SOUBURGSE SPORTWEEK 1959 WERD OFFICIEEL GEOPEND C00P BOERENLEENBANK TE HOEDEKENSKERKE JUBILEERT VLISSINGSE U.T.S. GAAT IN SEPTEMBER VAN START VERLIES STOOMBOOTDIENSTEN WAS IN 1958 3.7 MILJOEN INTERESSE IN ZEELAND VOOR WINTERBLOEMKOOL PROVINCIALE ZEBU W 8B COURANT •DINSDAG 16 JUNI 1959 DOOR WIND MATIGE BELANGSTELLING Marathon-dames wonnen met 6-1 van Zeeland Sport Met een optocht van alle plaatselijke sportverenigingen, voorafgegaan door de harmonie „Vlijt en Volharding" is maandagavond de Souburgse sport week geopend. In een grote stoet trok men van het Oranjeplein naar het sportveld, waar de vereniging< rich in carré op het veld opstelde... Namens het comité sportweek 1959 sprak de heer L. v. d. Berge een ope ningswoord, waarbij hij erop aan drong tijdens deze week zoveel mo gelijk propaganda voor de sportbe oefening in het algemeen te maken. In plaats van burgemeester A. H. S. Stemerding, verrichtte wethouder F. Leenhouts de officiële opening. De heer Leenhouts betoogde onder meer, dat de sportbeoefening in het heden daagse leven wel bijna een noodza kelijkheid geworden is en riep de deelnemers op deze week sportief te strijden. Tot slot verklaarde hij de sportweek officieel voor geopend. Als eerste van de serie sportwed strijden van deze week werd een vol leybalwedstrijd tussen de plaatselijke Zuidwesters en de Vlissingse V.C. Matador gespeeld. De eerste set won nen de gasten met groot verschil, 152. De Zuidwesters kwamen er in da tweede set echter beter in en via 81, 84 en 11A wonnen de Sou burgers deze set met 156. In de derde set kwam Matador de inzinking enigszins te boven en wist deze met klem verschil, 1511, te winnen. De vierde en laatste set moest bij de stand 104 in het voordeel van de Vlissïngers wegens een blessure van J. Jorritsma vah de Zuidwesters af gebroken worden, zodat de eindover winning met 3—1 bij Matador te rechtkwam. De winnaars ontvingen Schoondijke-R.C.S. 1-2 en 200 voor Zonneveld Ook dit jaar speelden de voetballers van de afdelings le klasser Schoon- dijke weer hun jaarlijkse liefdadig heidswedstrijd tegen tie K.N.V.B. 3e klasser R.C.S. uit Souburg. Het werd geen beste wedstrijd. Voor de rust opende Van Overbeke voor de bezoe kers de score maar nog voor de rust bracht de thuisclub de partijen op gelijke voet (1-1). Na de hervatting kon Ter wiel de balans naar de Sou burgse kant laten doorslaan (1*2), waarmee ook het einde kv/am. De muziekvereniging O.K.K. verleen de voor en tijdens de wedstrijd mu zikale medewerking terwijl tijdens de rust enkele taaiten werden ver loot. De opbrengst hiervan vormde samen met de reoette een opbrengst van rond 200 voor het goede doel, ..Sport steunt Zonneveld". Een der uitgelote taarten werd niet afgehaald en de groep jongste kin deren van „Kinderzorg", bij wie de traktatie toen bezorgd werd, zal er zeker wel weg mee hebben geweten. Aanbesteding wijkgebouw Groene Kruis In hotel „De Gouden Leeuw" te Scherpenisse werd de bouw van een nieuw wijkgebouw van het Groene Kruis aanbesteed. De laagste in schrijver was B. Suurland te Scher penisse met 40.505,de hoogste J. V03 te Tholen met 46.685, Aanrijding te Oostburg Zondagmiddag omstreeks 12 uur ont stond er op het Raadhuisplein te Oostburg een aanrijding tussen een personenauto, bestuurd door mevr. C. V. uit Nieuwvliet en de wiclrijd- ster mej. A. P. uit Oostburg. Laatst genoemde kwam hierbij te vallen en