Voor verzorging in verpleeghuizen moet ook verzekering bestaan T.V. journaal via oceaanbodem ZÓ VENKT MEN IN HET BUITENLAND ER OVER DE KERKEN maatschappij In opdracht van K.L.M. werd boek Uren van bezinning" geschreven Sally Moore stelde een eigen kerkdienst voor de jeugd op COMMANDANT JABARA VLOOG OVER HET KANAAL IN 73 SEC. t PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 18 JUNI 1959 C. J. VAN L1ENDEN VAN C.B.O.Z. C.B.O.Z. zal contact opnemen met andere fondsorganisaties De Centrale Bond van Onderling beheerde ziekenfondsen (C.B.O.Z.) heeft in beginsel besloten voor een verzekering ten behoeve van verpleging in verpleeghuizen. Er zullen de nodige maatregelen worden getroffen, opdat in samenwerking met andere fondsorganisaties de eerste stappen kunnen worden genomen. Dit deelde de heer C. J. van Lienden mee op een gisteren te Utreeht ge houden vergadering van de C.B.O.Z. Het zal, meende hij, in het belang van de bejaarden en ook van jongeren zijn, die met langdurige ziekte te kampen hebben dat ook vanwege de verplichte en de vrijwillige hoofdver zekering een oplossing van dit vraagstuk wordt bevorderd. Mede daartjm pleitte de heer Van Lienden voor een regeling waarbij de kosten van langdurige verpleging in Verpleeghuizen voor 75 procent wor den gedragen door de verplichte en de vrijwillige verzekering en voor 25 procent uit de aanvullende verzeke ring. Een zorgenkind blijft, vervolgde de heer Van Lienden, het probleem der schooltandverzorging. Ongeveer 600.000 schoolkinderen nemen hier aan thans deel en de ziekenfondsen zijn bereid om samen met de ge meenten ten behoeve van deze school tandverzorging belangrijke offers te brengen. Sprekende over de ziekenhulsverple- ging zei de heer Van Lienden, dat deze thans een derde uitmaakt van de totale uitgaven van het zieken fondswezen. Het verlangen van de ziekenfondsen om in overleg met de ziekenhuizen tot overeenkomsten te komen wordt steeds groter en drin- fender en hierbij doemen vraagstuk- en op die het ziekenhuisbcleid in hun algemeenheid betreffen. De heer Van Lienden meent, dat de tijd is aangebroken dat ook de over heid zich met dit vraagstuk gaat be zighouden. Bij do ziekenfondsen leeft do wens, dat de duur van de ziekenhuisverple- ging die enige jaren geleden van 42 op 70 dagen is gebracht, onbeperkt zal worden. De gejaagde tijd waarin we leven 'heeft, aldus de heer Van Lienden tot gevolg, dat in veelvuldiger mate een beroep gedaan wordt op de psychia trie, Het is na alle overleg wel duide lijk geworden, dat de geestelijke volksgezondheid sterk zou worden ge- KERKNIEUWS Afscheid, bevestiging en intree dr. J. H. van Beusekom Zoals de plannen thans zijn, zal dr. J. H. van Beusekom zondag 12 juli a.s. afscheid nemen van de hervorm de gemeente van Breskens en de week daarop, n.l. zondag 19 juli a.s. na vooraf in diezelfde dienst te zijn bevestigd door ds. J. R. Wolfensber- ger, praeses van de Centrale Kerke- raad van de hervormde gemeente van Amsterdam, intree doen als predikant van de hervormde gemeente van Am sterdam. Dr. Van Beusekom werd op 10 augus tus 1920 te Utrecht geboren. Hij be zocht eerst de h.b.s.