GN.V.-rapport te verwachten over structuur van ondernemingen Yemenitische rechter in oorlog met leger KLANKBORD K.A.B.: EERST LOON VERBETEREN DAN HUURVERHOGING REORGANISATIE WESTELIJKE VLOOTCOMMANDO'S BEPLEIT DINSDAG 16 JUNI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S „ARBEIDER VOLWAARDIG BEDRIJFSGENOOT" Herziening rechtsvorm onderneming belangrijk programmapunt „De arbeider is een volwaardig bedrijfsgenoot en tussen de mensen in een onderneming be hoort geen strijd te zijn maar overleg. Uit deze twee gedach ten is de christelijke vakbewe ging geboren. In de huidige fase van de maatschappelijke ont wikkeling zouden deze uitgangs punten wel eens een nieuw reliëf kunnen krijgen". Dit verklaarde de heer M. Ruppert, voorzitter van het Christelijk Natio naal Vakverbond in Nederland, op een persconferentie die gisteren in Utrecht gehouden werd ter gelegen heid van het aanstaande gouden ju bileum van het C.N.V. De belangrijkste taak voor het C.N.V. In de eerstkomende decennia noemde de heer Ruppert 't tot stand brengen van kleinere gemeenschappen op so ciaal-economisch gebied, waarvoor ieder mens zich verantwoordelijk kan voelen. De sfeer waarin de werkne mer zijn arbeid verricht, is, zijns in ziens, namelijk zeer belangrijk. De herziening van de structuur en de rechtsvorm van de onderneming is het belangr ijkste programmapunt van het C.N.V. Drie speciale commissies, een sociaal-ethische, een juridische en een economische, bestuderen op het ogenblik dit vraagstuk. Hun rappor ten kunnen over ongeveer een half jaar worden verwacht. Het gaat erom, aldus de heer Rup pert, dat aan de factor arbeid vol ledige verantwoordelijkheid en mede zeggenschap wordt gegeven. De hui dige ondernemingsstructuur gaat, naar zijn mening, uit van een vol komen verouderd maatschappijrecht, dat gebaseerd is op de situatie rond de eeuwwisseling, toen de scheiding kapitaalleiding zich nog niet had vol trokken. De heer Ruppert verklaarde, dat de onderneming een vorm van samen werking is geworden tussen arbeid en kapitaal onder leiding van dege nen die de ondernemingsfunctie ver- Premier Menzies komt naar Den Haag Naar wij van betrouwbare zijde vernemen zal de Australische minis ter-president Menzies van 29 juni tot en met 1 juli een bezoek brengen aan Nederland voor besprekingen over de gemeenschappelijke politiek van Ne derland en Australië over Nieuw- Gulnea. In diplomatieke kringen hecht men aan dit bezoek grote betekenis in verband met het feit, dat Menzies la ter in het jaar op uitnodiging van de Indonesische regering besprekin gen in Djakarta zal voeren, die stel lig eveneens op Nieuw-Guinea be trekking zullen hebben. Hoewel minister Luns op het ogen blik van de komst van Menzies deel neemt aan de vergadering van de economische en sociale raad van de Verenigde Naties in Genève, zal wor den geregeld, dat hij Menzies zal ontmoeten om de recente ontwikke lingen inzake Nieuw-Guinea te be spreken. Menzies zal een diepgaand gesprek voeren met prof. De Quay, die voorlopig de verantwoordelijk heid heeft voor de behandeling van Nieuw-Guinea-zaken, nu het depar tement van zaken overzee is opge heven. Verwacht wordt dat de bespre kingen tussen de twee regerings leiders tot verdere uitbreiding van de Nederlands-Australische samenwerking bij de ontwikke ling van Nieuw-Quinea zullen lei- Naam Paola werd niet geaccepteerd Mevrouw Jeanne de Coster uit Oost ende was zo gecharmeerd door de verloofde van prins Albert van Luik, dat zij haar baby als Paola in de burgerlijke stand wilde doen inschrijven. Tot haar grote verwondering werd dit geweigerd en maakte de amb tenaar er Paula van. De naam Paola komt niet voor in het na menregister dat burgerlijke en kerkelijke autoriteiten in België hebben opgesteld en waaraan ouders zich dienen te houden. Een soortgelijk probleem deed zich voor toen prinses Astrid van Zweden zich verloofde met kroon prins Leopold van België. De naam Astrid werd tenslotte ge accepteerd onder druk van de pu blieke opnie. GESNEDEN. Vindingrijke dieven in Glasgow hebben zich genoodzaakt ge zien na een geslaagde kraak nog een tweede te plegen. In een slagerij