Sowjet-Unie heeft alle geheime diensten gemobiliseerd Koningin woont opening Holland Festival bij DRENKELING UIT MALEDIVEN KWAM IN ROTTERDAM TERECHT VIJF SPAANSE STUDENTEN PER EZEL NAAR ONS LAND DINSDAG 16 JUNI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT r VOLGENS PERSBUREAU CONTINENTALE Plan voor infiltratie in West-Europa door 5000 agenten Volgens het Italiaanse persbureau „Continentale" heeft Rusland al zijn geheime diensten „gemobiliseerd". Continentale, dat zich specialiseert in berichtgeving over communistische aangelegenheden en doorgaans goed ingelicht blijkt te zijn, meldde dat de maatregel ,$een onderdeel is van Prins Bernhard enthousiast over verbeteringen aan „Karei Doorman" (Van onze speciale verslaggever) Tijdens de NAVO-oefening „Fair wind IV" heeft prins Bernhard in zijn functie van inspecteur-generaal van de zeemacht een bezoek gebracht aan het vlïègdekschip „Karei Doorman". Aan boord hebben wij de gelegenheid gehad een gesprek te voeren met de prins over zijn indrukken van de ver nieuwde „Karei Doorman". De prins, die de gang van zaken ook met het oog van de ervaren vlieger had geobserveerd, toonde zich enthou siast over de verbeteringen die de vorig jaar gereedgekomen verbou wing heeft opgeleverd. Prins Bernhard vestigde onze aan dacht op de nieuwe stoomkatapult, het hoekdek, de verbeteringen in ver blijven en werkplaatsen alsmede op de grotere „security" bij het starten en landen. „Ik heb gezien dat de vliegbrug zeer efficiënt werkt", aldus de prins. „Het schip is als het ware gestandaardi seerd op de internationale eisen, zo dat wij nu onderling kunnen ruilen. U hebt vandaag kunnen zien, dat de gehele vliegtuigdirectie, ook wat be treft de vliegtuigen van de „victori eus", berustte bi] dit schip". Door tijdens „Pair wind" enkele da gen aan boord te zijn, had de prins zich willen overtuigen van hetgeen carriers van dit type kunnen preste ren. Welke mogelijkheden er zijn wat betreft het onderscheppen van vijandelijke vliegtuigen en onderzee boten. Welke moeilijkheden er nog zijn bij het gebruik van de radar en de andere elektronische apparatuur. „Verder was ik nieuwsgierig te zien hoe snel onze eigen vliegtuigen kun nen optreden", aldus de prins, die zijn algemene indrukken onverdeeld gunstig noemde. „Horepliek" op bouw van Hilton-hotels Onder de pakkende naam .Horepliek" hebben de Horeca en de Hocres in het Haagse Pulchri Studio 'n tentoonstel ling ingericht om op aanschouwelij ke wijze hun bezwaren kenbaar te maken tegen het plan van de rege ring een staatsgarantie te geven voor de bouw van Hilton-liotels. Deze tentoonstelling, die speciaal be stemd'is voor Kamerleden, richt zich vooral tegen de mededeling der rege ling. dat door de Nederlandse hotelle- rie in de afgelopen jaren geen initia tieven zouden zijn ontwikkeld op het gebied van de hotel-nieuwbouw. Door middel van maquettes, tekenin gen en brieven tonen de exposanten dat er plannen genoeg waren, meer zelfs dan er in uitvoering konden ko men. Juist door de tegenwerking van de regering, kon er van bepaalde pro jecten niets komen. De tentoonstelling is geopend van daag 16 juni waarop het debat over de staatsgarantie aan de Hilton- hotels in de Tweede Kamer begint. T.b.c.-explosie op lagere school in Hoogeveen De regionale schoolartsendienst in Drente en het consultatiebureau voor tuberculose van het Drentse Groene Kruis hebben na een zg'. „con- tactf'-onderzoek een achttal gevallen van t.b.c. ontdekt in een van de hoog ste klassen van een hervormde school in Hoogevecn-zuid. De acht kinderen bleken in lichte graad te zijn besmet, zij moeten voor herstel in een sana torium worden opgenomen. Naar aanleiding hiervan is een uitge breid onderzoek ingesteld, dat nog voortgaat. De bron van de besmetting is reeds ontdekt, waardoor deze „ex plosie" is gelocallseerd. Het onder zoek naar verdere contacten zal nog geruime tijd in beslag nemen. Hongersnood op Bali: 171 mensen gestorven In de plaats Kloenkoeng, in Zuid-Oost Bali, zijn 171 mensen gestorven ten gevolge van een hongersnood, die bij 200 andere inwoners ondervoeding tot gevolg heeft gehad. Dit is medegedeeld door Goesti made Moedera, hoofd van het plaatselijk bestuur. Hij heeft aan de centrale re gering een dringend beroep gedaan voor hulp aan de slachtoffers. H. J. van den Broek overleden Gisteravond is in het r.