Ministers te Genève zetten vandaag overleg in het geheim voort KLANKBORD FLEURIGE BELANGSTELLING BIJ EEN KIIURIGE VAANDELSHOW Nog geen besluit genomen GROMYKO WIL COMMENTAAR GEVEN HILTON-HOTELS KRIJGEN GEVRAAGDE MEDEWERKING POLITIE HAALT MINDERJARIGE MEISJES UIT ZWITSERLAND leden van de Ned. Chris- (bond toonden woensdag middag grote belangstelling voor de hun gewest, welke het sluitstuk van singen tiormde, vaandelshow van de afdelingen uit I hun zo geslaagde landdag in Vlis- I Verontwaardiging in Washington Amerikaans vliegtuig was niet voldoende uitgerust De bemanning- van het Amerikaanse marinevliegtuig dat dinsdag door com munistische straaljagers werd aan gevallen, heeft gisteren meegedeeld, dat zij niet volledig uitgerust was om terug te vuren. De vliegers aan boord van de bom menwerper zeiden dat het geschut aan de voorzijde niet kon worden ge bruikt wegens de afwezigheid van „moeilijk verkrijgbare" onderdelen. Deze onthulling bracht grote beroe ring in Washington teweeg. Leden van het congres deden geen poging-en hun verontwaardiging on der stoelen of banken te steken. Zij noemden het „misdadig" dat een Amerikaans vliegtuig niet voldoende is uitgerust terwijl talloze miljarden aan de defensie zijn uitgegeven. Som migen eisten dat de verantwoordelijke mensen voor de krijgsraad worden gebracht. President Eisenhower verzocht de marine spoedig een rapport in te die nen over de waag waarom de ka nonnen niet functioneerden en drukte zijn grote bezorgdheid over de situa tie uit. DE VROUW VAN ADAM. Mevrouw Ethel Adams (te Seattle) uit haar slaap gehaald door een inbreker, joeg hem het huis uit en de straat op waar zij luid om hulp schreeuwde, totdat haar dochter naar buiten stormde en riep: „Moeder, U hebt niets aan". HOND. Het gerechtshof van 't Engel se graafschap Durham heeft 'n hond veroordeeld tot opsluiting in een „ge sticht voor heropvoeding van misda dige honden". De hond had enige tijd geleden te Chester-le-Street een schaap doodge beten. De plaatselijke magistraat ver oordeelde het beest onbarmhartig tot de dood, doch zijn baas ging in hoger beroep bij het gerechtshof van het graafschap. Na een roerend pleidooi van de ver dediger, die wees op het vroeger zo blanke strafregister van de hond, maakte de rechter van het graaf schap de doodstraf ongedaan. Hij volgde het advies van een vertegen- woordigr van de dierenbescherming op en bepaalde dat de dader naar een verbeteringsg' sticht moet worden ge zonden. Gromykoverdween' naar de tandarts De gehele internationale pers in Genève kwam gisteren in bewe ging toen het nieuws zich had ver spreid dat de Russische minister van buitenlandse zaken naar zijn Amerikaanse ambtgenoot was ge gaan. Terwijl Amerikaanse functionaris sen het gebouw, waar behalve het bureau van Herter, andere instel lingen zijn ondergebracht, haastig doorzochten, en de journalisten zich met de meeste spoed naar het gebouw begaven, zat Gromyko in de spreekkamer van een tandarts in hetzelfde gebouw. Zijn onverwacht bezoek aan het gebouw in de binnenstad van Ge nève was aanleiding tot het ge rucht dat de Rus een „nieuwe boodschap" voor Herter had. Jour- aalisten en persfotografen zochten vergeefs tot iemand na een kwar tier op het schitterende idee kwam Gromyko's chauffeur te vragen waar zijn baas was. De chauffeur die vloeiend Engels en Frans spreekt, maakte er geen geheim van dat zijn baas naar de tand arts was gegaan. Gromyko, zonder zijn gebruikelij ke lijfwachten, was uit de auto gestapt en door de voordeur van het gebouw binnengegaan. Een Amerikaanse marinier salueerde. Gromyko verdween in een lift. Toen hij niet in Herters kantoor bleek te zijn gearriveerd werd het gebouw