waar zij eerst ingebroken hadden vonden zij na veel speuren 250 gulden ver borgen in een snijmachine, maar zij sneden zich daarbij zo behoorlijk dat zij bij de buurman-drogist, zonder de ze in zijn slaap te storen, even ver band en zalf gingen halen. PRUIKEN. Mogen we de Daily Ex press geloven, dan zullen de best ge klede tennisspeelsters dit jaar op Wimbledon pruiken dragen. Na de met gouden biesjes afgezette shorts, 't met gouden lovertjes verluchte kap sel en de ballon tennisvesten, is het nu de beurt aan de valse haardos. Zondagavond werden er getoond op een exclusieve avond in Highgate. Waarom pruiken? „Tegen de warm te", zei een der dames. „De hitte is slecht voor het haar, een pruik houdt het op zijn plaats ook". De pruiken zullen een 250 gulden per stuk kosten en in alle gewenste kleu ren geleverd worden. vullen. Juridisch bezien, is de onder nemer echter alleen verantwoording schuldig aan het. kapitaal. Het C.N.V. staat op het standpunt, dat een figuur nodig is, waaronder het personeel de zelfde bevoegdheden, plichten en rechten krijgt als de aandeelhouders. In het rapport van de drie CN.V.- commissies zal ook aandacht geschon ken worden aan de interne structuur van de onderneming en met name aan de participatiegedachte op «felle niveau ervan. De heer C. Boi'stlap, secretaris van het C.N.V., zei, sprekende over de betekenis van het C.N.V. in de af gelopen vijftig jaar, dat de gedach te dat sociale vraagstukken ten principale tot oplossing moeten worden gebracht door overleg en samenwerking, in Nederland, dank zij het opereren van confessionele niet-socialistische vakbonden, meer gemeen goed is geworden dah in de ons omringende landen. Hij ver klaarde, dat er geen directe relatie te constatern valt tussen het be staan van de confessionele vakbon den en de oprichting va,n de Stich ting van de Arbeid in 1945. VERBONDSRAADSVERGADERING TE UTRECHT De Katholieke Arbeidersbeweging (K.A.B.) Is van oordeel, dat een nieu we huurbijslag op de huidige huurbijslag in een groot aantal gevallen een onjuiste interne loonstructuur ten gevolge zou hebben. Daarom pleit» zij voor een verwerking van de eerste huurbijslag in de lonen, voordat een nieuwe huurverhoging wordt doorgevoerd, bij welke verwerking in de lonen rekening dient te worden gehouden met de typische bedrijfstaksom standigheden. Dit verklaarde gisteren de heer J. Middelhuis, voorzitter van de K.A.B., in een rede ter opening van de verbondsraadsvergadering in Utrecht. De overgrote meerderheid van de S.E.R. stelt deze subsidie momenteel op drie cent per liter. De hoogte hiervan is, naar de me ning van de heer Middelhuis, van es sentieel belang, indien men spreekt over afschaffing. Het. gehele advies Uitvoering afschaffing Sprekende over het verschil in prioriteit tussen huurverhoging en inkomensverbetering, zei de heer Middelhuis, dat de K.A.B. op het standpunt staat, dat de Neder landse werknemers allereerst recht hebben op een deel van de opnieuw gestegen en nog stijgen de welvaart. Volgens hem zou dit doel ernstig in gevaar komen, in dien op korts* termijn een huur verhoging zou "worden doorge voerd, omdat dan van de thans aanwezige mogelijkheden op het micro-economische vlak een te groot deel bestemd zou moeten worden voor de algemene maatre gel, die hurverhogmg heet. Enig geduld met de nieuwe huurver hoging heeft volgens de K.A.B.-voor- zitter namelijk tot gevolg. dat zeker voor een deel de compensatie hier voor ten laste gebracht kan worden van de nieuwe produktiviteitsruimte die in 1960 ontstaat. De K.A.B. verheugt zich erover, dat regering in haar jongste verkla ring spreekt over een „gedifferenti eerde verbetering van lonen en ar beidsvoorwaarden op de grondslag van bedfijfstaksgewijs en onderne mingsgewijs overleg". Uitvoerig besprak de heer Middel huis de afschaffing van de consumen tensubsidie op melk. In de regerings verklaring' is deze kwestie, volgens hem, vaag behandeld. Men stelt slechts dat de subsidie zal worden af geschaft, maar interessant is het te weten, aldus de heer Middelhuis, op hoeveel centen per liter de regering de huidige consumentensubsidie stelt. liét 