PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OVERLEG TE GENÈVE WEER IN IMPASSE Westerse voorstellen voor basisakkoord Aardenburg trots op 1000-jarige „Sint Baafs" Gromyko onverwachts bij Herter RAAB DOOR KATHOLIEKE VOLKS PARTIJ IN DE STEEK GELATEN AMERIKAANS VLIEGTUIG DOOR TWEE MIGS BESCHOTEN 202e jaargang - no. 140 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Dlreotie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 oent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 17 juni 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing". mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen tb.g.g. 3508 of 3548); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Aan de Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko zal een officiële uiteenzetting van het westelijke standpunt worden overhandigd. Dit zou gisteravond gebeuren of vanmiddag. Het document dat aan Gro myko zal worden overhandigd zou dienst kunnen doen als basisovereen komst. Als deze overeenkomst wordt aanvaard, dan zou een topconferentie gerechtvaardigd zijn, aldus deelde een Franse woordvoerder mee. Hij voegde daaraan toe: „Indien de Russen de Westerse voorstellen niet aan vaarden, is het einde van de conferentie daar". Gromyko heeft gisteren onverwacht een bezoek gebracht aan zijn ambt genoot Herter. Het overleg heeft een uur geduurd. Direct na zijn be spreking met de Rus reed Herter naar het hoofdkwartier van de Ameri kaanse delegatie, waar na zijn aankomst het overleg tussen de drie Westerse ministers begon. Rus blijft f weigeren Gromyko heeft tijdens zijn onder houd met Herter opnieuw uiting ge geven aan de Russische vastbeslo tenheid om een einde te maken aan het bewind op basis van bezettings rechten dat door de Westerse „grote drie in Berlijn wordt gevoerd". De Amerikaanse woordvoerder, Ber- ding, verklaarde dat uit het onder houd, dat Gromyko met Herter had, is gebleken dat de verdere loop der gebeurtenissen in sterke mate afhan kelijk zal zijn van de wijze, waarop de Sowjet-Russische afvaardiging op de schriftelijke vastlegging van het westelijke standpunt zal reageren. Berding zei verder dat Herter en Gromyko ook even hadden gespro ken over de mogelijkheid van een op schorting der besprekingen. Hij voegde hieraan toe dat Gromyko Herter om het onderhoud had ver zocht, „teneinde zich goed op de hoogte te stellen van de Amerikaan se positie in het Geneefse overleg". Berding verklaarde voorts dat uit het onderhoud tussen de twee mi nisters was gebleken dat het Sow jet-Russische standpunt geen wijzi ging had ondergaan. Duitse tank uit de Maas bij Roermond opgehaald De rijkswaterstaat heeft dinsdag de Duitse tank, die in de Maas beneden de verkeersbrug te Roermond is ge vonden, op de wal gezet. Het bleek een viermans Tijgertank te zijn, die vermoedelijk bij de grote terugtocht eind 1944, toen liet geallieerde front opgeschoven was tot bij de Maas, te water is geraakt. Men heeft de 14 tot 15 ton wegende tank gevonden, toen de rijkswaterstaat nazoeking deed naar een anker, dat een schipper daar verloren had. Een duiker kwam hoven met de mel ding, dat er een tank lag en daarop is men aan de slag gegaan om het ge vaarte naar boven te brengen. Bij opening van de tank bleken er met zekerheid de overblijfselen van drie omgekomen Duitse manschappen in te zitten; vermoedelijk is de be stuurder nog op tijd weten te ontko men. Men vond ook drie pistolen, maar slechts één identificatieplaatje. In de tank waren tankgranaten en allerhande oorlogstuig, zoals pantser vuisten, granaten voor het leggen van rookgordijnen, trotyl en handgrana ten. In Spanje werden 150 arrestaties verricht De Spaanse geheime politie heeft reeds meer dan 150 mensen gearres teerd in verband met de voorgeno men staking tegen het bewind van Franco, aldus is van gezaghebbende zijde in Madrid vernomen. Dinsdagochtend, nauwelijk 48 uur voor de aanvang