kv/am er met enkele schaafwonden betrekkelijk goed af. De auto reed, na het rijwiel danig te hebben be schadigd, het trottoir op en kwam tegen dc muur van de garage- van tandarts A. G. W. van Goor. tot stilstand. De bestuurster kwam niet de schrik vrij, evenals haar echtge noot, die naast haar zat. De auto werd aan de voorzijde vrij ernstig beschadigd. Bronzen legpenning Koningin Wilhelminafonds Tijdens de vorige week in Amster dam gehouden jaarvergadering van het Koningin Wilhelminafonds is de bronzen legpenning uitgereikt aan enkele dames en heren van onder scheidene plaatselijke afdelingen, on der wie mevr. Collot d'Escury Wil- liamson-Napier te Hontenisse. een bekertje, terwijl de verliezers een medaille kregen. De hieropvolgende handbalwedstrijd tussen Marathon en Zeeland Sport trok slechts weinig toeschouwers, wat zeker te wijten was aan de koude wind, die dwars over het veld stond. Reeds kort na het begin scoorde Bep Elve voor Ma rathon het eerste doelpunt. Daarna ging de strijd gelijk op met wisse lende kansen. Leny van Gemert schoot een keer hard in, maar via de handen van de keepster ketste de bal tegen de lat. Even later was het Leny" van Vessèm, die ineens een uit schieter maakte en in twee minuten tijds twee doelpunten scoorde. Weer een minuut later maakte Lenv van Gemert met een listig boogballetje het eerste doelpunt voor Zeeland Sp. Janny Elve zorgde even later echter met een laag, hard schot in de be nedenhoek- voor 41. Met deze stand brak ook de rust aan. In de tweede helft ging de strijd vrij gelijk op en pas kort voor het einde maakte Jen ny Weststrate 51, terwijl Engel Albers-Elvè nog voor 61 zorgde. De Souburgse sportweek 1959 maandagavond officieel geopend. Een grote optocht van alle plaatse' lijke sportverenigingenvoorafgegaan door de harmonie „Vlijt en Volhar ding" trok vanaf het Oranjeplein naar het sportveld, waar wethouder F. Leenhouts de officiële opening ver richtte. Foto P.Z.O.) 'i is wÉÉft Biq^ÊN-weER? plastic Jasjes v.a. 3.eo FEEST OP 23 JUNI Omzet groeide tot over de tien miljoen Om precies té zijn is het 6 februari 1959 50 jaar geleden dat de Boeren leenbank te Hoedekenslcerke werd opgericht. Op heel bescheiden schaal begonnen, is deze bank thans uitge groeid tot een van de grootste boe renleenbanken uit de Zak van Zuid- Beveland. Men treft thans voorbereidingen om het gouden feest op 23 juni a.s. te vieren. Men kan er van verzekerd zijn, dat dit een evenement zal wor den en een mijlpaal in de geschiede nis der bank. Daar er uiteraard op Hoedekenskerke geen grote openba re gebouwen aanwezig zijn, heeft men besloten de grote landbouw- sico liepen bij eventuele tet of stroppen verantwoordelijk gesfeld te worden. Momenteel telt de bank 400 leden en ruim 2000 spaarders. Begonnen met inwoners van de dorpen Hoedekens kerke en Kwadendamme, profiteren sinds 1920 ook de inwoners van Baarland en 's-Gravenpolder van de diensten der bank. In de laatste dor pen heeft da kassier wekelijks zijn zitdagen. De eerste jaarrekening liet een be drag zien van ƒ13.779.42 en de ba lans een totaal van ƒ6321. Dat was dus ln 1909. In 1922 bedroeg de re serve 752,79, in 1947 was deze ge stegen tot ƒ28.000, terwijl hij in 1957 tot ƒ100.000 was opgevoerd. De crisisjaren ln 1930 drukten ook hun stempel op de eindcijfers van de bank. In schuur van de Gebr. Leendertse hier-totaal te zien van 401.000 en voor te