Rainier heeft onbeperkte macht Ontsnapte van Duivelseiland berust in straf Minister Beerman beschouwt de politiek niet als een spel IN 1958 LICHTE DALING IN HET TOTALE INKOMEN WITTE MIEREN RUKKEN GEVAARLIJK OP IN SPANJE WOENSDAG 17 JUNI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 VOORRECHT OM DE KROON TE MOGEN DIENEN Grote kennis van juridische problemen op scheepvaartgebied „Ja, liet was een merkwaardig begin, met al die feestelijkheden bij het bezoek van de sjah. lit was wel bijzonder onder de indruk van het diner ten paleize. De entourage, de hele sfeer die er hing-, die prachtige tafel, dat prachtige aardewerk, de fraaie toi letten het was bijna sprookjesachtig. Bovendien zeer veel gala- kleding. Voor een Rotterdammer is dat iets bijzonders. Het was een indrukwekkende belevenis om ineens van Rotterdams raads lid aan tafel te zitten als minister". Sinds enkele weken is mr. Albert Christiaan Wilhelm Beerman mi nister van justitie. Al even verrassend als nu het ministerschap, kwam in 1946 voor hem het verzoek om raadslid te worden voor de C.H.U. Die overrompelende vraag bracht de Rotterdamse advo caat, die zich speciaal op de juridische problemen van de scheep vaart heeft toegelegd, toen voor het eerst in aanraking met de praktische politiek. vraagstukken te maken gehad. Met vele anderen meent hij, dat Nederland op verkeersgebied ach terop is geraakt". De regering moet nog meer opkomen voor het eigen recht van het verkeer", is zijn opinie. „Ilc hoop, dat de nieu we regering de verkeersbelangen op het internationale vlak met kracht zal verdedigen. Er drei gen bepaalde gevaren voor Neder land, zowel op de Rijn als door de Duitse Noordzeehavenpolitiek, de Belgische Rijnvaartpremies en de toenemende vlagdiscriminatie. De regering moet voor ons diens tenverkeer op de bres staan". Had iemand met een dergelijke ervai-ing, zo vraagt men zich on willekeurig af, zich nu eigenlijk niet liever de portefeuille van ver keer en waterstaat dan die van justitie zien toevertrouwd? „Ja", is het onomwonden ant woord, „maar mijns inziens mochten persoonlijke belangen niet de doorslag geven. En al lokt de politiek mij niet zo bijzonder aan, er is iets anders dat mij wel trekt. Ik heb als advocaat bijna 35 jaar lang particuliere belangen behartigd. Ik vind 't nu een bij zonder voorrecht de publieke zaak te dienen, als dienaar van de kroon". Zeer ernstig en bedachtzaam voegt hij daar nog aan toe: „Als een land het voorrecht heeft een kroon te bezitten, moeten parti culiere belangen al bijzonder zwaar wegen voordat het wordt gemotiveerd om een beroep van de kroon te negeren". heb ik er zeer togen op gezien; later heb ik het toch wel prettig gevonden. Maar ik heb de politiek nooit om het spel van de politiek gespeeld. Er zijn men sen, die het spel om het spel als zodanig ambiëren. Wat mij boeide was vooral het belang van de vraagstukken, die aan de orde waren. Als men ziet wat daar aan vastzit op sociaal, op cul tureel, op economisch gebied, de hele ontwikkeling van de haven... hoe zou men een gemeente moeten besturen als er geen mensen wa ren, die .bereid zijn zich daar voor beschikbaar te stellen?" Zorgvuldig formuleert minister Beerman zijn zinneu. Wanneer hij over de herziening van het ven nootschapsrecht spreekt, kiest hij zijn woorden even bedachtzaam als wanneer hij met een flauwe glimlach erkent dat hij inderdaad elke avond zijn vijfjarig dochter tje verhaaltjes voorleest. „Van Blekkie en hpekkie, en van Tom Poes", voegt