Geslaagde landdag Christen Vrouwenbond te Vlissingen Vlashedrijf bij Sint Jansteen werd totaal in de as gelegd Zeeuwse Almanak VELE TOERISTEN EISEN EEN GROTE „STRANDVEILIGHEID" in HAYDNS „JAHRESZE1TEN" IN JACOBSKERK TE VLISSINGEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE C OU RA.E DONDERDAG 18 JUNI 1959 PROVINCIALE MANIFESTATIE Vaandelshow vormde kleurig sluitstuk De Vlissingse verkeerspolitie had woensdag handen vol werk toen een klei ne tweeduizend leden van de Ned. Chr. Vrouwenbond met enkele tientallen autobussen uit de gehele provincie 's morgens de Scheldestad kwamen binnenrijden. Het gewest Zeeland van de landelijke organisatie had zijn leden opgeroepen voor een massale landdag. Omdat dit voornemen een zo enorme bijval kreeg, moesten 's morgens de deuren van twee kerken wor den opengezet, die weldra tot de laatste plaatsen toe volstroomden. Uiter aard in een enigszins van elkaar afwijkende vorm kregen de dames in de gereformeerde kerk aan de Paul Krugerstraat en in de Johanneskerk aan de Bonedijkestraat in de morgenuren en in het begin van de middag het zelfde programma geboden. Een kleurige show met vaandels en kleder drachten uit verscheidene van de 47 Zeeuwse afdelingen op de Nieuwe Markt was 's middags het sluitstuk van deze geslaagde manifestatie. Achter bordjes met de namen van verschillende Vlissingse restaurants schaarden de dames zich tegen het middaguur in groepen, om in het centrum van de stad een hapje te gaan eten. Weer verzameld ln de kerkgebouwen openden de leden van de Ned. Chris ten Vrouwenbond het middagpro- De kern van de onder Ideale weers omstandigheden gehouden landdag was een boeiende rede van dr. C. Gil huis, gereformeerd predikant te Den Haag. Onder de titel „Zorg voor uw ziel" behandelde deze spreker een on derwerp, dat het principieel christe lijk karakter van de toogdag treffend deed uitkomen. Dr. Gilhuis vergeleek de ziel van de mens met een tropisch plantje, van boven ln het mensenleven geworteld. „Dit tere stekje heeft uw bijzondere zorg nodig om uit te groeien tot een sterk centrum van uw geloofsleven", zo stelde de predikant. In zijn betoog gaf hij hierna enkele voorwaarden en mogelijkheden aan om dit doel te be reiken. Hij beval zijn gehoor aan, de stilte in het leven te leren kennen. „Alleen op deze manier kan de stem van God in uw binnenste doordrin gen", zei dr. Gilhuis. Voortbordurend op de vergelijking met een plant ried spreker de aandachtig luisterende da mes aan: „Ga tuinieren in uw ziel en wied alles weg wat uw geestelijke plant tracht te verstikken". Aan de hand van enkele pakkende voorbeel den uit zijn predikantenpraktijk leg de spreker nadruk op een kerkelijk en persoonlijk meeleven met elkaar. „Ga als U zelf in de kreukels zit, eens een ander in zijn moeilijkheden helpen: dat geeft klem: en innerlijke rijkdom aan uw leven", zo besloot dr. Gilhuis zijn toespraak, die hij 'e mid dags in de Johanneskerk herhaalde. Samenzang en het lezen van de ge loofsbelijdenis gingen in de gerefor meerde kerk 's morgens vooraf aan het begroetingswoord van de gewes telijk presidente, mevrouw N. Hom- burg-Hoekveld uit Vlissingen. Na de ruime plaats van de Ned. Christen Vrouwenbond in de acties van de kerk naar voren te hebben gebracht, sprak mevrouw Homburg een bijzon der woord van welkom tot de echtge note van Vllssingens burgemeester, mevrouw M. KolffKruisinga, de af gevaardigden van de Hervormde Vrouwengroepen in Zeeland en de vertegenwoordigers van kerkeraad en kerkvoogdij