-k. ziekenhuis te Hilversum op 58-jarige leeftijd overleden de directeur van Radio Ne derland Wereldomroep, de heer H. J. van den Broek. De heer Van den Broek werd begin april in het zieken huis opgenomen. De afgelopen dagen ging zijri toestand snel achteruit, uitgebreide mobilisatieplannen, die sinds het einde van de oorlog door de U.S.S.R. zijn uitgevoerd", maar het doel ervan is niet duidelijk. De „mobilisatie" van de geheime diensten ging in „op slag van 12 uur zondagavond". „Het plan is verdeeld in twee opera ties: de algemene mobilisatie van al le geheime diensten in Rusland en de infiltratie van 5000 Sowjet-agen- ten in West-Europa." „De mobilisatie van de geheime dien sten staat in verband met de situatie in Berlijn, bedoeld om de omsingeling van de stad te versterken, en ook met de plenaire zitting van het cen trale comité van de Sowjet commu nistische partij op 24 juni." Volgens Continentale zullen de 5000 agenten hun bestemmingen In West- Europa langs vier kanalen bereiken: via Warschau, naar Zweden, Noor wegen, Denemarken en Engeland, via Praag naar Oostenrijk, Joego slavië, Italië en Zwitserland, en via Pankow naar West-Berlïjn, West- Duitsland, de Beneluxlanden en ver der. „Het besluit is duidelijk een onder deel van een uitgebreid internatio naal plan tezamen met het po litieke en diplomatieke offensief dat van Azië tot Europa en van het Midden-Oosten tot Latijns- Amerika gaande is waarvan de uiteindelijke doelen nog niet dui delijk te zien zijn. Het is in ieder geval zeker dat zich iets zeer ern stigs in het Kremlin aan het vor men is." De bij de „mobilisatie" betrokken Russische inlichtingendiensten zijn, volgens Continentale, de GJR.U., die Informaties voor de generale staf verzamelt, de G.U.RJK., belast met militaire contra-spionage op het mi nisterie van defensie, de M.G.B., die de burgerlijke spionage in binnen- en buitenland tot taak heeft, en de M.V.D., de geheime politie van het ministerie van binnenlandse zaken. De Amerikaanse financier Hyman B. Cantor is van plan twee passagiers schepen van 90.000 ton op Duitse werven te laten houwen, waarmee een bedrag van 640 miljoen Duitse marken is gemoeid. De plannen zijn om met de twee schepen een ver binding te gaan onderhouden tussen New York en Le Havre tegen een overtochtprijs van 50 dollar per per soon. Indien enige Duitse banken bereid zijn aan het project deel te nemen, gaat de bouworder definitief naar de Duitse werven. Foto: Hynvan B. Cantor bij een blauwdruk van een van de super schepen. Herdenking slachtoffers marine-vliegtuigongeluk De acht marinemannen, die woens dag bij de ramp met de „Martin Ma riner" te Goa om het leven zijn ge komen, zijn daar zondag begraven. Ter hunner herdenking is gisteren op het marinevliegkamp Valkenburg een protestantse dienst gehouden, die werd geleid door de vlootpredikant van dit vliegkamp, ds. C. R. H. ter Haar Romeney. Vandaag zal op het marinevliegkamp Valkenburg een gezongen mis van requiem worden opgedragen door de hoofdvlootaalmoezenier, mgr. J. F. M. de Sain. De predikatie zal worden gehouden door pater A. Even, vloot- aalmoezenier van dit vliegkamp. Beëdiging staatssecretaris B. Roolvink De heer B. Roolvink is gisteren te Soestdijk door de koningin beëdigd als staatssecretaris van sociale za ken. De bezuinigingen die bracht op de Groot aantal Liberty's naar schroothoop verwezen zijn aange- ïgroting door het Ame rikaanse* departement van scheep vaart zullen het niet mogelijk maken het onderhoudswerk aan een groot aantal libertyschepen voort te zetten. Een aantal van dit type schepen zal daarom naar de schroothoop worden verwezen. Deze mededeling heeft de directeur van het departement, Morse, gedaan in een brief aan de democraat Bonner, die voorzitter is van de com