hij er verklarend aan toe. Hij woont in een oud patriciërs huis aan de rivier. Terwijl de avond valt, glijden voor het raam de een na de ander de schepen langs. Vrachtschepen, tankers, coasters groot en klein in het drukke avondverkeer op de ri vier. Havenslepertjes puffen er tussendoor. Een stoomfluit blaast zijn waarschuwend signaal in de vallende schemering. „Denkt U hier te blijven wonen, excellentie?" „Stellig", is het krachtige ant woord, dat zonder een zweem van aarzeling gegeven wordt. Minister Beerman gaat forensen. „Het huis is niet erg geriefelijk. Het is smal, er zijn veel trappen en we krijgen roet van de scheepvaart, maar als puntje bij paaltje komt, wil niemand hier weg vooral de kinderen niet". Die kinderen twee zoons en twee dochters vonden het ove rigens erg naar dat hun vader mi nister werd. „Maar het maakte veel indruk dat ik wordt afgehaald door een chauffeur met een revol ver. Dat is wel een pleister op de wonde". Aan het water heeft mr. Beerman zijn hart verpand. Water lijkt zijn leven te beheersen, zowel in zijn praktijk als in zijn vrije tijd. ,,'s Zaterdags roei ik nog altijd mot vroegere raceroeiers in een gladde skiff, zomer cn winter. Vroeger heb ik ook aan wedstrij den meegedaan, in 3.929 en 1930 roeide ik mee in de oude acht van de Maas, die het kampioen schap van Nederland behaalde". En als roeien onmogelijk wordt, omdat het water met een ijslaag is bedekt, bindt mr. Beerman nog graag de schaatsen onder, zij het zomer en winter op het water niet meer voor tochten als in zijn jeugd, van Breukelen over de Nieuwkoper plassen en de Kaag naar Rotterdam. Hij kent ook rustiger genoe gens, Lezen bijvoorbeeld, wanneer er, na de vele binnen- en buiten landse vakliteratuur, nog tijd overblijft. Liofst memoires en his torische boeken. „Ik luister ook graag naar de muziek, die mijn vrouw maakt. Zo speelt piano. Én haar werk geeft ons ook altijd veel stof om over te praten. Mijn vrouw is kinderarts. Ze heeft nog een consultatiebureau voor zuige lingen in het hart van Rotterdam, aan do Maashaven. Daar komen vooral kinderen van havenarbei ders, en ook wel Chinese kinder tjes. Ze praat graag met de moe-- ders over hun moeilijkheden, om dat ze zich vooral interesseert voor de geestelijke achtergrond. Ze is van plan dit werk wel aan te houden". Zowel als jurist als in zijn kwali teit van voorzitter der stichting havenbelangen heeft de heer Beerman zeer veel met verkeers- Vrouw dacht in New-York dat ze in Rome was. Een 68-jarige Italiaanse vrouw die op bezoek was geweest bij naar dochter in Chicago, heeft op het vliegveld van New York maandag drie uur lang in een dc-7 gezeten voordat men haar eindelijk over tuigd had dat zij het verkeerde vliegtuig had, dat zij nog niet in Rome was, en dat zij moest over De vróuw was in Chicago in het verkeerde vliegtuig - gestapt. In New York wilde men haar snel laten overstappen op een vliegtuig dat naar Rome zou gaan, waar haar twee dochters, die ze in New York miste, nog immer wachtten. Juist de afwezigheid van die doch ters maakte de vrouw halsstarrig. Talrijke mensen, van hoge tot lage functionarissen hebben bij de vrouw gepleit. Ze sprak alleen Ita liaans. Een politieman die van af komst Italiaan was en een gevoelig;" woordje wist te spreken, won het pleit tenslotte. De vrouw werd voor haar overnachting in een zie kenhuis ondergebracht. Want door haar volhouden had zij de laatste aansluiting naar Rome gemist. Vijftig man grondpersoneel hebben drie