van de hervormde kerk en de kerkeraad van de gereformeer de kerk. Hierna werd een ogenblik stilte in acht genomen om deelneming te be- tulgen met de door een noodlottig on geval in rouw verkerende families te 's Heer Arendskerke, „ER BIJ ZIJN" In de Johanneskerk sprak de vice- presidente van het gewest, me vrouw G. Laban-Wolfensberger het welkomstwoord uit. Beide be stuursleden gaven hun talrijk ge hoor aan het begin van de bijeen komst een raad mee voor de land dag, ln de vorm van een meditatie over het onderwerp „Er bij zijn". Duidelijk stelden zij daarin de te genstelling tussen schijnbelang- stelling en het werkelijk met hart en ziel vervullen van roeping en taak. gramma met het. zingen van het bondslied. Alvorens de declamatrice de kansel betrad was ér nog een kwartier koorzang te beluisteren. Mevrouw A. van Kamervan Driel uit Middelburg zorgde met haar bij zonder gewaardeerde voordracht voor de hoofdnoot van het middagprogram ma in de gereformeerde kerk. Het eerste deel van haar gedichten bracht zij onder de titel „Het hele jaar door". Na samenzang declameerde mevrouw Van Kamer nog een vrije bewerking van het gezang „Kom gij in mij wo nenen het landdaglied. Aan het eind van de middag begaven alle dames zich naar de Nieuwe Markt voor de vaandel9how. Een groot aantal vertegenwoordigers van de 47Zeeuwse afdelingen trok daar met vaandel en plaatselijke dracht langs liet podium, terwijl mevrouw J. van Mourik-een op de passerende af deling toepasselijk gedicht decla meerde. Een blaassextet begeleidde de samenzang op dit terrein. Slot van pag1 V.V.V. aan de gemeente verzocht de ze reddingsmiddelen in beheer over te némen. Op verschillende plaatsen van het Cadzandse strand zijn nu de reddingslijnen geplaatst. Omdat het badseizoen nog niet geopend was, ontbrak vorige week ook nog het toezicht op het strand van Cadzand. „Ieder, jaar streven we er echter naar het badseizoen vroeger te ope nen", aldus burgemeester Beenhouts, die er nog op wees, dat in het sei zoen ook een zuurstofkoffer op het strand aanwezig is. Het Is welhaast zeker, dat naar aanleiding van de bespreking van gisteravond in het Cadzandse ge meentehuis, zeer binnenkort op het strand van deze plaats een vlet met buitenboordmotor door de Nederlandse Bond tot Redding van Drenkelingen zal worden ge plaatst. „Maar", zei burgemeester Leen- houts, „als men onder bepaalde weersomstandigheden te dicht bij de golfbrekers gaat zwemmen, dan helpt zelfs een snelle motorvlet niet meer, want het ongeluk kan zich dan in enkele seconden afspelen"! Desge vraagd wees de heer Leenhouts er tenslotte op, dat het gehele strand van Cadzand (bijna vier kilometer lang) onmogelijk helemaal bewaakt lean zijn. Wel wordt er geregeld ge patrouilleerd door leden van de rijks politie, die ook preventief optreden. In Vlissingen bezogrt die „natuur lijke gesteldheid" heel wat minder hoofdbrekens, want de zee trekt hier niet zo verraderlijk. En ook is het badstrand niet zo uitgestrekt en het toezicht dus gemakkelijker... Boven dien zijn er reddingslijnen en een boot. Kortom een ïn alle opzichten veilig strand. Geen reddingsmiddelen Enkele kilometers verder naar het noordwesten liggen bijzonder druk bezochte stranden: bij Dishoek en Westduin. Ook hier zijn behalve veel Zeeuwen bijkans nog meer buiten landers te vinden en het is er meestal minstens zo druk als in Vlissingen... Reddingsmiddelen ontbreken hier VAN TOT ArOLLO „Apollo", het muziekgezelschap van Wissekerke, waaraan de naam van de