gebruiken. Deze ruimte zal nog aan de krappe kant zijn, tenvijl deze toch wel plaats kan bieden aan 500 tot 600 mensen. Vooral in de période van de naoor logse jaren vanaf 1947 heeft de bank sterk opgang gemaakt. Lazen we in de oude notulenboeken, dat de klacht werd geuit, dat de gefortuneerde bur gers detoen nog Jonge bank links liéten liggen, thans is dit zeker niet nieer net geval. Vooral wijlen de heer J. Ermerins, toenmalige gemeentese cretaris, de eerste kassier en de heer Joh. Boone die de eerste secretaris van de bank was, hebben geen moeite ontzien om de totstandkoming van de bank te bewerkstelligen. Van de oprichters, Is thans geen en kele meer-in leven. In-1909-bestond het bestuur uit de h<?reü' J.'D. Elenbaas, voorzitter, Joh. Boone, secretaris en M. G, Verbeek, lid. In 1922 werd da heer A. Ooele voor zitter in de plaats van de heer Elen baas. In de periode van 1932 tot 1947 was' de .heer P. J. Verburg voorzit ter. Vanaf 1947 hanteert de heer J. Traas van Baarland de voorzitters hamer. De eerste jaren bestond de Raad van Toezicht uit de heren C. Boogaard, P. W. Woutersen. en P. J. Verburg. De huidige actieve kassier, de heer C. Hoogerheide, die in 1947 de heer Mi Ai van da Haven als zodanig op volgde,. heeft hard gewerkt om de boerenleenbank te maken tot wat ze thans is: springlevend. Dit blijkt ook uit het feit, dat de omzet van 1957 tien miljoen gulden meer bedroeg dan in 1947. De stijging van de omzet is-,echter niet de enige vooruitgang. Zo héd-de eerste kassier (1909-1945), de heer Ermerins, een jaarwedde van 50. In de wtlntiger jaren werd deze verhoogd- tot ƒ250. De jaarwedde van de huidige functionaris is thans wel heel wat meer. Eigen gebouw Sinds 1946 bezit de bank een eigen gebouw annex woning voor de kas sier op de plaats waar vroeger het postkantoor te Hoedekenskerke stond. Dat de toeloop van leden in dé eer ste jaren van de bank niet groot was, laat zich. gemakkelijk verstaan, wan neer men weet, dat de leden het ri-. 1934 gaf de rekening een -- je ba_ zijn Jaren lans 205.000. Deze bedra; 2elfs nog minder dan in twintig. Na de oorlog zette de groei pas goed door. In 1947 was de omzet één mil joen gulden en in 1957 tien miljoen, met een balanstotaal van 3.759.000. Bestuur en kassier zijn ervan over tuigd, dat dit. nog niet het maximum Is en daarom wordt er nog steeds hard gewerkt om de omzet op te voeren. Het groots opgezette feest op 23 juni a.s. is daarom niet alleen bedoeld om te demonstreren wat er bereikt Is, maar om de bevolking erop te attenderen dat de boeren leenbank springlevend is. Ruimere kansen voor scholieren die „technisch vak" begeren Nu Nederland reeds de l.t.s. (lagere technische school) en de h.t.s (hogere technische school) kent, vraagt men zich wellicht af, waarom er ook nog een u.t.s moet zijn. De heer G. van Doorn uit Winschoten, die de eerste, directeur zal zijn van de Vlissingse u.t.s., omschreef de noodzaak van een uitgebreide technische school al- UITZONDERING VOOR ZEELAND Voor Zeeuwse h.b.s.- en muloscholieren, die een „technisch vak" begeren, worden de mogelijkheden om die wens te realiseren talrijker. Nog dit Jaar krijgt Zeeland er namelijk een nieuwe onderwijsinstelling bij: een uitge breide technische school, kortweg en zakelijk „u.t.s." genoemd. Het is overigens niet de eerste Zeeuwse u.t.s., want Terneuzen kreeg reeds vorig jaar deze nog jonge „tak van onderwijs". Met deze Terneuzense school leek de u.t^.