'Haagse Gemeentemiiseum wordt een dezer dagen een tentoon stelling over Dertig eeuwen Mexi caanse kunst" geopend. Maandag arriveerden de eerste in zendingen voor deze tentoonstelling op de plaats van bestemming. De reis van Keulen was per trein gemaakt, terwijl de laatste paar kilometers op een zware vrachtauto werden afge legd. Op de foto ziet men hoe met man en macht een der zware kunstwerken, Chac-Mooleen Maja-godwordt afgeladen. Koningin ontving chef-staf van Leger des Heils Koningin Juliana heeft gisteren de chef van de internationale staf van het Leger des Heils te Londen, com missioner William J. Dray, op paleis Soestdijk ontvangen. Cominissioner Dray zal in ons land het jaarlijkse officierencongres en de velddag', die donderdag te Raarn gehouden wordt, bijwonen. Bij de ontvangst op Soestdijk, die een half uur duiirde, Waren mede aanwezig mevrouw Dray en commissioner en van de S.E.R. zou, zijns inziens, min mevrouw Ahlberg, leiders of meer op losse schroeven komen te staan, indien dit belangrijke uit gangspunt niet zou worden overgeno- het Leger des Heils irTNederland. De koningin vroeg de heer Dray aller lei over ae toestand en het werk van het Leger des Heils. ZWAKKE PLEKKEN IN DE VERDEDIGING Aan verschillende landen zouden specifieke taken moeten worden opgedragen De defensie-commissie van de assem blee der Westeuropese Unie lieeft bij bezoeken aan de hoofdkwartieren van de geallieerde vloot een aantal tekortkomingen opgemerkt, die vol gens haar een reorganisatie drin gend nodig maken. In een verslag aan de assemblee, die maandag in Straatsburg haar vijfde zitting is begonnen, verklaart de commissie dat het gebied van het Kanaal, de Noordzee en de Oostzee zwakke plekken in de westelijke ver dediging zijn, omdat daar verschil lende commando-gebieden aan elkaar grenzen. De commissie geeft verschil lende mogelijkheden voor een reorga nisatie aan, waaronder verdeling van West-Europa in twee oppercomman do's, een ten noorden van de Alpen en een ten zuiden ervan, die alle zee-, lucht- en landstrijdkrachten in die gebieden zou moeten omvatten. Het rapport van de commissie, dat is opgesteld door de Britse Labour- afgevaardigde Mulley, bevat voorts nog de volgende aanbevelingen: Aan de verschillende landen zouden spe cifieke taken moeten worden opge dragen, waardoor specialisatie op vlootgebied zouden worden aange moedigd en dubbel werk voorkomen. In vredestijd zouden de nationale vlooteenheden reeds onder het gealli eerde commando moeten worden ge plaatst, waaronder ze in oorlogstijd zullen ressorteren; eenzelfde beginsel geldt immers ook voor de landstrijd krachten. Er dient voorrang gegeven te worden aan de duikbootbestrij- ding; de W.E.U.-landen dienen natio nale deskundigen toe te voegen aan het onlangs opgerichte centrum voor duikbootbestrijding te La Spezia. De door de geallieerde opperbevel hebber gewenste sterkte van der tig divisies heeft men nog niet kunnen bereiken, doordat Frank rijk troepen heeft teruggenomen voor de strijd in Algerië, de op bouw van het Duitse leger traag verloopt en Engeland zijn bijdra ge heeft verminderd, aldus het verslag. Wat de besluitvorming over het ge bruik van kernwapens betreft acht de commissie gemeenschappelijke po litieke controle nodig, anders zou het verzekeren van de westelijke veilig heid wel eens kunnen stranden op 'n anachronistische tegenspraak tussen moderne wapens en traditionele soe- vereiniteitspolitiek. VIER MENSEN GEDOOD Onrust in Kerala Een demonstratie van rooms-katho- lieken tegen pogingen van de com munistische regering van de Indiase staat Kerala om rooms-katholieke scholen over te nemen heeft gisteren geleid tot ongeregeldheden en massa arrestaties. Minstens vier mensen werden bij twee afzonderlijke incidenten gedood, toen de politie het vuur opende op betogers in de buurt van Tri vandrum, de hoofdstad van Kerala. In totaal zijn sinds het weekeinde negen men sen gedood en honderden gearres teerd. Premier Nehroe van India heeft de secretaris van de congrespartij, Sa- diq Ali, naar Kerala gezonden om de situatie3>p te nemen. Indiase troepen troken Kerala binnen om