Fllpse's onverbrekelijk verbonden zal blijven, bestond op 1 mei J.l. ze ventig Jaar. Op 5 september a.s. zal men alt feit vieren met een festival, waarvoor alle muziekgezelschappen van Noord Beveland zijn uitgenodigd. Natuurlijk wil ook de bevolking op dit feest niet met lege handen ko men. Daarom staken verschillende be stuursleden van de plaatselijke ver enigingen dezer dagen de hoofden bij elkaar om eens na te gaan, op welke RIJ... De boot vjas in Breslcens weer vlot volgekomen, met tientallen auto's die keurig in twee rijen in de Prin ses Beatrix" verdwenen, waar zij zoals te doen gebruikelijk achter elkaar op het rijdek een plaatsje vonden. Laden en lossen" is op het vlaggeschip van de provinciale stoombootdienslen geen probleem meer; dat gaat in een bewonderens waardig snel tempo, met een mini mum aan tijdverlies. Maar die dag ging er bij aankomst in Vlissingen toch lets mis. Met de eerste rij auto's was niets aan de hand, die kwam er in enkele minu ten tljds afrijden. Maar in de tweede rij haperde er iets. Er was geen be weging in te krijgen. De auto's ston den maar te -taan. Het wachten was op de voorste wa gen. En als de bootsman niet een bijzonder schril klinkend fluitje had bezeten, had men er nu misschien nog gestam. Want de bestuurder van die voorste auto was tijdens de vaart in een benijdenswaardige diepe slaap gevallen en wist van geen boot, geen auto's en geen rij meer.,, wijze men ln tastbare vorm de Jubilerende vereniging van aller sym pathie kan doen blijken. De heer A. G. M. Markusse, voorzitter van het uniformcomité deed het voorstel om gezamenlijk een geschenk aan te bie den, wat direct aller instemming had. Men wil proberen een of twee nieuwe instrumenten cadeau te doen. Na het succes van twee jaar geleden, toen de bevolking van Wissenkerke en Geers- dijk spontaan de gelden bijeenbracht om het korps aan uniformen te hel pen, gaan enkele dames en heren straks opnieuw vol vertrouwen met hun intekenlijsten op pad. DRUKTE De drukte van de export van land- bouwprodukten is nu voorbij en zoals ook in andere Jaren, heeft ook Hans- weert hiervan weer ruimschoots haar deel gehad. In het afgelopen seizoen kwamen er niet minder dan 332 kust vaarders naar de laadplaatsen te Hansweert, waar o.m. 71.000 ton aardappelen, bijna 6800 ton uien, 172 ton tarwe, 90 ton kool en 64 ton peen werden geladen. Het is de n.v. Zeebad Breskens ernst om h<*t badleven ln deze ge meente zo aantrekkelijk en gerie felijk mogelijk te maken. Dezer dagen zijn vijf dagverblijven op het strand achter de boulevard ge plaatst en binnenkort zal deze strandaceommodatie nog verbeterd worden uitgebreid met een tiental wisselcabines ten behoeve van de badgasten. AMBON De Jongeren, afdeling Walcheren van „Door de Eeuwen Trouw", laten het niet bij woorden alleen om hun sym pathie aan de Ambonezen in hun vrij heidsstrijd te betuigen. Met enthou siasme zetten zil zich aan de verkoop van repen chocolade, welke zijn voor zien van een Bpeciale wikkel. In kor te tijd werden al bijna 1500 repen verkocht. echter! Reddingslijnen en -boeien zal men tevergeefs zoeken en ook een boot of een motorvlet is niet aanwezig. De heer Roelse, die ter plaatse een florissant consumptie- bedrijf voert, vertelde dat hij op drukke dagen vaak zelf een lid van de Vlissingse reddingsbrigade mee brengt, die dan patrouilleert op het gedeelte strand voor de „tent" van de heer Roelse. „Maar de gemeente moest wat meer doen", verzucht de ze zakenman. En de gemeente géat meer