-afdeling A in zijn geboortestad, deed daarna aanvullend staatsexamen en studeerde vervol gens nog aan de rijks xiniversiteit te Utrecht, waar hij enige tijd gele den bij prof. dr. J. C. Hoekendijk op een proefschrift „Het experiment der gemeenschap", een onderzoek naar plaats en funktie van de „orde" in de reformatorische kerken, promoveerde tot doctor in de faculteit van de God geleerdheid. Op 3 november 1946 werd hij door ds. J. R. Wolfensber- ger uit Amsterdam te Zunderdorp in het ambt bevestigd. Op 9 oktober 1949 verwisselde dr. Van Beusekom deze gemeente met die van Breskens. Te Breskens was hij van 1951 tot vo- ïig jaar scriba van de classicale ver gadering van IJzendijke en verder werd hij van 1954 tot het vorige jaar door de classciale vergadering van IJzendijke afgevaardigd naar de ge nerale synode van de Nederlands Hervormde Kerk. Tijdens zijn ambtsbediening in Bres kens werd daar in 1953 een nieuwe kerk in gebruik genomen en verder kwam daar vorig jaar nog een nieuw jeugdgebouw tot stand. Afscheid en intrede Kandidaat J. B. Assendorp zal zon dag 28 juni a.s. afscheid nemen als voorganger van de afdeling Velsen. IJmulden Oost van de Ver. van Vrij zinnig Hervormden en op zondag 5 juli a.s. intrede doen als predikant van de hervormde gemeente te Zie- rikzee. NED. HERV. KERK Beroepen te Ingen (toezegging) K. A. Abelsma te Marken. Bedankt voor Ommen (vacature J. C. Koolschijn) A. J. de Jong te Scheveningen. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam als evangeli satie-predikant (vacature H. U. Bui- tink) G. van Halsema te Hoornster- zwaag. Beroepen: te Ferwerd J. N. Nammensma te- Rodeschool: te Schoonoord W. Molenaar, kandidaat te Wormer; te Zweeloo J. C. W. van 't Hof, kandidaat te 's-Hertogenbosch. Kandidaat naar Putten A. IJkema te Tweede Loermond, die bedankte voor Ferwerd. Aangenomen naar Vrooms- hoo;> K. Ubels te Zwartebroek. die bedankte voor Andijk f vacature J. Vegh). Beverwijk (tweede predikants plaatsen voor Terneuzen. CHR. GEREF. KERK Bedankt voor Haamstede-Kerkwerve C. v. d. Weele te Leiden. GEREF. KERKEN VRIJGEM. Beroepen te Almkerk-Werkendam J. M. Smelik, kandidaat te Groningen. diend, indien ook de psycho-therapie voor de ziekenfondsverzekerden meer (emeen bereikbaar zou worden. De heer Van Lienden deelde me de, dat de commissie van gedele geerden van de ziekenfondsraad aan deze raad heeft geadviseerd de honorerings regeling voor de kortdurende psycho-therapie, zo als deze is overeengekomen tussen de landelijke specialistenvereni ging en de landelijke ziekenfonds organisaties, bij wijze van proef voor één jaar goed te keuren. f Advertentie) Vrijhandelszone De „Financial Times" gaf uiting van voldoening over het plan, dat bij deskundigen besprekingen tot stand zijn gekomen voor een vrijhandels zone tussen Oostenrijk, Engeland, Denemarken, Noorwegen, Portugal, Zweden en Zwitserland. Volgens het blad is mislukking onwaarschijnlijk. „Wanneer er op de overeenstemming die door deskundigen werd bereikt, een politieke overeenkomst van do zeven landen kan volgen, zal er op zijn minst een duidelijke situatie zijn ontstaan. Er zullen dan twee handelszones be staan en vroeg of laat zullen de economische voordelen, die zeker uit de samenvloeiing van beide zones zullen voortvloeien, door alle be trokkenen erkend moeten worden. Wanneer de vrijhandelszone der ze ven landen gevormd wordt, zal dit bewijzen, dat andere Europese rege ringen de Engelse voorkeur voor een evolutionaire aanpak delen", aldus het blad. „Er zullen echter nog be paalde moeilijkheden uit de weg ge ruimd moeten worden alvorens de kleine vrijhandelszone werkelijkheid kan worden. Zo zal met name Dene marken trachten van Engeland en kele concessies te verkrijgen ten aanzien van de agrarische export naar dat land. Het voornaamste vraagstuk is het baconvraagstuk en dit is niet gemakkelijk, want voor Polen, de andere grote leverancier, is bacon het belangrijkste export- Erodukt dat ponden sterling op- rengt. Verder is het mogelijk, dat ande re regeringen wel het een of an der punt in de