haastig doorzocht daar men vreesde dat de Rus verdwaald was. Later bleek dat Herter zelf aich niet eens in het gebouw be vond. Toen Gromyko na een uur te voor schijn trad vond hij een leger jour nalisten, persfotografen en andere nieuwsgierigen. Hij keek verbaasd, lachte een beetje schaapachtig en gaf toen het volgende communiqué in gebroken Engels uit: „Het is erg kiespijn te hebben, maar ik voel me nu veel beter". DONDERDAG 18 JUNI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gromyko heeft de westelijke voorstellen niet verworpen, aldus heeft een Franse woordvoerder gezegd over de geheime bijeenkomst, die de mi nisters van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië Frankrijk en de Sowjet-Unie Herter, Lloyd, Couve de Murville en Gromyko woensdagmiddag te Genève hebben gehad. De onderhandelin gen zullen, aldus de woordvoerder, donderdagmiddag ten huize van Gro myko worden voortgezet, eveneens op een besloten bijeenkomst. De Rus heeft niet laten blijken welke houding hij dan zal aannemen. Een Britse ^oordvoerder zei dat Gromyko op de bijeenkomst van woens dagmiddag die 35 minuten heeft geduurd, enkele korte, inleidende opmer kingen heeft gemaakt over de westelijke voorstellen voor een tijdelijke regeling voor Berlijn, die dinsdagavond aan de Russische delegatie wa ren overhandigd. Gromyko behield zich het recht voor commentaar te geven. Het is daarom dat de ministers donderdag verder gaan praten, aldus deze Britse woordvoerder. Eisenhower geeft onvoldoende Na Gromyko's vertrek begaven de Duitse bondsminister van buiten landse zaken, Von Brentano, en het hoofd van de Duitse afvaardiging, Grewe, zich naar de villa van mi nister Lloyd om overleg te plegen met de westelijke ministers. Het on derhoud duurde twintig minuten. Een glimlachende Lloyd leidde ach tereenvolgens Von Brentano, Herter en Couve de Murville naar de deur. De Amerikaanse woordvoerder in Genève gaf de pers woensdag in gro te lijnen de inhoud van het westelij ke Voorstel voor een voorlopige re geling van de kwestie Berlijn. Vooropgesteld werd dafc een Duitse hereniging de beste oplossing voor het vraagstuk zou zijn, maar de westelijke ministers erkenden dat in afwachting daarvan bepaalde wijzi gingen in de bestaande toestand en geldende overeenkomsten zouden kunnen worden aangebracht. Zo zijn de westelijken bereid hun troepenmacht in West-Berlijn tot de huidige getalsterkte beperkt te hou den (ongeveer 11.000 man) die uit sluitend met klassieke wapens uit gerust zullen blijven gelijk op het ogenblik het geval is. Van tijd tot tijd en al naar de om standigheden gedogen zullen de wes telijken mogelijkheden tot verdere inkrimping van hun troepen over wegen. De toegang tot West-Berlijn kan evenwel aan geen enkele beper king of verandering onderhevig zijn. De toegangsprocedure kan door Duits personeel worden uit geoefend, ook daar waar dat nog niet reeds het geval is al kan dit de uiteindelijke verantwoordelijk heid niet aantasten. De vrijheid van beweging tussen Oost- en West-Berlijn moet gehandhaafd blijven. De vier betrokken regeringen rege len alle eventuele geschillen over de toegangsrechten en stellen een com missie hiervoor in die zo nodig Duit se deskundigen zal kunnen raadple gen. In beide stadsdelen moeten maatregelen getroffen worden om el ke activiteit te onderdrukken die de openbare orde kan verstoren, rech ten en belangen van anderen schaadt of een bemoeiing met andermans zaken betekent. Tenslotte moet deze overeenkomst van kracht blijven tot aan de here niging van Duitsland tenzij met al gemene instemming een wijziging wordt aangebracht. De westelijke ministers hadden naar te Genève verluidt besloten de letter