uur lang gewacht tot ze de dc-7 konden gaan schoonmaken en bijtanken. In Wenen is de 59-jarige Berlijrier Ernst Walter aangekomen, die met een houten kruis van twee meter over de schouder een pelgrimstocht te voet van Berlijn naar Jeruzalem maakt. Hij maakt de tocht uit dankbaarheid, omdat hij de oorlog heeft overleefd. Walter verwacht in augustus volgend jaar in Jeruzalem te zijn. Zes Nederlandse schepen voor Indonesië De Scheepvaartmaatschappij van Zuid-Celebes heeft van de regering in Djakarta toestemming gekregen om van Nederland zes schepen te kopen, zo wordt ln persberichten uit Makas sar gemeld. De schepen zullen 1200 ton meten. Zij zijn bestemd voor de kustvaart. festival te Venetië De film Variations Electroniques, die die door de Haagse cineast Gerard camp ln opdracht van Philips werd vervaardigd en door Henk Badings van elektronische muziek werd voor zien, zal als officiële Nederlandse in zending naar het filmfestival in Ve netië gaan. Deze film, die een speelduur heeft van tien minuten, zal bovendien op 23 juni tijdens het filmfestival in Arn hem worden getoond. Radio-activiteit van melk in Amerika gestegen In maart is de radio-activiteit van melk in de Verenigde Staten vrijwel overal gestegen. Men neemt aan dat dit een gevolg is van proeven met kernwapens, in het bijzonder van proeven met „bijzonder vuile" bom men in de Sow,jet-Unie. Hoewel deze proeven reeds vorig jaar herfst werden genomen, heeft pas ongeveer de helft van de radioactieve neerslag thans de aarde bereikt. Slechts op twee van de tien onder zoekingsstations in de Verenigde Staten vertoonde de melk geen ho gere activiteit. De grootste hoeveel heid beenkanker verwekkend strontium 90 werd gemeten in St.- Louis, nl. 22,5 micromicrocuries. De maximaal toelaatbare hoeveelheid is 80. Een curie is de radio-activiteit van een gram radium. Een micromicro- curie is dus een miljoenste van een miljoenste curie. O Uit gewoonlijk betrouwbare bron ln Moskou is vernomen dat Sergei Wasi- lewitsj Kaftanow is benoemd tot voor zitter van de staatscommissie voor radio en televisie. Men verwacht als gevolg van deze benoeming dat de radio- en televi sieprogramma's wat kleuriger worden. Er is de laatste tijd in de pers veel kritiek op de programma's geweest. WORDT MONACO „GELIJKGESCHAKELD"? (Van een correspondent) Vele Monegaskische zakenlieden vrezen op het ogenblik, dat hun kleine, belastingvrije dorado aan de Rivièra door toedoen van hun eigen vorst heel stilletjes „Gaullistisch gelijkgeschakeld" zal worden. De spanningen tussen aan de ene zijde de vorst en de Franse resident en aan de andere zijde de politieke belangengroepen en de grote financieel geïnteresseerden in het vorstendom nemen aanzienlijk toe, sinds Rainier HI twee rake slagen uitdelde aan de tot dusver leidende krachten van zijn miniatuur- staat. De eerste klap kwam in maart toen 1 lenpakket van 42 procent in de de Nationale Raad van Monaco speelbank, maar niet de absolute gedachtig aan het sedert 1955 han gende financiële schandaal, waarin ook het vermogensbeheer van de vorst zelf betrokken was eiste, dat de volksvertegenwoordiging het recht zou krijgen, de staatsbegroting al dan niet goed te keuren. Na enige schermutselingen stuurde Rainier als een absoluut vorst het parlement naar huis. Sindsdien re geert hij onbeperkt, gesteund door raadgevers van zijn eigen keuze. Deze krachttoer was onmogelijk ge weest, als Parijs niet via de minis ter-president in Monaco het stoppen van enkele lelijke