PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vele hectaren bos en heide werden door felle branden verwoest Mogelijkheid gewenst uitzending dienstplichtigen naar Nw.-Guinea Toeristenstroom maakt beveiliging Zeeuwse stranden noodzakelijk BILT Smeulende, walmende vlakten Brandweren kregen steun van burgers en militairen 202e jaargang - no. 141 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS E0 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 18 juni '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 U)nen (b.g.g. I i of 8516); Middelburg. Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 03, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Vele hectaren bos en heide zijn gisteren door branden verloren gegaan! Honderden brandweerlieden, burgers en militairen hebben een verbeten strijd geleverd tegen de hardnekkige vlammen, die, aangewakkerd door een sterke wind, gretig voedsel vonden in het droge mos, heide en gras. Toen de vlammen tenslotte waren gedoofd bleven er zwartgeblakerde vlakten over. Grote schade werd toegebracht aan de aanplant van jong dennebos. Zo ging in Amersfoort vijfhonderd vierkante meter dennebos door brand verloren. Met moeite slaagde men er in het theehuis en de woning van de jachthaven „De Stuw" te behouden. Het bleek later dat drie jongetjes met een sïgareaansteker In het dennebos je hadden geëx perimenteerd. De 'commandant van de Soester brandweer die met een van de grootste hogedrukspuiten in Nederland op weg was naar de plaats van de brand keerde terug toen hij bemerkte dat de brand buiten de grens van de gemeente woedde. Een andere nevelspuit uit Soest met een geringere capaciteit mocht later toch aan het blussingswerk deelnemen. De brandweren van Zeist, Soest,' Huis ter Heide, Bos en Duin, Bilt- Iioven en militaire mobiele eenhe den hadden de strijd aange bonden tegen een hardnekkige bos brand, die in Bilthoven ontstond en zich via kruinen van bomen snel ver plaatste naar Den Dolder, waar het vuur voedsel vond in het kurkdroge mos en gras, vliegdennen en op gaand hakhout. In een minimum van tijd werd een bosperceel van hon- b< Boter zal nog duurder worden In de kringen van de zuivelhandel verwacht men, dat de boterprijs in ons land nog verder zal oplopen. De nemarken, Australië en Nieuw-Zee- laud, die do voornaamste leveranciers zijn op de Engelse botermarkt, de enige vrije botermarkt ter wereld* heben daar deze week een hogere prijs gemaakt. Do Nederlandse ex- Sorteurs, die slechts een paar hon- erd ton boter per week op deze markt afzetten, profiteren uiteraard ook van deze hogere prijs. Verwacht wordt, dat als gevolg van de hogere buitenlandse prijs, ook de prijs van de boter op de binnenlandse markt zal stijgen. Verder stelt men in deze klingen, dat in tegenstelling met andersluidende berichten, de melkproduktie ondanks de droogte hoger ligt dan vorig jaar. De laatste bekende cijfers, namelijk over de week van 31 mei tot 6 juni, tonen dit aan. In deze week bedroeg de melkproduktie 155 miljoen kg, dat is 7 miljoen kg meer dan fn de over eenkomstige week van het vorig jaar. Ook de kaasproduktie is gestegen, maar de boterproduktie is een kwart lager dan vorig jaar. Deze daling houdt verband met het feit, dat dit iaar een groter kwantum melk werd. Desteed voor de produktie van con dens en volle melkpoeder. Dat do boterhandel ook wat de toe komstige ontwikkeling betreft re kent op hogere prijzen, blijkt uit het feit, dat de boterhandel thans voor eigen rekening boter opslaat. Kind (4) verdronken in waterreservoir Het vierjarig zoontje van do familie Meijer in Apeldoorn is gisteren ver dronken In een waterreservoir achter de wasserij van de vader. Het ontzielde lichaampje van het kind werd door een werknemer ont dekt, toen deze zijn fiets in de nabij heid van het reservoir wilde stallen. Sleepbootliulp van de Loire' geweigerd De gezagvoerder van de „Ocean Laver" heeft de hulp van de Neder landse sleepboot „Loire" geweigerd. Do „Ocean Layer" zal door de later gearriveerde Duitse sleepboot „Wo- tan" worden weggesleept. De gezagvoerder van de „Flavia", het schip dat na de brand op de „Ocean Layer" de bemanning van dit vaar tuig aan boord heeft genomen en dat bij de komst van de „Loire" nog een tros op de „Ocean Layer" had uit staan, heeft verklaard, dat hij van zijn reder opdracht heeft gekregen de „Ocean Layer" aan geen andere sleepboot dan aan de „Wotan" over te dragen. Een zegsman van de rederij Smit te Rotterdam, de eigenaresse van de sleepboot „Loire", deelde mee, dat de kapitein van de „Loire" geprobeerd heeft op de „Flavia" te spreken met de gezagvoerder van de „Ocean Layer", maar dat hem de toegang tot de „Flavia" werd geweigerd. De „Loire" heeft inmiddels koers gezet naar Maassluis. De NAVO heeft beurzen verleend aan twaalf mensen afkomstig uit Frankrijk, Duitsland, IJsland, Italië, Noorwegen, Turkije, de Verenigde Staten en Canada Zij zullen een onderzoek instellen naai de gemeenschappelijke belangen van het westelijk bondgenootschap en de bestu dering daarvan bevorderen* derd meter breedte en achthonderd meter diepte tot een smeulende, wal mende vlakte gemaakt. Boven deze vlakte cirkelde een „Har vard" van de luchtbasis Soesterberg die via de verkeerstoren in verbin ding stond met de mobilofoonwagen, die dicht bij het terrein was gereden, waardoor de leiding onmiddellijk at tent kon worden gemaakt op mo gelijke uitbreiding van de brand. Vele kilometers brandslangen moes ten worden uitgelegd om de spuitgas ten dicht bij de vuurhaard te kunnen brengen. Militaïra instanties leverden auto's met pompen, die het water voortstuwden en druk gaven. Onge veer 150 manschappen van de Lu- wa onder leiding van eerste luite nant P. E. de Rooy begonnen een brandgang te graven. De soms verrassend draaiende wind dreef de rook laag onder de bomen en soms over de huizen. De nabij heid van woningen maakte extra voorzieningen noodzakelijk. Aange koppelde brandslangen Jagen gereed om bij liet minste gevaar do wo ningen nat te houden. Éij een brand tussen Eeekber- gen en Ugchelen in de buurt van de gemeentelijke stortplaats voor huisvuil, is weer vijf hectare bos en heide verloren gegaan. Het vuur, aangewakkerd door een vrij straffe wind, verspreidde zich snel in het kurkdroge hout. Niettemin slaagde men erin de brand vrij spoedig te bedwingen. Woensdagmorgen brak ook brand uit in de bosrijke omgeving van de Siebengewaldseweg, ge legen onder de Noordlimburgse gemeente Bergen. De plaatselijke brandweer bestreed krachtdadig het vuur. Men zag zich echter genood zaakt de hulp van de militairen van het garnizoen Venlo in te roepen. Men kon niet verhinderen dat onge veer 8 ha jonge en oude dennen door het vuur verloren gingen. In het zogenaamde Westerveen ont stond een heidebrand, die een zeer grote oppervlakte heide tussen Nij- verdal en Wierden heeft zwartgebla kerd. Omtrent do oorzaak van de brand, die werd aangewakkerd door een felle wind, staat nog niets vast. De brandweren van Hellendoorn en Wierden kregen assistentie van 120 militairen van de vliegbasis Twente, zandwegen en tegenbranden waren niet voldoende om het vuur te stui ten. Tegen de avond slaagde men er in de brand onder controle te krijgen. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor en ér werden geen gebouwen verwoest. VOORSTEL TOT WIJZIGING DIENSTPLICHTWET Verzet van socialisten De Tweede Kamer is gisteren begonnen met de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet, waardoor het mogelijk zal worden gemaakt dienstplichtigen naar Nieuw-Guinea, Suriname en de Nederlandse Antillen te zenden. De heer Roosjen (a.r.) verklaarde zich voor het ontwerp. De woordvoerder van de fractie van de P.v.d.A. de heer Wierda, van de P.S.P., de heer v,. d. Veen en van de OP.N. de heer Bakker, hebben zich -duidelijk tegen het wetsontwerp uitgesproken. De overige fracties brengen hun sprekers vandaag „in het vuur". De heer Wierda had