missie inzake de handelsmarine, uit het Huis van Afgevaardigden. De bezuinigingen zullen het noodza kelijk maken de reservevloot der Ver enigde Staten terug te brengen van 2090 schepen tot 922 schepen. Van 1946 tot heden heeft de regering per jaar 28 miljoen gulden uitgegeven aan het onderhoud van de vervan- gingsvloot, die een vervangingswaar de heeft van ongeveer 30.000.000.000 gulden. Libertyschepen zijn in de Tweede Wereldoorlog en nog korte tijd erna gebouwd voor ongeveer 7.5 miljoen gulden per stuk. Als ze voor schroot verkocht worden brengen ze de Ame rikaanse regering ongeveer 300.000 gulden op. Momenteel liggen de rneeste liberty schepen geconserveerd in verlaten ha- vengedeeïten overal langs de Ameri kaanse kust, terwijl nog enkele onder vreemde vlag de zeeën bevaren. De meisjes A-junioren van de Goese handbalvereniging Hellas zijn kam pioen geworden vdn hun afdeling na dat de wedstrijd tegen Walcheren met Ut10 gewonnen is. De Goese junioren hebben nu behalve het zaal handbalkampioenschap ook het véld- handbalkampioenschav op hun naam gebracht. Een eresafuut waard. Op de foto een moment uit de ivedstrijd WalóherenHellas. (Foto P.Z.C.) Tijdens dienst meisje uit kerk ontvoerd Tijdens een zondagse kerkdienst een 21-jarige jongeman een kerb in Brooklyn binnengegaan. Met een re volver hield hij.de gemeente -en d< predikant onder schot, nam de 17-ja- rige Nora Staples in de arm, en voer de haar naar zijn auto. De politie richtte in de wijde omtrek wegversperringen op zodra de ont voering bekend werd. Ter hoogte van Orringcon reed de ontvoerder, met het meisje naast zich op de voorbank, in zijn snelle auto tegen een patrouil lewagen van de politie. Beiden gewond in een ziekenhuis. WIN 50 ROLLEN KLENE'S DROP: Zend 'n leuke tekening met één Frujetta wikkel aan KLENE N.V. te Amsterdam. Elke week 20 prijswinnaars en vele troostprijzen De drenkeling die men aan boord1 van het Franse s.s. „Ashtarak" op gepikt had in de Indische Oceaan en die men zondagmorgen meebracht naar Rotterdam, blijkt een 17-jarige jongen te zijn, afkomstig van de Ma- lediveneilanden. Hij heet Mohammed Abdul Jahai en woont in Fadijur Hi- nawar bij Mahale. Bij de vreemdelingenpolitie was er niemand die hem kon verstaan, maar een in Rotterdam wonende Brits- Indiër is als tolk opgetreden en nu weet met „het verhaal" van de dren keling. Hij was met een vriend, Ajji Adam, gaan vissen, elk in een bootje. Toen er plotseling een storm opstak sloeg het bootje van Ajji om, terwijl Mo hammed afdreef. Vijf dagen lang dobberde hij rond voordat hij opge- Nog geen spoor van dader overval te Utrecht (Van onze correspondent.) Er is enige verbetering gekomen in de toestand van de heer Neder lof, het slachtoffer van de vermoedelijk nervens geworden insluiper, die donderdagnacht twee schoten op hem loste. Niettemin zal zijn toestand nog de gehele week kritiek blijven. De Utrechtse recherche heeft hem dan ook, zoals ons werd medege- deels, slechts gebrekkig kunnen ver horen. Hij was nog niet in staat die per in te gaan op wat er precies ge beurd is. De recherche is inmiddels nog druk bezig met het onderzoek. Er worden verschillende mogelijkheden onder zocht. Er kon echter nog niet worden medegedeeld, of men reeds een spoor heeft, dat leidt tot arrestatie van de dader. Schipper overboord geslagen en verdronken De 56-jarige schipper M. van Weel den uit Werkendam is gisteren van zijn aan de oever van de Zaan bij Wormerveer gemeerd schip overboord geslagen. Een ambteiiaar van gemeentewerken van Wormerveer, de heer J. M., die van uit zijn kantoor aan de overkant het ongeluk zag gebeuren, sprong de schipper na en slaagde er in hem op de wal te brengen, doch langdurig toegepaste kunstmatige ademhaling bleef vruchteloos. Zodra hun laatste exa men achter de rug zijn, eullen vijf Madrileense studenten op ezeltjes oen tocht naar Neder land maken. Antonio Felipe Mangergas, oud 26, is de leider van het groepje, dat 40 tot 50 dagen onderweg zal zijn, en van plan is om de mooiste aan prinses Irene aan te bieden. De studenten zullen