-koek voor Zeeland opgesneden, omdat er per 400.000 inwo ners slechts één u.t.s mag zijn, terwijl Zeeland rond 280.000 Inwoners telt... Voor deze geografisch versnipperde provincie werd echter een uitzonde ring gemaakt en daarom start in september ook te Vlfssingen een n.t.s,, die met name Walcheren, de Bevelanden en West-Zeeuwsch-Vlaanderen „bestrijkt". dus: „Tussen l.t.s. en h.t.s. gaapt een enorme ruimte, die nu opgevuld wordt door dit nieuwe onderwijs". Overigens is er vooral van de zijde van het bedrijfsleven druk uitge oefend om deze „ruimte" op te vullen. De l.t.s. (de vroegere am bachtsschool) leverde immers reeds uitstekende vakmensen af en de h.t.s. (de vroegre m.t.s.) zorgde voor het hogere kader, maar een gerichte schoolopleiding voor het lagere kader (bijvoorbeeld bazen- en opzichtersfoncties) was er niet. Dit lagere kader wordt ln de bedrij ven dan ook meestal gerecruteerd uit de beste vaklieden. Omdat op een u.t.s. reeds uitvoerig aandacht wordt geschonken aan zaken als „calcule ren" en „planning" is een vakman- met-u.t.s.-diploma bij uitstek geschikt om zo'n bazen- of opzichtersfunctie te vervullen. „Kortom", aldus de heer Van Doorn, „een u.t.s-diploma geeft meer kansen op promotie". Het mulodiploma A plus wiskunde, het mulo-diploma B en het diploma 3-jarige h.b.s. zijn entreebewijzen voor de u.t.s, maar ook zonder deze diploma's is er een redelijke kans tot de u.t.s. toegelaten te worden. Wie 3 jaar mulo achter de rug heeft of 2 jaar h.b.s. kan namelijk toela tingsexamen doen voor de u.t.s. Ook kandidaten, die bij het toelatings examen voor de zeevaartschool vóór bijvoorbeeld machinistendiploma AM zijn afgewezen, kunnen toelatings examen doen voor de u.t.s. Ook voor afgestudeerde l.t.s.-ers staat de u.t.s open. Deze eigenaars van het l.t.s-diploma moeten dan echter eerst nog een schakelklas doorlopen alvorens zij aan de u.t.s kunnen beginnen. In die schakelklas wordt bijvoorbeeld aandacht besteed aan Duits en Engels. Inmiddels hebben 28 I.t.s.-leerllngen toelatingsexamen gedaan voor deze schakelklas. De Vlissingse u.t.s, die voorlopig in de gebouwen van de l.t.s. start, be gint met twee afdelingen: werktuig bouwkunde en bouwkunde. Een jaar later zal ook een afdeling elektro techniek aan -de school worden toe gevoegd. De 2-jarige u.t.s. besteedt overigens jn de eerste plaats aan dacht aan de algerpene vorming. Na de twèe schooljaren beleven de u.fc.s.- leerlingen nog één praktijkjaar in een bedrijf onder controle van de school. Elke veertien dagen moeten de u.t.s-ers dan een rapport leveren, dat gecorrigeerd wordt. In dat prak tijkjaar staat een contactleraar van de school hen zonodig terzijde. Ver. van suikerzieken vergaderde te Middelburg Zaterdag hield de afdeling Walche ren van de Nederlandse Vereniging van Suikerzieken onder voorzitter schap van de heer L. Janse de Jonge te Middelburg in de bovenzaal van het „Nederlands Koffiehuis" te Mid delburg een algemene ledenvergade ring. Op deze bijeenkomst hield dr. S. Drukker uit Goes een inleiding over de hygiëne bij suikerziekten. Hiervóór waren eerst de zakelij aangelegenheden van de afdeling handeld. Uit het het jaarverslag van de secretaris, de heer J. van Akkeren te Vlissingen, kwam naar voren, dat het ledental met elf was teruggelo pen tot 203. Ook het aantal dona teurs nam enigszins af. Thans