blijkbaar niet veel vertrouwen in een mededeling van de minister van defensie, de heer v. d. Bergh, dat het niet de bedoe ling van de regering is dienstplich tigen naar Nieuw-Guinea te zenden. De dienstplichtwet vormt daartegen na wijziging geen beletsel meer en het is dus wel mogelijk. De heer Wierda overwoog, dat de uitbrei ding van de krijgsmacht op Nieuw- Guinea aanzienlijk moet zijn, wil men er volledig beveiligd zijn tegen een gemeenschappelijke aanval van land-, zee- en luchtmacht. Zal men er dus toch geen dienstplichtigen naar toe sturen? De volksvertegen woordiging moet rechtstreekse in vloed hebben op de uitzending, ver langde hij. Zo lang er vrijwilligers beschikbaar zijn, wilde hij geen dienstplichtigen in aanmerking laten komen. De socialistische afgevaardigde vroeg, of er geen aanleiding be staat, de dienstplichtwet in haar geheel grondig te herzien, omdat nog zeer veel erin herinnert aan de vroegere verhouding tussen Nedei-land en Indonesië. Zeer ongelukkig noemde hij de uit lating van de minister-president in het debat over de regeringsverkla ring, dat hij een spoedige behande ling van het wetsontwerp tot wijzi ging van de dienstplichtwet gewenst achtte in verband met de door de regering voorgestane politiek ten aanzien van Nieuw-Guinea. Dat is koren op de molen van Indonesië, dat hu in dë Verenigde Naties en el ders de gedachte kan rondstrooien, dat Nederland zich in Nieuw-Guinea wil versterken. We moeten alles nala- tèii, wat de spanningen kan verhogen vond de heer Wierda, die verder opschorting van de behandeling van het wetsontwerp vroeg. Ook de heren Bakker en v. d. Veen oefenden kritiek uit op het wetsont werp, omdat het de gedwongen uit zending van dienstplichtigen naar Nieuw Guinea mogelijk maakt en ook zij verlangden, dat de volksver tegenwoordiging „een vinger in de pap zou houden". Daartegenover verzekerde de heer Roosjen, dat het wetsontwerp voor de A.R.P. geen enkele moeilijkheid oplevert. Hij vond het Iogiscli, dat nu uit de grondwet de bepaling ge- Meer geld dan gewoonlijk IEDER JAAR WEER komt Zeeland meer in trek bij de toeristen en zo langzamerhand worden de Zeeuwse stranden in de maanden juni, juli en augustus „overspoeld" met vakantie gangers. Die stranden bezitten zo veel aantrekkingskracht, dat duizen den Zeeuwen hun vakantiedagen „op souperen" aan de oevers van Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren en Schouwen. Maar nog veel groter is het aantal „vreemde" vakantiegan gers, dat in die zomermaanden op de Zeeuwse stranden te vinden is. „Je hoort hier meer Duits dan Ne derlands spreken", is dan ook een veel geslaakte verzuchting bij Vlis singen, Zoutelande, Domburg, Haam stede en tal van andere badplaat sen. Het ligt overigens voor de hand, dat al die toeristische drukte met enig welbehagen door de Zeeuwse badplaatsen wordt geaccepteerd, want waar vakantiegangers zijn wordt per slot meer geld uitgege ven dan gewoonlijk. Dat is dus voor deel... Maar er is oolc een nadeel: iedere gemeente heeft door die toeristen- stroom immers de morele ver plichting voor goede beveiliging van liet strand te zorgenGe meenten met een vooruitziende blik zullen dit nadeel gaarne ac cepteren, want hoe groter de vei ligheid op hun stranden, hoe gro ter ook het voordeel zal worden... Overigens is dit nadeel voor de ene gemeente groter dan vo.r de andere gemeente, louter door de „natuurlij ke gesteldheid". Het Is in Zeeland Een met 'n toeter gewapende strand- man kan ongetwijfeld veel onheil voorkomenOok aan de Zeeuwse immers een wet van Meden en Per zen, dat de noorderstranden in het algemeen gevaarlijker zijn dan de zuidefstranden. Vlissingen, Westduin, Dishoek, Zoutelande, Burgh en ook Domburg beschikken zodoende over veiliger stranden dan andere plaat sen, waar de zee heftiger kan „trek ken"... Cadzand zaterdag nog getroffen door een verbijsterend verdrinkings- geval, waarbij twee schoolmeisjes en een wachtmeester om het leven kwa men heeft