dom... Want burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke (waaronder het strand vaii Vlissingen tot Zoutelan- de ressorteert) vertelde ons desge vraagd, dat hij inmiddels opdracht heeft gegeven de reddingsmiddelen weer ln orde te brengen. Deze bur gemeester wil in of bij de verschil lende consumptietenten reddingslij nen en -boeien laten plaatsen en de zuurstofkoffers laten reviseren. „Maar een boot plaatsen is ondoen lijk", meent hij, „want we beschik ken over vijf kilometer strand en dat is te uitgestrekt". Daarbij wees hij er op, dat er vrijwel altijd kano's op het strand liggen en dat het strand bijzonder veilig is. „In de 24 jaar, dat ik' hier riu bén, is er praktisch niets gebeurd", aldus deze burgervader. Weer enkele kilometers verder is weer een concentratiepunt van „strand-toerisme": Zoutelande. Er is hier een strandman, die instructies geeft, toezicht houdt. Er is ook een aantal reddingslijnen, maar een bootje is niet voorhanden. Genoeg strandmannen Een uitstekend bewaakt strand ligt langs Domburg. Het Oosterstrand beschikt hier over drie toezicht houdende strandmannen en in het hoogseizoen zijn er zelfs vijf. Bo- Hooibrand in hangar te Zuiddorpe Woensdagavond is brand uitgebro ken in een hangar behorende bij de boerderij van de landbouwer A. J. Solrens te Zuiddorpe (Z.-V1.). Een voorraad van 5000 kg stro en 3500 kg hooi ging in de vlammen op. Het dak van de hangar verbrandde eveneens. De in de hangar opgeslagen machines konden tijdig in veiligheid worden gebracht. Door snel handelen had de brandweer van Zuiddorpe het vuur vrij spoedig onder de knie. De schade bedraagt enige duizenden guldens. De eigenaar is tegen brandschade ver zekerd. Vermoedelijk is broei in het hooi de oorzaak van de brand. Jongetje ten gevolge van val met fiets overleden. Het 12-jarig zoontje van de familie B. uit Hoedekenskerke, dat zodanig met zijn fiets kwam te vallen, dat hij met een schedelbasisfractuur in het ziekenhuis „St. Joanna" te Goes moest worden opgenomen, is dins dagnacht aan de gevolgen overleden, Stadsbeiaardier te Hulst benoemd De heer W. Eartz te St. Jansteen ls met ingang van 1 september a.s. be noemd als stadsbeiaardier te Hulst. Eindexamen van chr. lyceum te Goes Voor het eindexamen der m.s.v.m. aan het Christelijk Lyceum voor Zee land te Goes slaagden de dames: S. P. de Bruijne, J. J. Bruynzeel, M. Phaff, M. Smit, S. Spangenberg, E. W. Stam. allen te Goes: D. W. de Bruijne te Middelburg; Z. C. de Regt te Borssele en J. S. A. SInke te Kloe- tinge. vendien zij er nog drie „strandman nen" aan het Westerstrand van Dom burg, dat al lang niet meer het „stille strand" wordt genoemd... Er zijn reddingsboeien en -lijnen, er zijn zuurstofkoffers, er is een draagbaar, er zijn touwen in de branding ge spannen, waaraan bij-voorbaat-ang stige zwemmers zich kunnen vast houden als ze in de branding willen spelen... Kortom: het is er veilig. Vorig jaar was er nog een boot, die onlangs wegens zijn slechte con ditie verkocht werd. Nu worden Sogingen gedaan om een vlet met uitenboordmotor van de B.B. in Domburg gestationeerd te krij gen! Natuurlijk beschikt ook Vrouwen polder over reddingslijnen en een zuurstof koffer, maar een boot of vlet is hier niet te vinden. Vroeger was die er wel, maar tijdens een eerste oefentocht raakten de toekomstige redders zelf ln moeilijkheden, dreven af en moesten tenslotte met moeite naar de vaste wal gebracht worden... Daarom zegt men in Vrouwenpolder: beter niets dan een boot die niet in