wordt gehekeld de misprijzende klank welke in de toe lichting van het ontwerp tot uiting komt jegens het financiële beleid der gemeenten. Het adres kritiseert in de eerste plaats de achteruitgang van om streeks 53 miljoen inkomsten voor de gemeenten. Voorts geeft het ontwerp geen uitzicht op uitbreiding van hét gemeentelijk belastinggebied. De bezwaren der vereniging richten zich in het bijzonder tegen het voor stel met betrekking tot het aandeel, dat het gemeentefonds in de algeme ne middelen zal hebben. Dat aandeel percentage aldus het adres is zó gesteld, dat in geen enkele vorm nieuwe middelen aan de gemeenten worden toebedeeld, zelfs niet waar hét regeringsbeleid de gemeentebe sturen inpliciet naar een hoger uitga ven-niveau drijft. Een poging om door middel van het i aandeelpercentage een iets ruimere i 7U&& nieeutfT ?n£&>i z>ctZèd^- Ae* eu. ZUÜSCttïètiZ&L. 0* 7é KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Ds. I. J. Wisse te Grijpskerke, ont ving toezegging van beroep naar Almkerk. armslag aan de gemeenten te geven, waardoor 't geheel der voorgestelde regelingen soepeler-en meer tot wer kelijk herstel der financiële zelfstan digheid zou kunnen worden toegepast, is niet ondernomen. Het adres dringt aan op vaststelling van het aandeel percentage op 15.72 in paats van op 12.3. Voorts wordt teleurstelling uitge sproken over het ontbreken van een voorstel met betrekking tot de financiering van de wegen buiten de bebouwde kommen. Het ont werp geeft adressante nog op tal van punten aanleiding tot" opmer kingen en vragen. Zij heeft deze in een nota samengevat, welke aan de Tweede Kamer is overgelegd. Rijkswaterstaat heeft in de Maas bij Roermond een Duitse tank aan wal gezet. Het bleek een viermans tijger- tank te zijn, die vermoedelijk bij de grote terugtocht, eind 19/rf, to water is geraakt. Bij opening van de tank bleken er de resten van drie omge komen Duitse manschappen iti te zit ten VOOR CONTROLE KERNPROEVEN Zij kunnen echter geen GESCHILLEN OVER LOON plaats aanduiden Een commissie van vijftien deskun digen zal de volgende week immens dc Amerikaanse regering In Genèvc de Russische delegatie bij het overleg inzake stopzetting der kernproeven een plan aanbieden voor het in onder linge samenwerking door Engeland, Amerika en de Sowjet-TJnie lanceren van twaalf oai-dsateUieten. Deze zullen voorzien zijn van instru menten die ogenblikkelijk reageren op kernoxplosies in de hogere lucht lagen of in de ruimte, en dienen om de naleving van een eventueel verbod op kernproeven te controleren. Het plan, dat in Genève de volgende week door de leider van de commissie de natuurkundige prof. Wolfgang Pa- nofsky, van de Standford Universiteit zal worden ingediend, voorziet in het lanceren van zes satellieten naar een baan op omstreeks 1000 km. van de aarde, terwijl de andere zes banen op omstreeks 60.000 km van de aarde gaan beschrijven, hoger dan ooit een satelliet nog gekomen is. De voorbereiding van de lancering en de bouw van de benodigde satellieten zal in de Verenigde Staten hoogstens drie jaar duren. De zes satellieten die in de hoogste banen komen zullen op doeltreffende wijze de ruimte tussen de zon en mars kunnen surveilleren, daarmede garanderend dat alle moge lijke plaatsen voor clandestiene kern explosies bewaakt worden. Het gehele systeem zal ogenblik kelijk waarschuwen bij een kern explosie. Een plaatsaanduiding Britse typografen hebben arbitrage afgewezen In Groot-Brittannië zijn circa 220.000 arbeiders bij arbeidsgeschillen be trokken. Zij staken, bereiden een sta king voor of zijn uitgesloten. Do leiders van bijna 200.000 typogra fen hebben een verzoek van de werk gevers om het geschil over