heeft de afdeling 22 begunstigers. Voorts sprak de secretaris zijn teleurstelling uit, dat de activiteiten in 1958 niet bijzonder groot waren geweest. Dit was mede een gevolg van de weinige belangstelling, die van de zijde van de leden wordt ondervonden. Hier tegenover kon de penningmeesteres- se, mevrouw M. Brandenburg-Knop uit Vlissingen, een wat optimistischer geluid laten horen. Uit haar jaar verslag bleek, dat de afdellngsfinan- ciën gezond kunnen worden genoemd. In de plaats van de heer L. Janse de Jonge, die zich als voorzitter niet meer herkiesbaar stelde werd drs. P. Theune uit Vlissingèn benoemd. Tot nieuw lid in het bestuur werd de heer L. A. Antheunisse te Middelburg ge kozen. Als afgevaardigde naar de algemene vergadering werd de oud voorzitter, de heer Janse de Jonge, aangewezen. Hierna hield dr. Drukker zijn lezing waarbij hij in het kort het ontstaan van de suikerziekten behandelde 'en een toelichting gaf op de samenstel ling van het dieet en de toepassing van tabletten. Ook besprak hij de verschillende hygiëneproblemen. Na de Inleiding beantwoordde spreker verschillende vragen. Voorts werd het woord gevoerd door de algemeen secretaris van de lan delijke vereniging, de heer Bloemen- daal uit Den Haag, die sprak over onderwerpen betreffende de suiker ziekte. Diamanten bruiloft in Terneuzen Met familie, vrienden en kennissen heeft het echtpaar J. Stouthamer C. Wilhelm, wonende Kazernestraat 23 té Terneuzen, maandag zijn dia manten bruiloft gevierd. De beidé oudjes, respectievelijk 85 en 82 jaar, mogen 2ich na een leven van heel hard werken nog over een goede ge zondheid verheugen. De heer Stout hamer ls een van de bejaarden van „het oude Java". Bijna zijn gehele leven heeft hij „aan het spoor" ge werkt. In die tijd was het geen zeld zaamheid, dat 15 k 16 uur zware ar beid per dag moest worden verricht, bij het lossen van zee- en binnensche pen. In hetzelfde huisje, waarin 60 jaar geleden een bloemetje pronkte ier ere van de bruiloft, was nu voor le hoogbejaarden een schat van bloe men bijeen gebracht. Het echtpaar Stouthamer heeft drie kinderen, 13 kleinkinderen en 6 achter-kleinkinde ren. VERVOER OVER WESTERSCHELDE DAALDE Tekort op Westerschelde- veren rond f 3.2 miljoen Het verlies over 1958 van de Pro vinciale Stoombootdiensten in Zee land bedraagt 3.709.238,10, aldus blijkt uit de algemene exploitatie rekening over dat jaar. De rijksbij drage voor de Weeterscheldedlensten (VUssingen-Breskens, Temeuzen- Hoedekenskerke en Kruinlugen- Perkpolder) bedraagt f 3.195.155,66 (bij een raming van 5.098.500), ter wijl het tekort voor de overige dien sten (Zierik/.ee-Katscveer, Kortgene- Wolphaartsdijk en Veere-Kamper- land) voor de provincie ƒ514.082,44 bedraagt (tegen een raming van ƒ530.130). Het nadelig exploitatiesaldo voor de dienst Vlisslngen-Breskens bedraagt ƒ1.558.728,22 (raming ƒ2.713.600). Voor de dienst Terneuzen-Hoede- kenskerke bedraagt het ƒ268.625,77 (raming ƒ349.500) en voor de dienBt Temeuzen-Perkpolder 1.357.801,67 raming ƒ2.085.600). Voor de overige diensten bedragen de nadelige exploitatiesaldi: Zierikzee- Katseveer 888.928,02 (raming 326.900), Kortgene-Wolphaartsdiik ƒ79.437,94 (ƒ165.000) en voor Veere- Kamperland ƒ45.716,48 (ƒ38.230). Bij de jaarstukken zijn tevens enkele jaaroverzichten betreffende het ver- 382 (vorig jaar 2.236.953) passagiers vervoerd zijn. Hot autovervoer bedroeg