lijke tekst van het westelijke voor stel nog niet vrij te geven daar de ze op de besloten vergadering van donderdag nog besproken moet wor den. Niet verbeterd President Eisenhower heeft vandaag op zijn persconferentie verklaard dat de vooruitzichten voor een topcon ferentie niet verbeterd zijn sedert twee weken geleden, toen hij gezegd had dat onvoldoende vorderingen wa ren gemaakt op de Geneefse minis tersconferentie. De president zeide dat er geen hoop op een goede poli tieke oogst op een topconferentie is, tenzij de ministers van buitenlandse zaken er te Genève minstens in sla gen het terrein te effenen. KAMER AKKOORD MET ONTWERP Staatsgarantie voor aflossing van leningen (Van onze parlementaire redacteur) De twee iu Nederland te bouwen zo genaamde Hilton-hotels één in Amsterdam en één in Rotterdam krijgen vail de staat de financiële medewerking, waarom zij verzocht hebben. De Tweede Kamer nam woensdag namelijk zonder hoofdelij ke steming het wetsontwerp aan, wadi-bij de ministers van economi sche zaken en van financiën gemach tigd worden onder door hen te stel len voorwaarden garantie te geven voor de betaling van rente en aflos sing van twee leningen, elk groot twaalf miljoen gulden ten behoeve va,n de twee hotels. De C.P.N., de P. S.P. en de heer Rijckevorsel van de K.V.P. kregen aantekening dat zij tegen het wetsontwerp waren. Het uitvoerig debat over deze garan tieverlening leverde niet alleen een succes op voor de Amerikaanse on derneming, die de hotels exploiteert, maar ook voor de Nederlandse hotel- lerie, in zoverre namelijk, dat dr. Veldkamp, de staatssecretaris, die het wetsontwerp verdedigde, verze kerde, dat deze garantieverlening geen precedent is voor uitsluitend maatschappijen zoals de Hiltonmaat- schappij. Als andere grote onderne mingen met soortgelijke verzoeken om een garantie komen, dan zal elk geval op zijn eigen mérites worden beoordeeld. Voorts deelde hij mee, dat de uit drukkelijke afspraak is gemaakt, dat Hilton niet buiten de seizoen tijden met lagere prijzen zal wer ken en de Nederlandse hotels daar- mee concurrentie zal aandoen. Dr. Veldkamp geloofde, dat er beraad moet komen tussen de overheid en het georganiseerde hotelbedrijfsle ven om de financieringskwesties betreffende de hotelbouw te be spreken. Een van de oudste uitgevershuizen van Italië is failliet verklaard. Het is het „uitgevershuis van de gebroeders Bocca", dat in 1870 in Turijn werd opgericht. De ze uitgeverij hield zich in het bijzonder bezig met wetenschappelijke en letter kundige werken en op het gebied van buitenlandse vertalingen. Volgende week woensdag xoordt in Sotheby's veilinghuis aan de Neio Bond Street in Londen, Pieter Paul Rubens altaarstuk „De aanbidding der wijzen" geveildDe ibaarde van het schilderij xvordt geschat op onge- De Haagse politie heeft „op verzoek van de ouders" een vijftal minderja rige meisjes, die in een cabaret in Lausanne, in Zwitserland optraden, per vliegtuig naar Nederland ge bracht. Het feit, dat dit door de Haagse politie geschiedde, houdt ech ter niet in, dat deze terugkeer naar ons land het gaat om Haagse, Leidse en Bergen op Zoomse meis jes rechtstreeks verband houdt met een strafbaar feit, zoals in som mige berichten werd gesuggereerd. De Haagse politie staat op het stand punt dat over deze zaak geen mede delingen kunnen worden gedaan daar het een zuiver civiele kwestie is, die verband houdt met de naleving van de kinderwetten. Men moet het min of meer als toeval zien, dat het juist de Haagse politie was, die de meisjes naar de ouders terugbracht. Op 14 juli debat in Tweede Kaïmer over sociaal-economisch beleid (Van onze parlementaire redacteur) De met grote