lonen en arbeidstijd aan arbitrage te onder werpen, afgewezen. Vijfduizend be drijven zullen mogelijk moeten slui ten. De besprekingen om een zeven weken oude staking van 1750 ketel- makers van een scheepswerf te Bir kenhead te beëindigen, zijn dinsdag mislukt, nadat de directie een aanbod van de vakvereniging tot een voor waardelijke werkhervatting had af gewezen. De Standard Motor Company heeft geweigerd 117 ontslagen arbeiders, die meer loon eisen, terug te nemen. Mogelijk zal hier 10.000 man perso neel in staking gaan. De British Motor Corporation heeft dinsdag bijna 3000 arbeiders van twee fabrieken naar huis gezonden als ge volg van een staking van' 600 kraan machinisten en chauffeurs van haar carosseriefabriek te Birmingham. Dit aantal .zal mogelijk spoedig met 1600 worden uitgebreid. Bij de Rover autofabriek in Birming ham zijn 250 man in staking gegaan wegens een loongeschil. Bij de Mulliner carosseriefabriek te Birmingham zijn 300 empolyés naar huis gezonden als gevolg van 'n pro teststaking van 24 uur door onder- houdspersoneel. kan er echter met mee verkregen De bouw van een raffinaderij bij Mil- worden. Nochthans zijn do Ann;- i ford-haven ligt stil door een staking rikaanse geleerden van mening van 55 man, die zonder opgaaf van dat de ^satellieten, als zij gecom- reden het werk hebben neergelegd, blneerd worden met het net van 180 waarnemingsposten verspreid; Italië wordt door een steeds groter over de wereld, de controle op de naleving van éen overeenkomst inzake uitbanning van kernproe ven en kernwapens „waterdicht' kunnen maken. Tijd voor preventief toezicht op melkprijs is voorbij He produktschap voor zuivel heeft gistermorgen besloten een brief aan de minister van Economische Zaken to sturen, waarin het de minister vraagt de vorming van dc consump- tiemelkprijzen aan het bedrijfsleven over te laten. Het produktschap meent dat dit prijsbeleid meer in overeenstem ming moet worden gebracht met de gewijzigde conjuncturele omstandig heden. Het acht het niet redelijk dat de bij de consumptïemelkvoorziening betrokkenen gebonden blijven aan een stringent systeem van prijsbé- waking, dat dateert uit een inmid dels afgesloten periode, waarin de regering een zo ingrijpend prijs beleid noodzakelijk oordeelde. Het produktschap geeft voorts in dc brief enige voorbeelden van de om slachtige gang van zaken bij de werkwijze van preventieve prijsbe- waking. wordende stakingsgolf geteisterd. De belangrijkste staking is op het ogenblik die van scheepspersoneel, waardoor ruim 12.000 passagiers zijn getroffen. Er zijn naar schat ting meer dan 70 schepen bij be trokken. De banken werken met een kleine staf daar- ook de bankemployé's in staking zijn gegaan. Uitzettingsbevel tegen De Wit ingetrokken Dc regeringsvoorlichtingsdienst van de Nederlandse Antillen heeft be kendgemaakt, dat con AutUlluans iandsbesluit is verschenen, waarbij liet uitzettingsbevel tegen de heer A. de Wit door de regering is inge trokken. In de overwegingen op dit besluit wordt gezegd, „dat veranderingen in do persoonlijke omstandigheden van appellant grond oploveron om dc be volen uitzetting niet in stand te la ten blijven." De heer A. de Wit is do voormalige hoofdredacteur van 't ie Willemstad verschijnende blad Beurs- en Nieuws berichten. 