in totaal 393.306 stuks (vorig jaar 396.779), waarvan 302.699 personenauto's en 90.607 vrachtauto's. Met de boot Terneuzen-Hoodekens- kerke voeren 310.614 passagiers over (321.041), er gingen 25.949 personen auto's mee (26.015). Krulningen- Perkpolder had een passagiersver voer van 1.037.371 (1.286.258), ter wijl er 216.184 personenauto's en. 134.512 vrachtauto's overgezet wer den, totaal dus 350.696. In 1957 wer den in totaal 368.667 auto's over gezet. De cijfers voor het passagiersver voer op Zierikzee-Katseveer, Kort- gene-Wolphaartsdijk en Veere-Kam- perland waren respectievelijk 192.790 (201.136). 468.297 (433.242) 65.997 (f •a< D.209). Zierikzee-Katseveer De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak Jaarverslag Zeeuwse Chr. Boeren- en Tuindersbond Verschenen is het jaarverslag over 1958 van de Zeeuwse C.B.T.B., dat is samengesteld door de inmiddels elders benoemde secretaris, de heer S. Baar. In het verslag wordt opge merkt, dat de positie van de Zeeuwse CJB.T.B. reden geeft tot grote dank baarheid. Zo vond bijvoorbeeld bet ohristelijk landbouw- en landbouw- huishoudonderwijs weer ruime voort gang. De Zeeuwse CJ3.T.B. exploiteert thans zeven scholen. Het aantal leer lingen aan de verschillende onder wijsinstellingen bedroeg per 31 de cember 1958 bijna 600. In het alge meen is er sprake van een flinke bloei, zo wordt opgemerkt. De school in Axel maakt hierop met 25 leer lingen een uitzondering. Invoering van het nieuwe leerplan zal hier wel licht uitkomst kunnen bieden. De school in Bruinisse werkt pas sinds 1 september 1957 en beperkte zich daarom tot de primaire opleiding. Met kracht werd in 1958 voortge- werkt aan de plannen voor de bouw van nieuwe gebouwen voor de chris telijke lagere landbouwhuishoudscho- len te Middelburg en te Oostkapelle. De aanvragen voor oprichting van christelijke landbouwhuishoudscholen in Oostburg en St.-Annaland werden niet Ingewilligd. Een hoogtepunt in 1958 vormde de viering van het 40-jarig bestaan van de Zeeuwse C.B.T.B. Het ledental van de Bond steeg tot ongeveer 1300. In Oud-Vossemeer werd een nieuwe af deling opgericht. Zoals te doen ge bruikelijk, worden in het jaarver slag niet alléén de activiteiten van de C.B.T.B. gememoreerd, maar tevens wordt aandacht geschonken aan al gemene zaken de landbouw betreffen de. Voorts wordt het landbouw- en tuinbouwbeleid onder de loep ge nomen. EXTRA TEELTRECHT GEVRAAGD Grote uitbreiding teelt verwacht Het is te verwachten dat er dit jaar vooral inZeeland, grote belangstel ling zal zijn voor de teelt van win terbloemkool. Deze grote belangstel- vervoerde 41.457 auto's (37.1 Kori JC1U Kortgene-Wolphaartsdijk 122.875 '".aSöoji ling is in een vrij korte tijd tot stand gekomen en zal, naar het zich laat aanzien, van blijvende aard zijn. De hoofdafdeling Tuinbouw van het Landbouwschap is daarom van oor deel, dat het aanbeveling verdient de aangeslotenen-A die dit wensen, ex tra teeltrocht te verschaffen voor de teelt van winterbloemkool. Het be oefenen van deze nog steeds riskante teelt betekont voor deze tuinders im mers een te zware belasting van hun normale teeltvergunning punt 4. Om deze reden heeft do hoofdafde ling Tuinbouw van het Produktschap Groenten cn Fruit voorgesteld aan de tuinders, die hiervoor belangstel ling hebben een extra teeltrecht te geven van ten hoogste 50 are per aangesloteno-A voor de teelt van