alle opzichten zeewaardig is! En daarom acht men het voorlopig be ter te voorkomen dan te genezen... Ook in Burgh is de drukte enorm, zo enorm, dat een woordvoerder van de V.V.V. ons zegt: „Het loopt ons eigenlijk een beetje uit de hand en erg georganiseerd is de beveiliging van het strand ook niet". Er zijn een paar reddingslijnen, maar toe zicht is er niet. Ook geen bootje. Daarentegen is liet algemeen be kend, dat de stranden bij Burgh op vallend veilig zijn door al eerder genoemde „natuurlijke gesteldheid". Verdronken wachtmeester in Kapelle ter aarde besteld Op plechtige wijze en onder grote belangstelling werd woensdagmid dag op de algemene begraafplaats te Kapelle het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de vijfentwin tig jarige wachtmeester der rijks politie, de heer O. P. OssewaArde uit 's Heer Arendskerke. Zoals bekend verloor de heer Ossewaarde zater dag j.L te Cadzand op dramatische wijze het leven, toen hij trachtte en kele meisjes van de hervormde meis jesclub uit 's Heer Arendskerke die bij het zwemmen in moeilijkheden waren geraakt, het leven te redden. Een ere-detachement rijkspolitieman nen, samengesteld uit de groepen van Walcheren en Zuid- en Noord- Beveland vergezelde de overledene naar zijn laatste rustplaats, terwijl als slippedragers fungeerde een groep van 12 agenten uit de groep 's Heer Arendskerke. Naast diver se politieautoriteiten en de burge meesters van 's Heer Arendskerke en Kapelle, bracht ook een aantal groepscommandanten van de rijkspo litie uit Walcheren, Zuid- en Noord- Beveland de overledene de laatste eer. Onder de belangstellenden be vond zich ook een groep meisjes van de herv. meisjesclub uit 's Heer Arendskerke. Nadat het ere-detachement en overi ge politiefunctionarissen zich voor de groeve hadden opgesteld en een laat ste eerbetoon hadden gebracht, sprak als eerste de Territoriaal Inspecteur, kolonel W. de Gast te Den Haag. De ze wees er op, dat wijlen wachtmees ter Ossewaarde die in juni 1956 als adspirant tot de rijkspolitie toetrad en een jaar later wera benoemd tot wachtmeester een groot ideaal bezat. Zaterdag J.l. bracht hij dit in prak tijk door zonder aarzelen zich in te zetten en bijstand te verlenèn. Het korps verliest in hem een plichts getrouwe medewerker. Ook namens inspecteur-generaal Gerritsen sprak hij woorden van dank. Namens de gemeente 's Heer Arends kerke sprak vervolgens burgemees ter D. M. Vermet, die de overledene schetste als een ambitieuze jonge man die het ver had kunnen bren gen. Namens de verkeerspolitie uit Zeeland, sprak de groepscomman dant, adjudant F. Eleveld te Middel burg, die dit ook deed namens en in zijn functie van voorzitter sport kring „Luetor" uit het district Zee land. Als laatsten voerden het woord de heer Eekman uit Middelburg als hoofdbestuurslid van de Nederlandse politiebond en mevr. A. van Koeve- ringe-Bliek uit Schore, die enkele woorden sprak namens een van haar familieleden, <fie ook bij het drama tische gebeuren van zaterdag betrok ken was geweest. Tenslotte sprak ds. E. P. J. Jebbink, Nederlands hervormd predikant een troostend woord naar aanleiding van Rom. 5-5 8, waarna hij, na eerst gebeden te hebben, namens de fa milie dankte voor de betoonde be langstelling. KUNST Werk van Raimond Kimpe Middelburg: „De Zandloper»"; Schilderijen-expositie. IN DE KLEINE, bijne schemerige en schuurachtige ruimte van het „zaal tje De Zandlopers aan de Middelburg se Vismarks is een expositie inge richt met werk van Reimond