van de staking, werd in Madrid de 28-javige diplo maat Julio Ceron Ayuso gearres teerd. Ceron Ayuso was verbonden aan het ministerie van buitenlandse In zijn woning zouden 10.000 strooi biljetten zijn gevonden waarin de be volking wordt opgeroepen donderdag het werk neer te leggen. De poli tie nam voorts een stencilmachine in Ceron Ayuso zou een der oprichters zijn van een nieuwe uiteraard ille gale politieke organisatie, ge naamd „de Jonge Iberiërs". Eervol ontslag verleend ambassadeur A. Th. Lamping. Bij Koninklijk Besluit is aan A. Th. Lamping, ambtenaar van de buiten landse dienst der 1ste klasse, laatste- 'ijk Hr. Ms. buitengewoon gevol- rachti. Je ambassadeur te Bonn, op zijn verzoek eervol ontslag uit de buitenlandse dienst verleend, onder dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten, door hem aan H.M. de Koningin en den lande bewezen* De Amerikaanse woordvoerder ver klaarde ook dat het Westerse stand punt nog steeds is dat tot standko- ming van een tussentijdse regeling betreffende Berlijn een eerste ver eiste is voor het beleggen van een topconferentie. „Het westen is niet bereid in te stemmen met een bijeenkomst der regeringsleiders onder de dreiging van een mogelijk eenzijdig hande len door de communisten. Gromyko zal op de een of ande re manier moeten laten blijken dat hij voornemens is bij te dra gen tot een opbouwende gedach- „Flavia" sleept smeulende kabelschip „Ocean Layer" Het Duitse vrachtschip „Flavia", dat 98 man heeft opgepikt van het bran dende Britse kabelschip „Ocean Layer," sleept het smeulende Britse schip langzaam in de richting van het Kanaal, zo heeft de kapitein van de „Flavia" per radio gemeld. Kapitein Gerhard Theune meldde dat hij het kabelschip, waarop de brand nu sterk is afgenomen, zal overdra gen aan sleepboten. Een van de sleepboten dié op weg zijn naar de Ocean Layer, is de „Loire" van L. Smit. De „Loire" zal vandaag bij de sleep arriveren. Een officier en zes matrozen van de „Flavia" waren aan boord van het kabelschip gegaan en hadden het met de „Flavia" vastgemaakt. Gis teren was deze lijn nog intact, hoe wel de weersomstandigheden on gunstiger waren geworden. Na het kabelschip aan de sleepboten te heb ben overgedragen, zal de „Flavia" de geredde bemanning te Falmouth afzeten en daarna naar Hamburg doorvaren. tenwisseling, wil het mogelijk zijn de besprekingen te laten voortduren", aldus de woordvoer der. In officiële kringen is bevestigd dat de Australische premier Robert G. Menzies deze week per vliegtuig naar Bonn en Parijs zal reizen, om met Adenauer en De Gaulle te praten over een topconferentie. Menzies wil informeel en van-man- tot-man praten met Adenauer en De Gaulle en hij hoopt dat het on officieel karakter van zijn bezoek dit mogelijk zal maken. „Het is niet juist dat Menzies naar Bonn en Pa rijs gaat om het recept van Macmil- lan voor een topconferentie te ver kopen. Hij gaat met zijn eigen recept. Hij is steeds voorstander geweest van een topconferentie, omdat hij gelooft dat men het best kan pra ten met Kroesjtsjew, daar deze immers no. 1 in Rusland is", verklaarde een Australische func tionaris. Menzies gelooft dat een topconferentie moet worden ge houden ongeacht of in Genève overeenstemming wordt bereikt. CRISIS IN OOSTENRIJK Socialisten wilden financiën De onderhandelingen oVer de vorming van een nieuwe Oostenrijkse regering tussen de r.