versprei ding van de onrust te voorkomen. Marine-eenheden werden gezonden ter bescherming van de olie-installa ties in Cochin, dat 172 km ten noor den van Trivandrum ligt. Generaal Choudry, bevelhebber van de zuide lijke strijdkrachten, hield besprekin gen met de eerste minister van Ke rala, Namboediripad. De straten in het hart van de hoofd stad waren het toneel van een hand gemeen tussen betogers en pro-com munisten dat 85 minuten duurde. Bij na alle rooms-katholieke en christe lijke scholen waren gisteren gesloten. Een woordvoerder der rooms-ka- tholieken verklaarde dat 50.000 mensen zich bereid hadden ver klaard lijdzaam verzet te plegen, De demonstratie liep echter op ge welddadigheden uit. Kerala ligt in het zuidelijkste punt van India en 1800 km van New Delhi. Hoofdinspecteur verloor prins Charles uit het oog Hoofdinspecteur Albert Perkins, beter bekend als privé-detective fan koningin Elizabeth van Enge land, moet het tot zijn schaamte bekenneh: bij het verstoppertje spelen heeft hij het moeten afleg den tegen prins Charles en zijn achtjarig zusje Anne. Het gebeurde voor een polo-wed strijd, waarin de prins van Edin burgh zou meespelen. De prinsen hielpen in de stallen bij het ver zorgen van de paarden, iets wat ze altijd graag doen. Perkins had tot taak een oogje in het zeil te houden. Na een tijdje zei prinses Anne dat ze terug wilde naar haar moeder. Prins Charles ging ge willig mee en op korte afstand folgae Perkins. Prins Charles wil de goedig op hem wachten, maar zijn zusje had andere ideeën. Kom op Charle, zei ze en ze trok hem mee door een gat in de heg. Of hij het nu mooi vond of net, Perkins moest ook door het gat. Het luk te, met enige moeite, maar toen nij aan de ander kant stond, wa ren de kinderen verdwenen. Een man in de buurt kwam de verbijs terde hoofdinspecteur te hulp. Hij wees op de kleedafdeling voor mannen en daar kon Perkins ten slotte zijn beschermelingen weer in ontvangst nemen. Het Wereldgebeuren Toch geweld? Mevrouw Indira Gandhi heeft het sein gegeven voor een opstand. Dat overkomt niet iedere vrouw op deze wereld en dus is dat bijzon der. Maar het meest bijzondere is toch wel, dat ze tot voor kort zó'n i echte aanhangster van de geweldloos- heid was. Diep in haar hart zal ze het nog wel zijn en ze heeft ook niet i openlijk aangespoord tot geweld, maar het effect van haar woorden ging toch werkelijk wel in die rich- 1 Ving. Mevr. Gandhi is presidente van de Indiase congrespartij, die de politieke leiding heeft in India. Zij is 42 jaar oud en 'n dochter van minister-president Nehru. In 1942 huwde ze 't parlementslid Firoze Gandhi, welk huwelijk haar niet be lette har politieke activiteiten krach tig voor te zetten. Dat kon ook niet anders want reeds op 13-jarige leeftijd had l ze grote politieke belangstelling en ze kreeg toen al belangwekkende brie- i ven van haar vaderdie juist dooi de Engelsen in de gevangenis was ge- zet. „Deze „Brieven aan Indira" zijn later in boekvorm verschenen. Het geweld van mevrouw Gandhi be gon toen ze na een reis door de com munistische staat Kerala in Zuid- India zich zo veroordelend uit liet over het bewind in deze staat, dat de oppositie de moed vond om tot felle actie over te gaan. Op oudere kaarten van India vindt men de staat Kerala niet. De staat heette op die kaarten nog Travan- core-Cochin met als hoofdstad Tri- vandum. Het is een kleine, maar dichtbevolk te staat (ongeveer 10 miljoen inwo ners), waar sedert twee jaar een communistische eerste minister het heft in handen heeft, daarbij gesteund door een parlementsmeerderheid van slechts twee zetels. Dat de communisten in dit gebied de meerderheid verwierven, was te wij ten aan het gebrek aan samenwer king tussen de overige politieke par tijen. Die hebben daarvan thans bit tere spijt en óp 1 juni van dit jaar vonden ze elkaar als berouwvolle vrienden en ze begonnen een geza- melijke actie tegen de communisten, die zich op dat ogenblik al stevig had den vastgezet in het regeerkasteel. Ze meenden nog steviger te zitten, wanneer ze zich behalve van het regeerkasteel ook meester maakten van het onderwijs, dat in Kerala