winterbloemkool. Doze extra teelt- vergunning zou een geldigheidsduur dienen te hebben voor de periode van 1 augustus 1959 tot 15 mei 1960, aangezien de teelt in deze maanden Plaatsvindt. De hoofdafdeling acht iet gewenst zich in 1960 opnieuw hierover te beraden. In Zeeland, voornamelijk op Walche ren, beteelde men Jn het verleden steeds zeer kleine oppervlakten met winterbloem kool. Gemiddeld had men slechts om de drie jaar een geslaagde teelt; in de andere jaren bevroren de planten geheel of gedeeltelijk. Bo vendien was de kwaliteit van de ge oogste kool meestal van dién aard, dat deze niet vergelijkbaar was met hetgeen normaal als bloemkool bé kend staat. Na de inundatie van Walcheren, toen ;ezocht werd naar nieuwe mogelijk heden voor de zwaar getroffen tuin ders op Walcheren, heeft d© Rijks- tuinbouwvoorllchtingsdienst, in sa menwerking met de in 1947 opge richte Zeeuwse Groentetelers Vere niging (Z.G.V.), een onderzoek inge steld naar do meest juiste teeltwijze van winterbloemkool. Tevens is men begonnen om door selectie rassen te winnen met een grotere resistentie tegen lage temperaturen en met een kwaliteit, die gelijkwaardig is aan die van andere bloemkoolrassen. Over het algemeen was er bij de tuinders maar een matige belangstel ling voor deze teelt, daar deze min der goed past in een intensief groen- teteeltbedrü'f. Met winterbloemkool kan men n.l. slechts drie gewassen van dezelfde grond oogsten in twee jaar, in tegenstelling met de meeste andere groentesoorten als b.v. herfst bloemkool, waarmee men van dezelf de grond minstens vier gewassen kan oogsten in twee jaar. Bovendien was en is er door de kans op be vriezen nog steeds een grotere teelt risico met winterbloemkool dan met andere groentesoorten. Reeds ln het verleden werd do win terbloemkool, welke toen nog „Bro- coli" werd genoemd, nogal eons ge teeld ln het gemengde land- en tuin bouwbedrijf. Het is begrijpelijk dat juist in deze bedrijven het onderzoek en de proeven met winterbloemkool met grote belangstelling werden ge volgd. In deze bedrijven was men na de inundatie bereid, ondanks de on zekerheden, de teelt weer te begin nen en het onderzoek daarin te steu nen. Met behulp van de bedrijven in deze sector was het mogelijk een Zodanig kwantum winterbloemkool te telen, dat deze in bescheiden mate de binnenlandse markten buiten kon worden aangeboden. Waterpoloteam van Bruinvis versloeg SZV met 3-1 Het eerste waterpolozevental van de Bruinvis heeft maandagavond in Sas van Gent mét 31 een waterpolo- wedstrijd gewonnen van SZV uit Souburg. Met dc rust leidde Bruin vis reeds met 20. Na 3 minuten in de eerste speelhelft werd H. Sam- pon wegens een overtreding uit het water gezonden; tot het moment dat SZV een doelpunt scoorde, even na rust, heeft Bruinvis met zes man ge speeld. De Souburgers hebben daar geen profijt van kunnen trekken. De Sassenaren doelpuntten in do eerste helft door A. v. d. Wal en A. Ver mast. R. Caljouw scoorde direct na rust tegen. De inmiddels van de kant teruggekeerde Sampon stelde ter stond een goede daad voor zijn ploeg door uit een doorslagbal van Vermast de derde treffer achter de Souburgse palen te gooien. Vorige week heeft Bruinvis met 16 gewonnen van Ganzen. Benoeming Tot leraar aan de lagere landbouw school te Schoondijke is benoemd de heer K. J, Versteeg te Deventer,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 8