gaten in de be groting mogelijk had gemaakt. De tweede slag werd dezer dagen uitgedeeld. Hij trof niemand min der dan de tot nu toe heersende financiële macht in Monaco, de reder Onassis, die langzamerhand Monaco min of meer tot zijn privé-domein gemaakt heeft. Rai nier dwong Onassis, zijn directeur van de speelbank terug te trekken. Onassis bezit weliswaar een aande- STATISTIEKEN VAN DE VERENIGDE NATIES meerderheid. Over do hoofden van de Bpeelbankexploitanlen heen had hij een van de aan de maatschappij behorende hotels laten verbouwen tot een complex luxe appartementen voor zakenvrienden. Zo zonden de kleinigheid van ruim vijfhonderd gulden per dag gaan kosten Daar echter de verbouwing met een half jaar werd uitgesteld en deze bovendien drie miljoen meer ging kosten, dan begroot werd, eiste Rai nier het ontslag van de speelbank directeur. Onassis trachtte vergeefs een nieuwe stroman-directeur op diens plaats te zetten. Vervolgens wilde hij zoveel aandelen bijkopen, dat hij de absolute meerderheid zou verkrijgen. Maar ook dit mislukte, omdat de regering hem met alle mo gelijke middelen tegenwerkte. En tegelijkertijd verhinderde zij ook, dat Onassis alle aandelen zou afsto ten en zich terug zou trekken uit Monaco. De zakenlieden op dit stuk je grond maken zich dus niet ten on rechte ongerust. Want vorst Rainier heeft een duidelijke sympathie aan de dag gelegd voor het Franse regi me dat ook wel een beetje abso luut is vandaag de dag. Volgens een door de Verenigde Na ties" uitgegeven overzicht was het to tale inkomen van de wereld in 1957 hoger dan ooit tevoren. In 1958 deed zich echter een lichte daling voor, die voornamelijk het gevolg was van een daling van 3 procent in de Verenigde Staten en Canada. Het bruto-nationale produkt van West-Europa steeg in de periode van 1951 tot 1957 in een tempo van bijna 5 procent per jaar. De stijging was het grootst in West-Duitsland, waar zij gemiddeld 7,5 procent per jaar be droeg. Daarna volgde Oostenrijk met een gemiddelde stijging van 6,1 pro cent, Italië met 5,5 procent en Frank rijk met 4,7 procent. In Engeland was de stijging 2,4 procent. In Polen steeg het nationale Inkomen in de periode van 1951 tot 1956 ge stadig met gemiddeld ongeveer 10 procent per jaar. In Oost-Duitsland was de jaarlijkse stijging van het nationale inkomen -gemiddeld onge veer 7 procent en Tsjecho-Slowakije eveneens ongeveer 7 procent. Do statistici van de Verenigde Naties constateren dat in de Verenigde Sta ten, Frankrijk en Engeland de inves teringen 15 tot 20 procent bedragen van het bruto-nationale produkt. In 33 procent van de landen, waarop de statistieken van de Verenigde Na ties betrekking hebben, vormen de belastingen de laatste jaren gemid deld 15 tot 24 procent van het bru to nationaal produkt. In Frankrijk bedragen de belastingen 30 procent van het bruto nationaal produkt, in Oostenrijk en West-Duits land eveneens 30 procent, in de Ver enigde Staten en Engeland 25 tot 29 procent en in Canada, België en De nemarken 20 tot 24 procent. In de onderontwikkelde landen is het per centage lager. Bij graven Theodorushaven gestuit op verdronken bos Bij het graven van de vaargeul van de toekomstige Theodorushaven to Bergen op Zoom Is men gestuit, op de overblijfselen van een bos. Dit ver dronken bos is aangetroffen in de twee meter dikke veenlaag, die men onder het Noordland aan het graven is. De boomresten komen nog betrekke lijk gaaf met de baggermolen naar boven. Het stuktrekken van