om beurten rijden, ter wijl de andere twee lo pen. Het vijftal denkt op deze wijze 35 km. per dag af te leggen. De naclit zal onder de stêrrén worden doorge bracht. Het idee voor de ezels- tocht is afkomstig van Manuel del Pozo Iba- nez, oud 23 jaar, di, vo rig jaar, tijdens zijn vakantie in Nederland, merkte dat „Platero en ik" zo'n geliefd boek was. Dit werk van Juan Ramon Jimenez, die er de nobelprijs voor kreeg, gaat over een Spaanse ezel. Een van de ezeltjes, die naar Nederland gaat is een Andalusische ezel, die Platero zal heten net als in het boek. Waarschijnlijk zal „Platero", die uit An- dalusië dus, de eer smaken aan prinses Irene te worden ge schonken. Verder gaat er een zwarte, Cata laanse ezel uit de streek rond Barcelona mee, een groot dier, dat Reverte genoemd wordt, naar een be roemd Torearo. En dan is daar nummer drie, Perez geheten, een af gezant van het ezelras uit Castilië. „Platero" heeft een langharige, zilverige vacht en is klein, een ezeltje uit een boekje. De vijf studenten lopen college aan de land bouwkundige faculteit, en zitten in dezelfde studiegroep zij zul len ook een ezel schen ken aan de landbouw hogeschool, en de derde aan een dierentuin in Nederland. De reis zal gaan via Bordeaux, Tours en Pa rijs, dan over Mons en Brussel, en dan naar Den Haag. „Het enige probleem dat we nog niet hebben opgelost is de terug reis. Hoe we die doen weten we niet", moest leider Mangergas be kennen. (Van onze Haagse redactie) Den Haag, maandagavond. Een ijle viool, die de ouverture inzette van Ri- cliar Wagners opera „Tristan und Isol de" speelde maanda gavond in liet Haag se gebouw voor Kunsten en Weten schappen de eerste van de tienduizenden maten welke tezamen het Holland Festi val 1959 zullen vormen. De opvoering, welke niet minder dan vijf volle uren in beslag nam, werd van begin tot einde bijgewoond door H.M. de Koningin, die aan het slot van de voorstellingen met zichtbaar enthousiasme deelnam aan de schiei eindeloze hulde welkè zangers en orkest werd gebracht. Voor het eerst werd bij de opening van het Holland Festival afgeweken van de traditio nele inleiding van de minister yan O., K. en W. en het daaropvolgende korte concert van kamermuziek. Er waren geen redevoeringen en de breuk met de traditie werd volledig door de overgang van de kortst denkbare naar de schier langst mogelijke manifestatie. De belangstelling was echter niettemin over weldigend, hetgeen slechts voor een deel kon worden toegeschrc ven aan de talrijke geno digden onder wie zich vrijwel alle leden van de nieuwe regering en talrijke diplomaten be vonden. De opera- en vooral de Wagner-liefhebbers vulden de bovengalerijen tot de laatste plaats. Vooral voor deze laatsten was deze voorstelling van bijzondere waarde omdat voor het eerst in Nederland een Wagner-opera werd uitgevoerd in de door Wagners kleinzoon Wieland Wagner geïntroduceerde nieuwe en scenering, die ook op de minder deskundigen een overweldigende indruk maakte. Wieland Wagner heeft deze nieuwe presentatie van zijn grootvaders werken in 1951 ingeleid bij de Bayreuther Festspiele van dat jaar, en nog altijd is de polemiek over, de aanvaardbaar heid van zijn interpretatie niet verstomd. Ge tuige de enorme ovatie welke ook hem aan het slot van de voorstelling ten deel viel is zijn opvatting bij het Nederlandse publiek op de openingsavond in zeer goede aarde ge vallen. Koningin Juliana, die de aandacht trok door haar warme, zonverbrande teint, zowel als door haar fraaie zwarte robe met kanten stola, ontving gedurende de pauze dirigent Ferdinand Leitner, die op het laatste ogenblik de zware taak had overgenomen van de plotseling weer ziek geworden Otto Klemperer, als mede enkelen van de zangers, onder wie Martha Mödl, die de rol van Isolde ver vulde en Ramon Vinay, die Tristan zong. Genodigden werden in de pauze door het gemeentebestuur van Den Haag tijdens een receptie in de foyer ontvangen.; merkt werd. Dat was op 23 mei, 400 mijl van Colombo. Over 't lot van zijn vriend weet Mohammed niets. Hij vermoedt dat hij verdronken is. De familie van Mohammed zal van hem waarschijnlijk hetzelfde denken. Gisteren vertoefde de jongeman in de Rotterdamse diergaarde. De vreemdelingenpolitie breekt zich er het hoofd nog over hoe men hem terug moet krijgen. Mis schien gaat er dezer dagen een schip in „zijn richting". Dodelijk ongeval langs spoorlijn bij Haarlem Op de spoorlijn Amsterdam-Haarlem is gisteren een ongeluk gebeurd, dat de 48-jarige arbeider C. van Oostrum uit Laren (N.