belangstelling tege- moetgeziene, door de minister-presi dent prof. dr. De Quay in zijn rege ringsverklaring aangekondigde n over loon-, prijs-, huur- en subsi diebeleid zal op 25 of uiterlijk 26 jnni aan de Tweede Kamer worden aan geboden. De voorzitter van de Ka mer, drs. Kortenhorst, heeft dit in de vergadering van woensdag meege deeld. De openbare behandeling van de nota zal op 14 juli beginnen. veer 1.500.000 gulden. Er gaan ge- nichten, dat het stuk al bij voor baat naar een Amerikaanse kunst handel gaat en dat heeft de gemoe deren in beroering gébracht. (Voor verdere bijzonderheden zie pag. 9) OP VERZOEK VAN OUDERS yi_Volgens niet bevestigde berichten zou lyacnten OVCr „Winiorcic een van de meisjes bij de Nederiand- se consul te Lausanne hebben ge- mPHtailfolt klaagd over een „immorele mentali- teit" binnen het cabaret-dansgroepje waarin zij optrad en geleid werd door een Haagse „impressario". Van klach ten door de ouders over het optre den van de politie, met name tijdens hun verblijf op het Haagse politiebu reau, is niets gebleken. De meisjes zijn inmiddels bij de ouders terugge bracht. Het is niet waarschijnlijk dat door de justitie een vervolging zal wor den ingesteld tegen de leider van het cabaretgezelschap. Bovendien, als er al strafbare feiten zijn ge pleegd, dan heeft dit zich toch af gespeeld in Zwitserland en ont trekt het zich aan de jurisdictie van de Nederlandse justitie. Gen. Calmeyer aangezocht als staatssecretaris (Van onze parlementaire redacteur) De benoeming van luitenant-generaal (b.d.) M. R. H. Calmeijer tot staats secretaris van oorlog is spoedig' te verwachten. Generaal Calmeijer (c.h.), die sinds 6 november 1956 lid is van de Twee de Kamer, is 64 jaar. Hij was voor zijn pensionering luitenant-generaal van de generale staf en als zodanig achtereenvolgens plv. chef van de ge nerale staf, directeur van het defen sie studie-centrum en militair advi seur van de Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de Noord At lantische Raad. Bedankt De kapitein ter zee P. S. J. de Jong heeft bedankt voor de functie van staatssecretaris van marine waar voor hij door de minister van de fensie, S. J. van den Bergh, was aangezocht. Het Wereldgebeuren Varen De hemel is stralend blauw bo ven Genève en er varen al heel wat boten met vakantiegan gers over het blauwe meer.... Overal bloeien de rozen.... op het land is de hooioogst gaande.... er zijn aardbei en en kersen in overvloed. Kortom.... het leven is goed in Genève! Er ligt eigenlijk maar één enkele schaduw over deze mooie stad en zijn heerlijke omgeving: de schaduw van Gromyko. De burgerij van Genève was al direct weinig enthousiast toen bekend werd dat de ministersconferentie over Berlijn, de Duitse kwestie, de bewa pening enz. gehouden zou worden in hun eigen stad. De hotelhouders gaven blijk van dui delijke ontevredenheid. Ze zagen lie ver opgewekte plezierreizïgers, dan de diplomaten, die vergezeld van een horde journalisten cn publiciteits- mensen een sfeer van spanning zou den scheppen. Er is zelfs beweerd, dat het woord Genève door deze con ferentie een onaangename klank zou leunen krijgen, en dat allerlei men sen Genève zouden gaan mijden. Als voorbeeld van zo'n mens noemt men premier MacMillan van Engeland, die het woord Genève niet meer kan horen en er ook niet over denkt om in die stad te gaan logeren, na dat hij daar diplomatieke teleurstel lingen heeft beleefd. Op dit ogenblik sleept de minis tersconferentie te Genève zich nog voort, maar ze kan van daag eindigen en ook al zou ze niet. eindigen, dan is het wel .duidelijk, dat bij deze besprekingen geen enkel resultaat van betekenis bereikt kan worden. In het westen