die boomresten vormt de eerste stagnatie bij de aanleg van de eerste fase van de Theodorushaven. De Britse fiscus gaat de bioscopen, die vorig jaar als gevolg van de concur rentie der televisie hun inkomsten met 100 miljoen gulden zagen dalen, tege moet komen De minister van financiën, Heatheoatamory. maakte bekend dat de vermakelijkheidsbelasting tot een totaal van ruim 25 miljoen gulden per jaar wordt verlaagd. (Van een correspondent) In de tuin van een villa in het Ri- vièra-dorpje Beauvallon is een tuin man aan het werk. Een oude man lijkt hij, van omstreeks 75. Zijn ge zicht is doorgroefd en perkamentlg. Zijn wangen zijn ingevallen en zijn ogen liggen diep in de kassen. Toch is de tuinman niet zo oud als hij er uit ziet. Hij is pas 57, maar de vele ja- NATIONAAL PLAN TEGEN DE VERWOESTING Vele kunstschatten zijn in gevaar (Van een speciale correspondent) Het Pyrenees schiereiland maakt te genwoordig een enorme termieten of witte mieren invasie door, die in Madrid juist de architectonisch en historisch meest waardevolle stads delen bedreigt. Pas enkele jaren ge leden werden de Spanjaarden verrast door de jobstijding, dat het Escorlaal de eerbiedwaardige koninklijke kloos terresidentie met zijn waardevolle kunstschatten, geteisterd werd door witte mieren. Sindsdien vechten bio logen en technici tegen deze vraat zuchtige insecten. Hun opmars werd weliswaar tegengehouden, maar het gevaar is bepaald niet geweken, meer dan achthonderd termieten- meer dan achtehonderd termienten- haarden gevonden, waarvan een vol ledige vernietiging onmogelijk is. In het raadhuis, de universiteit, het mi nisterie van justitie, de nationale bi bliotheek en verschillende van de meer dan veertig musea van Madrid zijn de insecten binnengedrongen. In de oude binnenstad zijn er hele hui zenrijen, die vroeger of later ten of fer zullen vallen aan de vernietiging. De regering doet alles om tenminste de werkelijke nationale monumenten te redden. Maar ook in de steden van Zuld- Spanje is het termietengevaar zeer groot. In het Alcazar van Sevilla, dat wereldberoemde kleinood van Moor se kunst in Segovia, Granada, Tole do en Malaga heeft men reeds het begin geconstateerd van het vernie tigingswerk der witte mieren. De re gering heeft oo kdaar een grootse ac tie tegen de termieten ingeleid. Een bekend Spaans onderzoeker van in secten kreeg de opdracht, een „na tionaal plan" ter bestrijding van deze plaag uit te werken. In samenwerking met de organi satie van de architecten heeft hij zojuist te Madrid een „instituut voor termietenonderzoek" opge licht, dat de goede bestrijdings middelen moet ontwikkelen en vaklieden kan opleiden om met de ze middelen de plaag te lijf te 1 gaan. ren die hij heeft doorgebracht in ge vangenkampen van het moordend-he te Guyana, en het harde leven dat hij daarna in Suriname en Venezuela leidde, hebben hem vroeg oud ge maakt. „Meer dan drie uur werken per dag Is heel zwaar voor me", zegt nij. De man Is Joseph A. Ohabert. Een kleine tweo Jaar geleden keerde hij terug naar Frankrijk, dat hij precies veertig Jaar geleden als gedeporteer de gevangene verinten had. Veertig jaar geleden werkte de jonge Ohabert als leerling-mecanicien in Lyon, waar hij bevriend raakte met twee leeftijd genoten: Ëdmee Krleger en Louis Blane. Deze vrienden kwamen al spoedig met het plan voor de dag om een rij ke Duitse weduwe, mevrouw Clotilde Krampak, die -eenzaam in Lyon wooncfe, te vermoorden en te beroven. In Joseph's kleine kamertje in