voor het overgrote deel in particuliere handen is. Er zijn onge veer 7000 bijzondere scholen en vol gens een nieuwe communistische wet zouden de bestuurders van deze scho len alleen nog maar onderwijskrach ten mogen benoemen, die door de hui dige communistische regering op de officiële onderwijzerslijst waren ge plaatst. Het is voor ieder duidelijk, waar het dan met het onderwijs naar toe zou gaan. Vorige week vrijdag is men begon- nen met een openbare actie tegen de ze wet. De particuliere schoien ble ven gesloten. Er werden massabeto gingen gehouden en duizenden vrij willigers van de drie grote oppositie partijen betrokken de wacht bij de scholen. Gevechten braken uit, er vie len doden en vermoedelijk vallen er vandaag aan de dag nog doden, want de'communistische regering zegt, dat zij op democratische wijze een meer derheid in het parlement heeft ver worven en dat zij zich met geweld zal handhaven. Wat was bij dit alles de rol van mevrouw Gandhi? Haar partij heeft in Kerala de leiding ge nomen bij de samenwerking tussen de oppositiepartijen. Bovendien heeft ze na een studiereis door de staat Ke rala verklaard, dat communisme en democrati'e niets met elkaar gemeen hebben, dat er een brede kloof in Ke rala gaapt tussen de beloften van de communisten en hun werkelijke da den, dat de communisten er alleen maar op uit zijn de gehele staatsma chine aan te wenden ten voordele van de communstische partij en dat de ontevredenheid onder het volk nog dagelijks groeit. Aangespoord door deze woorden be sloten de oppositiepartijen in Kerala tot hun agitatieveldtocht, die thans tot bloedvergieten heeft geleid. De premier van Kerala heeft zich tot papa Nehru, de minister-president van India gewend met het verzoek om steun (politie enz.) tegen de agi- tatoi-s, die door Nehru's dochter op" de communisten zijn losgelaten. Hier staat Nehru de man van de geweldloosheid en de toegewijde va der van een bewonderenswaardige dochter wel voor een bijzonder moeilijke beslissing. In augustus zal in Hiroshima de vijf de wereldconferentie tegen het ge bruik van A- en H-wapens ivorden gehouden. Enige dagen geleden zijn uit de ste den Tokio, Niigata en Kagoshima pel grims vertrokken voor een voettocht naar Hiroshima, dat zij op ff augus tus bereikt hopen te hebben. Foto: de groep uit Tokio is vertrok ken. Kleuter dodelijk verongelukt In de gemeente Horst (Z.-Limb.) is gisteren het driejarige zoontje van de familie Cuppen door een auto aan gereden. Het jongetje werd op slag gedood. 9 De Poolse Oostzeekust wordt geteis terd door coloradokevers die grote scha de toebrengen aan da aardappelplanten. In de stad Taiz in Zuid-Yemen lieeft onlangs een complete oor log gewoed tussen een rechter en een aantal militairen. De rechter doodde zeven militairen, voor hij zelf omkwam met een broer van hem. De toestand in de stad is nu nog steeds zeer gespannen. De gouver neur heeft huisarrest en het leger heeft het bestuur overgenomen. Al dus heeft een woordvoerder van het ministerie van voorlichting in het Britse protectoraat Aden meegedeeld. Het incident begon op een gerechts hof, waar de rechter, Qahdi Ahmed Algab Ri, de vrouw van een sol daat een echtscheiding toestond. Toen de rechter naar huis reed, stond de soldaat hem met een ge weer midden op straat op te wach ten. De rechter gaf ol gas en reed de soldaat dood. Om hun kameraad te wreken trok- ken soldaten van het garnizoen hier na op naar het huis van de rechter. Deze wachtte hen af met een automa tisch pistool in de hand, waarmee hij zes militairen doodde. De militairen begonnen het huis te bestoken met granaten en toen het nagenoeg ver nield was, gaf de rechter zich over om het leven van zijn familie te red den. Hij zelf werd doodgeschoten door de woedende militairen. La ter viel, volgens de berichten, ook nog de broer van de rechter, ali Algabri. De spanning duurt voort. INDIRA GANDHI „er gaapt een brede kloof tus sen de beloften van de communisten en linn daden De gouverneur van Oost-Pakistan heeft 106 provinciale functionarissen ontslagen of geschorst wegens corruptie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5