Kimpe, de nu 74-jarige, in Gent geboren kunstschilder, die nu al weer vele, vele jaren lang in Zeeland in Mid delburg woont en werkt. Zeeland heeft zijn werk ook leren kennen en waarderen; een „Kimpe" bezitten is als het ware een begrip géworden en zo bezien zou men verwachten, dat er aan een gang naar „De Zandlopers" weinig verrassends meer valt te be leven. Voor sommigen is dat mis schien ook wel zo, maar ongetwijfeld zal het voor zeer velen toch weer op nieuw een belevenis zijn om Kimpe te ondergaan in deze sobere en pri mitieve omgeving. „Het komt hier niet uit", hoorden wij een toevallige bezoeker opmerken; de man bedoel de waarschijnlijk, dat Kimpe hier, in deze ruimte met grauwwitte wanden, een stenen vloer en een lichtval, die deze naam op sommige uren van de dag vermoedelijk nauwelijks verdient dat Kimpe hier geen recht wordt gedaan. Dat is mogelijk. Maar aan de andere kant springt Juist hier, waar een middelmatig doek zou ver zinken in de stenen kilte van vloer en wanden, de flonkerende, levens warme realiteit van Kimpe» werk dubbel sterk naar voren. Men kan er opnieuw ervaren met welk een ingetogen bewogenheid Rei mond Kimpe zijn „Piéta" schilderde; wederom kennis nemen van de ty pisch „Kimpiaanse" doeken zoals „Meisje^ en „Bruidspaar" prachtig vloeiend van lijn, ln zachtgloelende in grote harmonie gekozen kleuren en van het als het ware bizar-speel» tegen de achterwand aangebrachte „drieluik", gevormd door de kleurige doeken „Clown", Vrouw met cigaret" en „Breiende vrouw", met het ci troengeel als de dominerende tint. De breedste wand kan men zien als een rijk geschakeerde staalkaart van Kimpes kunnen; variërend van een ietwat onbeheerste schildering „Oost ende" tot een strak, dwingend „Kin derportret" van een gevoelig, speels „Ballonnetje" tot de Dall-achti- ge, nadrukkelijke „Dame met medail lon", w'aarbij dan de kleuren weer uiteenlopen van bijvoorbeeld het staalharde blauw in het „Kinderpor tret" tot in vergelijking de als het ware „gesluierde" eilvergrljzen van twee „Stillevens". Een boeiende expositie, waar men er zicb voor zover nodig nog een» van kan laten doordringen welk een bij zonder talent én gewetensvol kun stenaar Zeeland in Reimond Kimpe bezit, en die men niet mag verzuimen te bezoeken. B. De Vlissingse Oratoriumvereniging zal morgenavond in de Vlissingse Ja- cobskerk een uitvoering geven van Haydns „Jahreszeiteu". Medewerking zal worden verleend door de sopraan Anette de la Bije, Jan Waayer, tenor en Anton Eldering, ba9. De begelei ding wordt verzorgd door de Vlis- Een felle en langdurige brand heeft woensdagmiddag liet vlasbedrijf van de gebroeders Dobbelaar aan de Ho- geweg, tussen Hulst en Sint-Jansteen totaal verwoest. Do gehele vlasserij, bestaande uit opslagplaatsen, zwin- gelarij en repelarij, benevens ullc ma chinerieën die zich in de vlasserij be vonden, zijn een prooi der vlammen geworden. Bovendien is een grote voorraad van 500 ton vlas plus 100 balen lint verloren gegaan. Volgens één der gebroeders Dobbe laar moet de brand zijn ontstaan even voor één uur, toen ln de vlasserij niemand aanwezig was. Hij zelf had. de eerste rook en vlammen gezien toen hij over de Tragel reed, op weg naar hot bedrijf. Onmiddellijk werd de Sint-Janstecnse brandweer gealar meerd die vrij spoedig ter plaatse was en met een viertal slangen de brand begon te bestrijden. Aange wakkerd door de lichte westenwind en geholpen door het kurkdroge vlas, had het vuur zich echter binnen korte tijd over heel het bedrijf