0 De Zwitserse commissie voor coördi natie van de technische hulp aan ten achter gebleven lanclen heelt zich uitge sproken voor uitbreiding van de Zwit serse hulp in deze. Koning Boudewijn reed fietser aan De auto waarmee koning Boude wijn dinsdag van Namen naar Brussel reed, kwam in botsing met een fietser die uit een zijstraat kwam. De koning remde uit alle macht maar de fiets werd geraakt en de berijder werd licht gewond. De koning nam hem in zijn auto mee naar een apotheek waar een dokter de fietser behandelde, In middels hadden zich voor de apo theek vele mensen verzameld en voordat de koning zijn weg naar Brussel vervolgde, reikten ver- scheidenen hem de hand. Peuter door bus overreden Het 1'/6-jarige jongetje Simon Tie- mersma uit Leeuwarden is gisteren ln Schoorl tegen het achterwiel van een juist vertrekkende autobus op gelopen en kort daarop aan een sche- delbasisfractuur overleden. HIJ was even aan de aandacht van zijn moe der ontsnapt. Het gezin Tiemersma was in Schoorl met vakantie. Op het hoofdbureau van politie tc Rotterdam bestond gisteren voor dc pers gelegenheid óm kennis tc maken met „de drenkeling van dc Franse tanker Ashtarak", dc jongeman die, zoals bekend, op 23 mei in dc Indische Oce aan opgepikt werd, sinds 14 juni in Rotter dam verblijft, en voor iedereen onverstaan baar bleek tc zijn. Nadat de eerste berichten in de kranten waren verschenen meldde zich de 34-jarige machinist grote vaart B. S. J. Clayton, een in Rotterdam wonende Brits-In diër. Deze kan er. op bogen bijna alle dialecten van India te spreken en dat zijn er (naast de negen hoofdtalen) zo'n 20. Hij benaderde dc onbekendo jongeman in een soort „grond-In diaas" en vond het tenslotte in een dialect dat Konkons heet en een mengeling is van Sans kriet, Indiaas en Portugees. De jongen bleek zijn naam te kunnen schrijven: Mohammed Abdul Jahai. En heel langzaam aan kwamen ook de verdere gegevens los. Hij kwam van de Maledlvenellanden (Brits protectoraat) en woont in Fadljur bij Mahalc. Hij kon zelfs het eiland tekenen met de dorpen or op. Het kostte de heer Clayton eerst veel moeite hem tot spreken te krijgen. De jongen was erg bang en vertrouwde niemand. Hij had angst voor wat er met hem zou gaan gebeu ren en had eigenlijk teveel gezien en meege maakt in korte tijd. Dc heer Clayton heeft geprobeerd hem gerust te stellen door uit te leggen, dat hij naar huis teruggebracht zal worden, en dit begrijpt hij nu wel. Dc jongen bleek dol te zijn op zoetigheid en op een si garetje. En ook daarmee probeert men „een goede indruk" te maken. De vreemdelingenpolitie is nog met hem naar Den Haag geweest naar de Indiase ambassa de en de Moskee. Maar ook daar kon men hem niet verstaan. Wanneer de heer Clayton met hem spreekt ls er ook eigenlijk geen „ge sprek". Met enkele losse woorden en veel ge barentaal begrijpt men elkaar en soms ook niet. Totaal beduusd zat hij gisteren in de grote kring van vreemden. Voor het eerst van zijn leven in westerse kleding (op zijn eiland wordt alleen een lendedoek gedragen), met een hoed waarop hij erg trot* Is, op het hoofd. Voorzichtig maakte hij een suikerzak je open om de inhoud In zijn koffie te gieten. Hoewel hij tot nog toe alleen vis en rijst, heeft gegeten, kan hij het Nederlandse voed sel goed verdragen. Hij eet zclts flinke hoe veelheden. Veiligheidshalve gaat men echter maar weer op vis en rijst over. Van wat er in hem omgaat kan ook dc heer Clayton zich alleen maar een vage voorstel ling maken. Ziet hij auto's en treinen voor het eerst? Do vis die de bevolking van zijn ei land (dat zo groot is als Terschelling) vangt, brengt men naar Ceylon. Mogelijk heeft hij daar wel een en ander gezien. De jongeman is getrouwd hij is zeventien jaar en heeft twee kinderen. Maandag heeft de vreemdelingenpolitie een telegram gestuurd naar de gouvernements vertegenwoordiger van de Malediven in Co lombo, met de mededeling dat de jongeman hier verblijft. Men vermoedt daarginds waar schijnlijk dat; hij evenals zijn vriend in de storm omgekomen is. Op de tanker, die hem oppikte, nadat hij vijf dagen