geeft men de schuld, van deze mislukking aan de Russen en in Moskou zal men ongetwijfeld de schuld geven aan het westen. Een feit is, dat men eikaars taal blijk baar niet verstaat. Bijna zeven maan den lang hebben de Russen gepoogd de Westelijke wereld in spanning te houden. Het begon op 27 november j.l. toen de Russen voorstelden Ber lijn tot een vrije stad te maken en de militaire bezetting van deze stad te beëindigen. Ook wilden de Russen afzonderlijke vredesverdragen voor Oost- en West-Duitsland. Op 2 maart werden Moskou, Londen en Wash ington het eens over het houden van een ministersconferentie te Genève om de meningverschillen te bespre ken. Die conferentie zou zodanige resultaten moeten opleveren, dat daarna de heren Eisenhower, Kroesjtsjew, De Gaulle en MacMil lan, een topconferentie konden hou den. Op 11 mei vingen de ministers van buitenlandse zaken hun besprekingen te Genève aan en drie weken latei- waren ze zover, dat ze het volstrekt eens waren over het feit, dat ze het totaal óneens waren. Nadien sleepte de conferentie zich voort, omdat nie mand een einde wilde maken aan het overleg. Er bleef nog slechts een schimmige hoop op enige toenadering. Die toe nadering zou het dan mogelijk moe ten maken bijvoorbeeld dit najaar de topconferentie te houden met als voornaamste deelnemers de heren Eisenhower en Kroesjtsjew. Vermoe delijk zal daarover deze week en misschien wel vandaag beslist moeten worden. Dan kunnen de ministers in Genève hun koffers pakken en de burgerij van deze stad kan zich verder bezig houden met opgewekter zaken zoals het ontvangen van vakantiegangers. De burgerij van Genève zal de huisvesting van een topconfe rentie gaarne aan andere ste den overlaten. Er is gefluisterd, dat men er in New York en in San Francisco nogal op die huisvesting gesteld zou zijn, maar aan die steden kleven bezwa ren. Ze zijn bijzonder geschikt voor aller lei propagandastunts en er kunnen zwermen journalisten, film- en radio mensen op de- been gehouden wor den. die heel veel onrust zouden scheppen. Vandaar, dat in een Amerikaans blad al is voorgesteld de topconfe rentie als ze doorgaat -maar liever op de Atlantische Oceaan te houden. Dat heeft wijlen president Roosevelt ook al eens gedaan en men zegt, dat het hem best bevallen is. Rusland. Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten hebben schepen genoeg om een conferentievloot ten Zuiden van IJsland of bij de Baha- ma-eilanden bijeen te brengen. Daar kan men dan net zo lang blij ven kruisen, totdat er resultaten zijn bereikt. Voor propagandastunts, pers conferenties en openbare bijeen komsten zou men geen tijd behoe ven te reserveren, want de vissen in de Atlantische Oceaan zouden slechts een ondankbaar publiek vormen. Als slot van de conferentie zou men een prachtige vredes-vlootshow kun nen houden! Als het nu te Genève maar wil lukken een afspraak voor deze (varende) topconferentie te maken Beeld van expositie te Etten vermist (Foto P.Z.C.) Van de beeldhouwwerkenexpositie iu de openlucht in Etten gehouden ter gelegenheid van de luchtvaartfeesten, is bij het scheiden van de markt, toch nog een beeld gestolen. Toen maan dagmorgen de beelden in vrachtauto's werden geladen werd liet werk „De vogel" van J. Grosman (waarde (f 3000) dat iu het plantsoen aan de Juliaualaan had gestaan, vermist. Zaterdagmorgen werd een beeldje vermist, maar dit was door drie be schonken personen meegenomen naar Bergen op Zoom. Ditmaal wijst alles erop. dat diefstal in het spel is. Het werk van Grosman is non-figu ratief. Het materiaal bestaat uit een legering van lood, dat bij omsmelting geen .waarde heeft-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3