verspreid zodat wel veel water op de vuurmas sa werd gespoten, maar van blussen geen sprake kon zijn. De brandweer mannen het nutteloze van hun werk inziende besloten dan ook de blussingspoglngen te staken. De vlasvoorraad In het bedrijf en een klamp vlas van 100 ton die véör de gebouwen lag, heeft verscheidene uren gebrand en verspreidde een zo danige hitte dat het dak van het kan toor der vlasserij op een tiental nieter afstand gelegeu regelmatig natgehouden moest worden. De knal len, veroorzaakt door het sp lngen van de as best-golfplaten op net dak der verwoeste gebouwen, konden tot op kilometers afstand worden ge hoord. Eén der eigenaren kon ons geen juis te schatting geven van de totale scha de maar met 200.000,was die naar z'n mening niet gedekt. In de namiddaguren, toen de vlasvoorraad nog steefis ln volle gloed stond, was er van het bedrijf weinig meer over dan een gedeelte van het ketelhuis en enkele blakerende muren. Het eni ge dat men had weten te redden, wa ren twee wagens en een tractor. De rest van het materiaal ging verloren. De gebroeders Dobbelaar hadden 20 man personeel in dienst die door de verwoesting van het bedrijf werkloos zijn geworden. De vlasserij, die al eens eerder is afgebrand, was verze kerd. Omtrent de oorzaak was gister avond nog niets bekend. eingso Orkestvereniging, die daartoe met een groot aantal beroepsmusici is versterkt. .,t>ie Jahreszeiten" ls het tweede ora torium van Haydn, dat wereldbe roemd ls geworden. Het ontstond na „Die Schöpfung" en geldt nog altijd als een van de schoonste voorbeelden uit de oratorium-litteratuur. De po pulariteit van het werk is zo groot, dat het vrijwel overbodig is om er hier nader op ln te gaan. Volstaan mag worden met er op te wijzen, dat in dat oratorium een schildering wordt gegeven van de vier Jaarge tijden, zoals die zich voordoen aan de mensen op het land. De drie solis ten vertolken de partijen van de boer Simon, de jonge Hanne en de Jonge boer Lukas. Vele aria's zijn vrij alge meen bekend, zoals bijvoorbeeld de aria van Simon: „Schon eilet froh der Akkeramann" met typische „Haydn- thematiek". Ook het prachtige llef- desduet van Hanne en Lukas ls we reldberoemd. De uitvoering van morgenavond staat onder leiding van de dirigent van de Vlissingse Oratoriumvereni ging, Jan Kuiler. Carillonbespeling te Veere door beiaardier P. Broerse. Voor de derde maal in dit seizoen, bespeelt de stadsbeiaardier van Vlis singen en Veere, de heer Piet Broer- se, a.s. zaterdagavond van 89 uur de beiaard van de raadhuistoren te Veere. Hij begint met een 3-tal stukken uit het beiaardboek van Joh. de Gruytters (17091772), beiaardier te Antwer pen. Daarna volgen o.a. 4 Nederland se volksliederen: a. Als de boer wil dansen gaan; b. De boer had maar ene schoen; c. Daar kwam een boer uit Zwitserland; d. Het lied van de boer. Op het programma komen ook voor Capricho Catalan, van I. Albe- niz en Thema ostlnato, van W. Vo gel. De laatstgenoemde compositie werd in 1957 te Utrecht bekroond met een le prijs. VANDAAG Middelburg Electro: Sweet smell of suc ces, 19 en 21.15 uur, 18 jaar. Zaaltje „De Zandlopers", Vlschmarkt, expositie schilderijen 'van R. Kimpe, 14.30 tot 17.30 ur. 20 tot 21 uur. Zaal Van de Berghe, voorheen Groene- wegen: bijeenkomst Chr. Tulndersbond. 14.30 uur. Vlissingen Alhambra: De Tien Goboden, 19 uur, a.l. Luxor: Onder de mantel van do nacht, 20 uur, 18 Jaar. Goes Grand: De Tien Geboden, 19 uur, a.l.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2