door de deskundi gen uitgewerkte overeenkomst zullen ontdekken, dat niet geheel en al aan hun wensen voldoet. Desondanks is de stuwkracht achter de gedachte van de vrij handelszone der zeven landen thans zodanig, dat een mislukking wel onverwacht zou komen. Het liberale Engelse blad de „Man chester Guardian" schreef over het opgestelde plan voor een „kleine vrijhandelszone", dat de grootste verdienste van dit plan daarin is ge legen dat het wellicht de dag zal verhaasten waarop de zes landen van de E.E.G. do dwaasheid van een economisch verdeeld Europa zullen Inzien. Ombuigen _,Het gevolg van de vorming van een kleine vrijhandelszone zal zijn dat een deel van dc nu bestaande handel met de Euromarkt zal wor den omgebogen (dit geldt in het bij zonder voor de handel met West- Duitsland) evenals het ontstaan van de Euromarkt geleid heeft tot ver mindering van de handel met landen buiten deze gemeenschap." Het blad merkt verder op dat het fevaar bestaat dat dit plan zal wor- en uitgelegd als een uitnodiging voor een handelsooclog tussen de Adelborsten brachten bezoek aan La Coruna. Hr. Ms. de Zeeuw, het fregat, dat op 1 juni met tweede en jongste jaars adelborsten uit Den Helder is ver trokken, heeft van 12 tot 15 juni een niet-officieel bezoek gebracht aan La Coruna (nw. kust van Spanje). De opvarenden werden hier op stijlvolle en gastvrije wijze op het raadhuis, in de sociëteit en in de marineclub ont vangen. Voor dc ontspanning van de opvarenden was een autobustocht naar Santiago de Conxpcstelo. de plaats waar de apostel Jacobus be graven zou zijn, op het programma gezet. De hoornblazer van 't schip en 4 adelborsten-hoornblazers traden in een muziekprogramma voor de radio op. Dit was hot eerste niet-officlele bezoek sinds 1903, toen Hr. Ms. Py thon deze stad bezocht. twee groepen. „De behoedzaamheid waarmede de Zweedse voorzitter van de commissie in Stockholm de voor stellen heeft uiteengezet, toont ech ter dat alles is gedaan om dit' ge vaar te bezweren". De vrees van Denemarken voor haar afzet aan West-Duitsland is reëel. De verwijzingen in het uitgegeven communiqué naar speciale regelin gen voor laridbouwprodukten, wek ken de indruk dat Engeland wellicht zal moeten betalen voor de Deense toetreding", aldus de „Manchester Guardian". Onderscheiding Enkele Britse bladen verwijten de regering dat J. B. T. Cowan, de auteur van het plan-Cowan op grond waarvan weerspannige Mau-Mau- leden konden worden mishandeld, ter gelegenheid van de, verjaardag van de koningin de orde van het Britse Imperium heeft gekregen. In een der con centratiekampen van Kenia zijn elf Mau-Mau-leden als gevolg van mishandeling gestorven. Het liberale blad „News Chronicle" noemde de onderscheiding „een wal gelijke blunder". De socialistische „Daily Herald" smak van „een be lediging van het Britse volk en een uitdaging voor de Afrikanen". Bevolking Het onafhankelijke Britse weekblad „The Economist" schreef in een arti kel, gewijd aan de overbevolking in Nederland ondermeer: „Een ieder, die ogen heeft om te zien, moet zich ongerust maken over de bevolkings toename in Nederland. Enkele som bere voorspellers voorzien zelfs dat de bevolking en de industriebedrij- ven in dit land binnen enige tiental len jaren meer opeen gedrongen zul len zijn dan thans in New York, To kio of Londen het geval is". In het artikel wordt ook gesproken over de „schrikbarend snelle groei van de Nederlandse bevolking". Betreurd De Vaticaanse „Osservatoro Ro mano" heeft in een hoofdartikel stelling genomen tegen ongelijk heid bij de berechting van negers en blanken. Het blad deed dit