-k. volkspartij en de socialisten zijn vastgelopen. De volkspartij heeft het voorstel van haar voorzitter, bonskanselier Raab, om het ministerie van financiën aan de socialisten te geven, niet willen aanvaarden. Raab had met dit voorstel de im passe willen doorbreken in de on derhandelingen, die nu al drie we ken duren. De socialisten hadden meegedeeld, dat zij het ministerie van financiën wel willen hebben, maar het bestuur van £e volkspar tij maakte maandagavond bekend dat het er niet aan denkt om af stand te doen van dit ministerie. De socialisten hebben laten weten dat zij de situatie die nu is ontstaan, op nieuw moeten bestuderen. Zij hebben laten doorschemeren, dat zij verwachten dat Raab als bondskanselier zal aftreden, daar hij blijkbaar niet veel invloed in zijn partij meer heeft. Zoals be- Koning Boudewijn bezoekt Luxemburg Koning Boudewijn van België brengt een officieel bezoek aan het groot hertogdom Luxemburg. Het is het tweede staatsiebezoek van de jonge vorst in zijn achtjarige regering. De Belgische koning werd gisteren in Luxemburg welkom geheten door groothertogin Charlotte, haar gemaal prins Felix van Bourbon Parma, de erfgroothertog prins Jan en diens ge malin prinses Josephine-Charlotte, oudere zuster van koning Boudewijn. kend heeft men Raab na de ver kiezingen van 10 mei, waarbij de volkspartij 79 en de socialistische partij 78 zetels kreeg, verzocht een nieuwe regering te vormen. President Schaerf van Oostenrijk heeft dinsdag bondskanselier Raab verzocht zijn pogingen om een rege ring te vormen, voort te zetten. BIJ HELDERE HEMEL EN GOED ZICHT Boordschutter werd ernstig gewond Een patrouillevliegtuig van de Ame rikaanse marine is dinsdag boven in ternationale wateren, 85 kilometer van Noord-Korea aangevallen door straaljagers van het type Mig, zo heeft het Amerikaanse ministerie van defensie meegedeeld. Een boord schutter werd ernstig gewond. De straaljagers openden zonder waarschuwing het vuur. Deze toe stellen, naar aangenomen wordt twee, gingen zesmaal tot de aanval over en volgden het Amerikaanse vliegtuig tot op enkele meters bo ven liet wateroppervlak. terwijl het een ontwijkende beweging maakte. Toen de eerste aanval begon waren de vliegtuigen op ongeveer 2000 me ter hoogte. De aanvallende straal jagers waren zilverkleurig met rode ster aan weerszijden van de romp. Het Amerikaanse toestel, een P-4 Mercator, dat een routinevlucht maakte was afkomstig van de basis Iwakuni op het Japanse eiland Honsju. De piloot wist het, zwaar bescha digd, naar dit eiland terug te brengen. De boordschutter, die zich in de staart van het vlieg tuig bevond werd reeds bij de eerste aanval gewond. Het in cident deed zich voor bij heldere hemel en goed zicht. .11I1JU UllJ van gistei die dag a allerminst Restauratie wordt afgesloten... HONDERDEN AARDENBURGERS zulien zich de 28e december van 1945 altijd blijven herinneren als de dag -ïsteren... Wie weet wat zich op T afspeelde, zal zich daarover t verbazen! Want tijdens s decemberdag kon de door het oorlogsgeweld geschonden toren van de Sint Baafskerk niet langer, weerstand bieden aan de tomeloze kracht van de noordwester storm: in een felle rukwind kantelde de toren en sloeg tenslotte met een slag, die heel Aardenburg op zijn grondvesten deed trillen, op het monumentale kerkgebouw. Het scheen definitief het einde van dit historische monu- Wie dit verhaal kent, zal dan toch nog weer uit de puinhopen van 1945 is gegroeid: een gaaf en magistraal kerkgebouw, dat uniek is, omdat Romaanse en Schel- de-gotische stijl-invloeden bewaard zijn gebleven. En dat mag dan ook wel, want de restauratie heeft ruim één miljoen gulden gekost.... Dat de restauratie van de „Sint Baafs", zoals de kerk kortweg ge noemd wordt, financieel geen peulé- schilletje zou worden, was in die laatste dagen van 1945 al glashelder. En eigenlijk al veel eerder, want nog voordat de toren neerstortte, had het oorlogsgeweld toren en kerk immers ogenschijnlijk onherstelbaar bescha digd. „Restauratie? Onbegonnen werk!", zeiden velen dan ook in die eerste na-oorlogse tijd. Maar er wa ren er ook heel wat, die van meet af aan hebben gepleit voor wederop bouw van dit historische bouwwerk en zij wonnen tenslotte de strijd.... Vooral dankzij de hulp van Monu mentenzorg overigens, die dit kerk- Véle duizenden bezoekers uit binnen- en buitenland hebben in de afgelo pen twee jaar dit prachtig