rondgedobberd had in zijn bootje, heeft men geprobeerd hem aan land te zetten in Suez. Maar dat lukte niet. Do vreemdelingenpolitie is nog steeds bezig een boot voor hem te vinden, die bijvoor beeld naar Colombo gaat. Ook moet hij dan oen voorlopig paspoort hebben. Tot zolang moot hij nog op bot hoofdbureau van politic logeren, niet ai' en toe een wandelingetje. Ook staat hem nog een bioscoopje te wachten. De spoorwegmannen dreigen dat zij eveneens in staking zullen gaan in dien hun eisen om hogere lonen en een kortere werkweek vrijdag niet zijn ingewilligd. De vakbonden hebben ongowoon hoge eisen gesteld en tonen grote vastbe slotenheid om hun eisen kracht bij te zetten. De industriëlen beweren dat er politieke motleven liggen achter de „onrealistisch hoge eisen". Arrestatie na verdrinking van man Donderdag is in de Beilervaart het stoffelijk overschot van de 67-jarige C. Meerink te Blokzijl gevonden. Voor de justitie is dit aanleiding ge weest een uitgebreid onderzoek in te stellen naar de oorzaak, waardoor M. om het leven is gekomen. Maan dag is voor de officier van justitie te Assen geleid de 4I-jarigc hande laar H. M. uit Annen (gein. .Almelo) omdat uit het onderzoek is bewe zen dat M. vermoedelijk het laatste contact met de overledene heeft ge had. Uit het onderzoek is gebleken dat H. M. te Annen op de bewuste avond met Meerink schijnt afgesproken te hebben dat Meerink per auto weer naar Blokzijl (Ov.) gebracht zou worden. De bromfiets werd in de laadbak van de auto gezet, Meerink nam plaats in de wagen, maar daar na ging het niet in do richting Blokzijl, doch in noordelijko richting, langs de Drentse Hoofdvaart. De bromfiets is waarschijnlijk onvol doende vastgebonden gewoost, want deze is zeer korte tijd later op de straat gevallen. Dit hebben zes jon gelieden, die in de buurt woonachtig zijn, gehooid en zij zijn dan ook op het lawaai afgekomen. Zij hebben do bromfiets weer in de laadbak van de auto geplaatst en de 67-jarige Meerink, die rondom do auto rond scharrelde, weer geholpen ln dc auto te komen. Dit verklaarden de zes jongelui, doch merkwaardig Is, dat de be stuurder van dc auto, H. M. uit An nen, zich hiervan niets herinnert. Hij weet niet of Moerink is ingestapt of later weer uit de auto ls geval len. Doch wel staat vast dat Meerink enige tijd later uit de Beilervaart is opgehaald. M. uit Annen is met de bromfiets naar Blokzijl gereden en heeft ter plaatse gevraagd waar de woning van Meerink was. Daar na is dc auto teruggereden naar Smilde waar de bromfiets weer is geplaatst bij het café, waar het eer ste contact tussen heide mannen werd gelogd. Het onderzoek heeft ook geleerd, dat de zakken van Meerink's kostuum binnenste bulten waren gekeerd, terwijl men op het stoffelijk overschot geen portefeuille of portemonnee heeft gevonden Vast staat ook, dat Meerink verleden week een vrij groot bedrag, men noemt 800 heeft ontvangen. Dc .man die voor de officier van justitie is ge leid ontkent echter iets met Meerink te maken te hebben. Nagekomen advertentie Heden overleed, tot on ze diepe droefheid, on ze lieve vader, be huwd-, groot- en over grootvader PI ETER WILLEM DEN HERDER, weduwnaar van Maatje Maria Engclblik, in de ouderdom van ruim 89 jaar. 's-Gravenhage M. E. den "Herder. Beverwijk G. M. den Herder. M. den Herder Machielse. Goes E. M. Schrijver den Herder. J. Schrijver. J. den Herder. S. J. den Herder Blanker. L, F. de Ronde— den Herder, G. P. A. de Ronde. Utrecht F. Simonse den Herder. S. Simonse. Kleinkinderen cn achterkleinkind. Goes, 17 juni 1959. Oostsingel 134. De teraardebestelling zal plaatsvinden op za terdag 20 juni a.s. om 13.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 8