naar aanleiding van het proces in de Amerikaanse staat Talla- de In „Hervormd Arnhem" wijst Jan H. de Groot op een boekwerk, sa mengesteld In opdracht van de K. L.M., dat tot titel draagt: „Uren van Bezinning". Het verschijnt juist op het moment, dat de her vormde gemeenteleden te Arnhem In nood verkeren, aldus de heer de Groot, over vragen betreffende het apostolaat der kerk, over vra gen omtrent de wijze waarop bet bijzonder kerkewerk aldaar moot worden voortgezet. Het is geen uitgave, die men ge makkelijk in handen krijgt; 't is geen boek, dat in de boekhandel verkrijgbaar is. Maar dat is geen reden er niet nader op in te gaan. want juist in verband met de in de aanhef gesignaleerde vragen is het een merkwaardige, een troostvolle en bemoedigende verschijning. Omdat, een toch zo zakelijke on derneming als de Koninklijke Luchtvaartmaatschappij blijk geeft te beseffen, dat zij bij dit za- Zielzorg voor zieken in Oost-Duitsland bemoeilijkt De pastorale zorg voor do zieken in Oost-Duitsland is, voor zover deze in een staats- of gemeentezie kenhuis liggen, door overheidsbe- palingen vrijwel geheel verlamd. Door het ministerie voor gezond heid in de Sowjet-zone werd in de herfst van 1956 een verordening uitgevaardigd, die het bezoek van predikanten in de vaste inrichtin gen van de overheidsgezondhoids- dienst regelt. De verordening voorziet in de vol gende vier punten 1. De geestelijken van beide con fessies bezoeken de patiënten in de fewone bezoekuren van de zieken- uizen. 2. De zusters geven de namen van de patiënten, die pastorale bij stand verlangen, door aan de gees telijken; zij geven deze namen op de bezoekdag door aan de geeste lijke van de betrokken confessie. 3. Bij levensgevaar kan geestelijke bijstand plaatsvinden buiten de bezoekuren indien en voor zover de patiënten dat verlangen. Bij zware ziekte zou deze bijstand zo veel mogelijk in een kleine zieken kamer of in een kamer voor één Ïersoon gehouden moeten worden, n deze gevallen bemiddelen dc zusters via de directie van het zie kenhuis bij het inroepen van gees telijke bijstand. 4. In de ziekenhuizen kan op zon en feestdagen door afzonderlijke geloofsgemeenschappen een dienst worden gehouden in speciaal daar voor ingerichte lokaliteiten, zulks ten behoeve van de patiënten, die kunnen lopen. Voor niet-lopende patiënten kan individuele pastorale zorg plaatsvinden. In huizen van bewaring en gevan- f enissen is het kerkelijk dienstbe- oon op soortgelijke wijze beperkt en bemoeilijkt. kelijk brood niet alleen kan noch wil leven. Zij geeft dit boekwerk, dat om uren van bezinning vraagt, ten geschenke aan al haar uitge zonden employé's, die met hun ge zinnen een plaats bezetten in de talrijke buitenlandse vestigingen. De president-directeur van de K. L.M., de heer Aier, schrijft in zijn Ten Geleide, dat liet hem bij zijn bezoek aan deze vestigingen is op gevallen hoe zeer de uitgezonden employé's en hun gezinnen los kunnen raken van hun oorspron kelijke bindingen van wereldbe schouwelijke aard. Deze losma king, aldus gaat de auteur voort, mag enerzijds als voordeel worden gezien zij werkt immers als re gel een verdwijning van de gees telijke horizon in de hand an derzijds heeft zij ook bepaalde on gunstige aspecten. Met het oog daarop brengt de heer Aler ze een daadwerkelijk bewijs van medeleven uit het moederland in de vorm van dit boek, dat de levensproblematiek, waarmede elk dagelijks in zijn werk, in zijn ge zin, in zijn contact met medemen sen geconfronteerd wordt, behan deld tegen de achtergrond van het geestelijk erfgoed van „thuis". En wat behelst dan dit