bijvoorbeeld extra, ver plichtingen. Drie massieve golfbre kers (pieren) steken aan het Cad- zandse strand hun „ruggen" ver in zee en het is opmerkelijk, dat en kele dodelijke ongelukken van de laatste jaren juist bij deze golfbre kers gebeurden... En tot nu toe werd het publiek niet gewaarschuwd door waarschuwings borden, geplaatst bij deze pieren. Ook de twee schoolmeisjes en de wacht meester van de rijkspolitie verdron ken bij één van deze golfbrekers. Tijdens een vergadering, die gis teravond in het gemeentehuis van Cadzand werd gehouden tussen ge meentebestuur, V.V.V. en een ver tegenwoordiger van de Nederlandse Bond tot Redding van Drenkelingen werd besloten deze borden binnen kort te plaatsen. „Wij nemen deze maatregel ten overvloede en ter vervolmaking", vertelde burgemeester J. A. Leen- houts ons, „want eigenlijk zijn de preventieve maatregelen toch al vol doende. Zo verspreidt Cadzand jaar lijks duizenden folders waarin in structies worden gegeven voor liet zwemmen in zee". Vlet voor Cadzand Vorige week waren ook de reddings middelen, zoals reddingsboeien met reddingslijnen, nog niet aanwezig. Deze waren in beheer bij de plaat selijke V.V.V., zoals de burgemeester ons mededeelde. Inmiddels heeft de' (Zie ilat gag. 2 koL Woensdag is de laadmast van het stoomschip „Achilles"dat in de Rot terdamse haven ligt, tijdens het op zetten omgevallen en terechtgeko men op de langszij liggende kust vaarder f,8ian", die door dit geweld zo ernstig beschadigd werd dat zij zonk. Persoonlijke ongelukken de den zich gélukkig niet voor. Op de foto een beeld van de situatie. Van de Sianis niets meer te zien... schrapt is dat de dienstplichtigen niet buiten hun wil naar de gebieds delen overzee gestuurd kunnen wor den, deze bepaling ook uit de dienst plichtwet verwijderd wordt. Indertijd heeft niemand van de defensie-commissie uit de Kamer bezwaar gemaakt tegen deze grondwetswijziging, ook de so cialisten niet. Thans denkt de ge hele socialistische fractie er an ders over. Hij betreurde deze ge wijzigde houding. De beer Roös- j'en deelde mee, dat zijn fractie iaar stem aan het wetsontwerp zou geven. O Ir Ali Glowi, actief lid van het centra le comité van de verboden communisti sche Toedehpartij, is door een vuurpelo ton terechtgesteld wegens samenzwering tot omverwerping van de Perzische mo narchie en de regering. HET WEER IN EUROPA Volgens de weerrapporten van gisteravond 7 Uur: Den Helder, onbew. Ypenburg, onbew. Vlissingen, onbew. Eelde, onbew. De Bilt, onbew. Twente, onbew. Eindhoven onbew. Zuid-Limburg, onbew. Helsinki, zwaar bew. Stockholm, zwaar bew. Oslo, zwaar bew. Kopenhagen, hall bew, Aberdeen, half bew. Londen, licht bew. Amsterdam, onbew, Brussel, onbew. Luxemburg, onbew. Parijs, onbew. Bordeaux, licht bew. Grenoble, zwaar bew. Nice, licht' bew. Berlijn, onbew. Frankfurt, onbew. München, onbew. Zürich, licht bew. Genève, onbew-. Locamo, zwaar bew. Wenen, onbew. Innsbruck, zwaar bew. Belgrado, zwaar bew. Athene, onbew. Rome, onbew. Ajaccio, onbew. Madrid, licht bew, Mallorea, onbew. Lissabon, onbew. 22 gr. 20 er. 23 gr. 24 gr. 26 gr. 26 gr. 26 gr. 17 gr. 18 gr. 18 gr. 21 gr. 18 gr. 27 gr. 22 gr. 26 gr. 23 gr. 26 gr. 30 gr. 31 gr. 23 gr. 25 gr. 26 gr. 23 gr. 25 gr. 28 gr. 25 gr. 22 gr. 27 gr. 23 gr. 26 gr. 29 gr. 27 gr. 28 gr. 30 gr. 25 gr. VERWACHT Geldig tot hedenavond KOELER Aanvankelijk veel bewolking maar later weer zonnige perioden. Op de meeste plaatsen droog. Matige tot krachtige westelijke wind. Lagere middagtemperaturen WEERSVERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag tijdelijk iets meer bewol king, maar later weer zonnig strand weer en vrijwel overal droog. Matige wind uit westelijke richting. Tempe ratuur in de middag ongeveer 18 gra den Celsius. Zeewater 14 graden C. Vooruitzichten: De komer.de dagen vrij goed strandweer. ZON EN MAAN 19 juni Zon op 4.19 onder 21.03 Maas ga ÏSO& oude* 3.28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1