het ouderlijk huis van Papa Chabert, een employé van de tramwegmaatschap pij, werd het misdadige plan opge steld. Joseph weigerde mee te cfoen, maar wel verklaarde hij zich bereid voor zijn twee vrienden treinkaartjes naar Marseille te kopen, die hij hun na de moord ter hand stelde. De politie stond echter in Marseil le Kriegel' en Blanc al op te wachten. Zij bekenden en wezen Chabert als hun medeplichtige aan. Het Hof van Assisen van het Departement Rhone veroordeelde kort daarop de jonge Chabert tot. vijf jaar gevangenisstraf, door te brengen in Frans Guyana, toen nog een van de beruchtste straf kolonies ter wereld. Nog geen jaar van zijn straf had Chabert daar uitgediend, toen hij, met een mede-gevangene, kans zag te ontvluchten, tijdens het kappen van bomen aan de oever van de Maroni. De vluchtelingen wilden over de grens naar Nederlands Suriname vluchten. Maar de politie daar. dooi de Fransen gewaarschuwd, pakte hen bij de grens. Chabert's straf werd verdubbeld. GOUDZOEKEN IN GUYANA. Tenslotte werden hem toch nog twee van de tien jaren wegens goed ge drag kwijtgescholden, zodat hij in 1928 vrij man was. In plaats van naar Frankrijk terug te keren, be sloot Chabert in Guyana te blijven. „Het is moeilijk te zeggen waarom ik dat deed", vertelt hij nu. „Guyana is een land dat je toch gaat fascineren. Ik wilde goudzoeker worden. Men kan met hard werken een 40 gram goud per dag leveren. Dat is niet veel, maar genoeg om van te leven". Goudzoeken deed Chabert dus vele jaren: in Frans Guyana, in Suriname, in Venezuela. Ook zocht hij ander werk. „Ik ben kruier geweest, tuin man plantage-arbeider, maar steeds bleer ilc goud zoeken". Het ging echter steeds slechter, en qindelijk, nu twee jaar geleden, be sloot Chabert naar zijn geboorteland terug te keren. Hij arriveerde be rooid, zonder vrienden, onbekend met zijn familieleden, en vestigde zich aan de Rivièra, waar hij werk vond als tuinman, In toevallige gesprekken vertelde Chabert iets van zijn verle den. Dat werd bekend, en spoedig werd hij een „cause célèbre" in Frankrijk. Zijn levensverhaal verscheen in de kranten en verscheidene Fransen wa ren van oordeel dat Chabert onschul dig was en dat hij niet naar Guyana gestuurd had mogen worden vcor zo'n onbeduidend feit als het kopen van treinkaartjes voor zijn misdadi ge vrienden. Een door een krant in gesteld opninic-onder-.oek leverde duizenden brieven op van Fransen, die erop aandrongen dat Chabert ge rehabiliteerd moest worden en com pensatie moest lcrijgen voor de jaren iu gevangenschap doorgebracht. Joseph Auguste Chabert als tuinman in Beauvallon n. at zijn hond Bouboule. Maar Chabert zelf meent dat hij zijn straf wel degelijk verdiend had. „Ik wist wat zij gingen doen en ik heb hen geholpen", zegt hij. „Ik verdien de mijn straf. Natuurlijk, als ik niet zo dom geweest was om een ont vluchtingspoging te doen, zou ik al na vier en een half jaar zijn vrijge komen. Maar zo is het leven, tenmin ste op Duivels-eiland", verzucht hij filosofisch. En hij buigt zich weer over de planten die hij verzorgt in de villatuin van een woningbureau dat hem vrije kost en inwoning en 35.000 francs loon in de maand geeft, in ruil voor zijn weinige uren tuinmans- arbeid en wat wakerswerk. „Ik heb genoeg voor sigaretten en nog wat kleine luxes. Meer heb Ik niet nodig. Als je hebt meegemaakt wat ik heb meegemaakt, dan ben jo op je 57-ste tevreden met alles wat je krijgen kunt".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 9