boek: „Uren van Bezinning"? Wei, in feite niets meer, maar ook niets minder dan de verkondiging van de heilsboodschap van het Evangelie van Jezus Christus. Ziedaar, een werkzaamheid, die bij uitstek behoort tot het Aposto laat der Kerk. Enkele vooraanstaande figuren van uiteenlopende richtingen, al dus gaat het Ten Geleide voort, die de K.L.M. (en we mogen daar openlijk bijvoegen, het Evangelie) een warm hart toedragen en bij uitstek thuis zijn in deze wereld, hebben anoniem tot de totstandko ming van het boek meegewerkt. En wat hun bewoog staat duide lijk geschreven in het eerste hoofdstuk, n.l. dc liefde, niet in die sentimentele smoezelige zin van het woord, maar de mannelijke, de krachtige, de eerlijke liefde, aan geraakt als zij zijn door de liefde van Christus. Het is niet wel doenlijk de ganse inhoud van dit boekwerk hier de revue te laten passeren, noch de hoofdstukken, indien wij ze allen al gelezen hadden, te commenta riëren. Dat is ook onze taak niet. Maar wel is het verblijdend en vertroostend, dut een grote, zake lijke onderneming, die haar ver bindingen onderhoudt met het ge hele wereldrond, op haar wijze de prediking van het Evangelie over neemt, intreedt In het Apostolaat dor Kerk, d.w.z. mét ons gaat en naast ons staat. „De kerk", zei de vijftienjarige Sally Moore tegen haar predikant „is verve lend eu saai. Wat wij nodig hebben is Iets vlots, iets eenvoudigs, iets dat „to the point" is. De predi kant, de 37-jarige Rev. Richard Coote van de anglicaanse Allerheiligen-kerk in Birmingham, Enge land, antwoordde: „Maak het zelf maar". En dat heeft Sally gedaan. Zij waa een hele week bezig met het herschrijven van de avonddienst van de Anglicaanse Kerk, „in gewone, alledaag se woorden, waarbij ik aHe „thines" en „thous" en lange, ou derwetse zinnen weg streepte. Ik heb ook de psalmen weggela ten, want ik geloof niet, dat iemand van onze leeftijd die be rrie dén week is Sally's dienst gehou den in de Allerheili gen-kerk, zo vertelt „Time", nadat de „gewone" gemeente van ongeveer zestig volwassenen de ge bruikelijke avond dienst had gevierd. Tien minuten voor het begin van de jeugddienst zaten er al een tweehonderd jongeren in de kerk, terwijl het orgel Frankie Laine's „My Friend" speelde „werkelijk een prach tig lied", vond Sally. Voordat de jeugd het eerste gezang „All hail the power of Jesus' name" ging zingen, waarschuw de ds. Coote zijn jon ge gemeente: „De or ganist heeft opdracht om vlug te spelen. Denk erom, dat je hem bijhoudt". Aan het eind van de dienst beloofde Rev. Coote „het experi ment te zullen herha len. „Ilc ben zelf ou derwets", zei hij, „maar mijn smaak doet er niet toe als Sally's dienst dc jeugd maar in de kerk brengt". In haar dienst heeft Sal ly aan het Onze Va der niets veranderd. „Dat begrijpt toch ieder", zei ze. Maar verder ontkwam er niet veel aan haar ijverig rood potlood. Op deze wijze gaf Sally de geloofsbelij denis weer: ,jlc geloof in Jezus Christus, de Zoon van God. Ilc geloof, dat Hij van de hemel neerkwam op de aar de, de zieken genas, de armen hielp en predikte over Zijn Vader. Ik geloof, dat Hij gevangen geno men werd en gekrui sigd aan een houten kruis. Dat spijkers meedogenloos werden geslagen door Zijn handen en voeten en dat Hij mateloos leed. Ik geloof, dat Hij na drie dagen weer opstond, daar mee de xoereld to nend, dat Hij inder daad de Zoon van God was. En ik ge loof, dat dit alles voor ons gebeurde opdat wij allen mo gen geloven i» God de Vader, de Zoon en de Heilige Geest en drie in één en één fn drie". hassee, waar de jury blanken schuldig bevon vier jonge a