-H.)het leven heeft ge kost. De man die in dienst was van het aannemersbedrijf P. H. Essen uit Halfweg, was langs de spoorlijn met enkele collega's bezig met grond werk, toen de trein IJmuiden-Amster- dam naderde. Van Oostrum, die de trein niet zag of hoorde, werd nog door zijn collega's gewaarschuwd, doch te laat. Hij werd aangereden en vief bewusteloos langs de baan. De man werd onpiiddellijk naar het St.-Elïsabethziekenhuis te Haarlem vervoerd, waar hij in de vooravond is overleden. Koude luchtaanvoer blijft (Van onze weerkundige medewerker De dag begon maandag hoop je vol met zonnig weer, maar in ff de loop van de middag drong koudere lucht binnen. In het zuid-oosten van ons land werd H nog 22 graden C. genieten, maar later in de middag werd het ook daar kouder. Tussen s het hogedrukgebied bij Ierland en een depressie die van Us ee land naar Scandinavië trekt, blijft voorlopig koude lucht H uit het noordwesten naar ons land stromen. Er komen tijde- §§l lijke flinke opklaringen voor, maar woensdag neemt de be- |f wolking weer toe, wanneer een H storingsfront ons land bereikt. Het grootste deel van deze §f week zal de temperatuur be- H neden normaal blijven voor midden-juni. Regen van bete- kenis verwachten wij echter ff nog niet. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Gevraagd probleemgebied in N.-Hoiland uit te breiden De kamer van koophandel en fabrie ken voor Hollands noorderkwartier en de industriecommissie „Hollands Noorderkwartier" hebben gezamen lijk een adres gezonden aan de minis ter van economische zaken waarin zij deze dringend verzoeken „,in overwe ging te nemen het reeds aangewezen probleemgebied in noordelijk Noord- Holland uit te breiden tot die gebie den, waarvan blijkt dat zich daar nu reeds in sterke mate problemen voor doen op het gebied van het forensis me. van de migratie en van de werk loosheid, met name het platteland van West-Friesland en de kop van Noord-Holland, de kern Schagen en het westelijk deel van het midden-ge west. Om de kans op industriële groei in het gehele gebied zo groot mogelijk te doen zijn is er reden om de te mid den der probleem-gebieden liggende verzorgingscentra Alkmaar en Den Helder, deze laatste gemeente vooral met het oog op haar toekomstige pro blemen als probleemgebieden in ruime zin te beschouwen en deze in de aanwijzing op te nemen. K.L.M. ontvangt twaalf DC-8 straalvliegtuigen Van de zijde van de KLM is gisteren medegedeeld, dat de onderhandelin gen tassen de Douglas vliegtuigfa brieken en de K.L.M. over de aankoop van nog vier dc-8 straalvliegtuigen thans hebben geleid tot een definitie ve bestelling. De K.L.M. had reeds eerder acht van deze vliegtuigen be steld, zodat zij er nu in totaal twaalf van zal ontvangen. Op de onlangs op Schiphol gehouden algemene vergadering van aandeel houders van de K.L.M. heeft de pre sident-directeur der K.L.M., de neer I. A. Aler. reeds aangekondigd dat onderhandeling werd gevoerd en uit zijn woorden viel toen op te maken dat de machines waren besteld. De vier nu bestelde machines en de laatste van de groep van acht zullen worden uitgerust met zgn. turbo-fan straalmotoren, welke naar verwacht wordt een lager brandstofgebruik zulen hebben dan de straalmotoren waarmede de zeven reeds eerder be stelde toestellen van dit type zullen worden voorzien. De vijf van het nieuwe type motor voorziene straalvliegtuigen zullen in het voorjaar van 1961 aan de K.L.M. worden afgeleverd, de andere zeven machines zullen te beginnen met be gin 1960 aan de K.L.M. worden afge leverd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7