herstelde interieur van de Sint Baafskerk in Aardenburg met eigen ogen aan- echotmdt £Foto, gebouw met zijn unieke stijl wilde bewaren. Het is ook niet onbegrijpelijk, dat van verschillende kanten vaak geageerd is tegen deze geld-verslin- dende restauratie. „Is het niet beter er huizen voor te bouwen?", was één van de vragen die steeds weer terug keerde en die niet alleen uit de „volksmond" te horen was, maar' die ook door autoriteiten gesteld werd. Nu het resultaat van deze restau ratie echter te zien is, zal men in Aardenburg naar een kritisch woord moeten zoeken als naar de bekende naald, die zoekgeraakt is in het hooi.... Waar men ook komt, wie men ook spreekt, vrijwel over al in deze overwegend rooms-ka- tholieke plaats is men vol lof en bewondering voor de historische „Sint Baafs" van de Nederlands hervormde kerk. Overigens is die „Sint Baafs" juist door de restauratie meer in de be langstelling van de bevolking geko men. Want door het herstel zijn tal van frappante feiten aan het licht ge komen. Zo vond men bijvoorbeeld de zware stenen grafkisten, die aan de binnenkant met fraaie fresco's, waar uit soms oosterse invloeden spreken, beschilderd zijn. Een man, die van dit (Zie slot pag. 2 kol. 3) Vakantie werd door diefstal vergald. De vakantie van een in Rome wer kende Franse dokarbeider, die met zijn vrouw per auto in Amsterdam was aangekomen, is waarschijnlijk door een onachtzaamheid van de echtgenote vergald. De vrouw had namelijk vergeten het rechterportier van de auto te sluiten. Toen het echtpaar dit maandagoch tend ontdekte was het te laat. Uit het kastje in het instrumentenbord waren namelijk 100.000 Italiaanse lires en alle autopapieren yerdwe- Tijdens een afscheidsfeestje van school had kroonprins Carl Gustaaf van Zweden de rol van Richard Leeuwenhart voor zijn rekening ge nomen. Na afloop van de voorstel ling was de prins boos op zijn zus ters Desiree (rechts) en prinses Bir- gitta (midlen), omdat zij hem uit lachten om de fouten, die hij tij dens zijn optreden had gemaakt. Aanvaring in hei Noord-Oostzeekanaal Het 299 b.r.t. metende Duitse m.s. „Köhïfleet", afkomstig uit Hamburg, is gistermorgen in het Noord-Oost zeekanaal in aanvaring geweest met het 500 b.r.t. metende m.s. „Thu- ban" van Van Nievelt, Goudriaan en Co. te Rotterdam. Beide schepen hebben licht bescha digd hun reis voortgezet. HET WEER IN EUROPA Volgens de weerraporten avond 7 uur: Den Helder, zw. bew. Ypenburg, licht bew. Vlissingen, licht bew. Eelde, zw. bew. De Bilt, licht bew. Twente, licht bew- Eindhoven, onbew. Zuid-Limburg, onbew. Helsinki, licht bew. Stockholm, zw. bew. Oslo, geh. bew. Kopenhagen, regenbui Aberdeen, onbew. Londen, licht bew. Amsterdam, onbew. Brussel, half bew- Luxemburg, onbew. Parijs, licht bew. Bordeaux, onbew. Grenoble, licht bew. Nice, onbew. Berlijn, zw. bew. Frankfort, licht bew. München, zw. bew. Ziirich, zw. bew- Genève, onbew. Locarno, half bew. Wenen, zw. bew. Innsbruck, zw. bew Athene, onbew. Rome, licht bew. Ajaccio, onbew. Madrid, licht bew. Belgrado, zw. bew. van gisteren- 15 gr. 18 gr. 18 gr. 17 gr. 18 gr. 18 gr. 19 gr. 19 gr. 14 gr. 12 gr.. 16 gr. 15 gr. 22 gr. 14 gr. 17 gr. 2» gr. 13 gr. 21 gr. 28 gr. 28 gr. 23 gr. 17 gr. 18 gr. 16 gr. 23 gr. 26 gr. 26 gr. 18 gr. 25 gr. 27 gr. 26 gr. gr- Geldig tot hedenavond MEER WIND Vrij veel bewolking- en op de meeste plaatsen droog weer. Matige af en toe krachtige wind tussen west en zuid west. Weinig verandering in tempe ratuur. WEERSVERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag minder mooi strandweer. Kans op enkele buien, en een in kracht toenemende zuidwestenwind. Temperatuur in de middag 15 tot 16 graden Celsius. Goed zicht. Zeewater 14 graden C. Vooruitzichten: enkele dagen te koel en onbestendig strand weer. ZON EN MAAN 18 juni Zon op 4.19 onder 21.02 Maa» PB 18.04 pader 245

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1