bevond aan het aanranden van een negentienja rige negerin, maar toch clemen tie aanbeval. Indien geen clementie was verzocht, zou onverbiddelijk de doodstraf moe ten worden uitgesproken. Do Osservatore merkt op, dat de ju ry geheel was samengesteld uit blanken en dat het nooit is voorge komen dat voor een neger die aan dezelfde misdaad schuldig werd be vonden, clementie werd gevraagd en schreef dan: „Wij zijn niet voor de doodstraf, wij zijn voor gelijk heid". Het blad betreurde het, dat de advocaten van de beklaagden bij hun verdediging gebruik maakten van argumenten waarin rassenonder scheid een rol speelde. Als troostende omstandigheid wordt genoemd, dat blanken noch negers door ongeregeldheden het verloop van het proces getracht hebben te beïnvloeden. Luitenant-kolonel James Jabara, commandant van het 337 squadron onderscheppingsjegers van het 337 squadron onderscheppingsjagers ten, zat in vliegerskledij, een grote sigaar in de mond en met een glas champagne in de hand op het tentoonstellingsterrein van Le Bourget rustig te praten met Alice Blcriot, de 75-jarlge weduwe van do beroemde Franse luchtvaart pionier Louis Bleriot, die 50 jaar geleden in een fragiel toestelletje van Calais naar Dover over stak en de eerste vlieger is geweest, die over het Kanaal vloog. Jabara, een jachtvlie- ger, die zijn eerste lau weren oogstte in de Ko reaanse oorlog, was uit de Lockheed 104 star fighter gestapt, teza men met luitenant Chriss Jessen, na zijn razendsnelle vlucht van Le Bourget naar Lon den en terug. ,Toen Louis in 1909 het Kanaal overvloog van kust tot kust, met een snelheid van 65 km per uur, zonder instrumen ten, een afstand van maar 40 km realiseerde hij de droom van zijn leven", zegt Alice Ble riot. „Hij heeft er 37 minu ten over gedaan is het niet", vroeg Jabara, „en hij vloog op 75 me ter hoogte". En toen do weduwe Bleriot dit bevestigde, koek de straaljagerpi loot strak voor zich uit. Hij had de afstand van 350 km tussen Londen en Parijs, In negen mi nuten afgelegd met een topsnelheid van meer dan 2000 km In het uur. De chronometer had 'n tijd van 73 seconden aangewezen van kust tot Rust. Hij was van Le P- um-- get met de starHirhtcr opgestegen en op "'O.OOO meter hoogte ii ai mi nuten naar Londen Air- port gevlogen, had in een korte bocht de weg terug gezocht en op 15.000 meter hoogte de retourvlucht gemaakt. In iets meer dan een huif uur had Jabara de 710 km die hem heen en terug van Londen scheidden, overwonnen. Het was niet zijn be doeling geweest een re cord te maken, had hij van te voren gezegd. „Het is jammer dat uw zoon niet meevloog in- laats van luitenant essen", zei Jabara te gen mevrouw Bleriot. Met een gouden model van de starfighter, een prachtig geschenk haar aangeboden door de Amerikaanse lucht macht. verliet mevr. Bleriot de salon van Le Bourget. „Mijn man deed net In 37 minuten, die Amerikaanse jacht- vlleger had er maar 73 seconden voor nodig. Het is maar goed, dat mijn zoon niet is mee gegaan". dacht zij. Als koningin Elizabeth en prins Philip vandaag van het Londen- se vliegveld vertrokken zijn, zul len de Canadese T.V.-kijkers dit ruim twee uur later op hun schermen zien. Een en ander wordt mogelijk gemaakt door een technische primeur van de B.B.C.-televisie: verzending van filmbeelden via de Transatlanti sche telefoonkabel. De filmop namen worden beeld voor beeld met geringe snelheid verstuurd en weer versneld bij de ont vangst. Na ontwikkeling kan het filmpje dan worden uitge zonden. Foto: 'n technicus con troleert de sterkte van het beeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 4